Sparen en overbesteding* Beroepskeuze* SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO I2S156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. VRIJDAG 26 JUNI 1959. 37e JAARGANG No. 48, Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Z.K.H. Prins Bernhard, die maandag zijn 48e verjaardag herdenkt. Foto Pauf Huf. „Wij kunnen het eenvoudig niet alle maal meer betalen", heeft minister Zijlstra dezer dagen gezegd, daarbij doelende op allerlei gerechtvaardigde wensen waarvoor 'n beroep wordt ge daan op de schatkist. En hij voegde er aan toe, dat wij met de belasting druk al de grenzen van het toelaat bare zijn genaderd en hier en daar zelfs misschien al hebben overschreden. Daarmede heeft de minister van finan ciën een van de knelpunten van ons economisch bestel bloot gelegd. We staan midden in een snel veranderen de tijd, die enorme kapitaalsinvesterin gen vergt op allerlei gebied. Daaren boven heeft juist Nederland nog te ma ken gekregen met een rigoureuze ver andering in zijn economische drijf kracht, doordat het de opbrengsten van en de handel met Indonesische onder nemingen moest missen en zich dus moest gaan toeleggen op een sterke in dustrialisatie. Dit, gepaard gaande met de snel groeiende bevolking, voor welke groei ook weer werkgelegenheid moet worden geschapen, stelt juist ons land wel voor biezonder zware problemen van financiering van dit alles. Alle vernieuwingen, verbeteringen en uitbreidingen immers moeten uiteinde lijk betaald worden uit gespaarde gel den. Ook het Rijk moet voor zijn ka pitaalsuitgaven grotendeels een beroep doen op ergens gespaard geld. Daar naast zijn er bovendien de uitgaven van de dag, de subsidies, de defensie- lasten. Onvoorstelbaar groot zijn de be dragen, over het gehele land genomen, die voor alle investeringen nodig zijn. Zó als minister Zijlstra nu al heeft te kennen gegevende belastingschroef kan maar niet steeds meer worden aangedraaid. Reeds nu is het voor het individu nau welijks de moeite waard om zich door avondwerk en dergelijke extra inkom sten te verschaffen, omdat juist daar van een extra groot gedeelte aan be lasting moet worden geofferd. Voor bedrijven geldt ongeveer het zelfde; zij hebben reeds de grootste moeite om voldoende gelden te kunnen reserveren voor vernieuwingen, die steeds weer noodzakelijk zijn om de productie en de werkgelegenheid te bevorderen. Voor grote, nieuwe objecten moet ook weer een beroep worden gedaan op elders gespaarde gelden. Zo zien we dus, dat sparen voor ons gehele volk dringend noodzakelijk is om onze economie op peil te houden en te verbeteren en om werkgelegen heid te verschaffen aan het ieder jaar weer groter zijnde aantal arbeidsge schikte Nederlanders. Nu is het echter zo, dat bij grote delen van ons volk de spaazaamheid er niet op is verbeterd. De steeds verder gaan de sociale voorzieningen hebben dat uiteraard in de hand gewerkt. Ook de geldontwaarding is daaraan niet vreemd. Wie immers zal zeggen wat de thans gespaarde guldens waard zijn over bijvoorbeeld tien jaar? Toch is de welvaart gestegen verge leken bij die van vóór de oorlog. Men zou dus zeggen, dat er meer gespaard zou kunnen worden. Maar ook de be hoeften van de mens zijn gestegen door vele nieuwe objecten, die wetenschap en industrie nu op goedkope wijze in de handel kunnen brengen. Naast de FijnIk heb mijn eindexamen, Mooie puntenlijst er bij En het vraagstuk der beroepskeus Wordt nu dus urgent voor mij. Telepaath Jurist Effecten Journalist Croupier Bankier Diplomaat Accountant Filmster Dokter Bioscoopportier Theoloog Smid H-bommaker Psychiater Goochelaar Ingenieur Chirurg Hoogleraar Slager Bromfietshandelaar 'k Heb me even laten testen En de uitslag was héél best; Testentester zeiu hebt een Prima, sterke, held're „test"; Echt een pracht-test voor een kop-bal, Da's in deze tijd een bof, U staat stêvig in uw schoenen, 'k Raad U dus word voetbalprof. CIJNGE DOORENBOS. bioscoop en radio kwamen