Het nieuwe raadslid 10 maal bosbrand» m DE HOEK. BRAM)WEER TELEF. 3 3 3 3 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. amBnasnamammm Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 DINSDAG 23 JUNI 1959. 37e JAARGANG No. 47. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEED ES TRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis. Wie zaterdagavond de weekend-wijding in de Julianakerk bijgewoond heeft, zal daar voor het eerst of hernieuwd kennis gemaakt hebben met Mirja Muurling als declamatrice van haar eigen gedichten. Zij droeg voor ,,Het Grootste Wonder", „Bevroren Brem", „Vogelkers", „Lente gang", „Ochtend in Mei" en „Lichte Mei". Mirja Muurling heet in wat officië ler vorm mevr. M. H. B. Muurling- Voorthuis en onder deze naam kwam zij vorige week in het Soester nieuws als opvolgster van de heer C. van An- del in de Soester gemeenteraad. Mevr. Muurling houdt van Soest, waar ze bijna twintig jaar woont-. Eigenlijk is dit wat te zacht uitgedrukt, want ze zegt zelf dat ze dol is op Soest. D'at is een prettig geluid, want vooral in de laatste jaren komt men in on ze gemeente veel mensen tegen, die er trots op zijn dat ze eigenlijk teveel wereldling zijn om zich te kunnen in teresseren voor een kleine gemeente als Soest. Daarmee bestempelen ze zichzelf als 'n soort massamens voor wie alleen steen klompen als Londen en New York groot genoeg zi]n om hun belangstel ling te kunnen wekken. Zij zijn als veel Amsterdammers, die alleen plaatsen kunnen appreciëren waar de mensen bij honderdduizenden op een hoop wonen. Al het andere is dan platteland. Mevr. Muurling werd geboren in De venter, ontving haar schoolopleiding in Apeldoorn en was een tiental jaren secretaresse voor zij trouwde en in Soest kwam wonen. Zij vindt dat zij ideaal woont aan de Heideweg en graag gaat zij iedere dag met haar twee tackels de bossen en de duinen in voor een flinke wande ling. Bij het terugkomen ziet zij dan Soest lieeen en zij vindt het heel mooi. Mevr. Muurling deed niet aan politiek en had nauwelijks tijd zich bezig te houden met het Soester verenigings leven, omdat in het jonge gezin de zonen Bart en Joost alle aandacht op eisten. Nu zijn ze 12 en 10 jaar, dus het gaat veel gemakkelijker dan en kele jaren geleden. Mevr. Muurling kreeg dus tijd vrij om haar aandacht te besteden aan de jon ge afdeling Soest van de Christen-Vrou wenbond, die in het najaar van 1958 opgericht werd. Enkele maanden gele den benoemden de leden mevr. Muur ling tot presidente. Het is een prettige vereniging, waar de dames rn een gezellige sfeer voorlich ting gegeven wordt op maatschappelijk, sociaal en cultureel terrein. Mevr. Muurling heeft een dichtader, maar zij maakt er zichzelf weinig zorg over of haar gedichten de toets der li teraire kritiek zullen doorstaan of niet. Zij zoekt niet naar een uitgever en zij denkt er niet over te concurreren met Alice Nahon, Jacqueline v. d. Waals, of welke hedendaagse dichteres ook. Zij gaat niet zitten om een gedicht te plegen, maar zij ontstaan zoals ech te gedichten moeten ontstaan en het geeft haar heel veel voldoening hier van iets door te geven door te decla meren. Het nieuwe gemeenteraadslid zal in sep tember de raadszaal voor het eerst in haar nieuwe functie betreden als een volslagen nieuwelinge op het terrein van het gemeentebestuur. Als het haar gegeven mag zijn iets te doen in het belang van de gemeen schap, dan gaat haar interesse vooral uit naar het werk voor de bejaarden en zij zou graag zien dat er in Soest een bejaardencentrum kwam voor men sen met een zeer smalle beurs, want daaraan is heel veel behoefte. Uitgesproken hobbies heeft mevr. Muur ling niet, want een huismoeder met twee jongens van belang, die evenals papa met hart en ziel de padvinderij zijn toegedaan, kan naast haar werk thuis, de dagelijkse wandeling met de honden, het dichten en declameren, voor hobbies