METS Ld X Van Essen voor Brillen. De straat waarin U woont. 3. 3 Gaat II op vakantie? ;ie, bruiloft of diner? A. B. KOPPEN SPEC1ALE Recept BURGERLIJKE STAND OQ BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool GARAGE STAM 25 jaar Schoonheidscommissie. DE AVONTUREN VAN DAVID (OPPER FIELD tv MET RAADl ZONNEBRILLEN OP STERKTE VAN UW EIGEN BRIL. Met en zonder recept. BIRKSTRAAT 2 TELEF. 2874 Burgemeester Grothestraat. Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe was jarenlang burgemeester van onze gemeente in het begin van deze eeuw. Hij werd geboren in 1851 en overleed op 11 september 1925. In 1908 schonk hij de Ned. Herv. Gemeente van Soest een klok voor de Oude Kerk en een jaar later was hij een van hen die geld gaven voor de stichting van de Insingerschool, die door een vorstelijke gift van de familie Insinger in 1909 gebouwd kon worden. De Burgemeester Grothestraat gaat over in de Van Weedestraat, zo genoemd naar de echtgenote van burgemeester Loten van Doelen Grothe. De meer- armige lantaarn achter het verkeers- huis van de V.V.V. is een geschenk van de burgerij van Soest aan burge meester Loten van Doelen Grothe bij zijn 25-jarig ambtsjubileum. Da Costalaan. Isaac Da Costa leefde van 1798-1860. Hij stamde uit een aanzienlijk geslacht van Portugese joden. Door Bilderdijk werd hij zich zijn dichterschap bewust. In 1822 werd hij christen. Op politiek terrein was hij een fel bestrijder van het liberalisme. Als dichter hanteerde hij de pen met soms teveel gloed en overtuiging, waardoor hij ons vele ver zen nagelaten heeft, die in hun gezwol lenheid sterk aan Bilderdijk doen den ken. Hij was een der voormannen van het Réveil, de protestants-christelijke opwekkingsbeweging in de vorige eeuw. Dalweg. Deze weg heette aanvankelijk Holle weg en zelfs Kerks Holle weg. Dalweg vond men echter mooier en in 1911 werd deze weg zo genoemd. Dennenweg. Deze naam paste zo goed bij Heide- VERHUURINRICHTING STAAT VOOR U KLAAR met tafelzilver, tafellinnen, stoelen, tafels, serviezen, glaswerk, bars enz. Gratis thuisbezorgen. Baarn - Dalweg 18 - Telef. K 2954-3567 Depot: A. VRAKKING, Beetzlaan 4, Telefoon 2223. weg en Sparrenlaan, dat de keuze voor de hand lag. Dennen zijn er genoeg in deze omgeving, dus in de raad maak te niemand bezwaar toen deze naam voorgesteld werd. Dorresteinweg. Deze weg werd bij besluit van 31 okto ber zo genoemd. Vermoedelijk naar de hoeve Dorrestein. Dr 's Jacobstraat. Genoemd naar dr 's Jacob, die kort voor de tweede wereldoorlog commissaris van de Koningin van de provincie Utrecht was. Driehoeksweg. Op 25 juli 1921 zo genoemd omdat de ze weg het derde been vormde van de driehoek Eikenlaan, Soesterbergsestraat en Driehoeksweg. Driftje. Bij raadsbesluit van 31 oktober 1917 werd deze naam gegeven aan de weg langs Eltheto, dat er toen nog niet stond. Schapenhouders hadden vroeger het recht hun woldragers over dit deel van de Eng naar de heide en omge- en Uw auto zal het vér brengen GEBOREN Léonie Anne Beatrix, doch ter van A. A. B. van Haarlem, bank employé en M. A. H. Dirckx, Staring laan 29. Mariandel, dochter van E. W. Smits, restaurateur en I. Walke, Birkstraat 138. Maria Petronella Elisabeth, dochter van H. J. de Ruijgt, timmerman en J. M. Epskamp, Kerk- pad Z.Z. 24. Johannes Wilhelmus