Krotten vermeerderen woningtekort. Het Komnginnefeest. Landskampioene dameskappen* V.V.V* organiseert Showavonden IN DE HOEK. VRIJDAG 10 APRIL 1959. Verschijnt tedere dinsdag en vr|jdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 37e JAARGANG No. 27. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUBEAl VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 Veertien jaar na de oorlog worstelt Nederland nog steeds met een enorm woningtekort. Verschillende malen reeds is ons door bewindslieden voor gespiegeld, dat de woningnood tegen een door hen genoemd jaar zou zijn opgeheven. De eerste, wel zeer optimistiche, „bouw"-minister heeft zelfs eens het jaar 1955 genoemd, een volgende maak te er 1960 van, zijn opvolger plakte er voorzichtigheidshalve maar weer een jaar of vijf bij. Het aantal per jaar gebouwde woningwetwoningen werd successievelijk verhoogd, het steeg van 40.000 tot ruim 80-000, maar de woningnood verminderde er nauwelijks door. Er is enkele malen beweerd, dat de capaciteit der Nederlandse bouwnijver heid niet toeliet om meer woningen te bouwen dan het contingent dat voor dat jaar werd vastgesteld. Doch één of twee jaar later werd het contingent dan toch verhoogd en werd er met enige trots verklaard, dat er in het af gelopen jaar weer meer woningen tot stand waren gekomen dan het jaar daarvoor, ondanks de beweringen dat steen- en dakpannenfabrieken niet tot grote levering in staat waren. We releveren dit alles maar eens om aan te tonen, dat de nog altijd grote woningnood niet zo zeer is te wijten aan de Nederlandse bouwnijverheid, maar dat we dit vooral moeten zien als een financiële- en daardoor boven al ook politieke kwestie. De loon- en huurpolitiek der sinds de oorlog opgetreden regeringen had haar goede zijde, maar is er toch ook de oorzaak van, dat de woningbouw ach terbleef bij de behoefte aan wonin gen. De bouw door particulieren van huurwoningen in de lagere prijsklas se kan momenteel immers niet lonend zijn. De huur, die zulke woningen zou den moeten opbrengen, ligt ver boven de draagkracht van het loon, dat een vakarbeider of een gewone kantoor kracht momenteel verdient. Het bouwen van huurwoningen is mo menteel alleen mogelijk door de over heid en/of met zware subsidies daar van. We betalen dat dus met ons al len en het is één van de redenen waar om de belastingen in Nederland zo hoog moeten zijn. Die subsidiemogelijkheid van de regering blijft uiteraard be perkt en die bepaalt het aantal huur woningen dat momenteel kan worden gebouwd. Gevolg dus een nauwkeurig gedirigeerd woningbouwprogramma, zowel naar aantal als naar plaatsing ervan. Van tijd tot tijd worden we dan eens vanwege het departement of het Cen traal bureau voor de statistiek ver blijd met cijfers van de woningbouw over een bepaalde periode. Tot nu toe is de conclusie daarvan steeds geweest, dat we nog altijd maar weinig inlopen op het bestaande woningtekort. En dan mogen we niet vergeten, dat bij het bestaande woningtekort niet gerekend zijn de krotwoningen voor zover die thans nog worden bewoond. Een kort geleden gehouden telling van krotwoningen in Amsterdam heeft al leen voor deze stad al een aantal van minstens 35.000 opgeleverd, allemaal gevallen, die nu nog als woning wor den aangemerkt, doch die naam eigen lijk al niet meer verdienen en waar voor we ons moeten schamen dat ze nog niet onbewoonbaar werden ver klaard. En zo zijn er in Nederland nog tiendui zenden van die nog niet onbewoon baar verklaarde krotwoningen, welke cijfers echter niet zijn opgenomen in de gegevens over het woningtekort. Gezien de Amsterdamse cijfers mag dat woningtekort dus eigenlijk wel met een paar honderdduizend worden vermeerderd voor de binnenkort tot verdwijnen gedoemde krotwoningen. En dan mag dat officiële woningtekort ook nog met enkele tienduizenden ver meerderd worden voor de gevallen van inwoning in huizen, die daar totaal ongeschikt voor zijn of voor' gevallen waar die samenwoning om andere re denen niet langer verantwoord is. Als er dus nu gesproken wordt van een tekort van ongeveer 250-000 woningen, dan is dit aantal in werkelijkheid