J Jubilerende Burgemeester door geheel Soest en Soesterberg op waardige wijze gehuldigd* IN DE HOEK. v». .J DINSDAG 2 JUNI 1959. 37e JAARGANG No. 41. SOESTER f OURAM Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 EEN BOEKWERK OVER SOEST DOOR RINKE TOLMAN EN JAN VAN OORD ALS GESCHENK. Gistermorgen waren wethouders, raads leden, oud-raadsleden van Soest met hun dames, hoofden van dienst, hoof den van scholen, politie-autoriteiten en ambtenaren in de raadszaal aanwezig om de burgemeester, mr S. P. Baron Bentinck, te huldigen ter gelegenheid van het feit, dat hij op 1 juni 12'/2 jaar hoofd van de gemeente was. Wethouder W. G. van Zadelhoff, de loco-burgemeester sprak het welkomst woord, dat in het bijzonder de moeder ran de jubilaris, mevr. Bentinck en de oud-burgemeester van Soest, jhr mr C. Dedel gold. De heer Van Zadel hoff maakte bekend, dat bericht van verhindering was binnengekomen van de raadsleden mevr. E. C. van Goor- Cleton en de heer De Bruin, oud-raads leden de heren Ooms en Dorrestein en van mevr. Philipsen-Van Hoytema. De heer en mevr. Bentick werden bin nengeleid door de heer Van Andel en mevr. Polet, waarna wethouder van Zadelhoff het woord nam. In december 1946 deed de burgemees ter zijn intocht in onze gemeente en hij werd op het raadhuis geïnstalleerd. Bij deze gelegenheid had de heer Van Zadelhoff eveneens het woord mogen voeren en hij had de nieuwe burge meester gewezen op de vele mogelijk heden, maar ook moeilijkheden die Soest te bieden had. Nu mocht hij weer het woord voeren, hoewel hij de wens van de burgemeester geweest was dat heel weinig aandacht aan dit jubileum geschonken zou worden. Nu zijn er eveneens veel mogelijkheden en de moeilijkheden zijn misschien nog groter dan 12Va jaar geleden. Toen had Soest 21000 inwoners en nu 27000. Een belangrijk gevolg hiervan was dat de woningnood een geweldig probleem vormde. En juist dit probleem kwam voor een groot deel op de schouders van de burgemeester terecht, die zelf de verdeling van de woonruimte onder zich hield. Daarmee toonde hij dat de belangen van iedere inwoner hem na aan hart liggen. Er zijn tijdens de ambtsperiode van burgemeester Ben tinck in onze gemeente 1663 huizen ge bouwd en er zijn er op het ogenblik 344 in aanbouw, die binnen 4 maan den gereed zullen zijn. Intussen is er alweer begonnen met 350 a 400 woningen en er zijn plan nen in voorbereiding voor de bouw van 800-1000 huizen, zodat er hard gewerkt wordt aan het bestrijden van de woningnood. Als er nieuwe huizen komen dan is daarnaast nog van alles nodig. In de eerste plaats scholen en vooral op dit terrein heeft de burgemeester bijzon der veel werk verricht. Er zijn 9 scho len, een kleuterschool en 2 semi-perma- nente scholen gebouwd en vele scholen werden uitgebreid. Spoedig zullen nog een lagere school en drie kleuterscholen gebouwd worden en er staan verschillende uitbreidin gen van scholen op het programma. Er is acht km nieuwe weg aangelegd van december 1946 tot nu en er kwamen vele voetpaden en plantsoenen. Er is een miljoen gulden uitgegeven aan de verbetering van de Soester wegen. Er is 25 km trottoir aangelegd en in 1950 is aan de riolering begonnen. De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Soesterberg is klaar en het bedrijf in Soest nadert de voltooiing. Er is reeds 23 km riool aangelegd, maar dit is slechts een begin en verlichting en wa terleiding is veel verbeterd sinds 1946. Het gasbedrijf heeft een grote uitbrei ding ondergaan. In 1946 werd er 1,7 miljoen kubieke meter gas geleverd en nu 3,6 miljoen kubieke meter. Met de sportvelden staat Soest er aanmerke lijk beter voor dan kort na de oorlog. Er is meer hygiënische afvoer van vuilnis en de uniforme emmers zorgen door het vuilverwerkingsbedrijf, dat in te worden. De brandweer onderging een enorme uitbreiding en er kwam een schoolartsendienst en een B B. in onze gemeente. De samenwerking met de naburige ge meenten Baarn, Amersfoort, Hoogland en Zeist was voortreffelijk en voor een groot deel was dit te danken aan de persoon van de burgemeester en zijn beleid als hoofd van onze gemeente. De financiële positie van de gemeente is gunstig ondanks verschillende begro tingen die een wat somber beeld gaven. In 1920 was Soest een agrarische ge- is dit