SOEST. TWEEDE BLAD 100 JAAR KLEUTERSCHOOL. Vroeger waren kleuterscholen schaars, zodat het heel gewoon was dat minia tuurmensen uit Soest op de Prinses Amalia Bewaar- en Breischool gingen, die in Baarn was. Deze school werd in 1859 geopend in de Penstraat als een naamloze kleuter school onder leiding van mejuffrouw Hofman, die werd geassisteerd door haar zuster. In 1866 werd verhuisd naar de School straat en daar kreeg de school de naam van Pinses Amalia, gemalin van Prins Hendrik, de broer van koning Willem III. Prinses Amalia was dus de tante van Prinses Wilhelmina. Zij schonk 5000,aan de school. In 1866 werd mejuffrouw Vleming hoofd van deze school. Er waren ruim 200 leerlingen en mej. Vleming had slechts de hulp van een assistente. Nu zijn er 230 leerlingen, die een hoofdleidster, mej. Cl. van Dijkhuizen, 6 leidsters en 2 kwekelingen hebben. Er is dus wel heel wat veranderd. Ook bij het on derwijs zelf, want het ouderwetse mat jes vlechten behoort allang tot het ver leden en de 100-jarige is zeer voor uitstrevend en modern geworden. Mevr. Douairière Huydecoper van Maarsseveen had in 1840, met toestem ming van B. en W. van Baarn, in „Buitenzorg", aan de hoofdweg, een be waarschool gesticht, maar die ging achteruit en werd opgeheven. Dat deed de school aan de Penstraat en later aan de Schoolstraat nog meer bloeien. Financieel ging het echter na enkele tientallen jaren minder goed, want het geld dat prinses Amalia van Saksen-Weimar geschonken had was in „Russen" belegd en die werden waar deloos toen Lenin de Tsaar in 1917 kwam vervangen. Giften en bazars hielden de school echter op de been. Uit Soest kwamen veel kinderen om de breischool te bezoeken en zij heb ben evenals alle oud-leerlingen een schrijven ontvangen van het comité dat de plechtigheden en feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest zal verzorgen. Over de gehele wereld zijn de uitno digingen verzonden en deze uitnodigen behelsden tevens een verzoek om een bijdrage voor de feestviering. Velen gaven blijk iets over te hebben voor de school waarop ze gingen toen ze nog niet lezen en schrijven konden, zodat het een feest van belang zal wor den. Op 27 juni voor de kinderen die nu de school bezoeken, op 1 juli voor oud-leerlingen van 6-14 jaar en op 4 juli is er een feestavond van oud-leer lingen boven de 14 jaar. Op dezelfde dag zal het bestuur reci piëren. Dit bestuur bestaat uit de heer S. Willemse, voorzitter; mevr. A. L. C. Beitsma-v. Spengler, secretaresse; mevr. H. C. J. Astro-Toonk, penningmeeste- resse; mevr. A. Dedel-baronesse Ben- tinck, mevr. D. v. Dporn-Comijs, mevr. A. G. Enthoven-Schouten, mevr. N. H. v. Griethuysen-Bijbau, leden. Aan dit uitzonderlijke jubileum zal ook de televisie aandacht schenken en men zal de kinderen te zien krijgen in de kleding die 100 jaar geleden als zeer modern gold. SCHADEVERGOEDING. De Amsterdamse motorrijder, die op 24 mei in de bocht bij Nieuwerhoek door een plas olie op de weg slipte en licht gewond werd, heeft schadevergoe ding van de gemeente Soest gevraagd. Hij zal echter bij Rijkswaterstaat moe ten reclameren, want die heeft de weg in onderhoud. BRAND. Er wordt vermoed, dat een jongen van 5 jaar zaterdagmorgen onder een af dak, bij perceel Harweg 2, met luci fers speelde, waardoor brand ontstond. De ouders van het kind ontkennen dit echter. Er