eervliet Van Essen voor Brillen en Foto G A. P. Valken et De 1 vttaAfitefce I Smits Leesbibliotheek DE WITTE POMPEN Nieuwe lasten voor het verkeer. Firma VAN DE WIJNGAART X SOEST. TWEEDE BLAD Aan dat gemartel met brandend maagzuur Rennies nemen. TRIUMPH RIJWIELEN. DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD UW JUISTE ADRES ER MOET EINDELIJK IETS GEDAAN WORDEN. In de volksmond leeft het gezegde dat men met een dubbeltje de wereld rond zou kunnen, als men alles voor uit zou weten. Deze uitspraak is wel in flagrante tegenstelling met de ver- keersvisie van een commissie, die in opdracht van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel het vraagstuk „verkeer en welvaart" verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 heeft onderzocht. Deze commissie im mers is van oordeel dat er tot 1970 een slordige 25 miljard gulden nodig zal zijn aan investeringen om de ont wikkeling van het verkeer in de hand te houden. En dit is dan gebaseerd op een vooruitziende blik. Onze wegen, pleinen, straten, rivieren en kanalen voldoen niet meer aan de eisen des tijds. Men hoeft geen des kundige te zijn om dit te constateren. Drukke paasdagen, een hemelvaarts dag met een top-verkeersdrukte, pink sterdagen met een wegbeeld van on afzienbare rijen auto's, zij stemmen ons tot nadenken over de toekomst wanneer een dergelijke drukte een al ledaags beeld zal zijn. De grote gelijkvloerse verkeerskruisin- gen kunnen de stroom vervoermidde len niet meer verwerken. Vele wegen zijn te smal om het parkeren van auto's te kunnen toestaan. Niet alleen in de grote steden, maar ook in vele middel- portmateriaal. In het verleden zijn de staatsinkom sten uit deze bronnen helaas niet aan de verbetering van ons wegennet be steed en nu spreekt de minister in de Eerste Kamer over een financierings probleem. Geen wonder, als Den Haag eerst het verkeer gaat uitmelken voor andere landsbelangen, dan behoeven wij ons over het ontstaan van een probleem niet te verbazen. De gordi aanse verkeersknoop in Nederland heeft men doelbewust laten groeien door niet tijdig te zorgen voor de dag van morgen. Meer maanden in 't jaar. De instelling van een wegenbouwraad met daarnaast een wegenfonds lijkt ons nuttig. De verkeersproblemen wor den dan vanuit een centraal punt be zien. Van hier uit kan men tevens plannen beramen om de wegenbouw over een zo groot mogelijk aantal maanden van Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën Expertise vakman voor Uw kleding 'Nedcrhorst den Berg - W. Bornhijm Torenweg 13 - fel. 02945'545 Bussum - Melkweg 11"- tel. 9705 ADVIEZEN VOOR SLECHTHORENDEN Shakespeare laat een van zijn onsterfelijke figuren ergens zeggen: „Klaag niet over hetgeen ge niet verhelpen kunt, maar tracht te verhelpen wat U klagen doet". Slechthorenden behoeven tegenwoordig, nu de hoortoestellen en hoorbrillen zo geperfektioneerd zijn, niet meer te klagen 1 Hun moeilijkheden, die waarlijk niet ge ring zijn, kunnen nu haast volkomen worden verholpen. Waarom ziet U tegenwoordig meer en meer hoor-prothesen gebruiken Omdat steeds meer slechthorenden ondervinden hoeveel rijker en gelukkiger hun leven wordt met een goed aangepast hoor- hulpmiddel. Wij horen dagelijks door nieuwe gebruikers de verzuchting slaken: had ik zo n hoortoestel maar eerder aan geschaft Deze serie adviezen wordt U aangeboden door het jaar te verdelen. Het is immers nu zo, dat de wegenbouwers volop werk hebben in het zomerseizoen, wan neer ook in de overige bouwnijverheid volop werk wordt gevonden. Ook is het een nadeel juist in die maanden drukke verkeerswegen opgebroken te vinden, wanneer het toeristenseizoen volop draait en de intensiviteit van het verkeer het sterkst is. Slaagt men er in bouwmethoden te vinden, waarbij vroeg in het voorjaar met de wegenvernieuwing en -aanleg kan worden begonnen terwijl men tot laat in de herfst kan doorwerken, dan wordt daarmee een bijdrage geleverd tot gedeeltelijke oplossing van het werkgelegenheidsprobleem voor de wegarbeiders terwijl door gewijzigde afschrijvingsduur en langere gebruiks- horen zien 4 KEIZERSGRACHT 411, TEL. 37728 JAN EVERTSENSTRAAT 30 TEL. 186587 AMSTERDAM grote en kleine plaatsen