Sportfestival 1959. Soester E.RB.0.-ploeg schaart zich onder de 10 beste Nederlandse ploegen. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 14 APRIL 1959. 37e JAARGANG No. 28. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR EEDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT S5, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 ERNSTIGE KANDIDAAT VOOR HET LANDSKAMPIOENSCHAP. Dat de afdeling Soest van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Eerste hulp bij ongelukken er met de opleiding en training van haar leden een ernstige zaak van maakt, is za terdagmiddag weer op overduidelijke wijze gebleken. In het kader van de strijd om het landskampioenschap Eerste Hulp Bij Ongelukken won de Soester ploeg, be staande uit de heren B. van Leeuwen (leider), K. Lam en H. E. J. Smit op 11 maart j.1. in de Bronswerk-kantine de rayonwedstrijd (voorronde) vóór de ploegen van de afdelingen Wouden berg en Amersfoort. Zaterdagmiddag had in Zuilen de Dis- trictswedstrijd plaats tussen de winnen de teams van de rayon wedstrijden in t district Utrecht. Ook hier behaalde de Soester ploeg met een ruime voor sprong de overwinning, waardoor zij thans een ernstige candidaat is ge worden voor het landskampioenschap. In Zuilen moest de wedstrijd beslist worden door ploegen uit IJsselstein, Breukelen, Zuilen, Soest en Veenen- daal, welke laatste ploeg, bestaande uit drie dames, vorig jaar de tweede plaats bezette in de eindstrijd om het landskampioenschap. Toen dr De Waal Malenfijt, voorzitter van het district Utrecht, zaterdagmid dag de uitslag bekend maakte, bleek dat Soest niet alleen met overtuigende cijfers eerste was geworden, doch dat de Soester leider, de heer B. van Leeu wen, ook de leider was met het hoog ste aantal punten. De uitslag was 1. Soest met 373 pun ten, leider 85 punten. 2. Veenendaal 335 punten, leidster 82 punten. 3- Zui len 297 punten, leider 65 punten 4. Breukelen 271 punten, leider 78 pun ten. 5. IJsselstein 256 punten, leider 67 punten. Na afloop feliciteerde dr De Waal Ma lenfijt de Soester deelnemers met het behaalde succes en overhandigde de heer Van Leeuwen de grote zilveren wisselbeker. Deze werd door de heer Van Leeuwen, onder dankzegging voor de vele goede trainingsavonden, over gedragen aan dokter W. J. Schutte, die als voorzitter van de afdeling Soest met zijn echtgenote, Mevr. Schut- te-Beek, aanwezig was. Door dit suc ces is het thans de vierde maal dat een ploeg van de afdeling Soest, zich plaatst onder de tien beste ploegen van het land. Op zaterdag 30 mei, te 2 uur, zullen de 3 Soester E.H.B.O.-ers te Gronin gen hun uiterste best doen om een eer vol resultaat te behalen. Eer het zover is, zal er, bij wijze van training, nog me nige slagader afgedrukt en menig arm of been gespalkt worden, want oefe ning is eerste voorwaarde voor succes. LEDENVERGADERING NED. RODE KRUIS. Wilt u even noteren, dat de jaarlijkse ledenvergadering dinsdag 21 april zal plaatshebben, des avonds 8 uur in het Oranje Hotel Gaarne zou het bestuur zien, dat vele leden deze jaarvergadering bezoeken en daardoor van hun belangstelling in het Rode Kruiswerk blijk geven. Men zie ook de advertentie met de agenda in dit blad. BESTE AMATEUR-TONEELSPELER. De jeugdige amateur-toneelspeler Kees Mörsing, die lid is van de vereniging „Amersfoorts Toneel-Ensemble" heeft in Assen een bijzonder groot succes be haald. Daar werd door de beste Ne derlandse amateur-toneelverenigingen gestreden om het officieuze kampioen schap van Nederland. De eerste prijs was voor de rederijkers kamer „Ten Kate" uit Leeuwarden en de tweede prijs voor het Amersfoorts A.T.E., dat het stuk „Laster" van Phi lip King opvoerde. Hierin werd een hoofdrol gespeeld door