DE HALLEN VAN PARIJS. 'fWAWzelaay C. A. P. Valken et frarONSDJT VOIZORiVi! ""Ss- KaPSMOH UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL SOEST. TWEEDE BLAD UW JUISTE ADRES U dooft de Zuurbrand onmiddellijk. wat ae maa; meter van de Hallen verwijderd. Daar moeten de levensmiddelen van de spoorwagons op vrachtauto's overgela den worden. Vraagt men een chauf feur, hoe lang hij nodig heeft om door het verkeersgewoel van het station zijn doel te bereiken, dan hoort men „Met veel geluk een uur, dikwijls echter drie De vrachtprijzen zijn dienovereen komstig. Ze liggen percentsgewijze hoger als de transportkosten van welk punt in Frankrijk ook naar het Pa- rijse station. BlQWTBMV) kapsel-, 5TEENH0FF5TR.53 TEL 2842 SOEST De bedrijvigheid in de Hallen te zien is een belevenis. Men loopt door reus achtige bergen wortels, koolrapen, kool, sinaasappels en citroenen, voor bij hectaregrote oppervlakten bedekt met selderij, spinazie en sla. Voor wa terkers alleen al is een oppervlakte ter grootte van een huizenblok voor zien. Gaat men verder, dan ziet men zich in een soort canyon verplaatst, waar van de hoge wanden uit oesters be staan. In de vleeshallen hangen dui zenden runder-, kalver-, varkens- en schapenbouten. In de gevogeltehallen is de lucht vervuld van het opwinden de gekakel van talloze kippen en het gesnater der ganzen. Dit heksenbedrijf in de hallen duurt tot in de morgenuren. Als de laatste kopers de centrale markt verlaten, rukt een leger van 200 mensen van de reinigingsdienst aan. Binnen drie uur zijn ze met hun werk klaar. De concessiehouders trekken zich in hun nederige kantoortjes terug om hun af rekeningen te maken- De waren, die naar buiten verkocht zijn, worden weer op de vrachtauto's geladen en pm negen uur 's morgens ziet men in de Hallen reusachtige bergen lege kisten. Alleen nog de eigenaardige marktreuk hangt nog lang in de lucht. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De bistro-eigenaar kent de geschiede nis van de markt als geen ander. Hij vertelt, hoe de zoon van Louis de Dikke op de markt een roemloze dood vond, toen een varken zijn paard tus sen de benen liep, waardoor hij een dodelijke val maakte. Hij weet te vertellen, dat Boccaccio hier als zoon van een Lombardijnse geldlener en zijn geliefde, een markt vrouw, geboren werd, dat Hendrik IV vaak naar de Hallen kwam om zijn aangebedene, Gabrielle d'Estrees, te ontmoeten en dat hij in de straat der Smeden na zo'n bezoek vermoord werd. Dat alles behoort mede tot de ge schiedenis van de beroemde Markt hallen van Parijs, evenals de zeldzame vondst van een huisvrouw, die in een krop kool een briefje verstopt vond. ,,Ik heb er 8 franc voor gekregen, hoe veel moet U ervoor betalen stond er op. De vrouw herinnerde het zich goed Ze had 80 franc voor die krop kool moeten neertellen. BIOSCOOPPROGRAMMA. Jan de Hartog schreef Hollands glorie, God's Geuzen, maar ook het boek Stella, dat verfilmd is onder de naam „Stella's sleutel", welke film van he den tot en met zondag in het City theater draait. De hoofdrollen worden gespeeld door Sophia Loren, William Holden en Trevor Howard. In de tweede wereldoorlog hadden de sleepboten, die moesten trachten ge bombardeerde convooyschepen te red den een bijzonder zware taak, want ze waren nauwelijks bewapend. Chris Ford (Trevor Howard) en David Ross (William Holden) zijn comman danten op dergelijke schepen des doods, evenals de reeds gesneuvelde Wester- by, die met zijn verloofde Stella een flat bewoonde. Deze gaf voor zijn dood de sleutel van zijn woning aan kapi tein Barger, die verder voor Stella zorgde tot ook hij omkwam. Chris Ford kreeg de sleutel van