Gerardus, zoon van L. W. H. v. d. Pol, kantoorbediende en J. W. F. Bijlard, Acacialaan 43, Baarn. Marinus Edu- ard, zoon van J- C. Bijl, magazijnbe diende en R. de Ruijter, Gladioolstraat 18, Baarn. Barbara Maria, dochter van K. R. van Oordt, vertegenwoordi ger en J. Kropff, Esdoornlaan 1. Aart Rudolf, zoon van D. Brons, chauf feur en G. J. van Agterveld, Veenzoom 9. Petrus Bernardus, zoon van B. B. Krijnen, assistent-accountant en J- M. Versteijne, Schrikslaan 27. ONDERTROUWD Jan Dirk van Schar- renburg, banketbakker, Hilvertsweg 127, Hilversum en Pieternella Alida van der Schans, secretaresse, Koekoekweg 6. Samuel de Zoete, rijksambtenaar, Groen van Prinstererstraat 15 en Hen- drika Maria Theodora Holler, zonder beroep, Groen van Prinstererstraat 15. Paulus Johannes Rotscheid, elec- tricien, Andriessestraat 19 en Elsje Jo- hanna Vermeer, leerlingverpleegster, Andriessestraat 19. Christoffel Pie- ter de Boorder, machinist, Rivieren laan 206 I, Amsterdam en Adriana Ja- coba van de Witte, boekhoudster, Hei deweg 7. Willem Lubert van Koo- ten, onderwijzer, Soesterbergsestraat 77 en Christina Wilhelmina van Neer bos, apothekersassistente, Aagje Deken laan 11. GEHUWD Nicolaas Johannes Achter berg, verkoper, Koningsweg 19 bis, Utrecht en Hendrika Aleida van Gel der, verkoopster, D'e Beaufortlaan 26. Johan Chirstiaan Voskuijl, koopman, Plasweg 8, en Maria Jacoba Wilhelmi na van Boeckel, zonder beroep, Bosch en vaartstraat 2, Haarlem. OVERLEDEN Johannes van Putten, 4 jaar, Plesmanstraat 101. Niesje Klein, 70 jaar, zonder beroep, weduwe van W. Veldhuizen, Prins Hendriklaan 7. Marrigje van Os, 73 jaar, zonder beroep, Wilhelminalaan 32. Arturo Benjamino Jolink, 16 maanden, Ples manstraat 85. rust- en verpleeghuis. De Eikenhorst- weg maakte vroeger deel uit van wat nu de Koninginnelaan is, die vroeger Veenhuizerstraat heette. Eikenlaan. Bij oude Soesters nog bekend als De Koude Hoek. Bewoners van deze laan vonden dit wel een juiste naam omdat het er erg tochtig was, maar niet mooi en zij verzochten de raad in 1929 deze naam te wijzigen in Eikenlaan, naar de eiken die er stonden. Dat is ge beurd. Gedipl. A.B.A.N.-Instractenr PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Met goede service verkrijgbaar bij: Soestdijk - Telefoon 2850 keerd te drijven. Driftje is het ver kleinwoord van Dreef. Deze dreef was het pad tussen heide en Eng. Duinweg. Waar duinen zijn is een Duinweg op zijn plaats. Er zijn echter heel weinig gemeenten die een Duinweg zonder een Zeeweg hebben. Met duinen in het hart van Nederland nemen wij wel een bij zondere plaats in. Eemweg. Een hele oude naam, gegeven aan de weg die naar de Eem bij de kleine Melm leidt. Eemstraat. De straat aan de voet van de oude to ren, waar het oudste deel van Soest ligt. Eveneens genoemd naar de Eem, die tegenwoordig in een kwade reuk staat, dank zij de kwalijk riekende af valstoffen, die fabrieken er in lozen. Eigendomweg. Zo genoemd omdat deze weg vroeger particulier eigendom van boeren was. Eikenhorstweg. Genoemd naar het landgoed Eikenhorst, dat tot 1898 in het bezit was van de heer J. Wesseling, die er in de zomer woonde en 's winters veel in Amster dam was. Het landgoed kwam in bezit van de heer A. Beckeringh. Nu is het Gisteren is op het gemeentehuis het feit