Wie 100 jaar geleden werd t Rode Kruis geboren Nóg een juiileum. GARAGE STAM Mobil UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL BERINI, de Beste Bromfiets. fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 SOEST •TEL2D30 1934 - 11 JUNI - 1959. SMIT S SIGARENMAGAZIJN SMIT'S LEESBILIOTHEEK MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD SOEST. De aanblik van het slagveld was ver bijsterend. Tachtig duizend mensen la gen dood of zwaar gewond, velen ster vend, her en der verspreid over het anders zo lieflijke landschap ten zui den van het Gardameer. Waar thans jaarlijks tienduizenden een kostelijke vakantie doorbrengen, lagen honderd jaar geleden even zo velen badend in hun bloed te wachten op een schrik kelijke dood. En het ergste van alles voor velen was dit laatste niet nodig geweest. Zij hadden gered kunnen wor den wanneer de reddende handen maar in voldoende mate aanwezig waren ge weest. Deze laatste overtuiging maakte Henri Dunant bijna gek van ontzetting. Op een wonderlijke wijze was hij op het slagveld terecht gekomen. Hij was een Zwitsers staatsburger en bracht in die en Uw auto wordt tot in de (smeer) puntjes verzorgd Geef hem een doorsmeerbeurt bij Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - Telefoon 2850 dagen in Italië zijn vakantie door. Toen was de strijd losgebarsten en voor hij er erg in had zat de niets kwaads ver moedende of bedoelende vakantiegan ger er midden in. Hard tegen hard. Koning Victor Emanuel II van Sardinië streefde er met behulp van zijn be kwame minister Cavour naar, de mid den- en noorditaliaanse staten bij zijn land te voegen. Mede doordat Sardinië tijdens de Krimoorlog (1854-1856) de zij de der westelijke mogendheden had ge kozen, wist hij zich verzekerd van de sympathie van Engeland en Frankrijk. Geruggesteund door de sterke buurman ging Sardinië daarom tot bewapening over. Dit was echter geheel niet naar de zin van keizer Franz Joseph van Oostenrijk. Deze eiste onmiddelijke ont wapening, een verlangen waar Victor Emanuel niet aan voldeed. Toen was oorlog onvermijdelijk. Op 24 juni 1859 kwam het bij het. klei- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ne plaatsje Solferino tot een treffen tussen de verbonden Frans-Italiaanse legers en de Oostenrijkers. Franz Jo seph had een leger van 170.000 man op de been gebracht en beschikte over 500 kanonnen. Victor Emanuel en kei zer Napoleon III stelden daar 150.000 man en zware kanonnen tegenover. Het gevecht duurde niet lang, maar werd met de grootste verbittering en hard heid gevoerd. Na vijftien uur van bloedige strijd moes ten de Oostenrijkers zich terugtrekken. En terwijl de verbonden Fransen en Italianen hen achtervolgden, bleven de tienduizenden slachtoffers van het ge vecht ellendig op het slagveld liggen. Verschrikking en hulp. Terwijl de avond viel, scheerde de gieren, belust op buit, over het bloe dige terrein, waar allerwege het ker men der gewonden opklonk. Die aan blik zou Henri Dunant nooit kunnen vergeten. Hij wist, dat er wat gedaan moest worden. En hij deed ook wat. Zo goed en zo kwaad als het ging bood hij hulp, tezamen met de weinige krachten, die hij bij elkaar wist te krijgen. Het was onvoldoende, zeer onvoldoende, wat hij deed. Maar zijn krachten reikten niet verder en hij moest machteloos aanzien, dat er duizenden zwaar ge wonden, die bij een voldoende en goed georganiseerde hulpverlening stellig ge red hadden kunnen worden, een vre selijke dood stierven. Toen wist Henri Dunant wat hem te doen stond. Hij moest niet alleen zijn eigen kleine kring te