Grootse huldiging van H*M* de Koningin ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag* Bloemendefilé - Hulde door de jeugd - Aanbieding geschenk - Taptoe. ÉL IN DE HOEK. VRIJDAG 1 MEI 1959. 37e JAARGANG no. 33. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Gisternacht om 12 uur vertrok vanuit Leiden de eerste estafetteloper van het Studentenkorps met de oorkonde, die gistermorgen aan H.M. de Koningin werd aangeboden op het bordes van het Paleis, in aanwezigheid van het vol tallig koninklijk gezin. De oorkonde werd overhandigd door de praeses van het corps, de heer H. J. Muller. Een Utrechtse studentendelegatie werd door onze burgemeester aan H.M. voor gesteld. Tijdens het défilé stond P.V.O. voor het paleis opgesteld. Het bloemendefilé overtrof ditmaal al les was op vorige verjaardagen gebo den is en vele duizenden herschiepen het bordes in een bloemenhelling, waarboven H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de vier prinsessen niet moe werden te danken voor dit grootse betoon van aanhankelijkheid en liefde. Aan het défilé werd onder meer deel genomen door het eerste Leidse jeugd orkest met drumband, het hoofdbestuur van de bond van Christelijke oranje verenigingen in Nederland, de pony club ,,De vier Heemskinderen" uit Be neden-Leeuwen, het Historisch Genoot schap „Oud-Westfriesland" uit Schoorl in westfries costuurn een drumband van de r.k.-jeugdbeweging uit Maas tricht, de luisterclub Juliana uit Arnhem, de drumband van de chr. gym nastiek vereniging „Odillo" uit Hilver sum, een groep Surinaamse vrouwen in haar schilderachtige kleding, die een ihand vruchten aanbood, de konink lijke Harmonie Pieter Aafjes uit Cu- lemborg, het kadettencorps „Neder land" uit Den Haag, een twintigtal Am- bonnese jongeren, meisjes van de chr. landbouwhuishoudschool te Staphorst in klederdracht, een kinderdrumband en doedelzakband uit Tilburg, leden van de ponyclub „De Paar denvriendjes" uit Best, die fier op hun kleine vrienden zaten en vele andere verenigingen en scholen. Daarnaast ontelbare uit het gehele land van zeer jong tot zeer oud, die gekomen waren om te tonen dat deze dag een heel bijzondere dag voor ons land en volk was. Omstreeks half twaalf begon de hulde van Nederland's jeugd onder leiding van de heren Jac. Kleiboer, Johan Bo degraven en H. M. Rozendaal. Hieraan werd deelgenomen door 1200 meisjes en jongens uit Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Men heeft zeer geheimzinnig gedaan met deze hul diging omdat het voor Hare Majesteit een verrassing moest zijn. En het werd een heel bijzondere verrassing. Door het hek marcheerden 125 muzi kantjes van 7 tot 12 jaar binnen. Zij kwamen uit Klaaswaal en vormden het jeugdkorps „Na Lang Streven". Keurig liepen zij over het gazon op het bordes toe, terwijl een zestigtal meisjes uit Baarn en Soest in witte kleding de begrenzing vormden van het terrein, waar de jeugd zou laten zien wat 't presteert op het gebied van sport, spel, folklore, dans en muziek. Achter de jeugd uit Klaaswaal mar cheerde een meisjesdrumband van het Nederlands Padvindstersgilde uit Am sterdam binnen, gevolgd door een hon derdtal jongens van de Utrechtse Am bachtsschool in blauwe overalls. Zij droegen rode, witte en blauwe borden met op 16 witte borden de letters van de woorden „Leve de Koningin". Deze borden werden op het gazon neerge legd. Jeugdige vertegenwoordigers van pad- vindsters, gidsen, padvinders, verken ners, katholieke jeugdbeweging, gere