foto MARCHAL HAARMODE Stralend jaarfeest van Sanatorium „Zonnegloren". Geslaagd voor het examen WASSERIJ GELRIA EDE Firma VAN DE WIJNGAART Gazelle of Raleigh sportrijwiel fUGERS RIJWIELfN KERKSTRAAT 3 SOEST'TEL2030 1 UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Zonnegloren heeft met 2000 gasten het 32e jaarfeest gevierd en het is een feest met veel zon en veel geschenken geworden. Een en twintigduizend gulden brach ten de oud-patiënten en andere vrien den van Zonnegloren mee naar de ver jaardag van het sanatorium en vele giften in natura kwamen er ook nog bij. Om half elf luidde de klokken van de kerk-recreatiezaal om aan te kondigen dat het feest zou beginnen. In afwijking van andere jaren was er ditmaal eerst een kleine plechtigheid. D'e waarnemend voorzitter, mr G. H. C. van Dijken uit Utrecht sprak de aan wezigen en de patiënten toe vanaf de hoofdingang, waar het bestuur, de directie en de familie van wijlen de penningmeester van Zonnegloren, de heer N. Jansen, bij het borstbeeld van de overledene stonden, dat onthuld zou worden. De heer Van Dijken wees op de grote verdienste van de heer Jansen, die vanaf de stichting van het sanatorium tot 1957 zijn taak zo vervulde dat het anderen ten voorbeeld kan strekken. Zijn oordeel en beleid waren voor het bestuur een zuivere en betrouwbare richtsnoer. Hij werkte zeer zakelijk en efficiënt maar ook met een bewogen hart, wetend dat hij bij zijn werk voor het sanatorium van God afhankelijk was. Als bewijs van erkentelijkheid liet het bestuur van het sanatorium door de Utrechtse beeldhouwer P. Bont een borstbeeld vervaardigen en de heer Van Dijken stelde het op hoge prijs dat mevr. Jansen, een dochter en drie zoons van de overledene bij de onthulling aanwezig waren. Het sanatorium is aan zijn gewezen penningmeester zeer veel dank verschuldigd en ieder stelt het op zij korte tijd tevoren vertrokken zijn, dat zij deze gelegenheid aangrijpen om oude bekenden nog eens te kunnen ont moeten. Wanneer hun periode van ziek zijn langer geleden is, ontmoeten zij mensen, waarmee zij indertijd lief en leed hebben gedeeld. Zij vormen met de oud-verpleegsters, met de vrienden- en belangstellenden van Zonnegloren steunpilaren in ons werk van iedere dag. D'it op zichzelf mag ons met gro te vreugde vervullen. Belangrijker is, dat deze en andere patiënten hun her stel hebben gevonden, dat zij dikwijls jaren en jarenlang hun gezondheid heb ben mogen behouden. Dit vormt voor ons allen, voor patiënten en doktoren een grote bemoediging. Ik mag hier de heer Van den Hoek uit Amsterdam begroeten, die in goede verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise gezondheid voor de dertigste keer het jaarfeest van Zonnegloren vandaag kan meemaken. Heer van den Hoek, Zonne. gloren is U dankbaar, dat U er steeds op uit bent om voor Zonnegloren veel te kunnen doen en op die wijze voor de patiënten veel te kunnen zijn. De tuberculose is een ziekte, die wij met de tegenwoordige krachtige mid delen bij de meeste patiënten onder de knie kunnen krijgen. De resultaten zijn duidelijk. Daarvan getuigen onze jaar verslagen, daarvan getuigt de statis tiek van de Nederlandse Sanatorium verzekering. Een goed resultaat van SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 prijs met dit borstbeeld wijlen de heer Jansen te kunnen eren. Nadat mr Van Dijken het beeld aan de directeur-geneesheer dr J. A. W. Berg- hauser-Pont overgedragen had, werd het door deze onthuld. Mevrouw De Beaufort legde een bloem stuk aan de voet van dit monument. In de grote tent verwelkomde de waar nemend voorzitter de 2000 bezoekers, die uit