ech ter minstens tweemaal zo groot. Laten we de over enkele jaren te ver wachten top in de normale aanwas van gehuwde paren dan nog maar buiten beschouwing, dan is het ook zonder dit toch wel duidelijk, dat Ne derland met de tot nu toe gevolgde methode nog vele jaren met een wo ningtekort zal hebben te kampen. Er zullen dan miljarden van onze belas tinggelden in de overheidswoningbouw zijn geïnvesteerd en aan huursubsi dies zijn verdaan. Hoe eerder we daarom komen tot een gelijktrekken van de vooroorlogse hu ren met die van de tegenwoordige bouwkosten, hoe eerder de woning nood een einde kan nemen. Dan kan het Rijk verlost worden van de enorme subsidiëringen en kunnen daardoor de belastingen worden verlaagd. We ho pen daarom, dat de nieuwe regering de eerste schreden op die (nog lange) weg zal zetten, opdat er tenminste uitzicht kome uit de woningmisère te geraken. Voor de derde maal zal aan de voor avond van het Koninginnefeest een na tionale zangavond gehouden worden in de Julianakerk. De burgemeester zal deze avond openen. Er wordt mede werking verleend door het mannenkoor Apollo, onder leiding van de heer G. v. d. Schepop, het Julianakerkkoor dat eerst De Roepstem heette on derleiding van de heer G. den Broe der, het gemengd zangkoor van het paleis Soestdijk onder leiding van de heer A. Oudhof, het r.k. jongenskoor Soestdijk, dirigent de heer G- v. d. Schepop, organist G. den Broeder en G. v. d- Schepop en de declamator Anne Holtrop. Aanvang 8.15 uur, toe gang 50 cent. Op 30 april zullen alle Soester klok ken van kwart voor acht tot acht uur luiden en intussen zullen meer dan 1000 kinderen zich naar het gemeente huis begeven, waar een zanghulde ge bracht wordt onder leiding van de heer C. Lips. Kinderen van lagere scholen, u.I.o., v.g-l-o. en huishoudschool zullen hieraan deelnemen. Het jaarlijks défilé voor H.M. de Ko ningin zal ten dele weer een lande lijk karakter dragen en na afloop hier van zullen de heren A. Kleiboer (be kend organisator van Rotterdam-Ahoy), Johan Bodegraven (De dijken dicht en andere grote acties) en J. Roosendaal van de Nederlandsche Padvindersver eniging de leiding nemen van een door jongeren te brengen hulde in de vorm van een spel. De kinderen worden op deze feest dag goed bedacht. In het openlucht theater komt het kindercircus „Oem- papa" van Jan Buisman met clowns, rijwielartiesten en een liliput-show. Deze middagvoorstelling, die om half drie begint, is in de eerste plaats be doeld voor jongere kinderen, want voor meisjes en jongens van 9 tot en niet 14 jaar zijn er spelen op het B.D.C.- terrein aan de Ferd. Huycklaan onder leiding van mevr. Kloet-De man, mej. Jirris en de heer W. C. Priem. Meisjes en jongens van 9 en 10 jaar kunnen deelnemen aan wedstrijden in treinhalen en zaklopen, Jongens van 11 en 12 kunnen touwtrekken of zich op de hindernisbaan werpen om prij zen te winnen. Deze prijzen bestaan dit jaar uit waardebonnen, die naar eigen goeddunken in Soest besteed kunnen worden. Sterke meisjes van 11 en 12 kunnen eveneens touwtrek ken, maar de meer huishoudelijk aan- gelegden krijgen de gelegenheid zich met was ophangen de beste te tonen- Voor jongens en meisjes van 13 jaar is er ringsteken op de fiets. Ook voor de veertienjarigen komt er nog iets en er wordt gedacht aan tafel serveren voor de meisjes en mastklimmen voor de jongens, maar dan zal er een goede mast moeten zijn. Kinderen van 9 tot en met 14 jaar kunnen zich van 20 tot en met 25 april opgeven bij de V.V.V. aan de Steenhoffstraat, foto Astra, Soester- bergsestraat en de heren van Soeren, Beckeringhstraat 15 Van de Poll, Eemstraat 10 en Hiemstra School straat 6. De balonnenwedstrijd kan om finan ciële redenen niet doorgaan. Terwijl dit alles plaats vindt zal aan de Koninginnelaan - van 8-18 uur het concours hippique p'aats vinden. Reeds hebben de bekende amazones en rui ters Marijke Engelbert, Mady Koster, M. Arts, C. Englebert en J. Timmer toegezegd aan het concours te zullen deelnemen. Er wordt een tribune van 500 zitplaatsen gebouwd- H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben medailles beschikbaar gesteld