Uit televisietorens stralen straks onze stemmen. Ei, 't was in de mei. „Musicalletfa 1959° komt naar Soest. Jubileum Burgemeester, STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS IN DE HOEK. •INSDAG 26 MEI 195». 37e JAARGANG No. 3». Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 $00 gesprekken in één fruitschaal. Merkwaardige nieuwe mogelijkheden in de telefoontechniek. Zij zijn nu al vertrouwd in het land schapsbeeld, die hoge betonnen torens in Goes, in Loon op Zand, in Markelo, in Smilde, in Roermond, in Lopik en elders. Televisie-torens heten zij in de wan deling en deze aanduiding is in de meeste gevallen juist, want deze be tonnen cilinders met hun spitse stalen naalden vervullen een taak in het te levisie zendernet in ons land. Maar het is niet hun enige bestemming. Enkele torens vervullen bovendien een rol bij de stichting of verruiming van het F.M.-net dat over enkele jaren vol tooid zal zijn en waarmee Nederland zal beschikken over een luistermogelijk heid naar de radio-programma's naast die welke geboden wordt door de mid dengolf-zenders van Hilversum I en II. Derde taak. Hoe belangrijk dit alles ook is en hoe begrijpelijk toch zal straks het zwaartepunt van het nut van deze to rens misschien heel ergens anders ko men te liggen en wel op het gebied waar wij het niet verwacht hebben, n.1. op dat van de telefoon. Wij worden hoe langer hoe meer een telefonerend volk en onze telefoon dichtheid begint dat van een top-te- lefoonland als b.v. Zweden op zij te streven. De uitbreiding van de telefoon-netten en de aansluiting daarvan op buiten landse netten (de P.T.T. werkt immers al aan de automatische bereikbaarheid van vele buitenlandse steden brengt vele problemen te voorschijn, waarvan één voornaam is dat van het leggen of uitbreiden van de kabelverbindingen, die deze netten onderling moeten ver binden. Harde soliede koperdradenbundels, die over een lengte van vele kilometers moeten worden ingegraven. Draadloze telefoon. „Kunnen wij van de noodzaak van dat graafwerk verlost worden heeft P.T.T. zich afgevraagden men is ge neigd dit op 't eerste gezicht een vrij dwaze vraag te vinden, want hoe kan er sprake blijven van het voeren van individuele gesprekken per telefoon, als de gesprekspartners niet door dra den met elkaar verbonden zijn Toch kan dat, bij de moderne stand van de techniek. De draden die er zijn blijven hun rol spelen, maar voor de nieuwe draden die nodig zijn overweegt men iets heel anders men laat het koper er van als 't ware verdampen en gebruikt de le ge ruimte als verbindingsweg. 't Was een onderwijzeresje, klein en tenger, bleek en blond, dat elk jaar opnieuw geduldig voor haar kleuterklasje stond. Al die kleine kleutermeisjes waren even dol op haar fijne takt is zo belangrijk in zo'n eerste kleuterjaar Kind'ren zijn soms zo gevoelig, zo gauw „gaat er iets kapot" d'eerste „juf" kan van belang zijn voor haar verder levenslot. Alle moeders vonden 't heerlijk, dat haar kind zo'n juffie had, levend vóór en met haar meiskes juffie was een echte schat. En dat bleef jaar in, jaar uit zo Als een jaar ten einde was. werd haar klasse twééde klasse, zij kreeg 'n nieuwe éérste klas. En ééns, héél veel jaren later, kwam z' een kerkgebouw voorbij en daar bleef ze even kijken naar een grote trouwpartij. 't Bruidje stapte uit het rijtuig, juf keek haar oplettend aan en is daarna, grijs en eenzaam, naar haar kosthuis toegegaan. CLINGE DOORENBOS. Na een aanloopweg langs de conventio nele draad leidt men de telefoonge sprekken, die daarvoor geëigend zijn, naar een radio-zender die een golf van ongeveer 7 cm lengte uitstraalt en die is opgesteld in een van de „televi sie-torens". 