MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST. Soest, 27 mei 1959. Redaktie Soester Courant, Soestdijk. Geachte Redaktie. Zou U het volgende willen opnemen Het is te betreuren dat Oekman zo mid deleeuws tekeer gaat in het geval van de aanranding van een 12-jarig kind. Spontaniteit kan ik erg waarderen in dit geval echter wordt de lynch-idee gepropageerd, de primitieve wraak. Naar mijn bescheiden mening berust onze beschaving juist op de beheersing, het intomen van gevoelens van wraak en vergelding. De psychologen krijgen een misplaats te veeg uit de pan. De meesten van ons weten toch wel van nabij hoeveel on heil zij weten te voorkomen (waar la ter niet meer over gesproken wordt) als de psycholoog echter in de krant genoemd wordt dan is het ter verdedi ging van de misdadiger en hun oordeel vindt (heel begrijpelijk) moeilijk in gang. Toch is de opvatting, de misdadiger als een patiënt te zien, modern in de goe de zin van het woord. Uiteindelijk is 't de eerste stap naar een betere samen leving, daarover zijn trouwens alle vooraanstaande figuren op elk gebied het in de wereld wel eens. Het feit dat het afschuwelijke geval van mishandeling Oekman kennelijk niet koud laat kan ik heus wel aan voelen en ik zou ook tegenmaatrege len willen nemen, zelfs liefst grondiger dan de huidige publieke opinie dit toe laat. Teveel geschrijf erover in de krant werkt vaak averechts, het betreffende soort individuen leest zoiets met wel lust en kan er door worden aangemoe digd. Opgeblazen waarschuwingen verwek ken vaak nutteloze onrust bij veel ou ders, die niet weten op welke wijze zij hun kinderen moeten voorlichten kin deren bang maken is een hachelijke zaak, waarvoor velen met recht terug schrikken. Meer vertrouwen heb ik in dezen in het optreden van de politie tegenover de schoolgaande jeugd. De politie toont gevoel voor prestige, heeft een speciale ervaring en takt en, wat belangrijker is, zij kan een misdadig geval nuchter bekijken. Die nuchtere instelling jegens de mis daad zien we ook bij kinderen, (zie hun reakties op gruwelverhalen) zodat de politie hier zeker op doeltreffende wijze voorlichting en instructie zou kunnen geven. De jeugdopvoeding in het verkeer heeft het kontakt tussen jeugd en politie veel verbeterddit geeft ons vertrou wen dat de politie bij de voorlichting over kinderaanranding ook in school verband succes zal weten te behalen. Hoogachtend, SEBO DETMERS. Soest, 1 juni 1959. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een klein plaatsje in de „Soes ter" met dank voor de plaatsing. Bijna aan 't eind van de Foekenlaan, bij de bocht waar het rijwielpad begint naar de Dennenweg, loopt nog een zandweg, die doodloopt in een gedeelte bos tegen de duinen. Gisteren, zondag 31 mei, passeerde ik daar en trof daar enige auto's aan, waarvan een drietal bezig was met al le kracht hun wagens te poetsen resp. te repareren. Onder dit drietal bevond zich een vrouw, practisch naakt, be dekt met een klein zwembroekje en de buste opgebonden door middel van een twents lapje. Toen ik één van die poetsers vroeg of ze daarvoor naar Soest kwamen, kreeg ik van die naakte dame te horen „we betalen allemaal belasting". De meegebrachte kinderen ravotten, rukten takken van bomen en planten, gooiden papieren weg enz. enz. Vanmorgen vroeg trof ik ter plaatse een hoop lucifers aan. Blijkbaar luisteren deze lieden nooit naar de radio „Rook niet in de bos sen". Hoelang worden deze lieden in Soest nog toegelaten TUKKER. TEMPO GAAT PUZZELEN. Op 18 juni en op 23 juli worden er twee rijwielpuzzelritten gehouden, ge organiseerd door de wielervereniging Tempo. Er wordt gestart bij restaurant Zonneheuvel om 19 uur. 55 JAAR GETROUWD. Op 2 juni 1904, vandaag 55 jaar gele den, begaven Dirk Bleijerveld en zijn bruid Geertje Legemaat zich naar het kleine gereformeerde kerkgebouw aan de Julianalaan, waaruit later de Julia- nakerk ontstond. Met een tentwagen kwamen zij van het gemeentehuis, gevolgd door de fa milieleden en ds Teering van Utrecht zegende het huwelijk in. Soestdijk had in die tijd nog geen eigen gereformeer de predikant en de heer De Ruig was godsdienstonderwijzer. De heer Bleijerveld was metaalslijper en hij werd voorman in een fabriek in Schiedam voor 18.in de week. Dat was voor die tijd zeker geen gek loon. Hij kreeg echter een tip van de boekhouder dat de zaak failliet zou gaan en het jonge echtpaar ging naar Alkmaar en later naar Leeuwarden. Daar kon mevr. Bleijerveld echter hele maal niet wennen en ze werd zelfs ziek. De dokter raadde een andere omgeving aan en Amersfoort werd de nieuwe woonplaats. Daar werkte de heer Bleij erveld aanvankelijk bij de firma Eysink op het Julianaplein en later maakte hij deel uit van de firma, die een ver- nikkelinrichting in de Bernulfusstraat dreef. fn 1927 kwam het echtpaar Bleijerveld naar Soest en in de Torenstraat werd 'n melkzaak