De langste* De Woninghuur. De witte anjer* C. VAN ANDEL BEDANKT ALS GEMEENTERAADSLID. EEN EIGEN HUIS DOOR B.G. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 37e JAARGANG No. 46. VRIJDAG 19 JUNI 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAUVOOR REDAKXIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566POSTGIRO 126156 De nog altijd bestaande woningnood in ons land is een logisch gevolg van de gevoerde huurpolitiek. Degene, die al jaren lang op een huis wachten, mop peren daarover voor allen, die in een huurhuis wonen, vooral wanneer dit een vooroorlogs huis is, betekent het 'n voordeel. De regering heeft immers verhinderd, dat de huurprijs zich aan paste bij de ontwikkeling van het ove rige prijspeil Ook voor nieuw gebouwde woningen is, door subsidies, de huur kunstmatig lager gehouden dan de kostprijs van een woning in feite vergt. Men heeft dus voorkomen, dat de hu ren een belangrijk groter deel van ie mands inkomen zouden vergen of dit inkomen nog meer verhoogd zou moe ten worden. De regering heeft deze weg gekozen, omdat daardoor de Nederlandse econo mie in de jaren na de oorlog beter zou kunnen concurreren op de wereld markt en zich daar een plaats zou kun nen veroveren. Het is voor Nederland s opbouw misschien de beste weg geweest, ook al hebben andere landen het zon der zo'n huurstop gedaan. Daar heeft men dan minder geworsteld met woningnood, doch het welvaarts peil van de werknemer lag er dan uiter aard lager dan in ons land. We moeten deze problemen natuurlijk niet persoonlijk bezien, maar in de gro te lijnen en misschien was de hier ge voerde politiek van huurstop en lagere lonen voor ons land en onze economi sche ontwikkeling dan ook wel de beste. Maar deze onnatuurlijke toestand kan uiteraard niet tot in lengte van ja ren behouden blijven. Ze vergt hoge re belastingen om de nieuwbouw te kunnen subsidiëren, ze verwekt noch- thans een te laag bouwvolume, ze wekt spanningen bij verschillende groepen der bevolking, een verhoogde slijtage van het oude woningbezit en blijft op politiek gebied een der moeilijkste pun ten van beleid. Langzamerhand zullen we moeten ko men tot hogere huishuren. Op ieder ge bied zijn de prijzen immers driemaal zo hoog als voor de oorlog. Bij de hui zen echter is de twee honderd procent nog niet of nauwelijks bereikt. Wil de woningbouw ooit nog eens normaal wor den, d.w.z. zonder intensieve rijkssub sidiëring geschieden en daardoor ook volledig in de behoeften voorzien, dan moeten de huren tenslotte tot het kos tenpeil worden opgetrokken. Het moet echter vrijwel onmogelijk worden geacht, dat ook het laatste pro cent huurverhoging volledig gedekt kan worden door overeenkomstige loons verhogingen. De economische situatie van ons land zal dit niet toelaten onze concurren tiepositie zou erdoor in gevaar komen, met als gevolg verminderde werkgele genheid. Dat zou dus beduiden het paard achter de wagen spannen. We zullen er op den duur aan moe ten wennen om een groter deel van ons inkomen af te staan voor onze be woning. Er zijn er reeds nu onder ons, die in nieuwbouw ongeveer een vijfde van hun inkomen door de huishuur zien opgeslokt. Zij het dan dat hier soms nog enkele voorzieningen bij zijn inbegrepen. Anderen echter betalen nog nauwelijks één tiende van hun inkomsten aan huur. Wanneer we eens zien naar steden in het buitenland, dan blijkt, dat daar de woningen vaak een vierde van het gemiddelde inkomen vergen. Dat lijkt ons nu haast onoverkomelijk, maar toch zullen we ook hier enigs zins die kant opgaan. Terwille van het genot van een goede woning zullen we ons dan minder kunnen permitteren op ander gebied, dus misschien minder bi- oscoopjes, minder gauw een brommer of een auto of televisie. Er rest echter de troost, dat er dan minder belastinggelden nodig zijn, het geen dus weer enige