R Voorjaarsstoffen VENEMA DE OUDE GARDE. Smit s Leesbibliotheek SOEST. 1 9 Firma VAN DE WIJNGAART ONTVANGEN DE NIEUWST! MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET TANDPASTA BRANDWEER TELEF. 3333 Voor al uw auto-service Garage „DE SOESTER" DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD a MEDISCHE DIENST- In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door dok ter J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, telefoon 2423 en dokter W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333. Geopend is apotheek Soestdijk, Van Weedestraat 46. LUCIE ZAG DE KONINGIN VAN ENGELAND. Lucie van de Linden had het geluk dat iemand nodig heeft om een fikse prijs in een loterij of voetbalpool te winnen, maar ze verdiende het ook, want ieder jaar collecteerde ze voor het oorlogsgravencomité, dat familie leden van geallieerde gesneuvelde sol daten in staat stelt de graven in ons land te bezoeken. verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langéstraat 99 - tel.' 8889 Tegen het eind van het vorig jaar waren voor deze klaprooscollecte 13500 collectrices en collectanten in touw. In Soest en Soesterberg waren het er 32 en zij brachten een kleine 1000 gul den bijeen. Door „The British War Graves Legion" werden uit iedere provincie 2 collec tanten of collectrices uitgenodigd voor een verblijf van 5 dagen in Engeland. Er moest onder de 13500 geloot wor den en Lucie van de Linden was 1 van de 22 gelukkigen, van wie een Zeeuws meisje pech had, want ze was ziek. Twintig meisjes en een jongen gingen naar Hoek van Holland voor de boot reis naar Harwich. Enkelen kregen op zee de indruk dat ze zich thuis wel eens prettiger gevoeld hadden, maar een beetje zeeziekte hoort nu eenmaal bij zeereizen en vooral Lucie had wei nig tijd aan dit nare gevoel te denken omdat ze zich moedig in een gesprek met het echtpaar Jaines gestort had, dat het jeugdige gezelschap in Hoek van Holland afgehaald had. In Harwich werden de gasten verwel komd door mr Ross en in de trein werd gedineerd. Lucie had het geluk aan de tafel van het echtpaar Jaines te mogen zitten. Door de meesten werd ze hierom helemaal niet benijd, want voor de meeste meisjes was het Engels even onbekend als het Tibetaans, dus ze zaten liever onder elkaar. Na aankomst in Londen met de bus naar Kensington om t? logeren in het grote hotel „Vanderbilt". Daar hebben Willem Groenhuizen^ uneeste.38. rei.6185 amcrsfoort OP HET GRAVEREN kunt U desge wenst wachten. kleine deelneemsters aan deze trip wel eens van heimwee gehuild als ze in bed lagen, maar overdag toonden ze zich weer hele bereisde dames. Het Vanderbilt-hotel droeg de naam met ere, zodat wekken per telefoon niets bijzonders was. De eerste dag even wennen aan het zware ontbijt en toen bekende gebou wen bezichtigen. Albert Hall, St. Paul, Buckingham Palace en griezelen in de Tower, die 's middags uitvoerig bezich tigd werd- 's Avonds met de onder grondse naar Piccaddilly Cirkus waar meer te zien is dan op het Soester Kerkplein of Nieuwerhoek en de vol gende dag op bezoek in de fabriek waar klaprozen vervaardigd worden. De meisjes en de jongen mochten hun vaardigheid tonen en de televisie was aanwezig om een opname voor het journaal te maken. Bij een bezoek aan Windsor Castle werd geprobeerd de zeer stramme schildwacht aan het lachen te krijgen en dat lukte ook nog. Belangrijker was echter het passeren van Koningin Eli- sabeth, die het enthousiaste wuiven van de 21 helaas niet opmerkte. Op de tweede avond een bezoek aan „Cinerama", een adembenemend gro te bioscoop. De film over de zeven wereldwonderen beviel best, maar daardoor miste het gezelschap het achtste wereldwonder, het zien van zichzelf op het televisiejournaal- De derde dag van het verblijf in de Engelse hoofdstad werd besteed aan een bezichtiging van het warenhuis „Selfridges", een soort Bijenkorf in het zeer gigantische. Daarna rondneu zen in het British Museum, een wan deling door Hvde Park en het bezichti gen van de Westminster Abbey. En tenslotte op echt Engelse wijze teaen. De terugreis verliep zonder ongeluk ken en zonder zeeziekte en toen iucie van de Linden terug was in Soest, vond ze dat het eigenlijk veel te kort 'eduurd had- Maar het was fijn geweest. INSINGERSTRAAT. De Insingerschool bestond op 1 april 50 jaar en kort daarvoor had de heer Dijkstra van de prot. chr. fractie in de raad voorgesteld de naam