Bar ger en hij vraagt Stella ten huwelijk. Nog dezelfde avond moet hij uitvaren en het wordt zijn laatste reis. Hij heeft David Ross de sleutel gegeven VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 APRIL 1959. en deze moet Stella gaan meedelen dat Chris gesneuveld is. Ook David geeft de sleutel door maar hij sneuvelt niet. Inmiddels is stuur man Kane echter naar Stella gegaan om te zeggen dat David omgekomen is. Zij vertrekt maar David zweert dat hij haar zal terugvinden. Zondagmiddag Stan Laurel en Olivier Hardy in de superdwaze film „Hoe langer hoe gekker". Er wordt een bruid geschaakt, Ollie is te zien als pantoffelheld, de heren drijven samen een bloeiende zaak en tenslotte zitten ze beiden met een vrouw opgescheept die ze gered heb ben- Maar ook dat komt fijn in orde. Van maandag tot en met woensdag Victor Mature en Leo Genn in „De Zwarte Baretten", handelend over de tankstrijd in Noord-Afrika. Een span nend avontuur van vijf afgedwaalde soldaten, die tussen twee vuren kwa men in een enorme tankslag tussen Duitsers en geallieerden. In de donderdagcyclus „De Lord, de voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD ol KACHEL - WASMACHINE CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 Lady en de Butler", het alleraardigste verhaal van zeer deftige mensen, die als schipbreukelingen even plechtsta tig met butler en dienstmeisje willen omgaan als ze thuis gewend waren. In de moeilijke situatie op het eiland blijkt echter al gauw dat de butler heel wat meer mans is dan zijn steen rijke werkgevers, die nog nooit een hand uitgestoken hebben en onder veel wederwaardigheden verwerft hij dan ook de positie die hem toekomt. ONWEL GEWORDEN. De heer A. v- d. B. werd op de Kllein Engendaalweg niet goed en viel van zijn fiets- Dokter Stroband raadde na onderzoek overbrenging per zieken auto naar de Lichtenberg aan. Daar zijn foto's genomen, waarna de heer v. d- B. weer naar huis kon gaan. En daarmee oob de pijn. Simpelweg een of twee Rennies... Rennies - het beproefde middel, ge woon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutra liseerd. Vraag uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 lan den over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrandlijders kennen Ren nies - tien van de tien gebruikers dwe pen ermee, zweren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Ren nies zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. NUTSBIBLIOTHEEK SOESTIDJK. Nieuwe aanwinsten. Jeugdboeken Alcott, Een meisje van buiten. Asscher-Pinkhof, Tirtsa. Kars, Kleine Katrijne. Lida, Martijn, de Ijsvogel. Lida, Roef, de Haas. Lattimore, Kleine Sjang en de ko nijntjes. Murchie, Het lied van de lucht. Tetzner, De reis naar Ostende- Zonruiter, Mannen van de Koop vaardij. Populair-wetenschappelijk Journaal van Willem IJsbrantsz. Bouwmees ter, Mijn liefste vader en mijn beste vrindje. Oegema v- d. Wal, Prac- tische Kleurenpsychologie. Boe len, Dokter aan de Wisselmeren. Thompson, Naar Maan en Mars. Mireaux, Zo leefden de Grieken ten- tijden van Homerus. Haasse, DaU weet ik zelf niet. Romans Blake, Aan het eind van het hoofdstuk. Bose Heyward, Porky "en Bess- Boulle, De brug over de Kwai. Bourcet, Redt eerst de anderen. Christie, Lord Edgware sterft. Der- moüt, De kist. Dix, Moord op het eindexamen. Doss, Aan kinderen geen gebrek. Dürrenmatt, Griekse gezocht. Van Eemlandt, Gevaarlijk IJs. Forester, Lord Hornblower. Gallico, Jennie. Van Gent, De laat ste nacht. Gijzen, Marie-Ama van Antwerpen. Den Haan, Bevindelijk Reisboek. Hansen, Een lange zomer dag. Henriques, Geliefde gevangene- Huël, Een vruchtboom is Jozef. Knap, Wereld in de