het hele land gekomen waren. Niet alleen op deze feestdag, maar het gehele jaar door ervaart het sanatorium dat het in de belangstelling staat. Uit deze belangstelling komt de steun voort, die steeds geboden wordt en die uitbrei ding mogelijk maken. Dit voorjaar is de kerk-recreatiezaal, waaraan zo'n grote behoefte was, gereed gekomen, dank zij de steun van allen die Zon negloren een goed hart toedragen. Dat er aan de geestelijke verzorging grote aandacht besteed wordt blijkt uit het feit dat naast ds Jalink ds K. H. Meijer als tweede predikant aange steld is. De heer Van Dijken maakte melding van het aanstellen van de nieuwe ad junct-directrice, zuster Lasthuis en het bedanken van de heer G. Fritsche om gezondheidsredenen als voorzitter van het dagelijks bestuur. In 1927 reeds werd hij lid van het algemeen bestuur, in 1930 van het dagelijks bestuur en vanaf 1946 is de heer Fritsche voor zitter van het dagelijks bestuur geweest. Om zijn grote verdienste voor het sana torium had het algemeen bestuur be sloten hem het erevoorzitterschap aan te bieden en dat allen het hiermee eens waren bleek uit het applaus, waarmee deze mededeling van de waarnemend voorzitter begroet werd. Aan mevr. Fritsche werden bloemen aangeboden. Het sanatorium heeft behoefte aan een twaalftal kleine vertrekken voor 1 a 97 °/o bij de ontslagen patiënten, van wie 25 °/o operatief werd geholpen, bij een gemiddelde kuurduur van 403 da gen, steekt niet ongunstig af bij de gemiddeld in alle sanatoria behaalde resultaten. Moge dit in het algemeen voor de pa tiënten van thans bemoedigend klin ken, vermeldenswaard is hier ook de resultaten mee te delen van een onder zoek van patiënten boven de 60 jaar, die in steeds groter aantal ons sana torium komen bevolken. Deze categorie oudere patiënten vormt ongeveer een tiende deel van onze totale sanatorium bevolking van thans. Met de ons be- Dan een prachtig Betaling in overleg. moesten worden opgenomen. Als een bijdrage in de strijd kunnen wij zien het telkens terugkerend bevol kingsonderzoek, de bedrijfsonderzoeken, het schoolonderzoek en het contacton- derzoek in de omgeving, wanneer een patiënt ontdekt wordt. Een nieuw element in de strijd tegen de tuberculose zal het gerichte be volkingsonderzoek gaan vormen, zoals het eerst op middelbare scholen zal worden toegepast, maar zal worden uitgebreid op andere bevolkingsgroe pen. Men gaat de bevolking schiften in degenen die positief op tuberculine reageren, en degenen die negatief re ageren. Degenen die positief reageren, waarmee gezegd is dat zij reeds be smet werden met tuberculose, worden dan röntgenologisch onderzocht. Men komt op deze wijze infectiebronnen op het spoor en ontdekt des te spoediger of iemand werkelijk lijdt aan tuber culose. D'at is belangrijk ook daarom, dat men dan vroegtijdig onder behan deling komt en wel voordat men be- vakman voor Uw kleding Nederhorit den Berg - W. Bornhijm - - 'Torenweg 13 - fel. 02945-545 Bussum - Melkweg 11 fel. 9705 smettelijk is voor anderen, dat is be langrijk daarom, omdat men bij vroeg tijdige ontdekking het ziekteproces, dat dan dikwijls tot een klein gedeelte van de long beperkt is, radicaal langs operatieve weg zal kunnen verwijderen, Waar de prophylactische behandeling met B.C.G. in Nederland bij de nega tief reagerende niet is doorgevoerd, vormt deze methode langs andere weg een efficiënte manier om te trachten geleidelijk aan het aantal infectiebron nen te beperken. van de predikanten is daar stellig aan. wezig om die en gene het een en ander te vertellen, wanneer er vraagpunten zouden zijn. Wanneer U vanmiddag hier vandaan