MusicaSetta fi 959 Amersfoort 700 jcar, Sc est 930 jaar* Wederom ernstig ongeval in de bocht bij Zonnegloren. m DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DINSDAG 16 JUNI 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG no. 45. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Zaterdagmiddag, om 3 uur, ging het eerste deel van het 42-meter lange openluchtdecor op het S.E.C.-veld om hoog en enkele meters boven de grond stonden de leeuwen, die het belang rijkste decor van het middenstuk vorm den. Voor het zover was hadden 3 vracht auto's de onderdelen uit Amersfoort ge bracht en een 25-tal nijvere leden van de harmoniekorpsen Soesterberg en Austerlitz waren al enige tijd bezig geweest met sorteren en timmeren. De heer W. A. Wakelkamp, die 's avonds de algehele leiding van Musi- caletta had, hield toezicht en na drie uur was de zaak kant en klaar, 's Middags was er nog een stevige wind geweest, zodat de ijzerconstructies extra geschoord moesten worden, maar tegen de avond ging de wind liggen, en al was het niet warm, er kon toch op een behoorlijke toeloop van publiek gere kend worden, want het weer was goed. Dat is een beetje tegengevallen. Dit zal wel de schuld van de feesten in Amersfoort, het lunapark in Soestdijk en de voetbalwedstrijd Baarn-Soest ge weest zijn. Vijf- tot zeshonderd toeschouwers wa ren aanwezig op het terrein van S.E.C. toen de muziekcorpsen uit Soesterberg, Austerlitz, Hoevelaken en Putten met schetterende fanfares het begin van de musicaletta 1959 aankondigden. De drumbands uit Soesterberg roffel den en de openingsmars ging over in het meeslepende ritme van de Bolero van Ravel. De ruim honderdvijftig deel nemers kwamen in kleine groepen van achter het decor door de toe gangspoort tot het musicalettaplein en steeds meer instrumenten namen de melodie over tot al het koper, al het hout en de tientallen trommels een machtig slot aan dit beroemde stuk van Ravel gaven. Excelsior uit Putten, Erica uit Auster litz, St. Joseph uit Soesterberg en het harmonieorkest van Hoevelaken speel den, onder leiding van de heer Wakel kamp, de marsen „Cortèges des Drya- des", „Entree de Concours" en „Tra- falgar". Een groep meisjes in Hongaarse kleder dracht nam afscheid van een vriendin, die ging trouwen en zij deden dit dan send op de muziek van Johannes Brahms. Enkele weken geleden heeft in Soest de film „Fanfare" gedraaid, dus een imitatie van de slotscène uit deze film viel bijzonder in de smaak. Van de ene kant kwam een deel van het ruzie makende fanfarecorps met het vaan del naar het podium en van de andere kant kwamen de tegenstanders per auto. Eigenlijk hadden de twee groe pen slag moeten leveren om het vaan del, maar dat werd blijkbaar verge ten en aanvankelijk speelden ze de be kende Lagerwiede-mars met woedende blikken naar elkaar, maar geheel ver broederd juichten ze na het behalen van de prijs. Een gezellige Oostenrijkse kapel zorgde voor muziek bij het uitgelaten dansen van de Tiroler meisjes. De drumbands „Erica" uit Austerlitz „Klein maar Dapper" uit Hoevelaken en de dames-drumband van St. Joseph produceerden een machtig geluid bij de showmars van D. Does, waarbij de heren C. Roersen, E. v. Deuveren en R. van Essen als trompettisten optraden. De fakkeldans van Meijerbeer bracht romantiek in vlammen, geproduceerd door tientallen fakkels. Op het toneel speelden zich intussen de strijd tussen licht en donker af door balletdanse ressen van Ton Wakelkamp. De Ambosz-polka van Johann Straus werd begeleid door het gehamer van de smid op zijn aanbeeld en zijn capri olen met de blaasbalg om zijn vuur brandende te houden. Het was bijzonder jammer dat het Egyptische ballet niet doorging omdat het te koud was om de schonen uit het land van de Nijl in schaars textiel te doen optreden en het is te hopen, dat het warmer is als deze Musicaletta