„Soestdijk" wint de V.V.V.-beker, Burgemeester mr S. P. Baron Bentinck 12% jaar burgemeester van Soest. IN DE HOEK. DINSDAG 12 MEI 1959. 37e JAARGANG no. 36. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Onze burgemeester, mr S. P. Baron Bentinck, is op 1 juni 12Va jaar burge meester van Soest en dit feit zal niet onopgemerkt voorbijgaan, al is het de wens van de jubilaris zelf dat de vie ring van zijn jubileum een eenvoudig karakter zal hebben. De heren Van Zadelhoff, De Haan en dr Oranje, wethouders van onze ge meente, zouden het dan ook op prijs stellen als met hen, via de heer Th. Peet, overleg gepleegd wordt door hen die plannen hebben aandacht aan dit jubileum te schenken. Dit is reeds gebeurd door het bestuur van de Soester Sportfederatie en van de Sportfederatie Soesterberg. Hierna hebben zij de aangesloten verenigingen opgewekt deel te nemen aan het de- filé, dat op 1 juni, te half acht, zal plaats vinden en dat door de burge meester zal worden afgenomen. Aan verschillende organisaties, zoals B.B., brandweer en jeugdorganisaties zal verzocht worden eveneens aan dit dé filé deel te nemen. Aan de verenigings besturen is verzocht mede te willen delen met hoeveel leden aan het défi lé deelgenomen wordt. De burgemeester werd op 9 augustus 1909 in Princenhage (N.B.) geboren en hij zal dus dit jaar 50 worden. Na tot 15 november 1939 bij de pro vinciale griffie Gelderland werkzaam te zijn geweest, werd mr S. P. Baron Bentinck op die datum benoemd tot burgemeester van Abcoude-Baambrug- ge en Abcoude-Proostdij/ Deze gemeenten werden in de oorlog samengevoegd tot de gemeente Abcou de en hiervan werd de heer Bentinck op 1 mei 1941 burgemeester. Op 1 de cember 1946 volgde de benoeming tot burgemeester van Soest. Tweemaal heeft de Toneelvereniging „Soestdijk" dicht bij het winnen van de V.V.V.-wisselbeker gestaan, maar tweemaal waren andere verenigingen beter. In 1956 won „Kerkebuurt" met „Soest dijk" op de tweede plaats, in 1957 „Ons Genoegen" en weer was „Soest dijk" tweede. Ook het vorig jaar won „Ons Genoegen" de beker, die be schikbaar gesteld was door de V.V.V. Soest voor de toneelvereniging die in een seizoen de beste prestatie levert. Mevrouw Hessing, mevr. Wagemaker, mej. Kronemeijer en de heren J. Groe- newold, H. Kenter, M. Willemse, E. Zeijpveld, C. Gorree, H. Menning en E. Pegtol voerden deze winter, onder regie van de heer H. Menning, het to neelstuk „De Knecht van Twee Mees ters" op en het werd een groot succes. Gelukkig blijft het niet bij deze eer ste voorstelling, want er wordt al weer gerepeteerd voor twee voorstellingen in het sanatorium „Zonnegloren" op 21 en 22 mei. De eerste avond voor patiën ten en verplegend personeel, de tweede voor betalende bezoekers. De baten hiervan komen het sanatorium ten goe de. Het was zaterdagavond vol in „De Gouden Ploeg", waar de leden van „Maskerade", „Ons Genoegen", „Con tact", „Soestdijk" en „Kerkebuurt" vol spanning wachtten op de uitslag van de jury. De heer A. G. Terhorst had de leiding van deze avond, die door de voorzitter van de V.V.V., de heer J. van de Arend bijgewoond werd. Muzikale me dewerking werd verleend door 't dans- orkest „De Desperado's" uit Hilver sum en „The Harmonicats" uit Baam. De heer Terhorst verwelkomde de aanwezigen en hij wees op de Soes ter toneelsuccessen, ontstaan door het beschikbaar stellen van een beker door de V.V.V., waarvoor het afge lopen seizoen reeds voor de vierde maal gestreden is. Het spelpeil is dusdanig omhoog ge gaan, dat mensen uit andere plaatsen Soest bezoeken om naar goed amateur toneel te kijken. Dit is bijzonder ver heugend omdat elders