Bonneterie A. Schaap 50 jaar bij dc PTT. DE WITTE POMPEN MOEDERDAG GESCHENKEN T HAND WERKHUIS BERINI, de Beste Bromfiets. fUGERS RIJWIELEN BRANDWEER TELEF. 3333 DIT IS ONS BEROEMDE VAKGEHEIM! - koffiebonen* omgeven door een dun laagje suiker - Moederdag-cadeau's TRIUMPH RIJWIELEN. SOESTERBERG. DERDE BLAD In het voorjaar van 1909 kwam de heer A. Schaap - rasechte Soester - als hulpbesteller bij de P.T.T. en vijftig jaar later, in het voorjaar van 1959 is hij weer hulpbesteller, want toen hij in 1955 als besteller gepensionneerd werd, was het niet gebeurd met het werk voor de post. Hij was nauwelijks thuis toen hem ge vraagd werd of hij als hulpbesteller dienst wilde blijven doen en dat deed hij graag, want wie zich fit voelt wil niet altijd met zijn tuintje, kippen en konijnen bezig zijn, maar deel uit blij ven maken van de gemeenschap. in een grote verscheidenheid. Koningionelaan 20 - Telefoon 2802 Vijftig jaar bij de P.T.T., waarvan 44 jaar als besteller en 6 jaar hulpbestel ler is een hele ruk en toen de jonge Schaap in de eerste maanden van 1909 gevraagd werd of hij op woens dag en zaterdag wilde assisteren zal hij wel niet gedacht hebben een halve eeuw met tante Pos door het leven te moeten gaan omdat het best beviel. Beter dan een baantje als palfrenier. Daar kwam hij iedere morgen langs op weg naar zijn werk. Als het een beetje tegen zat dan duur de zo'n bestelling een hele dag, want op de meeste plaatsen was Soest een halve eeuw geleden in de winter een moeras. Daarbij waren de mensen nogal gastvrij, dus de postbode moest om een uur of negen aan het ontbijt, at 's middags het warme maal mee en tegen de avond was er ook altijd wel weer iemand die hem aan tafel nodig de- Aangetekende zendingen op belasting en ander terrein boden heel wat moei lijkheden, want als de man die teke nen moest niet thuis was dan werd hij net zolang gezocht tot hij gevonden was. Een kilometer of veertig werd er wel afgetippeld op zo'n dag, maar al gauw kwamen er fietsen en dan was een be stelling wel eens in 2 uur klaar. Jarenlang hebben de bestellers heen en weer naar Utrecht gereden om de post op te halen. Nu zorgt Utrecht zelf dat het in Soest komt. Zo'n treindag was een verademing na het vele lopen. Laat werd het dan wel, want de laatste trein ging om half twaalf terug, maar enkele tientallen jaren geleden werd er niet op een uur tje meer of minder gekeken. Het bestellen van telegrammen is lang in handen geweest van particulieren, die een telefoontje kregen als er een telegram te bestellen viel. Pohlmanns, Onwezens en Sukkels hebben hiervoor gezorgd, maar de jonge besteller Schaap trapte graag voor telegrambesteller Pohlmann naar De Vuurse om een te legram te brengen, want daar konden een paar dubbeltjes mee verdiend wor- I den. KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL203C Betaling in overleg. Van maandag tot en met woensdag „Het vlees is zwak", handelend over de straatmadeliefjes van Londen. Ma- rissa Cooper is een dorpsmeisje dat naar Londen komt om werk te zoe ken en als ze dit in een nachtclub van twijfelachtig gehalte vindt, dan gaat het natuurlijk mis met haar. Een nobe le jongeman helpt haar als ze lastig gevallen wordt door een dronken klant en hij vindt dat het v/erken in zo'n tent niets voor Marissa is. Dat vindt zij dan ook, maar dan komt ze van de regen in de drup, want de aardige jongeman is een schoelje en zijn fijne vriendjes zijn geen haar be ter. Marissa is op het slechte pad, maar gelukkig ontmoet ze dan werkelijk een paar mannen die haar helpen willen en de bende die haar exploiteert komt tot ieders tevredenheid in het gevang terecht. In de donderdag-cyclus