NORMANDIË lyèfvliet A.N.W. RIJSCHOOL VAN D00REN WAAR MELK EN HONING VLOEIDEN. GALLENKAMPPELSWED 14 S0EST-ZU!D TEL.3823 KLEERMAKERIJ WIERSEMA TWEEDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 SOEST. Spreekt een Fransman van het land, waar „melk en honing vloeien", dan bedoelt hij Normandië, dat deel van Frankrijk, waarin men, volgens een oud spreekwoord, het gras kan horen groeien. Hoe meer buitenlanders het zuiden van Frankrijk en Parijs ontdekken, hoe meer wijken de Fransen tijdens hun vacantie naar het noorden van Nor mandië uit, naar het land van de sterk alkoholische appelwijn, die onder de naam Calvados beroemd werd, het land van de Camenbert, de beste boter en de vetste melk van Frankrijk, het land van de Noormannen, maar ook van de meest exclusieve zeebaden, het land waarin de geschiedenis tegenwoor dige tijd is, een land dat vele veldslagen gezien heelt en de grootste landings operatie in de krijgsgeschiedenis. De wonden, die de laatste oorlog in Normandië geslagen heeft, zijn voor het grootste deel geheeld, maar de her innering is wakker gebleven. Op de touristenkaart van Normandië, die in de laatste jaren werd gedrukt, ziet men namen, die allesbehalve Frans klinken Omaha Beach en Utan Beach: Achter deze namen verbergen zich geen luxe zeebaden. Op deze beide strandgedeelten landden, evenals in het nabijgelegen Arromanches, op de 6e juni van het jaar 1944 de Amerikanen De beroemde gothische kathedraal van Rouen. en begon de invasie op het Westeuro- pese vaste land door de geallieerde troepen. Resten der hindernissen, die de lan ding moesten verhinderen, wrakken van landingsboten en soldatenkerkhoven herinneren ook vandaag nog aan die bloedige worsteling. In Arromanches werd een museum ingericht, waarin men de gehele landingsoperatie met alle getallen over de kosten de strate gische planning en de verliezen voor ogen kan halen. Het enige wat deze tentoonstelling niet weergeeft is de schrik van die slagen. De getallen kunnen dat niet, want destijds nam niet alleen materiaal aan de worsteling deel, maar ook mensen. Het museum is weliswaar zeer instruc tief maar toch ook wel te abstrakt. Wat persoonlijker werkt een bezoek aan het stadje Falaise. Het wordt door de ruïne van een burcht overkoepeld, waarin destijds Hertog Robert de Dui vel woonde. Vreemd is daarbij dat hij met die naam de geschiedenis inging, terwijl men hem in Normandië nog vandaag Robert de Goede noemt. Of de hertog nu werkelijk een duivel in mensengedaante of een weldoener was, vast staat, dat hij op een dag, toen hij uitreed, aan de bron een mooi wasmeisje zag. Ze heette Arlette en moet niet alleen blond, maar ook blauwogig geweest zijn. Negen maanden later werd Robert va der van een zoon, die de naam Wil- liam kreeg. Toen deze volwassen werd, ïn de haven van Le Havre heerst elk jaargetijde een druk scheepvaart verkeer. wierf hij om de hand van de dochter van Graaf Balduin V van Vlaanderen, die hem wegens zijn buitenechtelijke geboorte afwees. William was met dit blauwtje niet te. vreden. Kort besloten reed hij naar Brugge, waar Balduin resideerde. Daar wachtte hij op een zondagmorgen voor de kathedraal, totdat de aange beden Mathilda uit de mis kwam. Hij ging met afgemeten passen op haar toe, wierp zich niet voor haar voeten, maar trakteerde haar op oorvijgen. Mathilde reageerde anders dan men had mogen verwachten. Ze zag in het behoorlijk pak slaag, dat ze gekregen had, een gloeiend bewijs van liefde en zwoer, dat ze of William zou trouwen of in het klooster gaan. Het huwelijk vond in 1503 plaats. William ging de geschiedenis