eigenlijk een wat abstract begrip, vooral in een gemeente als Soest, waar de belangen zo geheel verschillend zijn en het ene belang vaak strijdig met het andere. Wanneer men er echter oprecht naar streeft van Soest een gemeente te ma ken, waarin het goed wonen en wer ken is, dan werkt men aan een algemeen belang waarbij iedereen gebaat is. De burgemeester dankte de wethou ders voor de ernst waarmee zij zich wijden aan het dagelijks bestuur van de gemeente. Deze ernst maakt het no- Van 1920-1940 kwamen teveel forensen en teveel ouden van dagen in Soest wonen, maar de laatste jaren is de samestelling van de bevolking veel gunstiger geworden. Er zijn nu 15 tot 20 industrieën. Acht uitbreidingsplannen hebben na de oorlog het aangezicht van Soest gewij zigd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het plan voor bebouwing van de Eng het sluitstuk zou betekenen, maar Soest heeft een taak in het oplossen van de moeilijkheden, die het westen des lands heeft en nog zal krijgen bij het huisvesten van de steeds groeiende bevolking. Dit zal ons de gelegenheid bieden een mooi geheel te maken van onze gemeente, waarvan de bebouwing zo slecht opgezet was. De ontwikkelingsgang die Soest door maakt vergt veel van de burgemeester en van het college en spoedig zal een vierde wethouder nodig zijn. De gemeente heeft bij deze dynamische gang van zaken goede leiding nodig en kan zich gelukkig prijzen deze nu reeds 12'/2 jaar te krijgen van de heer Bentinck, die zich steeds een aristo craat toonde. Eerlijk, beminnelijk en met een grote liefde voor Soest. Het was de wens van de burgemeester zo min mogelijk aandacht aan deze 12'/2-jarige ambtsvervulling te schenken en hij zou het zeker niet op prijs ge steld hebben als men geld bijeenge bracht had voor een geschenk. De raad had echter zonder de voorzitter een be sluit genomen en door dit besluit zal een geïllustreerd boekwerk over Soest uitgegeven worden, dat wordt samen gesteld door de Soester auteurs Rinke Tolman en Jan van Oort. Wethouder Van Zadelhoff dankte de burgemeester voor alles wat hij in het belang van de gemeente deed en zijn echtgenote voor de steun die zij hem bij dit werk schonk. De burgemeester beantwoordde de toe spraak van de wethouder. Hoewel het inderdaad de wens van hemzelf en zijn echtgenote geweest was dat er niet te veel aandacht besteed zou worden aan zijn 12'/2-jarig verblijf in Soest, was mr Bentinck toch ten zeerste getrof fen door de hartelijke gevoelens van allen, die dit jubileum liever niet on opgemerkt voorbij wilden laten gaan. De wethouder had een overzicht gege- dig dat ook schijnbaie kleinigheden met veel verantwoordelijkheidsgevoel be handeld worden, want zo'n kleinigheid kan voor een ander van groot belang zijn. Rechtvaardigheid in de besluiten is een eerste vereiste. De burgemeester dankte allen, die hem op de prettige wijze waarop zij hem tegemoet waren getre den het werken voor Soest gemakkelij ker gemaakt hadden en die nu deze dag tot een bijzonder vreugdevolle dag maakten. De bevolking van Soest heeft reeds getoond genoeg nuchter heid en realiteitszin te bezitten om zich neer te kunnen leggen bij besluiten die wel eens minder aangenaam waren. Het verheugde de burgemeester zeer, dat op een officieuze bijeenkomst van de raad, die bepaald onwettig geweest moet zijn omdat de voorzitter deze bijeenkomst niet belegd had, het besluit genomen was een boek over Soest te laten samenstellen. Men zal meer van de gemeente waar men woont gaan houden naarmate men er meer van weet en belangstelling voor de historie stelt de mens in staat het heden te begrijpen uit de gegevens van het verleden Culturele en geestelijke erfenissen win nen aan waarde als men weet waar ze vandaan gekomen zijn en het is van groot belang ze door te geven aan de jeugd. Het is bijzonder verheugend dat de geschiedenis van Soest in een boek werk samengevat zal worden, waarop latere geschiedschrijvers kunnen voort bouwen. Soest is in de laatste 12V2 jaar bijzonder veel veranderd, maar het ziet er naar uit, dat het in de komende 12% jaar nog meer veranderen zal. De burgemeester dankte hartelijk voor de vriendelijke woorden, waarvan hij j wist dat ze uit het hart van de spre ker kwamen en voor het geschenk. De heer A. P. Hilhorst sprak