Voor Brillen C A. P. Valkenet Voor Horloges De Belgische Kroon. Smits Leesbibliotheek J. TH. VOSKUILEN UW JUISTE ADRES SOEST. SOEST VOOR DERTIG JAAR. J. TH. VOSKUILEN MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Het aanstaande huwelijk van prins Albert van België annex enkele ande-1 re gebeurtenissen hebben geleid tot een opnieuw brandend worden van de koningskwestie in België. Zoals be-1 kend deed Leopold nu acht jaar gele- j den, vrijwel door de nood gedwongen, afstand van de troon ten behoeve van j zijn zoon Boudewijn. Het is goed, de achtergronden van deze trieste zaak met zijn uitlopers tot op vandaag nog eens voor de aandacht te halen. In mei 1940 vielen de Duitsers ook België binnen. Koning Leopold streed dapper aan het hoofd van zijn troe pen, maar dit kon niet verhinderen dat de Belgen, tezamen met Fransen en Britten teruggeslagen werden naar een smalle strook aan de kust in zuid-België en noord-Frankrijk. Het Duinkerker debacle staat ons nog levendig voor de geest. Koning Leopold prefereerde geen rege ring in ballingschap, maar besloot het lot van zijn soldaten te delen en deel de dit in een proclamatie op 25 mei aan zijn manschappen en de geallieerde mogendheden mee. Nog drie dagen stre den onze zuiderburen een wanhopige strijd, maar toen capituleerde Leopold, nadat hij de bondgenoten eerst van dit besluit op de hoogte had gesteld. De koning werd met zijn manschappen gevangen genomen. De bevrijding. Vele Belgen hebben het hun vorst zeer kwalijk genomen, dat hij niet, evenals koningin Wilhelmina, uitweek naar Londen, om van daaruit tezamen met zijn ministers het verzet in zijn va derland levendig te houden. De Duitsers probeerden intussen van het feit van Leopolds gevangenschap gebruik te maken, door hem te verzoe- VAK-OPTICIëN VAN WEEDESTRAAT 8 - SOESTDIJK Ziekenfonds-levereancier ken een nieuw kabinet te vormen. De koning zou dan zijn plaats op de troon weer kunnen innemen, zij het uiter aard (niet in naam maar in werkelijk heid) als vazal van Hitier. Leopold weigerde. De dag na de invasie werd Leopold met zijn gezin op transport gesteld naar Salzburg en daar is hij later door de Amerikanen bevrijd. Dit betekende echter niet, dat de koning naar zijn vaderland kon terugkeren. Integendeel, de toestemming daarvoor werd hem ge weigerd. De Belgen begeerden hun oude koning niet meer. De Verenigde Kamers hadden prins Karei, de broer van de koning, intus sen tot regent gekozen en de strijd om de troon brandde in België in alle he vigheid los. Stemmen pro en contra te rugkeer van koning Leopold deden zich van alle zijden horen en intussen gle den de jaren voor het innerlijk zo ver deelde Belgische volk verder. Pas in februari 1950 besloot de Kamer tot een volksstemming over het al dan niet terugkeren van de koning. Bijna burgeroorlog. Er bleek maar amper een meerder heid (nog geen 58 °/o) onder de kiezers gevonden te worden, die vóór terug keer van de koning naar land en troon was. Kort daarop vonden in België verkiezingen plaats, die leiden tot een volstrekte meerderheid in Kamer en Senaat van de Christelijke Volkspar tij, die over het algemeen koningsge zind was. 2 juli 1950 overschreed koning Leo pold voor het eerst na de oorlog weer de Belgische grens. De tegenstanders van terugkeer van de vorst kwamen echter in fel verzet. Weliswaar waren zij in de minderheid, maar zij beslo ten, het kostte wat het kostte, hun zin door te drijven en brachten België op deze wijze tot de rand van een bur geroorlog. Toen bovendien koning Leopold door de leiders van de C.V.P. slechts op slabbedanige wijze werd gesteund, be sloot hij, om erger te voorkomen, op aandringen van het kabinet de konink lijke rechten en plichten aan zijn zoon, kroonprins Boudewijn, over te dragen. Weliswaar behield Leopold de konings titel, maar op 16 juli 1951 deed hij toch afstand van de troon, terwijl Bou dewijn een dag later het koningschap aanvaardde. Schaduw over koningschap. Over het koningschap van Boudewijn heeft van het begin af de schaduw van de trieste wordingsgeschiedenis gelegen. En - wat erger is - deze scha duw lag a.h.w. permanent op het ge laat van de jonge vorst. Zelden zagen de Belgen hun nieuwe koning lachen. Hij was allesbehalve vlot, veeleer wat stijf en teruggetrok ken. Het leek wel, of hij permanent wrokte over het zijn vader aangedane onrecht en leed. Bovendien leefde de jonge Boudewijn blijkbaar geheel in de schaduw van zijn vader. Was Leopold ook na zijn afstand niet in het koninklijk paleis te Laeken blijven wonen en vertoefde Boudewijn meestentijds niet eveneens daar De Belgen hoorden bovendien maar steeds niets over trouwplannen van hun koning. De jonge vorst scheen zich helemaal te hechten aan zij va der en diens tweede gemalin, de prin ses De Réty. Dit alles kweekte onder de Zuidnederlanders, die toch al niet zó koningsgezind zijn als de Noordne derlanders, een min of meer wrevelige stemming. Het huwelijk van prins Albert. Prins Albert, broer van Boudewijn, is de vermoedelijke troonopvolger. En nu is dan onlangs het bericht afgekomen, dat de prins gaat trouwen met de Ita liaanse prinses Paolo Ruffo di Calabria. Op zichzelf wellicht een verblijdend iets, maar de zaak heeft een ongewenst voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 politiek karakter gekregen, doordat koning Leopold de verloving van zijn zoon pas een half uur vooordat de radio het nieuws verbreidde aan premier Eyskens bekendmaakte. En dat dan nog zonder de toestemming van de re gering te vragen, terwijl de Belgische grondwet toch voorschrijft, dat het huwelijk van de troonopvolger door het kabinet moet worden goedgekeurd, op straffe van verlies van recht op de troon. Alleen dit feit zou al voldoende aan leiding tot moeilijkheden hebben kun nen zijn, maar erger was dat koning Leopold eigenmachtig aan de Belgische ambassadeur bij het vaticaan opdracht gaf, een aanvrage in te dienen bij de paus, het huwelijk zo mogelijk door zijne heiligheid zelf in de St. Pieters kerk te Rome te doen inzegenen. Paus Johannes, geheel te goeder trouw menend met een officieel verzoek van de Belgische regering te doen te hebben, willigde het verzoek in. De geldigheid van het huwelijk. Naast deze door het optreden van Leo pold geschapen problemen ontstond nu nog een nieuwe moeilijkheid. De Bel gische wet schrijft voor, dat het hu welijk van Prins Albert eerst burge- lijk gesloten moet worden en pas daar na kerkelijk kan worden ingezegend. Het verdrag van Lateranen bepaalt echter, dat een in Vaticaanstad ge sloten kerkelijk huwelijk tevens als burger huwelijk geldt. Nu waren er twee mogelijkhedenóf prins Albert zou geen burger huwe lijk in België sluiten - maar dan werd de wet geweld aangedaan - óf hij zou wel eerst burgelijk trouwen - maar dat zou min of meer als een belediging voor de paus kunnen worden opgevat. De oplossing. De Paus heeft deze moeilijkheid zelf opgelost. Het veel besproken huwelijk zal in België plaatsvinden en zowel burgerlijk als kerkelijk in Brussel wor den voltrokken. Wel zal de Paus het jonge paar na de plechtigheid in Brus sel persoonlijk in de St. Pieter te Rome zegenen. Met de terugkeer van koning Boude wijn van zijn reis naar de Ver. Staten werd alles goed. Koning Leopold heeft al of niet eige ner beweging, dat blijft in het midden, het koninklijk paleis te Laeken verla ten, om elders zijn verblijf op te slaan om zo de praat als zou Boudewijn ge heel aan zijn leiband lopen, zoveel mo gelijk de kop in te drukken. Koning Boudewijn, die in de V.S. reeds was opgevallen door zijn ongedwon gen omgang en vlot optreden, landde lachend op Belgische bodem en werd op zijn triomfale intocht enthousiast door de Brusselaars begroet. Met het prinselijk huwelijk is de zaak nu in kannen en kruiken. Nu nog een vrouw voor koning Bou dewijn zelf en het Belgische Konings huis zal steviger gefundeerd zijn, dan het sinds de tweede wereldoorlog is geweest. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door dok ter W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333 en dokter J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, telefoon 2423. Geopend is apotheek „Soest", Soester bergsestraat, VOORSTEL TOT SLOPING. De voormalige bewoner van Zoom 13 heeft het gemeentebestuur verzocht aandacht te willen schenken aan de verschillende gebreken, die deze ge meentewoning heeft. Dit is gebeurd en uit een rapport van de directeur van Gemeentewerken blijkt, dat het ge schikt maken van de woning en het opknappen van de schuur 8500,zou kosten. Als er slechts provisorisch op geknapt zou worden, dan kost dit ook nog 1500,De directeur van gemeentewerken heeft dan ook gead viseerd de woning onbewoonbaar te verklaren en het college stelt de raad voor het huis te laten slopen. KOFFIEBAR „CALYPSO" GEOPEND. De heer J. P. v. d. Meer, gewezen ho- i telhouder te Maarn, moest dit bedrijf verkopen wegens ziekte van zijn vrouw. Nadat hij zaken in Limburg, Brabant en Amsterdam had, die eveneens te druk waren voor zijn echtgenote, vatte hij het plan op een zaak te openen in Soest, in het pand Van Weedestraat 11b, waar enkele jaren geleden een dameshoeden-zaak was. Er is hard ge werkt voor de koffiebar „Calypso" j klaar was, maar nu is het dan ook een aardig knus bedrijf, modern van kleur, fleurig van beschildering, die door de gebr. Prinsen aangebracht werd, terwijl de firma Frank de be timmering verzorgde. Koffie, ijs, limonades en hapjes tegen prijzen die aantrekkelijk zijn en boven j vier tweepersoons kamers, die bestemd zijn voor chauffeurs van ondernemin gen die aangesloten zijn bij de vereni ging „Les Routiers Europeènnes". De zaak is klein en gezellig, maar toch zo ingericht, dat zonder moeite 20 men sen een plaats kunnen krijgen. De mo- I derne jukebox is geen schreeuwerig Lunapark-geval, maar een aantrekke lijk apparaat dat vpor een rustig mu ziekje kan zorgen. Ook de koffiebar „Calypso" geeft fleur aan de Van Weedestraat als winkel straat en het betekent een nieuwe en aantrekkelijke pleisterplaats voor hen die door Soest komen, terwijl de inwo ners ook van harte welkom zijn. Op de openingsdag waren dit onder meer alle kinderen, die een gratis ijs je kwamen halen. af is hij elke dag met mij geweest. Ik adem dezelfde pure lucht in waarin hij leeft. Ik heb dat geluk bereikt dat door niemand of niets ooit meer kan worden teniet gedaan. Ik wens dat gij die vreugde met mij zult delen; dat gij mede deelgenoten wordt van dit won dere aanschouwen, van deze kennis van zijn grote liefde, want dan zult gij weten dat alle paden tot hem leiden en welke krukken, welke hulpmiddelen gij ook nodig moogt hebben om tot de ze aanschouwing te komen, als gij een maal gezien hebt, zal werkelijke vreug de en werkelijk geluk uw deel zijn". Nou, dat was wat. Sommigen gingen snikkend naar huis, anderen liepen te grinniken en de derde categorie was ziedend verontwaardigd. Men heeft ech ter nooit kunnen bewijzen wie het bij het rechte eind had. In de raad werd een verzoek be handeld van het comité tot viering van de verjaardag van H.M. de Koningin. Er werd 100,gevraagd voor de kinderfeesten. Vier raadsleden stemden Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Van het vliegveld Soesterberg botste 2 toestellen tegen elkaar. Het ene werd bestuurd door sergeant-majoor v. d. Griendt, het andere door sergeant Du- memiet, Het toestel van v. d. Griendt kwam ondersteboven op een vlak stuk land terecht. Het was nauwelijks be schadigd en de bestuurder was onge deerd. Het toestel van Dumerniet kwam in een bos terecht en werd geheel ver nield. De bestuurder werd gedood. Soest zoekt nu naar de aanrander van een meisje, maar dertig jaar gele den was het niet veel beter. Toen ston den er drie berichten in dezelfde krant over louche figuren, die de politie graag te pakken kreeg. Een er van was een mannetje van 60 jaar, dat heel degelijk in het zwart gekleed was en een klein jongetje als lokmiddel mee nam. In een ander bericht werd mel ding gemaakt van de arrestatie van J. D. Aan drie meisjes, die onbekend wa ren, werd in de courant verzocht bij de politie te komen vertellen wat ze wisten van een ander sujet, die ge grepen was op aanwijzing van een pientere juffrouw, die de schavuit met drie meisjes in het bos gezien had. VAN WEEDESTRAAT 