zult gaan, hoop ik, dat in vervulling zal gaan wat wij onszelf en ook U op Dr Berghauser Pont onthult het borst beeld van de heer Nicolaas Jansen. het hart willen binden blijven strij den tegen ons aller vijand. Blijven strijden, om te zorgen dat de nieuwe patiënt die ieder uur ontdekt wordt, zo goed mogelijk geholpen kan worden, blijven strijden om het aantal nieuwe N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 schikbaar staande middelen kunnen van elke 100 oudere patiënten 75 met goed resultaat worden ontslagen en bij de overige 25 dikwijls nog een aanzien lijke verbetering in de toestand wor den verkregen. Deze oudere patiënten stellen ons voor nieuwe problemen, die ten dele bui ten het gebied van de tuberculose lig gen. In verband daarmede worden hogere eisen gesteld aan ons laboratorium onderzoek. Het is met grote dankbaar- 2 personen, die in rustige omgeving verpleegd moeten worden. Dit gaat 200.000 gulden kosten, maar het be stuur heeft ondanks dit hoge bedrag besloten dat met de bouw begonnen zal worden omdat de behoefte aan deze vertrekken groot is. De heer van Dijken sprak de wens uit, dat ook nu vele vrienden van Zonnegloren het sanato rium niet zullen teleurstellen en met hun steun deze bouw mogelijk zullen maken. Met de wens dat het drie-en-dertigste jaar van het bestaan van Zonnegloren een gunstig jaar zal zijn besloot de heer van Dijken zijn welkomstwoord. Na het zingen van gezang 130 ging ds Jalink voor in gebed en las psalm 13. In een korte toespraak wees hij op de patiënten die vele jaren in Zonneglo ren zijn en die het moeilijker hebben dan zij die zoveel korter verpleegd wor den. Na het zingen van gezang 303 hield de geneesheer-directeur, dr J. A. W. Berghauser Pont de volgende toespraak. Dat zovele oud-patiënten ieder jaar op deze dag zich geroepen voelen naar Zonnegloren te gaan, heeft een bijzon dere betekenis. Het betekent, in geval heid, te kunnen vermelden, dat wij nog onlangs door enkele grote giften in staat werden gesteld het laborato riuminstrumentarium met enkele kost bare hulpmiddelen uit te breiden. Wat op ons jaarfeest van 1957 gezegd werd, dat het onwaarschijnlijk was, dat de daling in de tuberculoseziekte- cijfers zou blijven aanhouden, is echter bewaarheid. In de jaren 1957 en 1958 is er een stilstand in de daling opge treden en bedraagt het aantal -"nieuwe lijders aan alle vormen van tubercu lose ruim 7.000 per jaar. Dat bete kent, dat elk uur één patiënt met tu berculose wordt ontdekt. Dat betekent, dat waakzaamheid geboden is, dat wij niet bij de pakken mogen gaan neer zitten, maar dat wij allen, doktoren en leken, moeten blijven bijdragen in de strijd tegen onze grote vijand, die op de loer blijft liggen. Dat de vijand op de loer ligt, dat leren ons de kleine epidemiën van tuberculo se, vooral bij de kinderen van middel bare scholen, dat leren ons de explo sies o.a. in Hogeveen, in Millingen, in Haarlem, dat leert ons in het bijzon der de grotere explosie in Ter Apel waar 57 kinderen in een sanatorium Zoals de doktoren zich o.a. op deze wij ze inzetten in de strijd, zo kunt U ook op vele manieren bijdragen, allereerst door Uw medewerking te verlenen bij dit onderzoek door werkelijk trouw op te komen en anderen op te wekken dit ook te doen. Hoe u dit ook anders kunt doen, bijdragen, behoef ik U hier niet te vertellen. Belangrijk is U te kunnen mededelen, dat na jaren van grote zorg in dat op zicht, thans het tekort aan leerling- verpleegsters in Zonnegloren lijkt te zijn opgeheven. Wie nu in de herfst nog wil komen, moet zich zo spoedig mogelijk aanmelden. U als oud-patienten en U als