Het ambtsjubileum van Burgemeester Bentinck. SOEST. IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VRIJDAG 5 JUNI 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG no. 42. ■MBnaaaHBoraBian Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTTE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Foto Astra maakte voor ons blad een serie foto's van het jubileum van onze burgemeester. De cliché's konden echter niet zo vroeg tijdig gereed komen, dat opname in ons blad van dinsdag nog mogelijk was. Daarom in dit nummer nog enkele op namen van momenten van deze voor burgemeester en burgerij zo mooie dag. De burgemeester dankt voor het défilé en de zang. IR. FELIX ORTT WORDT 93 JAAR. De „Encyclopedie voor iedereen", een handzaam boek, samengesteld door John Kooij, bevat heel veel wetens waardigheden in beknopte vorm. Het werd uitgegeven in 1949 en wie onder de O naar de Soester auteur, ir Felix Ortt, zoekt vindt daar het volgende Ortt, F. L. (1866-1947), publicist, ijver- aar voor Rein-Leven-Beweging, vege tarisme enz. Dit houdt dus in dat Felix Ortt in 1947 overleed op 81-jarige leeftijd. Ongetwijfeld een gezegende ouderdom, maar van die gegevens klopt het be langrijkste niet, want de heer Ortt wordt dinsdag a.s. in zijn woning aan de Bosstraat 93 jaar. Het is goed gebruik bij bekende per soonlijkheden aan te kondigen dat zij 65, 70, 75, 80, 85 en 90 jaar worden. Zijn ze de negentig gepasseerd dan is het raadzaam ieder jaar even te wij zen op het feit van de verjaardag, want na de negentigste gaan de jaren wel heel zwaar tellen. Felix Louis Ortt werd op 6 juni 1866 geboren in Groningen, waar zijn va der hoofdingenieur bij de Rijkswater staat was. In Haarlem bezocht hij de lagere school en de H.B.S. en van 1883 tot 1887 studeerde hij aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Die heette toen nog Polytechnische school. Van 1888 tot 1899 was ir. Ortt werk zaam bij de Rijkswaterstaat en zijn voornaamste bezigheid was het bereke nen van de ge tij tafels, die de water standen voor de havens ten behoeve van de scheepvaart aangaven. In 1892 werd de heer Ortt overtuigd vegetariër, niet roker en niet-gebrui- ker van alcohol. Dat dit de gezond heid zeker niet schaadt bewijst de ho ge leeftijd, die hij thans bereikt. Deze principes brachten hem echter in conflict met zijn werkkring, toen hij aangewezen werd als gastheer van buitenlandse ingenieurs, die ons land bezochten en door het ministerie van rijkswaterstaat ontvangen werden. Van de heer Ortt werd verwacht dat hij voor goede sigaren, een prima glas wijn en een uitstekend diner zou zor gen. Uiteraard met vlees en daarvoor voelde de gastheer van de waterstaat niets zodat hij ontslag nam. Zestig jaar geleden ging hij zich wijden aan humanitair werk, dierenbescher ming, vegetarisme, anti-vivisectie en sociaal werk ten bate van de arbeiders. Dat was geen overbodige weelde, want het was met de sociale voorzieningen in die tijd maar hopeloos gesteld. In Blaricum stichtte prof. van Rees, Lodewijk van Mierop en ir Felix Ortt de „Kolonie van de Internationale Broederschap". De kolonie beschikte over een drukke rij en er werden brochures uitgegeven over sociale problemen, humanitaire vraagstukken, de vivisectie, het vege tarisme en het alcoholmisbruik. Omdat er ook over dienstweigering ge schreven werd meende de bevolking van Huizen, Blaricum en Naarden, dat de bewoners van de kolonie de hand hadden in de spoorwegstaking van 1903 en nadat enkele tientallen raddraaiers zich moed hadden ingedronken, kwa men ze de boel in brand steken. De drukkerij werd gespaard en zij werd naar Amersfoort overgebracht. De heer v. Mierop kocht in 1906 grond in Soest en de huizen Bosstraat 12-14 werden gebouwd. Daar kwam Felix Ortt 50 jaar geleden te wonen en hij woont er nu nog. Omvangrijk is het aantal boeken en brochures die hij hier uitgaf. Publicaties over het droom leven, de problemen van de ziel, een Bijbel voor jonge kinderen, de theo rieën van Albert Einstein en vele an dere onderwerpen. Met het stijgen der jaren werd voor Felix Ortt de verhouding God-mens het belangrijkste onderwerp