interesseren voor 't zo goed mogelijk opvangen van de ge volgen der oorlogsverschrikking, maar hij moest het wereldgeweten wakker schudden. Dunant, die allerminst een schrijver van professie was, stelde zijn ervaringen op het slagveld van Solferino te boek. In 1862 kwam zijn „Un souvenir de Sol ferino" van de pers. Al spoedig werd het werk, dat niet minder was dan een noodkreet om hulp, in bijna alle talen van Europa vertaald, in het Nederlands door dr J. H. C. Basting, de lijfarts van Koning Willem III en militair dok ter. De Conventie van Genève. Dunant bepleitte waar hij maar kon de oprichting van een internationale hulporganisatie. Hij wist zelfs door te dringen tot het Franse en het Oosten rijkse hof. De Zwitserse Bondsraad be woog hij tot het samenroepen van een internationale conferentie, die in okto ber 1863 te Genève bijeenkwam. Dunant had succes de besprekingen leidden reeds het volgende jaar tot het tot standkomen van de eerste Conventie van Genève en de oprichting van het Internationale Rode Kruis. Daarbij is het niet gebleven. Oorlogen kwamen herhaaldelijk terug, maar oor logsomstandigheden wijzigden zich in de loop der jaren. Daar moesten de bepalingen van overeenkomst steeds naar worden aangepast. Telde de eer ste conventie slechts 16 artikelen, de overeenkomst van 12 augustus 1949 werd niet minder dan een dik boek, in vier delen uiteenvallend. Het bevat maatregelen tot verzachting van het lot van gewonden van strijdmachten te velde (1). tot verzachting van het lot der gewonden, zieken en schipbreukelingen van de zeestrijdkrachten (2), een over eenkomst inzake de krijgsgevangenen (3) en van bescherming van burgerbevol king in geval van oorlog (4). Zegenrijke gevolgen. Het Rode Kruis is een strikt neutrale organisatie en heeft juist daardoor zulk zegenrijk werk kunnen verrichten. Stierven tijdens de Krimoorlog, ondanks het schone en menslievende werk van Florence Nightingale en haar staf, nog 60 °/o van de gewonden, 50 jaar later bedroeg dit aantal nog geen 10 °/o. Wel iswaar hebben de verbeterde hygiëne en talrijke medische ontdekkingen krachtig bijgedragen tot dit resultaat, maar dat neemt niet weg, dat zonder de hulp van het Rode Kruis dit cijfer toch heel anders zou zijn uitgevallen. Bovendien was het ook reeds Henri Du nant, die op de mogelijkheden van zijn organisatie in vredestijd heeft gewezen. Hoe dikwijls wordt de wereld toch niet door tal van andere rampen dan oor log getroffen. Voor ons land behoeven wij slechts te herinneren aan de over stromingsramp van 1953, om van de uitgebreide hulp van het Rode Kruis in zulke omstandigheden een duidelijke demonstratie te vinden. Maar zelfs wan neer er geen veelomvattende ongeluk ken plaatsvinden, verricht het Rode Kruis vandaag zijn machtig en uitge breid vredeswerk op velerlei terrein. In armoede gestorven. De grote pionier en in feite de stich ter van het Internationale Rode Kruis is tijdens de Frans-Duitse oorlog van 1870 in Parijs in grote moeilijkheden geraakt. Hij hield zich toen bezig met het evacueren van vrouwen en kinde ren uit de Franse hoofdstad en stond daarbij aan de grootste gevaren bloot. Ook deze heeft hij overleefd, maar toen hij zich later financiëel in grote ondernemingen in Algerije stak, liep dit uit op een grote mislukking en bit tere armoede. Wel werd de barmhartige mens Henry Dunant in later jaren met eerbewij zen overladen. Hij verkreeg de Nobel prijs voor de vrede en werd opgenomen in het Legioen van Eer. Maar op 30 ok tober 1910 is hij te Appenzell in Zwit serland, waar hij sedert 1892 in een verzorgingshuis