De Quay vol strijdlust* Onze nieuwe regering. SOEST. EX DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. VRIJDAG 29 MEI 1959. 37e JAARGANG No. 40. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In een verrassend uitvoerige en tege lijk zéér gedetailleerde regeringsver klaring heeft onze nieuwe minister president op openhartige wijze het programma van zijn kabinet ontvouwd. En het blijkt, dat deze regering haar taak niet alleen op serieuze wijze aan vaardt, maar bovendien reeds nauwge zet heeft voorbereid. De formulering van zoveel fundamentele verlangens, waarvoor het fiat van de volksverte genwoordiging wordt gevraagd, ver sterkt ons vertrouwen, dat hier een ka binet met krachtige wil aan het bewind gekomen is. Een kabinet, dat de grote lijnen van het landsbelang ziet en vol strijdlust streeft naar 'n straffe strategie. Enkele punten uit de programma's der politieke partijen, waarop deze rege ring steunt, mochten vanzelfsprekend niet ontbreken. Wij herkennen de ge zinspolitiek, de bezitsvorming en de verbetering van het onderwijs als rooms-katholieke principes, daarnaast een mogelijke belastingverlaging, ver korting van de diensttijd en meer ruim te voor de particuliere bouw als libe rale stokpaardjes. Aan de verlangens van de Partij van de Arbeid werd niet afgedaan door de mededeling, dat aan de sociale voorzieningen niets wordt afgedaan, de weduwen- en wezenwet zo spoedig mogelijk wordt verwezen lijkt, er een actief kartelbeleid komt ter voorkoming van prijsstijgingen of het achterblijven van mogelijke prijs dalingen. Onmiskenbaar is de invloed van de V.V.D. en de confessionele partijen te zamen op het gebied van de gedifferen tieerde loonvorming. Na veertien jaren algemene loonsverhogingen breekt Den Haag in het belang van de arbeidspro- duktiviteit met de vrijwillige of ver plichte, maar altijd automatisch voor iedereen gelijke toeslagen. Voortaan zullen degenen, die meer werk verzet ten, een hogere honorering verkrijgen dan de arbeidsschuwe of minder pres terende elementen. Duitsland heeft hier klaarblijkelijk als voorbeeld gestrekt en wij kunnen nu alleen maar hopen, dat zich hier te lande straks het zelf de „wonder" gaat voltrekken als daar na de laatste oorlog is geconstateerd. Viel er enig geroezemoes uit de oppo- sitiebanken te vernemen tijdens de af kondiging van deze loonvorming, muis stil bleef het in de Tweede Kamer toen prof. De Quay de noodzaak toe lichtte van een huurverhoging, van af schaffing van het consumentenkrediet op melk (waaruit dus een prijsverho ging van de melk voortvloeit), van structuurverandering in de belasting wetgeving (waarmee knellende pun ten moeten worden weggenomen) en de noodzaak van een handhaving van het evenwicht tussen lonen en prijzen. Zeer verrassend waren de aankondi gingen inzake Nederlands militaire verdediging. Met een terechtwijzing aan onze bondgenoten zei de minister president, dat Nederland op gelijke wijze als zij aan de gemeenschappelij ke defensie zou deelnemen, dat de in voering van moderne wapens uitbrei ding van het beroepspersoneel noodza kelijk maakte en dat in verband met het voorgaande over verkorting van de dienstplicht en een andere lichtings sterkte kon worden gedacht. In vele kazernes zal een juichkreet zijn aan geheven. De vergeten groepen zullen, ongelovig welhaast, hebben bemerkt, dat zij dit maal niet vergeten zijn. Aan de spi raal van de geldontwaarding hoopt de ze regering een halt toe te roepen, me de in het belang van onze export en de spaarzin (lees bezitsvorming). Voor Nieuw Guinea staat zelfbeschik king op het programma. De Europese samenwerking zal worden bevorderd, waar de andere staten dit ook doen. Het heeft ons