formeerde jeugdraad, clubhuiswerk en Kaj otters stelden zich op bij de vlagge- masten aan de straatzijde van de pa leistuin. Bijzonder aardig was het défilé van een veertigtal amazones en ruiters van 15 en 16 jaar en van verschillende kanten kwamen nu 400 jongeren van diverse verenigingen. Ieder van hen had drie oranje luchtballonnen bij zich. Na een generaal saluut door de drumbands werden 5 oranje vlaggen gehesen en 'n grote ballon met 't getal 50 steeg op, geëscorteerd door 1200 kleine ballons. Hierna vormde het gehele veld één gro te massa van spelende jeugd. Men zag Surinaamse en Antilliaanse dansen, ju do, gymnastische oefeningen, kringspe- len, tumbling, pyramidebouw en de verschillende padvindersgroepen lieten zien wat zij konden. Veertig wielrennertjes en de Utrecht se jeugdbrandweer met een oude mo torspuit defileerden langs het bordes, waarna 144 meisjes van de chr. gymna stiekvereniging Fraternitas een bloe- mendans uitvoerden op muziek van het jeugdcorps uit Klaaswaal. Na de dans werd met bloemen het getal 50 gelegd over een afstand van 10 bij 10 meter. Deze tienduizenden bloemen waren beschikbaar gesteld door Keu kenhof. Kindercircus in het openluchttheater. Weken voor de dertigste april deden al geruchten de ronde, dat uit het gehele land mannen en vrouwen, die eveneens op 30 april 1909 geboren zijn, naar het paleis zouden komen om Hare Majes teit hulde te brengen op Haar verjaar dag, die ook hun verjaardag was. Hard nekkig zijn deze geruchten tegengespro ken, en terecht, want ook dit moest een I verrassing zijn. Op 30 april 1909 zijn in ons land ruim 180 vrouwen geboren en 55 van hen waren in de paleistuin en ze boden de Koningin Biedermeyer bouquetten aan. De vrouwen kwamen uit alle provincies van ons land op Zeeland na. Jeugddelegaties uit de elf provincies, uit Suriname en de Nederlandse An tillen kwamen hierna met vlaggen naar voren. In hun midden bevond zich Ma- rie v. d. Vlies uit Lelystad. Zij droeg een gevlochten mandje met voortbreng selen van de Nederlandse bodem en in dustrie en vruchten uit Suriname en de Nederlandse Antillen. Het mandje bevatte soda uit Groningen, room uit Friesland, olie uit D'rente, textiel uit Overijssel, fruit uit Gelderland, kolen J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, de secretarissen mr W. baron van Dedem en drs E. H. Scherks uit Utrecht en de penningmeester, de heer A. A. van Sandick, uit Amsterdam. Jhr de Ranitz sprak H.M. toe en over handigde Haar een oorkonde en enkele van de duizenden briefkaarten, die het comité uit het gehele land ontving. Op deze kaarten waren niet alleen extra zegels geplakt maar zij bevatten ook ge lukwensen voor de jarige vorstin. In de oorkonde stond het bedrag ver meld, dat uit Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen werd ontvan gen voor een nader door H.M. de Ko ningin te bestemmen doel. Dit bedrag is 1.000.000,— Ook overhandigde jhr De Ranitz een staaltje van het tapijt dat H.M. de Ko ningin als persoonlijk geschenk ontving. Dit tapijt is bestemd voor Haar werk kamer. Tenslotte werd een verpakt ge schenk overhandigd dat na opening een prachtig horloge bleek te zijn. Hartelijk dankte de Koningin allen, die een bijdrage leverden tot de geschenken. Te 9 uur vond in de paleistuin de mili taire taptoe plaats onder leiding van majoor Rocus van Ieperen, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, de Johan Willem Friso Kapel, het Trom- petterskorps van de Cavalerie, het Fan farekorps van de Genie, het Tamboer- korps van de Koninklijke Marechaussee, het Tamboerkorps van het Garderegi ment Grenadiers, het Jachthoornkorps van 't Garderegiment Jagers, het Tam boercorps van het Garderegiment Fuse liers „Prinses Tre™en het Fanfare korps Limburgse Jagers. f~.. Kinderspelen op het B.D.C.