F N E N TUIN VAN DENEMARKEN. SpmaJl BAARN, TEL. 2783 ldw motor Is niet oliedom... TWEEDE BLAD ^riOTm2^7yizAnjg BRAM)WEER TELEF. 3 3 3 3 Firma VAN DE WIJNGAART SOEST. ROUW- 'en TROUW kleding EVIobiioil GARAGE STAM f Uu> ad re* oor het haren tan VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 JUNI 1959. tal personen van de toegenomen werk gelegenheid kon profiteren. De structurele en de overige werkloos heid daalde ook en bedroegen elk nog 15 mannen. Ten opzichte van de voorafgaande maand nam de vraag naar mannelijk personeel belangrijk toe en resteerde per eind mei met 25 hoger tot een to taal van 131. Voor vrouwelijke arbeidskrachten met name atelierpersoneel, jeugdig fabrieks- personeel, administratief personeel en huishoudelijke hulpen, nam de werk gelegenheid verder toe. Het ingeschreven aantal vrouwelijke arbeidskrachten past evenwel niet op de openstaande aanvragen, zodat in schakeling van het aanbod in het ar beidsproces slechts moeizaam plaats vindt. TE 1.5461 fJ f MELK PAD hoek Bussumrrvecsfr. ENIGE c Y* IN HET GOOI BIOSCOOPPROGRAMMA. Na twee succesvolle weken met „Fan fare" begint het City-theater vandaag met een heel andere film. „Carve her name with pride" kreeg als Hollandse titel „Met de dood voor ogen". Het is de tragische geschiedenis van de dappere Violetta Szabo, de jonge En gelse vrouw, die haar aandeel wilde leveren in de strijd tegen Duitsland nadat haar man gesneuveld was. Zij kreeg een opleiding bij de spionnage- dienst, landde tweemaal per parachute in het bezette Frankrijk en werd de tweede maal gegrepen. Zij weigerde iets los te laten ondanks de typisch ger- maanse verhoor-methoden. In het kamp Ravensbrück werd zij kort voor de bevrijding gefusilleerd. Bijna twee jaar later ontving de kleine Tania Szabo uit handen van Koning George VI van Engeland het George Cross, dat aan haar moeder posthuum verleend was. „Het is voor je moeder", zei hij. „Wees er zuinig op. Wat zij gedaan heeft zou ik niet gedurfd hebben". Ik zal het voor haar bewaren tot ze thuis komt", antwoordde Tania, maar haar moeder keerde nooit terug. Zondagmiddag „El Paso" met John Payne, Gail Russell en Sterling Hayden. Een hard avontuur en felle strijd in een stad die geen wet kende. Van maandag tot en met woensdag Jean Gabin en Dominique Davray in de detective ,,Maigret zet een val". In een van de Parijse wijken sluipt een onbekende rond en hij pleegt ver schillende moorden. Reeds vier vrou wen heeft hij van het leven beroofd als Maigret, de detective die door de schrijver Simeon uitgedacht is, zich met de zaak gaat bemoeien. Nog nooit heeft de grote speurder zich zo onzeker gevoeld, want er zijn hele maal geen aanwijzingen wie de dader kan zijn. Er worden vallen uitgezet en opnieuw slaat de moordenaar toe. Een enorm politiecordon kan hem echter niet beletten te vluchten. De ontknoping is sensationeel en de hele film bijzonder spannend. In de donderdagcyclus Dirk Bogarde en Dorothy Tutin in de verfilming van Dickens' boek „A tale of two citi.es" met als titel ,,In de schaduw van de guillotines". De gebeurtenissen tijdens de Franse revolutie met het wederva ren van twee jonge mensen, die ver liefd op elkaar zijn, als middelpunt. HET ONGELUK IN SOESTERBERG. Toen een kleine bewoner van Hemalie enkele weken geleden ernstig gewond werd na een ontploffing van een pro jectiel, zijn door de heer Bakker in de tweede kamer vragen aan de minister gesteld. Deze vragen luidden alsvolgt Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat dicht bij een kindertehuis te Soesterberg aanzienlijke hoeveelhe den munitie zijn gevonden Kan de minister mededelen waar deze muni tie vandaan komt Kan de minister