ISTANBUL DROOMSTAD AAN DE BOSPORUS. Renault ROUW* en TROU Wkleding BAAJ BAARN, TEL. 2783 GARAGE STAM SOEST. Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 oest - Merelweg 10 - tel 3258 Istanbul moet volgens de wens van de Turkse minister-president de mooiste stad van de wereld worden. Of dat doel kan worden bereikt, moet voorlopig een open vraag blijven, want „de mooiste stad" is voor iedereen weer anders. Des niettegenstaande heeft de Turkse re gering de afgelopen jaren voor de mo dernisering van de stad meer dan een miljard gulden uitgegeven, zonder dat de werken ook maar voor de helft ge reed kwamen. Eén ding staat evenwel vast binnen enkele jaren zal Istanbul niet meer te rug te kennen zijn. Thans lijkt het nog op een reusachtige bouwplaats en me nige buitenlandse toerist voelt zich ge drongen te vragen, of de stad onlangs door een oorlog is geteisterd. De afbraak en de opbouw hebben min stens een kwart miljoen mensen uit de provincie als dagloners aangetrokken. Overal wordt met een tempo gewerkt, dat voor oosterse landen verbazingwek kend is. Het 9 verdiepingen hoge Istanbul Hilton hotel belichaamt het beste het Istanbul van morgen. Het hotel is sup-er modern ingericht. Het heeft bijna 30 miljoen gulden gekost, die voor het grootste gedeelte door de Turkse regering wer den opgebracht. Op de daktuin met In de oude binnenstad bieden hande laren hun artikelen op straat aan. zijn bar kan het internationale publiek het zich gemakkelijk maken welge stelde Turken, Amerikanen, Libanezen, niet zelden een paar sheiks uit olie landen van het nabije oosten en za kenlieden uit alle delen van de wereld, 's Avonds geniet men vanaf het dak terras van een overgetelijk uitzicht over de lichtenzee van de stad, de Gouden Hoorn, de Bosporus en de Kleinaziatische oever aan de overkant. Men kan zich nauwelijks een groter kontrast voorstellen dan tussen het nachtelijk panoroma en de werkelijk heid overdag. Van vroeg tot laat zijn met helle kleuren beschilderde graaf machines, bulldozers en cement-meng- machines aan het werk. De nieuwe stra ten, die worden aangelegd, ontzien al leen cultuur-historische, waardevolle bouwwerken voor woonwijken heb ben ze niet het minste respect. Wat in de weg staat wordt gewoon neerge haald. Niet zelden ziet men met ver wondering, dat in een of andere zaak nog verkocht wordt, terwijl ondertus sen het dak gesloopt wordt. De vol gende dag is dan het huis verdwenen. De trams zijn uit de binnenstad verban nen, de schilderachtige maar de aan moderne hygiënische eisen geenszins voldoende markten zijn deels verplaatst, deels omgebouwd. Nieuwe woonwijken en ziekenhuizen ontstaan twee nieuwe havens zijn in tussen klaar gekomen. Meer dan 100.000 bomen zullen het stadsbeeld met hun groen moeten versieren. Hoe noodzakelijk een grootscheepse modernisering is, ziet men het beste Istanbul, eens het middelpunt van het Oost-romeinse rijk en residentie van de Turkse heersers, is thans een moderne wereldstad. in de Rue de Pera, de hoofdverkeers straat van de stad. Deze is pas vijftig jaar oud en werd vroeger als een won der van wegenbouw aangezien. Tegen woordig is ze nauwelijks meer dan een verkeersobstakel. Met een auto komt men tijdens de spitsuren slechts stap voets verder. Is datgene, wat momenteel voor Is tanbul gedaan wordt, voor de toekomst voldoende Op dit moment zijn de ste debouwkundigen er al niet meer zo zeker van, want ze hadden geen reke ning gehouden met de massaverhuizing naar de stad aan de Gouden Hoorn. Totdat men met de bouwwerken begon, had Istanbul 1.5 miljoen inwoners. In tussen zijn het er al alleen al