vertoefde, gestorven, zonder uitwendige glorie, maar wetend dat hij zijn menselijke barmhartigheids plicht op schone wijze had kunnen ver vullen. Betaling in overleg. senbewaarder bij het postkantoor, zo dat hij op 1 juni zijn koperen jubileum vierde. Hij had nauwelijks tijd hieraan te denken, want hij had het extra druk door de belangstelling voor de burge meester. Het is mogelijk dat in 19.46 een van de eerste handtekeningen, die de nieuwe burgemeester zette, onder het besluit terecht kwam, waarin stond dat het de heer P. van Wijkvliet toege staan was als fietsenbewaarder bij het postkantoor te fungeren. Het is echter ook mogelijk dat de loco-burgemeester dit deed of de toenmalige korpschef van politie, de heer Bakker, die de heer v. Wijkvliet hiervoor aangezocht had. De_heer v. Wijkvliet was aan het spoor Op DONDERDAG 11 JUNI a.s. herdenken wij de dag, waarop wij vijfentwintig jaar geleden, ons bedrijf openden. Het zal ons een genoegen zijn op deze dag al onze cliënten, vrienden en bekenden in onze zaken te mogen ontvangen. Voor de lezers uit onze bibliotheek hebben wij vanaf maan dag 8 juni t.e.m. zaterdag 13 juni een toepasselijke attentie. STEENHOFFSTRAAT 15A SOEST TELEFOON 3593 Het was maandag ee^i drukte van be lang in en bij het raadhuis en het aan tal van hen, die daar toonden belang stelling te hebben voor het 12V2-jarig jubileum van mr S. P. Baron Bentick als burgemeester van Soest, liep in de duizenden. Nu is het maar goed, dat het in de wereld een weinig vreemd verdeeld is, want anders was het aan het begin van de Steenhoffstraat tot een ver keerschaos van groot formaat gekomen. Dat er maandag geen verkeersopstop ping ontstond is te danken aan het feit dat wel een kleine tweeduizend Soes- ter inwoners defileerden voor de bur gemeester omdat hij 12l/2 jaar op het raadhuis de gemeente bestuurt, terwijl niemand erover piekerde te defile ren langs de man, die op 1 juni 12V2 jaar tegenover het raadhuis stond om op de fietsen te passen van de mensen die in het postkantoor zijn. P. van Wijkvliet uit Baarn, werd op 1 december 1946 aangesteld tot fiet- zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last. VI-StLlne is een geheel nieuwe shampoo, die méér. veel meer doet dan U eigenlijk van een haarwasmiddel zou verwachten. Prijs per tube voor vele wassingen f 1.50. CRYSIAL-JELLY SHAMPOO Rowntree N.V. Amsterdam geweest, maar zijn pensioen was niet van dien aard, dat er grote kisten met rijksdaalders van overbleven, zodat een baan als nachtwaker in De Vuurse hem welkom was. Dit bleek echter geen baan voor het leven te zijn, zodat naar iets anders uitgekeken werd. Er was een fietsen bewaarder nodig bij het postkantoor omdat het een wilde bende was als het wat druk werd en de heer v. Wijk vliet moest eerst heel goed nadenken voor hij eraan begon, want zoiets had sluw vinden, hun fiets bij het gemeen tehuis neerzetten of neergooien om een dubbeltje uit te sparen. Hij is er trots op dat van de duizenden fietsen, die hij bewaakte, nog nooit een exem plaar verdween, maar zijn waakzaam heid gaat toch niet zover, dat hij „Houdt de dief" zal roepen als een fiets meegepikt wordt die voor het gemeen tehuis staat. In 12'A; jaar kan ook een fietsenbe waarder ondervinden dat er vreemde kostgangers zijn. Mensen die met een hoop oud roest komen aanfietsen, het wrakkig vehikel stallen en na terugkomst uit het post kantoor denken dat de bewaarder oud genoeg is om niet te merken dat ze er met een mooie fiets vandoor willen gaan. De heer v. Wijkvliet mag dan 70 jaar zijn, maar de enkeling, die dit