meedelen of het mogelijk is bij schiet banen, die thans gebruikt worden of in het jongste verleden gebruikt zijn, een onderzoek in te stellen naar even tuele achtergebleven munitie De minister van defensie, dr v. d. Bergh, heeft geantwoord, dat het niet om aanzienlijke maar om geringe hoe veelheden munitie gaat. Deze munitie lag aanvankelijk onder de grond. Zij is van Duitse oorsprong. De controle op de schietbanen, die thans door het Nederlandse leger gebruikt worden, is zo streng dat ongelukken door nalatig heid uitgesloten zijn. Het is dus onno dig een onderzoek in te stellen. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Christiaan Andersen. Hij aanschouwde in een klein huisje in de Munkemölle- strade in het jaar 1805 het levenslicht. Andersen is beroemd geworden, ver over de grenzen van zijn land heen. Zijn sprookjes, die beslist niet alleen voor kinderen zijn geschreven, wer den in alle wereldtalen vertaald en door vele kunstenaars van naam van illustraties voorzien. Andersen werd niet alleen ereburger van zijn geboor testad, maar vanzelfsprekend ook zijn meest beroemde zoon. Het huis in Jensenstrade, waarin hij vele jaren woonde, is in een museum veranderd. Musea zijn helaas al te vaak slechts een droge en inspannende aan gelegenheid. Een uitzondering daarop is het Andersen-museum van Odense. Men wandelt door ruimten en verbaast zich. Men ziet de oude verdroogde en gebarsten koffer, waarmee Andersen door Europa reisde, de vele orden, die hem door koningen en vorsten werden verleend, de brieven die hij schreef en die hij ontving. Voor de bezoeker herrijst het leven van een man, die het reizen door vreem de landen evenzeer voorwaarts dreef als de wens om beroemd te worden, niet als staatsman, politikus of volks menner, maar als een sprookjesver teller. Andersen heeft dat doel bereikt. Als vele grote staatslieden reeds lang vergeten zijn, zal men zich hem nog herinneren, de vader der Honderd Vertellingen, die alle met de woorden „Er was eens beginnen. GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU De werkloosheid van mannen daalde in het Gewest Soest gedurende de maand mei 1959 van 184- naar 150. Vergeleken met de maand mei 1958 bedraagt de geregistreerde arbeidsre serve van mannen thans de helft van het aantal ingeschrevenen. De werkgelegenheid voor bouwvakar beiders is zeer groot en vooral in de omliggende gemeenten, zodat het ar beidspotentieel voor de bouwnijverheid in dit gewest voor een zeer belangrijk deel in die gemeenten werkzaam is. Spanningen op de arbeidsmarkt in deze bedrijfstak doen zich nu dan ook weer voor. De bedrijvigheid in de metaalnijverheid neemt nog steeds toe. Het aantal inge schrevenen (metaalarbeiders) bedraagt 45 minder dan in mei 1958. In enkele bedrijven deed zich de af gelopen maand de noodzaak voor het personeelsbestand uit te breiden. Aan vragen van 10 en 25 man werden dan ook genoteerd, doch konden niet di rect worden voldaan. De seizoenwerkloosheid was in mei 1959 van geen betekenis. De wrijvingswerkloosheid bleef op het niveau van april 1959 en bedroeg rond 60 mannen. Het aantal minder geschik- ten nam eveneens af, doordat een tien- OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN Denemarken, het 100-jarige koninkrijk in het noorden, bestaat uit het schier eiland Jutland en ongeveer 500 eilanden, waarvan slechts ongeveer een vijfde deel bewoond is. Wat is nu het mooiste deel van Denemarken Het is moeilijk daarop een antwoord te geven, zonder dat men op tegenspraak stuit, maar over één ding zijn allen het eens de tuin van Denemarken is Fünen, het geografische „hart" van het land, het eiland hetwelk vele vreemdelingen slechts door