600 gesprekken tegelijk. Met behulp van een reflector - een soort grote fruitschaal op z'n kant - bundelt men de radio-energie, gelijk de stralen van een zoeklicht, in de richting van een andere televisie-to ren en ontvangt die daar in een soort gelijke reflector. Daar wordt die radio-energie ontleed en via het gewone dradennet en de centrale, geleid naar de plaats van de bestemming, n.1. u of ik, die telefoon hebben. De technisch georiënteerde mens van vandaag zal misschien zeg gen „Ik vind 't knap en 't is misschien het ei van Columbus, maar alles wat hier gebeurd is niet anders dan dat men draadloos doet, wat men tot dusver langs een kabel deed". En dat is nu niet zo erg biezonder. Het biezondere is echter niet dat men een stukje weg draadloos overbrugt, maar dat men kans ziet om langs zo'n draadloze verbinding 600 telefoonge sprekken gelijktijdig over te brengen in die enkele radio-zoeklichtbundel, zonder dat de gesprekvoerders iets an ders bespeuren dan de woorden van hun eigen privé-gesprek en zonder dat de intiemiteit van hun woorden ook maar in het geringste wordt aange tast. Het wonder is dat die 600 gesprekken in het electrische energiebeeld van de zender als een ogenschijnlijk onontwar baar patroon worden verzonden, maar op het eindpunt weer netjes en feilloos hun individualiteit terugkrijgen. Rampgebied vooraan. De eerste gedachte om deze mogelijk heid toe te passen is gerijpt na de overstromingsramp in Zeeland in 1953. Toen lagen daar immers alle telefoon verbindingen „plat" op een ogenblik dat men er de dringendste behoefte aan had. Men wilde dit voor de toekomst onmo gelijk trachten te maken, door de vi tale verbindingskanalen los te maken van de gebondenheid aan de kwetsba re aardbodem. Daarom is het eerst gedacht aan ge bruikmaking van de televisietoren van Goes voor de toepassing van dit nieuwe systeem dat de naam van draaggolf- telefonie draagt. De mogelijkheden van dit systeem zijn intussen zo veelbelo vend geworden dat het in de toekomst stellig in ruime mate zal worden toege past ook in gebieden waar deze veilig heidsoverwegingen niet in de eerste plaats gelden. En zo moet men de televisietorens nog voor „voller" aanzien dan men mis schien tot dusver al deed. Op zaterdag 13 juni komt de Musica- letta 1959 - een schepping van de heer W. A. J. C. Wakelkamp te Amersfoort naar Soest om de zomeractiviteiten van de V.V.V. te openen. De première heeft in Austerlitz plaats gehad, zodat het heel begrijpelijk was dat een deel van het V.V.V.-bestuur met kritische ogen en oren aanwezig was om te zien wat Soesc over enkele weken geboden wordt. De heer Wakelkamp is directeur van de muziekcorpsen Erica, te Auster litz, Excelsior te Putten, St. Joseph te Soesterberg en de Harmonie van Hoe velaken. Hij heeft begrepen dat er iets gebeuren moet om de harmonie- en fanfare-or kesten een kans te bieden in de strijd tegen de televisie, de sport, de nozern- geest van een deel der jongeren en de algehele overlading op het terrein van ontspanning en vrijetijdsbesteding. Vele korpsen hebben het in deze tijd moeilijk en ons eigen P.V O. kan hier over meepraten. Alle mensen vinden het wel aardig dat we een harmonie hebben en zeer velen vinden het nood zakelijk, maar ook velen van deze goedwillenden blijven thuis zitten als er een concert is omdat de televisie zo veel schoons te bieden heeft dat het niet haalt bij mannen met blaasinstru menten. Musicaletta 1959 heeft ons getoond, dat harmoniekorpsen nog heel iets anders kunnen dan een deuntje blazen en on der leiding van de heer Wakelkamp hebben de vier korpsen uit Hoevelaken, Putten, Austerlitz en Soesterberg dit getoond. En dan nog wel onder om standigheden, die verre van ideaal wa ren. Op 13 juni zal het enorme decor, dat vele tientallen meters lang is, op het S.E.C.