FORÜ WIJ ZIJN KLAAR Komt cr een woonplaatsbelasting met onze NIEUWGEBOUWDE ETALAGES. Yacantie - schoenen Schoenhandel W. Kooman Smits Leesbibliotheek J. HOPPENBROUWERS HERENMODES VAN HALL BAZAR DE LUXE DRUKKERIJ SMIT Soest voor 30 jaar. BAARJX - SOEST Automobielbedrijf LEGEMAAT InbRJverwachting SOEST. v.v.z. Aantrekkelijke verlichting, moderne kleuren en zeer ruime opzet makefPhet mogelijk om nu een groot deel van ons assortiment op een betere manier te tonen. MODERN DRUKWERK OFFICIAL DEALER VERKOOP WERKPLAATSEN MAGAZIJN BAARN - EEMNESSERWEG 22 - TEL. K 2954-3100 SOEST - TELEFOON 2822 Overal in de jongste regeringsverkla ring vinden wij de gedachte terug, dat de gedachte van de democratie ver sterkt moet worden. Voor degenen, die de betekenis van het democratie niet meer duidelijk voor ogen mocht staan, omdat men ook in het kamp van dic tators een eigen opvatting heeft over de inhoud van dit begrip, mogen wij er nog even nader op ingaan. Het woord betekent regeren door het volk. Naar de traditionele en naar onze mening enig juiste opvatting houdt dit in, dat elke tot het volk behorende burger zo veel mogelijk invloed moet kunnen uit oefenen op het uit te stippelen rege ringsbeleid. Grote sortering gemakkelijke TORENSTRAAT 5 - TELEFOON 3473 De meest konsekwente toepassing van deze gedachte vinden wij in het refe rendum. Telkens wanneer er in een be langrijk vraagstuk een beslissing moet worden genomen, worden alle burgers opgeroepen daarover hun ja of nee uit te spreken. Dit systeem treffen wij nog aan in Zwitserland. In ons land zou de toepassing erg moei lijk en kostbaar worden, omdat het aan tal kiezers hier veel groter is en een referendum vertragend werkt op een snelle uitvoering van de plannen. D'e organisatie ervan kost tijd en veel geld. De plaats van de gemeente. Het voorgaande vormt een noodzakelij- kelijke inleiding voor een beschouwing over de mogelijke uitbreiding van het gemeentelijke belastinggebied, waarover in de regeringsverklaring De Quay eveneens wordt gesproken. Immers past in een goed functionerende democratie een zo groot mogelijke versterking van het gemeentebestuur. In een gemeente kan een burger zich een veel beter oordeel vormen over het beleid dan in een staat. Hij staat er dichter bij zijn vertegenwoordiger. Geeft de staat aan een gemeente een grotere financiële verantwoordelijkheid, dan zullen de inwoners van de ge meente een veel kritischer houding aan nemen bij het kiezen van hun verte genwoordigers voor de raad. Men voelt dan veel sterker dat de raadsleden een beslissende stem hebben bij de gedeel telijke vaststelling van de fiscale lasten per hoofd en bij de besteding van de belastingopbrengst. De gedachte van een versterking van het gemeentelijke belastinggebied past dus geheel in het voorgenomen democratisch beleid van de regering Steenhoffstraat 15A - Telef. 27G1 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Een woonplaatsbelasting is in feite een heffing, waarvoor een nader omschre ven inkomen als grondslag wordt ge nomen. De rechtsgrond vinden we in het voorrecht dat iemand in een be paalde gemeente mag wonen. Niet het gehele inkomen zal meestal als grond slag worden genomen, maar alleen be paalde delen ervan, bijvoorbeeld het inkomen dat de burger in een bepaalde gemeente geniet door arbeid of door aldaar uitgezet vermogen of anderszins. Andere maatstaven. Wij noemen slechts een voorbeeld ter verduidelijking, daarbij geenszins den kend aan een suggestie in deze of gene richting. Men kan allerlei inkomens bronnen erbij trekken en ook tal van inkomensdelen uitsluiten. In ieder ge val hoeft het begrip inkomen in een woonplaatsbelasting niet samen te val len met dat uit de bestaande landelijke inkomstenbelasting. Vanzelfsprekend zou de invoering van de woonplaatsbelasting betekenen, dat de inkomstenbelasting met de lasten daarvan zou moeten worden verlaagd. Dit is dan ook mogelijk, omdat immers de uitkeringen, die de staat aan de ge meenten thans doet, dan zullen kunnen worden verminderd. De tering naar de nering. Uit het voorgaande is reeds duidelijk geworden, dat een voordeel van de woonplaatsbelasting ligt in een beter functioneren der democratie. Een an- administatiekosten, die eraan verbon den zijn, omdat men niet zal kunnen volstaan met de belastingplichtigen, die thans inkomstenbelasting betalen, maar ook de loonbelastingklanten erin moe ten worden betrokken. Dit zou wel eens zo kostenverhogend kunnen werken, dat men dit novum beter achterwege kan laten. Het is aan d® regering dit uit te zoeken. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek,dat grotls is in gesloten bij een Babyderm Set, woarin alles voor een vorsten ke uidj< DUINKIKKERS VERLIEZEN. Het derde team van de Duinkikkers heeft een prettige wedstrijd tegen Fle- vo 3 gespeeld, dat ook voor het grootste deel uit veteranen bestaat. Uit een scrimmage maakte Brink voor de Duinkikkers het eerste doelpunt en uit een strafworp werd het 1-1. Flevo bracht de stand op 1-2 en 1-3 en na de rust zelfs op 1-4. Een goede combinatie tussen Brink, Elderman en Vink stelde Brink in staat de stand op 2-4 te bren gen en het technisch beter spelende Flevo maakte er kort voor het eind 2-5 van. LAATSTE BIJEENKOMST N.V.E.V. De afdeling Eemland van de Ned. Vrou wen Electriciteitsvereniging heeft de laatste bijeenkomst van dit seizoen in het Oranjehotel gehouden. Er waren vele dames aanwezig, die werden verwelkomd door de presidente mevr. Van Veeren. Hierna sprak de heer A. Muyser, hortulanus van het Cantonspark te Baarn, over bloemen en planten en de bestrijding van de verschillende ziekten die zich kunnen voordoen. ZOMERAVONDCOMPETITIE. De standen titie zijn Afdeling A. Centurion K.P.S. V.O.G. H.V.C. '55 170 TD Hakaspa T.O.C. de zomeravondcompe- 14-22. 14-18. 14-17. 14-17. 14-16. 14-14. 14- 7. 14- 1. Afdeling B. 108 TD 12-19. Polynorm 12-17. C.S.M. 12-15. Bofa 12-11. D.V.A. 12-10. Centurion 12- 8. Poveca 12- 4. Afdeling D. A.B.F. 14-26. Pantolux 14-26. Electrofact 14-17. Haceka 14-16. W.P.H.-Boys 2 14-11. K.P.S. 2 14- 8. V.V.Z. 2 14- 6. Hapam 2 14- 6. HET JULI-PROGRAMMA VAN DE DUINKIKKERS. Voor de competitie spelen de teams van de Duinkikkers in juli de volgende wedstrijden 3 juli A.Z. en P.C. 2Dames 2. 7 juli D.W.K. 2—Heren 3. 8 juli Heren 1A.Z. en P.C. 5. Dames 2V.Z.C. 1. VAN WEEDESTRAAT 44 TELEFOON 2670 VAN WEEDESTRAAT 31 TELEFOON 2239 De enige weg om de gemeenten ten deze meer armslag te geven, ligt in de uitbreiding van het aantal gemeente belastingen. Nu is de gedachte dat wij de top van de fiscale draagkracht reeds gepasseerd zijn, geheel in tegenspraak met de uitbreiding van het aantal soor ten belasting. Bovendien zijn er prak tisch geen vruchtdragende belastingen meer te vinden in de belastingtuin. Alle te plukken bloemen op dit ter rein prijken immers reeds op de ta fels der verschillende ontvangers. Toch iets nieuws Toch heeft de commissie herstel finan ciële zelfstandigheid van gemeenten en provinciën nog in 1956 een nieuwe loot aan de belastingboom ontdekt in de vorm van een woonplaatsbelasting. Om deze te kunnen innen moet de gemeen tewet gewijzigd worden. Nu deze toch op tal van punten herzien moet wor den, zou men van de gelegenheid ge bruik kunnen maken ook die woon plaatsbelasting een kans te geven. Hebben wij de verklaring van het mi nisterie De Quay goed begrepen, dan zal het er inderdaad nu van komen. Want het is niet de eerste keer dat een commissie met een dergelijk voorstel komt. Ook in 1954 is er een poging voor gewaagd. De vorige regering hield zich echter doof. In het bewind tot heden was er immers sterke voorkeur voor een krachtig centraal bestuur. In een dergelijk kader past geen versterking van het gemeentelijk belastinggebied. der voordeel kan ons worden geboden in een beter beheer van de tering en de nering in de gemeenten, die immers dan zelf veel meer verantwoordelijk heid dragen voor de debet- en credit zijde in de communale boekhouding. Bepaalde vormen van geldsmijterij zou den tengevolge kunnen hebben, dat 'n gemeente er zelf voor moet opdraaien en dat is in feite ook juist. Een zuini ger beheer van de overheidsgelden zal dus ook stellig als voordeel kunnen worden genoemd van de uitbreiding der plaatselijke belasting. Vervolgens is het mogelijk de hoogte