raakte een oud stoelkussen in brand en daardoor verbrandde wat oude rommel, maar de brandweer kon voorkomen dat er gevaar ontstond. ONVOORZICHTIG. Twee jongens stonden bij garage Ten- sen op de wegberm toen de motorrij der A. v. O. uit Hilversum naderde. De vijftienjarige H. J. de G. stak on verwachts de weg over zonder op het verkeer te letten en hij werd door de motor gegrepen. De motorrijder maak te een schuiver van bijna twintig me ter, maar hij kreeg slechts schaafwon den en een beschadigde motor. Ook de jongen kwam er vrij goed af al moest hij met een lichte hersenschud ding en enkele schaafwonden per zie kenauto van de E.H.B.O. naar huis ge bracht worden. Dokter Kuipers ver leende de eerste hulp. RUZIE. Schoonzoon en schoonmoeder op de Hartweg benutten de zondagmorgen heel slecht door ruzie te maken. Schoon zoon bleek geen heer te zijn, want hij gooide schoonmama met haar hoofd tegen de gootsteen, waardoor zij ge wond werd. De politie maakte proces verbaal op tegen de woesteling. HEER IN HET VERKEER. De Amsterdammer H. Z. reed in een personenauto op de Molenstraat in de richting van de Nieuweweg en 2 vrou wen en 3 kinderen bevonden zich even eens in deze auto. Voor hem reed een bromfietser, de Soestenaar Th. S. Hij had de hele straat nodig en slingerde dusdanig dat de auto niet kon passeren. De bestuur der claxoneerde, de bromfietser stopte, en de automobilist stapte uit om de vreemde weggebruiker te vragen wat minder ruimte in beslag te willen ne men. Hij stapte weer in maar had blijkbaar de gramschap van de brom fietser opgewekt, want die kwam met een fles bier op de auto af en sloeg die tegen een ruitkapot, zodat de scher ven in het rond vlogen en lichte schram men veroorzaakten. De politie nam de dwaas mee. Hij had wel een borreltje op, maar was niet dronken. SCHOOLKORFBALWEDSTRIJDEN. Onder leiding van de heer R. K. Ja ger, die door enkele heren en dames geassisteerd werd, hebben 64 twaalftal len van bijna alle Soester scholen deel genomen aan het schoolkorfbaltournooi, dat vrijdag op het S.E.C.-veld gehou den is. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de heer J. Kenemans. De uitslagen waren Gemengde twaalftallen A. 1. Groen van Prinstererschool. 2. Da Costaschool. 3. O.l.s. Soest-Zuid. B. 1. Chr. Soester- berg. 2. Insingerschool. 3. v. d. Hucht- school. C. 1. Beetzlaanschool. 2. Gr. v. Prinstererschool. 3. Da Costaschool. D. 1. Beetzlaanschool. 2. v. d. Huchtschool. 3. O.l.s. Soest-Zuid en Groen van Prin stererschool. Jongens-twaalftallen E. 1. De Sarvonin Lomannschool. 2. St. Bonifaciusschool. 3. Mariaschool. F. 1. Chr. school Soes- terberg. 2. Mariaschool. 3. St. Boni faciusschool en De Savornin Lohmann- school. Meisjes-twaalftallen;: G. 1. St. There- siaschool. 2. De Savornin Lohmann- school, 3. St. Josephschool. H. 1. D'a Costaschool. 2. St. Josephschool. 3. Chr. school Soesterberg. J. 1. Chr. Ulo A. 2. Emma huishoudschool. 3. Chr Ulo B. K. 1. Emma-huishoudschool. 2. R.K. Ulo A. 3. R.K. Meisjes v.g.l.o. L. 1. Openbare ulo. 2. Emma huishoud school. 3. R.K. ulo B. M. Emma huis houdschool. 2. R.K. ulo. 3. R.K. v.g.l.o. Meisjes klasse 2 N. 1. R.K. ulo A. 2. Chr. Ulo A. 3. R.K. v.g.l.o. en Emma huishoudschool. O. 1. Emma huishoud school. 2. R.K. Ulo B. 3. Chr. Ulo B. Jongens twaalftallen R. 1. Chr. Ulo A. 2. R.K. Ulo B. 3. Oranje Nassauschool A en R.K. Ulo A. S. 1. Openbare Ulo. 2. Oranje Nassauschool. 