worstelt men met het gebrek aan parkeerruimte. Deskundigen wijzen er op, dat reeds nu 40 procent van het personenvervoer over de weg gaat en dat dit percentage zal toenemen. Het verkeersprobleem dreigt in het westen reeds nu onoplosbaar te wor den. Amsterdam tracht het moeilijk verteerbare tunnelprobleem te klaren, de Rotterdamse gemeenteraad besloot tot aanleg van een métro, Twente eist een nieuwe snelverkeersweg met het westen. Het noorden kan voor de in dustrie alleen ontsloten worden wan neer er snellere verbindingen komen. De Zuiderzeestraatweg is te smal. De Noordoostpolder wacht op aanleg van een spoorlijn. Vele kanalen en rivieren voldoen niet meer aan de eisen die het scheepvaartverkeer stelt noch wat betreft de diepgang, noch wanneer men let op de bruggen, sluizen en breedte van die waterwegen. Het Amsterdam- Rijnkanaal eist verbetering. De IJmond vraagt om revisie. Zelfstandig fonds gevraagd. De reeds genoemde commissie Ver keer en Welvaart wenst het probleem groots aan te pakken door instelling van een wegenbouwraad, die het ge hele verkeersprobleem onder de loupe moet nemen Voor de financiering acht zij de geboorte van een autonoom we genfonds noodzakelijk dat de dringend heid der investeringen naar rangorde zal bepalen. Dit fonds moet miljarden aantrekken op de kapitaalmarkt on der een staatsgarantie voor rentebeta ling en aflossing. Vanzelfsprekend zal de nieuwe rege ring dit probleem moeten aanpakken. Het is ook duidelijk dat hier sprake is van een staatszaak en dat de midde len uit bestaande belastingopbrengst moeten komen. Er wordt reeds een flinke wegenbelasting geheven en er bestaat een zware heffing op benzine. Ook verkrijgt de staat inkomsten uit de invoer van auto's en ander trans commissie op gewezen, dat de dis cussie over de wegen- en benzinebe lasting nimmer tot een definitief einde is gevoerd. Is dit een eerste voorzich tige aanduiding om de wegenbelasting te doen vervallen en de benzineprijs te verhogen, zodat de wegenbelasting wordt geheven naar gelang het ge bruik dat het gemotoriseerd verkeer van de wegen maakt Omdat op deze wijze ook de buitenlandse toeristen meebetalen aan de kosten van ons we gennet, lijkt dit plan niet onaantrek kelijk. In ieder geval zou men waar borgen moeten scheppen dat de gehele opbrengst van deze belasting in het Wegenfonds vloeit. Blijft Den Haag bij de wegenbelasting dan zal de opbrengst daarvan even eens naar het wegenfonds moeten wor den geleid. Juist omdat tot op heden de verkeersopbrengst niet aan ver- keersvoozieningen wordt besteed, zit ten wij in de knoei. Het is dus niet onbillijk wanneer nu eerst eens uit de algemene middelen wordt geput om het verkeer aan zijn trekken te doen steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 komen. En moet voorts de gehele ver keerslast alleen drukken op het gemo toriseerd verkeer Waar is de grond Voor het wegverkeer moeten wij zon der met het bovenstaande rekening te houden toch al met een lastenverzwa ring rekenen. Het parkeervraagstuk zal immers met parkeermeters en par- keerschijven worden bestreden Par- het moderne verkeer te land op te of feren. Heeft het zin de in onbruik ra kende kanalen te onderhouden ten ge rieve van de enkele binnenschepen, die daar nog varen en kan men bij het afwegen van kosten en opbrengsten niet besluiten een aantal verouderde waterwegen te dempen Dan wordt daarmee ruimte gewonnen om de snel heid en de veiligheid van het moder ne personen- en goederenvervoer aan de eisen des tijds aan te passen. Het wordt de hoogste tijd om de verkeers- koe bij de horens te pakken. XfiPSMON^ 5TEENH0FFSTR 53 TEL Z842 SOEST BIRKSTRAAT 2 SOEST TELEFOON 2874 duur van machines voor de wegenbouw een aanzienlijke besparing op de bouwkosten kan worden verkregen. Toch weer tollen De financiering van de wegenbouw uit een speciaal fonds is aan te bevelen, maar het gevaar dreigt dat er weer naar, aanvullende middelen wordt ge zocht om daarmee de aflossing en ren te te voldoen. In de Eerste Kamer is er reeds over gesproken voor bruggen en tunnels de tollen te doen herleven. Minister Aartsen, die voor het laatst daarbij het verkeers- en waterstaats- beleid verdedigde, merkte