van deze belasting naar de gemeente te doen verschillen. Een gemeentebe stuur dat binnen de grenzen van de gemeente dan bepaalde dure voorzie ningen wil treffen, waarvoor geen rijks bijdragen worden gegeven, kan dan aan de raad het voorstel doen om die voorzieningen te treffen en de kosten te bestrijden door een verhoging van de woonplaatsbelasting. Gelijkmatiger vestiging. Zien wij in dit verband eens naar de trek naar randstad Holland. Bieden de westelijke provincies en steden aan hun burgers zoveel meer dan de gemeenten in het zuiden, oosten of noorden, dan zal men in die overbevolkte steden stellig een hogere woonplaatsbelasting kunnen vragen dan in de zogenaamde onderontwikkelde gebieden. Een ver schil in lasten zou een meer gelijkma tige vestiging in de verschillende delen van ons land kunnen bevorderen. De gemeenten, die in opbrengst van de nieuwe plaatselijke belasting erg ach ter blijven, kunnen uit een door het rijk te vormen egalisatiefonds eventueel een bijdrage ontvangen. Een groot nadeel van de woonplaatsbe lasting is te vinden in de omvangrijke GELUK DOOR DE REGEN. De V.V.V., S.E.C. en de heer M. Bergers van hotel Bos en Duin hadden samen een strop van 1500,omdat de voor stelling in het openluchttheater zater dag j.1. door de regen niet kon door gaan. Er kwam echter geluk bij een ongeluk, want het heeft die avond zo hard geregend, dat de regenverzekering uitgekeerd is. GESLAAGD VOOR E.H.I.O. Het Ned. Rode Kruis, afdeling Soest- Soesterberg, zal in tijden van rampen of oorlog met helpsters en helpers me dewerking verlenen aan de bestrijding van de gevolgen hiervan. De afdeling heeft haar leden in de gelegenheid I gesteld een cursus te volgen in 1 „Eerste Hulp in Oorlogstijd". Cursusleider was dokter W. Gout. Al zijn cursisten slaagden. Het zijn de dames mej. E. A. Beune, mej. S. J- I Focke, mevr. S. Gilissen, mevr. H. v. d. 'Horst en mej. A. Maat en de heren M. I Booden, P. Damen, F. H. v. Dijk, J. H. R. van 't Land, H. Starink en J. P- Touwen. Leerlingen voor de nieuwe cursus hel per en helpster bij het Rode Kruis Korps kunnen zich opgeven bij de se cretaris, de heer H. de Graaf, Soester- bergsestraat 34 of bij de leden van het Korps. JEUGDDDIENST. Iedereen is weer van harte welkom in de Oude Kerk, waar ds Van Zanten, luchtmachtpredikant te Soest, a.s. zon dagavond zal spreken over „Ja maar en toch." Bovendien zullen Hans Coolsma, hobo en Maarten Kooij, orgel, hun medewer king verlenen. 10 juli Woestduin 2Heren 2. 13 juli Heren 3—D.W.K. 2. 14 juli Zeist 1Dames 1. De Meent 2Heren 1. 20 juli Heren 2—V.Z.C. 3. 21 juli Z.E.W. 1Heren 1. 24 juli U.Z.S.C. 1—Dames 1. 27 juli Dames 1Sedna 1. Woelwaters 1Dames 2. 31 juli Woestduin 3Heren 3. Op zaterdag 25 juli is er een gemengd waterpolotournooi in het natuurbad. Op maandag 3 augustus speelt heren 1 tegen Sedna 2 en heren 2 tegen Wils kracht 1. Beide wedstrijden in het na tuurbad. AANRIJDING. Mevr. K. reed in haar auto op de Os- sendamweg en zij passeerde een melk- auto. Van de andere kant kwam een auto bestuurd door G. J. J. Terwijl mevr. K. de melkauto passeerde ging deze rijden en zij kon een botsing met de tegenligger niet vermijden. Beide auto's werden beschadigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Rozekrans, bruine herenhoed, paar gla- cé's, bril, portemonnaie, duimstok, kin- derbeurs, ringetje, stropdas, kinder- vest, ballpoint, zwembroek, medaille, boodschappennet, paraplu, 2 dozen si garetten, brander van lasapparaat, paar sandalen, bruine sjaal, zonnebril, plastic regenjas, autoped, jongensjasje, 2 munt biljetten, bruine schoenen, briletui. Inlichtingen op het politiebureau, Van Weedestraat, op zaterdagmiddag en woensdagmiddag. Kabinetten wisselden ook 30 jaar ge leden gemakkelijk. Toen geen Beel of De Quay maar Colijn en De Geer. En met het wisselen der kabinetten wis selden de belastingen. We leven nu in een tijd, waarin op papier grote aandacht aan de cultuur besteed wordt, maar als er een ensem ble van het U.S.O. komt dan zitten er tien mensen in de zaal. Dertig jaar ge leden kon het Concertgebouw-sextet nog een volle zaal trekken, maar nu zouden er misschien 20 