in augustus terugkomt in onze gemeente. De finale was indrukwekkend. De be kende filmmelodie uit The River Kwai, gefloten en gespeeld, daarna het binnenmarcheren onder de klanken van „When the Saints go marching in", de jagersmars, gespeeld door alle or kesten en tot slot het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen werd meegezon gen. Het was een mooie avond en zij die thuisbleven hebben heus ongelijk gehad. De muziek mocht dan niet altijd feil loos uitgevoerd worden, het was een verrassend showprogramma, origineel van opzet en steeds boeiend omdat het vlot afgewerkt werd. Het is dan ook te hopen, dat over 2 maanden meer belangstellenden aanwe zig zullen zijn. Zij zullen er zeker geen spijt van hebben. De 18-jarige B. v. Dijk uit Zeist, die pas kort geleden zijn rijbewijs haalde, reed zaterdagavond om half twaalf, per auto van Soest naar Zeist. Waarschijn lijk was hij op het S.E.C.-terrein bij Musicaletta geweest. Hij ontmoette er de militairen M. G. S. en J. C. O. van de Dumoulinkazerne. die met hem mee liftten. Van Dijk nam de bocht bij Zon negloren te snel en reed tegen een boom aan. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur, een gebroken been, een inge drukte borstkas en hoofdwonden door dat zijn hoofd door de voorruit ging. In zeer zorgwekkende toestand werd hij naar De Lichtenberg overgebracht. Beide militairen, die slechts licht ge wond werden, zijn ter observatie in het militair hospitaal te Amersfoort opgenomen. De auto werd totaal ver nield. AMSTERDAM-MAASTRICHT AMSTERDAM. A. Lub, R. v. d. Broek, J. Oversteegen en A. Semper hebben zaterdag deelge nomen aan de rit Amsterdam-Maas tricht-Amsterdam, een afstand van 525 km. Er werd zaterdagmiddag, om 2 uur, gestart en zondag om 19,30 uur waren de tachtig deelnemers uit het gehele land weer in Amsterdam. De vier Soestenaren moesten toen nog op de fiets naar huis. A. Semper won een zesde prijs als voorrijder, P. v. d. Broek een achtste prijs in de midden groep en J. Oversteegen een zevende prijs als voorrijder. Deze vier reuzen van de weg nemen zaterdag en zondag deel aan de „Drie Provinciënrit", een afstand van 450 km, BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 204 biggen in prijzen van 48,tot 65, Op de eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks. Hoendereieren van 10,25 tot 11,25. Middenprijs 10,70. Prijs per kg. 1,73 (basis 62 gr.). GEVONDEN OP CONCOURSTERREIN Na afloop van het muziekconcours van P.V.O. werden op het concoursterrein gevonden een demper (vermoedelijk van trombone), triangel, ballpoint, arm band en een paar glacé handschoenen. Deze voorwerpen zijn terug te bekomen bij de heer J. W. Lagemaat, Staring- laan 4, Soest. HINDERWET. Door de heer L. J. Rademaker is ont heffing gevraagd van de hinderwetbe palingen voor uitbreiding van zijn tim merbedrijf met lakspuiterij aan de Lange Brinkweg. De commandant van de brandweer en de directeur van ge meentewerken adviseren deze onthef fing te verlenen. V.V.Z. VERLIEST VAN H.V.C. 55. Het elftal van V.V.Z., dat vorige week een verrassende overwinning op K.P.S. behaalde, heeft het gisteren niet kun nen bolwerken tegen H.V.C. 55, de Amersfoortse veteranen. Aanvankelijk ging de wedstrijd vrij ge lijk op, maar H.V.C. was technisch be ter. V.V.Z. kon dit enige tijd goed ma ken door grotere snelheid, maar dit le verde niet genoeg op om een voor sprong te nemen. Het werd een wat kleurloze wedstrijd met de oude H.V.C.-rot Schriever als dominerende figuur en in de voorhoe de Brandsen, die snel en gevaarlijk was. Eenmaal schoot hij onder in de hoek en keeper Van Kooy moest ver duiken om het schot te keren. Aan beide kanten werden vruchteloze pogingen gedaan om te scoren en Van Es was hier dichtbij toen hij in vrije positie voor het H.V.C.