40 jaar Drukkerij Smit» Opvoeding en baldadigheid» Formatie en prestige» IN DE HOEK. VRIJDAG 24 APRIL 1959. 37e JAARGANG no. 31 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,23 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAL VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTHAAT S5, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De formatiepoging van de anders zo optimistische Jan Eduard de Quay, een der leiders van de Ned. Unie (1940) en minister van oorlog onder Gerbrandy, zijn moeilijk verlopen, veel moeilijker dan oorspronkelijk werd verwacht en ze zijn ietwat beschamend voor de er aan meewerkende partijen en voor Ne derland in zijn geheel. Toen in december het kabinet Drees uiteen viel, wisten wij hoe de kaarten ongeveer lagen. Er bestond een kamer meerderheid, die de regering had la ten vallen wij kenden de socialistische eisen voor een verdere of nieuwe sa menwerking, wij wisten dat hiertegen in de andere partijen een grote oppo sitie was en dat men die door nieuwe verkiezingen bevestigd wilde zien. Hoe wel misschien niet zo sterk als men had gehoopt, is die bevestiging toch wel gekomen, gezien de grote winst van de V.V.D. en de vele voorkeur stemmen. die op de K.V.P.'er mr v. Rijckevorsel werden uitgebracht. Ver rassingen waren dit overigens niet, het lag reeds in de lijn der verwachtin gen. Ondanks het feit dat er drie a vier mogelijkheden voor de vorming van een nieuwe regering lagen, was toch van de aanvang af het meest aanne melijke, dat er een nieuw kabinet ge vormd zou worden uit vertegenwoordi gers van de drie confessionele partijen en waarschijnlijk met medewerking van de V.V.D. Nadat prof. Beel de mo gelijkheden had onderzocht en hiertoe de weg had geëffend, kreeg prof. De Quay de formatie-opdracht en ging hij aan het werk om deze vier-partijenre- gering tot stand té bréngen. Van de aanvang af was het duidelijk, dat men de socialistische eisen voor samenwerking niet kon en wilde aan vaarden dat was ook de P.v.d.A. reeds wel bekend. Meer dan ooit stond er een rechts blok tegenover links. Toch volgden vier moeilijke weken. De grootste moeilijkheden, zijn eigen lijk ontstaan doordat de K.V.P. reeds vóór de verkiezingen de eis stelde van bezetting door haar van óf het depar tement van economische zaken óf van financiën. Omdat coalitiegenoot prof. Zijlstra graag financiën wilde gaan be heren, zou het dus economische zaken worden. Maar toen bleek, dat de voor deze functie in aanmerking komende K.V.P.'ers er niets voor voelden deze ministerspost te gaan vervullen. Ook bij de C.H.U., werd men intussen een beetje huiverig voor de samenstel ling omdat men vreesde wederom af gescheept te worden met een van de minst sympathieke departementen, n.1. defensie of landbouw. De C.H.U. wilde nu eens posten waar niet zo op gehakt kon worden, liefst binnenlandse zaken en/of justitie. Maar de V.V.D. met haar belangrijk groter zetelaantal, wilde zich daarvoor toch niet helemaal in de hoek laten druk ken, vooral niet nadat een van haar functionarissen zich bereid had ver klaard zich met het minder gewilde departement van defensie te belasten. Nadat er met heel veel overredings kracht na drie vergeefse aanzoeken een katholieke candidaat voor economi sche zaken was gevonden, werd thet in de laatste week nog een hevig touw trekken, om de verschillende departe menten zo over de vier partijen te ver delen dat ieder er zich mee kon ver enigen. Hierdoor is de indruk gevestigd, dat het partij- en het persoonlijk prestige hij de kabinetsformatie een sterker rol heeft gespeeld dan het landsbelang. Grootheid van visie heeft er bij ont broken, offers brengen terwille van het landsbelang nog meer. Maar mis-1 schien is het niet reëel zulke offers van een politieke partij te verlangen. Een op dergelijke wijze gevormde re- gering kan niet direct als een „sterke ploeg" worden gekwalificeerd en