-terrein staan, tegenover de tribune. In Austerlitz stond liet op een wei, waaruit de koeien blijkbaar voor enkele uren verjaagd waren, want de bewijzen van hun aanwezigheid la gen overal in het rond. Daarbij was het een terrein dat uit bergen en da len bestond, zodat het marcheren voor de korpsen een strijd tegen het vallen was. Toch werd een afwisselend en aantrekkelijk programma in een vlot tempo afgewerkt. Het was een uitste kende generale repetitie voor de gro te uitvoering in Soest, die een verras sing zal zijn. Na het presenteren van de vier korp sen kwamen alle medewerkenden op het meeslepende rithme van de Boléro van Ravel op een originele manier voor het voetlicht. De melodie werd inge zet door de lichtste instrumenten en steeds kwamen er muzikanten bij tot tenslotte ook het zwaarste geschut en het slagwerk meewerkten. De marsparade werd gebracht door vier korpsen, die tot besluit gezamenlijk de bekende Trafalgar-mars speelden. Meisjes in Hongaarse kostuums vier den met een vriendin het afscheid van de ongehuwde staat en al dansend eiste de bruidegom haar op. Bijzonder grappig was de geïmiteerde slotscène van de fiyn „Fanfare", waar in twee korpsen al ruzie-makend en spelend naar de erepalm dingen. Een kapel in Tiroler kostuum en vrolijk dansende meisjes wekten de lust op dit jaar de vakantie in Oostenrijk door te brengen. Dreunende trommen van de drumband uit Hoevelaken en Austerlitz en rate lende roffels van de meisjes die de Soesterbergse drumband vormen en in tussen stelden meisjes en jongens zich op voor de fakkeldans op muziek van Meijerbeer. De Ambosz-polka van Strauss bracht de sfeer van een sme derij uit het midden van de vorige eeuw. Het Egyptisch ballet met prachtige cos- tuums en mysterieuze muziek vorm den het hoogtepunt van deze Musica letta 1959, die besloten werd met het spelen van melodieën uit enkele films. De River Kwai-mars, When the Saints go marcing in, de Jagersmars en an dere bekende melodieën. Over enkele weken komt de Musicaletta 1959 naar Soest en het is zeer de moei te waard kennis te maken met de wijze waarop aan muziekcorpsen een nieuwe taak gegeven is in het brengen van ontspanning. GEREF. GEMEENTE. De dienst, waarin zal voorgaan ds He geman van Genemuiden, wordt niet morgenavond doch vrijdagavond, te 7.30 uur, gehouden in de Kleine Rem- brandtzaal. AANBESTEDING RIOLERING DALWEG. Door de directeur van Gemeentewer ken is namens het college van B. en W. het rioleren van een gedeelte van de Dalweg aanbesteed. Deze riolering wordt over een afstand van ongeveer 300 meter gelegd. De begroting van het werk is 27.000,De laagste inschrij ving was de firma A. Koster en Zoon uit Eist (ƒ25.900,—). De andere inschrijvingen waren N.V. Aannemersbedrijf H. v. d. Berg, Nij megen, 27.200,J. F. Goris, Zeist, 26.200,H. S- Hendrikse, Soest, 26.640,Gebr. Hoogenbirk, Laren, 27.600,— Fa P. H. Huberts, De Bilt, 27.100; Fa J. G. Koridon en Zn, Hil versum, 29.294; Fa. P. H. Kuijer, Bla- ricum, 27.700,Fa P. Monshouwer, Hilversum, 33.000 Fa Gebr. Visser en Van Hees, Utrecht, 29.380, Op 1 juni zullen de burgemeester en zijn echtgenote aanwezig zijn op een bijeenkomst in het raadhuis van ge meenteraadsleden en oud-gemeente raadsleden met hun dames ter gele genheid van het 