-doel kwam. Zijn schot ging echter naast. In de tweede helft kwam V.V.Z. er geruime tijd niet meer aan te pas. De verre schoten van H.V.C. waren echter niet zo erg gevaarlijk al hing er steeds een doelpunt in de lucht. Dat kwam vijf minuten voor het einde en het werd gescoord door Brandsen. Daarmee behaalde H.V.C. een verdiende overwinning. B.D.C. OP DE TWEEDE PLAATS. Het B.D.C.-aspirantenteam, dat enkele weken geleden kampioen werd, is naar- Velzen geweest om deel te nemen aan de wedstrijden, die het districtskampi oenschap tot inzet hadden. Er werd een halve competitie gespeeld. B.D.C. speel de tegen A.D.O. uit Haarlem gelijk (0-0), evenals tegen T.O.B. uit Amster dam (1-1). De wedstrijd tegen Leonidas uit Heemskerk werd met 1-0 gewonnen. Hiermee behaalden de Soester meisjes 4 punten. T.O.B. uit Amsterdam speelde ook tweemaal gelijk en won eenmaal, terwijl A.D.O. uit Haarlem tweemaal won en eenmaal verloor. Deze drie ploegen hadden dus ieder 4 punten. Een beter doelgemiddelde be zorgde T.O.B. het kampioenschap. B.D.C. kwam op de tweede plaats en A.D.O. werd derde. K.P.S. WINT VAN CENTURION. K.P.S. is in de zomeravondcompetitie enkele malen met een onvolledig elf tal in het veld gekomen, maar gister avond speelde de volledige ploeg en dit betekende een nederlaag voor het sterke Amersfoortse Centurion, dat weinig kans had tegen de goed spelen de Paleisvoetballers. In Amersfoort wordt gedurende twee maanden op grootse wijze het feit her dacht dat 700 jaar geleden door Bis schop Hendrik van Vianen het stads recht aan de keistad verleend is. Het is op 11 juni begonnen met een buiten gewone raadszitting, op 12 juni was de officiële herdenking in de St. Joris- kerk en 's avonds een groot vuurwerk. De feestelijkheden duren tot 15 augus tus en er wordt van alles geboden exposities, schietwedstrijden, toneel voorstellingen, optochten, een Beierse week, een lunapark, biljartwedstrijden, wandel wedstrij den, oriënteringsritten, wagenspelen, amusementsprogramma's, een concert van Yehudi Menuhin, schaakwedstrijden, grasbaanraces, een wielervierdaagse, waterfeesten, een vol- leybaltournooi, historische optochten, etalagewedstrijden enz. enz. Zevenhonderd jaar is een hele lange tijd, maar 30 jaar geleden vierde Soest reeds het negenhonderd-jarig bestaan, zodat we deze zomer aan de 930 jaar toe zijn De viering van dit negende eeuwfeest in de zomer van 1929 was wel niet zo groots als de viering van het zevende eeuwfeest te Amersfoort, maar Soest was toen nog maar een dorp van 13000 inwoners en Amersfoort is niet ver van de 80.000. Het begon met vele advertenties in de Soester Courant, die opwekten tot deel name aan de verschillende wedstrijden en het bloemencorso. Meisjes en jon gens mochten gratis meerijden in dili gences van de historische optocht, mits ze zelf de huur van de costuums be taalden. Op het programma stond een illuminatiewedstrijd, een ballonopstij ging, een bloemencorso met allegorische en historische gegevens, ringsteekwed strijden voor fietsen, wagens en moto ren, wielrijden met hindernissen, een tocht voor bejaarden, een kinderope- rette, gymnastiekdemonstraties, muziek uitvoeringen, oude Soester dansen en tot slot natuurlijk een vuurwerk, want daarmee eindigt iedere feestelijkheid van enig formaat. Op een zomerse dag begonnen de fees ten met het luiden van alle kerkklok ken en in de Oude Kerk was een se lect gezelschap bijeen toen H.M. de Ko ningin-Moeder met gevolg de feeste lijke herdenking van het 900-jarig be staan van de oudste oorkonde, waarin Soest genoemd wordt, bijwoonde. Burgemeester mr Deketh verwelkomde de koninklijke gast en de overige aan wezigen, onder wie de waarnemend commissaris van de Koningin, de bur gemeestersvan Utrecht, Zeist, Baarn, Eemnes, De Bilt en de commandant van het vliegveld. De burgemeester maakte een vergelijking tussen het Soest van 1029 en van 1929, de vierde plaats van de provincie