de televisie toestellen en de bromfietsen, vele nieu we huishoudelijke apparaten en de toe nemende goedkope mogelijkheden op reisgebied. Er is zoveel gekomen waar aan de tegenwoordige mens nu graag zijn geld uitgeeft. De één permiteert zich dit, de ander dat en het heeft allemaal een stimulerende uitwerking op elkaar. De loonsverhogingen, waar nu een po litieke strijd om gaat ontbranden, zul len de consumptie van verbruiksgoe- deren eerder nog meer aanwakkeren. In dit licht bezien is het dus helemaal geen wonder, dat de regering hierin met uiterste zorg te werk moet gaan. Wordt immers alle nieuwe rijk dom ook maar weer uitgegeven aan consumptie-doeleinden, dan staan we spoedig weer voor een overbesteding. Dan zou daar weer een bestedings beperking op moeten volgen, met alle gevaren van dien. Het kan wel zijn, dat volgens de sta tistiek de welvaart zoveel is gestegen en dat dus de lonen met zoveel pro cent verhoogd moeten worden aleer hu ren en melk duurder mogen worden en worden gecompenseerd, maar de konsekwenties daarvan dienen daarbij ook in 't oog te worden gehouden, ter- wille van de waarde van onze gul den, d.w.z. terwille van ons aller wer kelijke welvaart. DS RULLMANN GAAT SOEST VERLATEN. Naar wij vernemen heeft Ds J. A. C. Rullmann, alhier, aan de kerkeraad van de Geref. Kerk van Soest verzocht hem met ingang van 1 oktober a.s. van zijn hulppredikerschap te ontheffen. Ds Rullmann is als emeritus predikant van de zending nog steeds actief bij het zendingswerk betrokken en heeft daarnaast de Geref. Kerk van Soest nu bijna zes jaar als hulpprediker ge diend. Thans is hem echter door de Generale zendingsdeputatie van de Geref. Kerken verzocht voor maximaal drie jaren naar Argentinië te gaan met de opdracht om de Geref. Kerken in Argentinië te adviseren bij de uitbouw van hun zendingswerk en een nader onderzoek in te stellen naar de even tuele mogelijkheden tot samenwerking tussen de Gereformeerde Kerken in Argentinië en de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Ds Rullmann heeft gemeend aan dit verzoek gevolg te moeten geven en hoopt met zijn echt genote begin 1960 naar Argentinië te vertrekken. In verband hiermede legt hij met ingang van 1 oktober a.s. zijn .arbeid in Soest neer. DE DUIVEN VLOGEN. De duiven van de -"-.sreniging De Zwa luw vlogen vanaf Chateauroux een af stand van 650 km. Zij werden om 6.15 uur gelost en de eerste kwam om 19.49.50 aan. H. Gorissen 1 5 10 13. J. Otten 2.-C. Dijkman 3 15 17. A. Hilhorst 4 11. G. M. Duiser 6. A. J. v. Dorrestein 7. J. v. d. Belt 8. J. Rauch 9. J. v. d. Bra- kel 12 14. J. Blijleven 16 18. C. v Soest 19. Vanaf Pont St. Maxence vlogen 188 duiven een afstand van 370 km. Zij werden om 6 uur gelost. De eerste duif kwam om 12.40.24 aan. Snelheid 926,65 m. per minuut. Aankomst laatste prijs winnende duif 13.35.01. C. v. Soest 1 11. H. Gorissen 2 4 6 14 29. A. J. v. Dorrestein 3 9 18 19 20. C. v. d. Lugt 5 37. V. Reijerse 7. B. Roest 8 16 26 36. J. v. Breukelen 10 12. C. Dijk man 13. Jac. Wijnands 15 22 24. C. v. Klingeren 17. J. Ottens 21. J. v. d. Bra- kel 23. C. v. d. Hoek 25 28 31. P. Grift 27. A. Lijssen 30. P. de Bes 32. G. M. Duiser 33. P. Duyst 34. C Beijer 35. VERLIES VOOR DE DUINKIKKERS. De Duinkikkers bezochten met een he ren- en een damesteam twee Sedna-ze- ventallen en beide Soester teams ver loren met 3-6. Ten dele kwam dit om dat zij niet volledig waren. In de wedstrijd van heren I tegen Sed- na 2 scoorden Rob Meijer en Henk Tim mermans in de eerste helft, maar de Sedna-spelers maakten 3 doelpunten. In de tweede helft bracht Sedna de stand op 4-2, Rob Meijer maakte er 4-3 van en tenslotte verloren de Duin kikkers met 3-6. De dames hadden twee invalsters. Sed na opende de score met een doelpunt van Hannie Nieuwland. Roos Timmer man zwom zich kort daarop vrij en het was 1-1. Een minuut later scoorde dezelfde speelster met een boogbal van Roos Timmerman, gevolgd door de ge lijkmaker van