verruiming in het budget kan geven. Uiteindelijk zal het in ieder geval neerkomen op een ge zondere economische verhouding dan thans het geval is. Toen ma vanmorgen vader zag, dacht zij 't is zondag vaderdag Het is de langste vaderdag en vriendelijk klonk ma d'r lach, Want vaderdag is ma d'r dag. Er is een moederdag voor moeders en voor het dier een dierendag Dus ook een vaderdag voor vader, waarop hij passagieren mag. Dan komt hij even op de voorgrond en mag fijn op die vaderdag Van alles, wat op and're dagen, Hoe prettig het ook is, niet mag. De éne pa mag één uur langer naar kegelclub of sociëteit De and're pa 'n sigaar van dertig, vrij assen op 't salontapijt. Een and're vader weer mag kiezen, wat er de pot te schaften geeft, Waarbij, naar 't voorbeeld van de Russen, de vrouw het recht van veto heeft. Een andere pa mag vroeg gaan vissen, zelfs met zijn oudste spullen aan, Een ander hoeft, daar 't vaderdag is, niet mee op theebezoek te gaan. Een and're pa mag één uur brommen op maatje's prutplof-apparaat, Een andere pa krijgt van zijn vrouwtje die hoed, die haar zo énig staat. Wat is zo'n vaderdag een zegen wat doet die dag de vaders goed Weer voor een jaar kan hij er tegen herwonnen levenskracht en moed. De vaderdag moest, brave vaders, als 't goed was, overbodig zijn Als „men" ons steeds naar waarde schatte, zou vaderdag niet nodig zijn CLINGE DOORENBOS. De witte anjer is het symbool van het Prins Bernhard Fonds. En onder dit symbool zal men de komende week een beroep op u doen tijdens de zgn. Anjercollecte. Het doel van het fonds is financiële steunverlening aan het culturele leven van ons volk in de ruimste zin (weten schap, kunst, volksontwikkeling, jeugd zaken enz.). Het Prins Bernhard Fonds doet dus zelf geen practische culturele arbeid, doch steunt slechts. Een steun die zich beweegt tussen hulp aan b.v. een Hoge Bloeddruk Centrum te Nijmegen en een plaatse lijke Harmonie die in nood zit; tussen steun bij wetenschappelijke publicaties en de hulp aan leeszalen; tussen steun aan het Nederlandse ballet en hulp aan amateur-toneelverenigingen enz. Zegt het u iets, dat in 1956 alleen in de provincie Utrecht voor een totaalbedrag van 13.905, 72 maal financiële steun werd verleend en toegezegd aan Har monieverenigingen, Zangverenigingen, Clubhuizen, Athletiekverenigingen, Jeugdbibliotheken, Ontwikkelingsver enigingen, Kunstkringen enz. En dat deze steun verleend kon worden zonder dat het Prins Bernhard Fonds gelden ontving uit 's-Rijks kas De opzet van het fonds is dan ook dat de benodigde geldmiddelen bijeen wor den gebracht door het Nederlandse volk. Wij zelf zullen ons verantwoor delijk moeten weten voor onze eigen cultuur. Deze verantwoordelijkheid draagt u op de juiste wijze door in het tijdvak van 22 juni t.m. 4 juli a.s. uw bijdrage aan de Anjercollecte niet te onthouden, het zij door het kopen van de nieuwste foto van het Koninklijk Gezin, hetzij door het storten van een gift in de collectebus. Z.K.H. Prins Bernhard, die Regent is van het fonds, zei het eens aldus „Aan mooie woorden hebben onze cul turele arbeiders niets. Er dienen daden te worden gesteld. Ik zou elke landge noot er van willen doordringen, te be seffen, dat het fonds geen liefdadigheid vraagt, maar een vrijwillege bijdrage in het belang van onze culturele op bouw. Het is een zaak van alle Neder landers". Inderdaad Het gaat om uw aller zaak. Als dus de dames van de plaatselijke U.V.V., die zich zo bereidwillig met deze Anjercollecte hebben belast, u een foto van het Koninklijk Gezin of een collecte-speldje aanbieden, weet dan wat van u verwacht wordt en stelt uw daad. En mocht u voor dit mooie doel nog enkele uren beschikbaar wil len stellen om de dames van de U.V.V. te helpen, dan bent u hartelijk wel kom voor Soest bij mevr. J. J. H. Gou- driaan-Nowee, Kerkdwarsstraat 