door de aangetrokken arbeiders 300 duizend meer geworden. Zeer velen van hen hadden weliswaar vroeger nooit een werkelijk grote stad gezien, maar ze wenden er uiterst snel. Zelfs het nieuwe Hilton-hotel ver bleekt, niettegenstaande zijn imposan te grootte tegen het Hagia Sophia, het meest indrukwekkende bouwwerk van de stad. Het werd gebouwd onder Con- stantijn, de eerste Chistelijke keizer van Rome. Vijftig jaren later werd de kerk door brand vernield. gen heeft als enig Moslems godshuis zes minarets. Haar naam dankt ze aan de kleur van dé binnenwanden, die haar een atmosfeer van vrede en stilte ver lenen. Vier uren duurt de boottocht van Is tanbul door de Bosporus en terug. Men kan haar zonder overdrijving als een unieke gebeurtenis betitelen, die de toerist van vandaag kan beleven, want ze kost slechts één Nederlandse gulden. Afgezien van de pracht van de vaart, waarvan men geniet, krijgt men daarbij van de gids nog zoiets als een herhalingsles in geschiedenis. „Kijkt u eens naar de overkant," zegt de gids, als de boot Rumelihisar is ge passeerd, ,,daar heeft 2500 jaar gele den Keizer Darius een brug over de Incl verwarming 4490,- De blauwe moskee, de enige in deze aan moskeen zo rijke stad, die door zes minaretten is omgeven. De Oostromeinse keizer Justinianus liet het mooier en goter weer opbouwen. Overeenkomstig de wens van de mo narch moest het groter en prachtiger dan alle heidense tempels worden en dat gebeurde ook. Om plaats te maken werden eerst hon derden huizen afgebroken. Toen gin gen 16000 arbeiders aan het werk. Toen Justinianus' financiën uitgeput waren, vond hij een eenvoudige weg voor de verdere financiering de ambtenaren en het leger kregen geen geld meer, Hoofdingang van de universiteit. totdat de kerk klaar was. Deze voor de staatsdienaren zo jammerlijke tijd duur de zeven jaar. De Hagia Sophia was destijds werke lijk de prachtigste kerk. Alleen al voor de bouw van het altaar werd 2000 kg zilver verwerkt Het werd met een half miljoen parels versierd. Bijna 900 jaar later veroverde Sultan verven, persen, stoppoge, repareren van Uw kleding. Hilversum r Langestraat .9.9 - tel. 8889 Mohammed de stad. Het altaar gaf hij aan zijn officieren als oorlogsbuit, maar de kerk liet hij niet afbreken, zoals de Christenen gevreesd hadden. Zijn bouwmeesters richtte aan de vier hoe ken van het machtig bouwsel mina rets op en klaar was de moskee Sinds 1935 is de Hagia Sophia een mu seum. De overschilderingen der chris telijke bouwers zijn verwijderd, maar het altaar was onherstelbaar verloren. Een van de zeldzaamste wonderen in deze aan wonderen zo rijke stad, is het „gezonken paleis", een regenwater vergaarbak, die 1400 jaar geleden ge bouwd werd. Feitelijk lijkt de instal latie op een geweldige onderaardse zaal. Van de kunstvolle zuilen, die zijn pla fond ondersteunden, zijn er nog 336 in Vu> adres roor het haren ean OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN Paleizen met prachtige tuinen omzomen de Bosporus. Op de voorgrond het Europese, op de achtergrond het Aziatische deel. takt. Enkele jaren geleden werden elec- trische lampen geplaatst en sedertdien kan men met een boot door het water reservoir varen. Men heeft daarbij werkelijk het gevoel alsof men door een paleis glijdt, waarvan de vloeren onder water staan. Precies als Rome is Istanbul op zeven heuvels gebouwd, precies als de eeuwige stad is het door zijn bronnen beroemd. In Istanbul zijn niet minder dan 1990 bronnen, maar de mooiste is die, welke Sultan Ahmed III liet bouwen, geheel uit wit marmer. Mag de Hagia Sophia ook de interes santste moskee