N i Welke koers volgen wij? Voor Horloges Gazelle Raleigh Locomotief Voor Brillen t WAftutzelaaï WASSERIJ GELRIA EDE eers L FALCON voor Dames- en Heren- regenkleding. VENEMA Btamayvu kapsel-.., J* J. TH. VOSKUILEN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST. DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL JUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 SOEST'TEL203e J. TH. VOSKUILEN L? BOSCH O o Sinds december 1958 heeft het schip van staat eigenlijk doelloos heen en weer gezworven voor het regeringsland. Geen der bewindslieden is er sindsdien toe gekomen om het hem toegewezen terrein met greep en schop gewapend binnen te gaan om de ontginning van het braakliggend gebied aan te van gen. Uit de regeringsverklaring weten we dat de tijd van voorbereiding is be steed om een soort werkprogramma samen te stellen, teneinde de efficiën- cy van het regeringsbeleid te verhogen. Het werd ook hoog tijd. In het economische werkplan dat voor ons ligt hebben de ministers weliswaar verven, persen, sfoppoge, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 elk hun arbeidsveld, maar er is ook sprake van een boven alles verheven taakeenheid, die erop gericht is de rijksbegroting een flinke aderlating te doen ondergaan. Het thans optredend college van ministers schijnt unaniem van mening te zijn, dat men met een verder voortgaande gedetailleerde be moeiing van de overheid op alle le vensterreinen, door de zorg voor alle boompjes, die samen de tuin der wel vaart moeten verfraaien, tenslotte in 'n ondoordringbaar oerwoud van proble men terecht komt, waaraan kop noch staart zit. Een eigen weg. Welke grote lijnen trekt dit ministerie voor onze welvaart Het wil een nieu we algemene loonronde vermijden en een systeem van gedifferentieerde loon vorming tot stand brengen waarbij aan die vorm van algemene inkomens stijging eigenlijk voorgoed een einde wordt gemaakt. Per bedrijfstak, zelfs per onderneming zal worden bekeken of de combinatie van produktiemiddelen en menselijke arbeidskracht zodanig is, dat tot verhoging van lonen en salaris sen kan worden overgegaan. Daarnaast komen richtlijnen voor een minimum loon, bij de wet geregeld. Het is duidelijk, dat een stijging van de produktieve opbrengst van onderne mingen niet alleen kan worden ver kregen door verhoogde inspanning van de zijde der werknemers, maar dat daarnaast ook de organisatie, de me chanisatie en de automatie van groot belang zijn. De laatste drie genoemde vormen van produktieverhoging kun nen alleen worden verkregen door z.g. diepte-investeringen. Op deze wijze worden dus loonhoogte en kapitaal vorming aan elkaar gebonden. Bezitsvorming. De wederzijdse afhankelijkheid kan de bedrijfsgemeenschap versterken. Berei ken we dit doel, dan vinden we daarin Ontvangen de nieuwste modellen in katoen en tweed. F. C. Kuyperstraat 10 Tel. 2803 budget zal worden nagestreefd op het terrein van de woningbouw en de con sumentensubsidies. Ook de produkten- steun in de landbouw zal worden ver minderd. Dit alles zal onze begroting lucht geven en wanneer we thans de conclusie trekken dat een deel van de particuliere welvaartsstijging, die ver wacht wordt, zal wordem opgeslokt door stijgende huren en andere stijgen de prijzen van eerste levensbehoeften, dan is dit juist en ook uit economisch èn sociaal gezichtspunt noodzakelijk. Wij moeten breken met de gezonde ge dachte dat elke lastenstijging maar op de overheid kan worden afgeschoven, terwijl een welvaartsstijging door de enkeling kan worden geïncasseerd. Als