Heropening Dierenasiel ft Hart" Uitvoering Olympia IN DE HOEK. 37e JAARGANG No. 43. DINSDAG 9 JUNI 1959. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het vorig jaar ontstond er op 3 juni brand in het dierenasiel aan de Klein Engendaalweg. Een deel van de hon denhokken werd verwoest en de be handelingsruimte - tevens dagverblijf voor de asielhoudster - ging geheel verloren. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen van de nevel spuit maar de schade was toch bijzon der groot en het werk van jaren was vernietigd. Het bestuur en de leden van de ver eniging hebben echter niet stilgezeten en een jaar later kon een nieuw gebouw - nu van steen - geopend worden. Het is bestemd voor dagverblijf van de asielhoudster, behandelkamer en er is een keuken in. Het vorig jaar werd een deel van de hondenverblijven ge spaard. Dit is herbouwd en tevens uit gebreid, zodat er nu meer ruimte is om de dieren onder te brengen. Zaterdagmiddag vond de heropening plaats door de voorzitter van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren te 's Gravenhage, mr dr W. Hugenholtz, in aanwezigheid van vele afgevaardigden van zusterafdelingen, leden van de af deling Soest en autoriteiten, onder wie de heer J. K. de Bruin, gemeenteraads lid, en de heren C. v. Es en H. G. Scholtmeijer van de politie. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer P. M. Wijsmuller, die ex cuus vroeg voor de wat primitieve wij ze waarop de aanwezigen moesten zit ten. Het bestuur had het echter niet verantwoord geacht geld, dat bestemd was voor de verzorging der dieren, te besteden aan het huren van stoelen. De heer Wijsmuller bracht de ramp zalige derde juni van het vorig jaar in herinnering. Toen stond men bij ro kende puinhonen en was bedroefd. Echter niet geslagen en met energie werd gewerkt aan de herbouw. Eerst met het inzamelen van gelden en de medewerking was bijzonder groot. Een gift van 1000,een buiten- kooi, een kruiwagen, een vleesmolen en een grote koelkast werd door 1 lid geschonken. Het bestuur van de Stichting v. d. Huchtfonds had twee jaar geleden reeds 1000,gegeven voor een poesentehuis, maar schonk nu weer duizend gulden. Even welkom als deze grote giften waren de kleine de 3,51, die Walter Boer met een kijkdoos bijeen zamelde, de 5,71 die Casje Holtgreve kreeg voor de kranten, die hij opgehaald en verkocht had, en aan het asiel gaf, de 4 gulden die twee Amersfoortse meis jes verdienden met het verkopen van rozen uit hun tuin ten bate van het nieuwe asiel, de 8,die de meisjes Broersma verdienden met hun ballet dansjes, die ze slechts voor belangstel lenden wilden uitvoeren als die iets gaven om mee te helpen aan de her bouw van het asiel. Een Haagse dame schonk 250,een andere dame gaf een boekenlegger om dat ze niet meer kon geven en die mocht verkocht worden ten bate van de her bouw van het asiel. Veertien zusterafdelingen schonken be dragen van 25 tot 200 gulden. Anderen gaven steun als ze niets konden mis sen, maar 400 gevers zorgden voor be dragen van 1 tot 400 gulden. De heer Wijsmuller dankte allen. Ook het hoofd bestuur van de Dierenbescherming werd dank gebracht voor een lening die verstrekt werdhet college van B. en W. en de raad, die garant zijn voor de betaling van rente en aflos sing en twee leden die voor een le ning en een hypotheek zorgden. In het bijzonder dankte de voorzitter de heren Rasch sr en jr, die de lei ding van de herbouw hadden, het per soneel en de onderaannemers die het werk uitvoerden. Tenslotte werd dank gebracht aan de plantsoendienst van de gemeente en aan Bouw- en Woning toezicht voor hun medewerking. Door de leerlingen van de Van der Huchtschool werd deze middag opge luisterd met liederen en declamaties welke allen betrekking hadden op het dierenleven of op de feestelijke her opening. Mr. Dr H. M. Hugenholz nam het woord, nadat de kinderen van de Van der Huchtschool het feestlied „6 juni" gezongen hadden. Met leedwezen had het hoofdbestuur een jaar geleden kennis genomen van de brand, die het werk van jaren te niet deed. Als een phoenix is het ge bouw echter uit zijn as herrezen, schoner dan ooit. Dit dankt de afde ling voor een zeer groot deel aan de aktiviteit van het bestuur en niet het minst aan de secretaris, de heer 't Hart, naar wie het asiel zo terecht genoemd is. Het asiel is herbouwd en in steen is het nog meer