18 voor Soesterberg bij mevr. L. Willem- sen-Rupp, Gen. Winkelmanstraat 50. MEVR. M. H. B. MUURLING-VOORT - HUIS VOLGT HEM OP. De heer C. van Andel, raadslid voor de C.H.U., welke deel uitmaakt van de prot. chr. fractie, vertrekt in de herfst naar Apeldoorn en heeft het college van B. en W. medegedeeld, dat hij daarom als raadslid moet bedanken. De heer Van Andel werd in 1953 raads lid en hij is vele jaren voorzitter van de Christelijk Historische Unie Soest geweest. De heer Van Andel zal opgevolgd wor den door mevr. M. H. B. Muurling- Voorthuis, de presidente van 'de Chris ten-Vrouwenbond Soest-Zuid, die na de heren J. Kenemans (A.R.), T. Ter louw (S.G.P.) en P. Beekman (A.R.) op de kandidatenlijst voorkomt, maar ge kozen wordt omdat zij evenals het schei dende raadslid tot de C.H.U. behoort. Zij zal naast mevr. Polet-Musler (P.v. d.A.) en mevr. E. C. van Goor-Cleton (V.V.D.) de derde vrouw in de Soester gemeenteraad zijn. Mevr. Muurling heeft zich in de afge lopen winter bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de restauratie van de Oude Kerk door culturele avonden te beleggen, waarop zij eigen gedichten voordroeg, en een groot aandeel te le veren in de organisatie van de bazar „Parijs in Eltheto". Mevr. Muurling werd in 1915 te Deventer geboren en zij woont sinds 1941 in Soest. GEVONDEN VOORWERPEN. Zwart leren bril-etui, twee muntbil jetten van 2.50, plastic tas, hand schoenen, grijze regenjas, gouden oor bel met parels, vulpen en potlood in etui, vloerkleedje, bril, lederen kin dertuigje, zwarte ceintuur, zak cement, bruine glacé handschoenen, damespols horloge, dubbele fietstas, schop, Sim plex rijwiel, huissleutel, militair zak boekje, portemonnaie met 6.15, para pluhoes, speelgoedpistool; honkbalhand schoenen, fietssleuteltje, boek met verf monsters, auto-wieldop, Torpedo da mesfiets, roodgevlekte vulpen. Inlichtingen op het politiebureau op zaterdagmiddag en woensdagmiddag. VREEMDE SPORT. Een 29-jarige Soester typograaf is ge arresteerd omdat hij zich zevenmaal aan openbare schennis der eerbaarheid had schuldig gemaakt door met veel minder kleren dan gewenst is buiten te lopen. Na zijn bekentenis is hij vrijgelaten. AANRIJDING. Op de Steenhoffstraat werd het acht jarig meisje R. H. M. v. H. door een auto aangereden toen zij onverwacht achter een boom vandaan kwam en de weg overstak. Zij kreeg slechts schaafwonden. NIET FAMILIEZIEK. Een Soestdijker jongeman ergerde zich er aan dat één van zusters assisteerde op de Amersfoortse kermis door de behulpzame hand te bieden in een schiettent. Hij zocht ruzie die gesust werd, maar thuis was zijn woede nog niet gekoeld. Hij ging met zijn twee zusters op de vuist en was bezig huis raad te vernielen toen de politie in greep. Gisteren, vandaag en morgen staat op het Kerkplein een expositiewagen van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, dat kortgeleden nog N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten heet te. In deze wagen kan men zien en ho ren hoe men met weinig geld een ei gen woning kan krijgen en hoe die wo ning er zal uitzien. Aan een wand is ondermeer een platte grond te zien, waarop de toekomstige Hobbemastraat, Vermeerstraat en Ruysdaelstraat gete kend staan, die op de Eng in de buurt van de Koningin Emma Huishoudschool zullen komen. Het ligt in de bedoeling in deze straten een 25-tal Bouwfonds woningen te plaatsen, die 13 a 14000 gulden zullen kosten en die men met slechts 15 °/o van dit bedrag kan kopen. Tweeduizend gulden is dus reeds vol doende en voor de rest van de finan ciering zorgt voorlopig het Bouwfonds. Onder zeer gunstige condities kan men dan het resterende bedrag voldoen. Voor een eigen huis is heel veel te zeg gen. Geen huiseigenaren, die slechts schoorvoetend iets laten opknappen maar haast hebben als het om een huurverhoging gast. Geen kans dat de huur opgezegd wordt en het gevoel volledig baas in eigen huis te zijn. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (B.G.) is een organisatie waarin hon derden gemeenten samenwerken om de aspirant-huiseigenaar in staat te stel len zo gauw, zo goed en zo goedkoop mogelijk een eigen huis te verwerven. B. G. kan een hoge geldlening verschaf fen op veilige en soepele voorwaarden. Het bedrag kan zelfs 85 °/o van de to tale kosten bedragen en over het af lossen van de lening mag men 30 jaar doen. B. G. heeft zelfs een eigen spaar systeem, dat de gegadigden in staat stelt het benodigde eigen tegoed in zo kort mogelijke tijd bijeen te sparen. Het spaargeld wordt dan maandelijks van huis gehaald, zodat het sparen veel gemakkelijker wordt. Mocht de betaling soms eens niet goed uitkomen dan kan deze enkele maanden I opgeschort worden en men kan zelfs gedeeltelijk terugbetaling eisen. Dat is echter de bedoeling niet, want het gaat erom een eigen huis te krijgen. Voor de bouw verleent het B.G. be middeling bij het aanvragen van de rijkssteun en de gemeentelijke garantie, advies en hulp bij het verschaffen van een bouwplan, administratieve voorbe reiding van de bouw, controle op de bouwprijs, controle op de bouw, ver zorging van de betalingen aan de aan nemer en geregelde controle op de on- derhoudstoestand van uw huis. Het bouwen van een huis kost nu veel meer dan twintig jaar geleden maar de huren zijn ook veel hoger. Bij het B. G. kan men een eenvoudig huis krijgen voor 14.000 gulden en een wat groter huis voor 21.000 gulden. Wie een ei gen huis bouwt krijgt subsidie van het rijk, die 3.000,a 5.000, be draagt. Bovendien kan men nog een be drag extra ontvangen als toeslag. Het B. G. bemiddelt bij deze uitkeringen. Leningen die het B. G. verstrekt zijn afhankelijk van het inkomen, de leef tijd en de hoogte van de netto-stich- tingskosten. Dit om te voorkomen dat men grotere verplichtingen op zich neemt dan men dragen kan. Wie nog geen 50 is zal in doorsnee slechts 15% eigen geld nodig hebben. Van 50-55 20 van 55-60 40 en boven 65 jaar 50 Wie meer wil weten van de mogelijk heden die het B. G. biedt, doet er ver standig aan te gaan praten in de expo sitiewagen van het Bouwfonds, die tot het eind van deze week op het Kerk plein staat. HET HOORNS KAMERKOOR KOMT. Dat het Hoorns kamerkoor woensdag avond, om kwart over acht, een con cert geeft in de Oude Kerk zou niets bijzonders zijn, want er zijn in ons land zoveel koren, die concerten kun nen geven. Een zeer groot deel van dit koor be staat echter uit voormalige leden van het beroemde koor uit Wognum, dat enkele jaren geleden opgeheven is, om dat de jeugd meer voor bromfietsen dan voor zingen voelde. Dit Wognum- mer koor bezat een vermaardheid, die tot ver buiten onze grenzen reikte en de uitstekende prestaties, onder leiding van de dirigenten Saai sr en Saai jr, waren voor een groot deel te danken aan het feit, dat een der leden met succes de wetenschap in praktijk bracht dat bij zingen de ademhaling bijzonder belangrijk is. Het Hoorns kamerkoor brengt een pro gramma, waarin voor ieders smaak iets te vinden is. Als vanzelfsprekend staat een werk van Heinrich Schütz op het programma, maar ook een mo dern stuk van Ernst Krenek, die ge boren werd in 1900. Naast scheppingen van William Byrd en Claude Goudimel uit de zestiende eeuw zijn er ook moderne bewerkingen van Felix de Nobel en Anton v. d. Horst te horen, dus er is afwisseling genoeg. Een kabinetorgel, dat het enige volledige originele uit de 18e eeuw in ons land is, zorgt voor de begeleiding- De kerkconcerten te Soest, die georga niseerd worden door de heer Maarten Kooy, trekken de laatste tijd steeds meer belangstelling en velen zullen zeker willen horen waaraan de roem van de oude „Wognummers" te dan ken