School straat te wijzigen in Insingerlaan, om de weldoener van deze school te eren. Het college heeft nu de raad voorge steld de naam te wijzigen. Echter niet in Insingerlaan maar Insingerstraat. Op 22 april zal in de gemeenteraadsverga dering dit besluit genomen worden. VIJFTIG JAAR INSINGERSCHOOL. In aanwezigheid van prof. dr Vink uit Leiden als vertegenwoordiger van de familie Insinger, burgemeester S. P. baron Bentinck, de rentmeester van het landgoed Pijnenburg, de school arts dr Goddefroy, een vertegenwoordi ger van de schooltandartsendienst Hil versum, ds Beerthuis namens de Ned. Herv. Gemeente Soest, de heer Hamer namens de Ger. Kerk te Soest, de oud- onderwijzeres mej. Pontier, de oud- hoofden van scholen de heren Frede- riks en Boerema en de heren Kene- vakman voor Uw kleding Nederhorst den Berg W. Barnhijm Yorenweg 13 tël. 02945-545 Bussurn - Melkweg J l - fel. 9705 mans, Dijkema, Hoekstra, Gerritse en Ten Broeke, hoofden van christelijke scholen te Soest, is in de Heeskapel een herdenkingsdienst gehouden, waar in de oud-voorzitter van de vereniging „De school met de Bijbel", ds S. Wou ters van Dordrecht, voorging. Ds Wouters had als onderwerp van zijn toespraak de tekst ,,Ik zal de daden des Heren gedenken" gekozen als pas send bij dit jubileum, dat opnieuw de aandacht vestigde op de stichting van de Insingerschool, waarvan men niet slechts kan zeggen dat het een daad Gods is, maar zelfs een wonder. Het geloof van Soester ouders was een stimulans voor deze daad. geweest. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise I sprak de wens uit, dat zij hun leven Boissevain 500,Bij het laatste bedrag werd echter als voorwaarde gesteld, dat met de bouw binnen een bepaalde tijd begonnen moest worden. In Mei 1908 zag het er naar uit, dat de 500,teruggegeven moesten wor den, maar het wonder gebeurde. Secretaris A. Endendijk kreeg een aan getekende brief van de familie Insin ger met de toezegging, dat 17.700, beschikbaar gesteld werd voor de bouw van een school met woning. Eerder was hiervoor reeds een hectare grond geschonken Later schreef de heer Endendijk „De school en de wo ning staan daar als een getuigenis, dat God op wonderlijke wijze heeft voorzien in de behoeften van zijn ko ninkrijk". De school stond er inderdaad, maar toch moesten er noch offers gebracht worden door de ouders, want pas in 1920 werd het christelijk onderwijs met het openbare gelijkgesteld. Zij brachten deze offers echter graag om dat zij leefden met de bondsgedachte en wisten dat zij de taak hadden de kinderen ook door middel van de school tot God te brengen. Voor honderden leerlingen is de school tot een zegen geweest in de afgelopen 50 jaar. Eerst onder leiding van de heer D. Wouters, die inmiddels over lang dankbaar zouden zijn omdat zij scholieren van de Insingerschool waren. Na afloop van de herdenkingsdienst recipieerde het schoolbestuur, bestaan de uit de heren Fennema, Beekman, Van Brummelen, Meijer, Van Buuren, Smits en Van Essen. De heren Fros en Regter konden niet aanwezig zijn. Na afloop van de receptie dankte de voorzitter, de heer Fennema, allen die belangstelling getoond hadden bij dit schooljubileum. In het bijzonder prof. Vink, die door zijn aanwezigheid ge- F. C. Kuyperstraat 10 Tel. 2803 steeds goed advies 1 Laren - Veldweg 1 - fel. 3025 Soest. - Merelweg 10 - tel. 3258 leden is, daarna onder de heer Fre- derlks en tenslotte onder de heer De Boer. Ds Wouters vertelde hoe hij zelf van af 1931 gedurende vijftien jaar met ds Groeneveld om beurten voorzitter van het schoolbestuur geweest is. In die tijd was de Insingerschool wel In het begin van deze eeuw drongen bewoners van Hees bij het gemeente bestuur aan op de bouw van een chris telijke school. Er kon geen mede werking verleend worden want er was geen geld. Ook het bestuur van de vereniging „De School met de Bij bel" kon om financiële redenen niet meewerken aan de stichting van de school. Er werd contact gezocht met enkele vooraanstaanden uit de gemeen te, van wie men wist dat zij voorstan ders van het christelijk onderwijs wa ren. De stemming op de vergadering die ge houden werd was niet rooskleurig, maar Jacob de Buig liet zich niet ont moedigen. Hij verzekerde de aanwezi gen, dat de stichting van een christe lijke school in Hees de wil van God moest zijn als het de wil van de ouders was, dus er moest begonnen worden. En er is begonnen al leek