DE SPANJAARD BLIJFT IN EIGEN LAND. G A. P. Valken et raobiioBi Special GARAGE STAM MobiB SOEST. TWEEDE BLAD Voor Kwaliteitsvoeder UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Voor al uw auto-service Garage „DE SOESTER" UW JUISTE ADRES oud zijn, dus ontstaan in een tijd Spanjevoor de naar zon hunke rende vakantiegangers van de noorde lijke breedtegraden van Europa is dat de Costa Brava, Andalusië en de Belearen en om het volmaakt te maken, een uitstapje naar Madrid, om ook daar eens te zijn geweest. Waar gaat evenwel de Spanjaard zelf heen, als hij vakantie heeft Het antwoord is verbazingwekkend ge noeg Hij blijft in zijn land, waarbij hij echter aan de buitenlanders de reisdoelen overlaat, waarvan de na men het hart van de niet-Spanjaard sneller doen kloppen. Hij reist naar het noorden, naar de Spaanse Atlan tische kust, naar een deel van Spanje, dat aan de andere kant van de grens nauwelijks bekend is. Zoals ook thans nog veel Fransen de Cote d'Azur mijden en ?n Deau- ville of Biarritz onder elkaar willen blijven, brengen de welgestelde Span jaarden hun zomermaanden door in Santander, Gijon, in de badplaatsen in de omgeving van Bilbao, in La Coruna of Vigo. Het Spaanse noorden is heel anders dan de buitenlander zich van Spanje voorstelt. Het Spaanse noorden, aan welks kusten de golven van de Atlantische Oceaan beuken, omvat de landschap pen Golicië, Asturië, Santander en de drie Baskische provincies - een land schap met vruchtbare velden, sappig groene weiden en een klimaat, clat zich van het overige Spanje beslist onderscheidt de zon brandt er niet zo onbarmhartig van de hemel als in het zuiden en volkomen regenloze zomers zijn er zo zeldzaam, aat ze als wereldschokkend nieuws in de ge schiedenisboeken worden opgetekend. Spanje's tegenwoordig in het buiten land zo weinig bekende noorden heeft vroeger in de geschiedenis van het land een belangrijke rol gespeeld. Van daaruit begon de herovering na de bezetting der Moren. Acht eeuwen duurde die strijd, totdat hij eindelijk in 1492 met de overwinning van Gra- nada eindigde. Galici), de westelijke streek van het gen, is een behoorlijke stad, bekend door haar visconservenfabrieken. Minder bekend is de nederlaag, die Spanje's trotse Armada in 1702 in de baai leed. Beladen met goud, zilver en edelstenen uit de Nieuwe Wereld zocht zij zich in de baai van Vigo een schuilplaats voor de Engelse oorlog schepen. De Britten onder Admiraal Rooke hoorden door een toeval van deze vlucht. Toen de Spanjaarden be grepen, dat ze regelrecht in de val waren gelopen, waaruit geen uitweg meer mogelijk was, weerden ze zich dapper, maar tevergeefs. De een na de ander vergingen de galjoenen. Sindsdien ligt voor de haven van Vigo een schat ter waarde van een half miljard op de bodem van de zee. Vele bergingspogingen zijn onderno men, maar geen enkele heeft tot nu toe enig resultaat gehad. Jonge Spaanse van Pontevedra. Spaanse noorden, heette tot de ont dekking van Amerika ,,Finesterre" - „Einde van de Wereld". Ten westen van deze kust, zo geloofde men des tijds, lag alleen maar oceaan, een on eindige waterwoestijn, waarin ieder een moest omkomen, die er zich op waagde. Santander - ook onder de naam ,,La Montana" bekend, is de vakantie-pro vincie van Spanje. Dat landsdeel met de gelijknamige hoofdstad is precies datgene, wat de Spanjaard van het hete zuiden zich van een vakantiepa radijs voorstelt. Men kan er baden, in bergkreken op forellen