Loon en productiviteit. Gymnastiekverenigingen in nood, SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 12 JUNI 1959. 37e JAARGANG No. 44. SOESTER(()pURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er gaat zich in Nederland een heftige strijd ontwikkelen over loonsverhoging en verkorting van de arbeidstijd. Nauw verband hiermede houden nieuwe huur verhogingen en afschaffing of vermin dering van de subsidie voor melk. De ze facetten willen we echter in de hiervolgende bespreking even terzijde laten. Er is van de zijde van de vakcentra les een algemene drang om zo spoedig mogelijk te komen tot loonsverhoging, hetzij door een algemene loonronde, hetzij door een gedifferentieerde, be- drijfstakgewijze verbetering van de lo nen. Er wordt van sommige zijden nog altijd met enig aplomb beweerd, dat de lonen der werknemers nog altijd de gevolgen dragen van de bestedings beperking, d.w.z. dat verhoging der lo nen ten behoeve van de bestedingsbe perking is nagelaten en dat de ophef fing dezer beperking wel voordelen heeft bezorgd aan de bedrijven doch niet aan de werknemers. Als we zo om ons heen zien, wagen wij dat echter te betwijfelen. Ondanks de bestedingsbeperking, waaronder ver schillende bedrijven inderdaad wel heb ben geleden, hebben de verdiensten der werknemers niet geleden. De lonen zijn nergens minder geworden, maar bij vernieuwing van c.a.o.'s ook in die tijd telkens iets verbeterd te voorschijn ge komen. Van belang zijnde prijsstijgin gen hebben zich nergens voorgedaan, maar enkele prijsverlagingen, zoals b.v. bij televisietoestellen, ziin wel voorge komen. Ook in de twee achter ons lig gende jaren zagen we juist bij de werk nemers het aantal televisietoestellen, bromfietsen en scooters laanmerkelijk stijgen. Dit duidt allerminst op een achterblijven in welvaart, nog minder op een achteruitgang. Het betreft hier ook geen incidentele gevallen, we er varen het overal en het blijkt boven dien uit de cijfers der statistiek. "Men acht thans de door de vorige re gering nodig geachte bestedingsbeper king langzamerhand wel overwonnen. Officieel is dat wel nooit met zoveel woorden gezegd, maar men praat er eenvoudig niet meer over en de te ruggelopen rentevoet maakt dat ook niet meer zo nodig. Nu ageert men voor een algemene loonronde om aller eerst de uit de bestedingsbeperking voortvloeiende achterstand der loon- trek'kenden op te heffen. Dit is o.i. een onjuiste voorstelling van zaken. Een loonsverbetering immers kan al leen een gevolg zijn, een gevolg van een veïbeterde arbeidsproductiviteit, nooit een doel zonder meer en op zich zelf. Die verbeterde arbeidsproductivi teit hangt niet alleen af van de per soonlijke inspanning van iedere werk nemer, maar vooral van betere mecha nisatie in een bedrijf. Hiervoor nu is door de bedrijven gereserveerd kapi taal nodig en daarop heeft de beste dingsbeperking nu juist remmend ge werkt door verhoogde belastingen. Het is dus zeer de vraag of op het ogenblik de algemene arbeidsproductivi teit reeds zoveel is vooruitgegaan, dat een algemene loonronde hieruit na tuurlijkerwijze moet voortvloeien. Is dit niet het geval, dan zou een loons verhoging, die bindend wordt voorge schreven, ook onmiddellijk een prijs stijging tot gevolg hebben. Daardoor zou de verhoging dus vrijwel teniet worden gedaan, ook omdat men in ve le gevallen ook juist wat meer belasting zal moeten gaan betalen. Niet de werk nemer wordt dan dus de bevoordeelde, maar alleen de staat. De vrije loonvorming bedrijfstaksge- wijze, heeft daartegenover het voor deel, dat alleen tot loonsverhoging zal worden besloten, wanneer de produc tiviteit en de uitkomsten van de be trokken bedrijfstak in haar geheel een verhoging rechtvaardigen. Ook dan zal dit voor sommige bedrijven in die tak nog moeilijkheden genoeg op leveren en soms nauwelijks verant woord zijn, maar dit kan dan meest al wel aan de efficiency in het bedrijf liggen, ter verbetering waarvan dit dan een stimulans kan betekenen. De