Fiscale zeepbel spat uiteen. 70 jaar K.N.V.B. SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 VRIJDAG 3 JULI 1959. 37e JAARGANG no. 50. STER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 Het was niet te verwachten dat bij een door de regering ingediende nota van het toekomstig sociaal-economisch be leid het belastingregiem maagdelijk zou worden gelaten. Er zijn verschillende wijzigingen op komst, die niet alle aan genaam van aard zijn. De destijds ingevoerde tijdelijke ver hoging van de vennootschaps-, vermo gens- en omzetbelasting wordt voor 1960 gehandhaafd, evenals het biezon- der invoerrecht op benzine. Om deze belasting ging het bij de val van het kabinet in december 1958. Het valt dubbel te betreuren, dat ons kabinet meent deze verhoging nog weer een jaar te moeten prolongeren, want hiermee stelt zij tallozen teleur, die confessioneel of liberaal gestemd heb ben voor de samenstelling van de Tweede Kamer, zoals die nu is. De re geringspartijen van heden waren van mening dat de vennootschapsbelasting alsmede de omzetbelasting op een aan tal artikelen te hoog is. De hoge prijzen. Juist de laatste tijd heeft niemand minder dan minister Zijlstra zelf de vraag opgeworpen of de vennoot schapsbelasting nu eigenlijk op de winst drukt of op de verbruikers. De waarheid zal wel ergens in het mid den liggen, waarmee dus kan worden aangenomen dat de vennootschapsbe lasting mede oorzaak is van het hoge prijspeil. Door haar op hoog niveau te handha ven, al is dit voorlopig slechts voor een jaar, werkt de regering zelf mee aan het gevaar van de dreigende in flatie, die juist door huur- en melk prijsverhoging nieuwe impulsen krijgt. De hoop op een compensatie van de dreigende stijgende lasten voor het bedrijfsleven in de fiscale hoek is hier mee de bodem ingeslagen. De kans op een prijsstijging over de gehele linie zou aanmerkelijk vermin derd zijn, als de regering althans een deel van de genoemde verhogingen nu zou hebben beëindigd. Politiek argument Intussen gebied de realiteit om oog te hebben voor de andere zijde van de medaille. De oppositie zou, zeer begrij pelijk, bij opheffing van de verhoging direct de vinger hebben uitgestrekt naar de ongelijke lastenverdeling, wan neer het bedrijfsleven verlichting van lasten werd aangeboden, terwijl een algemene loonronde niet wordt toege staan. Politiek is de handhaving van de verhoging wel juist, maar daarme de blijven de economische bezwaren. Zijlstra goochelt. Het tweede fiscale hoofdstuk in de no ta grijpt naar een verhoging van de grondbelasting, die in 1955 verlaagd werd om de huiseigenaren tegemoet te komen. Nu de huren opnieuw verhoogd worden, ziet de regering geen grond voor handhaving van de destijds toe gestane verlaging. Hier goochelt de regering konijnen uit een hoge hoed. Er is immers wel degelijk grond om nu niet tot een belastingverhoging over te gaan. Eerst beweert minister Zijl stra bij hoog en bij laag dat het fis caal plafond bereikt is en prompt aan vaardt hij daarna een belastingverho ging. Politieke stunt. Ook hier blijkbaar alleen maar ging geen uitstel gedoogt. De reeds ja renlang geuite kritiek op de hoge ta rieven voor ongehuwden vindt eindelijk gehoor. Zeepbellen. In fiscaal opzicht is er al met al geen reden tot juichen over deze nota be treffende het sociaal-economisch beleid, Er is alleen de troost dat de begro ting minder onder druk komt te staan. Maar dit financiële stuk vertoonde in het lopende begrotingsjaar een aan zienlijk tekort. Men heeft zolang ge sproken over de noodzaak en het ver langen van belastingverlaging, dat alle verwachtingen met de komst van deze nota eigenlijk als zeepbellen uiteen spatten. Een reeds gehoord bezwaar