vissen, golf spelen of op groot wild jagen, waar onder zelf beren, wier aantal evenwel voortdurend afneemt. Een van de grootste aantrekkingspun- ten van Santander zijn de grotten van Santander, de hoofdstad van de gelijknamige Noordspaanse provincie. Hier ontmoeten het oude en het moderne elkaar. Middelpunt van de ongeveer 100.000 inwoners tellende stad is een prachtige kathedraal uit de 13e eeuw. Het moderne Santander echter is een belangrijk industriecentrum, beschikt over een goed goed geoutilleerde ruime haven en is bovendien een door Span jaarden graag bezochte badplaats. ten van San Sebastian meer elegance dan in Madrid. Menige Spaans Grande of groothande laar, die zijn vakantie in San Sebastian doorbrengt, gaat snel even naar Biar ritz, om daar in het Casino zijn geluk te beproeven, want sinds de uitroeping van de republiek is in Spanje de rou lette verboden - zeer tot leedwezen van de vroede vaderen van San Sebastian, die het pendelverkeer naar Frankrijk met afgunst bekijken. Spanjes ijzerindustrie en zijn grote scheepswerven concentreren zich rond Bilbao, wiens handelsvloot de grootste van alle Spaanse steden is. Het ligt tien kilometer van de zee af, maar toch kunnen schepen tot 4000 ton de rivier Nervion op tot aan de kaden van de stad. Dit oude, prachtige bouwwerk van Santa Maria del Naranco in de pro vincie Oviedo heeft de tand des tijds goed doorstaan. Altamfra. Daar zijn wandbeschilde- ringen behouden gebleven, die 20.000 toen grote delen van Europa nog on der een ijslaag waren bedekt. ,,De straten van Santiago de Com- postela zijn smal en met grote blok ken steen geplaveid. Ze klimmen en dalen, ze slingeren zich in dikwijls zeldzame bochten tussen huizenrijen door, maar aan het eind leiden ze toch allemaal naar de kathedraal, die al voor vele jaren het doel van talloze pelgrims was", schreef twee eeuwen geleden een bezoeker over Santiago de Compostela in zijn dagboek en die schildering geldt ook nog voor vandaag de dag. Alle wegen in deze stad voeren uit eindelijk naar de kerk, die uit de 12e hij weet dat hij gesmeerd loopt met Geef hem een nieuwe cartervulling Mobiloll Special bij Soestdijk - Telefoon 2850 Een typische vissersplaats in de pro vincie La Coruna is Bezanzos. Vismarkt in de haven van Vigo. Nog steeds rust op de zeebodem voor de stad de schat van de Armada. eeuw stamt en later met barokele- menten versierd werd. Ze behoort tot de beroemste en mooiste van Europa. In het midden van de maand juli begint in Madrid het plakken van de koffers. Het regeringshoofd Franco, zijn ministers, de buitenlandse gezan ten en alles, wat tot de upper-ten be hoort, maakt zich klaar om te ver trekken. Een week later is men weer bij elkaar in San Sebastian, de offi ciële zetel van de regering tussen de 20e juli en de le oktober. San Sebastian ligt slechts ongeveer 20 km van de Spaanse-Franse grens. Tot aan het begin van de burgeroorlog was het een sterke concurrent van het naburige Biarritz, daarna bleven de va kantiegangers weg. Eerst de laatste 10 jaren is het vreemdelingenverkeer in de stad weer toegenomen. Gedurende het zomerseizoen ziet men in de stra- Onder het altaar van de beroemde kathedraal van Santiago de Compostela moeten de stoffelijke resten van de apostel Jacobus begraven liggen. Ofschoon Bilbao in vergelijking met andere Spaanse steden nog „jong" is - het werd 650 jaar geleden gesticht - heeft het in de geschiedenis van het land vaak een opwindende