Nederlanders gaan oefenen in Frankrijk, Regen, de vijand van de V.V.V. Kind na aanrijding overleden. IN MEMORIAM CHR. VAJ\ ANDEL. IN DE HOEK. MET RAAD EN DAAD DINSDAG 30 JUNI 1959. 37e JAARGANG No. 49. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 WEGKOLONNE VAN 110 KM LENGTE. Nergens in ons kleine landje heeft ons leger de beschikking over een militair oefenterrein, dat voldoet aan alle voor waarden. Tankoefeningen en grote ma noeuvres, die de werkelijkheid benade ren, moeten daatom gehouden worden op Nato-velden, ergens in een land, dat wel beschikt over een goeddeels onbewoond en uitgestrekt terrein waar over tanks en gemechaniseerde eenhe den kunnen oprukken zonder tegenstand te ondervinden van een met officiële papieren gewapende „vijand". In de voorafgaande jaren hebben onze militairen veelvuldig gebruik gemaakt van het uitgestrekte Duitse kamp Sen- nelager, doch nu dat niet meer ter be schikking van de Nederlanders zal wor den gesteld heeft de legerleiding uit moeten zien naar een andere mogelijk heid om een groot aantal manschappen tegelijkertijd met elkaar te laten oefe nen. Uiteindelijk heeft men een oplossing ge vonden in het verre Frankrijk. Meer dan duizend kilometer verwijderd van de Nederlandse grens ligt daar in het departement Haute Vienne het mili- teire kamp „La Courtine", dat voldoen de operatieruimte biedt aan een grote met tanks uitgegruste eenheid. Om beurten zullen gedurende de zomer maanden groepen van zes- en driedui zend Nederlandse soldaten daar gedu rende een periode van drie weken gaan oefenen. De eerste groep zal daar op 4 juli aankomen. Het terrein van La Courtine is ideaal voor het houden van manoeuvres. Het is een gebied waar ver in het verle den vulkanen moeten hebben gewerkt en waarin bossen, rotspartijen, beken en moerassen in overvloed aanwezig zijn. Het eigenlijke oefenveld is vijf tien bij negen kilometer groot, doch het is mogelijk marsen en oefeningen te houden over een totale afstand van vijftig kilometer. Het zal nu eindelijk mogelijk zijn, dat de artillerie met scherp kan schieten en dat de tanks naar volle vermogen hun bewegelijkheid uitbuiten. Over de weg. Even belangrijk en uniek en misschien nog veel leerzamer dan de eigenlijke manoeuvres is de reis naar La Cour tine. De duizenden soldaten zullen door de eigen aan- en afvoertroepen naar Frankrijk worden gebracht. Het enige materiaal, dat per trein vertrekt, zijn de tanks. Nog nooit te voren is men, waar ook in West-Europa, in staat geweest een dergelijk enorm transport over de weg ook in vredestijd in de practijk te beoefenen. In Frankrijk heeft men der gelijke oefeningen altijd al op papier uitgewerkt en men is daar nu dolblij dat men eindelijk ook eens de praktijk kan waarnemen. De duizenden vrachtwagens, die voor het vervoer nodig zijn, zullen de reis maken in drie a vier dagen. Volgens de plannen moet per dag tien uren wor den gereden om de duizend kliometer tussen het uitgangspunt Oirschot en La Courtine te overbruggen. De totale lengte van de stoet zal ongeveer 110 kilometer zijn en deze kolonne zal Frankrijk doorkruisen op een moment, dat alle wegen in beslag zijn genomen door duizenden toeristen. Om verkeersopstoppingen te vermijden heeft men de wagens ingedeeld in groe pen van vijf en twintig, die met een onderlinge tussenruimte van vijf minu ten zullen rijden. Na vijf van deze kleine kolonnes volgt een ruimte van een kwartier. Al met al zal het passeren van de gehele een heid minstens vijf uren vergen. Het lijkt een vreemde gewaarwording om als eerste