12'jarig ambtsju bileum van de burgemeester. Ook af gevaardigden van het gemeenteperso- neel zullen hierbij tegenwoordig zijn. Deze bijeenkomst begint om elf uur. Van half vijf tot half zes wordt aan het gemeentepersoneel en genodigden de gelegenheid geboden de jubilaris geluk te wensen en na afloop van het défilé - omstreeks 8 uur - worden ver enigingen, plaatselijke instellingen en ieder die dit wenst in de gelegenheid gesteld de burgemeester geluk te wen sen met zijn 12%-jarig jubileum als hoofd van onze gemeente. DEFILé VOOR DE BURGEMEESTER. Voor het défilé, dat gehouden zal wor den op 1 juni ter gelegenheid van het 12'/2-jarig ambtsjubileum van de bur gemeester, zijn reeds meer dan 1000 aanmeldingen binnen en de stroom houdt nog steeds aan. Alle deelnemers aan dit défilé worden op maandag avond om kwart voor zeven bij Braam- hage verwacht waar de stoet samen gesteld zal worden die langs het ge meentehuis zal trekken. EXCURSIE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Zaterdagmiddag heeft de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Soest, een excursie gehouden naar het land goed Groeneveld, de boswachterij De Vuursche en de rijkskwekerij Draken- burgh. Deze excursie, welke onder leiding van de heer De Heus van Staatsbosbeheer stond, genoot grote belangstelling van de leden. De heer Van de Hoef, van de boswach terij De Vuursche, ontving de deel nemers bij het landgoed Groeneveld. Hij vertelde hiervan enige bijzonderhe den. Het is gebouwd in 1735 en uitgebreid in 1800 en 1850. Toen werd het verkocht voor 14.800,In 1938-1940 is het eigendom van Staatsbosbeheer gewor den voor circa 300.000,en dat is volgens de heer Van de Hoef voor deze tijd niet duur. De leden kregen het een en ander te horen over de werkzaamheden van het Staatsbosbeheer, waarna de heer Van de Hoef weggeroepen werd voor een bosbrandje. De heer De Heus vertelde bij een om gezaagde woudreus van ongeveer 300 jaar enkele bijzonderheden over jaar ringen en de waarde van hout. Hij wees op de ingekerfde letters in de bast, die bij de jonge boom aangebracht, een lidteken kunnen veroorzaken, waar door het hout tot diep in de stam be schadigd wordt. Dit betekent vaak een waardevermindering van het hout. De heer Van de Hoef liet zaaibedden van Larix en Douglas zien, die de bo men als zaailingen van enkele centime ters boven de grond toonden. De heer Bikkers leidde dé rondgang door de kwekerij Drakenburgh en hij vertelde vele interessante dingen van verschillende bomen, die hier gekweekt en gekeurd worden en vanuit Baarn over het hele land worden gedistribu eerd. Het was de meesten niet bekend, dat het grootste deel van de bomen die langs rijkswegen staan, eerst in Baarn op de kwekerij zijn geweest. De heer Bikker liet de grote schuur zien, met deuren van 4 meter, waar in de winter grote vrachtwagens met bo men worden geladen. Ook was het in teressant de bewaarplaats te zien, waar in de winter duizenden kilo's eikels vorstvrij worden opgeslagen. Deze ei kels worden met grote hoeveelheden naar Duitsland geëxporteerd. Aan het eind van de excursie dankte dr P. Felix, de voozitter van de afde ling, voor de prettige en gastvrije ont vangst. ZOMERAVOND-VOETBAL. In de afgelopen week verloor V.V.Z. van V.V.O.G. en K.P.S. kon het niet bolwerken tegen 170 TD. De uitslagen waren 0-1 en 2-4. C.S.M. won met 5-1 van 170 TD 2 en Ergens in ons Wetboek voor Strafrecht staat, dat het strafbaar is iemand aan te zetten tot een misdaad. Ik moet dus een beetje voorzichtig zijn met dat gene te schrijven wat me op het hart ligt en ik geloof, dat