be- gint met een handicap, die ze alleen door haar daden kan overwinnen. j Laten we ter wille van ons vaderland hopen, dat ze hiertoe in staat zal zijn Daarvoor is moed een eerste vereiste- Wij hopen op meer durf en wilskracht dan de sinds de oorlog optredende ka binetten in grote lijnen hebben ge toond. Drukkerij Smit, die nu al 37 jaar de Soester Courant uitgeeft, bestaat 40 jaar en dit wordt gevierd met de her opening van het bedrijf na een ver bouwing, die een grote uitbreiding be tekent. In enkele weken werd de ingang, die naar h.et kantoor en de drukkerij leid de veranderd in een kantoor dat aan het bestaande gebouw grenst. Nu hoeft men niet meer door de poort en de trap op, want de ingang bevindt zich nu aan de Van Weedestraat. Morgen wordt de deur van het oude kantoor om 10 uur gesloten en het nieuwe kantoor wordt dan geopend om iedereen binnen te laten die wil komen kijken naar het nieuwe modern ingerichte gedeelte. Snackbar gevestigd is. Bij het verhui zen werd het houten gebouw uit elkaar genomen en geplaatst in de tuin tus sen de winkel en het pand van de fir- I ma Swager. Ook nu waren er geen moeilijkheden met rooilijn en afschei ding. De drukkerij beschikte nu over een ruimte van 50 vierkante meter en dit was een hele uitkomst. De naam van de zaak werd gewijzigd in „Ons Boekenhuis". Het ging goed met de winkel en de drukkerij en al gauw werd besloten een weekblad uit te geven, zodat het eerste nummer van de Soester Cou- j rant spoedig verscheen. De drukkerij bleek al spoedig te klein door aankoop I van nieuwe machines, maar uitbrei- Drukkerij Smit in 1919. Na een lange militaire diensttijd gedu rende de eerste wereldoorlog vestigde de heer G. J. Smit zich te Soest in 1919. Hij was van plan een winkel aan de Van Weedestraat te openen, maar dit ging niet zo gemakkelijk, want er was geen winkelhuis te koop of te huur. Daarom werd in Duitsland een uitneembaar houten gebouw besteld. Door de waardedaling van de mark was kopen in Duitsland voordeliger dan in ons land. Toen de aflevering na twee maanden plaats vond was de markt weer zoveel gezakt, dat het ge bouw nog aanmerkelijk goedkoper was dan bij het bestellen. Het gebouw was tien bij vijf meter en het werd geplaatst op het nu onbe bouwde terrein naast slagerij Schuurs aan de Van Weedestraat. Zoiets ging in die tijd heel gemakkelijk. Een schoonheidscommissie bestond er niet ding van het gebouw was niet mogelijk, zodat naar een andere oplossing ge zocht moest worden. Begin 1925 ging de boekhandel in an dere handen over en de drukkerij werd verplaatst naar Van Weedestraat 35, het huidige pand, dat nu nummer 29a gekregen heeft. Driemaal moest een gedeelte bijgebouwd worden in de afgelopen 35 jaar, maar eerst werd nog gebruik gemaakt van het houten ge bouw. Het werd in de tuin geplaatst en gebruikt als opslagplaats van pa pier. De Soester Courant werd uitgegeven naast het reeds bestaande blad De Soester. Vele andere bladen zijn daarna in on ze gemeente uitgegeven, maar zij ver dwenen na korte tijd en de meeste zijn door de Soester Courant gratis of tegen een kleine vergoeding over- de bezetter veboden, hetgeen ook het geval was met de Baarnse Courant van Drukkerij Bakker te Baarn, maar te gen de verwachting in kregen Drukke rij Smit en Drukkerij Bakker te Baarn toestemming gezamenlijk één courant voor Soest en Baarn uit te geven, onder de naam „De Nieuwsbode". Dat ging maar een maand goed, want toen werd het blad weer verboden omdat het niet werd geredigeerd zoals door de be zetter voorgeschreven was. Op de bevrijdingsdag verscheen De Soester Courant weer en vanaf dit tijdstip weer op dinsdag en vrijdag. De na-oorlogse tijd stelde hoge eisen aan courant en drukwerk', zodat de firma Smit zich gelukkig prijst het be drijf nu belangrijk te hebben uitge breid en modern ingericht. Morgen is het feest voor de firma, wel ke reeds lange tijd door