herdacht dat op 6 juli 1934 de schoonheidscommissie van de gemeen te Soest geinstalleerd werd. Bij deze herdenking was het voltallige college van B. en W., de heren H. Bunders, H. A. Pothoven en ir G. Leeuwenberg van de commissie, de di recteur van gemeentewerken, de heer J. Th. van Noesel en enige ambtena ren van deze dienst aanwezig. De he ren W. Hamdorf, H. van Putten en D. Zuiderhoek van de schoonheidscommis sie, waren verhinderd de sobere vie ring van dit jubileum bij te wonen. Aan de heer H. Bunders, sinds 25 jaar lid van de commissie, werd door de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck de penning voor natuur-, landschap en stedeschoon van de gemeente Soest uitgereikt. Eerder ontving het kerkbestuur van de H.H, Petrus en Pauluskerk te Soest deze hoge gemeentelijke onderscheiding, welke slechts wordt uitgereikt aan hen die zich bijzonder verdienstelijk ge maakt hebben voor het Soester natuur schoon, het landschapschoon of het stedelijk schoon. De burgemeester verwelkomde de aan wezigen en sprak er zijn vreugde over uit, dat de schoonheidscommissie een kwart eeuw bestaat. Zij is haar werk begonnen in een tijd, die een ongunstige reputatie op bouw kundig terrein heeft omdat er maar raak gebouwd werd. Om hieraan paal en perk te stellen werd de schoonheids commissie in het jfcpen geroepen. Deze had niet tot taak ervoor te zor gen dat alles wat gebouwd werd volle dig aan zekere schoonheidsnormen zou beantwoorden, want dit zou niet moge- Dan eerst naar METS. Daar vindt U een grote sortering PICK-NICK ARTIKELEN. Van Weedestraat 54 Telef. 2404 METS, ALLES VOOR UW AVONDJES. lijk zijn. Zij hoefde er slechts voor te zorgen dat bouwsels niet op zichzelf aanstoot zouden geven of met de om geving detoneren. Het werk leek wat simpel, maar was het beslist niet. Vele plannen krijgt de commissie te beoor delen en het is niet gemakkelijk van een onschoon plan een schoon plan te maken. Er kunnen dus slechts advie zen gegeven worden. Het is moeilijk te beoordelen wat tot schoonheid gerekend kan worden en wat niet. Bij iedereen spreekt de eigen smaak mee en ook de tijd waarin men leeft is van belang. De normen, waar naar geoordeeld wordt, zijn anders dan 25 jaar geleden, ook al omdat schoon heid en lelijkheid aan mode onderhe vig zijn. In de renaissance had men richtlijnen aan de ordeboeken, maar die bestaan niet meer, zodat de taak van een schoonheidscommissie moeilijk en vaak ondankbaar is. De commissie beoordeelt tekeningen en bij de uitvoering van het werk wordt wel eens van deze tekeningen afgewe ken, zodat zich nieuwe moeilijkheden kunnen voordoen. Een plan kan bij de realisering meevallen, maar dikwijls valt het ook tegen. Het college weet dat het werk van de schoonheidscommissie niet makkelijk is en stelt het daarom des te meer op prijs dat de commissie haar werk nu al 25 jaar verricht. Daardoor zijn de leden van de commissie Soest steeds van dienst geweest. Het college heeft er dan ook prijs op gesteld dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Hierna overhandigde de burgemeester aan de heer H. Bunders de penning, die hem door de gemeente Soest werd toegekend. De heer Bunders dankte voor de onder scheiding en de lof, die de commissie door de burgemeester toegezwaaid was. De taak van de