Joke Nieuwland. Joke en Hannie Nieuwland brachten de stand op 6-3 in het voordeel van Sed na. VOLLEYBAL S.V.V. Nu het er op begint te lijken, dat qs traditioneel geworden zomeravondcom petitie dit jaar geen doorgang zal vin den, heeft de Soester Volleybal Ver eniging zelf een aantal oefenwedstrij den georganiseerd. Zo waren woensdagavond een dames- en een herenteam van de v.v. Meteoor uit Amsterdam de gasten van onze plaatsgenoten. Als tegenstanders voor deze Amsterdamse vereniging fungeer den het eerste- en tweede damesteam, het tweede heren team en het A-jeugd- team. Het eerste damesteam van S.V.V. wist drie van de vijf sets te winnen, terwijl het tweede damesteam een van de vier sets op haar naam bracht. De heren en de jeugd toonden zich in alle sets de meerderen van de Amsterdam mers. Donderdag, 2 juli zal zowel het eerste team van de dames als van de heren uitkomen in het kader van het sport- festival te Soesterberg. Van de resultaten, die zij die avond zullen behalen, zal het afhangen of zij vrijdag, 3 juli uitkomen in de dan plaats vindende finales. Op donderdag, 9 juli zullen in het bij zonder de teams, die dan nog geen wedstrijden gespeeld hebben, gelegen heid krijgen hun krachten te meten met speelsters en spelers van het Baarn- se B.G. S.V. Op deze avond zullen ook de meisjes-aspiranten voor het eerst hun kunnen tonen. Verder zullen die avond spelen het B en C jeugdteam, terwijl ook de twee damesteams de Baarnse meisjes partij zullen geven. N.C.V.B. SOEST NAAR DE BETUWE. De Ned. Christenvrouwenbond afdeling Soest-Zuid heeft een excursie naar de Betuwe gemaakt. Omstreeks half elf ar riveerden de dames in Geldermalsen waar de koffie gedronken werd. De voorzitter van de Nederlandse Fruit telersorganisatie verwelkomde de le den van de N.C.V.B. in hotel Stockey en de excursieleider, de heer Hoogstra ten hield een praatje over de Betuwe, waarbij hij voor- en nadelen van de fruitteelt belichtte. Met kleurendia's werden de vele soor ten fruit en de voorkomende ziektes getoond. Doosjes kersen werden aan de dames uitgereikt om de kennisma king met het Betuws product smake lijker te maken, waarna de lunch ge bruikt werd. Geldermalsen werd bezichtigd en daar na werd een rondrit door de Betuwe gemaakt. In Waddenoyen werd een ker senboomgaard bezocht. Daar werd het kersenplukken, sorteren en verpakken bekeken en natuurlijk werden er ker sen gegeten. Voorzien van kersen voor de huisge noten werd de reis voortgezet door verschillende kleine dorpen en in het stadje Buren werd het weeshuis be zichtigd. Hier worden 51 kinderen in de leeftijd van 0-18 jaar liefderijk verzorgd. Het tehuis is een beziens waardigheid, want het dateert uit de zeventiende eeuw. Terug in Geldermalsen werd een kijk je genomen in de Veilinghal, waar het verkopen van het fruit toegelicht werd. Ook de dames mochten „kopen" en het bleek niet zo gemakkelijk te zijn het juiste cijfer op de klok aan te slaan. Bij de thuiskomst waren alle deelneem sters aan de excursie het erover eens dat het een bijzonder geslaagde en pret tige dag geweest was. JEUGDTOURNOOIEN VAN S.E.C. Zondag zijn er twee jeugdtournooien van S.E.C. op het terrein aan de Bos straat. Aanvang 12 uur. Aan het aspirantentournooi nemen de verenigingen Maarssen, C.D.N. uit Driebergen, Allen Weerbaar uit Bus- sum en S.E.C. deel aan het juniores- tournooi Donar Hilversum, Amers- foortse Boys Amersfoort, Maarssen en S.E.C. Er worden in totaal 12 wedstrij den gespeeld, die elk een half uur du ren. HOCKEY-COMPETITIE. Voor het seizoen 1959-1960 is het eer ste herenteam van de Mixed Hockey club Soest ingedeeld bij Gooi 5, Hil versum 5, Hilversum 8, Laren 4, Kam pong 4, Schaerweyde 2 en Voordaan 2 in de derde klasse C. Dames 1 speelt in de derde klasse F met Be Fair 3, Gooi 4, Hilversum 3, Kampong 2, S.C.H.C. 3 en Voordaan 2. Het tweede damesteam speelt in de vierde klasse G met Amersfoort 3, Be Fair 4, Kampong 3, Kampong 5, La ren 3 en