Aan het meer van Genève* I SOEST. Ernstig ongeval te Soesterberg. IN DE HOEK. STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DE BERUCHTE BOCHT BIJ ZONNEGLOREN. s wsi-mm VRIJDAG 22 MEI 1959. 37e JAARGAN No. 38. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Langs de prachtige oevers van het meer van Genève loopt Von Brentano, de minister van buitenlandse zaken van west-Duitsland te wandelen, ter wijl even verder, in het oude Volks bondspaleis, de ministers der grote Vier confereren over de toekomst van Berlijn en van Duitsland. Zij hebben als bijzit de „minister van buiten landse zaken" van oost-Duitsland ge accepteerd. We moeten dat tussen aanhalingstekens zetten, omdat dit ministerschap min of meer een paskwil is, want de heer Lothar Boltz, die als zodanig optreedt, is niet veel meer dan een ambtenaar, die de uit Moskou aan zijn regering verstrekte instructies moet uitvoeren. Maar goed, al kent hij dan geen Frans of Engels, hij mag in de conferentie zaal als adviseur aanwezig zijn; een eerste succesje van de Russen. En daarom wandelt Von Brentano, want hij en zijn regering erkennen officieel niet dat er een Oostduitse regering bestaat en hadden gewild, dat alleen de vertegenwoordiger van Bonn als adviseur over Duitse zaken tot de vergadering zou worden toegelaten. Nu stuurt Von Brentano alleen een waarnemer naar de conferentiezaal en gaat zelf maar wat wandelen of eens een persconferentie weggeven. Ja, de Russen zijn direct hard van leer getrokken op de ministersconfe rentie. Ze hebben eigenlijk direct al bereikt wat ze hoogstens als slot van de bijeenkomst hadden durven hopen, de erkenning door het westen dat er een Oostduitse regering bestaat, die mede in de zaken over Duitsland ge kend dient te worden. Selwyn Lloyd, de Engelse minister, zag in deze Oostduitse bijzit geen be zwaar en wist zijn Amerikaanse colle ga Herter daarvan ook te overtuigen. Om de „eenheid van het westen" te bewaren moest Couve de Murville, de Fransman, er zich toen wel bij neer leggen. Als dank voor deze tegemoet koming aan de Russische eis heeft Rusland de westerse voorstellen over een toekomstige hereniging van de beide Duitslanden botweg van de hand gewezen. Nu doen de westelijke vertegenwoor digers wel hevig verontwaardigd en teleurgesteld over deze botte afwij zing, maar zij wisten en iedereen wist, dat niet anders te verwachten viel. Over een hereniging van Duitsland volgens westerse begrippen, d.w.z. door het uiteindelijk houden van vrije ver kiezingen ook in oost-Duitsland, valt ▼oor Rusland niet te denken. Zelfs als de Russen daar nu maar over wilden praten, zou dat reeds reacties teweeg brengen in de andere Oosteuro- pese satelietlanden en dat kunnen ze dus niet riskeren. Hereniging op deze basis is dus uitgesloten en de Russische methode van hereniging, n.1. door een coördinatie op fifty-fifty-basis van de beide delen, is voor het westen na tuurlijk onaanvaardbaar. De oostelijke buurlanden van Duitsland hebben bo vendien nog altijd een angst voor de potentie van een herenigd Duitsland en het is zelfs de vraag of dat bij en kele westelijke regeringen ook nog niet 'n beetje in het achterhoofd zit. Het zal op deze ministersconferentie dus verder hoofdzakelijk gaan om de status van Berliin. Dat is voor de Rus sen nu eenmaal maar een vervelende egelstelling van de democratie in het onder hun invloed staande gebied. Ze zouden er de buitenlandse troepen graag weg hebben, omdat de aanwe zigheid van die Amerikanen en Engel sen en Fransen bij een of ander al of niet uitgelokt incident direct zo'n har de en dreigende reactie veroorzaakt. Dan komen onmiddellijk de prestiges in het geding en het is helemaal niet ondenkbaar, dat er eens onverwacht een oorlog uit zou ontstaan óf dat Rus land dan terug zou moeten krabbelen. Want Rusland wil al evenmin oorlog als de anderen, maar terugkrabbelen kan een dictatuur zich ook niet ver oorloven. Zolang Rusland en de ande ren samen in Berlijn zitten, is dat dus maar een lastige