Een stad verdween in het oerwoud* H.D.Z. De ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje TWEEDE BLAD VERLOVINGSRINGEN. Voor al uw auto-service Garage „DE SOESTER" Predikbeurten. Diep in de jungle van het Zuidoost- aziatische koninkrijk Kambodsja ligt een stad, waar eens een miljoen men sen hebben gewoond Angkor Thom. Dicht daarbij verheft zich een gewel dige tempel met een oppervlakte van bijna twee vierkante kilometer - Ang kor Vat. Het zijn de getuigen van een machtig rijk, dat ongeveer 500 jaar geleden verdween. De geschiedenis van deze stad in 't oerwoud, die dikwijls als het achtste wereldwonder aangeduid wordt, leest men als een spannende avonturenro man, waarvan evenwel het laatste hoofdstuk ontbreekt. De oudheidkun digen hopen het binnen afzienbare tijd te kunnen schrijden. Eerst gaat het er echter om het materiaal voor dat slothoofdstuk te verzamelen. Daarvoor moeten de meest moderne middelen, zoals kikvorsman-uitrus tingen, worden gebruikt, want de op lossing van het raadsel van Ankor Thom ligt naar alle waarschijnlijkheid op de bodem van een meer, midden in de jungle. Een Frans botanicus, die 99 jaar ge leden de oerwouden van Kambodsja doortrok, droomde ervan snel een rijk man te worden. Het doel van zijn ex peditie was kruiden voor een bijzon der smakelijke drank te vinden. Zou hij daarmee succes hebben gehad, dan was zijn droom van een eigen huis en een hoog banksaldo in vervulling ge gaan, maar het liep anders af. Na een boottocht van vijf dagen door het bijna ondoordringbare oer woud geloofde de botanicus 't slacht offer van een koortsvisioen te zijn ge worden, toen hij tussen dikke boom stammen en gordijnen van slinger planten, waarin grote troepen apen rondklauterden, machtige muren en de torens van reusachtige tempels zag. Dikwijls kon hij de omtrekken van de gebouwen slechts gissen, want ze wa ren bijna geheel met een dikke laag lianen bedekt. De Fransman vergat het eigenlijke doel van zijn expeditie. Verbaasd liep hij over brede, prachtige straten, voorbij geweldige steensculpturen, door lang verlaten heiligdommen, over trappen en honderden meters brede trappenhuizen, die sinds eeu wen niet gebruikt waren. Hij zocht de sleutel tot het geheim van destad, maar hij vond hem niet. Als botanicus was hij niet in staat de ouderdom van zijn ontdekking ook maar bij benade ring te schatten. Wat er van de be woners van de stad geworden was, kon hij evenmin te weten komen. Toen de ontdekker van Ankor Thom uit het oerwoud terugkeerde en opge wonden zijn vondst vertelde raadde men hem aan een tropenarts te raad plegen - zo onwaarschijnlijk klonken zijn schilderingen. Maar toen hij zijn gemaakte schetsen liet zien en de hem begeleidende inboorlingen dezelfde ge schiedenis vertelden, begon men hem te geloven. Nieuwe expedities werden uitgerust. Ze bevestigden de berichten. Een tijd later werden opgravingen ver richt. Er kwamen voor de dag 600 tem- der Indianen in Amerika en de even zo gecommercialiseerde zigeunerdan sen in verschillende delen van Spanje gezien heeft, is aangenaam verrast ofschoon hij weet, dat die tempeldan- sen voor de stenen achtergrond van Angkor Thom georganiseerd zijn, ziet hij iets, wat echt is en niet afstotend werkt. Hoeveel mensen zouden gewerkt heb ben om dit stenen wereldwonder te scheppen Naar de mening van des kundiggen en bouwexperts moeten het er minstens 30.000 geweest zijn. De bouwtijd voor de grote tempel al leen al moet niet minder dan 40 jaar hebben bedragen. En de arbeiders Zonder twijfel waren het slaven en gevangenen uit de oorlogen met de buurlanden. Hoeveel van hen tijdens de arbeid stierven, kan men slechts gissen. Het