in La Courtine aan te ko men en vijf uur later nog Nederlandse wagens te zien arriveren. Hollandse keuken. Onderweg en gedurende de drie weken van het verblijf in La Courtine zullen de soldaten hun eigen Nederlandse voedsel krijgen voorgeschoteld. Ieder weet dat dit door onze soldaten bij zonder op prijs wordt gesteld. Het eten zal in Frankrijk worden ge kocht maar door de eigen veldkeukens worden klaargemaakt. Alleen het ty pische Hollandse beleg, muisjes en vlok ken, dat vrijwel nergens anders te krij gen is, zal uit Nederland worden ge haald. Tijdens deze oefening zal voor het eerst de veldkeuken in volle wer king zijn onder omstandigheden zoals die ook tijdens een oorlog kunnen voor komen. Op alle mogelijke manieren heeft men getracht voor de soldaten, die naar Frankrijk gaan, een zekere ontspanning te waarborgen. Niet dat zij in de wat ten zullen worden gelegd, zoals een kapitein het uitdrukte, maar een le ger, dat in de vreemde een zekere ont bering moet doorstaan, heeft een enor me behoefte aan afleiding. Het is ge durende de tweede wereldoorlog dui delijk gebleken, dat de Welfare-dienst een uitzonderlijke steun is voor de op schroeving van dat uiterst belangrijke element, dat men „moreel" noemt. Men verwacht dat heel wat jongens, ondernemend als ze zijn, hun vertier in de dorpen in de omgeving zullen zoe ken. Een belangrijk gedeelte van hun (verhoogde) soldij zal daarom in Fran se munt worden uitbetaald. Daarnaast zal door de Welfare-dienst ieder week end een cabaretavond worden georgani seerd, waartoe enkele grote Nederland se artisten naar La Courtine worden overgevlogen. Goed onderbomen. De Nederlandse militairen zullen, wan neer het plan van de oefening dat niet vereist, niet in tenten of in het veld slapen. Op La Courtine staat nog een aantal Franse kazernes, die door de Franse genie weer geheel zijn opge knapt. Zij hebben een capaciteit van ruim 12.000 man, zodat de groepen van zes- en drieduizend Nederlanders ruim te genoeg hebben. Voor eventuele zie ken of gewonden is een compleet hos pitaal aanwezig, terwijl voor noodge vallen een helikopter gereed staat, die een ernstig zieke soldaat naar het na bij gelegen vliegveld kan vervoeren. Van daar uit kan hij verder getran sporteerd worden naar Nederland. De Nederlanders zullen beslist geen re den tot klagen hebben. Niet alleen de onderkomens, maar ook het klimaat, dat uitstekend is, werken aan het sla gen mee. Toch zal het beslist geen plezierreisje worden want er moet hard, heel hard zelfs, worden gewerkt. Op het programma staan oefeningen in aanvaal en verdediging voor grote en kleine eenheden, geschutsoefeningen en een finale waarin alle moegelijkheden van het terrein worden benut - een ge zamenlijke opmars over een afstand van 50 kilometer. Terwijl velen zich terecht verheugden over de regen, die tenslotte toch is ge komen, betekende dit voor de V.V.V., S.E.C. en Bos en Duin een financiële strop van vele honderden guldens, want de uitvoering in het openluchttheater moest zaterdagavond worden afgelast en de artisten, die zouden optreden, gingen met 1000 gulden naar huis, waarvoor zij 's middags alleen maar een partij voetbal gespeeld hadden tegen S.E.C. en daarmee werden ze beter be loond dan vele betaalde voetballers. iosWAlPMEiVjSi De intocht der artisten-voetballers. Foto „Astra", Soest. Sportief boden zij aan voor weinig geld eens een avond te komen en Eddy de Valk wilde de strop verkleinen door het geven van een gratis kindervoor stelling. Zaterdagmiddag, om twee uur, stonden P.V.O. en zeventig welpen van S.E.C. onder leiding van de heer R. ten Hove bij „Colenzo" klaar voor het binnenha len van de artisten en kort daarop reed de Jan Plezier Joe Andy, Jan Ditt- meijer, Dick Doorn, De 2 Kamee's, Joop de Knecht, The Leedy Trio, Toby Rix, The Spotlights en Cor van Veen naar De Gouden Ploeg. Met P.V.O. voorop en de kranig marcherende S.E.C.