rol gespeeld- De Paeso de ArenaL, de voornaamste winkelstraat, is door talloze kleine café's omzoomd. De meeste mannen, die er aan tafeltjes zitten, dragen Baskische mutsen. Zij praten opge wonden, maar men verstaat er geen jota van. Tijdens de vaak heftige dis cussies wordt ijverig gebakken vis en wijn genuttigd. De Engelsen noemen La Coruna de „glazen stad", want een van haar meest opvallende kentekenen zijn de ontelbare glazen daken. Nadert men overdag de stad van zeezijde, dan heeft men het gevoel alsof men op 'n woud van spiegels toevaart, waarin de zon nestralen breken. La Coruna was al in de tijd van de Romeinen een belangrijke haven. Tij dens de middeleeuwen dreef het met heel Europa handel en na de ontdek king van Amerika breidde het zich nog verder uit. „In deze stad", zo schreef een Italiaan, „lopen alleen de mooie vrouwen op straat", waarmee hij niet helemaal ongelijk had, want men ziet in La Coruna bijna uitslui tend knappe vrouwen. De grootste bezienswaardigheid van de stad is de Herculestoren. Deze stamt uit de Romeinse tijd en werd in de 18e eeuw gerestaureerd. Het is de enige Romeinse vuurtoren, die tegen woordig nog in bedrijf is. Het bran dend houtvuur als lichtbron is echter al lang door sterke lampen vervan gen. Vigo, - aan de gelijknamige baai gele- MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUDE. De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde is nog piepjong, maar er zijn nu al ruim zeventig leden en meer dan zestig hiervan waren dins dagavond in De Gouden Ploeg om de derde bijeenkomst bij te wonen. Dr P. Felix, de voorzitter, sprak het welkomstwoord, in het bijzonder tot de spreker, de heer C. H. van Heivoort uit Amersfoort en introducé's, van wie gehoopt wordt dat zij spoedig lid zul len worden. Op 23 mei zal er een excursie gehouden worden naar het landgoed Groeneveld, de boswachterij De Vuurse en de Kwe kerij Drakenburg en in juni of juli is er een excursie naar boomkwekerij C. van Drie te Amersfoort. De heer Van Heivoort leidde zijn praatje bij een honderdtal dia's in met een beschouwing over het gebruik van al wat groeit en bloeit in de oude tijd VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 MEI 1959. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 AUTO- EN MOTORRIT. De .Motor- en Autoclub Soest organi seerde een rit door Soest en omgeving van Soest en Amersfoort over 55 km. De route was uitgezet door de heren J. Oosterbeek en R. van Rouwendaal. Er deden een twintigtal auto's en en kele motoren mee en het werd een geslaagde rit. Auto's, klasse A 1. C. Samsom, 9 str.p. 2. F. Wijngaard, Baarn (11). 3. M. Ber gers (13). In de B-klasse won J- Swager met 22 punten. De troostprijs was voor Piet Ekel, die 147 strafpunten verzamelde. Bij de motoren won G. Dijs met 6 straf punten omdat hij een beter gemiddelde had dan J. Boot uit Driebergen, die eveneens 6 strafpunten had. De volgende rit is op zondag 31 mei. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 VERGADERING J.B.T.B. Hedenavond vergadert de J.B.T.B., af deling Soest, in het St. Josefgebouw. Aan hen, die met succes de cursus in motorkennis volgden, zal het diploma uitgereikt worden. Er wordt gesproken over een te maken uitstapje en de tech nisch adviseur, de heer Nijhuis zal enkele films draaien. R.K. INSTUIF JONG SOEST. Gisteren gingen de leden van de R.K. Instuif ,,Jong Soest" al vroeg op pad om dauw te trappen. Instuivers uit Baarn en Amersfoort gingen mee. Zondagavond is er een dansavond in Italiaanse sfeer en de zaal zal hierbij aangepast worden. De Ad-Ri-Jo 's-band uit Amsterdam verleent medewerking. In juni zal een instuif-fietsenrally ge houden worden en het uitgestelde B.B.