wereld. Mons, Dood onder verdachte omstandigheden. Opie, Over mijn dode lichaam. Philips, De wonderbare genezing. Siaughter, Verleng de levens- Zik- ken, De Atlasvlinder. De grootste attractie van Parijs is voor degene, die de stad werkelijk wil leren kennen, noch de Eifeltoren, noch het Louvre, noch Montmartre, Montpar- nasse, het luxe-restaurant ,,Tour d'Ar- gent" of de „Follies Bergères". Het is waar, al deze magneten van het vreem delingenverkeer zijn ieder voor zich een echt stuk van de Seine-wereldstad en een bezoek zeer beslist waard, maar het hart van Parijs zijn de markthal len, „les Halles", zoals de Parijzenaars ze noemen. Alles, wat aan levensmiddelen in Pa rijs opgegeten wordt, gaat door de Markthallen. Hier bestaat geen enkele pauze, hier heeft de dag 24 arbeidsin tensieve uren van elk 60 volledig be nutte minuten. Emile Zola noemde de markthallen de „Buik van Parijs". Nuchteren noemen ze ,,de grootste verspilling onder de zon". De Gaulle vaardigde onlangs een wei nig begrepen verordening uit, die de nieuwe regering machtigde de Hallen te sluiten. Hij deed daarmee iets, wat voor hem geen regeringschef gedurfd had. „Wat doen we nu - Elke nacht vragen zich in Parijs duizenden nacht brakers in de vroege morgenuren af, hoe ze hun zwerftochten door de bars, ca barets en kunstenaarskelders zullen bekronen. Het antwoord is bij na altijd gelijk „Laten wij naar de Hallen gaan". Het bezoek aan de kleine bistros van de Hallen behoort tot de Parijse traditie. Aan de blank- geschuurde tafels van die kroegjes ziet men tussen de nacht en de mor gen heren in smoking en dames in avondtoilet met aandacht grote scha len uiensoep oplepelen, terwijl aan de toonbank breedgeschouderde expedi tieknechten met niet heel schone voor schoten van hun wijn drinken. Deze mannen hebben weliswaar ruwe, maar goedmoedige spot over de voorname gasten, maar deze voelen zich hele maal niet gekwetst, want dat behoort tot een bezoek aan de Hallen en vormt een deel van de bekoring. De markt van Parijs is een met ge schiedenis en traditie beladen aange legenheid. De stichter was Koning Louis de Dikke. Hij bepaalde in het jaar 1134, dat de levensmiddelenhan delaars hun kramen op een vaste wei de voor de poorten van de stad moes ten opslaan. Dat gebeurde ook. In de loop van de tijd evenwel groeide de stad en sloot het marktplein in. Later werd de markt „gemoderniseerd". De kramen werden van een dak voorzien- Men sprak niet meer van de markt, rnaar van de hallen. Toen de moderne verkeersmiddelen zoals de spoorwegen, hun voelhorens naar Parijs uitstrekten, lagen de Hal len al in het centrum van het naar Een kijkje in een der beroemde „Hallen" die nu uit het centrum van Parijs verdwijnen. Alleen op feestdagen heerst hier de rust, welke de fotograaf hier voor zijn foto benutte. pakken. Het feit, dat wegens de on gunstige ligging van de markt en het ontbreken van koelinstallaties tijdens de zomermaaden niet minder dan een kwart gedeelte van de aangevoerde levensmiddelen bederven, maakt ook nu nog op de concessiehouders, wier winsten verzekerd zijn, geen enkele indruk. Ze blijven zich beroepen op hun recht, dat tot Louis de Dikke te ruggaat, die ze vereren zonder veel van hem af te weten. De Gaulle heeft nu eindelijk doorge zet de Hallen moeten gesloten worden. Groothandelaars en regionale mark ten in verkeers-gunstige buitenwijken van Parijs zullen haar rol overnemen. Parijs zal daardoor een bezienswaar digheid armer worden, maar de Parij se huisvrouwen zijn heel gelukkig met k^sluit. Fasanten, houtsnippen of hazen? U .Mandataire des Halles - „open- j behoelt maar te kiezen. baar toegelaten groothandelaar aan de