tegen het komende beleid is, dat er opnieuw sec toren vergeten groepen in de hoek zit ten waar de lastenslagen vallen. Velen hadden verwacht dat dit zou zijn voor komen door een ferme fiscale omwente ling. Nu moet de overheid straks de lo nen en salarissen van haar werknemers verhogen. Talloze doorberekenigen zul len reeds begrote cijfers onttoerijkend doen zijn. Had het nieuwe kabinet dit niet kun nen voorkomen door compenserende loonbetalingen bij de huurverhoging achterwege te laten en in plaats daar van een aantal verbruiksbelastingen te verlagen Dan was er fiscaal gezien een wezenlijke bijdrage geleverd in de strijd tegen de geldontwaarding. Plafond weer omhoog. Tenslotte missen wij nog een regerings verklaring over de loon- en inkomsten belasting van die verhoogde lonen en salarissen na de compensatie. Wij ken nen in Nederland immers een progres sief tarief, dat meer belasting vraagt naarmate de inkomsten stijgen. De nu aangekondigde loon- en salariscompen saties brengen nominaal een hoger loon of inkomen. Van dit verhoogde loon of inkomen gaat straks een groter deel naar de fiscus dan thans. Worden dus de tarieven van loon- en inkomstenbelasting niet herzien, dan is er wel uitvoerig gediscussiëerd over een fiscaal plafond dat bereikt zou zijn, maar dan is het enige gevolg van de gehele kabinetswisseling met al het geen daarop gevolgd is, dat dit fis caal plafond opnieuw hoger wordt ge hangen. Daarom blijft onze hoop nog gevestigd op de troonrede van september. Mogelijk laat deze licht schijnen in de toenemende belasting-duisternis. Er moet meer gebeuren dan hetgeen ons in de laatste nota wordt aangezegd tijd. Langs de lijn stonden zeer defti ge heren met hoge hoeden en nog ho ger boorden en natuurlijk was iedereen in het zwart, omdat slechts die kleur 70 jaar geleden een fatsoenlijke kleur was. Waarschijnlijk hebben deze sombere mannen wat mistroostig gekeken naar dit stelletje knapen met blote knieën, maar ze hadden zich door Pim Muiier laten bepraten om te komen kijken en ze hadden woord gehouden. Muiier had een bedoeling met het uit nodigen van deze deftige mannen. Hij had het plan opgevat een landelijke voetbalvereniging op te richten en daar voor had men de medewerking van vooraanstaande lied :n nodig. Intussen wist hij niet, dat de meest- vooraanstaande in het veld liep, al was het dan in de dop. De zestien-jarige Jan Kan, toekomstig minister en staatsraad, speelde mee in deze propagandawedstrijd, die direct leidde tot het oprichten van de K.N.V.B., maar er toch een belangrijke stoot aan gaf. Pim Muiier was de eerste voorzitter van 1889 tot 1892. Toen had hij echt geen tijd meer, want zijn interesse ging ook uit naar hockey en schaatsenrijden. Hij was het, die in 1890 de eerste elf stedentocht reed. Nu heeft de K.N.V.B. met haar onder afdelingen zo'n 3500 verenigingen on der haar hoede, die met vele duizen den elftallen in de competitie uitko men. Toen kwam alles echter maar GESLAAGD. Voor het examen typen Lyda van Egmond alhier en Gerda Meijer en Claudina Houtschilt te Baarn. Dit zijn leerlingen van de Koningin Emma Huishoudschool alhier. Als leeringen van de openbare la gere school Soest-Zuid slaagden voor het toelatingsexamen voor het Baarns Lyceum Margot Meijer, Els Harwijne, Erika Koning en Peter van de Graaf; voor de H.B.S. te Amersfoort Marion Swankhuizen, Marian de Rooy, Jan van de Ham en Jan Mourer en voor het Corderius Lyceum te Amersfoort Anneke de Radder. Voor het examen Jeugdleider (acte A) de heer M. Jansen, alhier. Voor het diploma hoofdkleuter leidster slaagde onze plaatsgenote mej. niet A. Kraaijkamp. Voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool te Amersfoort slaagde