aantal slachtoffers moet al door het moordende klimaat groot geweest zijn. De mensen, die dit werk schiepen, zijn evenzo vergeten als de koningen en hun rijk. Over bleven al leen de tempels en de stad in de jun gle - het achtste wereldwonder. De geweldige tempel van Angkor Vat. blijkbaar de residentie van de konin gen. In de 14e eeuw hebben daarna, zo vermoeden de oudheidkundigen, de Siamezen tegen de heerschappij van de Khmer-koningen met succes gere belleerd. Ze veroverden Ankor Thom plunderden het en trokken met 90-000 gevangenen weer naar huis. De jong ste onderzoekingen doen geloven, dat ze niet helemaal vrijwillig de terug tocht aanvaardden, maar door de Chi nezen verdreven werden, die weer op de vlucht waren voor de Mongolen. De jungle overweldigde snel de verla ten stad. Al tien jaar na haar onder gang zou ze al door een dikke planten- laag overdekt zijn geweest. Toen de eerste Europeanen naar Azië kwamen, was het reuzenrijk van de Khmer-koningen nog slechts een flauwe herinnering, de hoofdstad was volko men vergeten. Over haar brede stra ten stampten de wilde olifanten en in de verblijven van de tempels nestelden In de 12e eeuw werd, zo vermoeden de archeologen, het koninklijk paleis van Angko Thom gebouwd. de vleermuizen. De bouwmeesters, die de tempel van Angkor Vat ontwierpen, kenden nog niet de rondbogen, maar ze waren meesters in hun vak. Wat ze schiepen kan met de tempels der Azteken en en een stad, waarin minstens een mil- pels, vele honderden Boeddhabeeldende pyramide van Cheops wedijveren, zonder bij deze vergelijking op de achtergrond te raken. De hele tempel bouw bedekt, door een buitenmuur omgeven, een oppervlakte van 1.85 km2. Tien meter breed en 225 meter lang is de door een ballustrade om zoomde. prachtige straat, die naar het binnenste van het heiligdom leidt. Aan het einde daarvan begint het trappenhuis, waarlangs men naar de eerste verdieping gaat. Het is aan alle zijden door open galerijen omge ven. Tot hier mocht blijkbaar het ge wone volk komen- De uitgesleten tre den bewijzen, dat de galerij talloze bezoekei's moet hebben gehad. Tot nu toe zijn de geleerden het er niet over eens, of de Brahmaanse of Boeddhistische invloed in Angkor Vat overwegend was. Overeenstemming is er wel over het feit, dat tot het begin van de 13e eeuw 13000 mensen in dé tempel woonden 1800 hogepriester, 2700 priesters, 2000 priesterleerlingen, 600 tempeldanseressen en enige dui zenden bedienden en bewakers. Ter wijl Angkor Thom in de 9e eeuw ge bouwd werd, stamt de tempel van Angkor Vat uit de 12e eeuw. De miljoenenstad heeft zich niet zo goed gehouden als de tempel, maar ze oefent op de archeologen een gro tere aantrekkingskracht uit. De bin nenstad is in een vierkant aangelegd en wordt aan alle kanten door een 2,5 km lange muur begrensd. Vijftig torens, die gestyleerde lotusbloemen voorstellen, overkoepelen haar. Elk van deze torens draagt op zijn mu ren de vier gezichten van Sia, de Indische god van de vreese en de ver nieling. Op de tempelstraat van Angkor Vat wachten de bewoners tot nu toe nog op de grote toeristenstroom. De groot ste bezienswaardigheid van Oostazie ligt te diep in het oerwoud. joen mensen moeten hebben geleefd. Stukje voor stukje werd het beeld van de geschiedenis van dat geheim zinnige volk vervolmaakt. De stad werd blijkbaar in de tijd tussen het begin en het einde van de 9e eeuw gebouwd onder de heerschappij der Khmer-koningen, die destijds over de Golf van Bengalen tot de Chinese Zee reikte. Angkor Thom°heet in het Nederlands „hoofdstad" en het was 1 Middelpunt van Angkor Thom is Geweldige zuilen spreken van de voor malige pracht van het koninklijk