het een ho peloze taak. Prettige verrassingen waren de gif ten van burgemeester Lothen van Doelen Grothe 1000,-) en de heer eens een zorgenkind door het terug lopen van het aantal leerlingen als gevolg van de stichting van andere scholen. Dat was vooral niet prettig voor de heer Frederiks, die met zijn hele hart voor de school werkte. De historie van de school leert dat ou ders, leerkrachten en schoolbestuur zich moeten bezinnen op de heden daagse taak, die het brengen van het christelijk onderwijs is. Men kan spre ken van een machtige opdracht en ds Wouters sprak de wens uit, dat allen in de toekomst krachtig genoeg in ge loof en gebed zouden zijn om deze taak voort te zetten. Het hoofd van de school en de leer krachten wees hij op hun prachtige arbeid in Hees, dat niet alleen een mooi plekje voor touristen is, maar ook een mooie plek van Gods konink rijk. Ds Wouters raadde de ouders aan te blijven bidden voor het welzijn van de school en hij wees de kinderen op het voorrecht dat zij bezitten omdat zij op een christelijke school gaan- Hij toond had dat de band tussen de fa milie Insinger en de school nog altijd bestaat. De heer Fennema dankte de burge meester en sprak de wens uit, dat de school binnenkort een beroep mag doen op medewerking van de gemeente bij het aanschaffen van leerlingensets. Dank aan ds Wouters, die 15 jaar be stuurslid geweest is en in oorlogstijd niet week voor de druk van dè Duit sers. Na de slotwoorden van de heer Fenne ma bleven de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen. DE BÈ8TE en niet duur. Tuba 95-70-45 ct H. C. VALKENET. De heer H. C. Valkenet is 80 jaar en dat betekent, dat hij als oerechte Soes- tenaar bij meester Wits in de klas ge zeten heeft, zoals alle mannen van de oude garde, die op school waren in de Steenhoffstraat. Voor de jonge scho lier Valkenet duurde die schooltijd van 1885 tot 1891 en toen kwam hij bij zijn vader in de smederij aan de Kerkstraat en ook in de boerderij, want als er weinig te smeden viel dan moest het boerenbedrijf bijgehouden worden en daar had de jonge Drikus Valkenet een broertje aan dood- Heel vroeg op om de koeien te melken, die 's zomers aan de Melm, in het land van Jan van Laar liepen. Dat kostte niets, maar Van Laar kreeg de middagkost ook voor niets, dus dat was handig overeengekomen. Als de koeien in de winter op stal stonden, dan gaf dat werk met het kruien van knollen en de jonge smid Valkenet kon over dit werk ook al niet roepen. Gelukkig had hij met het stuk bouwland van vader weinig te maken, want anders had hij nog lan gere dagen gemaakt. Vader Valkenet vond echter dat het boerenwerk niet meetelde. Dat was meer voor ontspanning. Het beslaan van paarden vormde rond de eeuwwisseling de voornaamste be zigheid van een smid en de heer Val kenet heeft er vele honderdtallen be slagen. Zijn vader vond dat 1,20 voor twee uur beslaan genoeg was voor zijn bedrijf, maar de zoon dacht er anders over en bracht het tarief op 1,60- Veel besloeg hij op stal en dan kostte het 4, In de eerste wereldoorlog liep de prijs op tot 7,— en wie nu zijn paard van ijzers wil laten voorzien is 13, kwijt, dus de vaklieden van een jaar of vijftig geleden waren echt geen uitbuiters. Een belangrijk paardenbezitter in onze gemeente was de heer Eijken Sluijters, directeur van de Nederlandse Stoom vaartmaatschappij. Hij woonde op de Burgemeester Grothestraat, waar nu het verkooplokaal van de firma Rasch is en deze achtte zich een hele paarden kenner. Smid Valkenet werd zijn favoriet toen hij eens kans zag een kreupel paard tot een kwiek paard te maken door goed beslaan, waarbij niet alleen wijs heid maar ook geluk tepas kwam. Voortaan moest de jonge smid iedere zaterdag even komen kijken en toen een van de paarden bij een tochtje op de Grebbeberg op drie ijzers kwam te staan was geen smid in de hele om trek goed genoeg. Er ging een uitvoe- Steenhoffstraat 15A - Telef, 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. rig telegram naar Soest met opgave van de route en de voertuigen die ge bruikt moesten worden om naar Rhe- nen te komen. Het begon met een fiets en het eindigde met een fiets, maar de hele dag werd betaald en een rijksdaalder plus een handvol sigaren vormden de extra beloning. Op een keer kwam Piet van Rooijen, de koetsier van de heer Eijken Sluij ters, op de fiets van het station Baarn om smid Valkenet te komen vertellen dat