FOTO Met nieuwe camera s voor 1959 Voorjaarsstoffen On voorwaard el ij ke loonronde is funest i Vxui £M&tl RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH SOEST. ONTVANGEN DE NIEUWSTE VENEMA Voor Kwaliteitsvoeder DERDE BLAD DE AVONTUREN VAN DAVID COFPERFIELD SOESTERBERG. De spanning inzake de stijgende so ciale en economische wensen tussen de verschillende groeperingen in ons volk manifesteert zich vooral in de dus- cussie rond de verdeling van de toe komstige welvaart. Alle groeperingen gaan er van uit het gehele volk een dienst te bewij zen, maar in de politieke sfeer is men er altijd op uit de gunst van de meerderheid te verwerven en dan is het voor de hand liggend, dat het middel van de loonsverhoging zeer aantrekkelijk is. Men redeneert, dat het destijds een bestedingsbeperking heeft aanvaard omdat 's lands economisch belang dat vorderde. Nu kan die beperking on- standers van loonsverhoging, omdat de ze de consumptieve kracht van ons volk verhoogt en dus de binnenlandse afzet vergroot. Het gevaar van inflatie. Hoe de bezitsvorming wordt opgelost, kan nu nog niet worden voorspeld. Ze ker is, dat de nieuwe regering daar aan dacht aan zal besteden, anders zouden de confessionele groeperingen en ver moedelijk ook de liberalen een kabinet beslist niet steunen. Welnu, willen we het eigendom van ge heel ons volk vergroten, dan is de strijd tegen inflatie een eerste vereiste. Het zou beslist niet te verdedigen zijn wan neer men met natuurlijke of kunstma tige middelen eerst de massa onder de burgerij zou aanmoedigen een spaarsal do te vormen, terwiil later zou b';-- ken dat dit spaarsaldo in koopkracht sterk daalde. In dit laatste geval zou de spaarlust van de massa voorgoed be- voor BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST gedaan worden gemaakt en wie deze kans verzuimt, pleegt een aanslag op het sociale geweten van ons volk. Niet alléén de lonen Tegenstanders van een loonronde, die we in alle kringen vinden, stellen te genóver deze gedachte, dat niet al leen op het terrein van de lonen of fers zijn gebracht voor de bestedings beperking. Daaronder treffen wij oud- minister Zijlstra aan, die van mening is, dat wanneer niet alle wensen kun nen worden vervuld, van alle wensen iets moet wegvallen. Zoals steeds zoekt hij naar compromis. De confessionele vakbonden zijn niet enthousiast over een loonronde, want zo menen zij, de prijsverhoging van de laatste jaren zal onmiddellijk verder doorzetten, de waarde van ons geld zal verder worden aangetast en der halve moeten ook onze exportprijzen stijgen en zal de werkgelegenheid daar ernstig schade van ondervinden. In confessionele werkgeverskringen voelt men meer voor een vrijere loon vorming. De lonen moeten omhoog gaan in die bedrijfstakken, waar daar voor nog ruimte bestaat in verband met de winstcapaciteit van het bedrijf. Voorts willen velen de thans gehe ven huurtoeslag definitief in de lonen verwerken, waarmee in feite niets ver andert. Tenslotte is daar de nieuwe weduwen- en wezenverzekering, die op de voet wordt gevolgd door een KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEEOON 3467 nieuwe invaliditeitsverzekering. Men wil die eerst in de bestaande lonen verwerken en daarbij de lasten voor de werknemers tot een minimum be perken. Een breed loonfront. Opmerkelijk is bij dit alles nog het speciale adres van de „centrale van rijkspersoneel" aan prof. Beel, waar in aandacht wordt gevraagd voor het onrecht aangedaan aan ambtenarenge- zinnen, die thans met minder koop kracht moeten volstaan dan voor de oorlog, terwijl iedere andere staats burger in koopkracht is vooruit ge gaan. Hoe straks de nieuwe regeling ook rekent, de juistheid van dit ar gument