-terrein. uit Limburg, asperges uit Noord-Bra bant, tarwebrood uit Zeeland, groenten uit Zuid-Holland, kaas uit Noord-Hol land, paling uit Utrecht en fruit uit de overzese gebiedsdelen. Toen de jeugdde- putatie het cijfer 50 bereikt had storm den alle meisjes en jongens naar voren en uit meer dan duizend kelen klonk de luide yell Rood-wit-blauw-oranje, Doe mee - doe mee - doe mee. Vijftig jaren - Koningin, Je maintiendrai. Hierna bood Marie v. d. Vlies H.M. de mand aan. Toen het Wilhelmus door al len gezongen was verlieten de meisjes en jongens, zwaaiend met hun vlaggen, achter de muziek de paleistuin en nog vele jaren zullen zij vertellen van deze grootse huldiging waaraan zij mochten deelnemen. Gistermiddag bevond de voltallige Ko ninklijke Familie zich in de stuczaal van het Paleis voor de ontvangst van het comité „Verjaardagsgeschenk H.M. de Koningin". Onder de vijftig leden bevonden zich de voorzitter, jhr mr C. Concours Hippique. Het was een schitterend besluit van een prachtige dag, die geheel gewijd was aan de viering van de vijftigste ver jaardag van de Koningin. Een grootse viering, die opnieuw getoond heeft hoe hecht de band is die Oranje aan Neder land bindt. SOEST VIERT KONINGINNEFEEST. Ook dit jaar is de viering van het Ko- ninginnefeest begonnen met een natio nale zangavond op 29 apil in de Julia- nakerk. Hieraan werd medewerking king verleend door het mannenkoor Apollo o.l.v. de heer G. v. d. Schepop, het Juliana-kerkkoor, o.l.v. de heer G. den Broeder, de gemengde zangvereni ging Paleis Soestdijk, o.l.v. de heer A. Oudhof, het r.k. jongenskoor Soest dijk, o.l.v. de heer G. v. d. Schepop, en de heer A Holtrop, declamator. De heren v. d. Schepop en Den Broeder bespeelden het orgel. D'e avond werd geopend door de bur gemeester, die wees op het nationale karakter van het Koninginnefeest, dat zijn weerspiegeling vindt in deze na tionale zangavond, waaraan koren van verschillende richtingen deelnemen. Het nederlandse volk heeft vele scha keringen naar aard en godsdienstige overtuiging, maar het huis van Oranje smeedde in de loop der eeuwen de een heid hierin. Voor allen is het Koning innefeest het feest bij uitnemendheid. De burgemeester vond het verheugend, dat voor de derde maal aan de voor avond van Koninginnedag de nationale zangavond in onze gemeente gehouden werd. De dertigste april is een feestdag en de avond daarvoor leent zich bijzon der voor een samenzijn, dat stille ge voelens in ons teweeg brengt. Gevoe len van eerbied voor onze vorstin en gevoelens van dankbaarheid omdat wij het voorrecht hebben in vrijheid ko ninginnedag te mogen vieren met Haar in ons midden. Er gaat een grote zegen rijke invloed van Haar uit. Wij worden gesteund door Haar voorbeeld en aan sporing, bewogen door Haar bewogen heid en de wetenschap dat Zij onze Koningin is maakt ons gelukkig. Na een toccata van Johann Pachelbel, op het orgel gespeeld door de heer G. v. d. Schepop, zongen alle koren „Com nu met sang", „Wilt heden nu treden" en het lied dat in Soest gemaakt werd „Kom Nederland, de vlaggen uit". De woorden zijn van Mirja Muurling en de muziek van de heer G. den Broeder Apollo zong een patriottenlied „In naam van Oranje" en „In 't Voorhout". Voor en na de declamatie van Anne Holtrop zong het r.k. jongenskoor Soestdijk. De heer Holtrop declameerde gedichten van W. S. Noordhout, Jan Prins, Bertus Aafjes en Jan Campert. Het Juliana-kerkkoor en de zangvere niging Paleis Soestdijk zongen samen „Mijn land" en „Ons lied van de zee", waarna alle aanwezigen met orgelbe geleiding van de heer Den Broeder „O Heer die daar des hemels tente spreyt", „Geluckig is het land", „Dankt, dankt nu allen God" en twee coupletten van het Wilhelmus zongen. Toen de Soester klokken gistermorgen om kwart voor acht begonnen te lui den, om aan te kondigen dat een bij zondere feestdag aangebroken was, re gende het. Dat was niet zo prettig, maar het kon de drumbands van Olym- pia, Crescendo en P.V.O. niet beletten vanaf Driehoeksweg, Laanstaat en Nieuwerhoek naar het gemeentehuis te marcheren, waarheen ook honderden schoolkinderen zich begaven voor de zanghulde. Onder leiding van de heer C. Lips wer den „Wilt heden nu teden" en andere oud-vaderlandse liederen gezongen. De burgemeester sprak tot de kinderen over het voorrecht een Koningin te heb ben en een vorstenhuis, dat door de eeu wen heen hecht verbonden was aan ons volk en er in moeilijke tijden voor op de bres stond. Koniginnedag is een heel bijzondere feestdag en allen die het hele jaar Oranje in het hart dra gen, tonen dit juist op deze dag. De burgemeester dankte allen, die aan deze zdnghulde meegewerkt hadden en na het zingen van het Wilhelmus sprak de voorzitter van het Oranje-comité, de heer J. J- J. M. Festen, een dank woord. Reeds om acht uur begon het concours hippique, dat ook dit jaar een groot succes werd en zeer veel toeschou wers trok, ondanks de kou. In de morgenuren werden verschillende dressuurproeven afgelegd en bij de achtttallen voor landelijke rijverenigin- gen wonnen de Vennepruiters uit Nieuw- Vennep met 167 punten. Zij kregen hier voor een medaille, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin. 2. Voornruiters, De Meern, I66V2 3. IJsselzoom, Voorst I65V24. Nimmerdor, Amersfoort 164. Bij de viertallen wonnen de Valleirui- ters uit Woudenberg met 167 punten. Tweede werd Voorwaarts uit Essen (119) en derde de vereniging kapt. v. d. Wal uit Hoofddorp met 118,5 punten. Ik geloof, dat de meeste Nederlanders er tegen zijn, dat door de politie te haastig fors wordt opgetreden tegen het publiek. Vrijwel iedereen is een beetje meegegroeid met de opvatting van de ze tijd, dat met praten veel is te be reiken. Een optreden door de politie, zoals in Den Haag moet zijn geschied, waarbij iemand verschillende in- en uitwendi ge kneuzingen opliep, valt bij het pu bliek slecht in de smaak en zeker wan neer het om een luttele overtreding gaat, zoals daar het geval moet zijn geweest. Wanneer echter de politie wordt gesard en getreiterd door een overmacht van nozems, zoals, volgens ooggetuigen, zon dag in de Van Weedestraat geschiedde, waarbij werd gepoogd een politieagent onder de voet te lopen, geloof ik, dat iedereen er wel vrede mee heeft, dat de politie van haar recht gebruik maakt om hen, die niet horen willen, iets te laten voelen. Wanneer we niet willen, dat de opge schoten jeugd in onze gemeente een terreur gaat ontwikkelen, zoals in meer dere plaatsen in ons land reeds het het geval is, dan zal onze politie op haar quivive moeten zijn. Het moet niet nodig zijn, dat het pu bliek een verzoek om assistentie moet doen voor een eenzaam vechtende agent, zoals zondag het geval was. Onze politie heeft toen iets aan ont zag ingeboet, ai heb ik eerbied voor de eenzame agent, die de rel trachtte te klaren. Wanneer onze politie liever niet met de gummistok werkt, laat men dan minstens zorgen op bepaalde punten en uren met een dubbele surveillance te lopen of te rijden, zulks in het be lang van de jeugd zelf. IT. OEKMAN. Velox-Ned. Amateurs. De uitslag van de dressuurproeven L.M.Z. was 1. W. van Nugteren, Nieuw-Vennep, 179 pnt, op Tarzan. 