was. geslaagd. Onze plaatsgenote mej. M. G. Spijker slaagde deze week voor de hoofdacte kleuterleidster. Het zal u, evengoed als mij, wel eens overkomen zijn, dat U, wanneer er hier of daar iemand met iets „nieuws" kwam, zei Hoe simpel toch. Dat we daar toch niet eerder aan gedacht heb ben. Ziet U maar eens naar de gemeente Delft. We mogen het gerust het zoveelste ei van Columbus noemen dat men daar de raadsleden gaat behangen met een her kenningspenning, daarmede de wereld iets gevende, waarvan we niet eens wisten dat we er al lang op zaten te wachten. Van wie het idee is uitgegaan vermeldde het bericht helaas niet. We weten dus niet of het idee van de heren zelf komt of van de gemeentena ren, die misschien willen zien of de heren op één of andere manier afwij ken van de doorsnee-burger. Hoe het ook zij, ik vind het een pracht idee en zeker de moeite waard om door onze gemeente te worden overgenomen. In Delft zullen de penningen alleen bij speciale gelegenheden worden gedra gen, zodat de raadsleden niet voor ge wone mensen kunnen worden aangezien en geen gevaar lopen door b.v. een por tier ergens te worden uitgezet. Wanneer wij er echter in Soest mee beginnen, dan moeten wij onze raads leden verplichten het ereteken steeds in het openbaar te dragen en dit zal als eis moeten gelden om als raadslid verkozen te worden. Dit kan de populariteit van de heren alleen maar ten goede komen en pijn lijke situaties voorkomen zoals onlangs in ons dorp voorkwam, dat iemand vreselijk stond te hakken op een ge meenteraadslid en later ontdekte dat hij met de man zelf te doen had gehad. Ik wil heus wel bekennen, dat ik, bui ten onze burgemeester, één der wet houders en één raadslid niemand van onze vroede vaderen ken, al zou ik over hun vallen. Dat is natuurlijk schandelijk, maar het is nu eenmaal zo. Daarom zou ik het toejuichen, als ook onze bestuurders zich via een penning kenbaar maakten en ik stel voor om het dan meteen maar goed te doen en boven de penning (die natuurlijk straks hondenpenning gaat heten) een naamplaatje aan te brengen, met als ondergrond de kleur van de politieke partij. H. OEKMAN. JAARFEEST ZONNEGLOREN. Het jaarfeest van Zonnegloren is altijd weer een echt verjaardagsfeest, want de jarige krijgt dan steeds vele geschen ken in de vorm van duizenden guldens voor het sanatorium. Ditmaal wordt het feest op woensdag 8 juli gehouden en het begint 's mor gens om half tien. De dag wordt gevierd onder het mot to „Blijven strijden". Het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel zal medewerking verlenen en er wordt voor de feestgangers een balonnenwedstrijd georganiseerd waar voor 3500 ballonnen beschikbaar zijn. NIEUWE WEGEN. Het college van B. en W. stelt de raad voor de weg, die van de Heideweg naar de Ossendamweg zal lopen, de naam „Kastanjelaan" te geven. De verlengden van de Schoutenkampweg, Dr 's Jacobstraat en Hildebrandlaan zullen de zelfde namen krijgen als het oude deel. De weg van Schouten kampweg naar Kastanjelaan zal Aca cialaan heten. De weg van de Hilde brandlaan naar de Da Costalaan zal P C. Hooftlaan genoemd worden en evenwijdig aan de Vosseveldlaan komt de J. Catslaan. S.E.C.-NIEUWS. Het contract met trainer W. Boerboom is door het S.E.C.-bestuur met een jaar verlengd. Voor dit besluit was wei nig overweging nodig, want de resulta ten van het eerste elftal zijn onder leiding van de nieuwe trainer het vo rig seizoen zeer bevredigend geweest. Zaterdagavond speelt het juniores A- elftal, om 7 uur, de jaarlijkse wedstrijd tegen de leden van de jeugdcommissie. Het elftal van deze commissie is als volgt samengesteld doel Renooy, ach ter v. d. Brink en Ten Hove, midden Roest, v. Duinkerken en Pureveen, voor v. Veenendaal, Boerboom, Meester, Veldhuizen en Verwoerd.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1