alleen verbaasd, dat een zo uitvoerig programma geen enkel houvast bood aan de middenstanders. Wel zal de landbouwers een „redelijk bestaan" gewaarborgd worden, maar hoe staat het met de kleine zelfstandi gen Hoe gedetailleerd ook, het bleven even wel de hoofdlijnen. Zo beschouwd kun nen er nog vele verrassingen uit de deparlementale ideeënbussen komen Deze week heeft het nieuwe kabinet De Quay zijn regeringsverklaring voor de Kamer afgelegd en zijn plannen voor de naaste toekomst ontvouwd. Men kan dit kabinet aanduiden als extra-par lementair en christelijk-liberaal. Het heeft dus geen vaste binding met de fracties waarop het steunt en ook deze fracties zullen de nieuwe regering naar haar daden kunnen beoordelen. Wij achten dit uit parlementair-demo cratisch oogpunt een gezonder instel ling dan de vastlegging van kabinet èn fracties aan een van te voren uitge werkt regeringsprogramma, waartoe de fracties zich verbinden om dit te steu nen. Dit laatste was een eis van de P.v.d.A., waaraan de andere partijen thans niet wensten te voldoen. Die bin ding^ moge dan het voordeel hebben van 'n vrij goed verzekerd voortbestaan van de eenmaal gevormde regering, het komt toch neer op een buiten-parle mentaire afspraak tussen enkele par tij-instanties en tast feitelijk het we zen van de democratie aan de verte genwoordigers der betreffende partij en worden er door tot ja-knikkers ge maakt, hetgeen niet de bedoeling van een democratische volksvertegenwoordi ging is. Het is nu zo, dat de Partij van de Ar beid als voornaamste partij der oppo sitie zal optreden. Zij zal zich onge twijfeld ook als zodanig laten gelden, hetgeen haar goed recht is. Een loyale parlementaire oppositie is het zout der democratie en vereist in wezen een niet minder grote verantwoordelijkheid dan het dragen van de regeringsmacht. Het komt ons voor, dat de P.v.d.A. juist voor die oppositionele functie uitnemend geschikt is. Sommige krin gen zijn daar angstig voor, vrezen een te demagogische felheid der politieke strijd en een dreigen met of verwekken van stakingen wanneer gestelde eisen een niet bevredigende oplossing zouden krijgen. De tot vorig jaar gevoerde re- geringsverantwoodelijkheid zal echter zeker niet zonder invloed blijven op het voeren van de oppositie. De nieuwe regering staat zeker niet voor een gemakkelijke taak. Zij krijgt als erfenis een nog altijd grote woning nood, een subsidie-politiek die honder den miljoenen vereist, een enorme de fensie-last, een groeiend ambtelijk ap paraat, een verandering vereisende loon- en huursituatie. Het een is nauw verweven met het ander, geen enkel dezer problemen kan als een afzonder lijk iets worden bezien of opgelost en er zal geen oplossing bestaan zonder een ernstige oppositie er tegen. Ondanks de moeilijkheden waarmede de kabinetsvorming geschiedde, heb ben wij echter de indruk, dat de in de regering samenwerkende partijen de vaste wil hebben om de zaken flink aan te pakken en daarbij de nodige eensgezindheid zullen tonen. Er wordt in menig opzicht moed en durf van de nieuwe regering vereist. Er zullen maatregelen moeten worden ge nomen, die öf de ene óf de andere groep teleurstellen of benadelen. Maar die ingrepen zullen dan aantonen, waartoe deze regering in staat is en of haar eensgezindheid groot genoeg is om ook onpopulaire maatregelen te durven treffen ter gezondmaking van ons economisch leven. Van deze regering, waarin vele nieuwe figuren naar voren komen wordt ver wacht een bezielde aanpak van de pro blemen. Dat is niet alleen nodig voor de toestand des lands, maar ook om te tonen, dat regeren door een kabi net van andere samenstelling mogelijk is en de vooruitgang, ook in sociaal op