-jongens als escorte, werd het een waardige intocht, die veel verschilde met de droeve aftocht door de regen, enkele uren later. Om 3 uur speelden S.E.C.-veteranen tegen de Baarn-veteranen. In het S.E.C.-team stonden C. van Breukelen, J. van Herwaarden, J. Koster, G. v. d. Brink, J. Belt, J. Westerveld, J. Poot, W. Pureveen, T. Dasselaar, C. de Bruin en M. Verwoerd opgesteld. Ze deden het beter dan de Baarn-veteranen en het werd een 20-overwinning door doelpunten van Dasselaar. Wie tégen 4 uur heel veel publiek ver wacht had, vergistte zich. Het artisten- elftal, dat in andere plaatsen duizenden Het uitwisselen der vaantjes. Foto „Astra", Soest. toeschouwers trekt, bracht het in Soest slechts tot hondprden. S.E.C. was met Adams, Ten Hove, Valk, Huijink, Rut- tenberg, De Rooij, Veldhuizen, Van Breukelen, De Briun, Duijst en Bakker in een zeer sterke opstelling gekomen. Men had hierom gevraagd, want het artisten-elftal zou niet voor de poes zijn. De heren konden inderdaad voetballen, maar S.E.C. speelde als geroutineerde derde klasser veel beter en Bakker maakte al gauw hét eerste doelpunt. De artisten weerden zich goed, Tobi Rix dribbelde voor drie, Joop de Knegt sloofde zich uit en Dick Doorn stond als spil zijn mannetje, maar het werd 20 door De Bruin, 30 door Van Breukelen, 40 door De Bruin, 50 door Van Breukelen, 60 door Veld huizen en tenslotte 61 door Joe Andy, die scoorde uit een keurige voorzet van Tobi Rix. Toen geloofde S.E.C. het verder wel. Duyst maakte nog een doelpunt, maar de artisten mochten de rest doen en het werd 7-5 voor S.E.C. In de rust kondigde een fikse regenbui reeds aan dal het met de avondvoorstelling een sof zou worden. FESTIVAL BROMFIETSRIT. Donderdagavond is er een bromfietsrit in het kader van het sportfestival 1959 van de Baarnse Sportbond, de Soester Sportfederatie en en Sportfederatie Soesterberg. Deze rit wordt georgani seerd door de Soester Bromfietsclub en er is een gemakkelijk parcours uitgezet om ook de beginnelingen onder de deel nemers een kans te geven op het win nen van een prijs. Er wordt om half acht gestart bij hotel Bos en Duin, De lengte van de rit is 30 km en er wordt met een gemiddelde snelheid van 20 km gereden. De finish is bij res taurant „Astoria" te Baarn. WEER SUCCES VOOR OLYMPIA. De Olympia-juniores hebben, onder lei ding van de heer H. Albertus deelge nomen aan de Hooglarenmars, georga niseerd door het sanatorium Hooglaren. Zij liepen 12 km en wonnen de eerste prijs. Tweede werd K.C.B. uit Amster dam. De seniores liepen onder leiding van mej. W. A. Suman 20 km. Zij wonnen de wisselbokaal, die in het bezit was van P.T.I., Huizen. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Corderius-lyceum te Amersfoort Reier Brons, leerling van de Insingerschool. Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Hilversum Wim Bos, Ans van Dijk, Rimy Jaarsma en Fred van der Meulen, allen leerlingen van de Groen van Prinstererschool te Soest- dijk. Voor het diploma Bouwkundig Op zichter B.N.A. P. C. Floor alhier. Op geleid door Bouwtechnisch Instituut te Amersfoort. Voor Gymnasium B A. Bootsma en voor H.B.S. B H. W. Knol, beiden leerlingen van het Christelijk Lyceum te Hilversum. Het vierde dodelijke ongeval in het verkeer van dit jaar is een zeer tra gisch ongeval, dat zaterdag in Soester berg plaats vond. Het vierjarig jonge tje J. v. P. kwam op zijn stepje uit de Fokkerstraat. Op de hoek kwam het zevenjarig meisje M. B. van de hoofd weg. Zij reed het jongetje omver. Het kind kreeg de step, de fiets en het meisje op zich. Het meisje had slechts onbeduidende schaafwonden, het jon getje enige wonden aan het hoofd. Het liet zich niet ernstig aanzien, maar op advies van de arts, die de eerste hulp verleende, werd het kind naar de Lich tenberg gebracht voor onderzoek. Za terdag is het knaapje in het ziekenhuis overleden. Toen door het college van B. en W. bekend gemaakt was dat de heer Chr. van Andel de wens te kennen gegeven had te bedanken als lid van de raad, omdat hij in het najaar in Apeldoorn wilde gaan wonen, hebben wij hem verzocht ons een interview toe te staan, zoals wij dit het vorig jaar met alle scheidende raadsleden hadden. De heer Van Andel was een bescheiden man en hij vroeg hierover even te mogen na denken, waarbij hij graag de voorrang gaf aan het nieuwe raadslid, mevr. Muurling. Woensdagavond, kort na de raadsver gadering, deelde de heer Van Andel mee, dat hij dit „Afscheid van de raad" graag wilde doen samenvallen met de laatste zitting van de raad. „Het is nog wat vroeg en als de men sen volgende week in de krant lezen dat ik afscheid neem, dan denken ze na de laatste raadsvergadering, dat ik weer teruggekomen ben om nog eens afscheid te nemen", was zijn mening. In de loop van juli zou hij opbellen om een afspraak te maken, maar dit telefoontje zal niet komen, want twee dagen na die afspraak kwam een veel ingrijpender afscheid. Niet alleen van de raad en van Soest, van vrienden en kennissen, maar van het leven. Het al lerlaatste afscheid. De heer Van Andel werd op 10 augus tus 1897 in Andel (N.B.) geboren. Hij zou dus dit jaar 62 jaar geworden zijn, maar een hartkwaal maakte een eind aan zijn leven. Niemand weet voor welk deel van deze hartkwaal de bezetter de schuld op zich geladen heeft. Vast staat dat het verblijf in krijgsgevangenschap in Rus sisch bezet gebied de heer Van Andel - die officier in het Nederlandse leger De bosbrand op „Pijnenburg". Foto „Astra", Soest. geweest is - veel ontberingen gebracht heeft. Misschien nog meer innerlijk dan uiterlijk. Na woonachtig te zijn geweest in Voorburg, Holten en Soest kwam de heer Van Andel in mei 1951, als ma joor buiten dienst, die om gezondheids redenen met vervroegd pensioen ge gaan was, in onze gemeente wonen aan de Oranjelaan. Korte tijd was hij ouderling van de Emmakerk en voor zitter van de C.H.U. Tevens nam hij tijdelijk het secretariaat waar. In 1953 kwam de overledene in de ge meenteraad voor de C.H.U. met mevr. Landweer-De Visser, die ons onom wonden haar grote waardering voor zijn werk als raadslid kenbaar maakte. Halfheid was hem vreemd en zeer se rieus vatte hij zijn taak op. Misschien wat te serieus, want hij kon vechten voor zijn standpunt en dit bracht op winding mee, die schadelijk voor hem kon zijn. Hij vond het werken voor de gemeente Soest echter prettig en kon het niet nalaten zich in te spannen. Heel plotseling is het laatste afscheid gekomen en gistermorgen is deze strij der voor zijn principes en zijn geloofs overtuiging te ruste gelegd in het fa miliegraf te Gorichem. Toen ik vrijdag in onze Soester de me dedeling van het hoofd van Gemeente werken las over de nieuwe instructies, die aan het personeel van de vuilop haaldienst zijn