voor dit concours waaraan reeds door de Loosduinse ruiters, de Bemmelse ruiters, de rijvereniging „Kapitein v. d. Wal" uit Hoofddorp en „Voorwaarts" uit Essen medewerking toegezegd is. Het concours zal deze week in het blad voor paardesportlief- hebbers „De Hoefslag" aangekondigd worden en daarop zullen waarschijn lijk nog vele landelijke rijverenigingen reageren door zich aan te melden. De deelnemende verenigingen zullen des middags de gebruikelijke grote parade houden. Deze week werd te Driebergen de strijd gestreden om het kampioenschap dameskappen in de bediendenklasse. Na een spannende eindstrijd behaalde onze plaatsgenote mej. D. Rademaker de le prijs en werd hiermede kampioe ne van Nederland. Bij de prijsuitreiKing ontving zij, naast bloemen en een drietal bekers, een fraai scheerapparaat als geschenk. Op de foto haar zusje C. Rademaker die als model fungeerde. Zo mogelijk zal 's middags op het S.E.C-terrein een voetbalwedstrijd ge speeld worden waarvan de baten be stemd zijn voor het Koningin Wilhel- minafonds, maar er zullen pas vereni gingen aangezocht kunnen worden als het inhaalprogramma voor 30 april bekend is. Om half acht begint in Eemland het toneelstuk „Het geheim van de witte veer", dat de christelijke reciteer- en toneelclub „Trouw aan Oranje" uit Bodegraven voor de christelijke oran jevereniging „Beatrix" zal opvoeren. Van kwart voor acht tot half negen is er in 't Hart een lampion-optocht, georganiseerd door de chr. gymnastiek vereniging Olympia, onder auspiciën van het Oranjecomité. Het vertrek is bij de Mariaschool. De kinderen moe ten zelf voor een lampion of kaars zorgen. Een lampion kunnen ze dan bij de school krijgen. Van 9-10 uur de taptoe in de verlichte paleistuin en om 10 uur het vuurwerk, dat deze feestdag zal besluiten. P.V.O- zal vanzelfsprekend muzikale medewerking aan deze feestdag ver lenen, maar er komt ook een draai orgel, dat zich zal laten horen op de toegangswegen naar het paleis en tij dens de kinderspelen op het B.D.C.- terrein. Zo mogelijk zal het pierement ook 's avonds nog in actie komen. Het is vrijwel zeker, dat een program ma van deze feestdag huis aan huis wordt bezorgd. Dit is financieel mogelijk door de 2300,die door de Soester bevol king geschonken is voor dit feest. Het Oranjecomité is de medewerkers en medewerksters bijzonder dankbaar voor het bijeenbrengen van deze som. Dit is huis aan huis gebeurd. Voor 8 wijken stelden zich geen collectri- ces of collectanten beschikbaar, zodat het bedrag iets onder de verwachtin gen gebleven is, maar wie alsnog een gift voor het Oranjecomité te bestem- ter plaatse wil hebben kan gireren op nummer 134908 t.n.v. de Nederlandse Middenstandsbank, ten gunste van het Oranjecomité of het bedrag aan de bank aan de Van Weedestraat afgeven. Het Oranjecomité heeft de gemeente verzocht enige versiering aan te wil len brengen bij en aan het raadhuis en indien mogelijk het raadhuis, de toren van de Oude Kerk, het Konin gin Emmamonument en het monument Braamhage te verlichten. Het comité hoopt dat heel veel vlaggen in Soest op 30 april zullen wapperen ter gele genheid van de vijftigste verjaardag van H.M. de Koningin. m.m.v. Mieke Telkamp, Guur Jansen en Piet Ekel. Gisteravond heeft het bestuur van de V.V.V. een bespreking gehad met bestuursleden van de gymnastiek-, mu ziek- en zangverenigingen, die zullen medewerken aan de twee grote show avonden, welke op 4 en 11 juli in het openluchttheater gegeven zullen wor den. Hierbij was namens de S.S.F. de heer W. J. Groenendijk aanwezig. Hij wees erop, dat de vierde juli de laatste dag is van de sportweek, waarin de S.S.F. samenwerkt met de Baarnse Sportbond en de sportfederatie te Soesterberg, zodat S.S.F. en V.V.V. elkaar in de wielen dreigen te rijden. Dit is echter opgelost, want op deze vierde juli zal de V.V.V. een grote plaats voor de sport inruimen. De muziek- en zangvereniging Anima- to, P.V.O.Apollo en St. Joseph, de toneelverenigingen Kerkebuurt, Soest dijk, Ons Genoegen en Maskerade, de gymnastiekverenigingen S.T.C-, Olym pia, A.G.A.V.S., Crescendo en Laetitia zullen medewerking verlenen aan