weinig tijd over houden. Ook de sport komt er dan wel eens wat bekaaid af. Liefde voor de paar- desport zal dus niet zo gemakkelijk uitgroeien tot het gelaarsd en gespoord langs de wegen draven, ook al omdat Soest geen manege heeft. Het kamperen is een hobby van de mannelijke leden van huize Muurling en mevr. Muurling heeft zich dus laten overhalen om dit jaar eens mee te doen. Niet uit een soort roeping, want eerst moet eens ervaren worden hoe het bevalt, maar wel voor een groot deel uit praktische overwegingen. Met twee luidruchtige jongens hebben ou ders in een pension heel wat te stel len en als er dan ook nog twee lawaai schoppers van honden bijkomen, dan is een grote tent ideaal. Na de derde man in de gelijknamige film krijgt Soest de derde vrouw in de raad. Mevr. Muurling vindt het zelf prettig dat er, na het vertrek van mevr. Land weer-De Visser, nu weer een vrouw voor de prot. chr. fractie in de raad zit en haar belangstelling en liefde voor Soest zijn groot genoeg om er voor garant te kunnen zijn dat zij een aanwinst voor de gemeenteraad is. Zelf zal zij daarvan echter helemaal niet overtuigd zijn, want er is heel wat te doen voor iemand die de gemeente op de juiste wijze als raadslid wil dienen. Dat is de overtuiging van mevr. Muur ling en deze overtuiging houdt een be lofte in. Het afgelopen week-end is er tienmaal brand uitgebroken en men moet wel haast aannemen dat er kwaadwillig heid in het spel is. Een paar jongens, die in de bossen liepen, hebben een man gezien in een blauw pak, die zich wat vreemd gedroeg en zij deelden dit aan de politie mede. Er is jacht ge maakt op dit heerschap, maar hij is verdwenen zonder dat men hem kon grijpen en er is dus niets te bewijzen, maar tien branden is wel wat erg veel om te kunnen geloven dat hier geen brandstichter aan het werk geweest is. Niet alleen de Soester brandweer, maar ook de korpsen van Amersfoort, Soes- terberg, L.S.K. en vliegbasis zijn op Soester grondgebied aan het blussen geweest, terwijl de politie met schuim- blussers kleine branden bestreed. Grote steun hadden de korpsen van het vlieg tuig, dat in de lucht aanwijzingen gaf over de plaats van de brand. In totaal ging in het afgelopen week-end onge veer drie hectare verloren. Bij een brand langs de spoorlijn Soest- Zuid-Den Dolder ontstond een paniek onder de bewoners van zomerhuisjes langs de Zoom omdat zij zich bedreigd voelden door het vuur. Gelukkig viel dit nogal mee. De burgemeester heeft op verschillen de plaatsen de blussingswerkzaamheden bijgewoond en ook de algemeen tech nisch leider van de Utrechtse bosbrand- weer, de heer H. H. G. Overbeek, stel de zich op de hoogte van de werkzaam heden, die de verschillende korpsen bij het bestrijden van het vuur verrichtten. Slechts enkele blussers liepen lichte brandwonden op en een drietal helpers uit het publiek raakten door de rook bedwelmd en moesten bijgebracht wor den. Het begon zaterdagmorgen, om 11 uur, op de hoek van de Heideweg en de Plasweg. Omwonenden begonnen te blussen en de brandweer had slechts 1 straal nodig. Om kwart over één in het Monnikenbos langs de spoorlijn. On derweg naar deze brand kwam een nieuwe melding van brand bij de Ze- venspar. Hier bluste Soest en in het Monnikenbos eveneens, maar assitentie van Soesterberg, Amersfoort, L.S.K. en vliegbasis was nodig. De vierde brand woedde achter het Witte Huis. Hier bluste de Amersfoortse brandweer. Om 5 uur weer naar de zevenspar, waar nageblust moest worden tot 10 uur. Om half vier, zondagmorgen, begon het weer te branden en de politie bluste met schuimblussers. De zevende brand brak zondagmiddag, om half twee, langs de spoorlijn Amersfoort-Soestduinen uit. Voorbijgangers traden hier flink op. Om kwart over vier brandde het in de buurt van De Zoom en daar raakten vakantiegangers in paniek. Tijdens het blussen door alles wat Soest kon opbrengen kwam er een