Kees Mörsing, die een gouden me daille won als de beste speler van de Nederlandse amateurs. De Soester Sportfederatie zal in de maanden juni en juli, in samenwerking met de Baarnse Sportbond en de Sport federatie Soesterberg, een sportfestival organiseren, dat ongeveer 5 weken zal duren. In de verschillende gemeenten zullen sportevenementen plaats vinden, waarbij aan iedere tak van sport aan dacht besteed wordt. Zo zal er van 30 juni tot en met 3 juli een volleybaltournooi gehouden worden. Er wordt ook gedacht aan een halve voetbalcompetitie tussen voetbalelftallen uit Baarn, Soest en Soesterberg. Het ligt in de bedoeling uit deze drie elftallen een ploeg samen te stellen, die een wedstrijd zal spelen tegen een ster ke tegenstander- De dameshandbalver. B.D.C. wordt ver zocht een tournooi te organiseren van 6 tot en met 9 juli en door de Soes- terbergse korfbalvereniging K.V.O- zal een korfbaltournooi georganiseerd wor den. De wandelsportverenigingen zullen wor den aangespoord zoveel mogelijk deel te nemen aan de avondvierdaagsen van Soesterberg en Baarn. Aan de Motor en Autoclub Soest zal worden verzocht een avondrit te verzorgen voor Baarn en Soest. D'it is nog slechts een deel van de plannen, waarover nog veel be raadslaagd zal moeten worden voor ze uitgevoerd kunnen worden- De S.S.F. heeft erin toegestemd de vier de juli medewerking te verlenen aan de eerste V.V.V.-showavond, die in deze pe riode van sportmanifestaties valt- Deze verheugende samenwerking tussen S.S.F. en V.V.V. kan het slagen van de fees telijkheden van beide slechts bevorderen. sport beoefent, de geestelijk adviseur, ook werden enkele voorbeelden gege- EX DE HOEK. pastoor Lommerse en de technisch ad- ven van de wijze waarop het onder-1 viseur, de heer G. Nijhuis, die reeds wijs wordt gebracht. De bouw en in- Paar millioen Nederlanders lopen 20 jaar cursussen leidt en als blijk van richting van een huis stond in het mid- dezeweek te knarsetanden en zeggen erkentelijkheid een boekenbon kreeg. Pastoor Lommerse zal op 20 mei I2V2 jaar geestelijk adviseur zijn en ook hij ontving een boekenbon. De heer Van Roomen sprak de wens uit, dat de J-B.T.B. ook in de toekomst steeds op de steun zal kunnen rekenen die zij nodig heeft. Pastoor mgr Visser complimenteerde de vereniging en sprak zijn vreugde uit over de prettige samenwerking tus sen A.B.T.B en J.B.T.B., die een uit nemend geestelijk adviseur heeft. Na de pauze werd de revue opgevoerd, die gebeurtenissen uit het dertigjarig bestaan in beeld bracht. De tekst was geschreven door de heren J. Hilhorst en W. van Roomen. De oprichtingsver gadering. de cursussen veevoeding, de kaartavonden, de vlagonthulling, de cursus handmelken, de gebeurtenissen in oorlogstijd, de ontbindingsvergade ring, de bevrijding en de heroprich ting, gymnastiek, voetbal, veebeoor deling, paardendressuur, de kippen- cursus, de Afrika-alarmactie, die 1015 gulden opbracht, niets werd bij deze vlotte revue vergeten. Akkordeonmuziek, gebracht door de jonge leden, wisselde het toneelspel af. Aan het slot van de avond dankte de heer A. P. Hilhorst allen, die voor het slagen zorgden, waarna men nog lang gezellig bijeen was. AANRIJDING. Op de Gallenkamppelsweg reed een verenigingen1 bestelwagen, bestuurd door P. B. J. J. uit Amsterdam, in de richting van de hoofdweg waar de bestuurder stopte HET DERTIGJARIG BESTAAN VAN om het daar rijdend verkeer voorrang DE J.B.T.B. GEVIERD. Zondagavond heeft de R.K. Bond van jonge boeren en tuinders in St Joseph het dertigjarig bestaan gevierd en te vens het jaarlijkse St. Isidorusfeest. Op 22 januari 1929 kwam een aantal stopte jonge boeren in hetzelfde gebouw bij een om te komen tot de oprichting van een vereniging van jonge