paleis het prachtige koningspaleis met zijn hoofdtoren, 50 bij torens, eindeloze ga lerijen en trappenhuizen. Aan de rand van Angkor Thom ligt een klein meer. Op de bodem vermoe den de oudheidkundigen de sleutel tot het laatste geheim van de Khmer civilisatie. Toen de eerste luchtopna men van de tempelstad gemaakt wer den, vielen bij de uitwerking ervan schaduwen in het meer op, die erop duidden, dat op zijn bodem de muren van een stad stonden. Detailopnamen bevestigden dit vermoeden. De onder zoekers kwamen tot de slotsom, dat deze stad ouder moest zijn dan Ang kor Thom en dat ze naar alle waar schijnlijkheid waardevolle gegevens over de herkomst van dat geheimzin nige volk zal kunnen geven- Zou het koninkrijk Kambodsja niet zo afgelegen zijn, dan zou het pre cies als Monaco van het vreemdelin genverkeer kunnen leven, want de ruïnes van Angkor Thom zijn uniek. Ze gelden terecht als de grootste be zienswaardigheid van Zuidoost-azië. In een tientallen jaren durende ar beid zijn vele der tempels en gebou wen uit het puin opgebouwd. De deelnemers aan wereldreizen, zoals ze door een aantal Amerikaanse reis bureaus worden gearrangeerd voor mensen, die het op een duizend gul den meer of minder niet aankomt, wacht in Angkor Thom nog een bij zondere verrassing de voorstellingen van danseressen in klassieke gewaden. Wie de gearrangeerde oorlogsdansen Elke schrede, elke beweging van deze danseres van het Koninklijk Ballet is een eeuwenoude overlevering. Op de toegangsweg, die naar de hoofdingang van de ruïnestad Angkor Vat leidt, toont ze haar hoge kunst. De ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt,- smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 27 MAART 1959. ALLE MATEN EN MODELLEN VOORHANDEN. DE ZWALUW VERGADERDE. Onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Brakel werd in De Gou den Ploeg een vergadering van de dui- venhoudersvereniging „De Zwaluw" gehouden waarbij het vluchtprogram- ma van het komende seizoen bespro ken is. Er wordt weer in zuid-west richting gevlogen met als losplaatsen Duffel, Vilvoorde, St. Ghislain-Hornu, Chauny, Corbei en Orleans. Voor het eerst zal Orleans meetellen voor kam pioenschappen van jonge duiven. De eerste duivenvlucht vindt op 3 mei plaats. Er zijn 9 vitesse-vluchten, 5 fond-vluchten en vier navluchten (van Duffel, Vilvoorde, Mons en St Ghis lain-Hornu). De laatste vlucht vindt plaats op 30 september. Het komt nog al eens voor, dat bij hokcontrole duiven aangetroffen wor den, waarvan geen eigendomsbewijs is en er werd besloten dat de hokcontro- leurs deze duiven voortaan in beslag zullen nemen. De heren Visser en Ottens werden ge kozen als afgevaardigden naar de af delingsvergadering. OUDERAVOND VAN DER HUCHTSCHOOL. Het is voor de ouders van schoolkin deren heel leerzaam als een deskun dig man op een ouderavond een ver handeling houdt over het een of an der paedagogisch onderwerp, maar het is toch eigenlijk veel gezelliger als ze hun kinderen op het toneel zien. Voor al wanneer ze koningen, koninginnen en prinsessen voorstellen, zoals dit op de ouderavond van de Van der Hucht- school het geval was. De avoftd werd namens de oudercom missie door de heer Dammers geopend- Hij sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Een prettig contact tus sen de leerkrachten en de ouders van de zesde klas voerden hierna twee to neelstukjes op, die bijzonder aardig waren. In „De Toverketting" was er sprake van een koning met een enorme schat kist, waaruit nogal eens het een en ander gestolen werd. Met zijn dochter ging de vorst al even nonchalant om als met zijn geld en de tovervoorwer- pen, die hij van de kabouterkoning