tegenhanger geldt de welvaarts ruimte moet aan degenen +en goede komen, die haar veroorzaken en niet met behulp van de dreigende duivels der exportvermindering en werk'oos- heid naar de investeringskassen der zelffinancierende ondernemingen wor den geleid. Gemeenten weer zelfstandig. Er zijn nog twee andere vampiers, die het staatsgeld-reservoir voortdurend leegzuigen. Het zijn de defensie en de lagere publiekrechtelijke lichamen. Wel- vakman voor Uw kleding ;Nedèrhar»t den Berg - W, Bornhijm Torenweg .13- fel. 03945-545 Bussum - Melkweg 11 - tel. 9705 L iswaar hebben de gemeenten een groot deel van hun zelfstandigheid verloren onder vigeur van de centralisatie-ge dachte, maar aan de andere kant heb ben zij ook in vele gevallen daarmee hun verantwoordelijkheid maar op „Den Haag" afgewenteld. Opgeblazen expan sieprogramma's en geldsmijterij waren dikwijls het gevolg. Wij mogen verwachten dat aan de la gere lichamen weer meer vrijheid zal worden gegeven, waarbij o.m. het plaat selijk belastinggebied zal worden uitge breid. De keerzijde van deze medalje zal vanzelfsprekend betekenen een ge ringe kans om alle tekorten maar als een gevolg te zien van de gedragslijn &AT ONS DIT VfffZQRSEH •STEENHOFFSTR.53 TEL 2842 SOEST der regering. Ook hier moet de begro ting op langer zicht een weldadige in vloed van ondergaan. De oorzaak van onze zorgen. Wanneer de regering er tenslotte in slaagt door verbetering van efficiency een verkorting van militaire dienst tot stand te brengen, de industrialisatie van VAN WEEDESTRAAT 8 SOESTDIJK de noordelijke provincies vooral te ver snellen, waardoor de welvaart ook daar toeneemt, dan moet onze nationale be groting er over enkele jaren heel wat gezonder uitzien dan thans. Na de oor log hebben wij over dit staatsstuk ei genlijk niets dan zorgelijke gezichten kunnen zetten. Redactie Soester Courant. Soest, 7 juni 1959. Mijnheer, Gaarne zou ik u willen verzoeken het onderstaande in Uw blad te willen op nemen. De laatste jaren worden er hier in Soest een paar maal per maand puz- zelritten gehouden voor fietsers, brom fietsers, motoren, scooters en auto's. Deze ritten vinden bij voorkeur plaats op Zondagmiddag of een enkele keer ook wel op een avond in de week. De organisatoren van deze puzzelritten zijn mijn inziens weinig origineel, want zij kunnen blijkbaar maar één route uitstippelen nl. over de Bosstraat en steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 het Hertenlaantje. Als wij zondagsmid dags dan ook van onze tuin willen ge nieten, verschijnen er prompt hele hor den fietsers, bromfietsers, etc. al naar gelang van de aard van de puzzelrit. Wie schetst u echter onze verbazing, toen wij vannacht wakker schrokken door een oorverdovend geknetter en schillende deelnemers de bocht door. Ons werd nog medegedeeld, dat het ditmaal een bromfietsclub uit Amers foort betrof. Als we alle bromfietsclubs uit de omliggende gemeenten nog moe ten afwerken, gaan we een rustige zo mer tegemoet. Overdag kunnen de kin deren niet buiten spelen tijdens zo n rit, want dan is het op het anders zo rustige Hertenlaantje levensgevaarlijk. Wij, en ik spreek hier mede namens de meeste bewoners van het Hertenlaan tje, hopen dan ook van ganser harte dat de organiserende besturen van ral- ley's e.d, de eerste twee jaar hun deel nemers niet over het Hertenlaantje zul len laten rijden, want wij kunnen ze niet meer zien en dan verder met mate van ons laantje gebruik zullen maken. Met hartelijke dank voor de opname in Uw blad, teken ik met de meeste