van zijn publicaties. Hij gaat uit van de vaste overtuiging dat geluk zonder God on denkbaar en onmogelijk is. Hij acht dit zelfs een volkomen onwetenschap pelijke opvatting. In de verhouding God-mens bleef echter door de eeuwen heen de angst voor de dood een storen de factor en het was de wens van de heer Ortt deze angst weg te nemen door zijn publicaties en spreekbeurten op bijeenkomsten. Daarbij ging hij ervan uit, dat God slechts een God van Liefde is, Die wenst dat geen enkel schepsel verlo ren gaat. Hij trachtte te wijzeft op de geringe verschillen die er zijn tussen leven en dood, daar leven en dood deel uitmaken van de eeuwigheid, die een leven buiten de tijd is. Er is geen sprake van werkelijk sterven als men het leven als een schakel in de eeuwig heid ziet en het sterven als het over gaan naar een andere toestand, die eveneens een schakel is van de eeuwig heid. Hierbij is angst overbodig, want in het Nieuwe Testament staat, dat God wil dat alle mensen zalig worden en tot kennis der waarheid komen. Kort na zijn negentigste verjaardag bezochten wij de heer Ortt en hij zei toen ,,Ik ben volkomen gelukkig en ik wil dit geluk graag schenken aan hen die het vinden willen. Ik wil graag de angst voor de dood wegnemen en de mensen de vrede trachten te geven die ik zelf bezit". Dit heeft de nu 92-jarige vele jaren in tientallen brochures gepoogd en ve len heeft hij hiermee geholpen. Onze burgemeester in gesprek met bur gemeester Molendijk van Amersfoort. VREEMD VOETBAL. Het Soester C.S.M. speelde dinsdag avond de vierde wedstrijd in de zomer avondcompetitie en het werd een wat vreemde overwinning op D.V.A. uit Amersfoort. H. v. Sitter scoorde voor C.S.M. in de eerste helft een doelpunt en C. Hil- horst maakte na enkele minuten spe len in de tweede helft een goal uit een strafschop. Toen kreeg een D.V.A.-speler knok- neigingen en de scheidsrechter stuur de hem terecht het veld uit. Het team van D.V.A. deed misplaatst solidair en ging mee. Het is wel gewenst, dat de organisatoren van de zomeravondcom petitie deze vreemde knapen maar di rect voor verdere deelneming uitsluiten. WEEKEND WIJDINGEN. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt in de maanden juni, juli en augustus elke zaterdagavond weer een weekendwijding gehouden. Van acht uur tot ongeveer half negen wordt een kort programma gegeven van orgel muziek, zang en declamatie. Zaterdagavond, 6 juni, wordt het vol gende programma gegeven I. Orgel. Koraalbewerkingen. a. Es ist das Heis uns kommen her. b. Herr Gott, dich loben alle wir. 2. Zang. Sopraan. Aria uit de Pfingstcantate „Mein Glau- biges Herze Frohlocke". 3. Declamatie. a. Pinksteren, b. Gebed. c. Zo ga ik U tegemoet. 4. Zang. Sopraan. a. Komt laat ons dezen dag. b. Kom, Heilige Geest, vervul mij gansch, 5. Declamatie. a. Heer Jezus heeft een hofken. b. Soms zijt Gij als de vuurtoren. c. Verhoor mij. 6. Orgel. Fantasie „Ik wil U, o God mijn dank betalen. PUZZELRITTEN VOOR JEUGDWERK. Ten bate van het jeugdwerk der Ned. Herv. Kerk wordt woensdagavond, 10 mei, een puzzeltocht voor auto's, mo toren, scooters, bromfietsen en fietsen gehouden vanaf de Emmakerk, waar om 7 uur de start plaats vindt. Het parcours is uitgezet door de heren Floor en v. d. Bank. Er zijn vele prij zen. Het ligt in de bedoeling in de herfst een tweede rit te houden. De vlaggen en vaandels der verenigin gen, die aan het défilé deelnamen. NUTSEXCURISE NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND. De jaarlijkse Nutsexcursie had dit jaar tot doel een bezoek aan het eiland Schouwen-Duiveland. De heenreis werd gemaakt via Rotter dam, met een korte rondrit langs de vele nieuwe gebouwen in de uit haar as herrezen binnenstad en, natuurlijk, langs de Maas. Via de imposante Moerdijkbrug ge raakte men in het noordwestelijk deel van Noord-Brabant. Ouderwets slin gerende wegen voerden door deze lief lijke landstreek naar St. Filipsland en tegen het middaguur arriveerde men aan het veer te Zijpe. Na de overvaart was Zierikzee spoedig bereikt. Hier zaten Nutsleden aan aan een gemeen schappelijke lunch, nadat het gezelschap rllervriendelij