op dat de tollen zo impopulair zijn geworden, dat hij tegenstander is van een zoda nige heffing. Inderdaad moet dit mid del worden verworpen o.a. ook omdat het controleren van tolkaartjes en de aankoop daarvan een snelle voortgang van het verkeer remt. Daarom dreigt er een verhoging van de verkeerslasten voor het gemotoriseerd verkeer via de wegenbelasting en de benzineprijs. Reeds wordt er in het rapport van de keermeters zullen een bijdrage vragen van de automobilistenvoor de con trole op parkeerschijven is uitbreiding van het politiecorps noodzakelijk, het geen eveneens meer middelen vraagt. De aanleg van nieuwe brede wegen in verschillende delen van ons land zal met voortvarendheid ter hand moe ten worden genomen. De nieuwe mi nister van verkeer en waterstaat en Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. zijn staf wachten een drukke en moei lijke taak. Zij zullen onder meer de grond moeten vinden waarover de nieu we wegen moeten worden aangelegd. Wij zijn zo vrij daarbij de vraag op tafel te leggen of het in meer dan één geval niet wenselijk zou zijn om be staande verouderde waterwegen aan GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in open bare zitting bijeen geroepen tegen woensdag 27 mei, te 19.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Ingekomen stukken. a. Verzoeken van het R.K. schoolbe stuur te Soestdijk om medewerking als bedoeld in artikel 72 der lager onder wijswet 1920 voor de aanschaffing van een rekenmethode en nieuwe zonwe rende en verduisteringsgordijnen, ten behoeve van de R.K. Mariaschool, het welk inmiddels in behandeling is ge nomen. b. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager onderwijs wet 1920 voor de aanschaffing van sets ten behoeve van de R.K. meisjesschool, hetwelk inmiddels in behandeling is genomen. c. Schrijven van het bestuur van het Waterschap Soester Veen, waarin dank wordt gebracht voor de medewerking inzake het maken van een plan tot verbetering van de waterlozing in het VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 MEI 1959. School met den Bijbel" te Soest voor 1. het aanschaffen van verduisterings materiaal (luxaflex) in één lokaal 2. 40 psalm- en gezangenbundels, 1 vloeistofduplicator en 1 schrijfmachine; 3. leermiddelen voor 20 leerlingen der zesde klas, zulks ten behoeve van de Groen van Prinstererschool. b. het R.K. schoolbestuur te Soester- berg voor diverse voorzieningen t.b.v. de St. Carolusschool. 4. Voorstel tot onbewoonbaar verkla ren van a. de woningen Kerkpad N.Z. 45 en Lange Brinkweg 36 b. de woning Hartweg 4. 5. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing van de hinderwetverorde ning. 6. Voorstel tot het weigeren van ont heffing van de hinderwetverordening. 7. Voorstel om toe te treden tot het Gasbedrijf Centraal Nederland. 8. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag als vakonderwijzeres aan mej. J. Folkertsma. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet a. voor de bouw van een Chr. kleuter- schooi aan de Vinkenweg hoek Nieuw- straat moet U een einde maken, En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. Soesterveen met voorstel om dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, d. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring U IV" van de 3e wijziging begroting 1959. 2. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van enige onbewoon baar verklaarde woningen. 3. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager onderwijswet 1920 aan a. het bestuur van de Vereniging „De Nu ook in standaard-uitvoering. Goed en goedkoop Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 b. voor de eerste inrichting van de 2e R.K. kleuterschool te Soesterberg. 10. Voorstel tot aanvulling van de af schrijvingstabel voor het Openbaar Slachthuis. 11. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting over het dienstjaar 1958. 12. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van leges en van rechten wegens hu welijksvoltrekkingen op buitengewone tijd of wijze. 13. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een extra krediet voor de aan schaffing van sets ten behoeve van de openbare lagere school voor g.l.o. te Soesterberg. 14. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzeres aan de openbare school voor g.l.o. te Soesterberg. 15. Voorstel tot verkoop van grond na bij de Soesterbergsestraat aan N.V. Coördinatiebouw, gevestigd te Hilver sum. 49. Na het bezoek aan Traddles en de Micawbers, dat een erg prettig verloop had, doch waarbij verder.de naam Heep niet meer genoemd werd, zodat David zich weinig ongerust maakte over diens relatie met de heer Micawber, volgde - slechts enkele dagen later - een vi site van Steerforth. „Waar zit jij toch vroeg D'avid, ,,het lijkt wel of je me niet meer wil kennen. Weken en we ken blijf je onzichtbaar en nou doe je net alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is ,,Ho-ho", zei Steer forth glimlachend, „ik doe niks kwaads. Ik heb een bootje gekocht in Yarmouth, de „Emilie", zie je. En elke week zit ik daar en zeil. Je moet de beste groe ten hebben van de Peggotty's ik kom niet (en hij realiseerde zich, dat dit de eerste keer was, dat hij Steerforth critisch bekeek en dat dit onderzoek tegenviel) terwijl David onprettig ge stemd werd door het idee, dat Steer forth zijn zeiljachtje naar Emilie had genoemd. Zou Agnes toch gelijk heb ben Een boodschap van zijn trouwe Peg- gotty haalde hem diezelfde dag nog hals over kop naar de plaats waar hij vroe ger gewoond had. Peggotty's man, de dachten aan die vroegere dagen, scho ten David de tranen in de ogen. „Maar natuurlijk niet, beste Peggotty", zei hij ontroerd en sloeg zijn arm om haar schouders, „wij laten elkaar nooit in de steek, is 't niet Hij hielp haar bij het regelen van de begrafenis en maakte een lijstje van de bezittingen van de koetsier, waar uit gelukkig bleek, dat de oude baas voldoende had overgespaard in de loop der jaren om zijn weduwe nu zonder financiële zorgen te kunnen achterlaten. koetsier, was zwaar ziek en stierf die dag nog terwijl David en Peggotty Daarna vertrouwde David haar aan de naast zijn bed stonden. goede zorgen van haar buren toe en „Ik hoop, dat je het niet erg nam afscheid, niet nadat hij wel tien vindt, dat ik je heb geroepen, David", keer gezegd had dat ze altijd een be- zei Peggotty treurig, „maar het was al- roep op hem kon doen als er proble- er vaak. En voor de rest ben ik dik lemaal zo moeilijk en ik heb vroeger men waren, die zij niet aan kon. „Tot aan met al die vissers daar in de buurt, jou zo vaak beschermd, ik dacht, dat je ziens, lieve Peggotty", zei hij, „sterkte Leuke boel in Yarmouth. Gezellig en het niet erg zou vinden als ik nu eens en tot ziens", zo". Doch zijn glimlach beviel David een beroep deed op jou Bij de ge- voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 16. Voorstel tot aankoop van grond a. voor verbreding van de Van Wee- destraat van H. A. Fugers. b. voor verbreding van de Dorrestein- weg van H. G. Wilgenburg. c. gelegen aan de Generaal Winkel manstraat van Th. H. de Goede. d. gelegen aan de Soester Engweg en aan de Middelwijkstraat van J. A. M. Kuyer. e. gelegen aan de Koninginnelaan van J. Zoetelief f. gelegen aan de Dalweg van J. J. Brouwer. g. gelegen tussen Talmalaan en Dal- weg van W. van Logtenstein. 17. Voorstel tot het aangaan van een ruiling met C. v. d. Bremer in verband met verbreding van de Olijkeweg- Ferdinand Huycklaan. L.V.V.-VREESWIJK 0-1. Op het S.E.C.-terrein is voor bijna 3000 toeschouwers de beslissingswedstrijd tussen L.V.V. (Laren) en Vreeswijk ge speeld om het kampioenschap van de eerste klasse afdeling Utrecht en tevens om de promotie naar de vierde klasse van de K.N.V.B. Het is geen mooie wedstrijd geworden, maar daaraan heb ben de zenuwen voor het grootste deel schuld. Aanvankelijk zag het er naar uit dat L.V.V. zou gaan winnen, want in de eerste helft waren de Larense voetballers veel sterker dan de Vrees- wijkers, die echter harder speelden en in Van Vliet een uitstekende keeper hadden. Hij werd in de eerste helft door midvoor Mol van L.V.V. gepas seerd maar de scheidsrechter keurde het doelpunt af, hoewel niemand een over treding constateerde. In de tweede helft doelpuntte Batenburg voor Vreeswijk en bij dit ene doelpunt bleef het.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5