2. mej. J. Gehrels, Halfweg, 173,5 pnt, op Romeo 3. mevr. R. Roodenburg, Half weg, 166,5 pnt, op Jacoba. De dressuurproeven B 1 werden in twee delen gehouden. De uitslagen waren hier 1. Mevr. I. Immink op Hugo, 104 2. E. Willemsen op Tybria, 99 3. L. Reynen op Charles 98,5. Deze drie deel nemers kwamen uit Nieuw-Vennep. Lun- teren en Bemmel. In de andere afdeling won mej. A. Stuart uit Bemmel met Vulcano. Zij behaalde 103,5 p. 2. P. de Wit, Nieuw-Vennep, op Seigneur, 103; 3. N. v. d. Vaart, Haarzuilen, Mylord, 102,5. In de afdeling dressuur B was de uit slag 1. A. L. Bruynis, Nieuw-Vennep op Roline 2. J. C. Petrie uit Hoofddorp op Castor en 3 A. v. d. Linden uit Rijs wijk op Triora- Het springconcours voor landelijke rui ters begon s'morgens en het werd in de middag voortgezet C. Groenewoud uit Eist won op het paard Lola in 44 4/5 sec. Tweede werd mej. A. Janknegt uit Rijswijk op Artist in 46 2/5 sec. Derde L. Reynen uit Bemmel op Charles in 46 4/5 sec. Deze drie deelnemers hadden ieder nul strafpunten. De eervolle ver melding was voor J. Rodenburg uit Halfweg op Odin. Bij het concours van eenspan-landbouw- tuigpaarden voor Soestenaren reed de heer G. C- van Dijk mee. Hij is 76 jaar er werd gehuldigd omdat het zijn laat ste concours was. Hij reed een ereronde. Het paard Vierara van A. J. v. d. Hen gel won. Op de tweede plaats Urma van mevr. v. Dijk-de Kruyff en gereden door B. v. Dijk 3. Corrie van P. Kok, gere den door J. Burgsteden. De eervolle ver melding was voor Uda van C. Blanke- stein, gereden door G. C. van Dijk. Aan de parade van landelijke ruiters namen ruim honderd amazones en rui ters deel. Paradecommandant was de heer H. Bouman. De inspectie werd af genomen door de heren Kistemaker en Voorsluis, bestuursleden van de fede- 1 ratie van landelijke rijverenigingen. Na het uitreiken van de prijzen, die in de morgenuren behaald werden, en het spelen van het Wilhelmus, begon het L. en Z.-sprinconcours voor landelijke ruiters. Eerste werd J. de Haan uit Rijswijk in 56,4 sec. Tweede J. v. d. Eijk uit Rijswijk in 57 sec. en derde mej. G. Roerink uit Enschede. Deze deelnemers, die nul strafpunten behaalden, bereden de paarden Rubana, Tarzan en Top-Row. Alleraardigst was de pony-demonstratie van een tiental meisjes en jongens uit de Noord-Oostpolder. Zij lieten een stoe lendans zien onder leiding van de heer S.M.A. Metz. Het concours eenspan-landbouwtuigpaar- den, open klasse, werd gewonnen door Lord van mevr. de Lange uit IJsselstein, gereden door J. Nederhof. Later op de middag won Lord van de Soester kam pioen Vierara, gereden door de eigenaar A. J. v. d. Hengel. Het jeugd-springconcours werd een over winning voor Lance Huet op Grote Pooka met 74 punten voor de rijstijl. Tweede werd Marianne Eichholtz met 70 punten. Zij bereed het paard Cape d'Or. Derde werd Rob de Jong op Sca- bolome en vierde Tineke Zwolsman op Nitouche, elk met 69 punten. Bij de (Vervolg pag. 2, kolom 1.)

Soester Courant | 1959 | | pagina 1