zicht, er niet door ten achter blijft. TENTOONSTELLING EN SHOW KONINGIN EMMA HUISHOUDSCHOOL De Koningin Emma Huishoudschool heeft de jaarlijkse tentoonstelling en show van eigengemaakte kledingstuk ken op woensdag en donderdag gehou den en er is veel bezoek geweest. Ouders en andere belangstellenden kregen een volledig inzicht in de werk zaamheden van de meisjes op de school. Zij konden zien hoe met toewijding ge werkt is aan de taken, die handelen MAANDAG DE VLAGGEN UIT. Maandag is mr S. P. Baron Ben- tinck 12V2 jaar burgemeester van onze gemeente en dan moeten de vlaggen uitgestoken worden om luister bij te zetten aan het de- filé, waaraan door 1500 personen wordt deelgenomen. Zeer zeker langs de route die de lange stoet zal volgen. Vanaf maandagavond kwart voor zeven vindt de op stelling plaats. Om tien voor half acht is de start, zodat de kop van de stoet om half acht bij het raadhuis is om te defileren voor de jubilaris. De route is Braamhage, Burge meester Grothestraat, Van Weede- straat, Steenhoffstraat, Raadhuis straat, Lange Brinkweg, Burge meester Grothestraat, Braamhage. over de verkiezingen, de jaargetijden, huisdieren, bloembollen, tuinaanleg met kosten, de P.T.T. en tientallen andere onderwerpen. Er waren muziekinstru menten als triangels, bekkens en trom mels te zien. die de meisjes zelf ver vaardigden. Voedingsleer, stoffen- en warenkennis, kleding en alles werd be handeld wat de toekomstige kleuter- hulp, hulp in de huishouding en aan staande huisvrouw van nut kan zijn. Er was een afdeling voor huishoudelijke voorlichting en men kon kleding en voorwerpen kopen die de meisjes ver vaardigd hadden. Wandversieringen op beide verdiepingen toonden de artistie ke neigingen van de leerlingen en met veel zorg waren de maskers gemaakt, die kort geleden gebruikt zijn bij een spel dat opgevoerd werd door de leem- lingen. Er werd druk gestreken en er werd met animo gekookt. Handige meisjes hadden kinderstoelen, boxen en andere kindermeubelen opgeknapt. De levens loop van een kind van de wieg tot de verloving was het onderwerp geweest van veel aardige fantasie. Het kind in wieg, stoel en box, de koffer met kleding die het meisje nodig heeft als ze gaat logeren en de stoere plunjezak van de jongeman, die gaat logeren. Een ver jaardagstaf el van een vijfjarig meisje en tenslotte de gedekte tafel voor het verloofde paar en de familie leden, met producten die allemaal door de meisjes in de keuken bereid waren. De bloemenschiksters hadden er een bijzonder aardige tafel van gemaakt. Op het terrein naast de school werden knots- en hoepeloefeningen en boere- dansen uitgevoerd. Het was de bedoeling de show ook bui ten te houden, maar daarvoor was het te koud, zodat dit binnen gebeurde. Er was veel bewondering voor de jeug dige mannequins, waaronder hele klein tjes, en voor de kleding die zij toonden. Viermaal vond deze show plaats. Niet alleen tot groot genoegen van de ouders maar ook van de kinderen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot mej. G. Snoek slaag de voor het diploma ziekenverpleging. EERSTE TEMPO-RIT OM DE BECKERINGHBEKER. Tempo heeft woensdagavond op het parcours in Soest-Zuid, langs Foeken- laan en Heideweg de eerste rit om de Beckeringhbeker gereden. Ieder jaar kan daarbij gerekend worden op de welwillendheid der omwonenden, die hun honden gedurende de rit vasthou den. Dit is maar voor IV2 uur en op woensdagavond. Bij deze eerste rit was men blijkbaar nog niet ingesteld op de hervatting van deze ritten, want Otto de Weert ontliep op het nippertje een salto mortale door een overstekende hond en het dier ontkwam nauwelijks aan de dood door overrijding. Het is dus wel gewenst dat hondenbezitters