de oprichter en zijn zoons wordt gevormd, en ieder een die een kijkje wil komen nemen is vanaf tien uur van harte welkom. En dit was de zaak in 1921. en het was voldoende even te gaan praten met de heer G. v. d. Burg, de toenmalige gemeente-architect, die de ze betrekking vervulde naast het drij ven van een zaak in ijzerwaren en aan verwante artikelen in -het pand waar in nu de firma Van Kleef gevestigd is. De rooilijn, zo die al bestond, werd niet aangegeven, evenmin als de afstand welke in acht genomen moest worden vanaf de zijscheiding. Het voorste deel van het gebouw werd ingericht tot kantoorboekhandel en het achterste deel werd de drukkerij. Het kreeg de naam „Ons Boekenhuisje". In 1921 kwam het winkelpand Van Weedestraat 15 vrij, waarin thans de genomen. Daaronder waren De Soes ter Post, De Nieuwe Soester, De Soes ter Koerier, Huis aan Huis, Eemland en het Soester Nieuwsblad. Het Soes ter Nieuwsblad werd enige tijd, in com binatie met de neutrale Soester Cou rant, als christelijk blad door Druk kerij Smit uitgegeven. Onder de naam „Baarnse Koerier" werd voor Baarn een courant gesticht en uit gegeven en voor het Gooi de „Gooise Courant". Daarnaast werden vele week-, wijk-, advertentie- en geïllu streerde bladen voor uitgevers in ver schillende plaatsen gedrukt. Tijdens de oorlog werden alle door Drukkerij Smit te drukken bladen door Oudere mensen hebben, door hun in het leven reeds opgedane ervaring, ge leerd hoe zich in de maatschappij te gedragen. Zij houden thans met vele dingen rekening, waar zij in hun jeugd nog niet aan dachten. Het gevolg is echter vaak, dat zij nu geneigd zijn aanmerking te maken op de jeugd van heden, wegens haar levenshouding, baldadigheid en egoïsme. Zij willen de uitingen van de huidige jongeren graag vergelijken met die uit hun jon ge tijd, die misschien dertig of veertig of meer jaren achter hen ligt. Maar onlangs hoorden wij in een groot gezelschap van jongeren en ouderen een eenvoudig man van tachtig jaar toch openlijk verkondigen, dat de hui dige jeugd een veel betere opvoeding krijgt en veel meer mogelijkheden heeft dan in zijn jonge tijd het geval was. Die oude man_ vond de jeugd van heden—béter dan die waarmede hij was opgegroeid. Toen waren er geen jeugdverenigingen, geen kindervoorstellingen, geen oplei dingen die ook voor de armste kin deren openstaan, geen sport en geen gezamenlijk beoefende liefhebberijen. „Nu", zo verklaarde hij, „worden de jeugd talloze mogelijkheden geboden op allerhande terrein, maar wij liepen vroeger na schooltijd stuurloos rond, stalen appels, haalden vogelnestjes uit en bedreven louter kattekwaad." Het is inderdaad zo, dat de jeugd te genwoordig talloos meer mogelijkhe den geboden wordt om zich bezig te houden dan een zeventig jaar geleden het geval was. Maar daar tegenover staat, dat er ook zoveel meer jongeren zijn dan enige decennia geleden. De snelle en enorme groei van de bevolking maakte het wel noodzakelijk om instellingen en voorzieningen in het leven te roepen, die de jeugd kunnen binden en haar aktiviteit in goede banen leiden. Het is evenzeer van zelfsprekend, dat bij het zo vergrote aantal niet alle jongeren door de voor hen georgani seerde bemoeienissen bereikt en ge raakt worden. Er blijven kinderen in vacantie en an dere vrije tijd ietwat stuurloos rond Soekarno gaat op audiëntie bij de Paus. Bij alles wat deze staatsman-volksmen ner al aan brutaliteit en ongegeneerd heid heeft ten beste gegeven, spant dit wel de kroon. Wanneer een audiëntie bij de Paus niet zo'n ernstige zaak was, zou het om te gieren zijn. Missie en zending worden het werken in Indonesië langzaam maar zeker on mogelijk gemaaktonder leiding van Soekarno zelf vergrijpt de Indonesische regering zich op de meest schaamte loze wijze aan eigendommen van an deren zet uit blankenhaat onschuldi ge mensen achter de tralies of erger, vervolgt rechters