kst was ontvangen door voorzitter en secretaris van het Nuts- iepartement Zierikzee. Zierikzee is een juweel van een oud stadje, met talrijke fraaie oude kerken, ruizen en poorten, een bezichtiging al leszins waard. De smalle straten maak ten het de grote touringcar echter niet gemakkelijk, maar ten slotte geraakte de bus uit de stad en ging de rit over aet eiland beginnen. Wie van rust en stilte houdt, hij zoeke het daar Knus en vriendelijk liggen er de rus tieke oude dorpen en stadjes, waarvan we Brouwershaven noemen, met het standbeeld van „Vader Cats" en zijn geboortehuis. De ruige duinstreek, met de plaatsjes Renesse, Haamstede en Burgh geeft een heel ander beeld dan de rest van het eiland. In Burgh werd de thee ge bruikt, waarna in het Zuiden, in Wes- tenschouwen, zee en strand werden be reikt. Langs het bekende Schelpgat waar caissons in de dijk de grote ramp in herinnering roepen voerde de weg in oostelijke richting. Trouwens, op meerdere punten zijn nog duidelijk de sporen te herkennen vën de wa tersnood van 1 februari 1953. Na een terugreis via Breda, Tilburg en Den Bosch kwam het einde van deze zeer geslaagde excursie naar een te weinig bezocht deel van ons land, dat een bezoek evenwel overwaard is. SOESTER SCHAAKCLUB. De win ter wedstrijd is onbevredigend geëindigd. Er moeten nog 32 partijen gespeeld worden, doch de wedstrijdlei der, de heer Samsom, zag zich genood zaakt deze te annuleren om op tijd met de zomercompetitie klaar te komen. De indeling van de groepen is Groep 1 1. C. Samsom. 2. G. Geij- tenbeek. 3. L. de Regt. 4. J. K. van Zijtveld. 5. A. van Dijk. 6. G. van Munster. 7. H. Schreuder. 8. H. C. Snij ders. Deze groep speelt om de kam pioenstitel 1959-1960. Groep II 1. C. Zijtveld. 2. C. van Dijk. 3. A. Hilhorst. 4. C. van Munster. 5. H. Overgoor. 6. C. Blokpoel. 7. J. J. W. Blom. Groep III 1. G. J. Boesjes. 2. B. Beu ken. 3. W. v. d. Drift. 4. J. v. d. Wal. 5. S. de Zoete. 6. J. T. Wamsteker. 7. G. Landman. 8. K. F. Mud. 9. J. H. Eij. 10. A. v. Zuilen. De eerste uitslagen waren alsvolgt Groep I A. v. DijkK. Zijtveld. V2-V2. G. Geij- tenbeekH. Schreuder afgebroken. C. SamsomC. Snijders afgebroken L. de RegtG. van Munster afgebroken. Groep II C. van DijkC Zijtveld 1-0. C. van DijkA. Hilhorst 1-0. C. van MunsterH. Overgoor 1-0. C. van Mun sterC. Blokpoel 0-1. Groep III G. J. BoesjesB. Beuken 0-1. B. BeukenJ. H. Eij 1-0. J. v. d. WalG. Landman V2-V2. J. v. d. Wal K. F. Mud 1-0. S de ZoeteG. Land man V2-V2. J. H. EijA. van Zuilen 0-1. DUBBELE PECH. Dinsdag had de bakkersknecht A. V. pech toen zijn bakfiets aan splinters gereden werd. Zelf bleef hij buiten deze aanrijding omdat hij zich niet bij de driewieler bevond. De volgende dag. was het weer mis, maar nu met hem zelf. Hij gaf op zijn bromfiets geen voorrang aan de auto van C. J. v. V. op het kruispunt Merel weg-Nach te- gaalweg. Hij wilde nog net voor de auto langsschieten, hoewel hij van links kwam en dat bezorgde hem een gat in het hoofd, want hij viel. OPBRENGST COLLECTE. Woensdag zijn 315 bejaarden een dag uit geweest en dit was mede mogelijk door de collecte, die gehouden werd. Deze bracht 1574,op. BRANDSTICHTER BEKENDE. J. J. D., die er van verdacht werd brand gesticht te hebben op de Beu kenlaan en in de Laanstraat heeft een een week lang volgehouden niets met deze branden te maken te hebben, maar tenslotte heeft hij voor de rechter-com- missaris in Utrecht bekend. D. heeft al 9 vonnissen achter de rug en men mag zich afvragen of hij ook de hand heeft gehad in de branden, die enkele jaren geleden door een py romaan aangestoken zijn. Het brandstichten op de Beukenlaan wordt door de politie aan wraakzucht toegeschreven. Kort na de oorlog moest de moeder van D. dit huis verlaten en dit heeft D. altijd dwars gezeten. De brand in de Laanstraat zou hij gesticht hebben om de aandacht af te leiden. Keetje, die bijna 40 jaar het gemeente huis schoon houdt, feliciteert de burge meester. WINST EN VERLIES VOOR DE DUINKIKKERS. Het zomerseizoen is ook voor de Duin kikkers begonnen en het herenteam startte met een 5-0-overwinning op Forellen 1, een nieuw zevental uit Rhe- nen, dat er nog wat moet inkomen. Voor de rust scoorde Jan Peek het eerste doelpunt en Gerard v. d. Bor zorgde voor het tweede. Na de rust waren de Duinkikkers overwegend sterker en het werd 5-0 door doelpun ten van v. d. Bor. Dames 2 miste Tonny Kraaijkamp en dat was een van de redenen waar door een grote nederlaag (0-7) tegen A.Z. en P.C. geleden werd. Ria van Straten scoorde in de eerste helft tweemaal en ook in de tweede helft nam zij twee doelpunten voor haar rekening, evenals Rini van Rijn. Mej. Goorhuis zorgde voor het zevende doelpunt. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruine muts met gele rand, trekkar- retje, 6 kamerstoelen, bruine kinder schoentjes, bruine leren tas met inhoud, tweekleuren potlood, boodschappentas, snelbinder, fietspomp, portemonnaie, zwarte damesfiets, witte handschoen, plastic portemonnaie, zwarte das, rode halsband, bril, zijden sjaal, fietssleutel, huissleutel. Ongeveer gelijktijdig met het inge zonden stuk van de heer Sebo Det- mers, in onze krant van dinsdag, waarin hij mij verwijt middeleeuws tekeer te gaan en de primitieve wraak te propageren, las ik het verhaal van die Israëlische soldaat, die deserteer de om de moordenaar van zijn ouders te zoéken. Hij vond het spoor, zat de moordenaar over ongeveer de halve wereld achterna, vond hem en schoot hem dood. Dit is natuurlijk volgens de moderne opvattingen geen stijl, omdat onze beschaving berust op het intomen en beheersen van gevoelens van wraak en vergelding, een uitspraak van de heer Detmers waar ik het mee eens ben. Aan de andere kant kan ik mij het gevoel van voldoening indenken, waar mee deze Israëliet van zijn wraaktocht thuis kwam en op ditzelfde niveau stel ik de ouders van aangerande kin deren, die de kans krijgen het recht in eigen hand te nemen. Dat zal wel middeleeuws van me zijn en misschien dat ik daarmee eens naar een psychiater moet, maar zo is het nu eenmaal. Intussen behoeft mijn hoekje over die aanranding nog een toelichting. Ofschoon het ten opzichte van het smerige misdrijf geen verschil maakt, schreef ik mijn bijdrage onder de in druk van een andere aanranding, waar bij het slachtoffertje geen 12 jaar, zo als in het hoekje stond, doch nog geen 2 jaar was. De zetter van ons blad dacht dat ik een schrijffout had gemaakt en ver anderde de 2 in 12. Ja, heer Detmers, U leest het goed. Wat ook de zetter niet geloofde is in derdaad waar: nog geen 2 jaar. Zoals reeds gezegd maakt het geen verschil of het slachtoffertje 2 of 12 jaar is, maar mijn verontwaardiging was er des te groter door. Hetgeen ik in mijn hoekje schreef, houd ik dan ook onverkort staande. Ik deel uw mening niet, dat veel ge schrijf in de kranten averechts werkt. Ik erken graag de opvoedende waarde, die van een goede verhouding tussen politie en jeugd uitgaat, maar aanran dingen dateren in ons dorp niet van vandaag of gisteren en de ouders (en die heus niet alleen) willen graag iets tastbaarders dan getheoretiseer. H. OEKMAN. D'e postduif 668681/1957 raakte de koers kwijt en 2 honden hun baas. Inlichtingen op het politiebureau op woensdag- en zaterdagmiddag. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde zal de dienst worden waargenomen door dok ter H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en dokter H. v. Dorssen, Eigendomweg 96, tel. 2119. Geopend is apotheek „Soest", Soester- bergsestraat. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van Blan ken-Ploeg N.V., Oosteinde 22, Scher- penzeel, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een petroleumpompin- stallatie bestaande uit een ondergronds reservoir met een inhoud van 6000 li ters alsmede een elektrische aftappomp, op/in perceel Laanstraat 70, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4768 (oud G, 4424). Gedurende tien dagen na de dagte kening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 23 juni a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeen tehuis een openbare zitting worden ge houden, alwaar mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 5 iuni 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1