voorwaarden ten aanzien van de arbeidstijdverkorting komen op het zelfde neer. Ook deze kan slechts een gevolg zijn van verhoging der produk- tiviteit en zonder dit zou het slechts een algemene verarming betekenen. Het staat dan misschien erg soeiaal om loonsverhogingen en vermindering van arbeidstijden te bepleiten, maar zonder gefundeerde productiviteits- en dus economische verbeteringen zouden ze alleen maar leiden tot een verslechte ring van de situatie der loontrekkenden. Bijna 1000 toeschouwers hebben zater dagavond de uitvoering van Olympia bij gewoond en enkele dagen daarvoor heb ben velen de akttviteit van de grootste Soester sportvereniging bij het défilé voor de burgemeester gezien. De voorzitter van Olympia, de heer B. Kerkhoff, wees in zijn openingswoord op het ontbreken van een grote zaal in Soest, waardoor het mogelijk zou zijn een dergelijke uitvoering binnen te ge ven. Nu is een vereniging van de grootte van Olympia aangewezen op het open luchttheater. De kans op een fiasco door slecht weer is daarbij niet gering en het theater kan alleen maar in de zo mermaanden gebruikt worden. Hoe groot de behoefte aan een flinke zaal is, blijkt ook uit het feit, dat de tradionele familieavond voor leden, htm ouders en donateurs al sinds jaren uit drie fami lieavonden moet bestaan om 4 iedereen de gelegenheid te geven dit gebeuren bij te wonen. Wij hebben eens met de heer Kerkhoff gesproken over de moeilijkheden van Olympia en die zijn nog veel groter dan men over het algemeen weet. En deze moeilijkheden hebben ook andere ver enigingen die over "honderden leden be schikken. De heer Kerkhoff is van mening dat lichamelijke opvoeding niet gemist kan worden bij de vorming van jonge men sen. De mens bestaat uit lichaam en geest en beide moeten zich kunnen ont wikkelen en ontplooien. Nu doet zich in Nederland het merkwaardige verschijn sel voor, dat de ontwikkeling van de geest bij alle gezindten de aandacht krijgt, maar de lichamelijke ontwikkeling als deel van de opvoeding is nog al tijd het stiefkind. Als iemand van een lesrooster Aardrijkskunde of Geschie denis zou willen schrappen, dan zou je wat horen. Het uur Lichamelijke Oefe ning wordt echter overal straffeloos ver geten als dat zo uitkomt. Toen een jaar of vijf geleden in Soest een gymnastiek lokaal werd afgebroken, zonder dat er een nieuw kwam, heeft niemand een kik gegeven. De sportorganisaties proberen zoveel mo gelijk dit tekort in de opvoeding aan te vullen. "Volgens de heer Kerkhoff moest dit eigenlijk niet nodig zijn, want er zijn toch ook geen rekenverenigingen of aardrijkskundeverenigingen. Nu gaan we Soest volbouwen en dat be tekent dat er in enkele jaren duizenden kinderen bijkomen. De sportorganisaties moeten deze jeugd mee helpen vormen, maar waar halen zij het geld vandaan In Soest en Soestdijk zijn er maar 3 gymnastieklokalen, die verouderd zijn en overbezet door de gymnastiekver enigingen. Voor zaalsporten zijn deze zaaltjes zo goed als onbruikbaar. Terreinen voor veldsporten zijn niet te betalen, behalve voor voetbalverenigin gen, dank zij de recettes van de wedstrij den. Ter demonstratie van de huidige moei lijkheden vertelde de heer Kerkhoff ons het volgende ,,De volleybalteams van Olympia zijn goed. We hebben eigen trainers en scheidsrechters, allen behoor lijk gediplomeerd. Nu wordt er aan drang op ons uitgeoefend om een meis jesteam op te richten, maar we kunnen er niet aan beginnen, omdat er niet één uur in de week een bruikbaar zaaltje te huur is. We willen in de zomer graag buiten spelen en met veel moeite heb ben we een stukje grond gehuurd. Om daarop een volleybalveld aan te leggen is 12 a 15 duizend gulden nodig en het is uitgesloten dat wij dit bedrag kun nen opbrengen. De gymnastiek-afdeling van Olympia krijgt wel subsidie, maar dit bedrag is slechts voldoende om 3 weken per jaar de salarissen van de lei der en de leidsters te betalen en die ont vangen heus niet teveel voor het werk dat zij moeten verrichten om