Brigitte Bardot. „De bruid is niet bleu" heet deze film. B.B. is fotomodel voor een weekblad, dat geleid wordt door twee moderne jonge mensen Judith en Michel. Judith is bezig te scheiden om met Michel te kunnen trouwen, maar dan gooit B.Z. roet in het eten. Zij houdt van hem en trouwt met hem. En Judith zal wel weer een ander vinden, want het is geen film om bij te piekeren Hierdoor blijft bet fijne aroma „gevangen" tot U er van gaat genieten. Aan de boon ruikt U weinig, maar zodra U de behaaglijke geur van versgemalen Alex Meyer's koffie opsnuift, dan weet U het: dat wordt een feestelijk kopje koffie. En... bovendien hebt U minder koffie nodig bij het zetten. MET VERZEGELD AROMA ALEX MEYER Co. N.V. POSTBUS 183 - AMSTERDAM - TEL. 41401-40574 Het was een halve eeuw geleden niet zoveel met de Soester post, want 90 °/o of meer van de Soester bevolking kreeg nauwelijks iets toegezonden. Als 's mor gens de post in Utrecht gehaald werd dan kwam de besteller soms maar met een handjevol terug. Op woensdag en zaterdag was het ech ter een drukte van belang, want dan kwamen de kranten. Een plaatselijk blad, dat buiten Soest gedrukt werd en dat door nagenoeg iedereen gelezen werd. Mensen die op landelijke dagbla den geabonneerd waren moest je met een lantaarntje zoeken. Van dit assisteren op de krantendagen kwam het in 1911 tot een vaste aanstel ling. Er waren 7 bestellers een directeur en een ambtenaar, die gehuisvest waren in het gemeentehuis. Een politiebu reau was er nog niet, want de twee VOOR UW ZAKDOEKJES NYLONS - PYAMA'S enz. Van Weedestraat 52 - Telef. 2263 veldwachters v.d. Berg Jets en Borgts hadden dat niet nodig. Drie bestellingen per dag vond men 50 jaar geleden voldoende, maar later werden het er vier en op maandag zelfs 5. Dat hierdoor voor enkele brie ven kilometers gelopen moest worden vond men niet zo erg, want lopen was in die tijd de gewoonste zaak van de wereld. Er woonden ruim 4000 inwo ners in Soest en die namen een enor me oppervlakte in beslag, dus grote afstanden waren niet te vermijden. En het was heel normaal als de be steller 's avonds om 11 uur nog in Hees aan het werk was met de we tenschap dat hij flink moest doorstap pen als hij om 12 uur thuis wilde zijn. Een bestelling die geduld vergde was die over de Prins Bernhardlaan naar Eikenhorst, Pijnenburg tot aan de Zoom, Oude Grachtje, Smitsweg en alles wat daar in de buurt was. Op de Staalwijklaan woonde een me neer, die geabonneerd was op „De Ne derlander" en een handige besteller versleet z'n schoenen niet door voor, die krant naar de Vuurse te lopen, maar wachtte die abonnee bij Trier op. Lang heeft de heer Schaap dienst ge daan op het postkantoor bij het paleis. Hiervoor kreeg hij van de koninklijke familie bij zijn pensionering op 31 maart 1955 een gouden dasspeld met de initialen J. B. Vanaf april 1955 tot het najaar van 1958 heeft de heer Schaap bijna dagelijks een hele dag taak als hulpbesteller vervuld, maar de laatste tijd is het wat kalmer om dat de personeelsnood geringer is. Spijtig is dat niet, want kippen en ko nijnen van ras en een grote lap grond eisen heel wat tijd. Maar als er werk voor de P.T.T. gedaan moet worden dan komt de brommer voor de dag om er op uit te gaan, want het werk voor de P.T.T. is mooi werk en de heer Schaap heeft er niets op tegen de band met tante pos 60 jaar te doen be staan. BIOSCOOPPROGRAMMA. „Drie stappen van de galg" is de wat lugubere titel van de film, die van heden tot en met zondag in het City theater draait. Het is echter de letter lijke vertaling van de Engelse titel. Gregor Stevens, een zeeman, zoekt zijn broer. Deze is verdwenen en Gregor hoort dat hij tot de dood veroordeeld is wegens een moord, die hij als lid van een smokkelbende pleegde. Gre gor kan moeilijk geloven dat zijn broer een moordenaar is en hij begint Nu ook in standaard-uitvoering. Goed en goedkoop Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 de strijd tegen de bende, die hem uit de weg wil ruimen. Gregor zegeviert na heel veel gevaarlijke avonturen en zijn broer komt vrij. Zondagmiddag ,,S.O.S.