van Istanbul zijn, zo geldt de Soleiman-moskee als het sym- bool van de hoogste Ottomaanse machts ontplooiing en een van de vijf meest verheven religieuze bouwwerken ter wereld. De Blauwe Moskee daarente- Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - Telefoon 2850 Bosporus laten bouwen. Vanaf een ste nen troon zag hij op het werk toe en. keek naar de overtocht van zijn leger. De passagiers verstijven van eerbied en daarover behoeft men zich niet te verwonderen, want sinds die tijd is er geen brug, die de Bosporus meer over spant. De bouw, zo heet het was te duur. Maar Darius scheen er een ande re mening op na te houden. Hij moet zich als een god gevoeld hebben, toen zijn 70.000 mannen over de planken van Azië naar Europa marcheerden. Voordat de boot op zijn zig-zag reis door de Bosporus weer de vertrek- steiger bereikt, maakt hij nog een klein uitstapje naar Kadiköy op de Aziatische kust van de Zee van Marmora - Kadi köy is ouder dan Istanbul - en de prin seneilanden, negen paradijsachtige eilan den, waarvan er slechts vier bewoond zijn. Op het grootste eiland hebben eni ge van de rijkste kooplieden uit Istan bul hun villa's gebouwd. Istanbul is een stad met een bewogen geschiedenis. In de 9e eeuw voor Christus moet op dezelfde plaats een kolonie, Lygos ge naamd, gelegen hebben. Zo vertelt in elk geval de Romeinse geschiedschrij ver Plinius het. Drie eeuwen later bouwden de Grieken, de raad van het Orakel van Delphi opvolgend, een stad op dezelfde plaats. Ze noemden het Byzanthium. In het jaar 330 na Chr. werd Byzan thium ter ere van Keizer Constantijn de Grote omgedoopt in Constantinopel. In die tijd al kon het op een behoor lijk aantal bezettingen, verwoestingen en herbouwingeri terugblikken. In 1923 riep Kemal Atatürk de Turk se republiek uit. Hij verlegde de hoofd stad naar het geografische midden van het land, naar Ankara. Azië en Europa, machtige keizers en koningen hebben om het bezit van de stad aan de Gouden Hoorn, aan de Zee van Marmora, gestredenze is gebrandschat en geplunderd, maar ze is steeds datgene gebleven, wat ze van het begin af is geweest een centrum aan het trefpunt van twee kontinenten. SCHOOLREISJE GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. Na de reis van de lagere klassen naar de Efteling waren het de leerlingen van klas 4 en 5, die eindelijk konden ver trekken voor hun tocht naar Maduro- dam, 's werelds kleinste stad en naar Rotterdam, 's werelds tweede haven. Konden ze 's morgens als reuzen neer zien op voortsnellende miniatuurtrei- nen, varende schepen, straten, fabrie ken en scholen, 's middags voelden ze zich als dwergen bij het zien van de juist uitvarende Statendam, de reus achtige dokken en het verdere drukke havenbeweeg met onderzeeërs, paarine- schepen, kranen en elevatoren. De Maastunnel en de speeltuinen van Drievliet en Haastrecht maakten de dag compleet tot een feest. Een week daarna startte de zesde klas voor de reeds traditioneel geworden driedaagse fietstocht naar „De Bijen- KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise korf" te Nunspeet, het Chr. vakantie oord bij uitnemendheid. Hoogtepunten waren de picnic bij het Uddelermeer, de kennismaking met de geheel enige sfeer in de Korf van de heer de Witt met zijn prachtig geoutileerde eet- en slaapzalen, de avondwandeling door het bos en de nachtelijke avonturen. De tweede dag werd doorgebracht in het Piashuis aan het IJselmeer, waar het fantastisch heerlijke zomerweer tot zwemmen, roeien en kanovaren in het absoluut ongevaarlijke water noodde. Zaterdag werd via strand en speeltuin van Harderwijk de thuisreis