te komen tot de prestaties, waarvan men de uit stekende resultaten in het openlucht theater heeft kunnen zien. Ik ben Calvi nist en altijd wat huiverig om overheids steun te vragen en te aanvaarden, maar het zal er nu toch op neerkomen, dat ik mijn bedenkingen opzij moet schuiven en het bestuur zal moeten voorstellen op het gemeentehuis te gaan aankloppen om hulp. En Olympia is beslist niet de enige sportorganisatie, die zaalruimte of speel velden nodig heeft. De gemeenteraad zal een keus moeten doen tussen het reserveren van tien duizenden guldens in de komende ja ren voor het subsidiëren van de sport of het laten wegkwijnen van de plaat selijke sportorganisaties tot schade van het opgroeiende geslacht." Dit was de noodkreet van de heer B. Kerkhoff, voorzittet van de chr. gym nastiekvereniging Olympia, maar het is ook de noodkreet van de besturen van de gymnastiekverenigingen Crescendo en S.T.C. En van andere sportvereni gingen, die met zaal- en terreinmoei lijkheden kampen. De Fabrikantenkring heeft zich enke le jaren geleden voor dit probleem ge ïnteresseerd en ook de Soester Sport federatie heeft zich laten horen, maar er is meer nodig om de moeilijkheden van de verenigingen op sportgebied tot een oplossing te brengen en in samenwerking met de gemeente zal deze oplossing gevonden moeten wor den. VAN HET ZOMERPROGRAMMA DE V.V.V. Enkele jaren geleden leek het de goede kant uit te gaan met het bloemencorso, georganiseerd door de V.V.V., maar na driemaal was het gebeurd en het vo rig jaar was er geen animo meer. Wat een traditie had moeten worden verdween geruisloos en in 1958 bleef er van de aktiviteiten van de V.V.V. weinig meer over dan de kindermid dagen in het openluchtheater. Dit jaar zal het heel anders gaan. De V.V.V. heeft de heer A. G. Terhorst vrij mandaat gegeven voor het organi seren van verschillende voorstellingen en uitvoeringen en hij heeft dit man daat uitstekend gebruikt, want het wordt een programma dat er zijn mag. Met de wetenschap dat er iets gebracht moet worden dat het tegen de televi sie kan opnemen zijn de voorbereidin gen begonnen en nu het klaar is kan het met voldoening getoond wor den, want het biedt eick wat wils voor Soestenaren en hun gasten. Morgenavond werken 150 leden van muziekverenigingen en balletdanseres sen mee aan de Musiealetta 1959, die op het terrein van S.E.C. gebracht zal worden door de heer W. A. Wakel- kamp uit Amersfoort en het grootste verplaatsbare openlucht-decor van ons land zal hiervoor aan het eind van de Bosstraat opgesteld worden. Het begint om 9 uur. Op zaterdag 27 juni speelt het Neder lands artistenelftal tegen SE.C. op het terrein aan de Bosstraat. Joe Andy (de crack van het elftal), Jan Ditt- meijer, Dick Doorn, de 2 Kamee's, Joop de Knegt, The Leedy Trio, Toby Rix, The Spotlights en Cor van Veen zijn de artisten waaruit het elftal samenge steld zal worden. S.E.C. heeft beloofd met het sterkste elftal te zullen komen, want het wordt geen schertswedstrijd omdat het artistenelftal een behoor lijk partijtje voetbal speelt. Vooraf spe len Soester en Baarnse veteranen te gen elkaar. Zaterdagavond 27 juni treden deze ar tisten op in het openluchttheater in een grote variétéshow. Wedstrijden en show worden door de V.V.V. georga niseerd in samenwerking met S.E.C. en hotel Bos en Duin. Op zaterdag 4 juli is er een bijzondere avond in het openluchtheater, aange boden door de V.V.V. en S.S.F. De sportverenigingen A.G.A.V.S. (Soester- berg), Crescendo, Olympia en S.T.C., de toneelverenigingen Contact, Kerke- buurt en Ons Genoegen en de muziek- en zangverenigingen P.V.O., Animato en Apollo nemen hieraan deel. Het wordt een grote V.V.V.