een paard met één hoef zo vast in de rails van de overweg zat en dat het been er met geen tien paarden uit te krijgen was. Samen fietsten ze naar Baarn en daar werden de nagels van het hoefijzer doorgehakt. Intussen stonden vier trei nen rustig te wachten. Nu kost zo'n grapje 50 of 60 gulden per minuut per trein, maar in die tijd waren ze niet zo kinderachtig. In 1912 nam de heer Valkenet het be drijf over van zijn vader en de onge wenste boerderij werd snel aan de kant gedaan. Er kwam een winkel voor de verkoop van huishoudelijke artike len en kachels, maar dat belette de eigenaar niet varkens te houden, want in de goede oude tijd mocht en kon alles. De heer Eijken Sluijters was in Soest naar Tevens erkende AUTORIJSCHOOL VERHUURINRICHTING. B.P. BENZINEPOMPEN. Smitsweg 19 - Soest - Telef. 3865 41. Bij hun binnenkomst was even een stilte gevallen, maar deze werd direct verbroken door de oude visser, die mid den in de kring had gestaan en nu vrolijk uitriep „Hallo wie hebben we daar Als dat onze oude vriend David niet is Maar dat is reusach tig kom verder kom verder alle bei". Hij schudde de jongelui hartelijk de hand al wist hij Steerforths naam niet precies meer, een moeilijkheid, die snel uit de wereld was geholpen, en bracht hen naar de anderen toe de oude dame, die de huishouding deed, enkele vrienden uit de buurt en Ham, wiens trouwhartig gelaat straalde van plezier- Emilie evenwel was, zoals Da vid tersluiks had opgemerkt, met een hoogrode kleur van verlegenheid de deur uit gevlucht. „Julle zullen wel denken, dat we er hier maar op los leven met al dat feest," vervolgde Peggotty toen iedereen weer gezeten was, „maar dat heeft een speciale re den Han en Emilie hebben me van avond verteld, dat ze het eens zijn ge worden Is dat geen goede reden om feest te vieren David en Steerforth stonden op en wensten Ham van harte geluk- „Maar waar is Emilie vroeg Ham verwon derd rondkijkend. „Naar boven," ant woordde David. „Naar boven Onzin zei Peggotty? „Ik ga direct weg als ik het ben voor wie zij de benen heeft genomen", lachte Steerforth. Ham was al weg en kwam even later met een nog steeds blozende Emilie terug, die nu door de twee nieuwe gasten al even hartelijk werd gefeliciteerd. Op haar beurt wilde zij weten hoe het met David was en terwijl hij, zo voorzich tig mogelijk, iets vertelde van zijn schooltijd in Londen, zijn baantje bij de flessenspoelerij, de vlucht naar Do ver en de goedewending, die zijn le ven daarna had genomen, bleven al len hem ademloos aankijken. Zelfs Steerforth raakte onder de indruk, want dit was een kant van het bestaan waarvan hij, een charmante maar nut teloze en genotzuchtige figuur, geen weet had. de eerste auto-eigenaar en toen ging het al gauw hard achteruit met het beslaan van paarden omdat de mecha nisatie toenam. De tweede wereldoorlog brak echter uit en de zestigjarige heer Valkenet moest aan de mobilisatie deelnemen. Niet als soldaat maar als hoefsmid. Als assistenten kreeg hij de Soesters Piet Bosboom en Hannes Staal. Het drietal was ijverig genoeg, maar in 5 dagen werden hoogstens 7 paarden be slagen omdat er niet meer kwamen en na die korte tijd mochten de heren alweer naar huis. Ze gingen hun geld halen en rekenden de administrateur voor dat ze 5 x 24 uur in dienst geweest waren, zodat deze verzocht werd ook 5 x 24 uur uit te betalen. De goede man voorzag blijkbaar dat de Duitsers de hele boel toch in het honderd zouden gooien, dus hij be taalde maar. Scharrelend van dorp naar dorp, om op ieder gemeentehuis een vrij ver- voertje naar de volgende plaats los te babbelen, kwamen de heren in Soest terug in de prettige overtuiging dat die vijf dagen geen windeieren opge leverd hadden. Omstreeks het begin van de oorlog deed de heer Valkenet de zaak over aan zijn zoon, die vorige week de ver bouwde winkel heropende- Vader Val kenet bleef vele jaren actief, maar nu hij 80 is moet hij wat kalmer aandoen. Sommige leden van de oude garde hebben het niet erg op de goede oude tijd, maar de heer Valkenet wel. Vroe ger waren de mensen actiever en een knecht was er groots op als hij goed werk leverde. En als het eens een uur tje langer duurde dan stonden ze niet te trappelen om weg te komen, want het werk ging voor. En de heer Valke net heeft zo het gevoel, dat daar tegen woordig nog wel eens het een en an der aan mankeert.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6