in als Willem de Veroveraar. Hij landde in Engeland, overwon het en werd 13 jaar na zijn huwelijk in de Westmin ster Abbey tot koning van Engeland gekroond. Mathilde heeft van haar besluit om de woedende vereerder te trouwen, nooit enig berouw gehad. De reisbureaus maken reeds lang pro paganda voor de meeste zeebaden, die vroeger voor de upper-ten voorbehou den waren. „Breng uw vacantie door in Nice", heet het, of „geniet van de van het Lido". De door de zee omspoelde rotspoort Manneporte. Zijn er momenteel nog wel exclusieve zeebaden zal men vragen. Maar als men naar Deauville en Trouville aan de kust van Nomandië gaat, dan ontdekt men onmiddellijk dat deze vraag over bodig is. Natuurlijk zijn die er en deze beide vlak bij elkaar liggende plaatsen behoren daartoe. In het Casino van Deauville ziet men meer elegance dan in Monte Carlo. Wie in Parijs tot de aristokratie of tot de haute finance behoort, brengt de Beroemd zijn de ommeletten in de her berg „Mère Poularde" op de Mont St. Michel. Zou men de in één jaar hier gebakken ommeletten naast elkaar leg gen, dan was de oppervlakte groter dan die van het eiland. zomermaanden in Deauville of Trou ville door. Als het daarna in de nazo mer aan de kust van het Kanaal koe ler wordt, gaat „men" naar Biarritz. Zo was dat al tientallen jaren geleden en zo is het ook nu nog, behalve dan dat men er veel géiu voor nodig heeft. In die kringen wordt men ietwat mee warig aangekeken als men toegeeft, dat men in de zomer in Nice of Cannes is geweest, want zoiets doet men eenvou dig niet als men op zijn exclusiviteit gesteld is Rouen, de „stad der honderd torens", zoals Victor Hugo haar noemde, is een der grootste steden van Normandië. Sinds enige tijd steken Le Havre en Rouen elkaar de loef af. Beide steden liggen aan de Seine, de rivier die voor Frankrijk hetzelfde betekent als de Rijn voor Duitsland. Van Le Havre uit steken de schepen van de lijnen naar Noord- en Zuid-Amerika in zee, maar ook vrachtboten en passagiersschepen naar Afrika. Rouen wil nu de zee dich ter naar zijn Seine-haven brengen, maar de rivier met zijn vele en on voorzienbare verzandingen werpt steeds nieuwe hindernissen op. Niettemin gaat de strijd tussen de beide steden om de heerschappij verder. Caen, in het hart van Normandië, is de hoofdstad van het departement Cal- naaste buurman. In de oude kathe draal St. Etiënne rustte tot aan de godsdienstoorlogen van de 16e eeuw het gebeente van Willem de Veroveraar. De Hugenoten rukten 't graf open en verstrooiden de beenderen en over bleef alleen de kale grafsteen, waarvoor men thans nog dikwijls Engelse bezoekers in eerbiedwaardige aandacht kan zien staan. voor uw COSTUUM, MANTEL en JAPON. Soesterbergsestraat 9a Telefoon 2408 Voor de kust, daar waar Bretanje aan Normandië grenst, verheft zich een paar honderd meter van het vaste land verwijderd de rots van St. Michel uit de vloed omhoog. „Wonder van het Westen" heeft men dit eiland genoemd en toch kunnen noch klankvolle namen noch enthousiaste beschrijvingen ook maar bij benadering de aandoening weergeven, die men bij de aanblik van die bedevaartplaats ondervindt. In het begin van de 8e eeuw zou op die plaats de aartsengel Michael voor de heilige Aubert verschenen zijn. Deze stichtte daarop het klooster, dat hij de „Berg van de Heilige Michael voor de gevaren van de zee" noemde. Op een dag, men schreef intussen het jaar 725, toen de paters voor het gebed bijeen waren, begon de aarde onder hun voe ten te beven. Verschrikt ijlden ze naar het venster. Wat ze daar zagen, deed hun bloed verstijven. Een