een blijvend teken van hetgeen dierenliefde vermag. Door de ze dierenliefde wordt gezorgd voor de poesen en honden die hulp nodig heb ben. Eigenlijk moest deze hulp door de overheid geboden worden en over een paar jaar zal het zeker zo zijn dat de te eveneens van harte geluk maar vond het wel een bijzonder zware opgaaf een dergelijk asiel te exploiteren. De heer Wijsmuller kon hem echter geruststel len. Mejuffrouw Jolles sprak namens de Stichting v. d. Huchtfonds. Dank zij de nalatenschap van mevr. v. d. Hucht- Kerkhoven had het bestuur van de stichting tweemaal 1000,— kunnen schenken. Met vreugde was het geld gegeven en met voldoening was gecon stateerd dat het zo uitstekend gebruikt was. Mr v. d. Roemer van de afdeling Utrecht wenste het bestuur eveneens geluk en mevr. Versteeg van de afde- Mr dr Hugenholtz, tijdens de openingsplechtigheid van het nieuwe asiel. dierenbeschermers kunnen zeggen O verheid geef ons het geld, wij zul len het werk wel doen". Het Soester asiel is bij bestuur en le den van de Soester afdeling in uitste kende handen en het zal niet ontaar den in een abatoir of een tehuis voor „gegoede" honden en katten. Een soort luxe-hotel waarin geen plaats is voor zwerfdieren. De heer Hugenholz wens te de afdeling geluk met het nieuwe tehuis voor de zwerfdieren. De heer Wijsmuller bevestigde dat het asiel inderdaad geen hotel is, maar in de eerste plaats een tehuis voor zwer vers onder de dieren. Een dier wordt slechts gedood als de dierenarts dit nodig acht en een heel enkele keer duurt het wel eens een jaar voor er een goed tehuis is gevonden, maar de verzorging is er niet minder om. Roland Schrijvers declameerde „Poes is weg" van Han Hoekstra en Jenny Heinhuis „Het varkentje" van Annie M. G. Schmidt. Nadat door de kinderen van de Van der Huchtschool het lied, „Dierendag" gezongen was, voerde een tiental spre kers het woord. De eerste was de erevoorzitter, de heer A. van Asselt, die het werk van het bestuur prees. Toen hij voorzitter was werd gestart met een primitief asiel aan de Lange Brinkweg. Hierbij vergeleken was het nieuwe gebouw een kasteel. Het asiel treft het uitstekend met mej. Kramer als beheerster en de afdeling heeft een prima inspecteur in de heer Van Rens- wouw. Gelukkig spreekt het nut van de dierenbescherming tot velen en de woorden van Felix Ortt „Dieren be schermen is mensen beschaven" is geen frase zonder inhoud. Bij de Dierenbescherming komt het in de eerste plaats op het hart aan en het is daarom verheugend dat de naam van het asiel 't Hart is. De heer v. Asselt sprak de wens uit dat de gemeente spoedig eens iets zal doen aan de toegangsweg tot het asiel, maar de heer Wijsmuller zette uiteen dat dit geen taak van de gemeente is omdat de weg particulier bezit is. De eigenaar is de Dierenbescherming al zeer terwille geweest. Eerst werd het terrein verhuurd voor 25 jaar tegen 1,per jaar en later voor een laag bedrag verkocht. Mevr. van Ruggen sprak namens de afdeling Zeist. Zij vond het een heel mooi asiel, maar misschien worden alle mensen nog eens beschaafd zodat er geen asiels meer nodig zijn. Nu zijn ze dit nog wel en zij wenste het Soester asiel een goede toekomst toe. De heer Nieuwenhuis, secretaris van de afdeling Amsterdam (6000 leden) wens- ling Ede sprak de wens uit dat het asiel met pensiondieren en niet met zwervers gevuld zal zijn. De heer Rasch, de bouwer van het asiel, dankte voor de prettige samen werking met het bestuur en het werk dat vooral door de heren Wijsmuller en 't Hart verricht was. Reinier Pot uit Amersfoort gaf een grote worst voor de dieren en de heer C. v. Es, korpchef van de Soester po litie, schonk het bestuur een foto-repor tage van de verzorging van de dieren in de winter 1955-1956. De vorige re portage was bij de brand verloren ge gaan. De heer Vervest schonk namens de af deling Hilvprcum huishoudelijke artike len en baron v. d. Burgt tot Terwolde bood de gelukwensen van de afdeling Baarn aan. Nadat Rineke Brons en Walter Boer gedeclameerd hadden werd het asiel I geopend door mr dr Hugenholtz. UITVOERING VAN OLYMPIA. Een kleine 500 leden van Olympia heb ben voor een kleine 1000 toeschouwers in het openluchttheater zaterdagavond een geslaagde uitvoering gegeven, waar aan het weer zijn bijzonder sympa thieke medewerking verleende. I Voorzitter B. Kerkhoff zei in zijn ope ningswoord dat