even opletten. Het werd de rit van de gebr. v. d. Burgt en in het bijzonder van Adri. Samen gingen ze er na vier ronden tussenuit, nadat Adri v. d. Burgt het in de tweede ronde alleen geprobeerd had. Ruttenberg probeerde mee te ko men, maar hij bleef enkele ronden tus sen de twee uitlopers en het peleton hangen, waarna hij ingelopen werd. Adri Doekemeijer werd na 27 ronden door de twee uitlopers ingehaald en kort daarop hadden ze het peleton te pakken. Otto de Weerd en Ruttenberg gingen nu mee, maar De Weerd kwam in conflict met de hond en moest zo sterk afremmen dat hij ver achter raak te. Hij gaf op, evenals Aad Post. In de tachtigste ronde gingen Jaap v. d. Burgt en Gerrit Ruttenberg er alleen vandoor maar Adri liet hen niet ver komen. In de 87e ronde werd het pe leton opnieuw gedubbeld en voor de 100 ronden van 6 km uitgereden waren was Adri Doekemeijer al viermaal in gehaald. Gerrit Ruttenberg kon de twee gebroe ders niet houden en in de eindsprint won Adri gemakkelijk van Jaap v. d. Burgt. Op 1 minuut plaatste Rutten berg zich als derde. Joop Laseur werd vierde op 2 minuten 10 seconden, Nol de Heus vijfde, Wout van 't Klooster zesde en Adri Doekemeijer zevende. HE MALIE IN DE TWEEDE KAMER. Het ongeluk bij het koloniehuis Hemalie is voor de heer Bakker, lid van de twee de kamer, aanleiding geweest tot het stellen van de volgende vragen aan de minister van defensie, tijdens de ver gadering van de tweede kamer op woensdag 27 mei. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat dicht bij een kindertehuis te Soesterberg aanzienlijke hoeveelhe den munitie zijn gevonden Kan de minister mededelen waar deze munitie vandaan komt Kan de minister mededelen of het mo gelijk is bij schietbanen, die thans ge bruikt worden, of in het jongste ver leden gebruikt zijn, een onderzoek in gesteld wordt naar eventueel achter gebleven munitie B.D.C.-ASPIRANTEN KAMPIOEN. Mary v. d. Deijssel, Lia Schimmel, Anke Tool, Anny Jak, Riet van de Beek, Toos Vernooij, Willy Voet, Leida Sper- mon, Gerda Dijkman, Barry van Leeu wen en Coby de Bruin zijn kampioen geworden in een aspiranten-afdeling dames-handbal. Uit 14 wedstrijden behaalden deze meisjes 25 punten en met 11 overwin ningen en drie gelijke spelen moest een beslissingswedstrijd gespeeld wor den tegen S.D.O. uit Bussum. Er werd gespeeld op het terrein van E.M.M. te Hilversum. Na 6 minuten had Soest de leiding, maar S.D.O. maakte gelijk. Bij de rust was het 3-1 voor B.D.C. S.D.O. maakte nog wel een doelpunt, maar het werd een 5-2-zege voor B.D.C. Voor een groot deel was dit te danken aan het uitstekende werk van de aan- voerster-keepster Mary v. d. Deijssel. Het kampioenselftal mag nu uitkomen in de wedstrijden om het districtskam pioenschap te Velsen. Op 31 mei nemen alle jeugdelftallen van B.D.C. deel aan een tournooi te Utrecht. Daar zullen 2 juniores- en 5 aspirantenelftallen spelen. Het herenteam van B.D.C. is gestart met een oefenwedstrijd tegen Limvio, die wel met 4-6 verloren werd, maar waarin zij goed partij gaven en als nog enkele spelers zich aanmelden dan kan in september met het deelnemen aan de competitie begonnen worden. ONDEUGDELIJKE REMMEN. Er is een aantal bromfietsers bekeurd omdat zij niet over een goede rem op hun brommer beschikten. LASTIGE JEUGD. De heer R. van het Kerkpad heeft ge klaagd bij de politie omdat de jeugd bezig is het voormalige distributiekan toor te slopen. Er zal toezicht gehou den worden. AANRIJDING. De fietser P. L., die op het Kerkpad reed, gaf geen voorrang aan de auto van J. T. V., die het Kerkpad kruiste, rijdend van de Van Weedestraat naar de Lange Brinkweg op de Korte Melm- weg. De fietser botste tegen de auto. De schade