kunstje probeerde uit te halen, kwam van een koude kermis thuis. Vergissingen komen echter overal voor en de beste baker laat wel eens een kind vallen, dus als er wel eens iemand na een korte tijd bij het postkantoor terug komt om te vertellen dat hij zo'n gekke fiets heeft, dan is het euvel gauw verholpen, want zijn eigen fiets is blijven staan. Vreemde figuren zijn er. Daaronder een meneer met een auto, die een cent geeft en blijkbaar denkt dat de heer v. Wijkvliet dan kwade taal gaat uit slaan. Geen sprake van. Die zegt „Dank u zeer". En als de automobilist dit optreden bewondert en royaal zegt „Hier heb je er nog een kwartje bij", dan moet hii het niet vreemd vinden als hij ten antwoord krijgt„En hier is uw cent terug". Geen kind, dat niet op een fietsenbe waarder rekent, zal gemaand worden, zoals niemand gemaand wordt, maar als man die van orde houdt heeft de heer v. Wijkvliet een hekel aan de zwermen jongens op vele fietsen, die soms met z'n allen om 1 postzegel van 4 cent komen. Dat schaadt de belangen van de bona-fide bezoekers van het postkantoor, die nu al 1272 jaar hun fiets uitstekend bewaakt weten door de heer v. Wijkvliet. Met een dekje op het zadel als het regent en met de pomp achter de deur als service. hij nog nooit gedaan en het zou alleen zin hebben als het een redelijk bedrag opleverde. Het werd geen verplichte stalling en wie er de voorkeur aan gaf geen dubbeltje te geven m aar eerst eens te vragen „wat ben ik schuldig moest de kapitale som van vijf cent genoemd worden. Op 1 december 1946 ging de nieuwe functionaris in de kou staan en toen de eerste vrager kwam met wat ben ik U schuldig kreeg hij ten antwoord, „Dat laat ik aan uw eigen beleefdheid over" en die beleefdheid is meestal groot genoeg om een dubbeltje waard te zijn. Wat is trouwens 5 cent in een tijd waar in je bijna 4000 maal 5 cent nodig hebt om een nieuwe fiets te kopen als de oude gestolen zou zijn bij een post kantoor zonder fietsenbewaarder. De heer v. Wijkvliet heeft 1272 jaar lang ervaren dat mensen, die zich zeer 52. De oude Peggotty vertoonde een ra zernij, die David nimmer bij deze vrien delijke man had vermoed. Hij vergat echter, dat Peggotty allesbehalve een goedzak was, hoe rustig en bedaard hij zich in de familiekring ook mocht gedragen, maar dat hij hier met een visser te doen had, die geleerd had de harde klappen van de elementen te verdragen en ook geleerd had harde klappen uit te delen als het moest. Dit was een kwestie, die alle krachten in de grove kerel mobiliseerde en zijn haat onverbloemd tot uiting liet ko men. David rilde als hij er aan dacht, dat Peggotty Steerforth ooit in zijn ge weldige handen zou krijgen het zou ogenblikkelijk het einde van die jon geman betekenen. „Heb je nog niks gedaan, Ham vroeg hij kortaf. „Hoe kreeg je die brief Een. jongetje drukte me hem vanavond in de hand toen ik langs de haven liep om Emilie te ontmoeten", antwoordde Ham. „Hoe is ze vertrokken „Ik hoorde iets over een postkoets bij de stadspoort", zei Ham. Iemand vertelde me, dat hij zag, dat Emilie er in stap te. Er zat al een vent in. De koets reed meteen weg" „En ben je daarna di rect naar huis gegaan „Ik meende, dat ik u beter eerst op de hoogte kon stellen. Ze is naar Londen toe. Dat kan haast niet anders. De koets moet die richting zijn ingeslagen", gromde Ham. David zweeg. Peggotty wendde zich nu tot hem. „Er schiet me een naam te binnen, David", zei hij, en trok zijn bor stelige wenkbrouwen hoog op. David voelde hoe hij een kleur kreeg. „Ik vrees dat we dezelfde in onze gedachten hebben, Peggotty", mompelde