onze plaatsgenote mej. A. K. Steenbeek. i. Sinds korte tijd is de Koninklijke Ne- derlandsche Voetbalbond voor haast iedereen belangrijk, want mensen die S.E.C. niet van D.O.S. en B.D.C. niet van Enschedese Boys kunnen onder scheiden puzzelen avonden aan de uit slagen van de wedstrijden om ook een kans te hebben een halve of een hele ton te winnen. Deze kans danken zij aan de K.N.V.B., die dit jaar 70 jaar bestaat. De oprichtingsdatum in het na jaar van 1889 is belangrijk, maar mis schien is nog belangrijker wat Pim Muiier, de man die het voetbalspel in ons land importeerde, in juli 1889 deed. Tien jaar eerder had hij als jongen van 14 jaar een aantal vriendjes van de school bij elkaar getrommeld met de mededeling dat hij hun zou leren voetballen. Hij had het spel in Engeland gezien. Daar leek het veel op rugby en de jeugdige Pim had het wat bij geschaafd, zodat er minder kans was grijpen naar fiscale middelen om de op het breken van armen en benen. oppositie de mond te snoeren. Verder besloot de regering van verdere huur- blokkering af te zien en toch kan zij de gehele huuropbrengst niet aan de eigenaren laten. Het lijkt een midaad geworden wan neer er aan de geïnde huren eens iets wordt overgehouden om van te eten. De verhoging van de grondbelasting achten wij een misstap in het kader van de plannen der regering om de kosten van een eigen huis zo gering mogelijk te doen zijn. De thans geprojecteerde plannen van de regering houden een lastenverlaging voor het rijk in van 325 miljoen gul den, waarbij echter geen rekening is gehouden met de aangekondigde be lastingverlaging voor de vrijgezellen. Inderdaad is het zo, dat deze veria- Het was de jongens zo goed bevallen, dat ze al gauw de voetbalclub H.F.C. oprichtten. Ze waren enthousiast over hun nieuwe sport, dat ze bij logeerpar tijen in het hele land de eerste oefen- meesters werden en de verenigingen U.D. in Deventer, H.V.V. in Den Haag, Sparta in Rotterdam en de verdwenen verenigingen R.A.P. en Victoria ont stonden naast het Haarlemse H.F.C. In juli 1889 nam Pim Muiier het ini tiatief tot het spelen van een wedstrijd in Haarlem tussen spelers van H.F.C., H.V.V.R.A.P., U.D., Sparta en Victo ria. Het werd een wedstrijd waarin witte shirts met rode baan, geelzwarte shirts, witte shirts en nog andere kleuren ge dragen werden en alle spelers hadden een petje op, want dat hoorde ln die langzaam op gang en pas in 1898 werd het eerste landskampioenschap de inzet van wedstrijden tussen elftallen uit verschillende provincies. R.A.P. werd tweemaal kampioen van Nederland in de vorige eeuw en H.V.V. was het in de jaren 1900 tot en met 1903, in 1899 won R.A.P. de beker van de K.N.V.B. en in 1900 was uit Breda de gelukkige. '1* Het allereerste Nederlandse elftal speel de in 1894 een officieuze wedstrijd en pas op 30 april 1905 werd de eerste of ficiële interlandwedstrijd gespeeld. Na tuurlijk tegen de Belgen. In 1894 werd het internationaal con tact geopend met een wedstrijd tegen de Engelse club Felixtowe. Er werd op dinsdag 6 februari 1894 gespeeld voor een handjevol publiek. De spelers droe gen de shirts van hun eigen club, zodat de scheidsrechter wel eens de indruk zal hebben gehad dat hij een kleurenfilm zag. Deze scheidsrechter was meneer Wij- nands en hij droeg een zwart colbert- costuum, een stijf hoog boord en een bolhoed. In de tweede helft van de wedstrijd begon het wat te regenen en toen trok hij een overjas aan. In dit elftal speelde Schröder, die, als „Barbarrossa", de voorganger van Pasquino, bij de Tele graaf was. Kan speelde ook mee, nog niet wetend dat een ministerszetel op hem stond te wachten en dat zijn zoon Wim zo'n slordige 65 jaar later, in een uitzending op oudejaarsavond, drie kwart van zijn babbeltjes zou besteden aan het hekelen van ministers. Er werd op dinsdag gespeeld omdat de Engelsen ook toen niets voor het spelen op Zon dag voelden. Het werd een 9-1-nederlaag voor de Hollandse vijfkleurenploeg, maar daar om niet getreurd en enkele maanden later kwam de Engelse club Maistone naar ons land. Het was door ziekte geen elftal maar een achttal. In de vorige eeuw was men echter niet kinderachtig en in de wedstrijd tegen Nederland kregen ze drie R.A.P.