boeren. Initiatiefnemer was de heer W. A. van Elmpt. Op die dag werd het besluit genomen deze vereniging op te richten, maar de eigenlijke oprichtingsdatum is 20 oktober 1929. Aanvankelijk was het een vereniging van jonge boeren, de J.B.B. en pas in 1945 werd de naam veranderd in J.B.T.B. Het openingswoord voor deze feest avond werd gesproken door de heer A. P. Hilhorst, voorzitter van de A.B.T.B., de grote zus van de jubila- resse. te verlenen. Achter hem reed een per sonenauto, bestuud door J. J. de H. uit Barneveld. die meer aandacht be steedde aan het verkeer op de Birk- straat dan aan de auto die voor hem De personenauto ramde de bestelauto en beide wagens werden licht beschadigd. VAN JE FAMILIE Een mevrouw meldde de politie, dat een jongen een ruitje van de v. d. Huchtschool ingegooid had. Bij onder zoek bleek dat haar kleine volle neefje de dader was en zijn ouders mogen be talen. OUDERAVONDEN ORANJE NASSAUSCHOOL. De beide ouderavonden van de chris telijke school voor maatschappelijke- en huishoudelijke vorming mochten zich in een zeer grote belangstelling Hij wees op het belang en de noodzaak verheugen. Het combinatielokaal was van organisatie en als indirect nut van een organisatie vermeldde hij het uit zenden van kinderen en het organiseren van~ gratis reizen naar Lourdes door de K.A.B. Niet alleen het organiseren is van be lang maar ook het bezoeken van de vergaderingen, waarop het werk van de organisatie besproken wordt. De heer Hilhorst wekte de dames onder de aanwezigen op er voor te zorgen, dat hun echtgenoten de vergaderingen trouw bezoeken. De agrariër heeft vooral in deze tijd de taak begrip te wekken bij de ande re bevolkingsgroepen, daar anders de kans bestaat dat de boerenstand het sluitstuk van 's lands begroting gaat worden. De heer Hilhorst dankte de J.B.T.B., die deze feestavond georganiseerd had. beide avonden geheel bezet, zodat ruim 400 ouders en belangstellenden deze avonden hebben bijgewoond- De school telt thans bijna 150 leerlin gen uit Soest, Baarn, Lage Vuursche, Eemnes en Maartensdijk. Het school gebouw is te klein voor dit grote aan tal leerlingen, maar de plannen voor uitbreiding met 2 lokalen zijn in een zodanig stadium van voorbereiding, dat het bestuur hoopt, dat zeer bin nenkort de ruimte geen moeilijkheden meer zal opleveren. Na gebed en schriftlezing opende het hoofd der school, de heer W. J. Gerrit- se, de avond met een kort inleidings woord. Spreker wees er op, dat met de opvoeding van de kinderen de ou ders een grote verantwoordelijkheid op de schouders is gelegd. Wie zijn kin- 1 delpunt van de belangstelling. Bij de modellen van skeletbouw, daken, dak constructies, heistellingen en metsel werk, die door de leerlingen waren ge maakt, werd door hen een duidelijke toelichting gegeven. In een serie gepro jecteerde foto's zag men de kinderen aan het werkhandenarbeid, naaien, knippen, handwerken, kinderverzor ging, koken en huishoudkunde. In de pauze werd door de meisjes thee met eigengebakken cake aangeboden en aan het eind mochten ze een kop soep serveren, die ze onder leiding van de kooklerares, mej. Veerman, hadden bereid. Op de tentoonstelling trokken vooral de koperstukken en de draadfiguren de aandacht, evenals de lampekappen en het linoleumwerk. Ook de presta ties van de meisjes op het gebied van handwerken en naaien mochten gezien worden. De tafelkleden en andere voor werpen, die door de leerlingen waren vervaardigd onder leiding van de dames Van Brummelen en Groart, werden la ter op de avond verloot. Na de pauze brachten een aantal jon gens en meisjes enkele muziekstukken ten gehore, die onder leiding van de heer Kooten waren ingestudeerd. Ook de door de heer Verbeek gemaakte en door alle