begonnen. Er was nog geen sprake van sanering, dus in Soestdijk zaten de klanten maar ook in Soest-Z. Nog was het verhuizen niet afgelopen, want de melkzaak werd verplaatst naar de Eikenlaan en later naar de Nieuweweg. Twee knechts waren nodig om het werk af te kunnen en toen die door de be zetter weggehaald werden, omdat deze vond dat er belangrijker werk te doen was, verkocht de heer Bleijerveld het bedrijf en ging op de Waldeck Pyrmont- laan wonen. Tegen het eind van de oorlog werd hij wisselloper van de Nederlandsche Middenstandsbank, maar zo omstreeks 1944 vond hij het welletjes en ging stilleven. De bruid is 79, de bruidegom 78 en beiden zijn gezond en actief. Een dochter, die in Australië woont, is overgekomen voor het feest en ze blijft een half jaar. Daardoor mist het jubilerende echtpaar de wekelijkse brief, die nu al zeven jaar op de Van Lenneplaan in de bus gegooid wordt, maar dat kan geen kwaad, want een la van het buffet is toch al bijna vol met al die brieven en zo'n lang bezoek is toch nog meer waard. Drie dochters (Australië, Driebergen, Hilversum) en een zoon in Amstelveen, 14 kleinkinderen en een achterklein kind hebben vandaag een feestdag. Hier of in de plaats waar zij wonen, want ze kunnen natuurlijk niet alle maal komen. Maar een feestdag is het toch. KERKCONCERT. Voor een kleine honderdtal muziek liefhebbers werd vrijdagavond het 5e kerkconcert in de Oude Kerk gegeven. Het Hilversums Kamerkoor, onder lei ding van Meti Smit Duyzendkunst, trad op met solistische medewerking van Rini Teerink, sopraan Jan Steenhui zen, basWim v. d. Lek, fluit Henk Brouwer, viool; Jaap v. d. Drift, gam ba en Maarten Kooy, kabinetorgel. De cantate Jesu, meine Freude van Buxtehude, zestiende-eeuwse muziek bij het Hooglied, twee psalmen van Reda, een orgelwerkje van dezelfde componist, een aria uit een Bach—can tate, een motet van Distier, een mo tet van Pepping en de avondcantate van Distier „Christ, Der Du bist der helle Tag" werden uitgevoerd. WEDSTRIJDROOSTER VAN TEMPO. 4 Juni le rit van de recordcompetitie over 40 km In de Hooglandse polder. 17 juni 2e rit om de Beckeringhbeker. (Tijdrit van 4 km op de Foekenlaan.) 2 juli 2e recordrit over 40 km in de Hooglandse polder. 9 juli 3e rit om de Beckeringhbeker. (Sprintwedstrijden op de Eemweg.) 23 juli 3e recordrit over 40 km in de Hooglandse polder. 29 juli 4e rit om de Beckeringhbeker op de Foekenlaan. 13 aug. 4e recordrit over 40 km in de Hooglandse polder. 20 aug. 5e recordrit over 40 km in de Hooglandse polder. PUZZELRIT VAN S.E.C. Aan de puzzelrit voor fietsen, welke door S.E.C. voor leden en donateurs georganiseerd werd, hebben 25 koppels deelgenomen. Start en finish waren bij hotel Bos en Duin, waar de heer M. van Rouwendaal de prijzen uitreikte. 1. S. Tuenter en D. Bovenkamp, 33 strafpunten. 2. J. Kareisen en P. Nij- huis (48). 3. R. ten Hove en echtgenote (51). 4. J. Steendelaar en G. Beyen (55). 5. Mej. v. d. Broek en J. v. d. Broek (55). 6. Aalderts en J. Detmer (58). De troostprijs was voor het echt paar E. Roeijmans, dat 114 strafpun ten kreeg. UITSLAGEN VAN S.E.C. Welpen B.D.C. I—S.E.C. I 0—5. S.E.C. 2—Quick 2 1—1. S.E.C. 3C.J.V.V. 3 5—2. Amsvorde 2S.E.C. 4 21. DE VERVUILDE EEM. Het visseizoen is zaterdag begonnen en dat betekent dat de visser wat meer aandacht aan de Eem besteed heeft dan hij in het gesloten seizoen doet. Met verontwaardiging heeft hij moeten constateren, dat naast 't zwarte water in Overijssel ook de Eem een zwart water genoemd kan worden. Door ver- onreiniging is het water zo zwart ge worden en op vele plaatsen kan men een onaangename lucht waarnemen. De visstand heeft opnieuw een veer moeten laten; grote aantallen brasems van 2 tot 5 pond, voorns tot 2 pond en zelfs karpers van minstens 6 pond wijzen op de droevige resultaten van deze verontreiniging, want zij drijven dood in de Eem. In heel Nederland wordt geklaagd over de verontreiniging van het water en ook over de Eem moet geklaagd wor den. Niet alleen de sportvissers worden geschaad door het onzuivere water, maar allen die van de Eem voor re- kreatie-doeleinden gebruik maken. De vissers zijn de minister dankbaar dat er twee dagen eerder dan gewoon lijk gevist mocht worden, maar zij zul len nog dankbaarder zijn als er iets gedaan wordt tegen de verontreiniging van het water. RIT VAN DE M.A.C.S. Zondagmiddag namen 25 automobilis ten en motorrijders deel aan de rit van 70 km in de omgeving van Soest en Amersfoort, welke was uitgezet door de Motor- en Autoclub Soest. Na afloop werden in restaurant Zonneheuvel de prijzen door de heer E. Smit uitgereikt. Auto's1. R. Bergers (84 pnt.). 2. P. v. d. Berg, Amersfoort (90). F. Wijn gaard, Baarn (219). Auto's B. 1. J. Arends, Baarn (275). 2. N. H. van Zanten (308). 3. C. Webbing (375). Motoren 1. R. Wassenaar (92). 2. Th. de Muynck (169). 3. G. Deijs (212).

Soester Courant | 1959 | | pagina 5