-spe- lers om de zaak te completeren. Schrö der speelde met Engeland mee. Het werd een 4-3-overwinning voor Neder land en het eerste doelpunt werd ge maakt door een man die zich De Kat liet noemen. Zijn werkelijke naam was echter Muiier. Miadstone kwam later met een elftal terug en won toen met 2-1. Felixtowe kwam ook nog eens, maar toen had men vergeten een nationaal elftal samen te stellen en inderhaast werd een Rotterdamse ploeg samenge steld. Dat alles gebeurde in het jaar 1894, vijf jaar na de oprichting van de Konink lijke Nederlands che Voetbalbond, de zeventigjarige van 1959. PUZZELRIT. Voor leden en donateurs van S.E.C. is er zondag een puzzelrit voor fiets-kop- pels. De start is om 2 uur bij hotel Bos en Duin. ZOMERAVOND-VOETBAL. K.P.S. heeft gisteravond met 2-0 gewon nen van V.O.G. in een wedstrijd met goed spel aan beide kanten, met de achterhoedes sterker dan de voorhoe des. De K.P.S.-verdediging was niet te pas seren en de V.O.G.-achterhoede met moeite. Na een half uur scoorde Mooij bijna voor K.P.S., maar de bal sprong het veld weer in. Kort voor rust scoorde Pit uit een voorzet van R. v. Soest. In de tweede helft even een druk op het V.O.G.-doel, maar toen kreeg kee per Koedam handen vol werk. Toch kwam het succes aan de andere kant en linksbuiten Mosterd maakte het tweede doelpunt uit een voorzet van v. Soest. V.V.Z. verloor wat ongelukkig van 108 T.D., dat technisch sterker was, maar het enthousiasme van de Zonne gloren-voetballers was zo groot, dat een gelijk spel zeker verdiend was. Voor de wedstrijd werd een minuut stilte gehouden voor een speler van T.D., die deze week plotseling overle den is. V.V.Z. had bijzonder veel pech en tien tallen kansen werden gemist. De ploeg van de militairen had meer succes en na twintig minuten scoorde Pieters het eerste doelpunt. Bij V.V.Z. wilde het maar niet lukken en de ploeg had de handicap van verzwakking door het niet meespelen van C. Huigen en v. d. Hoef. In de tweede helft had V.V.Z. vele spe lers op een andere plaats gezet en het lukte nu wat beter, maar tot doelpun ten kwam het ook nu niet. T.D. kwam er nauwelijks aan te pas, maar een enkele aanval op het doel van Van Kooij en een fout in de V.V.Z.-achter- hoede waren voldoende voor het ma ken van het tweede doelpunt door Van Schaijck. Nog verschillende ma len kreeg V.V.Z. kansen, maar deze werden gemist. Wanner we, volgens onze opvatting, niet in een beschaafd land woonden, met allemaal nuchtere en verstandige mensen, die niet in de poespas geloven, die sommige volken op aarde nog be zigen om hun goden voor alles en nog wat gunstig te stemmen, zou het er van kunnen komen, dat onze V.V.V. en ze ker de man, die de data voor festivitei ten vaststelt, tot Rijksregenmaker no. 1 werd verheven. Met meer zekerheid dan professor Ver aart ooit heeft kunnen bereiken met zijn bombardementen met ondergekoeld ijs, regent het immers steevast op de avonden die onze V.V.V. voor iets bij zonders vaststelt. Onze V.V.V. is daarmee aardig op weg zich een reputatie te verwerven, waar op zij helemaal geen prijs stelt. Tot voor een paar maanden geleden konden we tenminste nog zeggen dat de atoomexplosies de oorzaak waren van veel regen, maar hierin is, na die vele weken droogte, een beetje de klad gekomen en gaan de mensen er toe overhellen onze V.V.V. als de schul dige te zien. Dat is droevig voor het V.V.V.