-ruimteschip", de opwindende historie van een atoom monster, dat de aarde dreigt te ver nietigen. Het is de oorlog van de ma chines tegen de mensen die ze uitge vonden Rebben en ruimteschepen, aard- satelieten en geleide projectielen ra zen bij dozijnen door het heelal- Span ning genoeg en gelukkig voor de aarde een goede afloop. DUINKIKKERS SPELEN TONEEL. Dat de Duinkikkers zwemmen kunnen is algemeen bekend. Dat ze toneelspe len kunnen niet, maar dat gaan ze za terdagavond bewijzen door in „Credo" op te treden. Ze kondigen het zelf aan als het summum van cultuurgenot, dus het zal heus niet mis zijn. AMERSFOORTSE KREDIETBANK IN 1958. Het dezer dagen verschenen jaarver slag van de Credietbank geeft weder om een goed beeld van de grote bete kenis van het werk van deze instel ling voor de inwoners van Amersfoort en de omliggende gemeenten voor zo ver deze voor de aankoop van duurzame verbruiksgoederen krediet behoeven. Bovendien is deze kredietverlening voor de handeldrijvende middenstand in de gemeente Amersfoort, Soest, Hoog land, Bunschoten, Nijkerk, Putten, Bar- neveld, Hoevelaken, Leusden, Stouten- burg, Woudenberg, Scherpenzeel, Rens- woude. Veenendaal, Rhenen, Ameron- gen, Leersum, Doorn en Maain van groot belang, omdat deze leveranciers hun bonafide klanten kunnen blijven leveren, ook als deze klanten een no dige aankoop op een bepaald moment niet geheel contant kunnen doen. In het verslagjaar werden 3350 kre dieten verstrekt tot een totaalbedrag van 1.482.428,tegen 3212 kredie- tenn met een bedrag van 1.301.625, in 1957. Het gemiddelde bedrag per krediet was in 1958 442,52. Van het totaal uitgeleende bedrag werd 67,04 aangewend voor de aan koop van woninginrichting, beddegoed, kachels, kleding e.d., terwijl 21.09 °/o werd gebruikt voor transportmiddelen, naaimachines, wasmachines en electri- sche apparaten. Door middel van 69.843 aflossingen werd in het verslagjaar totaal aan de bank een bedrag van 1.351.580,44 terugbetaald op in 1958 en vorige jaren ontvangen kredieten. Over het algemeen werd door de kre dietnemers uitstekend voldaan aan hun verplichtigen. Een vrij grote groep van hen heeft zelfs zoveel vrijwillig meer afgelost dan verplicht was, dat in 1958 aan hen 5560,18 kon worden geres titueerd. TONEELCLUB BUURTVERENIGING. Zaterdag a.s. geeft de toneelclub van de buurtvereniging „Oranje" in de gar- nizoens ontspanningszaal een opvoe ring van „Morgenrood", toneelstuk in drie bedrijven van A. Boere. MASKERADE VOERDE ,,'N MYSTERIE" OP. Zaterdagavond gaf „Maskerade" in Huis ten Halve, een opvoering van ,,'n Mysterie". De auteur zet ons de generale repetitie voor van een stuk, dat een al mysterie is en de toeschouwers van begin tot einde in spanning houdt. In een scene, waarin aan een acteur een vergiftigd drankje moet worden toegediend, blijkt dit drankje inder daad vergif te bevatten, dat direct do delijk inwerkt. Om deze mysterieuze moord speelt zich dan verder de hande ling af en het is vooral het onderzoek dat de spanning ten top voert en het VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 MEI 1959. mysterie steeds groter maakt, want alle zeven aanwezigen op één na kun nen schuldig zijn. Bij de ontknoping blijkt echter die ene schuldig te zijn, waarvan