Utrecht. Centurion was technisch goed, maar voerde het samenspel te ver door en Van Dam kwam steeds tussenbeiden. Het eerste doelpunt kwam van de back Radstok, die alleen naar voren ging en de keeper van Centurion met een ver boogschot passeerde. K.P.S. werd sterker, maar in de voor hoede werd Pit stevig bewaakt, zodat de voorzetten van de vleugelspelers Mosterd en Van Soest meestal een prooi van de Centurion-verdediging werden. Ook in de tweede helft speelde K.P.S. sterk aanvallend, maar pas in de 25e minuut ontstond hieruit een doelpunt. R. v. Soest nam een vrije schop wegens hands en scoor de. Centurion gaf zich nu gewonnen en Pit kon het derde en laatste doelpunt scoren toen de keeper niet ingreep bij een scherpe voorzet van Van Soest. HANDBAL IN HET SPORTFESTIVAL. B.D.C. organiseert van 6 tot en men 9 juli een handbaltournooi op het ter rein aan de Waldeck Pyrmontlaan. Op 6 juli, te 7 uur, spelen de B.D.C.- heren tegen het herenteam van Limvio en om kwart over acht B.D.C.Limvio 1 (dames). Op 7 juli, heren Limvio 1A.G.A.V.S. 1 en meisjes B.D.C. A.Limvio A. Op 8 juli het herenteam van B.D.C. te gen A.G.A.V.S., gevolgd door een de monstratie van de jfeugd, waarbij een wedstrijd tussen twee handbal-zeven tallen gespeeld wordt. Op 9 juli een propagandawedstrijd tus sen het kringelftal Utrecht en de eer- ste-klasser Athleta uit Utrecht. Aan vang 7 uur. De heer Pluim uit Baarn hield een her denkingsrede. In 1029 werd een oor konde getekend, waarin Soest genoemd werd. In het latijn heette onze gemeen te Zigatum, later komen de namen Soys, Sose en Zuys voor. In vogelvlucht behandelde de heer Pluim de geschiedenis van onze ge meente. In 1260 versloeg Gijsbrecht van Aemstel de Utrechtse bisschop op de Eng. Berucht werd de kerstnacht van 1481. Plunderende Amersfoorters en Utrech ters trokken Naarden binnen, hielden daar ontzettend huis en korte tijd la ter kwamen Eemnes, Baarn en Soest aan de beurt. Eemnes werd platgebrand en ook in Soest bleef weinig overeind. De meeste inwoners waren echter ge vlucht. In 1543 hielden de horden van Maar ten van Rossum op ergerlijke wijze in onze gemeente huis en ook daarna was Soest nog verschillende malen strijdtoneel. Toen dit ophield zorgden de bewoners zelf voor gevechten, die ze met het mes beslisten. Ook dit ging over en Soest werd een rustige plaats, geliefd bij renteniers, die van een kal me oude dag hielden. Tijdens deze herdenkingsplechtigheid werd gezongen door mej. A. E. Schip pers en de heren jhr J. P. de Jonge van Zwijnsbergen en A. Blok speelden violoncel en viool. In de middag van deze eerste zomerse feestdag concerteerde het muziekcorps ,,Avia" uit Soesterberg voor het raad huis, waarna het gemeentebestuur re cipieerde. In een zaal van het gemeen tehuis was 'n historische expositie in gericht waarvoor veel belangstelling was. 's Avonds trokken honderden naar de Lange Brinkweg, waar een ballon werd opgelaten, die bij het gasbedrijf gevuld werd. De heer W. Pottum was de ballon- vaaarder en als passagier ging de Soes- tenaar H. L. van Beusekom mee, die dit snoepreisje met een prijsvraag ge wonnen had. Het werd geen enorme tocht, want de ballon kwam niet hoger dan 850 me ter en landde nog voor de Zuiderzee, omdat de verdrinkingsdood dreigde als een poging gedaan werd deze plas over te steken. In de buurt van Eemnes werd geland. Om 7 uur werd gedefileerd voor het gemeentebestuur door Soester vereni gingen. Voorop liep natuurlijk P.V.O. en daar achter de bond van Onderofficieren, de Middenstandvereniging, „Soest Vooruit", de Slagersvereniging, de Christelijke Oranjevereniging, de Friese vereniging, de Christelijke Bouwbedrijfsbond, de Vincentiusvereniging Soest, de Dam- en Schaakclub, de Algemene Bouwvak- Een poosje geleden hoorde ik een auto mobilist zeggen Wanneer de autorij ders en alle andere motorische wegge bruikers