-bestuur, dat zich inspant voor Soest iets goeds op touw te zetten en het lijkt mij zaak, dat het zich beraadt wat hier aan te doen is. Dit zal natuurlijk niet meevallen nu zelfs De Bilt niet helemaal bedrijfs- zeker is en het in feite, wat regenbren- gen betreft, tegen onze V.V.V. aflegt. Maar ik wil de V.V.V. een tip geven, waarmee zij misschien van de nood een deugt kan maken. Ik sprak namelijk een kweker, die wel wist dat het zou gaan regenen, want de V.V.V. ging een openluchtvoorstel ling geven. Kijk, daarin zit m.L een kans voor de V.V.V. Wanneer de tuinders en boeren nu maar goed geloven dat de V.V.V. voor regen zorgt, is het niet meer dan billijk, dat de organisaties van deze mensen en ie der lid nog eens privé een flinke duit in het V.V.V.-zakje doen en allemaal lid worden. Voor wat, hoort wat. Voor de V.V.V. gaat het mes dan aan twee kanten snijden, en je zult zien (maar natuurlijk niet over praten met die tuinders en boeren), dat zodra al len lid zijn omdat zij zo graag regen willen hebben, er geen spatje meer valt en alle openluchtvoorstellingen doorgaan. H. OEKMAN. VERGADERING VOGEL VREUGDE. Gisteravond vergaderde de vereniging „Vogelvreugde" onder voorzitterschap van de heer A. Th. van Klooster. Na het afhandelen van een korte agen da vertoonde de heer H. Wilhelm van het landgoed Pijnenburg dia's van bos sen, de flora en fauna daarin en land schappen in het algemeen. Hij gaf een toelichting bij de dia's. BROMFIETSRIT. Als onderdeel van het sportfestival was er gisteravond een bromfietsrit, waaraan door 35 rijders werd deel genomen. De start was bij hotel Bos en Duin, de finish bij hotel Astoria in Baarn. De afstand was 30 km en er werd met een gemiddelde van 20 km gereden. De prijzen werden uitgereikt door de heer Th. de Ruig, voorzitter van de Baarnse sportbond. De uitslag was 1. Mevr. G. v. d. Broek, 11 strafpunten. 2. C. Kraay (51). 3. H. Exalto (67). 4. C. Windey (70). 5. H. Krooder (85). 6. P. Oosterbeek (106). 7. J. Lindgreen (134). HANDBALTOURNOOL In het kader van het sportfestival wor den volgende week handbalwedstrijden gespeeld op het terrein van B.D.C. aan de Waldeck Pyrmontlaan. De organi satie is in handen van de dameshand balvereniging B.D.C. Maandag, om 7 uur, spelen de heren elftallen van B.D.C. en Limvio tegen elkaar en om 8 uur spelen de dames van B.D.C. en Limvio. Op dinsdag is er om 7 uur een wedstrijd tussen de heren van Limvio 1 en Lim vio 2 en de meisjes van Limvio en B.D.C. spelen om 8 uur tegen elkaar. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door dok ter G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667 en dokter H. van Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Corderius-Lyceum te Amersfoort slaag den Jan Rip, Arie van Beinum Arie Mol en Gert Middelman voor de R.H.B.S. te Amersfoort Evert van Beek; voor het Lyceum te Baarn Ans van Ginkel, Elsje Nijhof, Dick van der Lugt en Michiel Roest, allen leeilin- gen van de „De Savornin Lohman- school". Alle leerlingen zijn geslaagd. WEEKEND WIJDIN G. In de Julianakerk wordt morgenavond, van acht uur tot ongeveer half negen, in het kader van de weekend wijdingen, het volgende programma gegeven Orgel. Nun komm' der Heiden Heiland. Nun danket alle Gott. Komm, Gott, Schöpfer, Heiliger Geist. Zang. Jesu meine freude. Bitten. Declamatie. Brief uit het dagboek van Anne Frank. Joods kind. Zang. Klage. Orgel. Fantasie over Psalm 33. Koraal- Andante - Allegro Moderato.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1