het doorgaan van deze uitvoering aan een zijden draad gehan gen heeft omdat het toneel van het theater bij de generale repetitie door zandhopen onbespeelbaar was, terwijl ook aan de zitplaatsen van alles man keerde. Een seintje aan het bestuur van de stichting openluchttheater had echter wonderen verricht en zaterdag morgen om 5 uur waren mensen van gemeentewerken al aan het werk ge gaan om de zaak zo goed mogelijk voor elkaar te krijgen en er was heel wat gedaan. Men maakt in Soest vaak kennis met de Olympia-drumband, de wandelsport afdeling en de volleybalteams, maar de grootste afdeling, de gymnastiek, blijft wat op de achtergrond. Daarom was deze uitvoering georganiseerd. Het was niet mogelijk een dergelijke manifes- I tatie in een zaal te geven want geen zaal in Soest was hiervoor groot genoeg, zodat het openluchttheater gelukkig uitkomst bood. Met een beroep op de clementie van het publiek voor de pres taties van de leden, die in het mulle zand verricht moesten worden en een dankwoord voor het bestuur van de stichting openluchttheater en het per soneel van gemeentewerken, dat het theater nog zoveel mogelijk in orde ge maakt had, besloot de voorzitter zijn welkomstwoord. Onder leiding van mej. C. Verwey en de heer C. v. d. Heiden vond de op mars plaats met de drumband en de vlaggen aan het hoofd van de honder den gymnasten. Jongens en meisjes van 5 tot 8 jaar vormden met hun athletisch gespring en gekruip over allerhande toestellen het eerste nummer en een 60-tal vlotte matroosjes gooiden op marsmuziek de ankers los van het schip dat wel heel erg een schip der woestijn was. Het nummer van de tovenaar, die tiental len miniatuur-mensen in vogels, hon den, hazen en zelfs kangeroes veran derde was alleraardigst. Brugoefening van de dames, Black and White-rag van de meisjes, evenwichts- balk, kastspringen en tot besluit van de eerste helft „Es klingen zum Tanze die Geigen" door de rithmische afde ling. Na de pauze ringoefeningen van dames en meisjes, een kringspel van kleine meisjes, hoogbrug van de heren, een japanse lantaarndans van de dames, huppel- en fakkeloefeningen, paard- springen en The Coronation-rag. En tot besluit van deze mooie avond „Humo reske" uitgevoerd door de dames van de ritmische afdeling. De slotgroep moest vervallen omdat het te laat ge worden was. SACRAMENTSPROCESSIE. Zondagmiddag is in de tuin van Nieuw- Mariënburg de jaarlijkse sacraments processie gehouden en het weer werkte ook nu weer volledig mee, zoals dit de laatste jaren steeds het geval is. Voor de processie werd een lof gece lebreerd door pastoor F. A. Smit van Brummen, waarbij de kapelaans Pie- rik van Baarn en Hermans van Soest- Zuid assisteerden. I Aan de processie namen leden van ve- le katholieke verenigingen deel, waar onder verkenners, gidsen, welpen en kabouters van verschillende padvin dersafdelingen. Het allerheiligste werd I gedragen door pastoor F. A. Smit en in de processie bevonden zich de pastoors mgr A. G. Smit van Soestdijk, R. G. Lommerse van Soest-Zuid. Kaarsgaren van Baam, de emeritus-pastoor deken mgr Batenburg en bouwpastoor Baten burg uit Almelo, die bij het rustaltaar de predicatie hield. Er werden vele vaandels en vlaggen in de processie mee gevoerd. De processie werd in de kerk beslo ten met een gebed van pastoor mgr A. G. Smit voor de vervolgde kerk in het oosten en het Credo van de gelo vigen, waarna het Tantum Ergo geza menlijk werd gezongen en de zegen met het allerheiligste gegeven werd, SOESTER SUCCESSEN IN DE S.L.S.-RIT. De heer G. Stam garagehouder hier ter plaatse heeft in de Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen rit, 24-uurs- rit zonder onderbreking, met de start op de Scheveningse Boulevard weder- j om 'n opmerkelijk succes geboekt. Vorig jaar startte de heer Stam met zijn zoon Herman als kaartlezer eveneens te Scheveningen. Toen werd gestart in de Sportklasse, waarin een 2e prijs werd behaald. De heer Stam werd nu in de Super klasse ingedeeld, welke klasse met een hoger gemiddelde moet rijden. De heer Stam plaatste zich in een groot veld met meerdere prominente rijders als 3e. De heer Stam reed met een Renault Dauphin Gordini. GROOT SUCCES VOOR „CRESCENDO". Op de nationale verenigingskampioen schappen herenturnen tijdens het bonds- feest van de Nederlandse Katholieke Gymnastiekbond te Haarlem, heeft de herenploeg