de belangstel ling voor het amateurtoneel afneemt. De V.V.V. is er trots op hiervoor de eerste steen gelegd te hebben. De heer Terhorst dankte de heren Gronloh sr, Gronloh jr en v. Weelden uit Utrecht, die ieder jaar weer hun vrije tijd beschikbaar stellen om het spel van de Soester verenigingen te komen beoordelen. De dames van de juryleden kregen bloemen en de heren plakboeken voor de recensies van de gespeelde stukken. Namens de jury voerde de heer Gron loh sr het woord. Het spelpeil is in derdaad met sprongen omhoog gegaan. Vroeger gingen de bezoekers wel eens in de pauze naar huis omdat ze het verder wel geloofden, maar nu wil men het hele stuk zien omdat er goed gespeeld wordt. De heer Gronloh besprak de verschil lende moeilijkheden, die de verenigin gen hebben en de fouten, die in het afgelopen seizoen gemaakt zijn. Een handicap voor elke vereniging is dat men de beschikking heeft over 'n aantal speelsters en spelers, die zo mogelijk allemaal mee moeten doen. Goede krachten moeten samenwerken met beginnelingen en de bijrollen kun nen soms zo slecht zijn, dat het stuk erdoor beneden de maat blijft, ondanks subliem spel van de hoofdrolvertolkers. De heer Gronloh raadde de regisseurs dan ook aan grote aandacht te beste den aan het spel van minder goede krachten. Het is de jury opgevallen, dat som mige spelers nu al jarenlang dezelf de fouten maken en ook hieraan moet aandacht besteed worden. Voor alle verenigingen geldt dat het ontkno- pingspunt in een stuk de meeste moeilijkheden geeft Bij het naderen van de climax komen de spelers vaak heel wat te kort. Ze kennen hun rol niet voldoende, maken onhandige be wegingen en vaak keldert het stuk daarmee. Voor een groot deel zijn de zenuwen hieraan schuldig. Met klem raadde de heer Gronloh aan de mise-en-scene goed in de gaten te houden. Als het doek opgaat dan kan een deel van het publiek niet het ge hele toneel zien, zodat men goed moet opletten waar de verschillende scenes gespeeld worden, daar veel van het stuk verloren gaat als niet alles te volgen is. De souffleur of souffleuse heeft een heel belangrijke taak en bij de repe tities moet deze al ingeschakeld wor den. Spelers, die steeds voorgezegd worden, ook als ze hun rol goed ken nen, raken in de war en worden ze nuwachtig, zodat een souffleur met tact te werk moet gaan. Na deze wenken maakte de heer Gron loh de volgorde bekend. 1. Soestdijk met 77 punten. 2. Ons Ge noegen (71). 3. Contact (65). 4. Kerke buurt (64). 5. Maskerade (64). De heren Hessing en Menning van de vereniging „Soestdijk" namen de be ker in ontvangst van de heer J. G. Kamerbeek, voorzitter van „Ons Ge noegen". Deze vereniging ontving een kleine beker in ruil voor de afgestane wis selbeker, die nu tweemaal achtereen gewonnen is. Een bijzondere pluim kreeg regisseur M. J. ter Hoeve voor de wijze waarop hij de regie gevoerd had bij de opvoe ring van „Goud en Antiek". De heer Hessing dankte als voorzitter van „Soestdijk" en hij verklaarde dat het succes van de opvoering voor het grootste deel te danken was aan de wijze waarop het stuk onder leiding van regisseur H. Menning ingestudeerd was. Na de prijsuitreiking bleven de ver enigingen nog lange tijd gezellig bijeen. WANDELSPORT OLYMPIA. De Olympja-juniores en seniores heb ben deelgenomen aan de Valleitocht, welke uitgeschreven was door de Ru- dolf-Stichting in Achterveld. De ju niores liepen 15 kilometer onder lei ding van de heer H. Albertus en zij wonnen een tweede prijs. De seniores wonnen, onder leiding van mej. W. A. Suman, een eerste prijs met 63 pun ten meer dan nummer 2. Zij liepen 25 kilometer. VERGADERING