I niiij l Gedeeltelijk besloten zitting voor aankoop van grondJj r Van Essen voor Brillen en Foto MARCHAL HAARMODE Soesterbergs bedrijf „op een vulkaan gevestigd"* Gazelle - Raleigh „DESOESTER" 1 fUGERS RIJWIELEN ^TBABYBERM 1 Huidc penezing 1 DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD SOESTERBERG. DE SOESTER RAAD BIJEEN. De gemeenteraad kwam woensdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck. Mevr. Van Goor-Cleton (V.V.D.) was wegens vakantie afwezig. Na de gebruikelijke opening kwam de agenda in behandeling. 1. Ingekomen stukken. a. Verzoeken van het R.K. schoolbe- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 stuur te Soestdijk om medewerking als bedoeld in artikel 72 der lager onder wijswet 1920 voor de aanschaffing van een rekenmethode en nieuwe zonwe rende en verduisteringsgordijnen, ten behoeve van de R.K. Mariaschool, het welk inmiddels in behandeling is ge nomen. Verwezen naar B. en W. b. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager onderwijs wet 1920 voor de aanschaffing van sets ten behoeve van de R.K. meisjesschool, hetwelk inmiddels in behandeling is genomen. Verwezen naar B. en W. c. Schrijven van het bestuur van het Waterschap Soester Veen, waarin dank wordt gebracht voor de medewerking inzake het maken van een plan tot verbetering van de waterlozing in het Soesterveen met voorstel om dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring U IV" van de 3e wijziging begroting 1959. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van enige onbewoon baar verklaarde woningen. Conform besloten. De heer D. DE HAAN (Prot.Chr.) vraagt hoelang de eigenaar tijd heeft om naar een andere plaats voor zijn bedrijf uit te zien. De voorzitter deelt mee, dat in 1948 deze zaak al in de raad behandeld is. Toen was er een andere eigenaar. De gevraagde ontheffing werd geweigerd in het belang van het uitbreidingsplan en er is inderdaad gesproken over ver plaatsing, maar hiervan is niets ge- gomen. De heer Morriën heeft het bedrijf over genomen en probeert het nu weer met een verzoek, dat eveneens afgewezen moet worden. De gemeente heeft een open oog voor zijn moeilijkheden, maar dit betekent niet, dat de zaak maar op zijn beloop gelaten kan worden. Er is vakman voor Uw kleding Nederhor*f den Berg VV. Sornhifm Torpnweg 13 - tel- 02945 5^5 - Bussum - Melkweg 11 - tel. 9705 geen enkele reden het bedrijf nu te sluiten, maar de wet staat dit toe en het bedrijf is als het ware op een vul kaan gevestigd. Het is dus wel raad zaam dat de eigenaar maatregelen neemt. De heer D. DE HAAN (prot. chr.) vraagt of er geen termijn vastgesteld kan worden van b.v. twee jaar, zodat de eigenaar precies weet waar hij aan toe is en tijd heeft om uit te zien naar een andere plaats voor zijn bedrijf. De VOORZITTER zegt, dat dit onmo gelijk is omdat er al sinds 1958 sprake is van een onwettige situatie. De ge meente sal geen haast maken met dwangmaatregelen, maar de heer Mor riën moet iets aan de situatie doen. Conform het voorstel wordt besloten. 7. Voorstel om toe te treden tot het Gasbedrijf Centraal Nederland. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag als vakonderwijzeres aan mej. J. Folkertsma. Conform besloten. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen welijksvoltrekkingen op buitengewone tijd of wijze. Mevr. POLET (P.v.d.A.) is bang dat bij de 'nieuwe regeling verschillende koste loze huwelijken tegelijkertijd gesloten zullen worden en de heer HILHORST (K.V.P.) heeft zelf ervaren, dat een huwelijk van een katholiek bruidspaar wel wat vluchtig behandeld werd om dat men er blijkbaar van uitging dat voor katholieken het kerkelijk huwe lijk belangrijker is dan de huwelijks voltrekking voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij acht het ge wenst, dat geen onderscheid gemaakt wordt tussen kerkelijken en onkerke- lijken en zou de ambtenaar graag in toga zien. De VOORZITTER, wijst er op, dat een nieuwe regeling nodig is orhdat teveel mensen gebruik maken van de gelegen heid kosteloos te huwen. Ook zij voor wie deze