kinderen gezongen potpourri viel bijzonder in de smaak. De show van eigengemaakte blouses, rokken en jurken, dié onder leiding van de vakleraressen, de dames Van Zei deren en Van Munster, waren vervaar digd, werd met aandacht gevolgd. Na het gezongen schimmenspel volgde tot slot het door mej. Veerman be werkte sprookje „De Varkenshoeder". Met betrekkelijk eenvoudige middelen zijn de leerlingen er in geslaagd dit stuk tot een der hoogtepunten van de avond te maken. De eerste avond werd besloten door de heer E. van Brummelen en de tweede door de voorzitter van het bestuur, de heer H. Fennema. WAARHEEN NA DE LAGERE SCHOOL De hoofden van twee katholieke lage re scholen in Soestdijk namen het initiatief tot het beleggen van een avond in de aula van de St. Theresia- school, waarop de ouders voorgelicht werden over de mogelijkheden, die er voor hun kinderen na het verlaten van de lagere school zijn. Alle studierichtingen werden behan deld, want er werd gesproken door rector Stoelinga van het Goois Lyceum, de heer A. Hilhorst, hoofd van de r.k. u.l.o. te Soest, de pater-directeur van de katholieke ambachtsschool in Amersfoort, mej. Berkvens van de ka tholieke v.g.l.o. voor meisjes te Soest en frater Efrim van de streek-v.g-l.o. te Amersfoort. Er was veel belangstelling voor deze avond, die bijzonder waardevol voor de ouders was. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk ge bruik gemaakt. De avond werd geopend en gesloten door de heer G. Nijhuis en pastoor mgr A. G. Smit, voorzitter van het schoolbestuur, sprak een dankwoord tot hen, die de ouders zo uitvoerig voor gelicht hadden. onvriendelijke dingen over onze zui- der buren. Over hen trouwens niet alleen, want hetgeen te beluisteren is over onze Kon. Ned. Voetbalbond, die destijds tot de meer dan dwaze televisie-over eenkomst met de Belgen kwam liegt er ook niet om- Vorige week hoorde ik iemand zeggen, dat het niet juist is de mensen, die tot deze overeenkomst kwamen, zo af te kraken, omdat toen nog niet te bezien was dat de TV zo'n vlucht zou nemen. Dit argument deugt niet, want uit de overeenkomst spreekt dat men dit wèl zag. Dat de Nederlandse en Belgische voet balbonden zich veilig willen stellen kan ik billijken, maar de wijze waarop dit plaats heeft wekt, zowel bij Belgen als Nederlanders, wrevel. Het komt neer op een soort sensuur, die Belgen en Nederlanders elkaar weder zijds opleggen, welke niet van deze tijd is. Omdat gevreesd wordt, dat de Belgi sche clubs te weinig recette zullen halen bij hun wedstrijden, krijgen noch de Belgen noch de Nederlandse te- levisiebezitters de wedstrijd Nederland- België te zien. Omgekeerd kunnen wij t.z.t. de wed strijd in België niet uitzenden, maar dat maakt de overeenkomst niet minder verwerpelijk. Overeenkomsten kunnen niet eenzij dig worden opgezegd, maar vrijwel al le Nederlandse en Belgische televisie- bezitters vragen zich af of het niet tijd is, dat de partijen eens aan de confe rentietafel gaan zitten om te overwe gen of het wel fatsoenlijk is zoveel millioenen mensen het genoegen van kijken te onthouden voor de belangen van zo weinigen. H. OEKMAN. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer H- Vreug deren wil opvoeden en onderwijzen n denhil, slaagde in Den Haag voor het A scheepswerktuigkundige. Door W. van Roomen, Thea Hilhorst, naar de eis van Gods woord moet een Lyda Logtenstein, Riek de Bruin, P. christelijke opvoeding aan een school diploma Hagen, W. Hartman, C. Hilhorst en G. met de Bijbel kiezen. Verder moet AUTO ONGELUKKEN. Hilhorst werd het blijspel „Het Nichtje aan de kinderen het onderwijs gegeven Mevr. W. J- H. Fr.