zal niet kunnen worden ont kend. En zo staat het komend kabinet voor het brede loonfront, waarin allerlei groepen zich opmaken de aanval te openen -en waarvan over de gehele breedte kan worden gezegd, dat het zich stellig niet in rust bevindt. Er behoeft hier nauwelijks te worden ingegaan op de nadelen van een alge mene loonsverhoging. Ieder heeft ze aan den lijve ondervonden. Bovendien zijn er groepen, die er alleen wrange vruchten van plukken, zoals de pen sioen- en rentetrekkers, die een vast bedrag aan guldens ontvangen, onge acht de waarde daarvan. De fiscus lacht Merkwaardig is ook, dat men in vak bondskringen nimmer de fiscale kon- sekwenties mede in de beschouwing betrekt. Bij gelijkblijvende belasting tarieven gaat immers een steeds gro ter deel van het progressief belaste in komen naar de staatskas. Loonsverho ging over de volle breedte eist voorts een reeks van administratieve aanpas singen, herziening van de loongrens, welke wijzigingen enorme kosten met zich brengen. Is het dan per saldo de werknemer, die profiteert, of is het de fiscus Wij moeten er ons niet zonder meer op werpen dat een tegenstander van loons verhoging het werkgevers^ of kapitalis tenstandpunt verdedigt, want onder ve le industriëlen vinden wij warme voor- derven, zoals ook de voortdurende waar dedaling van de gulden in 1956 een der grote oorzaken is geweest van de over- besteding. Meer kapitaalspreiding. In industriële-, handels- en bankkringen wordt aangedrongen op versterking der particuliere investeringen- De aandelen handel zou meer leven in moeten wor den geblazen. Van hetgeen thans aan nieuwe produktiemiddelen wordt be steed komt het grootste gedeelte uit de winst van de N.V.'s zelf, d.w.z. die winst wordt niet uitgekeerd, doch wordt voor uitbreiding of verbetering van het bedrijf aangewend. Men noemt dit auto- zelf) financiering. Velen zijn nu van mening dat fiscale of andere maatregelen dit systeem moe ten tegenwerken. De winst zou volledig moeten worden uitgekeerd en aandeel houders zouden zelf moeten beslissen of en waar de investeringen moeten plaats De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, woensdag a.s., van 14 tot 17 unr, zit ting ten Gemeentehuize alhier. vinden. Dan worden volgens aanhangers van dit systeem de investeringen meer aan nieuwe ondernemingen besteed, waardoor meer spreiding van kapitaal wordt verkregen. De sleutel. Het gevaar tegen bevordering van winst uitkering zonder meer ligt in de mo gelijkheid, dat ook hier de aandeelhou ders kunnen beslissen tot consumptie over te gaan. Nu kan de fiscale aan drang worden uitgeoefend op volledige winstuitkering maar de fiscus moet deze koppelen aan een straffe drang tot be sparingsdoeleinden De regering kan loonstijging toestaan, mits er waarborgen tegenover worden gezet, dat de toegenomen koopkracht niet in de sfeer van het verbruik te recht komt. Het zal niet gemakkelijk zijn deze waar borgen te scheppen en voor deze moei lijke opdracht staat onze formateur. Moge hij daarvoor de weg vinden maar tevens een dam opwerpen tegen het mislukte systeem van de algemene loons verhoging zonder meer. INSINGERSCHOOL BESTAAT 50 JAAR. Kort na de eeuwwisseling kreeg het Soester college van B. en W. het ver zoek medewerking te willen verlenen dan de stichting van een school in Hees- Het college was niet onwillig, maar er was geen geld. Daar het een chris telijke school gold was de tweede stap een verzoek om medewerking aan het bestuur van de vereniging „De school met de Bijbel", die reeds 1 christe lijke school aan de Julianalaan had laten bouwen. Ook hier hadden de ouders uit Hees geen succes, want de vereniging had evenmin geld. In mineurstemming werd een vergade ring belegd