-show onder het mot to Vrij - Vakantie - Vreugde. De heer A. G. Terhorst heeft de algehele lei ding, de heer Brasser de leiding van het sport-gedeelte en de verbindende teksten zijn van Piet Ekel. Tweemaal zal op deze avond Mieke Telkamp op treden. Zij wordt begeleid door Guus Jansen op het Hammondorgel. De to neelverenigingen voeren korte scetches op en de gymnastiekverenigingen bren gen aantrekkelijke oefeningen. Apollo zingt en P.V.O. speelt, evenals Anima to, het akkordeonorkest, dat ondermeer de Burgemeester Bentinckmars zal uit voeren. De avond zal een grandioos slot krijgen met verbluffende licht effecten. Deze avond wordt op 11 juli herhaald maar dan nemen andere sport en toneelverenigingen deel. Mieke Tel kamp, Guus Jansen en Piet Ekel zijn dan weer aanwezig, evenals P.V.O., Animato en Apollo. De sketches worden dan verzorgd door de toneelvereniging Maskerade en Soestdijk. Op woensdag 8 juli is er een groot jeugd-variété-programma. De naam is „Rang die zit" en Tommy Verstoep, bekend van de televisie neemt er aan deel. Aan het eind van deze voorstel ling zullen de kinderen kennismaken met de wonderen van 1001 nacht in het paleis van een maharadja. Op zaterdag 25 juli opnieuw een spe ciale kindermiddag in het openlucht theater. Nu komt Bulletje Bloedworst op bezoek en woensdag 5 augustus brengt Paul Ostra een jeugdfestival voor de kinderen. Op Zaterdag 22 augustus de vierde kindermiddag, ver zorgd door Fantasto en Nan Miller. Op zaterdag 29 augustus, de rijdende automobielshow uit grootvaders tijd. Meer dan 30 vehikels uit het eind van de vorige en het begin van deze eeuw zullen dan door Soest rijden. Het ligt in de bedoeling dealers te ver zoeken voor een show van de nieuwste auto's te zorgen en de Soester midden stand met reclamewagens te laten deelnemen. Op maandag 31 augustus heropvoering van de openlucht- en lichtshow „Musi ealetta" 1959 als besluit van het zo- merprogramma. En als de financiën het toelaten dan zal er nog een Tiroler avond als extra attractie worden ingelast. Het programma is klaar, maar reeds piekert Guus Terhorst over het volgend jaar en de medewerking die hij van de Soester verenigingen gevraagd en ge kregen heeft wijst op deze plannen. Hij zou graag in Soest - het hart van Nederland - een reeks van voorstellin gen zien, waarbij iedere keer 2 provin cies met de specialiteiten van hun pro vincie naar Soest komen. En dan la ter met een typisch Soesterse show naar andere plaatsen gaan als een soort uitwisseling. Amateurs en daar naast artisten die in hun beroep van klein en van groot formaat zijn om het aantrekkelijk te maken. Zonodig kan dit in samenwerking met Amersfoort en Baarn gebeuren en om dit te ver wezenlijken is de steun van de V.V.V.'s uit de grote provincieplaatsen van ons land nodig. Het zijn echter nog slechts vage plannen en voorlopig houdt de organisator van het komende zomer- progamma de aandacht gevestigd op wat in juni, juli en augustus gaat ge beuren en dat is genoeg om er de han den vol aan te hebben. Het programma is echter goed genoeg om succes te kun nen voorspellen. 25 JAAR SIGARENMAGAZIJN SMIT. De heer J. W. J. Smit opende op 11 juni 1934 in de Torenstraat een kleine sigarenzaak. Deze winkel is verdwenen en opgeslokt door magazijn Middelman Eigenlijk paste dit kleine bedrijf heel goed bij de kleine prijzen, die voor 25 jaar voor sigaren en sigaretten be taald werden, maar het was behelpen en in april 1937 werd het pand aan de Steenhoffstraat betrokken. Daar be taalde men toen voor een prima sigaar 6 cent, voor een gewoon pakje sigaret ten 15 cent of 20 cent. Wie tot de ge goeden hoorde gaf een kwartje uit en zij die sigaretten van 35 cent of meer rookten behoorden tot de rijksten in den lande. Bij een goed boek hoort een goede si gaar of een sigaret en omgekeerd, zo dat het niet zo vreemd was dat al gauw gestart werd met een leesbibliotheek. Aanvankelijk werden de boeken en de rookartikelen in hetzelfde vertrek ver handeld maar daarin werd verandering gebracht en de bibliotheek nam zo'n grote vlucht, dat mej. M. E. Smit I2V2 jaar geleden de zorg hiervan op zich nam. In de oorlog ging het met de rokerij helemaal mis en de gewone merken verdwenen. Er kwamen nare Consi- sigaretten voor in de plaats, maar te gen het eind van de oorlog bleek dat dit vorstelijke