hij. „Om u de waarheid te zeggen kwam ik spe ciaal naar u toe om daarover te pra ten helaas, het is al te laat". Peggotty glimlachte even. „Dat mooie vriendje van jou liep me hier te vaak over de vloer", bromde hij, „maar trek jij je het niet aan David. Jij bent an ders. Het maakt geen enkel verschil in onze verhouding. Het is Emilies fout, dat ze niet zag, dat de lommerd geen cent geeft op de mooipraterij van zul ke windbuilen. Ze is te jong, doch nu wat anders", vervolgde hij, ziende dat Ham dit gesprek haast niet langer ver dragen kon, „we gaan er achteraan. Al zal ik tot het eind van de wereld moeten reizen ik breng haar terug en die Steerforth, dat lekkere ventje met z'n mooie smoesjes zal ik nog wel te spreken krijgen, hoop ik Peggotty en David trokken hun jassen aan. „Ham jij blijft hier", zei Peggotty, „je weet nooit wat ze in hun kop ha len en bovendien is het beter, dat heet hoofden als jij geen kans krijgen om brokken te maken". Het kostte veel moeite Ham te overtuigen, maar ten slotte berustte hij in het bevel van zijn oom en ging moedeloos zitten. „En nu eerst naar de moeder van Steerforth", zei Peggotty. „David, jij kent haar je zult met de weg wij- BEJAARDENTOCHT MET BIJNA 100 AUTO'S. Het is woensdag een bijzondere dag geweest voor de Soester bejaarden, want zij hebben de jaarlijkse autotocht gemaakt. En het is zelfs een heel bij zondere dag geworden, want in jaren is het weer niet zo mooi geweest. Het is maar gelukkig, dat niet alle be jaarden, die voor deze tocht in aanmer king komen, meegaan, want dan zou den er meer dan 500 zijn. Nu waren het er 315 en er waren 96 auto's en een bus voor nodig. Door heel Soest reden 's morgens de auto's om de deelnemers aan deze tocht af te halen en zelden is het zo druk geweest op de Eng, waar weer ge start werd voor de lange rit. Over Soesterberg en Doorn werd naar Oos terbeek gereden, waar bij de Wester- bouwing de koffie gedronken werd. Ordonnansen en wegenwacht zorgden voor de goede gang van zaken op de weg en in de steden werd de lange stoet opgevangen door de politie, die ervoor zorgde, dat er geen oponthoud plaats vond. Over Ubbergen en Beek werd langs de Duitse grens gereden en via Groesbeek naar Berg en Dal, waar in hotel Ti- voli borden soep en lunchpakketten voor de maag zorgden. AI deze lunch- paketten bevatten 1600 broodjes, die door leerlingen van de huishoudschool klaargemaakt waren. Nog een kopje koffie en verder ging het naar Nij megen. Lent, Opheusden en over de nieuwe brug bij Tiel naar Rhenen, waar de laatste consumptie gebruikt werd. Tegen kwart over zeven stond P.V.O. bij de kerk en kort daarop kwam de stoet binnen. Terwijl P.V.O. speelde werden de auto's op het Kerkplein ge parkeerd en grote kisten en dozen met ijsjes gingen rond als laatste tractatie. De heer J. C. Brouwer dankte de po litie, de directrice vn de huishoudschool en haar leerlingen, de leden van P.V.O. de Soester middenstanders voor hun gaven, de ordonnansen en de wegen wacht, de firma v. d. Oord voor het ijs, de zusters en helpsters en allen die hun auto beschikbaar gesteld hadden. Oorverdovend claxongeloei vormde het besluit van een heerlijke dag en alle deelnemers aan de tocht werden keu rig thuisgebracht. VERKOPING. Door notaris A. Römer te Baarn is woensdagavond in hotel ,,De Gouden Ploeg" het huis met schuur, voor-, zij- en achtertuin, Middelwijkstraat 50, pu bliek verkocht. De grootte is 6,73 are. Het werd ingezet door A. A. v. d. Zuidwind te Amersfoort voor 15.200,- en niet afgemijnd.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6