en één der aanwezigen stelde de vraag „Is het nodig dat er in Hees een Chris telijke school komt „Ja", luidde het eenstemmig antwoord. „Laten we dan bidden en ons best doen". Er werd een collecte gehouden die 1500.opbracht. Daaronder een flin ke gift van de toenmalige burgemees ter Lothen van Doelen Grothe, Van de heer A. H. Insinger ontving het actiecomité een hectare grond om de school op te bouwen en kort daar- óp uit het legaat van een familie van de heer Insinger, die in Parijs gestor ven was, 17.700,Met de 1500, was dit ruim voldoende om de school taet woning voor het hoofd te bouwen. F. C. Kuyperstraat 10 Tel. 2803 Mevr. Insinger verongelukte enkele jaren geleden, maar het contact met de familie bleef gehandhaafd. Mevr. Vink-Insinger, echtgenote van prof. Vink te Leiden, woonde verschil lende malen het kerstfeest op de school bij en zij stelde een „Insinger- prijs" beschikbaar. Dit is een polshor loge, dat jaarlijks aan de beste leer ling van de hoogste klas uitgereikt wordt. Dit heeft niet in de eerste plaats betrekking op de rapportcijfers maar op karaktereigenschappen, hulp vaardigheid, beleefdheid en andere deugden. De heer O. Insinger, die in Australië woont, is verhinderd de feestelijkhe den ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan bij te wonen en ook mevr. Vink-Insinger kan niet komen. Het feest zal er echter niet minder om zijn en de twee leden van de Insinger- familie zullen zeer zeker ook in Au stralië en in Leiden meeleven met de gebeurtenissen rond de school. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Bij de opening op 1 april 1909 was de heer D. Wouters hoofd. Hij zou dit 14 jaar blijven. Met zijn collega André van de tweede christelijke school in Spest schreef hij leerboekjes voor de lagere scholen, die in het gehele land gebruikt werden. Daaronder een heel bekend leesboekje. Van 1923 tot 1953 was de heer W. Frederiks hoofd van de school in Hees. Hij werd gepensioneerd en op gevolgd door de heer H- J. de Boer. De heer Frederiks woont thans aan de Hartmanlaan. De heer De Boer hoorde het verhaal van de stichting der school en het gro te aandeel dat de familie Insinger hierbij had. De heer H. A. Insinger was in 1911 op 83-jarige leeftijd over leden, ook zijn zoon was gestorven, maar de schoondochter van de gulle schenker van grond en geld woonde nog op Pijnenburg. Kort na de stich ting der school maakte de familie In singer altijd het St. Nicolaasfeest mee en de kinderen voeren daar wel bij. In de loop der jaren werd het con tact echter steeds schaarser en dit be treurde de heer De Boer. Hij verzocht mevr. Insinger toe te staan de school, die door haar schoonvader tot stand gekomen was, Insingerschool te noe men. Zij deed dit gaarne en schonk de school op de dag van de naamge ving een projectieapparaat. Dat was üi 1954. Drie jaar later werd het ap paraat uit de school gestolen en het moet nog opgespoord worden, dus het zal wel voorgoed verdwenen zijn. Er zijn wel eens 200 kinderen op de Insingerschool geweest, maar de Da Costaschool, de Groen van Prinsterer- school en vooral de Savornin Lohman- school aan de Driehoeksweg waren concurrenten, die leerlingen wegtrok ken. Het minimum aantal leerligen is 71 geweest, maar nu zijn er ruim 100 en dit zullen er zeker meer worden naarmate Soest uitbreidt. De eerste april valt in de paasvakanjat tie en de kinderen zouden het maar matig waarderen als het feest juist in hun vrije dagen gevierd zou wor den. De inspecteur van het onderwijs heeft daarom goed gevonden op woens dag 8 april met de feestelijkheden te beginnen. In de Heeskapel zal op woensdagmid dag een herdenkingsdienst gehouden worden. Deze zal door ds Wouters van Dordrecht - oud-lid