situatie. Een incident is zo gauw geboren. Daarom wil Rusland de grensbewaking van het Oostduitse gebied helemaal aan de Oostduitsers overlaten, de eigen troepen er terugtrekken en die van de ex-bondgenoten natuurlijk ook. Mocht er dan ooit eens wat gebeuren, dan is Rusland niet zelf de direct verant woordelijke waartegen de protesten zich kunnen keren, evenmin westelijke geallieerden. Zonder die eigen verantwoordelijkheid zou men dan nog eens kunnen bemid delen, zelfs concessies laten doen, zon der dat 't eigen prestige daardoor be hoeft te lijden en oorlogsdreiging er eerder door voorkomen kan worden. Berlijn mag dan U.N.O.-stad zijn of op eigen benen staan, het kan voor Rusland's politiek minder gevaar op leveren. Dat lijkt zo op het oog nu wel erg vredelievend en men zou zo zeggen kom, daar moest het westen terwille van de lieve vrede dan maar gehoor aan geven, doch er zit natuurlijk meer aan vast. Het westen wil Rusland die verantwoordelijkheid voor de huidige situatie van Berlijn en Duitsland en voor de vrede in het algemeen niet van zich af doen schuiven. Het zou daar politieke munt uit slaan en haar invloed in de wereld er juist sterker door maken. Het zou ook betekenen, dat oost-Duitsland en alle andere sate lietlanden voorgoed tot Ruslands in vloedssfeer zouden worden erkend en ook dat kan het westen zich niet ver oorloven. Het ogenschijnlijk succes, dat oost- Duitsland nu toch ook bij de Grote Vier mag zitten, kon de Russen toch weieens verplichten om ook iets te doen om de conferentie te redden en de zo verlangde topconferentie te kun nen verkrijgen. In ieder geval praat men in Genève niet zozeer over het winnen van de oorlog, doch eerder over het winnen van de vrede. JAARVERGADERING CENTRAAL GENOOTSCHAP. Velen steunen in Soest het werk van het Centraal Genootschap voor kinder- C. E. B. en waarschijnlijk nog meer aan de hoeveelheid alcohol, die deze tijdelijke bewoner van de Olijkeweg nuttigde. Hij kwam uit de richting Soesterberg met een snelheid van 50 k.m. per uur. Dat heeft hij zelf verteld, maar nie mand gelooft hem en een ooggetuige heeft verklaard dat de auto met een grote vaart door de bocht gierde. Onverwacht stak een bromfietser de weg over, volgens de verklaring van de Amerikaan, maar deze is door nie mand gezien en waarschijnlijk ook niet door hemzelf. herstellingsoorden en gezondheidskolo nies en het vorig jaar schonk K.P.S. meer dan 1000 gulden aan de afdeling Soest. Voor de 57ste jaarvergadering van het Centraal Genootschap, welke vandaag in Amersfoort gehouden is, was dan ook van Soester zijde belangstelling. De bijeenkomst werd gehouden in het Evert Kupersoord aan de Laan 1914, waar de aanwezigen verwelkomd wer den door mevr. M. W. Molendijk- Kalter, presidente van de afdeling Amersfoort. Na het openingswoord door de voor zitter van het hoofdbestuur en de ver slagen van secretaris en penningmees ter, werden mevr. dr C. P. Gelinck- Van Kerkwijk te Ruinerwold, mevr. A. Steenhuis-Polman te Haarlem en de heer E. Vermeer te Naarden in het be stuur herkozen. De heer H. van Buuren te Amsterdam legde zijn functie als penningmeester neer in verband met zijn hoge leeftijd. Tot 1 januari 1960 zal de heer E. Vermeer penningmees ter zijn en na die datum wordt hij op gevolgd door de heer D. F. Timmer te Amsterdam. Tot besluit van de bijeenkomst hield de heer L. Kiestra, lid van de medisch- pedagogische staf van het Centraal Genootschap, een li-zing over het on derwerp „Kinderuitzending nu". TONEEL VOOR ZONNEGLOREN. Voor een enthousiast publiek, ge vormd door patiënten en verplegend personeel van het sanatorium Zonne gloren, heeft de toneelvereniging Soest- dijk gisteravond ir de recreatiezaal van het sanatorium het blijspel van Carlo Goldini „De Knecht van twee meesters" opgevoerd, waarmee de V.V.V.