KONINGIN JULIANA 50 JAAR Heropening Drukkerij Smit SOEST. 5? 'S IN DE HOEK. DINSDAG 28 APRIL 1959. 37e JAARGANG No. 32. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAL VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 15, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615* ,7\/. m Op de vroege morgen van de 30ste april van het jaar 1909 tikten de sein- toestellen „Een prinses geboren". Heel Nederland was in feeststemming. De pas geboren prinses werd genoemd naar haar edele voorzate, stammoeder van het oranjehuis, de moeder van Prins Willem, Juliana van Stolberg, met als voornaamste titels Prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklen- burg. Aan de opvoeding van de jonge prin ses werd de grootste zorg besteed en met het oog op haar toekomstige taak kreeg „Juliaantje" onderwijs in alle kundigheden, die dienstig konden zijn aan een zo volledig mogelijke vorming. Gelukkig werd de prinses niet afgezon derd van andere kinderen grootge bracht. Denken wij slechts aan de vriendinnenschaar, die Juliana om zich heen verzamelde, aan de feestjes en de „uitjes" waar zij graag aan deel nam, aan haar kampeerpartijen, wat toen nog iets nieuws was. Toen Juliana 18 jaar werd, was zij volgens de Grondwet meerderjarig, kreeg zitting in de Raad van State en werd begiftigd met het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. De prinses ging nu studeren aan de Leidse universiteit, eenmaal door haar grote voorvader, Willem van Oranje, voor betoonde dapperheid aan de sleu telstad geschonken. „Juul" nam geen uitzonderlijke positie in, maar ging als een „gewoon" studente met andere meisjes om. De prinses bleek al spoedig geïnteres seerd te zijn voor het maatschappelijk leven in zijn vele verbanden en mocht zich, tot vreugde van het Nederlandse volk, verheugen in het bezit van een warmvoelend echt menselijk hart. Dit kwam op velerlei wijze tot uiting. Was het niet h.k.h. prinses Juliana, die het initiatief nam tot oprichting van het Nationaal Crisis Comité, door haarzelf op 23 november 1931 geïn stalleerd Was het weer niet prinses Juliana, die een benoeming tot voor zitster van het Nederlandse Roode Kruis, als opvolgster van haar in 1934 gestorven vader, met graagte aan vaardde Zowel het verlies van haar grootmoeder, koningin Emma, als van haar vader, prins Hendrik, drukte een onuitwisbaar stempel op het leven van onze alom beminde kroonprinses. Namens h.m. de koningin deelde de Regeringspersdienst op 8 september Foto M. C. Meij.boom. met prins Bernhard van Lippe-Biester- feld. En wie herinnert zich niet de toespraak van de prinses zelf, toen zij de bijna klassiek geworden woorden sprak, dat zij en Bernhard, die zij bij de wintersport had ontmoet, het samen „eens" geworden waren „en wel zeer eens". Op 7 januari 1937 werd het huwelijk tussen Prins en Prinses ten overstaan van 's Gravenhage's burgemeester vol trokken en in de St. Jacobskerk beves tigd en op luisterrijke wijze werd deze plechtigheid alom in den lande gevierd. Op de laatste dag van januari 1938 daverden de kanonschoten door Hol lands wijde luchten. Een prinsesje was geboren En zij kreeg de naam Beatrix, de „ge- lukbrengster". Donkere wolken pakten zich inmiddels boven de wereld samen. Oorlogsdrei ging hing alom in de lucht en in sep tember 1939 brak de lang gevreesde volkerenkrijg uit. Een paar weken eerder had prinses Juliana het leven geschonken aan een tweede dochter, die bij de doop de naam Irene, d.i. vrede, ontving. Een schone wens, maar op de 10e mei 1940 schond het nazidom Nederlands grenzen en zag heel het koninklijk gezin zich genoodzaakt de wijk te ne men naar elders. Oranje ging opnieuw in ballingschap. Nederland zuchtte onder de soldaten laars, maar het contact met „de over zijde" bleef bestaan en zo vernamen wij, dat op 19 januari 1943 te Ottawa een derde prinsekind was geboren, dat Margriet werd genoemd. Na de wel uiterst droeve en teleur stellende septemberdagen van 1944 be gon toch langzaam het licht van de vrijheid te gloren. Op 3 augustus 1945 landde het prinselijk gezin in twee vliegtuigen op Teuge. Koningin Wilhel- mina, verouderd door de inspannende, afmattende oorlogsjaren, wijdde zich aan de opbouw van het land met al haar krachten, maar de