mensen komen, omdat de voorkeur steeds meer schijnt uit te gaan naar Dorus. Een somber man schreef over de zondagsrust het volgende „Vraag het de werkmeesters en de bureauchefs maar eens of zij 's maandags niet kun nen merken wie zondag werkelijk rus tend heeft doorgebracht en wie de rustdag als een dag voor de sport of het vermaak hebben uitgezocht. Maar ook, sla die mensen eens nauwkeurig gade, die de zondag niet rustend door brengen en let op of zij levensgeluk kennen. Zij zijn altijd in touw. Elke dag aan het werk en op zondag rijden en rossen, dansen of voetballen, tennissen of golf spelen. Anderen trekken op naar meeting of vergadering, lopen uren en uren mee in een optocht en als ze 's maandags aan de arbeid moeten dan hebben ze lood in de schoenen. Steek uw licht op bij de geneesheren in krankzinnigengestichten en vraag naar het heilzame medicijn. Het ant woord is altijd weer zij hebben on voldoende rust gekend en genoten." Dat ziet er niet zo best uit voor de men sen die op zondag voor hun plezier ach ter een bal aanhollen en nog minder goed voor hen, die daarmee geld verdie nen. Het gekke is tegenwoordig echter, dat men juist keien van voetballers graag als werknemers heeft, want daar mee kan men eer inleggen. Er is nooit een voetballer in Den Dolder terecht gekomen omdat hij voetbalde. Wel kwa men er van die echte rusthouders, die als maar piekerden. Enige tijd geleden verhaalde wij de belevenis van de luitenant-vlieger, die blijkbaar zat te slapen op zijn motor. Hij reed in volle vaart tegen de afsluit bomen in Soestduinen. Dit had voor hem nog een heel onprettig staartje. Zijn duo-passagier was verongelukt en de slechte motorrijder werd door de krijgsraad tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld. Nu moet men de pyromanen in de gaten houden, maar 30 jaar geleden had men veel meer te stellen met ko- nijnendieven, die 's nachts de hokken van hun bewoners ontdeden. Nog een zeer somber man nam de pen op. „Bij ieder die heeft opgemerkt hoe in tal van gezinnen, voornamelijk in de grote steden, maar toch ook wel in de kleine plaatsen en zelfs op het platte land, de opvoeding der kinderen totaal wordt verwaarloosd of in geheel verkeerde richting gestuwd, is ongetwij feld wel eens de vraag gerezen „wat wordt er van deze kinderen En het antwoord zal helaas moeten luiden „Bedelaars, dieven, zo niet erger." En kan het wel anders De bekende schrij ver Ds Gustav Frensen zegt het zo juist „Vader is een dronkaard, moeder gaat op slechter wegen. Wat "zien, wat le ren de kinderen Hun dagelijks brood is slaag en zij krijgen iedere dag les in het kwaad. Honderden kinderen zijn er zo. Hen helpen is niet gemakkelijk, maar het moet gebeuren en wij doen het ook." Een nobel streven, maar nu zie je geen bedelaars meer en 30 jaar geleden wel dus het is nog al meegevallen. Op de arbeidsbeurs was het druk. Dagelijks kwamen 24 grondarbeiders vragen of er werk was. Verder 15 losse arbeiders, 9 opperlieden, 1 incasseer der, 4 timmerlieden, 1 kantoorbediende, 1 bouwkundig opzichter, 2 reizigers, 1 stucadoor, 1 winkeljuffrouw, 11 met selaars, 4 landarbeiders, 1 letterzetter, 5 schilders, 1 slager, 1 kkelner en 1 bankwerker. Voor de bouwvakarbei ders was het dus geen gouden tijd. Dertig jaar geleden fulmineerde een meneer, die blijkbaar in de rimboe thuis hoorde, tegen het besluit van de Torenstraat een winkelstraat te maken. Hij vond het een belediging van de oude eerbiedwaardige toren. Dat schoons begon zo Een importeerder exploiteerde op een plekje, eens rustiek, vijf moderne winkelhuizen voor ons rustig Soest heel sjiek. Dat sjiek was natuurlijk hatelijk be doeld en de goede dichter zag liever dat we terug gingen naar het stenen tijdperk en op jacht gingen in het veen, om de avond dobbelend om vrouw en kinderen door te brengen in hutten, bier drinkend uit de schedels van verslagen Amersfoorters of Baar- naars. Het mocht helaas niet zo zijn en er kwamen veel meer huizen dan de brave man ooit heeft kunnen dromen. En er zullen er waarschijnlijk nog veel meer komen dan wij ons nu kunnen voorstellen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 2