J.B.T.B. De katholieke jonge boeren en tuinders vergaderden in gebouw St. Jozef, waar zij namens de voorzitter verwelkomd werden door de heer J. G. Hilhorst. De vergadering werd bijgewoond door de geestelijk adviseur, pastoor Lom- merse, door de technisch adviseur, de heer G. Nijhuis en door de heer Let- tinga als vertegenwoordiger van de inspecteur van het landbouwonderwijs. De heer Nijhuis draaide na de pauze en kele films over parelduiken, een na tuurreservaat en „Pygmeeën bouwen een brug". De heer Lettinga was gekomen om de diploma's uit te reiken, die de geslaag den van de cursus motorkennis behaal den. Hij wenste hen geluk en gaf de raad de verworven kennis productief te maken en bij te houden, want de mechanisatie van de landbouw gaat voort en wie niet enigermate van ma chines en motoren op de hoogte is raakt achter. De diploma's werden uitgereikt aan W. v. Hofslot, Th. v. Mispelaar (Nij- kerk). A. C. Hilhorst, Joh. P. v. d. Breemer, J. G. van Dijk (Hoogland), J. Zwanenburg (Hoogland), C. B. Wijn tjes, C. P. Hilhorst, Joh. R. v. Hofslot, G. A. v. Mispelaar (Hoogland), D. G. Uppelschoten (Hoogland), Joh. G. Hil horst, G. W. v. Roomen, W. G. v. Hof slot, A. N. v- Valkengoed (Nijkerk), G. W. van Houten en C. N. van Logten- stein. De voorzitter wenste de geslaagden eveneens geluk en dankte de heer Haarsma, de cursusleider. De J.B.T.B. zal deelnemen aan de ver diepingsavond voor de katholieke sportjeugd op 27 mei in de r.k. kerk te Soest. Er zal gesproken worden door kapelaan Altenburg uit IJsselstein. Omdat er heel wat voetbalwedstrijden op het programma" staan en de sport dag opnieuw gehouden zal worden, werd een commissie voor het voetbal len benoemd, bestaande uit de heren W. Hilhorst, P. v. d. Hengel en W. v. Roomen. Voor de gymnastiek zullen de heren Schoonhoven en Bouhuis zor gen. Er is een dag gewerkt voor de Afrika-alarmactie en dit bracht 260,op. Eerder kon al meer dan 1000,afgedragen worden. De voorzitter wees op de sportleider- cursus, welke in Amersfoort gegeven wordt en wekte de leden op tot flinke training in verband met de komende sportdag. Na de pauze werd de uitgaansdag be sproken. Dit jaar zijn Amsterdam en de Wieringermeer het doel van de reis. SOESTER HOCKEY-DAMES VERLIEZEN IN AMSTELVEEN. In een emotionele wedstrijd heeft het technisch beter spelende Ring-Pass volkomen verdiend de Amsterdam-be ker gewonnen na een overwinning op Soest 1. Toch was voor deze overwinning eerst nog een verlenging van tweemaal VU minuut nodig. Een minuut voor het einde van deze verlenging wist de technisch zeer goed spelende midvoor van Ring-Pass gebruik te maken van een verwarring in de Soester achter hoede en 't winnende doelpunt te sco ren. Toen de wedstrijd begon kwamen 22 uiterst zenuwachtige speelsters het veld op. Vanaf de begin-bully legde Ring-Pass aan Soest het tempo op en dit was - ondanks het warme weer - zeer hoog. Aanval op aanval golfde op het doel van Soest af, maar keep- ster Lies Burgers was niet te passeren. Enkele goed opgezette tegenaanvallen van Soest mislukten. Ook al door het falen van de rechtsbuiten Renee Mundt, die bepaald haar dag niet had. De rust ging in .met een blanco stand. Tien minuten na het begin van de tweede helft werd het doorzetten van de Soester spil, Loor v. d. Sterren, be loond en zij wist de stand op 10 voor Soest te brengen. Niet lang daar na scoorde Ring-Pass het tegendoelpunt. Met deze 1-1-stand kwam het einde van de wedstrijd, die dan ook met 2 maal VU minuut verlengd moest wor den. Door beter volhouden wist Ring- Pass in de laatste minuut het winnen de doelpunt te scoren. Vermeldenswaardig is zeer zeker