-wisselbeker "gewonnen werd. Na afloop werd de spelers een ovatie gebracht. Vanavond vindt de tweede opvoering plaats, nu voor betalend publiek en de baten komen het sana torium ten goede. Een welkomstwoord werd gesproken door de directrice, zuster Lasthuis, die de vereniging bedankte en na afloop sprak de geneesheer-directeur, dr Berg- hauser-Pont, die vol lof was over de opvoering. Hij hoopte het gezelschap spoedig terug te zien en regisseur H. Menning antwoordde dat „Soestdijk" Foto „Astra", Soest. geslaagde noodlanding op het wegdek. En natuurlijk niets mankeren, want dat schijnen genieters van alcohol bij een verkeersongeval vóór te hebben op geheelonthouders. De Amerikaanse mi litaire politie nam de zaak in onder zoek en de zwaar beschadigde auto werd weggesleept naar Gemeentewer ken. De bus, die uit Haarlem kwam, werd licht beschadigd en de boom moest een groot stuk schors missen. 1 BRANDWEER TELEFOON 3333. graag een traditie wil maken van het jaarlijks opvoeren van een stuk voor de patiënten. Een van de patiënten dankte namens het publiek en bood een taart aan. Men had bijzonder genoten van het stuk waarmee de tijdelijke bewoners van Zonnegloren eens echt uit de sfeer van alledag gehaald waren. Op de voorstelling van hedenavond, welke om acht uur begint, komen wij dinsdag terug. VERKEERSHUIS V.V.V. Het V.V.V. Verkeershuis zal in de zo mermaanden op zaterdagmiddag geo pend zijn en op woensdagmiddag geslo ten, omdat het bestuur van de V.V.V. de zaterdagmiddag terecht belangrijker voor het Soester vreemdelingenverkeer vindt dan de woensdagmiddag. ONTPLOFFENDE GRANAAT VERWONDT JONGEN. Enige jongens waren gistermiddag' aan het spelen in de buurt van „Hemalie" en een elfjarige jongen van dit kolo niehuis werd levensgevaarlijk gewond toen er een explosie plaats vond in een zak, die ze gevuld hadden met patroon- hulzen en kleine gTanaten, welke ze ge vonden hadden. Het jongetje kreeg ernstige wonden aan de onderbuik, mist vier vingers van de ene hand en een wijsvinger van de andere. Er wordt gevreesd dat hij ook een oog zal verliezen. Dokter Splinter verleende de eerste hulp, waarna zo spoedig mogelijk ope ratief ingegrepen werd. RIT SOESTER BROMFIETSCLUB. Gisteravond hield de S.B.C. een rit van 30 kilometer met een gemiddelde van 20 kilometer per uur door Soest. Het parcours was uitgezet door de heer H. van Rouwendaal. Er waren 25 deelnemers. Start en finish waren bij hotel „Bos en Duin". Na afloop reikte de heer M. Bergers de prijzen uit. Hij deelde mee, dat de volgende rit op 14 juni plaats vindt. 1. Mevr. G. van de Broek, 5 strafpun- ten 2. E. van de Broek, 9 strafpunten 3. R. van Rouwendaal, 10 str.p. 4. J. van de Bank, 10 str.p. 5. R. Wehmann, 54 str.p. 6. T. van Slooten, 57 str.p. N.C.V.B., SOESTDIJK. De Nederlandse Christen-Vrouwenbond, afdeling Soestdijk, hield in de zaal van de Emmakerk de laatste leden vergadering van het seizoen. De heer O. Teekens toonde op deze bijeenkomst prachtige kleurendia's van Nieuw-Zee- land, Oostenrijk en ons eigen land met dia's van de bollenstreek. Hij gaf een duidelijke toelichting bij het ver toonde en wees op de grootheid van de Schepper en zijn werk. Deze laat ste avond van het seizoen was een bijzonder geslaagde avond. EXCURSIE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Morgen, zaterdag 23 mei, zal de heer De Heus, van de afdeling voorlichting van het Staatsbosbeheer, met de le den van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Soest, een wandeling maken door enkele interessante bos bouwkundige objecten bij Baarn, het landgoed Groeneveld, de boswachterij De Vuursche en de rijkskwekerij Dra- kenburgh. De deelnemers aan deze excursie starten om half drie bij het postkantoor tegenover paleis Soestdijk. S.V.V. VOLLEYBAL. Ter gelegenheid van haar eerste lus trum op 20 mei, had het bestuur van de Soester Volleybal Vereniging woens dagavond onderlinge wedstrijden uitge schreven, waarvoor van de zijde der leden grote belangstelling bestond. Ziekte van enkele leden had tot gevolg dat in de samengestelde teams enkele veranderingen moesten worden aange bracht, zodat uiteindelijk 12 gecombi neerde teams, bestaande uit 3 perso nen en 4 jongensteams