schoonheidscommissie is inderdaad niet gemakkelijk en de le den krijgen wel eens te maken met ar chitecten, die zich op hun tenen getrapt voelen als zij een aanmerking krijgen. Dat is helemaal niet nodig, want ook de zeer groten moeten zich onderwer pen aan het oordeel van schoonheids commissies. De commissie heeft tot taak niet te vervallen in schoolmeeste- rij en dat is niet zo gemakkelijk, want er komen wel eens tekeningen binnen die met architectuur helemaal niets te maken hebben. Dan is de taak helemaal zwaar, want er zijn nu eenmaal geen gulden regels waarnaar men bij de be oordeling te werk kan gaan. Iedereen heeft tegenwoordig haast en de schoonheid komt daarmee nogal eens in het gedrang. Gelukkig worden er op bouwkundig terrein toch altijd nog prestaties ver richt waarvoor men veel respect kan hebben en die een aanwinst betekenen. De verhouding van de leden onder ling is in de afgelopen 25 jaar uitste kend geweest, maar ook de samenwer king met Bouw- en Woningtoezicht liet niets te wensen over. Steeds ont vangt de commissie alle medewerking en aan de heer Van Noesel hebben de leden een grote steun. Hij is gedurende 25 jaar ambtshalve lid van de schoon heidscommissie en hij heeft steeds al les gedaan om moeilijkheden uit de weg te ruimen. De heer Bunders dankte van het con- lege in het bijzonder de wethouder van openbare werken, de heer W. G. v. Zadelhoff, die op zijn beurt dank bracht voor de wijze waarop de vak lieden in de commissie aandacht schon ken aan het oordeel en de woorden van een leek. Met de wens dat de commissie nog vele jaren haar moeilijke taak zal mogen verrichten werd deze korte bijeenkomst gesloten. VERGEETACHTIGE DAME. Een dame, die een bezoek bracht aan de fotohandel v. E. op de hoek van de Soesterbergsestraat, is blijkbaar zeer vergeetachtig geweest, want voor de winkel is een damesfiets blijven staan, die de eigenares op het politiebureau terug kan krijgen. WANDELING DOOR DE NATUUR. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende adverten tie, waarin een bos- en duinwandel tocht wordt aangekondigt. De heer Rinke Tolman, natuurkenner bij uitstek, zal deze wandeltocht leiden en tijdens de tocht veel vertellen. NUTSSPAARBANK. Bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkan toor van de Nutsspaarbank te Amers foort, werden in het 2e kwartaal van dit jaar 5921 posten van inleg behan deld met een totaal bedrag van 1.004.769,23. Het aantal posten van terugbetaling bedroeg 3374, met een bedrag van 803.945,15. Er werd in genoemde pe riode dus meer ingelegd dan terugbe taald 200.824,08. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 149. Het totaal-tegoed van de inleggers te Soest bedraagt thans 4.147.620,45, to taal-aantal rekeningen 6.658. Er werden 405 spaarbusjes ter lediging aangeboden, waardoor een bedrag van 9.922,90 als inleg op de betreffende spaarrekeningen kon worden bijgeschre ven. Bijna 1.000 kinderen namen aan het schoolsparen deel. Deze legden 5853 maal een bedragje in, tot een totaal van 5.607,08. OPENLUCHTSAMENKOMST. Morgenavond wordt er op het terrein Albert Hahnweg hoek Zwaluwenweg een grote openluchtsamenkomst gehou den bij ongunstig weer in de Juliana- kerk. In deze samenkomst zal spreken Ds v. d. Linden, Geref. pred. te De Bilt en een muziekkorps van het leger des Heils te Utrecht verleent medewerking. Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie in de Soester Courant van vrijdag j.1. KLEINE BRAND. Bij een kleine brand behoefde de brand weer niet op te treden, want vakantie gangers hadden het weinige vuur, dat aan de Wieksloterweg ontstond, reeds geblust. De foto's in dit nummer werden ver zorgd door Foto „Astra", Soesterberg sestraat 24, telefoon 3437. 57. „Ik ben met vader en Heep, die nu zijn compagnon is, in Londen", vertel de Agnes terwijl ze haar arm in de zij ne haakte. „Je moet wetenHeep en zijn moeder wonen nu bij ons thuis, naar hè Maar ik geloof, dat hij het allemaal doet voor die oude vrouw en vader had er geen bezwaar tegen. Het huis is groot genoeg, dat weet je wel David, alleen is het verschrikkelijk wat ik hoorde over je tante, David". Ze bleef staan en keek hem verschrikt aan „En wat moet jij nu O, het is allemaal ellendig en ik snap het niet, ik snap er niets van, hoe dat nu zo plotseling kon komen, weet jij het „Ik heb er nog niet in details met tan te over gesproken", antwoordde David, „ik weet ontzettend weinig van die geldzaken af en heb er natuurlijk nooit naar gevraagd. Ze kwam gisteren opeens aanzetten met het verhaal. Ze schijnt alles kwijt te zijn op een beetje na". Hij voelde zich ondanks het sombere onderwerp aanmerkelijk pret tiger gestemd nu hij Agnes in de buurt wist. Met haar kon hij tenminste over al die dingen vrijuit praten. Misschien zou ze tante ook wat kunnen opbeu ren. Agnes bleef echter zwijgen en keek zeer ernstig. „Weet je wat het ergste is - voor mij het ergste, David vroeg ze tenslotte met een klein stem metje. Hij schudde verbaasd het hoofd. „Dat vader haar geld beheerde", ver volgde Agnes, „zie je, het kan haar fout zijn of liever haar gebrek aan in zicht, maar aan de andere kant had vader haar toch betere raad kunnen geven, vind je ook niet Dat was toch zijn werk geweest, tenminste dat had het moeten zijn in dat geval". David zag plotseling een ander facet aan de zaak. „Of van Heep", zei hij grimmig. HEET. Het was zondag zo heet dat de asfalt- laag van de weg bij Nieuwerhoek smolt en dit moest met strooien van grint bestreden worden. ARME HOND. De hond van A. G. zal niet lang meer leven, want zijn baas heeft besloten hem te laten afmaken omdat hij het af gelopen weekend weer achter kippen aanzat en er enkele doodbeet. RANG, DIE ZIT De V.V.V. biedt de jeugd morgenmid dag in het openluchttheater een gezel lige ontspanningsmiddag onder de ti tel „Rang, die zit Het programma wordt verzorgd door het nationaal jeugdvariété „Rang" uit Amsterdam. Cor v. d. Velde is con ferencier, Tommy Verstoep van de televisie treedt op, Charles zal op de grote voetbal zijn kunsten vertonen, Rik en Rak, de clowns zullen heel dwaas doen en Delcampo met zijn Chinese bediende Ling Wang zullen de kinderen in het paleis van de Maha- radja en de tuin van Ali Baba voeren. Er is een wedstrijd Holland-België en daarmee zal uitgemaakt worden wie de beste balloper is. „Pak op, zet neer", een dwaze geschiedenis zal deze leuke middag besluiten. Nadere bijzonderheden leest men in de advertentie in dit blad. FIETSTOCHT VAN 600 KM. Zaterdag en zondag hebben P. v. d. Broek, A Post en B. Semper, drie tour- rijders van Tempo, de rit