de twee avonden in het openluchttheater, waarvan de voorbereidingen al in vol le gang zijn. Op de ledenvergadering van de V.V.V., welke 20 April gehou den wordt, zal aan de leden reeds een globaal beeld van de gebeurtenissen in de komende zomer gegeven kunnen worden. Deze voorbereidingen zijn voor hef grootste deel door de heer A- G. Ter horst verricht. Hij heeft ervoor ge zorgd, dat, naast het optreden van de amateurs van muziek-, zang-, toneel- Wanneer wij horen hoe in sommige landen mensen worden „gelikwideerd" omdat zij op een of andere manier lastig zijn of te veel weten, prijzen wij ons gelukkig, dat dit soort dingen in ons landje niet mogelijk zijn. Er gebeurt wel eens iets waar we niet helemaal uit kunnen komen of waar we de kluts van kwijt raken, maar we zijn er toch wel van over tuigd, dat we ze hier niet zo bruin bakken als elders. Nou ja, die geschiedenis van majoor K. was een slippertje, dat we allang weer zijn vergeten. Toch is er thans iets aan de hand, dat onze goede naam een ernstige knauw heeft gegeven. In ons landje, waarvan we dan denken dat „likwideren" een onbekend hand werk is, is het gebeurd, dat een echt paar, beiden medicus, op een politie bureau een injectie kregen, door een andere dokter krankzinnig werden verklaard en even later in een isoleer cel van een gekkenhuis zaten. Nu hoeft dit nog niets bijzonders te zijn. Krankzinnigheid komt in de bes te families voor, maar het is wel vreemd, dat beide echtelieden op het zelfde moment krankzinnig werden. Maar ook dit is nog mogelijk. Een groot dagblad en een der beste advocaten die ons land heeft, stellen echter, dat hier geen sprake is van krankzinnigheid, doch, zacht gezegd, bewuste vrijheidsberoving onder het mom van krankzinnigheid. Wanneer niet de namen waren genoemd van zeer vooraanstaande Nederlanders zou het lijken op een sensatiestukje in een stuiversblaadje dat vroeger nog al opgang maakte. Maar dit is om de drommel niet zo en ik meen dat iedere Nederlander recht heeft te weten hoe de toedracht en achtergrond van de zaak is. Wanneer het in ons land, ondanks de bescherming die de wet biedt, mogelijk blijkt mensen krankzinnig te verkla ren zonder deugdelijk onderzoek voor af en belangrijke personen, zij het on bewust, medewerking verlenen, zitten de zaken toch wel erg slordig in elkaar. H. OEKMAN. en gymnastiekverenigingen, Mieke Tel kamp, Guus Jansen en Piet Ekel als beroepsartisten op 4 en 11 juli mede werking verlenen aan deze twee grote V.V.V.-avonden. Men zal trachten de Soester verenigin gen in te schakelen bij de verkoop van kaarten, om er van verzekerd te zijn dat het openluchttheater op twee avonden vol is. De 15 verenigingen krijgen ieder een minuut of tien voor hun optreden en Mieke Telkamp, Guus Jansen en Piet Ekel zullen verschil lende malen optreden. JAN PLEZIER. Soest heeft de klok een beetje terug- 1 gezet, want er is nu een ouderwetse Ijan Plezier, waarmee de gebr. Blan- kenstijn uit de Kerkstraat ieder rond rijden willen die graag zo'n gezellige ouderwetse rit maakt. De wagen, die enige tijd in Baarn gereden heeft, kan voor een uur gehuurd worden, maar wie langer genieten wil kan er voor een middag of een dag over be schikken. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN. Hedenavond zullen de leden van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver. voor Eerste Hulp Bij Ongelukken, in het St. Jozefgebouw, met elkaar de strijd aan binden in de jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Belangstellenden worden verzocht vóór 8 uur aanwezig te zijn. EEMRUITERS EN CONCOURS HIPPIQUE. Het vorig jaar deed de landelijke rij vereniging „De Eemruiters" mee aan het concours hippique. maar hiervan zal dit jaar waarschijnlijk weinig ko men omdat het aantal leden terugge lopen is tot een zestal, terwijl drie jaar geleden 23 leden zich aanmeldden. AUTOCONTROLE. Vannacht kwamen tussen 12 en 6 uur 56 auto's over de hoofdweg, die alle aangehouden werden. Slechts één bestuurder had zijn papieren niet vol ledig, omdat hij geen motorrijtuigen» belasting betaald had.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1