van het schoolbe stuur - geleid worden. Donderdagmorgen voetbalwedstrijden, hardlopen, hoog- en verspringen, bal- werpen en andere sporten voor de vier christelijke scholen met bekers en medailles als schoolprijzen. Vrijdag 10 april schoolfeest voor de wedstrijdvormen zaklopen, houtjes- rapen, was ophangen, trein halen en ook wat nieuwigheden, die betrekking hebben op het feest. Vrijdagmiddag een kinderprogramma met buikspreken, goochelen, poppe- kast en de nodige versnaperingen- Za terdagavond een feestavond voor ou ders en genodigden in de zaal van Bos en Duin. Daar zal wel gesproken wor den maar weinig, want het is een feestavond, die verzorgd wordt door een Hilversums gezelschap. En het zou ons niets verwonderen als op deze avond door de ouders iets als geschenk aangeboden wordt met het verzoek ervoor te zorgen dathet niet gestolen wordt- Het wordt een echt feest in Hees en de kinderen zijn al heel druk met de voorbereidingen geweest. En zij zul len dit blijven tot 8 april. De ouders trouwens ook en vrijwilligers hebben zich al aangeboden voor het oppoet sen van het schoolgebouw, dat er ook van buiten keurig uit zal zien. En misschien zal de Schoolstraat voor taan Insingerlaan heten. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 MAART 1959. 39. In Londen aangekomen zocht hij een kamer in een hotel en ging de volgende dag op weg om zijn oude vriend Steerforth op te zoeken. Wan delend naar de straat waar deze ele gante jongeman woonde zag hij hem opeens terwijl hij een restaurant ver liet, uitgeleide gedaan door een knip- messende waard, die hij juist een rui me fooi in de hand had gedrukt. „Steerforth", riep David. Steerforth keek om, maar zag niet direct wie voor hem stond. Toen herkende hij David. „Wel, wel, daar is Copperfield", riep hij, blij glimlachend, „kerel wat hebben wij elkaar in een tijd niet ge zien daar moet op gedronken wor den. Vooruit mee naar huis- Ik zal je aan mijn moeder voorstellen". Hij pakte Davids arm en voerde hem mee, duizend en een vragen stellend op die charmante toon waarvan David steeds zo onder de indruk was gekomen. „En wat doe jij vroeg David. „Ik doe alles en nog wat", antwoordde zijn vriend, „een beetje studeren, een beet je boemelen, niet te hard werken en wat van het leven genieten voor we ouwe kerels zijn. De zorgen komen later wel hoewel", grinnikte hij op eens, „die gekke Creakle was ook niet voor de poes. Weet je dat de goeie ouwe Traddles ook ergens rondsjouwt hier Je zult hem vast wel eens zien. Jonge, jonge wat is dat een tijd gele den, dat we daar de beest uithingen. Ik zie je nog met dat bord Hij Bijt. Smerige streek van Creakle trouwens maar ja. Da's allemaal geweest, Da vid. Wat ga jij doen Rechten stu deren O, dan kom je hier terecht natuurlijk. We zullen wel 'n goed kosthuis voor je zoeken, ouwe ongen. Patente stad, Londen Maar David bedacht, dat Londen geen patente stad was als je er je leven moest slijten als flessen- spoeler en geen voldoende geld had- Nadat hij had kennis gemaakt met Steerforth's moeder, een bejaarde, doch elegante, rijke weduwe, die in aan bidding leefde voor haar knappe en lichtzinnige zoon wiens fouten ze niet wilde zien en wiens buitensporige uitgaven zij zonder morren betaalde, gingen de jongemannen naar boven om op Steerforth's weelderig gemeu bileerde kamer een glas te drinken op de hernieuwde kennismaking. BROMMER ONTVREEMD. Op 8 maart kwam de Soestenaar H. uit een café om op zijn bromfiets naar huis te rijden. Dat ging niet, want de brommer was weg en er stond een an dere met een lege tank. Deze werd op het politiebureau neergezet en la ter bleek dat deze in Hoogland gesto len was. MEDISCHE DIENST. Dokter Jellema, Paltzerweg 255, Den Dolder, tel. K 3402-4555, zal op de bei de paasdagen de artsendlenst waarne men. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op de Amersfoortsestraat, bij de krui sing van de van Weerden Poelmanweg. had dinsdagmiddag een verkeersongeval plaats, waarbij de 17-jarige wielrijder R. uit Soest ernstig werd verwond. Rij- oende in de richting Amersfoort wilde hij bij het kruispunt, achter 'n vracht auto om, de rijweg oversteken naar de van Weerden Poelmanweg. Hij had ech ter met gezien dat er op dat moment uit de richting Amersfoort een volkswagen naderde. Alhoewel de chauffeur van deze wagen nog trachtte af te remmen kon hij niet voorkomen dat de wielrijder tegen de auto botste, waardoor hij opzij werd geslingerd en op de rijweg terecht kwam. Een passerende dokter verleende de eerste hulp. Met ernstige hoofdwon den moest, het slachtoffer per zieken wagen naar de Lichtenberg worden overgebracht, waar een zware hersen schudding werd geconstateerd. Bij de botsing werd de fiets vernield, terwijl de auto schade opliep. K.V.O.-NIEUWS. Zaterdag speelt K.V.O. 3 tegen Top 2 thuis. Aanvang 3.15 uur. Paasmaandag nemen de K.V.O.-twaalf- tallen deel aan de serie-wedstrijden in Amersfoort. Op 4 april, te 15.30 uur, worden te Zeist selectie-wedstrijden voor G.U.K.B. za terdagsspelers gehouden. Als deelnemers voor K.V.O. zijn aange wezen mej. Riet van Alphen, Bertha Nues en de heren Wijnand Brink en Ben Kwint. LUSTRUM COMMISSIE K.V.O. Op 1 april wordt in café ,,'t Centrum" een klaverjas drive gehouden om mooie prijzen. Op 3 april houdt de lustrum-commissie in „Huis ten Halve" een bonte avond, waaraan medewerken de muzikale clowns van Sombroek uit Alkmaar en een goochelaar van formaat. NATIONALE LUCHTVAARTDAGEN. Op 1 en 2 april a.s. organiseert de K.N.V.v.L., op de vliegbasis Soesterberg, de nationale luchtvaartdagen. Ze zullen elke dag worden bijgewoond door een 1500 scholieren van de derde en hogere klassen der middelbare scholen. Dé be doeling is hen op de hoogte te brengen met het vliegwezen. Ook zal een kleine tentoonstelling van vliegtuigen en hulp middelen worden bezocht. Medewerking wordt verleend door de luchtmachtka pel. In de middaguren worden er vlieg- demonstraties gehouden. PASTOOR SCHINKEL WERD GEÏNSTALLEERD. Vrijdagavond heeft in de parochie kerk de plechtige installatie plaats gehad van Pastoor Schinkel. VOORJAARSWANDELTOCHTEN. Door de plaatselijke regelingscommis sie der avondvierdaagse van de Stichts- Gooise Wandelsportbond N.W.B-, zijn zaterdag wandeltochten georganiseerd van 10 en 15 kilometer. Gezien het wel zeer slechte weer viel de deelna me best mee, n.1. 145 inschrijvingen. De volgende verenigingen namen deel Laetitia met 58 personen, V.V. Soes terberg met 18 pers., Astma-centrum Willemijntje, dat nooit op het wandel appèl in Soesterberg ontbreekt, liefst met 27 pers., Wandelvereniging Sand- bergen uit Amersfoort met 18 pers. Verder nog een groot aantal indivi- duelen. De herinnering bestond uit de twee de torenspeld, de O.L. Vrouwentoren van Amersfoort. De wel zeer mooie verenigingsprijs bestond uit een zwaar verzilverde gong op voetstuk- Na deze tocht gaat de plaatselijke re- gelingscommissie zich weer voorberei den op de avondvierdaagse te Soester berg. Dit wordt dan voor Soesterberg het eerste lustrum. De deelname zal ook dit jaar wel weer groot zijn. Er komen nieuwe rou tes en andere routes zullen, worden omgelegd, zodat men geheel nieuwe parcoursen te lopen krijgt. Inlichtingen kan men te allen tijde verkrijgen bij de heer Hagemeijer, Lt. Koppenlaan 22, Soesterberg. Aldaar is ook aanwezig een wandelagenda, waar op iedere tocht van de S.G.B. staat aangegeven.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9