hoogachting, F. P. SCHEIDER-STROMAN. SOESTER POLITIE-VOLLEYBALTEAM WINT EERSTE PRIJS. Ieder jaar organiseert de Soester Po litie sportvereniging volleybalwedstrij den voor politieteams, waaraan vereni gingen uit het gehele land deelnemen. Een paar maal is er dan ook een Bel gische ploeg uit Turnhout naar Soest gekomen, maar zij ontbraken woens dag, toen 13 teams uit Heemstede, Bloemendaal, Bussum, Veenendaal, Soest, Baarn, Hellendoorn, Alphen aan de Rijn, Hilversum, Utrecht, Tiel, Amersfoort en Zeist de strijd aanbonden. De ploeg uit Heemstede kwam wat later wegens autopech. Voor het begin van de 78 wedstrijden, die gespeeld moesten worden vóór de prijswinnaars bekend waren, verwel komde de voorzitter van S.P.S.V., de heer A. de Raadt, de burgemeester en dankte hem voor zijn bereidwillig heid het tournooi te openen en na af loop de prijzen uit te reiken. Verder de heer C. van Es, korpschef van de Soester politie, van wie S.P.S.V. steeds medewerking en steun ondervindt bij de organisatie van dit tournooi, de heer H. G. Scholtmeijer, voorzitter van het district West, de volleybalgedelegeerde en de scheidsrechters, van wie de heer Stevens ervoor gezorgd had dat hij geschreeuw. Wij gingen kijken en moesten ervaren, dat de zoveelste puz zelrit voor bromfietsers in volle gang was met een controlepost (U raadt het nooit) op het Hertenlaantje. U begrijpt dat nu de maat vol was en wij ons met de politie in verbinding stelden. Na korte tijd verscheen deze dan ook op het strijdtoneel en begaven wij ons naar buiten, waar inmiddels verschil lende bewoners van het Hertenlaantje op luiden toon hun verontwaardiging uitspraken over een dergelijke herrie. De politie suste de gemoederen en de man van de controle verdween. Nadat wij weer naar bed waren gegaan be gon direct het geknetter weer. Dit alles duurde van half twee tot half vier steeds wanneer wij weer wat ingedom meld waren, knetterden er weer ver met 5 collega's uit Hilversum kon ko men om de wedstrijden te leiden. Van de vereniging werden in het bij zonder de teams uit Veenendaal ver welkomd. Zij namen voor de eerste maal aan deze wedstrijden deel. Boze tongen beweerden dat Hellendoorn ge komen was om de eerste prijs weg te halen, maar de heer De Raadt herin nerde aan de wijzen, die uit het oos ten kwamen en het team uit Hellen doorn zou ook wijs genoeg zijn om te weten dat dit veroveren van de eerste prijs slechts na zware strijd mogelijk zou zijn. En als zij daarin zegevierden dan was de overwinning van harte ge gund. De burgemeester prees het initiatief van S.P.S.V. waardoor de jaarlijkse volley baldag tot een traditie geworden is. op zichzelf een bron van inkomens versterking. Voorts zullen bedrijfs- spaarregelingen en winstverdelingen m het leven worden geroepen voor alle bedrijfsgenoten om een bijdrage te le veren voor de bezitsvorming". In dit stadium kan nog geen oordeel over deze welvaartsweg worden gege ven. De kritiek van de zijde der voor standers van een algemene loonronde snijdt thans nog geen hout. maar is uitermate gezond omdat zij wijst op de gevaren en nadelen aan de gedif ferentieerde loonvorming verbonden. Éen nader inzicht zal de ophanden zijn de nota over huur-, loon- en consump tieproblemen moeten verstrekken. Ongeveer anderhalf decennium hebben wij nu ervaringen opgedaan met de al gemene loonronden en wij hebben allen de voordelen, maar ook de nadelen van dit systeem aan den lijve gevoeld. De inflatie is wel de gevaarlijkste bedrei ger van de welvaart in dit verband. Bij gedifferentieerde loonvorming