Odense, de stad van de sprookjesdichter Hans Christiaan Andersen, bekend is. Slechts weinige buitenlander weten dat het schilderachtige Nyborg op Fünen, Denemarkens eerste hoofdstad was, dat op Fünen het heden en verleden elkaaar ontmoeten en dat dit eiland met de er voor liggende kleinere eilandjes ook nu nog van het massatoerisme verschoond zijn gebleven. Peppels en wilgen vormen levende ha gen tussen de velden bloeiende vlier struiken en de schuren van de boeren hoeven, die zo helder en fris geschil derd zijn, dat men zou menen, dat ze pas waren gebouwd. Men ziet het Fünen aan, dat zijn bodem rijk en vruchtbaar is. In de steden op het eiland, zelfs in Odense, dat aan spraak maakt op het feit de op één na grootste industriestad van Denemarken In de haven van de drukke handelsstad Assens, die in de middeleeuwen de belangrijkste plaats voor de overvaart naar Zuidjutland was. in een woudengebied veranderde. Een tijdlang was het door land met Enge land verbonden door het wegzinken van land ontstond de Noordzee, die de beide landen scheidde. Ook Fünen was in de beginne geen eiland. Tegenwoordig is Fyn, zoals de Denen het eiland noemen, het hart van het Deense eilandenrijk. Naar het westen is het door een brug over de Kleine Belt met Jutland verbonden. Deze brug, een technisch meesterwerk, is tot nu toe de langste brug over diep water. van 1658 leed het zware schade. In de 19e eeuw, toen Kopenhagen reeds lang de hoofdstad en de ster van Nyborg verbleekt was, diende het als graanop- slagplaats. Na de eerste wereldoorlog werd het gerestaureerd en thans trekt het als oudste onder de burchten van het land talrijke vreemdelingen aan. Labdy is een klein plaatsje, 20 minuten per auto van Nyborg af. Men moet al oppassen, als men de wegwijzer naar het „museum" niet over het hoofd wil zien, want het ligt buiten het dorp. Zelfs Sinds jaren liggen ook al plannen klaar voor een overbrugging van de Grote Belt, die Fünen van het eiland Seeland en daarmee van de hoofdstad van het land scheidt, maar de kosten voor uit voering van dat projekt zijn astrono misch hoog en de pontverbinding is op dit moment nog voldoende. Maar over enkele jaren zal dat waarschijnlijk wel veranderen. Slot Nyborg, het oudste koningsslot van Noordeuropa, dat in de vorige eeuw gerestaureerd werd, is het doel van talrijke touristen. te zijn, geldt ook nu nog de grond regel, dat God, toen Hij de tijd schiep, helemaal niet over haast sprak. In de dorpen gaat het nog rustiger toe en op het platteland speelt het leven zich nog precies zo af als eeuwen geleden. Wer kelijk, er wordt hard gewerkt, maar van haast is niets te bespeuren. Denemarken is een land, dat als voorbeeld van een sociale staat kan gelden en toch zijn er op Fünen sinds de middeleeuwen vele grootgrond bezitters. Ook thans nog behoort hen een groot deel van het land. Het zijn de hereplaatsen, de oude burchten en de kerken, die de bekoring van Fünen weergeven. Denemarken geld als de enige staat van Europa, die 1000 jaar lang met zijn ononderbroken reeks van koningen een zelfstandige monarchie is, waarop de Denen trots zijn en vooral de bewoners van Fünen, want hun eiland heeft in de geschiedenis van het land een zeer grote rol gespeeld. Maar al is Denemarken ook een van de oudste en meest bestendige koninkrij ken, dat veranderd niets aan het feit, dat het geologisch gezien tot de jong ste landen van Europa behoort. Toen voor 17000 jaar de laatste glet- schers, die grote delen van ons konti nent bedekten, gesmolten waren, was het huidige Denemarken een trooste loos woest gebied, dat zich in de loop van de tijd in een toendra en daarna „Het Fünense dorp", een uniek open