Brussel- Parijs-Brussel afgelegd met 140 andere rijders uit verschillende landen. Er wa ren 142 deelnemers onder wie 35 Ne derlanders. Hiervan vielen er zes uit en in totaal staakten 35 renners de zware strijd. Post, v. d. Broek en Sem per echter niet. Zij zijn zaterdag ge start en kwamen zondagavond in Brus sel terug. Ze ontvingen een beker als groepsprijs. BOTSING. Mevr. C. A. J. ten B. uit Hilversum wachtte keurig met haar auto op de hoek van de Birkstraat, Soesterbergse straat om voorrang te verlenen aan het verkeer op de hoofdweg. Zij was van de Soesterbergsestraat gekomen en stond iets te ver op de hoofdweg, waardoor de scooterberijder D. L., die uit de richting Amsterdam kwam, schrok. Hij remde en reed tegen het linker portier van de auto. Dit werd ingedeukt en de scooter kreeg een ver bogen windscherm en valbeugel. GOEDKOOP LOGIES. Twee Duitse jongens kwamen op het bureau om te vragen of ze daar sla pen konden. Blijkbaar hadden ze weinig geld. Ze kregen een bed. LAURA-RIT. Aan de vierdaagse La de politie de heren Hove, Bergman, Van hout deel. Ze zijn v BLOEMENLIEFHEBB1 De heer M. van de deelde de politie mee van de nacht uit zijn devolle cactussen on1 samen ongeveer 15 onderzoek op de Amersfoort leverde ni verzoekt ieder, die aangeboden krijgt zi te stellen met het bu) S.E.C. PUZZELDE. Zondagmiddag puzzell pels, gevormd uit lel van S.E.C. Start en hotel Bos en Duin. P. Nijhuis en E. de eerste prijs met 18 s| de werden W. v. d. v. d. Broek met 21, en G. van DuinkerkJ J. de Boer en A. val vijfde werd H. Lüsclf BIGGEN- EN EIERIV Op de Amersfoortsd vrijdag j.1. werden i biggen in prijzen vanl en 12 drachtige zeugff 525,—. Op de eiermarkt v.1 200.000 stuks. Hoendel tot 13,25. Middenjf per kg 2,05 (basis ZEEPOST. Met de volgende sc| worden verzonden, correspondentie uiterl zijn bezorgd staan aq het schip vermeld. Argentinië m.s. „Za Argentinië s.s. „All Australië s.s. „Rockl Brazilië s.s. „Aldalj Canada s.s. „Rijndl Canada m.s. „Harpl Canada s.s. „Groot| Chili via New York Ned. Antillen m.s. Ned. Antillen m.s. Ned. Nw. Guinea Nw. Zeeland m.s. Suriname m.s. „Nel Unie van Z. Afrika m.s. „Winchester Ca| Br. O. Afrikas.s. Inlichtingen betreffl dingsdata van postjf postkantoren. Rechtzaak om een I bewoon een huurhl bouwde kom van del huis wordt niet veq gerepareerd. Kort gl mij gedaan verzoekl lijke reparatie) krel de verlangde reparaf verhuurder, waarin L kippenhok moest af| zelf had neergezet, er nu zelf een reet Kunt u mij goed| vraagt een abonné. U schreef, dat u vo kippen hield en dal tigtal had. De kwe waarschijnlijk om ons deze dat ind worden, dat u di^ u zelf houdt, doet meer een bedrijfje! dat zo is, kan daar L tegen gemaakt wol huurder. Overigens! hulp in te roepen f rechtsdeurwaarder hartigen en u ter te dienen. 1. Katoen, aan het stuk, van een zeer mooie kwaliteit, „zacht finish", uitermate geschikt voor lakens en slopen voor wieg of kinderledikant. En wist u dat dit soort katoen zich bijzonder leent bij het maken van petticoats? (JPp Permtrva" Kjjb 90 cm breed W Ook Stadhuisbrug 2. Babywol, diel uitbreit. Voor hl en en haken van| en toch luchtig kleertjes, 't pracht kwaliteil kunt kiezen ul geel, bleu of rol van die kleurt! zo goed bij babyl passen. Per flinke knot

Soester Courant | 1959 | | pagina 2