die „recht" spreken lapt alle opvattingen van internatio naal recht aan z'n voetzolen, maar gaat, of er geen vuiltje aan de lucht is, op audiëntie bij de Paus. Na zijn bezoek aan de Paus gaat hij waarschijnlijk even naar Moskou, of komt er net vandaan en neemt, als man met zeer ruime opvattingen, de uiter sten in één beurt. Iedereen, die iets van de huidige gang van zaken in Indonesië afweet, zal be amen, dat het de opzet van Soekarno cs is, alle westerse geloven (zij hebben daar een andere naam voor) uit het land te verdringen. Maar omdat het in zijn politiek van meerdere wallen eten in zijn kraam te pas komt, vraagt hij zelf audiëntie in Rome aan. Wanneer wij het aanstonds beleven, dat Soekarno, zeer devoot uiteraard, want comedie spelen kan hij, op een. foto met de Paus zal staan, zal menig Indische gast naar zijn hoofd grijpen, dat zo iets mogelijk is. H. OEKMAN. Als vanzelfsprekend dringt zich dus de kwestie van opvoeding van de jeugd naar voren. Want daar ligt toch „des Pudels Kern". Wat wordt de jeugd van jongsaf voor gehouden en geleerd. Voor elk beroep worden tegenwoordig diploma's ver eist, behalve voor dat-van ouder, het meest verantwoordelijke en het diep ste inzicht vereisende vak. Hoeveel ouders zijn er niet, die zich dit nau welijks realiseren Maar al te velen zien hun taak als ouder in het verbieden, het politie agent] e spelen. Maar zonder begrip van het hoe en waarom is ieder mens geneigd om verboden juist te ontdui ken, de jeugd met zijn drang naar vrij heid het allermeest. In de meeste ge vallen is durende baldadigheid van jongeren ook terug te voeren op de verhouding in het gezin. Dan schort er iets in de verhouding tussen vader en moeder of zijn deze zelf nog te egoïs tische kinderen gebleven om bij hun kroost gemeenschapszin te kunnen wekken. Naast de ouders zou ook de school zeer veel kunnen bijdragen tot de juiste op voeding, tot een betere houding van de jeugd tegenover bezit van gemeen schap en van anderen en van andere mensen. Waarom heeft de lagere school niet een les in „levenshouding", waar in de kinderen de elementaire begrip pen van beleefdheid, eerbied, omgangs vormen en gemeenschap worden bij gebracht Dat dit punt meer aandacht op de scholen verdiend is zeker en zou voor onze samenleving van grote be lopen enJ"omdat het kinderen'"zijn," tot *ekenis kunnen zijn. Ten aanzien van de leeftijd van twintig jaar toe, bedrij- punt „opvoeding is onze bescha ving zeker nog niet ver genoeg gevor derd. OLYMPIA HEEFT TWEE KAMPIOENSTEAMS. ven ze dan vaak kattekwaad en bal dadigheid. Wanneer er ergens een oud huis leeg staat, een afgelegen schuur of gebouw tje weinig gebruikt wordt en zonder toezicht is, dan duurt het niet lang of Gisteravond behaalden twee dames- de baldadige jeugd heeft er zijn lusten teams van „Olympia te Amersfoort op bot gevierd. Het begint met het in- het kampioenschap, gooien van de ruiten, gevolgd door Dames 1 won met 2-0 van Spirit 1 en vernieling van het houtwerk, totdat werd kampioen van de eerste klas. er vanaf het bouwsel weinig meer over Dames 2 won van Spirit 3 en werd is dan wat gapende muren. Het is kampioen van de derde klas. vooral die vernielzucht van de jeugd, Het eerste heren team verloor met 1-2 die ook wel op ander gebied tot uiting van V.V.A. 2 en verspeelde het kampi- komt, waaraan de ouders zich het oenschap, meest ergeren. Men kan zeker niet be- 1 weren, dat dit vandalisme alleen bij GOEDE VANGST. jeugd uit een laag milieu voorkomt. Drie weken geleden werd van een Ook ouders uit betere kringen blijken winkelier uit de Kerkstraat een brom- vaak niet in staat hun jongens voldoen- fiets gestolen. De politie heeft de dader de besef van het mijn en dijn, van ver- gevonden. antwoordelijkheid en van fatsoen bij Het is een jongen uit het rijksopvoe- te brengen. dingsgesticht te Amersfoort.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1