aanvaard. Zonverbrand en gebruind kwamen lei ders en kinderen gezond-vermoeid weer thuis met de herinnering aan onverge telijke dagen. VIER BRANDEN. Woensdag brak viermaal brand uit in onze gemeente. Te 10 uur werd een kleine brand gemeld op het terrein achter hotel De Schouw. Kinderen hadden met vuur gespeeld en het gras raakte in brand. Omwonen den blusten en de brandweer nam het over met 1 straal van de nevelspuit. Te 2 uur brak brand uit tegenover het Soester natuurbad. De nevelspuit blus te, maar 900 m2 dennen gingen verlo ren. Een half uur later werd brand gemeld langs de spoorlijn Soest-Soest- dijk achter de constructiewerkplaats van de firma Van Hengstum. Ook hier had den kinderen de hand in. Omwonen den blusten. Te 9 uur was er een brand langs de spoorlijn Den DolderSoest-Zuid en waarschijnlijk is deze veroorzaakt door het weggooien van een brandende si garet uit de trein. Een nevelspuit van de Soester brandweer en een nevel spuit van de vliegbasis blusten. De brandweer assisteerde woensdag bij het omzetten van een hooiberg op de Lange Brinkweg, waar hooibroei gevaar opleverde. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met woensdag draait in het City-theater het grootse spekta kelstuk „De Vikings" met Kirk Dou- glas, Janet Leith en Tony Curtis. Het verhaalt van de Noormannen, die 1000 jaar geleden plunderend en brandstich tend een groot deel van Europa teis terden. Niemand weet waarom ze met deze strooptochten begonnen en nie mand weet waarom ze ermee ophiel den. Zij oefenden een terreur uit, die elk jaar terugkeerde. Zij sleepten men sen en buit mee naar Scandinavië en vele tientallen jaren klonk in de ker ken de bede „Bewaar ons voor de ge sel der Noormannen". De film begint met een strooptocht onder leiding van Ragnar. Engeland is het doel van de tocht. Het tentenkamp van de koning wordt overvallen. Rag nar doodt de vorst en randt zijn vrouw aan. Een kind is het gevolg en de jonge Eric (Tony Curtis) wordt naar een klooster in Italië gestuurd om daar op gevoed te worden. Na twintig jaar ko men de Vikings helemaal in dit gebied en weer is Ragnar de leider met de dappere Einar (Kirk Douglas), zijn zoon, als adjudant. Einar en Eric, die niet weten van el kaar dat zij broers zijn, komen met elkaar in contact. De valk van Eric pikt Einar een oog uit en Eric wordt hierom ter dood veroordeeld. Hij over leeft echter de executie en komt op nieuw in conflict met zijn halfbroer als deze prinses Morgana uit Wales ont voert heeft. Zij wordt verliefd op Eric en hij wil haar naar Engeland bren gen. Dit lukt niet direct en na veel wederwaardigheden zijn Eric en Einar bondgenoten in de strijd tegen de man die hun vader doodde en zij gaan samen naar Engeland om zich te wreken op koning Aella. Zij veroveren zijn kasteel en dan komt het toch weer tot een ge vecht tussen Einar en Eric om de prin ses. Eric wint deze strijd en Einars li chaam wordt op Noormannenwijze per schip met brandende zeilen prijsgege ven aan de zee. In de donderdagcyclus Gary Grant als de trots, Frank Sinatra als de hartstocht en Sophia Loren als de vlam in „The Pride and the Passion", die in ons land onder de naam „De Trots en de Hartstocht" draait. Middelpunt is de historie van een enorm kanon, dat een rol speelde in Spanje in het begin van de negen tiende eeuw. Daaromheen gegroepeerd maakt men kennis met de rebellenlei der Miguel (Frank Sinatra), Juana (So phia Loren) en de engelse marine-offi cier Anthonie Trumbell (Gary Grant). Een groots schouwspel met als hoogte punt de bestorming van Avila.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6