8 SOESTDIJK tegen. Niet omdat het de verjaardag van de Koningin gold, maar omdat er voor kinder-vakantiefeesten nooit geld beschikbaar gesteld kon worden. Slimme rekenaars hadden uitge maakt dat Soesterberg uit materialis tische overwegingen bij Zeist wilde. De gemeentelijke belasting was in Zeist lager dan in Amersfoort en Soest. Als Amersfoort goedkoper geweest was dan zouden de Soesterbergers ongetwijfeld annexatie bij Amersfoort gevraagd heb ben. T. v. d. B uit Zeist zwalkte dron ken per fiets door Soesterberg. Dat zou niet zo erg geweest zijn als zijn zoon tje ook niet op deze fiets gezeten had. Beiden vielen en werden gewond. De jongen werd verbonden, verzorgd en vertroeteld, de vader kwam in de cel terecht. Een motor met zijspan reed op de Steenhoffstraat. De bestuurder had goed voor zijn echtgenote in het zijspan gezorgd, want er bevond zich een glas plaat aan de voorzijde. Een wielrijder stak onverwacht de weg over, botste tegen de motor, vermorzelde de ruit en kwam in het zijspan op de schoot van de vrouw terecht, die licht gewond werd door de scherven. De wielrijder kreeg een hoofdwond. Zijn kleren waren aan flarden en zijn fiets werd totaal ver nield. Op dezelfde dag werd een ijsco karretje op de Steenhoffstraat door een auto ondersteboven gereden en de jeugd had een feestdag. De automobilist be taalde dit feest. In de pastorie te Soesterberg werd ingebroken en de dief ging er met de fiets van de pastoor tussenuit. Blijk baar was er nog een tweede dief, die er weinig voor voelde te lopen nu zijn maat een fiets had en hij gapte het rijwiel van de conciërge van het r.k. militair tehuis. Hij pikte meteen maar 12 biljartballen, sigaren, sigaretten, wijn en chocola mee. Kortgeleden hadden wij in ons land een affaire majoor K. Dertig jaar ge leden was er een affaire majoor F-, waarover iedereen zich dik maakte. Die majoor had bij enorme hitte een grote mars laten maken onder het motto „Als ze niet meer kunnen lopen dan kruipen ze maar". En hij zat natuurlijk op een paard. Al gauw werd het voor een deel der militairen kruipen, maar ook kwamen verschillende mannen in het hospitaal terecht. Het rommelde lang, maar de zaak ging de doofpot in met de mededeling van de legerleiding dat de mars wel bijzonder zwaar ge weest was, maar dat de berichten in de kranten zeer overdreven geweest waren. Majoor F. werd bevorderd tot overste. Circus Roberti kwam naar Soest en begon het optreden met een gala-elite voorstelling. Het zal wel boordevol geweest zijn met mensen in avondkle ding. Een schurk in Vroomshoop had voor een kwartje een hond opgeruimd door hem levend te begraven. Nu nam men het dertig jaar geleden nog niet zo nauw met de behandeling van dieren en een kerel van 100 kilo kon zich rustig door een hond laten voorttrek ken tot het dier erbij neerviel, maar dit levend begraven namen de mensen toch niet. De hele pers wierp zich op het geval en de held kreeg drie maan den gevangenisstraf. Dat men overigens weinig zachtzin nig met dieren omging blijkt wel uit dit bericht„Twee vissersvrouwen uit Spakenburg werden gewaarschuwd en gedreigd met intrekking van haar rij bewijs als zij nogmaals honden mis handelden bij het naar huis rijden". Krishnamurti kwam weer eens naar Ommen en op een avond verklaarde hij, in het bijzijn van 2000 belangstellen den „Op een dag, in de afgelopen winter, toen ik wandelde in de Indische bergen, mij verheugende in de schoon- I heid der natuur en terwijl ik aan niets bepaalds dacht, zag ik plotseling, op kijkende, mijn meester, de grote le raar, hij die de heer der wereld is. Ik kan het U niet beschrijven. Ik zag de bomen rondom mij, de gehele na tuur, alles en allen door hem, door zijn alomvattende liefde. Van die dag Adres N.A.T.O. Hoe luidt het adres van de N.A.T.O., vraagt M. R. Het adres luidt N.A.T.O., Palais Chaillot, Parijs. Informaties naar een testament. Mijn oom is overleden. Mijn tante was al overleden. Gaarne zou ik weten of ik nog genoemd ben in een eventueel testament. Hoe kan ik weten, of er een testament is gemaakt Antwoord Als er een testament