van Crescendo een eerste plaats bereikt in de categorie tweede en derdegraads oefenstof. Door zeven turners van deze vereni ging werd er afgelopen zaterdagmiddag in het Krelagehuis te Haarlem dan ook fel gestreden tegen vele verenigingen die voor deze wedstrijden hadden in geschreven. De voorzitter de heer G. Schoonhoven was trots op deze jonge herenploeg en voorspelde een goede toekomst, doch drukte de turners op het hart dat ze beslist niet moesten denken dat ze er nu al waren, immers het eindideaal van iedere turner moet zijn het be- 1 Er zijn van die onderwerpen, die op deze plaats meermalen aan bod komen. Zo b.v. de hoog opschietende heggen en struiken op de straathoeken, waar over we het vandaag echter niet zul len hebben, omdat, naar ik hoorde, daartegen nu regelmatig zal worden op getreden. Vandaag over de honden. Ik bedoel „de vreemde honden", waar over in „Met raad en daad" in ons blad van vrijdag een lezer vraagt wat kan hij doen om te voorkomen, dat de beesten zijn erf bevuilen. Onze vraagbaak, die alles weet, advi seerde peper te strooien, als zijnde een afdoend en goedkoop middel. Ik weet dat onze redactie niets met de peperhandel uitstaande heeft, maar het zou wel een prettige hausse in de pe- perprijzen veroorzaken wanneer we al lemaal onze tuinen flink in de peper gingen zetten. Maar dit slechts terloops. Ik vind de vraag van onze lezer niet juist ge steld. Ook vreemde honden hebben een eige naar en daarom had de vraag moeten luiden Weet u een middel of dwang maatregel om eigenaren van honden er toe te brengen, dat zij hun eigen tuinen als toilet laten gebruiken door hun beesten en niet de terreinen van anderen en de openbare wegen Ja, hoe brengen we de eigenaren van honden aan het verstand, dat het mis schien wel van knappe dressuur ge tuigt maar toch onfatsoenlijk is, wan neer ze ver genoeg van hun eigen erf verwijderd zijn, hun honden loslaten en met een bemoedigend klopje op de rug hun beesten animeren vlug even een grote boodschap doen. Ze zien hun beesten andermans tuinen bevuilen en vinden dit de gewoonste 2aak van de wereld. De beesten weten uiteraard niet beter en daarom is het eigenlijk onredelijk hen als straf voor de onbehoorlijkheid van hun baas te tracteren op een peper- snuif, die eigenlijk hun eigenaar ver dient. Een naar verschijnsel is ook, dat met hondeneigenaars zo slecht is te praten over hun wanprestaties. Ze zitten on middellijk op de kast, vinden je een dierenbeul en maar erg kinderachtig dat je over zo'n „kleinigheid" valt Weet „Dierenbescherming" geen oplos sing voor dit vraagstuk H. OEKMAN. reiken van de keurgraad. Als blijk voor het vele werk werd de leider, de heer A. Hoogbergen, een zil veren beker aangeboden, terwijl zijn vrouw werd verrast met een prachtig bloemstuk. Dit eerste grote succes van de heren ploeg van „Crescendo" werd zondag avond gevierd en laat op de avond gingen bestuur, de turners en suppor ters huiswaarts. De persoonlijke resultaten waren A. Pronk 20,5 punten. C Roest 21.4 p. Th. Verschoor 21.4 p. Ch. v. Breukelen 24.1 p. H. v. d. Eshof 24.3 p. B. Sukkel 24.4 p. S.E.C. 4 PROMOVEERT. S.E.C. 4 is enkele weken geleden kam pioen geworden en heeft achtereenvol gens de promotiewedstrijden tegen Ams- vorde 3 en Rhenus 3 gewonnen, waar door het elftal promoveert naar de re serve derde klasse van de K.N.V.B. De strijd tegen Rhenus 3 vond zater dagmiddag aan de Bosstraat plaats. In het begin zag het er niet naar uit dat S.E.C. zou gaan winnen al gaf Dasselaar het Soester elftal een voor sprong. Kort daarop maakte Rhenus gelijk. Back Van Klooster had hands gemaakt en de strafschop werd benut. In de tweede helft bracht Rhenus de stand op 2-1 en pas een kwartier voor het eind scoorde Dasselaar de gelijk maker, die gevolgd werd door het win nende doelpunt. Dit werd gemaakt door Duinkerken uit een voorzet van Bekink. S.E.C. bleef nu in de meerder heid en won met 3-2. De spelers wer den met het behalen van dit succes ondermeer gefeliciteerd door de voor zitter van S.E.C., de heer Wilhelm, die bloemen aanbood. De S.E.C.-jeugd ging zaterdag met drie bussen naar De EftelLig in Kaatsheu vel. Op deze wijze profiteerden 130 jongens van de loterij, die ten bate van het jeugdwerk gehouden is. Be stuursleden en leden van de jeugd commissie maakten de tocht mee.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1