regeling niet gemaakt is. Door de nieuwe bepalingen wil men dit voorkomen en als alleen paren kos teloos trouwen die het werkelijk niet betalen kunnen, dan zullen zij dezelf de behandeling krijgen als ieder ander. De huwelijksvoltrekking is voor ieder gelijk, maar het ene bruidspaar stelt meer prijs op een plechtigheid dan het andere en als later het kerkelijk huwe lijk gesloten wordt, dan wordt er door het bruidspaar wel eens een sfeer van soberheid geschapen, die de ambtenaar vanzelf soberder doet zijn. Als het bruidspaar het burgerlijk hu welijk slechts een formele aangelegen heid vindt, dan is alles nu eenmaal an- BIRKSTRAAT 2 SOEST TELEFOON 2874 De ontruimingstermijn van het perceel Eikenlaan 4 en van het perceel Pias- weg 5 wordt met 5 maanden verlengd. Het ligt in de bedoeling ervoor te zorgen, dat de bewoners van deze hui zen op 3 november 1959 een andere wo ning hebben. Voor het perceel Prof. Lo- rentzlaan 83 is de termijn op een jaar gesteld, hoewel volgens de voorzitter dit pand in desolater toestand is dan de twee anderen. Het wordt echter bewoond door een bejaarde man, die men geen dienst bewijst met hem te laten verhuizen. 3. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager onderwijswet 1920 aan a. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor 1. het aanschaffen van verduisterings materiaal (luxaflex) in één lokaal 2. 40 psalm- en gezangenbundels, 1 vloeistofduplicator en 1 schrijfmachine; 3. leermiddelen voor 20 leerlingen der zesde klas, zulks ten behoeve van de Groen van Prinstererschool. Conform besloten. b. het R.K. schoolbestuur te Soester- berg voor diverse voorzieningen t.b.v. de St. Carolusschool. De heer ELBERTSE (K.V.P.) merkt te recht op, dat het niet hoffelijk was van een deel van het schoolbestuur te schrij ven dat het in zeer slechte staat ver keerde, maar gelukkig had iedereen begrepen dat een deel van het school terrein bedoeld was. Conform besloten. 4. Voorstel tot onbewoonbaar verkla ren van a. de woningen Kerkpad N.Z. 45 en Lange Brinkweg 36 Conform besloten. b. de woning Hartweg 4. Conform besloten. 5. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing van de hinderwetverorde ning. Conform besloten. 6. Voorstel tot het weigeren van ont heffing van de hinderwetverordening. De heer PIEREN (P.v.d.A.) wijst erop, dat deze ontheffing van de hinderwets verordening reeds eerder in de raad behandeld werd. Toen werd deze ook geweigerd en er zou met de eigenaar van het bedrijf over eventuele verplaat sing naar Soest of een ander deel van Soesterberg gepraat worden. van een krediet a. voor de bouw van een Chr. kleuter school aan de Vinkenwêg hoek Nieuw- straat Conform besloten. b. voor de eerste inrichting van de 2e R.K. kleuterschool te Soesterberg. Conform besloten. 10. Voorstel tot aanvulling van de af schrijvingstabel voor het Openbaar Slachthuis. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting over het dienstjaar 1958. Conform besloten. 12. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van leges en van rechten wegens hu- voordracht stond, kreeg 2 stemmen. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Betaling in overleg. 15. Voorstel tot verkoop van grond na bij de Soesterbergsestraat aan N.V. Coördinatiebouw, gevestigd te Hilver sum. Er werd besloten deze grond te verko pen onder voorwaarde, dat 18 van de 53 huizen voor 10 jaar als huurhuizen gebruikt zullen worden. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vraagt waar om men afgezien heeft van het oor spronkelijke plan hier allemaal mid denstandswoningen te bouwen, die voor verhuur bestemd zijn. Nu zijn het er slechts 18 en dit betekent dat weinig meer dan 18 Soester woningzoekenden bij deze bouw gebaat zijn. De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelt mede, dat dit inderdaad de be doeling is, maar er was geen maat schappij te vinden, die op deze voor- Wethouder VAN ZADELHOFF ant woordde, dat de verkoper de opmer king plaatste de grond wel duurder te kunnen maken door het te verpach ten, waarna in besloten vergadering over deze