nieuwe melding, want het brandde weer bij de Plasweg. De tanks raakten leeg, maar ook hier kon geblust worden, evenals bij de laatste brand, die opnieuw langs de spoorbaan uitbrak. PUZZELRIT. Leden en donateurs van S.E.C. kun nen op 5 juli deelnemen aan de puzzel- rit voor koppels, welke om 2 uur bij hotel Bos en Duin begint. VERKEER EN ALCOHOL. De Soester caféhouder G. kwam per auto van Amersfoort. Ter hoogte van de Hartmanlaan hoorde hij, naar eigen verklaring, een klap onder zijn wagen. Hij week eerst uit naar rechts, later naar links en kwam in botsing met een personenauto uit Nijkerk, die uit de richting Soestdijk kwam. G. werd uit zijn auto geslingerd. Deze reed on- bestuurd verder en kwam tot stilstand bij het begin van de Gallenkamp Pels- weg. De auto van G. werd zo zwaar beschadigd dat hij moest worden wegge sleept. De auto van de Nijkerker S. werd ten dele opengescheurd. S. was niet gewond, G. had verwondingen aan de benen. Hij was vanuit de auto op het voetpad terechtgekomen. Volgens zijn verkla ring had hij met een snelheid van 50 km. gereden. BOTSING DOOR SCHRIK. Op de Van Weedestraat reed een per sonenauto met erachter een scooter. De bestuurder van de auto zag dat de knipperlichten van de overweg gin gen werken. Gelijkertijd loeide de si rene van het politiebureau om een brand te melden. Hiervan schrok de autobestuurder zo, dat hij krachtig remde. De scooterbe stuurder was hierrp niet bedacht en hij botste tegen de auto. Zijn verloofde, die op de duo zat, viel van de scooter en hijzelf schoot over het stuur met het hoofd op de koffer ruimte van de auto. Hij werd aan hoofd en benen gewond en is door dokter Stroband verbonden. Met de auto, waartegen hij aanreed, is hij naar Enschede gebracht en de scoo ter ging op de trein. De berijdster van de duo mankeerde niets. NIET ROKEN. Er zal zeer streng opgetreden worden tegen mensen, die ondanks het verbod, in de bossen toch roken of op andere wijze met vuur gevaar opleveren. B.D.C. VERSLAAT DE LUCHTMACHT. B.D.C. heeft het in de afgelopen com petitie niet zo best gedaan. In de vriendschappelijke wedstrijd tegen het L.S.K.-elftal is echter beter gespeeld dan in de gehele afgelopen winter. Ten dele kwam dit natuurlijk omdat een goede tegenstander betere kansen biedt om zelf een goede partij te spe len en B.D.C. heeft deze kansen benut. Vooral de achterhoede was uitstekend op dreef en de verschillende goede spelers, die in de L.S.K.-voorhoede speelden, hadden weinig kans tegen Hilhorst en Appelhof, die een gaaf backstel vormden en tegen de midden linie, waarin Theo Simons zijn laatste wedstrijd voor B.D.C. speelde en hier van een uitstekende partij maakte. In het elftal van L.S.K. speelden en kele uitstekende voetballers. Onder hen Bouwman, van het nederlands amateur elftal, maar Appelhof zette hem steeds zo afdoende de voet dwars, dat hij weinig kans kreeg roem te behalen aan de Ferdinand Huycklaan. De eerste goede aanval van B.D.C. vond na een minuut of vijf plaats toen C. Huigen een hard schot loste dat net naatst het doel ging. Keeper Boes zou weinig kans gehad hebben als de bal een halve meter naar binnen op zijn doel aangekomen was, want dan zou het een goal geweest zijn. B.D.C. kwam nu los en ook van Me- gen en Gros schoten op het doel. Het eerste schot werd gestopt, het tweede werd onbesuisd gelost en verdween hoog over de lat. Van Megen nam een aantal goede corners en uit een daar van schoot Kaats hard in. De keeper redde op het nippertje. L.S.K. speelde met mooie combinaties, maar die leverden weinig op en slechts zelden kwamen zij in de buurt van het B.D.C.-doel. De voorhoede van B.D.C. combineerde minder fraai, maar was doortastender. Ook wel eens wat on besuisder en vooral Grol ging wel eens wat erg fors op het doel van de lucht macht af. Zijn harde schoten brachten de bal meestal hoog in de bomen en daarmee kwam B.D.C. niet veel verder. Schoten van Van Megen, Kaats, Wes- terveld, Huigen en Simons waren wat beter gericht maar tot rust leverden ze niets op. Aan de andere kant zag de L.S.K.