afpikte- Eerst werd zij uitgehuwelijkt aan een prins, die ze nauwelijks gezien had en daarna geschonken aan de hof- tovenaar, omdat er een heel moeilijk toverstaaltje uitgehaald moest worden. Alles komt fijn terecht dank zij een aantal energieke kabouters met een slimme kabouterkoning als opperhoofd. Na de pauze al weer een historie op hofniveau. Nu van een prinses, die zo verschrikkelijk nieuwsgierig was, dat de hele bevolking moest meehel pen om haar van die kwaal af te krij gen. Dat lukte niet aan de slimste koppen van het land, maar aan een sluwe boer. Hij genas de prinses en iedereen leefde nog lang en gelukkig. naar Tevens erkende AUTORIJSCHOOL VERHUURINRICHTING. B.P. BENZINEPOMPEN. Smitsweg 19 - Soest - Telef. 3865 de kinderen is niet alleen gewenst maar ook nodig. Dit contact is er weer tenvolle nu de verschillende moeilijk heden door ongewenste mutaties over wonnen zijn. De oudercommissie belegt ouderavon den en een enkele feestelijke bijeen komst voor de kinderen en hiervoor is geld nodig. De heer Dammers deed een beroep op de ouders om financiële steun te verlenen. Er is reeds een ba sis van 100 gulden. Het hoofd van de school, de heer J F. Sprink, toonde zich eveneens te vreden over de huidige gang van za ken. Het gaat weer goed met de school en de prettige verstandhouding tussen leerkrachten en ouders der leer lingen is een van de bewijzen. Het doel van de Van der Huchtschool is het voorbereiden van leerlingen tot elke soort van onderwijs, die zij na de zesde klas willen gaan volgen en met ijver wordt aan deze voorberei ding gewerkt, j Kinderen van de eerste tot en met NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk le Paasdag 10-15 uur ds H. Roest. 7 uur ds. J, G. Beerthuis. Emmakerk le Paasdag 10-15 uur, ds J. G. Beert huis. 7 uur, ds B. Maarsingh. 2e Paasdag Interkerkelijke dienst. 10-15 uur, ds Brouwer (geref. pred.) en ds H. Roest (herv. pred.), met mede werking van het Julianakerkkoor. Heeskapel le Paasdag10 uur, ds B. Maarsingh. Zonnegloren le Paasdag 10 uur, ds D. M. Jalink. en ds K. H Meijer. 2e Paasdag10 uur, ds K. H- Meijer. HERV. (GEREF.) EVANGELISATIE. Chr. Geref. Kerk, Julianalaan. le Paasdag9 uur, ds A. Meijers van Utrecht. 4.30 uur, ds A. den Hartogh van Amersfoort. 2e Paasdag 10 uur, ds J. H. Cirkel van Huizen. Gez. dienst met de Chr. Gereformeerde Gemeente. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk le Paasdag10 en 5 uur, ds H. J. Lambers Heerspink. Wilhelminakerk le Paasdag 10 en 5 uur, ds B. A. Knoppers. GEREF. KERK (geb. „Eltheto"). le Paasdag 8.30 uur, ds J. A. Vink van Amersfoort. 3 uur, ds J. J- Ar- nold van Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. le Paasdag 10.45 uur, ds P. de Smit. 18.15 uur, ds P. de Smit. 2e Paasdag 10 uur gezamenlijke dienst met de Hervormde Gereformeer de Evangelisatie. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. le Paasdag 10 en 5 uur leesdienst- 2e Paasdag10 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. le Paasdag 10.30 uur Mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b, Baam. le Paasdag 10.30 uur, ds A. J. Meer- dink-v. d. Ban, Paasdienst voor het gehele gezin. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 21A. le Paasdag 10.30 uur, ds J. N. Bie- ger. VRIJ EVANG- GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk. 10.30 uur, zondagsschool, BAARN. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Lutherkapel, Kapelstraat, Baarn- le Paasdag 10.30 uur, ds W. F. Schröder. LEGER DES HEILS. De Wetstraat 25, Baarn. 10 en 8 uur openbare bijeenkomsten. 11-30 uur jeugdbij eenkomst. 7.30 uur stonde van Gebed.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5