sigaretten waren ver geleken bij de blazertjes, ander surro gaat en de Belgische shag, waarmee de roker vergiftigd werd. Het roken nam af, omdat er te weinig was en het lezen toe. Er waren onder- Zoals u uit de rede van minister De Quay zult hebben gehoord, is er spra ke van, dat onze regering de subsidie op melk gaat verminderen en zelfs ge heel wil afschaffen. Ware het niet, dat hierdoor een melk prijsverhoging in het verschiet ligt, dan zou iedereen daar vrede mee kunnen hebben, omdat subsidie op een product als melk niet logisch is. Op deze plaats heb ik al eerder beweerd, dat wanneer er tussen koe en consu ment niet zo'n kostbaar apparaat stond, prijsverhoging of subsidie niet nodig is of zeker in veel mindere mate. Omdat het publiek èn de subsidies èn de melkprijsverhoging zelf betalen, ook al merkt men het eerste niet direct, inte resseert het melkprijsbeleid ons buiten gewoon. Vroeger kon het ons niet zo veel schelen wat onze melkboer deed, als hij maar zorgde dat zijn melk goed was, maar sedert we allemaal een melk- slijter opgedrongen kregen en we melk drinken van een veel lager gehalte dan vroeger, bekijken we de zaken met ar gusogen. Wanneer er bovendien geruchten door het dorp gaan, zoals de laatste dagen het geval schijnt, dan komt er grond voor mijn theorie, dat de organisatie tussen koe en klant veel te duur is. Wij hebben, na de verhoging van de melkprijs allemaal het gevoel dat de melk nu wel duur genoeg is en zeker hebben we dat gevoel wanneer we de verhalen horen hoe het tussen de koe en de melkslijter toegaat. Ik hoop, dat alvorens de regering toe stemming tot prijsverhoging geeft, zij tevoren terdege nagaat, of een prijsver hoging niet te voorkomen is door een zo efficiënt mogelijke organisatie te eisen en zo nodig op .te ruimen wat er niet tussen hoort. H. OEKMAN. duikers die 20 tot 30 boeken per week lazen. Dat was natuurlijk wel aardig als tegenhanger voor het verlies aan af nemers van rookartikelen, maar er gin gen ook vele duizenden boeken ver loren door inbeslagname, zoek raken en slijtage. Kort voor de bevrijding mochten de mensen maar enkele uren per dag op straat en in die paar uur moesten honderden leesgierigen gehol pen worden. In 1945 begon de zaak weer moeizaam te draaien, nu met steun van zoon A. H. Smit. Lang duurde de bonnenplaag, maar ook die eindigde en tientallen nieuwe merken verschenen om de ge hate Rhodesia te vervangen. Het laatste half jaar is er gemoderni seerd in de winkel aan de Steenhoff straat om het 25-jarig jubileum waar dig te vieren. Dat is woensdag en don derdag gebeurd. Veel bezoeken en tien tallen bloemstukken wezen op de be langstelling voor deze kwart eeuw van Soester middenstands bedrijvigheid ten dienste van hen, die hun hart verpand hebben aan het rookgenot. STRAFREGELS. Een elf-jarige jongen moest op het politie-bureau strafregels schrijven om dat hij een ruit ingegooid had. KONINKLIJKE MARECHAUSSEE VAN VOOR 14 MEI 1940. Kent U nog het Wapen der Koninklijke Marechaussee van vóór de oorlog Het Korps, dat bestond uit ongeveer 1200 man personeel, het zij te paard of te voet Dit Wapen, verdeeld over ons land in 4 divisies, zorgde voor de handhaving van tucht en orde in ons land. Het Korps, dat als zijn devies had „zonder vrees en zonder blaam", werd opgericht door Ko ning Willem I op 26 oktober 1814. Weet u nog hoe dit Wapen steeds pa raat was bij stakingen, rampen, hoog tijdagen van het Koninklijk huis en weet u nog hoe de Marechaussee het broeinest van criminaliteit oploste in Oss Jammer dat dit Wapen in zijn oude hoedanigheid niet meer bestaat. Enkele oud-wapenbroeders hebben ge meend om op zaterdag 11 juli a.s. een réunie te houden in de oude Marechaus- see-karzerne, het depot op het Loo, te Apeldoorn. Ook Soest heeft nog vele oud-Marechaus- see's in haar gemeente wonen en deze worden verzocht zich ten spoedigste op te geven als rèunist bij F. Posthumus, Gemeentehuis, Soest.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1