zaak twintig minuten gespro ken werd. g. gelegen tussen Talmalaan en Dal- weg van W. van Logtenstein. Dit voorstel wordt teruggenomen. kJ Voof hel here Baby-huidje POEDER-ZALF OLIE ZEEP 17. Voorstel tot het aangaan van een ruiling met C. v. d. Bremer in verband met verbreding van de Olijkeweg- Ferdinand Huycklaan. Conform besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer PIEREN (P.v.d.A.) opnieuw aandacht voor de vuilnisstortplaats op de grens van Zeist en Soesterberg. Er is hier nog steeds niets gedaan, hoewel Zeist toe gezegd had het vuil met zand af te dekken. Op de Lorentzlaan hebben de bewoners overlast van vuil waswater, SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 ders dan bij een bruidspaar dat alleen op het gemeentehuis komt. Het komt ook wel voor, dat men geen prijs stelt op een lange toespraak, maar in ieder geval zal de ambtenaar wijzen op het belangrijke besluit dat genomen wordt. En meestal wordt door de ambtenaar in overleg met het bruidspaar gehan deld. De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) wijst erop, dat er katholieken zijn, die j Huidzuiverhe id - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder zelf de oorzaak ervan zijn, dat het wel eens lijkt of aan een huwelijk van een paar, dat niet in de kerk trouwt, meer aandacht besteed wordt. Terecht ach ten zij het kerkelijk huweijk van gro ter belang dan het burgerlijk, maar het is onjuist te doen alsof dit burgerlijk huwelijk weinig te betekenen heeft. Conform het voorstel wordt besloten. 13. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een extra krediet voor de aan schaffing van sets ten behoeve van de openbare lagere school voor g.l.o. te Soesterberg. Conform besloten. 14. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzeres aan de openbare school voor g.l.o. te Soesterberg. Mej. H. M. E. Kranenburg, onderwij zeres te Ommen, wordt met 18 stemmen gekozen. Mej. A. C. Feenstra, onderwij zeres te De Bilt, die als derde op de waarde wilde bouwen. Aanvankelijk wel, maar op het laatste moment heeft men er vanaf gezien omdat er in Soest geen woningnood zou zijn. Men behoeft echter niet bang te zijn, dat het met de vraag naar middenstands-huurwo ningen de verkeerde kant zal uitgaan, want als het plan voor de bouw van 500 woningen op de Eng uitgevoerd wordt, dan zullen dit voor de helft wo ningwetwoningen worden en voor de andere helft zal contact opgenomen worden met een beleggingsmaatschappij. 16. Voorstel tot aankoop van grond a. voor verbreding van de Van Wee- destraat van H. A. Fugers. Dit voorstel wordt teruggenomen. b. voor verbreding van de Dorrestein- weg van H. G. Wilgenburg. Conform besloten. c. gelegen aan de Generaal Winkel manstraat van Th. H de Goede. Dit voorstel wordt teruggenomen. d. gelegen aan de Soester Engweg en aan de Middelwijkstraat van J. A. M. Kuyer. Conform besloten. e. gelegen aan de Koninginnelaan van J. Zoetelief. Conform besloten. f. gelegen aan de Dalweg van J. J. Brouwer. Comform besloten, nadat de heer HIL HORST (K.V.P.) de opmerking maakte dat blijkbaar bij de taxatie geen rekening gehouden was met de belan gen van de gebruiker. VOOR M PtreTTIGE SNHH BlDltNIhlG GRRAGE 5MITSWEG19TEL; 3865 50. Het bezoek aan Peggotty en de droeve gebeurtenis in haar woning, hadden Davids gedachten afgeleid van zijn boos vermoeden over Steerforth, maar nauwelijks was hij weer in de kamer ten huize van juffrouw Crupp of hij herinnerde zich het geheimzin nige lachje waarmee Steerforth had gereageerd op zijn verwijt, dat hij zich zo weinig vertoonde. „Wat voert hij in zijn schild piekerde David. „Er is iets, dat niet klopt met hem - ik kan beter eens gaan kijken in Yar- mouth". De volgende zaterdag was hij al op weg. Vader Peggotty begroette hem uitbundig toen hij na het vallen van de duisternis het boot-huis be trad. „Fijn, dat je weer eens aanloopt, David," zei hij, „het is wat stil in huis soms. Emilie is vaak in de stad en Ham heeft zijn werk, dus dan zit de ouwe man maar wat alleen, hè Hij zette een kaars voor het venster. „Dat is voor de jongelui