meent men prijsstijging en geldontwaarding te kunnen voorkomen en wij moeten de ondernemers, die het falen of slagen van dit systeem in de hand hebben, een kans geven hun plannen uit te voeren. Falen zij, dan zal voor lange jaren een gecentraliseerde loonvorming het gevolg zijn. Meer particulier initiatief. Reeds de gewijzigde loonpolitiek zal een deel van de voorbereidende werkzaam heden en kosten van de staatssfeer naar het particulier initiatief verleggen. Direkte kostenbesparing op het staats- 53. De voortvarendheid van Peggotty had weinig zin, want dezelfde avond nog naar Londen te reizen was een on mogelijkheid, er liep geen koets meer en nergens konden zij een rijtuig huren. Dus vertrokken zijn pas de volgende dag. David zorgelijk omdat hij Steer- forth in Peggotty's woning had geïn troduceerd en de oude visser zwijgend en met een trek van onverzettelijke wraaakzucht op zijn gebruind gezicht. Zij lieten Ham achter in een toestand van doffe en niets begrijpende wan hoop. Het leek wel alsof zijn eenvou dig karakter, dat zich nimmer ophield met gekonkel, niet bij machte was deze kwestie te doorgronden en even min te begrijpen welke drijfveren Emilie hadden bewogen hem te verla ten. Voor zijn simpele zienswijze wa ren zij gelukkig geweest en was er voor het meisje niets anders te wensen dan een toekomst in het milieu waarin Ham en zij altijd hadden geleefd. Z'n kinderlijke verwondering en het hulpe loze gebrek aan inzicht wondde David meer dan het verdriet van de oude visser. Wat David vreesde van het be zoek aan Steerforth' moeder werd be waarheid. De trotse dame ontving hen vormelijk en hoorde het verhaal van 1 eggotty roerloos aan. De kleur week van haar wangen toen zij vernam, dat haar zoon op de vlucht was, maar in niets verried zij enige belangstelling voor het lot van het meisje. Wat Peg gotty niet bevroedde, maar David wel, waren haar gedachtensprongen, welke zich hoofdzakelijk bemoeiden met de toekomst van de jongeman. In haar geest was voor niemand anders plaats immers. Alleen zijn geluk interesseer de haar. Zij las de brief van Emilie zonder een spier te vertrekken. „Het is uitgesloten dat zij elkaar trouwen", merkte ze op, het epistel teruggevend, „u zult begrijpen, meneer Peggotty, dat zoiets zijn carrière in de weg zou staan - het is een onmogelijkheid." „U denkt helemaal niet aan mijn nicht je", antwoordde de visser, „u denkt al leen aan uw kind en niet aan het on geluk waarin hij Emilie heeft gebracht of nog zal brengen, mevrouw Steer forth". „Het is mijn zoon, meneer", antwoord de ze, „deze domme streek behoeft niet zijn fout te zijn". „U insinueert, dat Emilie begon de visser, doch Da vid merkte op, dat van een dergelijke bedoeling bij mevrouw Steerforth niets bleek. „In elk geval weet mevrouw Steerforth niet waar haar zoon is, me neer Peggotty," vervolgde hij haastig, „dit bezoek betekent tijdverlies". De oude man keek hem verward aan. „Emilie" begon hij weer. „Het doet er niet toe", zei David, „hier is ze niet. U moet verder zoeken. U moet over al inlichtingen inwinnen, meneer Peg gotty". Terwijl mevrouw Steerforth hem 'n dankbare blik toezond namen zij af scheid. Peggotty keek onthutst toen zij weer buiten stonden. „Het haalt niets uit met die vrouw te praten", merkte David op, „zij denkt alleen maar aan haar zoon - zij zou u niet helpen, nooit. Voor haar bestaat er geen Emilie Peg gotty - begrijp dat toch". NTEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Voor de Soester spelers is het prettig de krachten met ploegen uit