had weinig te betekenen. S.E.C. IN HET KOMENDE WEEKEND. Zondag is er voor de leden en dona teurs van S.E.C. een puzzeltocht per fiets, waaraan door koppels deelgeno men kan worden. Er wordt om 11 uur gestart bij hotel Bos en Duin. Het vierde elftal van S.E.C. - dat kam- Er zat mij vorige week een hoekje in de pen over de beruchte bocht in de Soesterbergsestraat bij Zonnegloren, maar er was blijkbaar iets in mij, dat mij waarschuwde hiermee te wachten. Er gingen geruchten dat alcohol aan het daar plaats gehad hebbende on geluk niet vreemd was en naast het bericht in de courant van vrijdag zou een hoekje van mij, waarin ik de bocht de schuld wilde geven, een beetje een vreemd figuur slaan. Laten we aannemen, dat zich in die Amerikaan, die uit de bocht zeulde, meer alcohol bevond dan de bocht kon verdragen, maar toen ondergete kende kort na het ongeval door die beruchte bocht zwiepte, met een wa gen vol dierbaars, een zeer geringe snelheid en de wetenschap dat de bocht een zeer gemene is, zat er in mijn wagen geen spatje alcohol. Nog voor we tegen elkaar konden zeggen „wat een rotbocht is dit toch", zagen we de tol, die de bocht voor de zoveelste keer had geëist. Het kan nu wel waar zijn, dat dit ongeluk aan gebruik van alcohol te wijten is, maar ondergetekende en met hem vele anderen, die deze bocht me nen te kennen, beweren, dat iedere dag dat wordt gewacht met verbete ring van de bocht en het ongelijk lig gen der rijvlakken, een niet goed te praten nonchelance tegenover de weg gebruiker is. Vandaag of morgen gebeuren er do delijke ongelukken waarvan alcohol niet de oorzaak is, doch alleen omdat de weggebruiker zo'n scherpe bocht niet verwacht in een autoweg. Ik vind het daarom nog altijd jam mer, dat onze overheid, toen een dorps genoot een bord met een doodskop bij deze bocht plaatste, dit bord verwij derde, omdat het zonder vergunning geplaatst was. Dit bord, zoals men er trouwens in het buitenland op verschillende gevaarlij ke punten een vindt, gaf een voor deze bocht passende waarschuwing, die in ternationaal wordt verstaan. H. OEKMAN. pioen werd - speelt zondag de eerste wedstrijd om een plaats in de reserve derde klas tegen Amsvorde 3. De wed strijd wordt in Amersfoort gespeeld. Austerlitz 2 en Rhenus 3 spelen zon dag een beslissingswedstrijd. Wie wint mag met Amsvorde 3 en S.E.C. 4 meedingen naar de ene plaats, die be schikbaar is in de reserve derde klas. V.V.Z. SPEELDE GELIJK TEGEN CENTURION. V.V.Z. speelde drie wedstrijden in de zomeravondcompetitie en verloor drie maal. De vierde wedstrijd - tegen Cen- turion - werd een gelijk spel (2-2). V.V.Z. was in het begin van de wed strijd veel sterker, maar midvoor Huigen liet enige goede scoringskansen voorbijgbaan. Centurion had meer succes en doelpunt te het eerst. Vlak voor rust maakte een back van de Amersfoorters hands en Huigen maakte uit de strafschop gelijk. Ook in de tweede helft was V.V.Z. sterker, maar ook nu weer nam Centurion de leiding. Nu door een fout in de V.V.Z.-achterhoede. Kort voor het eind maakte Huigen opnieuw gelijk nadat hij weer enige kansen gemist had. en V.V.Z. had het eerste punt binnen. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van openbare werken van Soest brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hij verhinderd is om op maandag 1 juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. L. Henneman, wonende te Soest, om een verlof A in de benedenvoorlokali- teit van het perceel gelegen aan de Biltseweg 45-47, alhier. Binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schrifte lijke bezwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 29 mei 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1