niemand het had verwacht. Behoudens enkele zwakke momenten, waarin sommige spelers zich onzeker gevoelden, waren tal van kleurige scè nes die het zeer goed deden. Deze opvoering stond in het kader van de door de V.V.V. Soest uitgeschreven toneelwedstrijd. C - cAï,„, "e. /'S u J. T. vraagtZou U mij door middel van uw blad kunnen mededelen wie de bouwer (eigenaar) en wie de laatste bewoner is geweest van huize Peking te Baarn Antwoord Huize Peking is in 1891 ge bouwd naar een ontwerp van de toen malige gemeentearchitect J- D. F. van der Veen voor rekening van de toen malige burgemeester van Baarn, Jhr mr B. Ph. de Beaufort, die het pand bewoonde van 1891 tot 1898. In dit jaar ging huize Peking over aan G. H. Senden, na wiens overlijden het pand door de weduwe in oktober 1910 werd verkocht aan August Jansen, die zelf op huize „Canton" woonde en „Pe king" verhuurde. In 1914 kwam het pand leeg en na de dood van August Jansen in 1918 werd het in 1919 verkocht aan de heer Schmidell, na wiens verlijden in 1943 het weer werd verkocht aan de heer Korsten. In 1946 werd huize „Peking" aange kocht door de gemeente Baarn, die de tuin reserveerde voor het geven van concerten en tuinfeesten en het gebouw verhuurde aan het Rijk voor de be lastingdienst. Op de plaats waar huize „Peking" staat heeft eerder een ander huis ge staan met de naam „Peking", dat ge bouwd werd in 1791 en juist 100 jaar (tot 1891) heeft bestaan. De bouwer van dit huis was Remart Scherenberg, die ook huize „Canton" bouwde en het plan had nog een derde Chinees huis te bouwen met de naam „Nanking". Dit plan werd echter niet verwezenlijkt. Plastic. A. J. M. K. vraagt 1. Hoe kan men een gebroken voorwerp van plastic wederom aan elkaar zetten met eigen materiaal 2. Wat is Dichloride difluoromethaan voor vulling van een koelsysteem. 3. Kent u misschien nog een ander en beter middel, zo ja, welke Bestaat hierover lectuur I. Op uw vraag hoe men gebroken plastic in elkaar kan zetten met be hulp van plastic in poedervorm, snip pers of stukken, kunnen we u niet in lichten, omdat er een enorm aantal soorten plastic zijn, die ieder een an dere behandeling vergen. Het is daar om ondoenlijk een algemeen antwoord op uw vraag te geven. 2. Dichloride difluor methaan is freon 12, dat veel als koelvloeistof in koel systemen gebruikt wordt. Ook worden toegepast freon 13 trichloor trifluor aethaan, freon 14 monochloor trifluor methaan. Afhankelijk van de tempera tuur die bereikt moet worden, past men één van deze soorten freon toe. Het voordeel van freon is, dat het on schadelijk en brandbaar is. Andere koelmiddelen zijn ammoniak, kool- dioxyde, methylchloride, zwaveloxyde. 3. Er bestaan diverse werken over koel techniek. Informeert u eens bij de Technische Boekhandel H. Sam, Plan tage Muidergracht 69-71, Amsterdam. Muurverfspatten Bij het verven van de keuken zijn er muurverfspatten op de vloertegels gekomen. Hoe kan ik deze verwijderen Antwoonrd Deze spatten kunt u ver wijderen met terpetijn of terpetine. Ais u dit middel iets warm maakt (au bain marie) gaat het gemakkelijker. Gaat het om plastic muurverf, dan is warm wa ter al voldoende om een gunstig resul taat te verkrijgen. Schuldenaar betaalt niet. Ik heb aan iemand in Amsterdam aardappels ver kocht, doch betaling blijft ondanks aan maning achterwege. Wat staat mij te doen Antwoord Het beste dat u doen kunt is deze heer een aangetekende brief met bewijs van ontvangst te zenden, waarin u hem aanmaant binnen 14 dagen zijn schuld te voldoen, daar anders gerech telijke invordering volgt. Van uw brief moet u dan een afschrift aanhouden. Na 14 dagen kunt u dan de kwestie in handen geven van een