- voorhoede evenmin kans door de ach terhoede van B.D.C. te komen, zodat de stand bij de rust nog steeds 0-0 was. Voor het begin van de tweede helft nam het elftal afscheid van Simons, die zo lang aanvoerder van het eerste geweest is. Hij werd toegesproken door voorzitter H. A. Butzelaar en kreeg een aansteker en een vulpotlood als aan denken. D'e tweede helft begon met een schot van Bouman op de lat en daarmee werd een gevaarlijke periode voor B.D.C. ingeluid, want L.S.K. werd ster ker en B.D.C. kwam nog maar schaars voor het doel van keeper Boes. Gros kwam wel een keer voor open doel te staan, maar hij moest onder zo'n moeilijke hoek een schot lossen dat de bal voor het doel langs ging. Midden voor en binnenspelers waren niet aan wezig en linksbuiten Westerveld kwam evenmin tot schieten. Het werd een voorzet die weggewerkt kon worden. Na een kwartier maakte middenvoor Schreider van L.S.K. met een kopbal het eerste doelpunt voor de gasten en het was een verdiende goal, want de luchtstrijdkrachten waren in deze pe riode beslist sterker. Kort daarop loste Tingen een keihard schot tegen de paal en dezelfde spe ler schoot de terugspringende bal in. Nu leek het gebeurd met B.D.C. maar kort na dit tweede doelpunt scoorde B.D.C. Een schot van Gros werd door keeper Boes rut zijn doel geslagen, Van Megen ving de bal op en plaatste die beheerst in het doel. B.D.C. ging nu stevig in de aanval en Jan Kaats schoot onder de vallende keeper door de ge lijkmaker in het L.S.K.-doel. De gasten lieten zich echter niet helemaal terug dringen en bij een snelle uitval moest Hilhorst de bal op het nippertje uit het doel halen toen Roest al gepasseerd was. Weer ging B.D.C. in de aanval en Wes terveld probeerde het met een schot. De bal werd gekeerd maar bleef voor het L.S.K.-doei en met een achter waartse kopbal maakte Gros het derde doelpunt. Dezelfde speler schoot kort daarop precies tegen de lat en B.D.C. was nu duidelijk sterker. De voorhoede van de L.S.K. kwam er nog nauwelijks aan te pas en het vierde doelpunt was dan ook verdiend. Er kwamen heel wat benen aan bod voor de bal achter keeper Boes lag en het was niet te zien of de maker van dit vierde en laatste doelpunt van B.D.C. een speler van het eigen elftal of van L.S.K. was. In ieder geval was Gros een van de laatsten, die de bal in de richting van het L.S.K.-doel schoot. Er was nog een vijftal minuten te spe len maar de B.D.C.-achterhoede gaf de L.S.K.-aanval geen schijn van kans meer. De beide backs waren bijzonder trapvast en ook de middenlinie weerde zich verdedigend uitstekend, zodat het een verdiende 4-2 overwinning werd na een aantrekkelijke wedstrijd, waarin B.D.C. bewezen heeft beter te kunnen voetballen dan in het afgelopen sei zoen getoond is. NAAR HUIS TERUG. Een vijftienjarige Amsterdamse jongen nam thuis een portemonnee weg en ging er vandoor. Hij werd in Soest ge pakt en is opgehaald. HEGGEN knippen. De politie wijst erop, dat de heggen vooor huizen en speciaal op de hoeken van straten, zo kort geknipt moeten zijn, dat er genoeg uitzicht voor het verkeer is. ZOMERKERMIS. Op woensdag 1 juli houdt de openbare lagere school in Soest-Zuid een zomer kermis in het schoolgebouw aan de Bonifaciusstraat. Dit festijn vindt van half drie tot vijf uur en van half acht tot tien uur plaats. Deze kermis wordt georganiseerd ten bate van het school fonds en er zijn vele attracties voor de bezoekers. Er is een verloting en de prijzen zijn bijzonder aantrekkelijk. N.C.V.B. AFDELING SOESTDIJK. Het grote aantal leden van de afdeling Soestdijk van de Christen-Vrouwenbond, dat vorige week het uitstapje meemaak te, zal nog lang met veel genoegen aan deze dag terugdenken. Er werd gereisd met een grote touringcar van Tensen