andere gemeenten te meten en voor allen is het goed op het sportveld contact te hebben met politiemannen uit andere plaatsen. De misdaad is niet alleen plaatselijk een euvel, maar ook intercommunaal en zelfs internationaal, zodat bestrij ding slechts mogelijk is door prettige en collegiale samenwerking. Deze samenwerking zal gemakkelijker gaan als men reeds op het sportveld contact met elkaar gehad heeft. Betaling in overleg. Volleybal is uitnemend geschikt voor het bevorderen van een goede lichaams- conditie van de politieman en de ge meentebesturen staan er sympathiek tegenover. Ook al omdat het zo weinig ruimte vergt en op een terrein zonder grasmat gespeeld kan worden, wat het nog goedkoper maakt. De burgemees ter wenste de deelnemers toe dat zij een prettige dag zouden hebben met medewerking van het weer omdat Soest nu eenmaal niet de beschikking over een sporthal heeft. Hierna ver klaarde hij de volleybaldag van de po litie voor geopend. Tegen half zes werden de prijzen uit gereikt door de korpschef van de Soes- terpölitie, de heer C. van Es, daar de burgemeester verhinderd was op tijd aanwezig te zijn. Voor de prijsuitrei king dankte de heer A. de Raadt allen die meegeholpen, hadden het tournooi tot een succes te maken. In het bij zonder dankte hij de besturen van S.E.C. en S.V.V. voor het beschikbaar stel len van terrein en materiaal, aan de scheidsrechters en de heren Bergers, Wareman en Noteboom. De heer Van Es vond het verheugend, dat Soest de eerste prijs gewonnen had. Het bewijst dat de verplichte dienstsport vruchten afwerpt. Hij bracht VAK-OPTICIëN VAN WEEDESTRAAT 8 - SOESTDIJK Ziekenfonds-Ievereancier dank aan het bestuur van S.P.S.V. voor het organiseren van deze prettige dag met sportieve strijd en sprak de wens uit dat alle deelnemers het volgend jaar weer aanwezig zullen zijn. W. de Hartog, R. ten Hove, K. v. d. Veen, B. Snijders, G, v. d. Weerd en W. Kaspers wonnen als Soester team de wisselbeker met 11 gewonnen wed strijden. Slechts van Baarn werd ver loren. Het Baarnse team bezette de tweede plaats met 9 gewonnen wed strijden. Er werd een nederlaag gele den tegen Hellendoorn, Zeist en Bloe mendaal. Hellendoorn verloor van Al phen aan de Rijn, Bussum en Soest en bezette de derde plaats. 4. Alphen aan de Rijn (8). 5. Bloemendaal (8). 6. Zeist (7). 7. Bussum (7). 8. Veenendaal (7). 9. Heemstede (5). 10. Amersfoort (3). 11. District Utrecht (2). 12. Hilversum (1). 13. Tiel (1). POSTAGENTSCHAP SOEST-ZUID. Vanwege de jaarlijkse vakantie van postagent en personeel is het post agentschap Soest-Zuid gesloten van 15 tot en met 24 juni. Alle postbetaalstukken, al zijn ze be taalbaar gesteld op Soest-Zuid kunnen dan op het hoofdpostkantoor (tegen over het raadhuis) ter verzilvering aangeboden worden. A.O.W. en inv. kwitantiën, vallende in de bovenge noemde periode, worden ook voorzo ver ze reeds aanwezig zijn, 0p zaterdag 13 juni te Soest-Zuid uitbetaald DRIEBANDENKAMPIOENSCHAP EEMLAND. De wedstrijden om het driebandenkam pioenschap van het district Eemland zijn in Amersfoort begonnen. De Soes- dijker R. v. d. Linden, lid van Centraal, neemt er aan deel. Op de eerste avond verloor hij van Flapper (40, 63, 5, 0.634). Hij maakte 39 caramboles in 63 beur ten met een hoogste serie van 6 en een moyenne van 0.460. R. Stalenhoef (Soest) won van Hopsta ken. 40, 92, 5, 0.434 tegen 30, 92, 3 0.326. Voor ons ui met behoorli om accura Vakantie ka Aan goede 1 Afd. Persons voor stoffen e: is ee Let op de volgende advertentie

Soester Courant | 1959 | | pagina 6