als ze thuis komen," zei hij, „dan weten ze waar het veilige huis te vinden is. Ik ver wacht ze nu elk ogenblik. Laten we gaan zitten, David". Ze praatten en kele minuten tot buiten gestommel weerklonk. „Dat zullen ze zijn", glim lachte Peggotty. „Mijn Emilie en mijn Ham. Komaan, het is dan ook weer etenstijd geworden. Ik lust wel wat en Op dat moment ging de deur open en vertoonde zich de lange fi guur van Ham. Hij was lijkbleek en keek van zijn oom naar David en van David naar de oude huishoudster, die juist uit de keuken de kamer binnen stapte. „O," stamelde hij, „eh - David, jij hier Ik eh mag ik je wat laten zien buiten Kom eens even, wil je Peggotty keek ver baasd en David stapte aarzelend naar de deur en ging naar buiten. Vaag zag hij in het donker Ham staan, maar van Emilie was niets te bespeuren. „Waar is Emilie vroeg hij. Als enig antwoord reikte Ham hem een brief over terwijl een snik zijn sterke schou ders deed bewegen dat niet weg kan stromen omdat de wasserij in die laan niet op de riole ring aangesloten is. Deze aansluiting zal in orde komen. De heer ELBERTSE (K.V.P.) vraagt of de grond voor de woningen, die in vrijetijdsbesteding gebouwd zullen wor den, al overgedragen is. Dit is niet het geval en zal gebeuren als de woningen klaar zijn. Aan de ene kant om de bouwers de rente van dit bedrag te gunnen en aan de andere kant om wat steviger in de schoenen te staan als de bouw niet mocht doorgaan. Het niet overdragen van de grond leverde financieringsmoeilijkheden voor de bouwers op, maar volgens wethouder VAN ZADELHOFF zijn deze opgelost. De heer HILHORST (K.V.P.) vindt dat de verbetering van de Wieksloot een verslechtering geworden is, maar uit opmerkingen van de VOORZITTER en wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) blijkt, dat er nog niets aan de weg ge daan is omdat het nog geen gemeente eigendom is. De heer VAN ROOMEN (K.V.P.) vraagt om verbetering van een deel van de Maatweg. Hiermee zal begonnen wor den. Ook de Korte Kerkstraat moet nodig verbeterd worden, maar men is het nog niet eens met de grondeigena ren. Op verzoek van de heer HOM (K.V.P.) zal de rijkswaterstaat erop gewezen worden, dat door de zachte berm van de hoofdweg gevaarlijke situaties ont staan daar stenen losgereden worden De heer BROUWER (V.V.D.) vraagt op nieuw naar de verbetering van de bocht bij Zonnegloren. Het plan ligt bij gemeentewerken en er zal een be groting van het werk komen. De heer KLARENBEEK (K.V.P.) vraagt of er opnieuw witte strepen op de Nieuweweg kunnen komen, die rijweg en fietspad scheiden, daar auto's zich weinig van fietsers aantrekken. Sommige raadsleden zijn echter van mening dat het net andersom is. Te 9 uur sloot de voorzitter de verga dering. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, telefoon K 3403-432, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. SCHOOL VOETBALTOURNOOI. De uitslagen van de j.1. gehouden wed strijden waren Openbare schoolSt. Carolusschool 1-0. Christelijke school Titus Brandsmaschool 6-0. Door deze overwinningen heeft de Openbare school zich aan de leiding van het tournooi geplaatst, met 2 pun ten voorsprong op de Christelijke en de St. Carolusschool en met een voorsprong van 4 punten op de Titus Brandsma school. De finale-wedstrijden kunnen nog voor de nodige spanning zorgen. Bij overwinnigen van de Chr. school op de Openbare school en van de St. Carolusschool op de Titus Brandsma school zullen 3 ploegen met een gelijk aantal punten eindigen. Door straf schoppen zal dan uitgemaakt worden wie zich voor een jaar bekerhouder mag noemen. OPHEFFING SCHOOL HEMALIE. In verband met de stijgende kosten en het daardoor oplopend tekort op de exploitatie zal de school, verbonden aan het koloniehuis Hemalie, met ingang van 1 september 1959 worden opgehe ven. De kinderen zullen dan worden on dergebracht op de verschillende plaat selijke scholen. De zalen die dan vrij komen zullen worden ingericht voor recreatie, zoals speelzalen, werkplaat sen voor handenarbeid enz.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6