- bal staat nog op het programma. Op tweede pinksterdag is er een pink sterbal en op 31 mei zullen The Night- breakers in St. Josef komen spelen. naar Tevens erkende AUTORIJSCHOOL VERHUURINRICHTING. B.P. BENZINEPOMPEN. Smitsweg 19 - Soest - Telef. 3865 voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 Vroeger waren er grote buitenplaat sen en vele tuinlieden zorgden ervoor dat alles er piekfijn uitzag. Al dat schoons was echter maar voor enkelen bestemd. De tijden veranderden en de buitenplaatsen verdwenen. Toen de omstandigheden voor alle mensen beter werden was het voor niemand meer bezwaarlijk een tuintje te houden. In de na-oorlogse jaren ziet men de grote tuinen weer verschijnen, maar dan voor algemeen gebruik, horende bij flats of woonwijken. Met vele plaatjes liet de heer Van Hei voort zien hoe het wel en hoe het niet moet. Velen zweren bij bloemen en zij vergeten dat een gazon ook bij zonder mooi kan zijn als het groot is en niet beplant is op plaatsen waar geen beplanting hoort. Afbeeldingen van ouderwetse tuinen, maar ook van het modernste op het gebied van de tuinarchitectuur en be plantingen in boeren dorpen, die lan ger boerendorp zullen zijn dan Soest, waar veel schoons opgeofferd wordt aan de practische zijde van het leven. Onder de vele mooie afbeeldingen wa ren ook minder mooie en de concen tratiekampachtige afrasteringen op 't Hart werden getoond om de aanwe zigen te iaten zien hoe het niet moet. DUIVENVLUCHTEN. Wedvlucht vanaf Duffel (België), 133 km. De duiven werden om 9.10 uur gelost. De Zwaluw had 470 duiven in concours. Aankomst eerste duif 10.32.44. Snel heid 1609,50 meter per minuut. Aan komst laatste prijswinnende duif 10.47.00. H. Gorissen 1 6 18 24 30 36 40. A. J. Wijnands 8 22 28 32 37 47 73. C. van van Dorrestein 2 3 34 45 49 88. C. Coer- man 4 5 16. J. v. d. Belt 7 14 63 79. J. Soest 9 13 25 42 43 67 86 90. A. van Kooy 10. C. v. d- Lugt 11 64 71. P. Grift 12 53. G. Haks 15. W. Grift 17 38. H. Woudstra 19 44 83. A. Meester 20 57 77. J. Knoops 21 81 84. C. van Veen 23. B. Roest 26 27 39 51 58. P. Duyst 29 60 82. C. Beijer 31. C. van Klinge ren 33. G. M. Duiser 35. J. Bleileven 41. C. v. d. Hoek 46. A. Lijssen 48 85 89. Th. Wigman 50. J. Ottens 52 59. C. Huiskes 54 62. L. v- Klooster 55. J. v. d. Brakel 56 68 75. P. Wagner 61. A. v. d. Pol 65 94. C. de Goede 66. J. van Breukelen 69. A. Snijders 70 87. J. Rauch 72 76. H. Kriek 74 78. C. Dijk man 80 93. P. de Bes 91. De Vriendschap vloog met 326 duiven. Aankomst eerste duif 10.31.40. Snel heid 1605,84 m. per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 10.46.10. W. Nieuwenhuis 1 2 3 4 12 24 26 31 35 37 53 67 73 74. H. Verkerk 5 15 16 17 51 65. S. Rijksen 6 14 19 28 33 46 52 54 58 70 81. E. C van Daatselaar 7 56 64 75. C. Jak 9 24. Z.K.H. Pris Bern- hard 10 20 42 47 61. C. Roskam 13. G. Sukel 14 76. J. Wijnands 18 30 41 72. J. Kamerbeek 21 32. W. Altenaar 22. G H. v. d. Broek 27. F. Groenestein 29. 39 79. E. Veerman 34 38 40 49 50 68 80. R. Koster 36 48. W. Roest 43 62 66 71. J. Huurdeman 44. A B. Grift 45. D. J. Bos 50 57 69. Sikkelbein 55 77. J. On- wezen 59 63 78. C. Kaats 60. P. Ver woerd 82.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5