-W. stond met van de Overste" opgevoerd, waarna de worden waarvoor ze rijp zijn. Een kind haar auto te wachten op de Eikenlaan voorzitter van de J.B.T.B., de heer W. dat niet kan studeren en dus geen om de Ferd. Huycklaan in te rijden, van Roomen, sprak. Hij wees erop, dat M.O. of Ulo-onderwijs kan volgen is zij liet enkele auto's passeren, zag de J.B.T.B niet alleen maar een vereni- niet minderwaardig. In de loop der niets meer aankomen en wilde lang- ging van jonge boeren wil zijn, die ge- jaren is het bewijs wel geleverd, dat zaam de Ferd. Huycklaan inrijden, zellig bijeenkomen, maar een zelfstan- een school, die opleidt voor een vak, Toen zij op het midden van de Birk- dige vereniging, die een eigen plaats voor het werk in het gezin, atelier, straat reed kwam C. S. uit Bussum inneemt. De J.B.T.B. heeft dit bereikt winkel of voor eenvoudig kantoorwerk, met zijn personenauto aanrijden met nadat de afdeling aanvankelijk een on- meisjes en jongens kan afleveren, die eén vaart van circa 40 km, Hij vond derafdeling .van de A.B.T.B. was. Hier- later een zeer goede positie in de maat- ge aut0 Van mevr. Fr. op zijn weg, voor past dank aan God, die de vereni- schappij weten te veroveren. Het kind remde krachtig en gooide het stuur ging tot steun was in de afgelopen 30 moet zich rustig kunnen ontplooien in 0m. Het gelukte hem echter niet de jaar. een voor hen geschikte omgeving. aut0 te ontwijken en hij raakte de De heer Van Roomen bracht dank aan Na deze opening was het woord aan achterzijde- Vervolgens kwam de auto de Coöperatieve Landbouwvereniging, de kinderen, die de avond verder ge- uit Bussum tegen een boom terecht, de Boerenleenbank, de heer Valk, die heel hebben verzorgd. Mevr. Fr. schoot met haar wagen tus- de afdeling toneel leidt, de heer Schoon- Er was een grote verscheidenheid van sen 2 bomen door en bleef naast de hoven, die met succes met de leden zang, muziek en voordrachten, maar weg staan. Beide auto's werden schadigd. Uit de richting Soesterberg kwam een personenauto, bestuurd door W. G. Ter hoogte van hotel „Duinhof" kwam de auto met de rechter wielen in de berm van de weg, slipte tegen een boom, draaide een halve slag om en kwam op de linker helft van de weg tot stil stand. De inzittenden werden niet ge wond, de auto werd zwaar beschadigd. RIOOLWATERZUIVERING SOESTERBERG. Ten behoeve van de rioolwaterzuive ringsinstallatie voor Soesterberg is door de raad een krediet van 664.000 gulden beschikbaar gesteld. Dit krediet blijkt niet voldoende om de gehele bouw te financieren. Er Is een tekort van 4300,en het college stelt de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Voor de beplanting van het terrein is 8200,nodig en het col lege verzoekt de raad dit bedrag even eens beschikbaar te stellen. JAARVERGADERING DUINKIKKERS. Op woensdag 15 april vergadert de Soester zwemvereniging „De Duinkik kers". Van de bestuursleden zijn de 2e voor zitter, de eerste secretaris en de twee de scretaresse aftredend. De tweede secretaresse stelt zich niet herkiesbaar. Van de technische commissie stellen mej. Veenendaal en de heer De Graaf zich herkiesbaar, mej. Timmerman is eveneens herkiesbaar, maar de heren A. Kraaikamp, H- Timmerman en F. Maris niet. Voor de technische commis sie is de heer G. van de Bor door het bestuur kandidaat gesteld. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat op 8 april 1959 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van mej. C. L. M. van der Linden, van beroep slijtster, wo nende te Soest, om een slijtvergunning in het achterbenedenmagazijn van het perceel gelegen aan Burg. Grothestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kan ieder te gen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders inbrengen, be- Soest, 14 april 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1