gegeven, schrok ik daar eerst wat van. Ik vroeg me af of we met deze nieuwe bepalingen niet een stap achteruit de den met de dienstverlening aan het publiek en of het belang van het kom- postbedrijf niet al veel ging prevaleren, maar toen ik het nog eens rustig over dacht zag ik in, dat we eigenlijk niet mogen spreken van een mindere ser vice. Het was wel makkelijkk zo nodig een paar volgepropte dozen bij de vuilnis emmer te zetten, maar we wisten dat de dienst dit niet toelaat, omdat de vuilniswagens alleen op het ledigen van vuilnisemmers zijn ingesteld. Wanneer we veel vuil hebben zal de kogel door de kerk moeten en zullen we een 2e emmer moeten nemen. Jammer, maar zo is het nu eenmaal. Bij de bakker krijgen we, wanneer we maar voor één brood betalen, er ook geen twee. Wat dit gedeelte van de nieuwe instruc tie betreft moeten we Gemeentewer ken gelijk geven, maar voor het grove vuil, als oude W.C.-potten, bedstellen, oude stoelen enz., om maar te blijven bij de in de bekendmaking genoemde artikelen, moet de gemeente toch een andere oplossing zien te zoeken. Er zijn in onze gemeente maar heel weinig mensen, die 'n bakfiets of vrachtwagen kunnen charteren om „iets groots" naar een door de gemeente aan te wij zen plaats te laten vervoeren. Misschien is het een oplossing wan neer onze gemeente eens in de maand, of op een tijdstip in onze Soester be kend te maken, een vrachtwagen door ons dorp stuurt, waarvoor de mensen kunnen melden dat ze iets groots te lozen hebben. Desnoods tegen een matige vergoeding. Of misschien ziet een handige techni- kus kans 'n aanhangwagen achter de vuilnisauto te fabrieken, die eens in de zoveel weken meetoert. Daar zouden heel veel mensen dankbaar voor zijn. Dan lopen we ook niet de kans, zoals ik dit een poosje geleden naar ik meen in Vreeland zag, dat een oud ledikant met bedstel en ander vuil langs de weg ligt. H. OEKMAN. GROTE ZEGE VAN DUINKIKKERS. Het eerste team van de Duinkikkers ging op bezoek bij het vijfde team van A.Z. en P.C. in Amersfoort, waar de Soester zwemmers met 8-1 wonnen. A.Z. en P.C. opende de score na een duel tussen Henk Timmermans en de midvoor van de Amersfoortse ploeg. Het zou het enige doelpunt van de gastheren blijven, want de Duinkikkers drongen op en waren niet meer voor het doel van A.Z. en P.C. weg te slaan. Koos Iseger maakte uit een scrimmage gelijk en een drukbal van v. d. Bor leverde het tweede doelpunt van de Duinkikkers op. Rob Meijer bracht uit een corner de stand op 31 en kort daarop stelde hij Fred Maris in staat het vierde doelpunt te scoren. Na de rust bracht Maris de stand op 5-1, v. d. Bor maakte er 6-1 van, Rob Meijer 7-1 en tenslotte 8-1. Dit resultaat was heel wat beter dan de prestatie van het tweede team van de dames, dat enkele dagen eerder met 0-7 van Wilskracht verloor, rjr r.Tsu« AANRIJDING. Mevr. G. reed per auto op de Raad huisstraat en ging rechtsaf de Lange Brinkweg op. Van de Korte Brinkweg kwam R. K. met zijn auto. Hij zag de auto van mevr. G. niet tijdig genoeg en remde te laat, zodat mevr. G. een botsing niet kon voorkomen. Beide auto's werden licht beschadigd. Duits oorlogsloon. Hoe kom ik aan het loon, dat ik te goed heb van de Duitse spoorwegen aldus J. d. R. Antwoord Dat is een moeilijke geschie denis. Het lijkt ons het beste, dat U zich eens wendt tot de minister van Buitenlandse Zaken, te 's Gravenhage. Er zijn wel onderhandelingen gaande, maar of deze ook betrekking hebben op het door u bedoelde loon is ons niet bekend.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1