vermoeienissen "werden toch te veel en zo zag hare majesteit zich gedwongen gedurende enkele weken rust te nemen. Van 14 oktober tot 1 december 1947 nam de kroonprinses het regentschap waar. Op 18 februari van dat jaar werd onze vier de prinses, Maria Christina, Marijke genoemd, geboren. Opnieuw nam koningin Wilhelmina zelf de teugels van het bewind weer in geworden voor haar niet meer zo jon ge koninklijke schouders. Na de luisterijke viering van het gou den feest deed h.m. koningin Wilhel mina op 4 september 1948 afstand van de troon, terwijl op maandag 6 septem ber daaraanvolgende koningin Juliana werd ingehuldigd. In een moeilijk tijdsgewricht vervult ook deze Oranjedochter nu reeds meer dan tien jaar haar zo zware taak. Moge Gods zege met haar zijn. DIERENBESCHERMING. Men verzoekt plaatsing van het vol gende Verleden week is onze inspec teur, de heer E. van Renswouw, tij dens zijn inspectiewerk, met zijn So lex geslipt, waarbij hij een enkel heeft gebroken. Dit ongeval is niet slechts voor hem een handicap, doch ook voor onze afdeling, daar hij druk bezet was en de incasso van de leden en dona teurs hem eveneens was toevertrouwd. Wij verzoeken onze leden en onze do nateurs zeer vriendelijk, voor zover zij nog niet over het jaar 1959 hebben betaald, zo mogelijk te willen gireren op nr. 22.82.70, ten name van penning meester Dierenbescherming Soest. (Voor leden minimum 3.50, voor do nateurs minimum 2.50.) Indien gewenst kunt U ook voldoen bij de bestuursleden of ten huize van de inspecteur (Nieuweweg 25b). De contributiekaart wordt u dan thuisge stuurd. Voor klachten en eventuele mishande lingen verzoeken wij U normaal onze inspecteur te willen bellen (2501). Hij zal ze dan ter afwikkeling aan één der bestuursleden doorgeven. B.D.C. HANDBAL. B.D.C. AA-S.V. A, 2-4. B.D.C. bL.V.V. a, 3-0. Celeritas B—B.D.C. B, 2-0. B.D.C. cLimvio a, 0-3. Toen zaterdagmorgen tegen tien uur de deur van het nieuwe kantoor van Drukkerij Smit openging, had het er veel van weg dat een bloemenmaga zijn heropende, want een kleine hon derd bloemstukken en geschenken wa ren een voorproefje van de grote be langstelling, die men toonde bij de her opening ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan. Onder de vele honderden die kwamen gelukwensen bevonden zich, de secre taris van de kamer van Koophandel, Amersfoort, mr Eenhorst wethouder W. G. van Zadelhoff, de directeur van regelen. Allen toonden zich verrast over de grote modernisering en verbetering, waardoor de kantoren zich nu niet meer een eind van de hoofdweg bevin den en via een poort en een trap be reikt moeten worden. Nu is het kan toor direct aan de straat. Het is mo dern ingericht en aantrekkelijk ver licht. Dat alles zo keurig op tijd in orde kwam is voor een zeer groot deel te danken aan de heren De Rond en Uijland, die respectievelijk voor de plannen en de uitvoering hiervan zorg den. gemeentewerken, tle heer Th. A, van I Wie zaterdag niet kon komen wenste Noesel en enige i an zijn ambtenaren, telegrafisch of schriftelijk geluk en de 1936 aan alle Nederlandse bladen de handen, maar reeds na enkele maanden verloving mee van h.k.h. prinses Juliana bleek deze taak toch te zwaar te zijn de heren C. van Es en H. G. Scholt- meijer van de Soester politie, de heer J. Nijhuis namens de Federatie van de Boekdrukkerspatroonsorganisaties, de directeur van het postkantoor Soest, de heer Jansen afgevaardigden van nieuws- en dagbladen, pastoor mgr A. G. Smit, de heren Stam en Bergers namens de Motor- en Autoclub Soest, de heren Schutte, Van Diermen, Lam en Schaap namens de Soester E.H.B.O., de heren Schoemaker en Fugers namens de Win keliersvereniging, de heer Regter, ge meenteontvanger, de heren Kolthof, Van Hal en Peet van het gemeente huis, de heer P- Bergman namens de Soester Politie-Sportvereniging, de heer Dijkshoorn namens de Nutsspaarbank en namens P.V.O. de heer W. Lagemaat e.a. In de morgenuren was het bezoek zo groot, dat de politie het verkeer moest vele bloemstukken en andere geschen ken kwamen van zakenrelaties, bedrij ven, verenigingen en particulieren. Onder meer waren er bloemstukken van M.A.C.S., E.H.B.O., Winkeliersvereni ging, van de directie Stichting Grafi sche Bedrijfsfondsen, Stichting „Pers- belangen", Lindenhof. Kamer van Koophandel, Amersfoort, Soester Druk kerskring, Ned. Nieuwsbladpers, Don Bosco, Nieuwsblad Advertentie Service, V.V.V., Fed. van Werkgevers-organisa ties in het boekdrukkersbedrijf, De Ned. Middenstandsbank, het Ned. Mo tet- en Madrigaalkoor, de Korfbalver eniging E.D.O. e.a. Het was zaterdag een bijzonder druk ke dag, maar ook zondag zijn velen even komen kijken naar het resultaat van de verbouwing, die een grote ver betering betekent. Het is best mogelijk dat ons gemeente raadslid, de heer Grift, vakbondtechnisch groot gelijk had toen hij zei gekant te zijn tegen woningbouw in vrije tijd, maar ik geloof dat deze gedachte bij de meeste mensen in deze tijd verkeerd aanslaat. Ik geloof dat vrijwel iedereen het groot ste ontzag heeft voor mensen, die, het wachten op een woning beu, de handen uit de mouwen steken en na hun dage lijkse arbeid nog lust op kunnen bren gen hun eigen huis te bouwen. Ook ik vind het niet anders dan toe te juichen, dat gemeentebesturen, waaron der de onze, op schappelijke basis daar toe hun medewerking verlenen. Natuurlijk is, gezien in het licht van de strijd om de 8-urendag en de vijfdaagse werkweek, werken in vrije tijd volgens de goede organisatiemannen een gruwel, maar zij moeten bedenken, dat er een woningnood is, die ontstellend is. Dit wil niet zeggen dat ik de werkers die korte werkdag en korte werkweek niet van harte gun. Wanneer er echter werknemers zijn, die op eigen houtje, op eigen risico en in eigen vrije tijd de woningnood te lijf gaan, vind ik het niet leuk, dat leiders hier tegen hun dogma's in het geweer brengen en tegen grondverkoop stem men. Zouden we het nu niet zo kunnen zien, dat nadat voor de werknemers een korte werkdag en een korte werkweek is verkregen, zij nu gelukkig in staat zijn in de verkregen vrije tijd hun eigen huis te bouwen Niemand zal het de vakbonden euvel duiden als zij dit tijdelijk op hun cre ditzijde boeken. H. OEKMAN- JEUGDIGE INBREKERS. Zaterdagmorgen kreeg de politie om streeks zes uur een telefoontje van. wethouder De Haan, met de medede ling dat er ingebroken was in de open bare lagere school aan de Bonifacius- straat. Bij onderzoek bleek, dat een in breker of inbrekers zich door een klein raam toegang tot de school ver schaft hadden. Daar maakten ze een enorme bende door alles overhoop te halen en ze namen wat vakantiegeld van de kinderen en een tas mee. De wethouder ontdekte, dat er onge wenst bezoek geweest was en de politie ging op zoek. In Soesterberg zag een politieman twee jongelieden lopen, die wat verdacht deden. Hij greep er één en de andere nam de benen. Een twee de agent kreeg de jongeling te pakken en ze werden opgesloten. Het bleken twee jongens van het Rijksopvoedings gesticht in Amersfoort te zijn. Dit R.O.G. heet thans R.I. Zij bekenden de inbraak gepleegd hebben. Een van hen heeft korte tijd geleden in Soest een bromfiets gestolen. De twee jeugdige boeven hebben schrik barend in de school huisgehouden. Voor vele honderden guldens hebben ze ver nield en slechts 45 gulden was de buit die ze konden meenemen. Ze hadden op hun gemak koffie gedronkken in de kamer van het hoofd en toen hiervan de aardigheid af was hebben ze de ruiten en deuren vernield en huisgehou den als volmaakte vandalen. Van het geld was nog 39,over, zodat aange nomen wordt, dat ze 15,verstopten, omdat ze geen tijd gehad hebben het uit te geven. KERKCONCERT. Voor slechts enkele tientallen toehoor ders hebben The Caecilia Mandoline Players, onder leiding van Wessel Dek ker, zaterdagavond een concert gegeven in de Oude Kerk. Medewerking hier aan werd verleend door het blokfluit ensemble onder leiding van Maarten Kooy, die tevens het achttiende eeuwse kabinetorgel bespeelde. Er werd muziek van Ambrosius voor 3 blokfluiten en mandoline-orkest uitgevoerd en werken van Beethoven, Vivaldi en Hasse. VALSE NAAM. A. S. van E. beging een verkeersover treding. Hij gaf aan de politie op dat hij in Amersfoort woonde en A.R. heet te. Het klopte echter niet en in Amers foort kwam men de juiste naam te weten. Dat bracht de man op het po litiebureau, waar een tweede proces verbaal tegen hem opgemaakt werd.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1