is ge maakt, dan kunt u dit te weten komen via het Centraal Testamentenregister. Een ieder kan uit het register tegen vergoeding een uittreksel betreffende een overledene verkrijgen. Wendt u zich voor dat doel tot de Ontvanger der registratie. Grensdocumenten W. A. v. B. vraagt welke papieren heb ik nodig om een reisje per Solex naar België en West- Duitsland te kunnen maken Antwoord U hebt nodig een paspoort, maximaal 5 jaar verlopen, of een gel dige toeristenkaart. Voor de Solex de groene kaart voor de verzekering en een indentiteitskaart, verkrijgbaar bij de ambtenaar voor de invoerrechten en accijnzen. Algemene Weduwen- en wezenwet A. A. schrijft Ik ben gescheiden. Kom ik t.z.t. in aanmerking voor uitkering ingevolge de A.W.W.-wet Antwoord Neen, de gescheiden vrouw valt buiten deze wet. Weistandsgrens S. G. vraagt hoe veel moet men verdienen (bruto loon) voor men buiten de sociale wetten valt Antwoord Dit ligt momenteel op 6900 gulden voor ziekenfonds- en ziektewet, werkloosheidswet (ook indien men 65 jaar oud of ouder is). Bij de I.W. kan men verzoeken om ontheffing indien men meer dan 6900,verdient, mits u niet in de verzekering was opgeno men. Vetvlek Hoe kan ik een vetvlek uit een suède damesjasje verwijderen Antwoord Deze vlek kunt u verwij deren met magnesiumpoeder. Dit poe der strooit u op de vlek, laat dit er intrekken, waarna u het poeder er af kunt borstelen. A.O.W. Lezer vraagt1. Als een man van 70 huwt met een vrouw van 45 jaar, krijgt de man dan direct A.O.W. uitkering volgens een echtpaar, dus voor de vrouw er bij, of blijft dit al leen beperkt tot hemzelf 2. Stel dat het geval andersom ligt en een weduwe van boven de 65 huwt met een man van beneden 65 jaar. Dan krijgt zeker het echtpaar niets, tot dat de man 65 is, of krijgt de vrouw dan alleen A.O.W.-uitkering a -lm Antwoord Betreft vraag 1. De man krijgt de uitkering voor gehuwden met ingang van de eerste dag van de maand waarin het huwelijk valt. 2. Dat echtpaar krijgt niets, totdat de man 65 jaar is of voor dien tijd, als de man invalide is (wordt), zodat de vrouw als kostwinster moet fungeren. Huurcompensatie. Mej. M. v. d. L. stelt een vraag ovefr huurcompensatie. Antwoord De loonadministratie van uw werkgever heeft gelijk. Aan werk nemers, die niet in volledige dienstbe trekking zijn, wordt het minimum en/of het maximum van de compensatie in evenredige verhouding tot de nor male arbeidsduur bij volledige dienst betrekking berekend. Hetzelfde geldt voor werknemers, die bij een volledige dienstbetrekking niet gedurende de nor male arbeidstijd werken. Lijster en merel. Wat is het verschil tussen een lijster en een merel en waar aan kan men die herkennen vraagt een abonnee. Antwoord Een merel is een lijster, I d.w.z. een zangvogel, behorende tot de j familie Turdidaeeet insecten en za- den. In Nederland broeden de grote lijster, in midden-Europa de zanglijs ter, de zwarte lijster of de merel. In j noord-Europa de zanglijster, de ko perwiek en de beflijster. Een merel is dus een zwarte lijsterde andere lijsters hebben een gespikkelde wit- bruine borst. I Woninginrichting. Bestaat er een instituut waar men voorlichting kan verkrijgen over woninginrichting vraagt G.A.T. Antwoord De stichting „Goed wonen", Rokin 56 te Amsterdam belast zich hiermede. Ook de afdeling woningin richting van het Bouwcentrum te Rot terdam doet dit. Voorts vestigen wij uw aandacht op bonafide woninginrichting- zaken. Ook zij belasten zich gaarne met deze voorlichting. Het zijn tenslotte mensen, die vakbekwaamheid hebben opgedaan bij hun studie en zeer wel in staat zijn klanten van voorlichting te dienen. Afkortingen. Wat betekent de af korting Zed. en Z.Ed. vraagt N. d. L. Antwoord Deze afkortingen beteke nen „Zijne Edelheid" of ook wel „Zijn Edele". In officiële stukken worden dergelijke afkortingen nog wel ge bruikt, hoewel het wel minder wordt. Zo is ons woordje „uw" eigenlijk de afkorting van uw edele, dat werd af gekort tot U.E. en toen uitgesproken als uwé, waarvan we uw overhielden.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9