geweldige vloedgolf joeg eeuwenoude bomen, huizen, mensen en dieren met zich ADVIEZEN VOOR SLECHTHORENDEN Een veel voorkomend misverstand is, dat wij onze oren door het gebruik van een hoortoestel „verwennen" en dat men dus zo lang mogelijk moet wachten met het aanschaffen ervan. Het tegendeel is waar. Wie te lang wacht voor hij een hoor-prothese gaat gebruiken, verliest on herroepelijk een deel van de verstaan- vaardigheid, waarop de conversatie met anderen hoofdzakelijk berust Het tijdstip waarop men tot het gebruik van een hoortoestel moet overgaan, wordt niet bepaald door de mate van het ge- hoor-verlies op zichzelf, maar door de mate waarin men er hinder van heeft. Dit tijd stip zal dus bij de een anders liggen dan bij de ander, maar voor allen geldt: wacht niet te lang met het aanschaffen van een hoortoestel I Deze serie adviezen wordt U aangeboden door horen 4 KEIZERSGRACHT 411, TEL. 37728 JAN EVERTSENSTRAAT38 TEL. 186387 AMSTERDAM meeslepend, landinwaarts. De rots sid derde en kreunde, maar hij hield stand. Toen na de aardbeving de watermassa's weer naar de zee terugstroomden, was de kust een kilometer verder naar het zuiden geweken en was St. Michel een eiland geworden. Tweemaal per dag evenwel, als de eb haar laagste stand bereikt had, kon men te voet het vaste land bereiken. Dankbaar voor hun redding besloten de monniken hun be scheiden klooster niet op te geven. Hadden ze tot nu toe hun akkers aan de voet van de berg bewerkt, nu gin gen ze op de visvangst en al spoedig kwamen de eerste pelgrims aan. Vierhonderd jaar later troonden al de machtige vroeg-gothische kathedraal en de stenen kloostergebouwen op de top van de berg. Daar 't klooster niet VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 JULI 1959. KOOP EK VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise R.K. OPENBARE BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Karen Aabije, Martine. P. Bamm, Frontchirurg. P. Brickhill, Bommen op Roerdam. A. Bridge, Een Dalmati- sche lente. P. Churchill, Achter tra lies en prikkeldraad. C. Damiens, Romance in het oude Parijs. Hist. W. H. van Eemlandt, De schat van Aros Kille. Det. P. Frankau, De vrijheid, die mij was beloofd. R. van Gulik, Meer van Mien-Yuan, Det. C. Hawley, De man aan de top. M. Hastings, Dood in de jungle. Foka van Loon, Kea zoekt haar bestem ming. E. Maass, Heerser zonder kroon. B. Marshall, Werkers van het elfde uur. F. V. Morley, De fatale contrabas. Det. E. Peisson, Schip in nood. H. Reinecker, Taiga. D. Sayers, Documenten in de zaak Harrison. det. D. Sayers, Het hoofd in de strop. Det. J. Schoolland, Een jaar gaat voorbij. Sigrid Undset, De trouwe vrouw. E. Tre- vor, Wachters van de nacht. Dok. H. Veraert, Een trein reed door de nacht. M. West, Kinderen van de zon. H. Wolffenbuttel-van Rooyen, Het leven is een avontuur. B. Pas- ternak, Dr Zjivago, dl. 2. L. Savis, Ieder jaar bloeit de gouden regen. Ontwikkelingsboeken W. E. H. Beyers, Gids voor school en beroep. D. Boer, Betere foto's met de box. E. Brum- stede, Film. R. Cramer, Viva Mal- lorca. D. Helfferich, Foto's buiten met de eenvoudige camera. - C. J. en B. Voeten, Nederlandse poëzie van de 20ste eeuw. K. Konkoly en A. Abranyi, Een land in de vlammen. H. Lees, Help uw man in leven blij ven. N. Loeser, Levende muziek. R. Oflpenheim, Macht en pracht van India. K. van Staaten, Goed flitsen. J. Wadham, Zij ging een vreemde weg. H. Wouters, Volken en vol kenkunde. M. Denis, Met een lui paard op schoot. BIOSCOOPPROGRAMMA. „Hier bin ich, hier bleib ieh", zegt en zingt Caterina Valente van heden tot en met zondag