het keepen van Lies Burgers, dat fantas tisch was. Voordat mej. E. de Josselin de Jong de beker aan Ring-Pass overhandigde, sprak zij de Soester speelsters toe en ze zei onder meer dat zij niet gedacht had een dergelijke mooie wedstrijd te zien, temeer, daar Ring-Pass volgend seizoen in de promotieklasse zal uit komen. Zij roemde de ploeg van Soest en vond het een geweldige prestatie het zover te brengen. Ook de captaine van Ring-Pass prees in haar dankwoord het uitstekende spel van Soest, maar vooral van de keepster. TOCHT VOOR BEJAARDEN. De jaarlijkse autotocht voor de Soes ter bejaarden vindt plaats op woens dag 3 juni. Wie deze tocht wil meema ken kan zich opgeven aan het politie bureau van 19-25 mei. De jaarlijkse collecte voor deze tocht is van 18-25 mei. Er zijn nog enkele collectrices of col lectanten voor deze inzameling nodig, die zich eveneens aan het politiebureau kunnen opgeven. MAKEN KLEREN DE VROUW Mej. Elka Schrijver, journaliste, zal woensdagmiddag, in hotel Zeiler, voor leden van de Ned. Vrouwen-Electrici- teitsvereniging spreken over „Maken kleren de vrouw S.E.C. 4 WERD KAMPIOEN. Zondagavond was er feest in hotel „Bosch en Duin", want het vierde elf tal van S.E.C. had het goede voorbeeld van het tweede gevolgd en was even eens kampioen geworden. De laatste wedstrijd werd een 30-overwinning met 2 doelpunten van H. Voskuilen en 1 van G. Duinkerken. Meer goals wilden de heren liever niet maken, want er was afgesproken, dat de maker van een doelpunt een rondje moest geven en dat kan aar dig oplopen bij een elftal dat in 16 wedstrijden 119 maal scoorde. In het kampioenselftal spelen de oude cracks E- Kareisen, J. Westerveld, J. v- d. Broek, M. Beekink en T. Dasse- laar. In Bos en Duin werd E. Karei sen uitgeroepen tot Soester sportman van het jaar. Hij was na afloop van de wedstrijd op de schouders gehesen en de ploeg was met bloemen gehul digd. S.E.C. I VERLOOR. S.E.C. 1 is de competitie met drie ne derlagen begonnen en het ziet er naar uit, dat het slot ook uit drie neder lagen zal bestaan. Vorige week toon de hekkensluiter Stichtse Boys zich sterker en zondag won Ultrajectum verdiend de voorlaatste wedstrijd van S.E.C. 1 met 2—1. S.E.C. miste Maassen, die zich niet ge heel fit voelde, en Jekel, die bedankt heeft als lid van S.E.C. omdat hij naar Australië gaat. Toch deed de achterhoede het goed en de uitstekende linksbinnen v. d. Horst kon voorlopig niets uitrichten. De voorhoede van S.E-C. richtte aanvankelijk ook niet zoveel uit en toen het wat begon te lopen bleek de buitenspelval van Ul trajectum een afdoende bestrijding van de S.E.C.-aanvallen. Schoten van Veld huizen, Van Breukelen en Van Gin- kel hadden evenmin succes. Dit kwam na 20 minuten aan de andere kant, toen v. d. Horst van grote afstand met een hard schot keeper Adams pas seerde. In de tweede helft hetzelfde spel. Een ver opdringend Ultrajectum met een grote buitenspelval bij de hand. Ten slotte had S.E.C. toch succes toen De Bruin voorzette en de bal na enig heen en weer getrap bij Veldhuizen kwam, die de gelijkmaker scoorde. Vijf minuten later werkte v. d. Horst zich langs enkele spelers. Toen Rut- tenberg hem aanviel plaatste hij de bal naar middenvoor Scholten, die voor zijn club het winnende doelpunt scoorde. Verschillende malen probeerde S.E.C. met schoten een gelijk spel te beha len, maar keeper Baggen was goed en spil Van de Bildt voorkwam door uit stekend spel vaak deze schoten. Het werd een overwinning waarmee Ul trajectum zeer gebaat is. want de Utrechters zijn nog niet vrij van de gradatiegevaar. WEER MINDER WERKLOZEN- Gedurende de maand april 1959 