bestaande ui 2 personen elkaar de prijzen betwist ten. Bij de jeugd legden G. Stam en K. Groen beslag oo de eerste plaats, ge volgd door A. Schoonhoven en R. Wa- We zijn er natuurlijk allemaal erg mee in onze sas, dat onze gemeente, na een paar minder fortuinlijke jaren, nu een paar bouwplannen tot verwerke lijking kan brengen, die ons enig soulaas in de woningschaarste zal ge ven. Het is echter zeer te betreuren, dat de bouwstijl op de Eng, welke laatste nooit bebouwd zou worden maar na enig geharrewar toch moest worden geofferd, niet zo is, dat ze enige com pensatie voor het verlies van de Eng geeft. Naar wat er tot nu toe van te zien is, worden het even naargeestige straatjes met huizenblokken, zoals men ze in het hele land vindt. Overal even saai, overal even fanta sieloos, nergens een geveltje dat de eentonigheid breekt, of men nu de nieuwbouw ziet in Rodeschool, Vree land of Breskens. Onverklaarbaar eigenlijk als we we ten, dat al die blokken in het hele land allemaal door verschillende ar chitecten zijn ontworpen. Het is net, de architecten moeten me deze veronderstelling maar vergeven, of ze gemakshalve elkaar de tekenin gen lenen. Dat is natuurlijk niet zo, maar het is toch wel frappant dat ze overal tot hetzelfde geveltje komen. Toch is er wel afwisseling mogelijk, gezien de woningen, die aan de Stad houderslaan werden gebouwd. Hoe het ook zij, ik vraag me af, of de heren raadsleden de bouwplannen op de Eng indertijd hebben ingezien voordat zij besloten de Eng op te of feren. Daar geloof ik niet veel van, want dan zouden zij wellicht iets hebben geëist dat meer in overeen stemming zou zijn met het gebrachte offer. Voor veranderingen is het nu te laat en dit wordt vooral betreurd door de omwonenden. Wat velen van hen over de plannen zeggen, zal ik maar niet doorgeven, ook al, omdat hun mening pijnlijk zou kunnen zijn voor bewoners van andere buurten. H. OEKMAN. terreus. Bij de prijsuitreiking werden ook de overige deelnemers in deze groep niet vergeten. De gecombineerde teams waren onder gebracht in twee poules van zes teams. De ploegen wogen over het algemeen goed tegen elkaar op, waardoor m poule 1 drie teams met hetzelfde aan tal punten eindigden, terwijl ook in poule 2 het setgemiddelde eraan te pas moest komen om uit te maken wie zich in de finale om de eerste plaats, tweede, derde en vierde prijs geplaatst hadden. Winnaar werd hier het team van L. Majoor, D. Hayes en J. Putters, terwijl de tweede prijs ten deel viel aan T. Meeder, R. Bungener en B. van Riemsdijk, De halve finale om de 3e en 4e prijs werd gewonnen door 't team, bestaan de uit J. Rademaker, J. van Hattum en W. Kolthof, terwijl M. A. Kolthof, M. van Dijk en G. v. Zutphen op de vierde plaats eindigden. Voordat de voorzitter tot de prijsuitreiking over ging ontvingen alle leden het maand blad dat ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan voor het eerst in een nieuwe uitvoering verscheen. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van sociale zaken en onderwijs van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhin derd is om op dinsdag 26 mei a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat het verzoek van K. v. d. Bunt, Laanstraat 75. alhier, om een lasinrichting op-in het perceel Beckeringhstraat 18, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4496, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking hou den, door hen voorwaardelijk is inge willigd. Dat er op tweede pinksterdag opnieuw een ongeluk gebeurd is in de beruchte bocht bij Sanatorium Zonnegloren, lag ditmaal niet aan de wat ongelukkige ligging van deze bocht, maar meer aan de bestuurder van een Plymouth- stationcar, de Amerikaanse vlieger De auto slipte en vloog tegen een bus op, die voor „Duinhof" stond. Het volgende doel was een boom en met een harde klap kwam de auto hiertegen terecht. De bestuurder kwam met gescheurde kleren (zonder schietstoel) uit zijn auto schieten en maakte een

Soester Courant | 1959 | | pagina 1