3. Chr. Ulo. T. 1. Openbare Ulo. 2. R.K. Ulo A. 3. Chr. Ulo en R.K. Ulo B. VOETBALLEN. Een jongen kreeg een vermaning van een agent omdat hij voetbalde op straat. Hij beantwoordde dit met een veel te grote mond. Terecht werd hij opge bracht en op het politiebureau onder houden. VOGELVREUGDE. De vereniging „Vogelvreugde" verga dert donderdagavond in café Middel- wijk. De heer G. Smit, bondsvoorzit ter, zal een praatje houden over zijn ervaring met het broeden. B.D.C.-ASPIRANTEN WINNEN EERSTE PRIJS. Met 7 elftallen is de Leer N. Pouw zon dag naar Utrecht geweest waar deelge nomen werd aan een handbaltournooi. Het eerste aspirantenelftal won een eerste prijs en juniores B veroverde een tweede prijs. Juniores A behaalde uit 4 wedstrijden 2 punten en viel af. Juniores B won twee van de drie wedstrijden en won de beslissingswedstrijd om de tweede prijs met 4-1 van Fidelitas. Aspiranten 1 won eerst drie wedstrijden en de be slissingswedstrijd tegen S.D.O. om de eerste prijs werd een 3-1-overwinning, zodat de lauwertak veroverd werd. Aspiranten 2 behaalde uit 3 wedstrij den 2 punten, aspiranten 3 behaalde geen enkel punt, aspiranten 4 en 5 be haalden ieder 2 punten uit 3 wedstrij den. Het aspiranten A-elftal, dat vorige week kampioen werd, speelt op 14 ju ni als districtkampioen van Utrecht in Velsen tegen de kampioen van Haar lem, Alkmaar en Amsterdam. Als de eerste plaats bezet wordt, dan mag om het kampioenschap van Nederland ge speeld worden. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 2 JUNI 1959. OLYMPIA-SUCCES. De juniores van Olympia hebben in Amsterdam voor de vierde maal een eerste prijs behaald op de 15 km. Zij liepen onder leiding van de heer H. Al- bertus en kregen 746 punten. De seniores, onder leiding van mej. W. A. Suman, liepen 20 km en zij won nen een derde prijs. In totaal waren er 7750 deelnemers. Met de bus kwamen de succesvolle wan- delaarsters en wandelaars bij het ge meentehuis aan, waar ze met bloemen ontvangen werden. Zingend marcheer den ze hierna over de hoofdweg, met voorop de kleinste tippelaarster, die de beker droeg FEESTAVOND VAN E.D.O. Voor een volle zaal gaf E.D.O. zaterdag avond een feestavond in Eltheto voor genodigden en leden. Het pogramma, dat verzorgd werd door het mandoline orkest ,,Con Amore" en het toneel gezelschap „Cheerio" uit Amersfoort, was zeer afwisselend en werd vlot ge bracht. Vooral het orkest, waaraan mevr. Poort als zangeres haar medewer king verleende viel bij het publiek zeer in de smaak. Zij zong enige operette melodieën en Italiaanse liedjes en oog stte daarmee een hartelijk applaus. Voor de komische noot zorgde Siem Hazewinkel, die goed thuis bleek te zijn in het rock-and-roll genre. Na de Amerikaanse verkoping van een mooie pop, die als theemuts gebruikt kan worden, volgde de pauze, waarin druk lootjes verkocht werden. Het programma werd na de pauze voortgezet met schetsjes, afgewisseld door muziek. De grote tombola was een waardig sluitstuk van deze feestavond. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd357 biggen in prijzen van 50.tot 70,en 6 drachtige zeugen van 450,— tot 550,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van ƒ11, tot 12,25. Middenprijs 11,80. Prijs per kg. 1,90 (basis 62 gr.).

Soester Courant | 1959 | | pagina 6