nam de werkloosheid van mannen in het gewest Soest opnieuw af en daalde van Het is ons Nederlanders aangeboren bij voorkeur datgene te doen wat bij een of ander wetsartikel of verzoek verboden of niet gewenst is. D'aar sukkelden de Spanjaarden al mee, later de Franse bezetters en nog niet zo lang geleden konden ook de Duit sers daarover meepraten. Zonder dat onze ouders ons ooit in die richting behoefden te onder richten, maakt een verbod de meeste Nederlanders recalcitrant en we schep pen er een kinderlijk genoegen in het tegendeel te doen. Ik vind deze eigenschap op zichzelf niet zo'n bar slechte en heb me zelf te vaak misdragen om het tegendeel te beweren. Ik zie natuurlijk wel in, dat dit niet in de haak is en goedpraten doe ik onze aversie tegen verboden niet. Nu we sedert vorige week haast on Nederlandse warme en droge dagen beleven besluit haast iedere radiouit- zending met het vriendelijk verzoek om vooral in bos en duin of op de heide niet te roken, opdat het toch al niet te grote oppervlak recreatie gebied gespaard blijft voor brand. Wie echter zondag een kijkje in onze eigen bossen nam, om te zien of de bezoekers zich aan de vriendelijke ver zoeken houden, moet wel zeer teleur gesteld zijn. Er wordt op genoemde plaatsen door vele dames en heren op los gedampt, zij het wat schichtig, alsof er in het geheel niet is verzocht het roken daar na te laten. O, ze weten wel dat ze in overtreding zijn, of zich minstens schuldig maken aan het niet opvolgen van een vrien delijk verzoek, maar het sigaretje schijnt er zoveel lekkerder door te smaken. En waagt U het niet om de rokers op het onbehoorlijke van hun daad attent te maken, want U krijgt zonder mankeren te horen, dat U zich met uw eigen zaken moet bemoeien en dat zij wel zullen zorgen geen brand te veroorzaken. Ik weet niet of boswachters en politie in het geval zij „rokers" betrappen, bekeuringen mogen maken. Wanneer dit niet zo is, hoop ik dat dit spoedig wel het geval zal zijn. En dan in nieuwe stijl boter bij de vis en liefst de boeten meteen maar zó hoog, dat ze misselijk worden wan neer ze maar over roken horen praten. H. OEKMAN. 218 naar 184. De vermindering van het aanbod kwam vooral tot uiting in de metaalnijver heid, het horecabedrijf en de admini stratieve beroepen. Het aantal openstaande aanvragen bleef op ongeveer hetzelfde niveau als in maart 1959. De verbeterde werkge legenheid manifesteerde zich dus niet direct in een opvallende stijging van de geregistreerde aanvragen om man nelijk personeel. Het aantal werkloze geepatrieerden daalde eveneens en betrof einde april 1959 29 mannen en 5 vrouwen. De ontwikkeling van de vraag naar en het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef gunstig. Op 30 april 1959 had Baam 71 werk lozen, Eemnes 7 en Soest 106. Totaal 184. Op 31 maart 1959 had Baarn 79 werk lozen, Eemnes 7 en Soest 132. Totaal 218. Op 30 april 1958 had Baarn 117 werk lozen, Eemnes 9 en Soest 174. Totaal 300. AANBESTEDING. Door de directeur van Gemeentewer ken is namens het college van B. en W. aanbesteed de aanleg van riolering en verbetering van de Noorderweg en de aanleg van een duiker en gedeeltelijke riolering van de Maatweg. De begro ting was voor de Noorderweg 240.000 gulden en voor de Maatweg 40.000 gulden. De laagste inschrijving kwam van de firma H. S. Hendrikse te Soest, die voor de Noorderweg 291.000.en voor de Maatweg 45.000.bereken de. Verder hadden ingeschreven Firma Kuyer, Blaricum, 298.000,en 52.000.Fa. B. de Rooy, Badhoeve dorp 294.400.en 45.600.Fa. Huberts, De Bilt, 293,000.en 47.800.—.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1