in het City-theater als hoofdrolvertolkster in de film van die naam. Het is een gezellige en onderhoudende film, waarin Bill Haley, de man van de rock and roll, met zijn orkest optreedt. Een zestal nieuwe liedjes worden ge bracht en Caterina zingt ze. Natuurlijk danst ze ook. En ze kookt in een klein Parijs restaurant, dat tot de morgen geopend is en dat de mooie naam, „Het slapende varken" heeft. Hans Holt en Paul Henckels, oude rotten van het witte doek, vervullen een belangrijke rol in deze comedie. De eigenaar van de eetsalon vraagt Caterine ten huwelijk. Zij stemt toe, maar op het stadhuis blijkt dat ze al getrouwd is met een baron, zonder dat ze er zelf iets van weet. Hoe dat kan maakt de film duidelijk en als er heel aardige dingen gebeurd zijn en er veel gezongen gemusiceerd en gedanst is, dan komt alles fijn in orde. Van maandag tot en met woensdag „De Liefde van een Prinses" met Ma- rianne Hold en Gerard Riedmann. Het verhaal van een romance tussen een moderne prinses en de jonge eigenaar van een kleine garage, die 's avonds stu deert om vooruit te komen. Natuurlijk is de familie van de prinses tegen de omgang met de eenvoudige jongen. Er zal dan ook een verloving met prins Georg Alexander moeten plaats heb ben en niet met de arme garage-Toni. Alles loopt natuurlijk anders en er komt een oplossing, die alle medespelenden in deze film en het publiek bevalt. In de donderdagcyclus de film „Paradijs onder de horizon", die te Cannes be kroond werd. Dit paradijs onder de horizon is een plateau in Japan, dat zich op 3000 meter boven de zeespie gel bevindt. Dertig operateurs trot seerden ruim twee jaar hitte, kou en alle gevaren van een mooie maar wilde natuurstreek en brachten een uniek filmwerk tot stand. Meer dan 10.000 km moest in dit onherbergza me oord afgelegd worden om de film te vervaardigen en men kwam terug naar de beschaafde wereld met opna men van een fauna en flora, die nog niemand van nabij gezien had. genoeg plaats bood voor de pelgrimscha- ren, begonnen de ordebroeders herber gen en huizen aan de voet van de berg te bouwen. Toen Columbus op zijn eerste ontdek kingsreis ging, had het dorp al lang zijn grootst mogelijke oppervlakte be reikt. Saint Michel heeft niet alleen tegen het geweld van de zee stand moe ten houden, maar ook de aanvallen van vijandelijke legers moeten afslaan. In de honderdjarige oorlog probeerden de Engelsen steeds opnieuw het eiland te veroveren, maar de Benedictijners hadden voorzorgsmaatregelen genomen en het door een machtige muur omge ven, die zelfs tegen de hevigste aan vallen standhield. Nog op slechts enkele dagen - kort na de maanwisseling - bereikt de zee nog de berg en toont St. Michel zich aan de bezoekers zo, al§ de pelgrims hem eeu wen geleden zagen. Gedurende de overige tijd ligt hij inge sloten tussen de zandbanken en al leen in de richting van het Kanaal ziet men de blauwe vloed van de zee. Aan de dagen van de invasie en de schrik van de oorlog herinnert dit sol- datenkerkhof van Omaha Beach. Mont St. Michel, onvergetelijk voor ieder, die dit eiland met zijn kathedraal eens zag. vados, dat in het voorjaar één zee van appelbloesems is. D'e industrie heeft reeds lang haar intocht in deze stad g houden, dikke rookwolken dringen uit dozijnen schoorstenen, 's nachts verzor gen de hoogovens een kosteloos vuur werk en overdag heerst in de haven van het kanaal, dat Caen met de zee verbindt, een rusteloos leven. Maar Caen is niet alleen een modern industriecentrum. Zoals overal in Nor mandië is ook hier het verleden de

Soester Courant | 1959 | | pagina 5