en eerst werd een excursie gemaakt naar de Van Nelle fabrieken te Rot terdam. Na de begroeting met een kop je koffie en een speechje volgde de rondleiding door dit grote bedrijf. Het werd eertijds het eerste glazen paleis van ons land genoemd. Duizend men sen vinden er werk. De tabaksbladeren We zijn in Soest allemaal een beetje trots op onze eigen vuilverwerkende industrie, die sedert kort Kompostbe- drijf heet. Vergeleken met de open vuilnisbelt, die stonk en een ratten- kweekplaats was, is de verbetering enorm. Alleen de stank is gebleven en daarvan „genieten" hoofdzakelijk de bewoners van de Stadhouderslaan. In de vergadering van het compostbe- drijf werd de mogelijkheid van een penetrante geur toegegeven, al werd er bijgezegd dat dit afhankelijk is van de wind. De meeste stank zou echter worden veroorzaakt door de sloot langs de Stadhouderslaan. Het stinkt er dus in meerder opzicht. De sloot stinkt en het bedrijf stinkt. De sloot wordt echter in de loop van dit jaar dichtgegooid, maar bij iedere oostelijke wind, zullen de Stad- houderslaanbewoners in de stank blij ven zitten. Dat is voor de bewoners niet een voor uitzicht om te gillen. Zij hadden tot nu toe vertrouwen in de voortschrij dende techniek en dachten dat die on aangename lucht was weg te zuigen of zoiets, maar daar wordt in het jaar verslag met geen woord over gerept. Wel over verbeteringen en verfraaiin gen. Ik vind het daarom ook niet zo'n won der, dat er bewoners zijn, die met bui tengewoon critische ogen de cijfers over het compostbedrijf lazen, waaruit zij leerden, dat de opbrengst van compost en uitgesorteerde materialen maar net voldoende is om alleen de afschrijving te dekken en de personeelslasten en beheerskosten even groot zijn als de gehele kompostverkoop. Dat is inderdaad geen resultaat om over naar huis te schrijven en het doet onze trots over het bezit van dit be drijf wel een beetje inéén schrompelen. Overigens kan ik er vrede mee heb ben, dat dit de gemeenschapdienende bedrijf geen winst maakt, al zou het tegendeel natuurlijk leuk zijn en ik deel niet de mening van sommige dorps genoten, dat dit bedrijf in particulie re handen winst zou opleveren. Wel sta ik achter hen, die zeggen, dat wan neer het dan toch geld moet kosten, een (zo mogelijk) wegwerken van de stank een nog groter verlies op het bedrijf rechtvaardigt. H. OEKMAN. zag men in shag veranderen en men kwam onder de indruk van de enorme hoeveelheden kauwgom die hier ge maakt worden. Men zag koffie branden, thee verpakken, enz. enz. In de stad werd de lunch gebruikt, waarna de tocht via Schiedam en Vlaar- dingen voortgezet werd dwars door het Westland met zijn glascultuur. Daarna werd Scheveningen bezocht, waar aan zee de thee werd gebruikt. Vandaar werd de tocht voortgezet door de Haar lemmermeerpolder naar Schiphol, waar de in- en uitgaande vliegtuigen bewon derd werden. Na een humoristisch toespraakje van het oudste lid, mej. Westra, bracht de chauffeur allen dankbaar en behouden in Soestdijk terug. VERLENGING ONTRUIMINGSTERMIJNEN. Het college stelt de raad voor de ont ruimingstermijnen van enkele onbe woonbaar verklaarde woningen te ver lengen. Het betreft de woningen Nieu- weweg 26a en Oude Utrechtseweg 24, waarvan de ontruimingstermijn res pectievelijk tot 10 nov. 1959 en 19 juli 1960 verlengd zullen worden. GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Amersfoort, slaagden voor het examen Nuttige Handwerken mej. H. T. van Dalfsen te Soest. Voor het eindexamen der middel bare Handelsdagschool te Amersfoort is geslaagd mej. M. R. Kampmeinert. TOURNOOI. S.E.C. A nam deel aan het tournooi dat jaarlijks door de Amersfoortse Boys te Amersfoort georganiseerd wordt. Het vorig jaar won S.E.C. de wissel- prijs, maar nu was daar geen kans op, want het team werd door twee gelijke spelen uitgeschakeld.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1