markt van Parijs" te zijn, dat bete- ten lopen. Ze doen de waren van de kent niet alleen welstand, maar rijk- hand aan de hoogste bieder en incas seren 8 °/o van de prijs als commissie loon. Verscheidene van hen bereiken een jaarlijks inkomen van een miljoen gulden. Een trede lager op de ranglijst van de Hallen staan de concessiehouders, die hun stands buiten de grote markt hallen op de straat hebben. Ook zij houden niet veel van vraag en aan bod als regulateur van de prijzen. Hun winst maakt een bepaald percentage van de prijs uit en daaraan blijven ze vasthouden. De plaats waar ze hun waren aanbieden, is eveneens sinds vele generaties in het bezit van hun familie, die nooit op de gedachte kwam een dergelijk goudmijntje te verko- Sinds onheugelijke tijden heeft deze oude tamme-kastanje-verkoopster hier haar overgeërfde plaats. dom met inbegrip van een kasteel, een flink bankconto in Zwitserland en vanzelfsprekend ook een nerzmantel voor madame. Vijftienhonderd van de ze mandataires zijn er in Parijs. Zij vormen een klasse apart en waken ervoor dat niemand zich in hun rijen dringt. De vader vererft het privilege aan zijn oudste zoon. Zo was het al eeuwen geleden en had De Gaule zich er niet tegen verzet, dan was het ook zo gebleven. D.e mandataires hebben het in de loop van de tijd klaargespeeld bijna een derde van alle in Frankrijk gebruikte levensmiddelen via hun handen te la- krijgen, vanaf oesters tot kroppen sla of reusachtige kaaswielen uit de Jura. Voor een open vuur is in de markthal len genoeg „voedsel" te vinden en de expeditieknechten kunnen zich daarbij tegelijk de handen warmen. een wereldstad groeiende Parijs, maar om onbekende redenen zagen de spoorwegmaatschappijen ervan af hun rails naar de Hallen toe te leggen. Met paard en wagen moesten de waren door de nauwe straten naar de ver koopstands worden gebracht- In de periode van de benzinemotor namen vrachtauto's de aanvoer over, maar het verkeersprobleem werd daarmee nog groter. Al vijftig jaar geleden waren de ver- keersexperts - voorzover men ze toen al die naam kon geven - het er volko men over eens, dat de markt uit het centrum van Parijs moest verdwijnen, maar het plan liet zich eenvoudig niet verwezenlijken. De marktconcessiehou- ders beriepen zich op eeuwenoude pri vileges- Ze vertegenwoordigden sa men met de groot- en kleinhandelaren zo'n grote macht, dat geen enkele re gering het waagde de zaak aan te pen, wat men ook wel begrijpen kan. Elke tafel, elke nog zo kleine markt kraam, elke vierkante meter trottoir in de wijk van de Markthallen is een vermogen waard. Elke woensdag, 's nachts om 23 uur, kan de bezoeker van Parijs een zeld zaam schouwspel beleven. De nauwe straten tussen de Opera en het Louvre worden het toneel van honderden deels ouderwetse vrachtwagens, die uit alle richtingen komen aanzwermen. Claxons maken een infernaal lawaai, politiemannen schreeuwen en taxi chauffeurs vloeken, omdat ze grote omwegen moeten makenwant er is eenvoudig geen doorkomen aan Dit gehaspel, waarvoor het woord verkeerschaos nog veel te mild is, Elke standplaats bij de Hallen is een goudmijn en volgens de privileges meestal sinds lang in familiebezit. Geen wonder dat de eigenaars van de stands zich met hand en tand tegen de opheffing van de reusachtige Pa rijse centrale markt verzetten. is datgene, wat Zola zo treffend als „het voederen van de buik van Parijs" noemde en deze „buik" is onverzadig baar. Uit een omgeving van 600 km straal komen de waren, die in de 12 hallen van de Parijse centrale markt verhandeld en verkocht worden. Het dichtsbijzijnde station ligt drie kilo-

Soester Courant | 1959 | | pagina 5