ik me door deze tirade vooraf ook nog schuldig maak aan voorbedachte rade. Toch waag ik het er op te zeggen, dat ik het niemand kwalijk zou nemen wanneer ik hoorde dat iemand een mis dadiger als die, welke een paar dagen geleden een meisje van nog geen 12 jaar aanrandde, bij betrapping op zijn smerige misdaad de keel zou dicht knijpen. Dit staat er wel erg cru en ik geef toe dat het een wanklank is in deze tijd, dat we iedere misdaad proberen te vergoelijken en naarstig zoeken naar ontlastende omstandigheden om tot een zo licht mogelijke straf te komen. Zonder enige twijfel zou er, wanneer we het geluk hadden zo n misdadiger te grijpen, er ook wel weer een psy chiater zijn, die op gronden van min dere toerekeningsvatbaarheid of zo clementie van de rechter zou inroepen. Ik vind het vergrijp echter zo infaam, zo onzeglijk gemeen, dat ik er een on zeglijk zware straf op zou willen zien. Ik zou er bijna voor zijn te vinden deze gore individuen ter berechting uit te leveren aan de ouders. Dat klinkt U misschien wreed en, hier komt het mogelijk strafbare, omdat er dan wel iets heel ergs zou gebeuren. Deze vuige lieden in handen te krij gen is echter een even groot vraag stuk als de toe te wijzen straf, want de sluwheid waarmee deze misdadigers te werk gaan is zo groot, dat ze helaas meestal vrij blijven rondlopen on danks de vallen die vaak worden opengezet. De grote uitgestrektheid van onze ge meente, maakt het voor ons politie corps in dit opzicht uiterst moeilijk. Overal tegelijk zijn gaat nu eenmaal niet, maar iedereen zou wanneer hij in n afgelegen gedeelte van ons dorp is, de ogen goed de kost kunnen geven en alarm kunnen slaan wanneer hij iets ziet dat verdacht lijkt. Ik schreef het al eens eerder moe ders en vaders leer uw kinderen gillen, zo hard ze kunnen wanneer een vreem de alleen maar naar hen wijst. H. OEKMAN. V.V.Z. 2 won met 3-2 van Centurion 3 en met 7-0 van 170 TD 3. K.P.S. 2 kon niet op tegen Hapam 2 en werd met I-5 verslagen. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 374 big gen in prijzen van 48,tot 70, en 6 drachtige zeugen van 375,tot 575,— Op de eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks. Hoendereieren van 10, tot 11,50. Middenprijs 10,60. Prijs per kg 1,71 (basis 62 gram). VOLLEYBAL. Weer is het mislukt en de Olympia- dames, die opnieuw kampioen werden, zullen niet promoveren. Olympia, Ar mada en V.V.V. eindigden op de eerste avond gelijk en er moest overgespeeld worden om uit te maken wie mag deel nemen aan de promotiewedstrijden in Alkmaar. Het Veenendaalse V.V.V. had het sterkste team en dit mag op za terdag 30 mei als vertegenwoordigster van het district West deelnemen aan de wedstrijden om promotie naar de hoofdklasse. De eerste wedstrijd speelde Olympia tegen Armada en het ging niet al te best. Alleen Leny de Bruin had geen aandeel in de Soester volleybal-misère, want zij deed het uitstekend. Olympia nam in de eerste set wel een II-8-voorsprong, maar kwam er toen niet meer aan te pas en het werd een 11-15-nederlaag. In de 2e set werd een grote achterstand (2-8 en 7-13) weg gewerkt, maar het werd toch een 15-17 nederlaag voor de Olympia-meisjes. Tegen V.V.V. hield Olympia aanvanke lijk stand, maar na 10-10 ging het snel op een nederlaag af (10-15). De tweede set werd zelfs een grote nederlaag (4-15) en daarmee waren alle illusies voor die seizoen vervlogen. V.V.V. won tenslotte met 15-11 en 15-10 van Armada, waardoor de eind stand werd 1. V.V.V., 4 punten, Ar mada, 2 punten. 3. Olympia, 0 punten.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1