Voordaan 3. NED. VROUWEN. ELECTR. VER. De leden van de afdeling Eemland van de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereni- ging houden op woensdag 1 juli de laatste bijeenkomst voor de vakantie in het Oranje Hotel. De heer Muyser, hortulanus van het Cantonspark, zal spreken over bloemen en tuinplanten. ZOMERAVONDRIT. De Motor- en Autoclub Soest houdt dinsdagavond de eerste zomeravondrit Hoe Belgen, Duitsers, Fransen enz. zich onder dezelfde omstandigheden zouden gedragen weet ik niet, maar het moet gezegd, dat zeer veel Nederlanders, waaronder mensen, die door hun po sitie het voorbeeld moesten geven, zich vaak niets aantrekken van vriendelij ke verzoeken in het belang van de gemeenschap gedaan. Een kind kan op het ogenblik begrijpen, dat de drinkwatervoorziening, in vele delen van ons land zeer ernstig ge vaar loopt. In radiouitzendingen en in de bladen wordt dag in dag uit verzocht zo zui nig mogelijk te doen met water, doch, ondanks alle vriendelijke en dringende verzoeken, kunt U overal in het land, vaak gedurende het grootste gedeelte van de dag, de tuinsproeiers in wer king zien. Ik kan er best inkomen dat het iemand ter harte gaat zijn met zorg gekweekte planten te zien verschrompelen en dat hij dit wil voorkomen, maar laat men dit dan doen door de planten met een gieter of een emmer van water te voorzien. Het zinloos laten ronddraaien van een sproeier, alleen maar om het gras groen te houden is, hoe jammer ook voor het grasveldje, onder de gegeven omstandigheden op het a-sociale af. Ik sprak dezer daen een dorpsgenoot tijdens zijn dagelijkse sproeifestijn en toen ik hem voorzichtig zei, dat er ver zocht was vooral zuinig met water te zijn omdat ons anders te wachten staat dat we „waterloze uren" krijgen, zei hij „Wanneer het zover komt zien we wel weer. Zoveel maakt het niet uit of ik wel of niet sproei". Vriendelijke verzoeken voor een drin gende zaak, die ons allemaal aangaat, zijn bij deze mentaliteit vergeefs ge sproken woorden. Het zou haast het verlangen doen op komen verspilling van water in tijden van grote droogte zoals we nu beleven, strafbaar te stellen. H. OEKMAN. met start en finish bij hotel Bos en Duin. Er wordt gereden in de klassen A en B. Voor de B-klassers is een ge middelde snelheid 32 km per uur, voor de A-klassers 36 km per uur. De lengte van het parcours is 40 km. BOTSING. Op de Laanstraat reed J. v. d. B. in de richting van de Beukenlaan. Toen hij linksaf wilde slaan werd dit niet opgemerkt door de scooterrijder C. R., die tegen de auto botste en viel. Beide voertuigen werden licht beschadigd. BEGIN VAN BRAND. Op de Kolonieweg ontstond brand bij H. Het had gelukkig niet veel te be tekenen en de politie en brandweer behoefde niet op te treden, daar het brandje rees door de buren was ge blust. WEEKEND WIJDING. Voor plaatsgenoten en vacantiegasten wordt morgenavond in de Julianakerk aan de Julianalaan weer een weekend wijding gehouden. Van acht uur tot ongeveer half negen wordt het volgende programma gege ven Orgel. Koraalbewerking Psalm 42. O, mijn ziel, wat buigt g' u neder. Maar de Heer zal uitkomst geven. Zang. Mezzo-sopraan, a. Mij spreekt de blomme een tale, b. Hem in 't harte dragen. Declamatie, a. Berg mijn zorgen, b. Gebed van een onderwijzeres, (naar .een Engels gedicht). Orgel. Koraalbewerking. Wer nur den lieben Gott lasst walten. Declamatie. Gij badt op eenen berg al leen. Zang. Mezzo-sopraan, a. Gij badt op eenen berg alleen, b. Heer, mijn hert is boos en schuldig. Orgel. Koraalfantasie, a. Scheepken on der Jezus hoede. b. Blijf bij mij Heer. BROMFIETSTOCHT. Zondag vindt om half elf de start plaats van de bromfietsrit naar Wijk bij Duur stede, georganiseerd door de Soester Bromfietsclub. In die plaats wordt een gemakkelijke puzzelrit gereden, die meer de bedoeling heeft de mooie plek jes van Wijk bij Duurstede te laten zien dan een zware rit te zijn.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1