namens de gemeenteraadsleden. Bij de komst van de burgemeester in Soest wist men hoe zijn werk in de vorige gemeente, waarvan hij het hoofd was, gewaar deerd werd. Nu heeft Soest gedurende I2V2 jaar de gunstige invloed van zijn leiding kunnen ervaren. Er moesten belangrijke beslissingen in de raad genomen worden en de bur gemeester gaf als voorzitter iedereen de gelegenheid zich volledig uit te spreken. Hiervoor heeft de raad altijd zeer veel waardering gehad. Nog geheel onder de indruk van alle hartelijkheid en vriendelijk heid, die mijn vrouw en ik met onze kinderen op 1 juni van zo veel kanten hebben mogen erva ren, maak ik gaarne gebruik van de gelegenheid, die de Soester Courant mij biedt, om uiting te geven aan onze grote dankbaar heid. Door aller spontane medele ven met mijn jubileum hebt U deze dag voor ons tot een onver getelijke gemaakt. Op vele wijzen ontvingen wij hartverwarmende blijken van genegenheid. Het samenzijn 's ochtends met raadsleden, oud-raadsleden en ambtenaren was voor ons een tot grote dankbaarheid stemmende be levenis. Op de receptie ervoeren wij een gemeende hartelijkheid. Een grote verrassing was de aller aardigste zanghulde van de kin deren. Het défilé was overweldigend. Hoevelen hebben hier niet aan meegedaan, zowel ouderen als jongeren, zowel uit Soest als uit SoesterbergHet speet ons, dat de deelnemers zo nat werden en wij hopen van harte, dat vooral de luchtig geklede gymnastiek- en sportverenigingen hierdoor geen verkouden leden gekregen hebben. Het was een ontroerend moment toen tot slot het Wilhelmus ge zongen werd tussen de tegenover ons opgestelde vaandels. Wij beseffen, dat achter de scher men veel werk verzet is om alles zo goed te doen verlopen. Wij danken ook hen hartelijk die de voorbereiding en uitvoering van alles wat op deze dag gebeurde verzorgd hebben. De burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. ven van alles wat in Soest gedurende - afgelopen I2V2 jaar in Soest tot stand j)e onderlinge verstandhouding tussen samenwerking met Baarn geëxploiteerd gekomen was, maar hieraan had de de raadsleden is zo bijzonder goed, dat wordt, voor kompost ten behoeve van burgemeester slechts een aandeel kun- Soest een uitzonderingspositie in ons nen hebben dank zij de grote steun land inneemt. Voor een groot deel is van de wethouders en de raadsleden. dit te danken aan de wijze waarop de Wanneer men spreekt over het behar- burgemeester de zittingen van de raad tigen van de belangen van Soest, dan leidt. de grond. Het politie-apparaat werd uitgebreid, maar helaas onvoldoende en de huis vesting van de politie dient verbeterd Soest breidt zich steeds uit en van een agrarische gemeente wordt het een stadsgemeente. De heer Hilhorst was ervan overtuigt, dat dit de burgemees ter, die een grote liefde voor het plat teland heeft, ter harte gaat, maar er moeten nu eenmaal maatregelen getrof fen worden om de groeiende bevolking onder te brengen. D'e heer Hilhorst dankte ook mevr. Ben tinck, die er misschien wel de oorzaak van is, dat de burgemeester er niet van houdt een raadvergadering langer te maken dan nodig is. Wanneer dit zo is, dan zijn ook de echtgenoten van de raadsleden haar dank verschuldigd. Namens de leden van de raad bood de heer Hilhorst de jubilaris een viertal boekwerken over kastelen en moderne architectuur aan. De burgemeester toonde zich zeer ver rast over het geschenk, waarvan de heer Hilhorst gezegd had dat het slechts een kleinigheid was. Deze boekwerken had de heer Bentinck echter nog niet, juist omdat ze zo prijzig waren. Het was verheugend, aldus de burge meester, dat de raadsleden als hun woordvoerder een echte Soester inwo ner hadden gekozen, wiens voorouders gedurende eeuwen in Soest woonden. De heer Hilhorst had erop gewezen, dat de voozitter van de raad graag ieder uitvoerig aan 't woord laat en de burgemeester verklapte om welke reden hij dit doet. Het is onprettig als een raadslid medewerking verleent aan een besluit waar hij eigenlijk tegen is. Bij wat langere discussie hebben de meningen gelegenheid bij elkaar te ko men en er is grote kans op eenstem migheid. Aan de andere kant is het echter gewenst, dat al te uitvoerig pra ten in de raad bekort wordt door dis cussies in de commissievergaderingen. De