deurwaarder, opdat deze rechtskundige betrokkene zal kunnen aanschrijven, als betaling achterwege is gebleven. Legitimatiebewijs. R. vraagt wat men onder een wettelijk legitimatie bewijs verstaat. Antwoord Een legitimatiebewijs is een bewijs waarmede men kan aantonen, dat men is, waarvoor men zich uit geeft. Een bewijs van Nederlanderschap is een legitimatiebewijs, doch slechts geldig als er een goed gelijkende foto op is bevestigd. Of het voorgeschreven is, dat men een foto moet tonen van de betreffende persoon bij het in ontvangs nemen van gelden is vanzelfsprekend. Een legiti matiebewijs kan men verliezen en de vinder zou er voordeel van kunnen hebben, als er geen foto op bevestigd is. Zonder foto is een dergelijk bewijs waardeloos. Bij de postdienst kan men legitimatie bewijzen kopen, men moet dan foto's overleggen. Deze zijn intrnaionaal gel dig bij all kantoren. Kwitantie zegelen. Abonnee heeft een auto gekocht tegen contante beta ling. De verkoper heeft een bewijs van ontvangst afgegeven op een klein vod je papier, waarOD hij ook zijn handte kening heeft geplaatst. Abonnee ver zocht hem deze kwitantie te zegelen, doch dat weigerde hij. Wat te doen Antwoord Artikel 34 lid 1 van de ze gelwet bepaalt, dat aan een vast recht van 0,15 is onderworpen a) een zijdig opgemaakte stukken, vermeldende de ontvangst of overneming van gelden enz. De verkoper is verplicht zijn hand tekening te stellen op een zegel van 0,15. Doet hij dat niet, dan is hij in overtreding volgens de zegelwet. Deze wet schrijft niet voor dat de kwitantie moet bestaan uit een mooi stuk papier, dus al zou de kwitantie desnoods gesteld zijn op een lucifers doosje, dan is dat ook goed. Blijft hij weigerachtig, dan legt u het betalingsbewijs over aan de inspecteur der registratie, die zal wel zorgen, dat het recht zijn loop heeft. Mierenplaag Zomers heb ik last van mieren, wat is er tegen te doen al dus G. K. Wij raden u aan de plaatsen waar zich de mieren bevinden, regelmatig te be spuiten met D.D.T.-poeder. Kamfer- poeder strooien is ook goed. Schoteltjes waarop gesuikerd bier is eveneens uit stekend en voorts schoteltjes met ho ningwater, frambozenlimonade en an dere zoete dranken plaatsen en regel matig verversen. U kunt ook water gieten waarin gist is opgelost. Autorijschool. G. vraagt mag ik in een wettelijk voorgeschreven auto rij les geven Antwoord Ja, dat mag, als de wagen, welke u hiervoor gebruikt, geschikt is. Met nadruk dient u er op gewezen te worden, dat u als instructeur steeds direct bij de handrem moet kunnen komen- Wij raden u aan, u in verbin ding te stellen met de plaatselijke ver keerspolitie. U moet u verder laten inschrijven bij de Kamer van Koop handel (handelsregister). Iemand, wien het rijbewijs is ontnomen, mag ook on der uw toezicht geen auto besturen. Loonstrookje. Abonnee B. is gewoon loonstrookjes te ontvagen, doch nu is hij bij een andere werkgever in dienst en heeft geen loonstrookje meer ont vangen. Is die werkgever wettelijk ver plicht deze strookjes te geven Antwoord Neen, hij kan u laten teke nen voor ontvangst van het loon op de loonstaat of iets dergelijks. Daarop staat dan een specificatie. Is dit niet het ge val, laat het u dan voorrekenen hoe hij aan het netto bedrag komt, daarop hebt u wel recht. Ficus. Van D. schrijftMijn ficus heeft bruine vlekken op zijn bladeren, terwijl mijn andere ficus dat niet heeft. Wat kan de oorzaak zijn en wat is er tegen te doen Antwoord De ene ficus zal vermoede lijk wat op de tocht hebben gestaan. Zorgt u er voor, dat dit niet het geval is. Wellicht zullen de vlekken nog weer verdwijnen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9