zich in het verkeer zo onge- diciplineerd gedroegen als de voetgan gers, fietsers en bromfietsers, zouden er per dag niet gemiddeld 3 maar min stens 300 doden op onze wegen vallen. Dit is natuurlijk veel te generaliserend gezegd, vooral tegenover de ontelbaar velen in deze rubrieken, die zich wel aan de voorschriften houden. Hoe jam mer ik het echter ook vind het te moeten zeggen in grote trekken heeft de man gelijk. Ik geloof, dat de meeste voetgangers en wielrijders de voorschriften wel ken nen en ook wel weten wanneer zij fout zijn, maar velen hebben blijkbaar een hekel aan alles wat sneller gaat dan zij zelf en dat roept recalcitrantie op. Een psyhiater moet maar eens zeggen hoe dit komt, maar ik ben er haast ze- ,ker van, dat hij op hetzelfde vlak komt als de verhouding huurder-huis baas. Wanneer u eens een mop wilt vertel len die inslaat, moet u er een over een huisbaas vertellen, maar dezelfde aan dacht krijgt u wanneer u van de huis baas een automobilist maakt. Velen hebben al vaak kunnen consta teren, dat, wanneer de huurder huis baas wordt en een fietser autorijder de opvattingen geheel anders worden. Hoe het ook zij en wat een psychiater er ook van zegt mijn vraag is, hoe maken wij een einde aan de animosi teit onder de weggebruikers, zodat een laaiende ruzie, zoals zondag bij Nieu- werhoek het geval was en waarbij de schuldige de grootste en onbehoorlijk- ste mond had, niet meer voorkomt. Hoe maken wij een eind aan de vaak onbehoorlijke obstructie van de ene groep weggebruikers tegenover de an dere We zouden, om nog even op de mop terug te komen, iedereen een huis en een auto kunnen geven, maar daar wer ken we de jalouzie niet mee de wereld uit. De lezer, die een oplossing voor dit vraagstuk weet, krijgt een mooie straat, met veel verkeer in onze gemeente naar zich genoemd. H. OEKMAN. arbeidersbond, de r.k. Bouwvakarbei dersbond, de Mannenzangvereniging „Apollo", het Kinderkoor „Apollo", de r.k. werkliedenvereniging, de Landar- beidersbond, de Soester Turnclub, de Mondorgelclub, de Bij en vereniging, de Coöperatieve Landbouwvereniging, de Vereniging van Zuivelbereiders, de Vrijwillige Brandweer, de Meisjesver eniging St. Joseph en verschillende prot. christelijke jeugdclubs. Om 8 uur gaf P.V.O. een concert in het rosarium en een uur later ging de feestverlichting aan. De verwachtingen voor het bloemen corso op de tweede dag waren hoog ge spannen. Niet te hoog, want het werd een bijzonder mooi corso. Er waren diligences met kleurige gezelschappen uit vroeger eeuwen, er reden fietsers in mee op rijwielen met enorme voor wielen en kleine achterwielen, er wa ren ridders, edelen en jonkvrouwen en pages, het Soester boogschuttersgilde uit vervlogen tijden en ook de boeren stand was uitstekend vertegenwoordigd. Op de wagens werd gedorst en gekarnd, gemolken en kaas gemaakt en een im ker was druk bezig met zijn bijen. Twee muziekcorpsen waren aanwezig en de stoet trok langs het paleis, waar de Koningin-Moeder van Haar belang stelling blijk gaf. Op de middag van de tweede dag werd het lunapark geopend en er von den verschillende wedstrijden plaats. Op de derde dag maakte het muziek corps van het eerste regiment huzaren uit Amersfoort een rondgang door onze gemeente en de middag werd weer be steed aan het houden van wedstrijden. In het bos werd de kinderoperette „Goudmuiltje" opgevoerd voor 2000 toeschouwers, terwijl er 's avonds vol op feest in het lunapark was. Op de vierde dag gingen de bejaar den uit en de armen werden met feest gaven verrast. De Soester dansers tra den op en de Soester Turnclub gaf een gymnastiekuitvoering. Tot besluit was er een daverend vuurwerk en men ging naar huis met de gedachte, dat het 1000-jarig bestaan nog beter gevierd moest worden, al zou dan ook niemand dit meemaken.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1