verhouding tussen de raadsleden is uitstekend en dit bevorderd de goede Wanneer we het zouden mogen beleven, dat we dit jaar weer eens een zomer krijgen als waarvan we de laatste ja ren alleen maar gedroomd hebben, kan het voor onze V.V.V. een goed jaar worden. Dat zou voor ons allen natuurlijk pret tig zijn, maar voor de V.V.V. toch wel in 't bijzonder. Het is helaas zo in onze gemeente, (dit in tegenstelling tot andere gemeenten in ons land, die in een gelijke positie verkeren als Soest), dat er maar heel weinig in het werk van V.V.V. door de dorpelingen wordt meegeleefd. Nu heb ik het idee, dat wanneer alles eens door mocht gaan wat de V.V.V. deze zomer van plan is te doen, de on verschillige houding van vele gemeen tenaren in een interesse zou verande ren. Het is immers zo, dat de interesse in 't werk van V.V.V. van regenbuien af hankelijk is. Als we daarbij naar het ledental van V.V.V. zien, dan moet het aantal slechte zomers in de laatste jaren wel bijzonder groot zijn geweest. Van onze ca. 27.000 inwoners zijn er maar pl.m. 600 lid. Dat is niet veel en het lijkt eigenlijk nergens op. In de eerste plaats mag van alle nering doenden worden verwacht dat zij het werk van de V.V.V. steunen, maar daarnaast zou de naam van iedere inge zetene op de ledenlijst moeten prijken. Al zou het alleen maar zijn om het recht van kankeren, als dit nodig mocht zijn, dan moest er eigenlijk geen Soester, a raison van 2,50 contributie per jaar, op de ledenlijst mankeren. De V.V.V. zou veel meer kunnen doen, het bestuur zou de hele bevolking ach ter zich weten en het zou de samenhang in onze gemeente zeer ten goede komen. Om, ter aansporing, tot het lidmaat schap, een variant van een rijksleuze te gebruiken Maak dat U er bij komt. H. OEKMAN perde aan het democratisch besturen van onze gemeente. Het deed de burgemeester goed te con stateren, dat naast de goede herinne ringen, die hijzelf van 12% jaar Soes ter gemeenteraad had, de raadsleden zelf blijkbaar ook goede herinneringen hadden, getuige de vriendelijke woor den en het cadeau, dat een mooie her innering aan deze feestdag en de pret tige samenwerking gedurende 12'A jaar was. De gemeentesecretaris, de heer J. J. J. ML Festen dankte de burgemeester namens het gehele gemeentepersoneel voor de wijze waarop hij steeds de be langen van allen behartigd had. Hij had interesse getoond bij blijde en droe vige gebeurtenissen en met zijn voor treffelijke eigenschappen van hoofd en hart een arbeidsgemeenschap gescha pen die in kameraadschappelijke geest voor de gemeente werkzaam is. Als er wel eens moeilijkheden waren, dan had de burgemeester deze op rustige en overtuigende wijze opgelost, zonder iemand te kwetsen. Aan het hoofd van de gemeente staat de raad, maar de centrale leiding over het personeel van de gemeente is in handen van de burgemeester. Door het coördinerend en bindend karakter van zijn leiding was alle animositeit tus sen de verschillende diensten voorko men. Wie in de gemeentedienst is, heeft er varen dat geen slaafse volgzaamheid verwacht wordt, maar werken met ver antwoordelijkheidsgevoel en zoveel mo gelijk zelfstandigheid. Ambtenaren wa ren door de burgemeester steeds als werkelijke bestuursambtenaren gezien en naar hun advies was steeds ge vraagd. Dit maakte het werk prettig, zodat alle gemeenteambtenaren graag de toezegging doen dat zij plichtsge trouw en nauwgezet hun werk zullen blijven doen. gang van zaken en het snel werken. p>e wet stelt bij de benoeming van 'n Met deze goede samenwerking bewijst de Soester raad niet alleen de gemeen te een dienst maar ook de democratie, want deze werkwijze toont slechts de goede zijde van een democratisch be stuur. Op de burgerbijeenkomsten, die jonge kiezers gehouden worden burgemeester slechts de eis dat de be trokkene 25 jaar moet zijn, maar om een goed burgemeester te zijn heeft men veel meer nodig tact, volharding, zelfvertrouwen, vakbekwaamheid en maatschappelijke belangstelling. Echter ook wijsheid, die vrij is van zelfzucht moet gewezen worden op de waarde en die gepaard gaat met mensenkennis, en de voordelen van de democratie en j Genegenheid en rechtvaardigheid, maar dit zou moeilijk gaan als er iets ha- j (Vervolg pag. 2., kolom 1.)

Soester Courant | 1959 | | pagina 1