luchtmuseum bij Odense. Mooie oude huizen uit alle delen van het land werden afgebroken en hier origineel- getrouw weer opgebouwd. In het internationale vreemdelingenver keer speelt Fünen, afgezien van Odense, nog geen grote rol, waarover de eiland bewoners echter helemaal niet boos zijn. Maar ook daarin treedt een verande ring op, want de steeds meer door zenu wen geplaagde Midden-Europeanen ver langen naar rust en vrede tijdens hun vakantie en juist deze beide dingen zijn Fünen's wezenlijke kenmerken. In de afgelegen dorpen van het eiland heerst nog de rust van de middeleeuwen, zonder dat men het gevoel heeft van de beschaving te zijn afgesneden. Wie echter nog verder weg wil van de onrustige wereld, die ontdekt, dat de De brug over de Kleine Belt, de enige brug ter wereld, die een diepe zee overspant. voor Zuidfünen gelegen eilanden Lange- land, Earö, Taasinge, Lyö en een dozijn andere eilanden datgene benaderen, wat men zich altijd van een vakantie-eiland voorstelt, waarop men alle zorgen ver geet, welks naam men na een bezoek hoogstens aan zijn beste vrienden door geeft, want zou 't nog een paradijs zijn, als iedereen er heen ging Belegerd, bezet, bevrijd, dat zijn de woorden, die in de geschiedenis van Ny borg steeds weer opdagen. Nyborg was de eerste hoofdstad van Denemarken. Voor veel conservatieve patriotten van Nyborg is Kopenhagen steeds nog zoiets als een parvenu. Het symbool van Nyborg is het Da- nehof-slot, de oudste koningsburcht van het Europese noorden. Hertog Knud, de neef van Waldemar de Grote, liet het in het jaar 1170 bouwen. Het oude slot heeft veel beleefd. Het was het toneel van de bekendmaking van de Magna Charta, Denemarkens eerste grondwet, die de rechten van de koning tengunste van de adel beperkte. Erik Kipplin, de koning die deze staats regeling goedkeurde, werd vermoord. Zijn moordenaars werden naar het slot Nyborg verbannen. Oorspronkelijk had het slot ten doel de Grote Belt tegen de zeerovers te be schermen. In de Deens-Zweedse oorlog Het sierlijke Faborg, een van de mooi ste kleine steden van Fünen. als men nog geen twintig meter van het museum af is, valt het nog niet op, want men ziet niets dan een met gras be groeide heuvel. De sleutel moet men in de naastgelegen boerderij halen, waar van de eigenaar als het ware als neven beroep museumbewaker is. Een paar trappen voeren naar beneden, de sleutel knarst in het slot, de zware deur gaat open, een lichtschakelaar klikt, en dan staat men voor een oud Vikingschip, dat door glazenwanden om geven is en bijna de hele ruimte vult. Het werd in 1935 gevonden en wel op dezelfde plaats waarop het nu ligt - mid den in een akker. De ontdekker, de archeoloog Mikkelson, besloot de vondst niet in een museum onder te brengen, maar het museum om het schip heen te bouwen. „Er was eens Zo begint elk sprookje en zo begint ook de geschiedenis van de stad, waar in de wieg van een der grootste sprook jesvertellers stond. Haar naam is Odense die van de sprookjesverteller Hans Christiaan Andersen. De grootste en machtigste in de goden wereld van het noorden was Odin, die Het Andersen-museum in Odense. men ook Wodan, de god van de don der noemde. Naar hem is de stad Odense genoemd. Daar, waar de stad zich thans uitbreidt, stond eens een tempel, gewijd aan de dondergod, om geven door huizen voor de priesters, die ter ere van Odin op de offerplaats van het oord dieren slachtten. Wereldberoemd werd de stad evenwel niet door Wodan, maar door Hansl hij weet dat hij gesmeerd loopt met Geef hem een nieuwe cartervulling Mobiloil Special bij Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - Telefoon 2850

Soester Courant | 1959 | | pagina 5