patiënten zult enigszins de betekenis kunnen be grijpen van de belangrijkheid van het besluit van ons bestuur om, kan het zijn dit jaar nog, over te gaan tot de bouw van een paviljoen met kleine ka- patiënten steeds verder terug te bren gen, totdat uiteindelijk de tuberculose werkelijk de kop zal zijn ingedrukt. En toen begon het geld en gelukwen sen te stromen. Er waren vele brieven van mensen, die door ziekte of werk zaamheden verhinderd waren te komen. Daaronder van ds Koolhaas, voorzit ter van de Generale Synode en van de oud-burgemeester van Blokzijl. Er was een gift van 10,uit Soest- dijk, 5,van een oud-patiënt uit Den Burg en 10,van een onbeken de. Dat was echter slechts een heel voorzichtig begin. Drie meisjes van de huishoudschool van Katwijk aan Zee brachten 1587,57 van verkochte zeep, een oud-patiënte schonk handwerk voor verkoop op de fancy-fair, er werden drie boeken door het Ned. Rode Kruis te Woerden geschonken en er was een telegram met gelukwensen van 5 zus ters, met vakantie op Schiermonnik oog. Vazen en vissersgaren uit Gouda en 1000,van de Utrechtse afdeling, die ijvert voor Zonnegloren. Bij de ope ning van de kerk-rekreatiezaal was al 400,gegeven. Enkele kleine gif ten voor het orgelfonds en daarna speel den de Huzaren van Boreel, onder lei ding van adjudant J. A. Reynbout. Jan Hallema uit Sittard had met een prikkaart 240,ingezameld. Hij werd overtroffen door jongens uit Apeldoorn met 260,en 310,en de kleine Jopie Harting uit Aalsmeer had zelfs 650,Dr Berghauser Pont schonk fototoestellen aan deze belangrijke Middelburg biedt een mooi bedrag aan. mertjes. Hierdoor wordt de mogelijk heid om de patiënten ieder naar zijn ziekte en gesteldheid een zo gunstig mogelijke plaats te kunnen bieden, zeer verbeterd. Dat wij hiertoe in staat zijn is mogelijk doordat zoveel trouwe bouwfondsleden maandelijks hun kwartje blijven offeren en de in cassorelaties trouw hun werk blijven vervullen. Daarvoor zij hier een woord van dank uitgesproken. Zo kunnen punt voor punt gerecht vaardigde wensen in vervulling gaan. Op deze wijze blijft Zonnegloren boven de streep. Vandaag worden, in tegenstelling met het geen is medegedeeld en wat op Uw programma staat vermeld, geen officiële rondleidingen gehouden, dat kan wellicht een ander jaar. Nu staat in het middelpunt van Uw aandacht ons kerk en recreatiecentrum, dat van middag van 2-5 uur open staat voor ieder, die daar binnen wil gaan. Eén werkers voor Zonnegloren. En daarna riep de propagandist, de heer Huizinga, Maarten van Houten uit Baarn op het matje. Met hem voerde hij een aller aardigst stukje geïmproviseerd toneel op, waaraan de onderwijzer van Maar ten, later zijn hele klas en tenslotte zelfs de stationchef van Baarn tepas kwamen. Maarten had tot vervelens toe met zijn prikkaarten bij het station Baarn gezwoegd voor Zonnegloren. Vaak was hij weggestuurd, want bij de loketten kan men geen ijverige jongens dulden, die de mensen geld uit de zak kloppen, ook al is het voor een goed doel. Maarten had echter zo hardnekkig volgehouden, dat het stationspersoneel het maar opgegeven had hem weg te sturen, want hij ging toch niet of was na een half uur weer terug. Ruim 900 gulden had Maarten van Houten met zijn vasthoudendheid ingezameld en als beloning ontving hij een pracht van een sportfiets. Zijn medeleerlingen ga- 'ven 50,en zij kregen allemaal een ijsje. De trompetters' van Boreel schet terden hun fanfares uit toen het re cordbedrag van Maarten van Houten bekend gemaakt werd en zij wilden zelf ook niet achterblijven. De soldij dag stond voor de deur en adjudant J. A. Reynhout, de kapelmeester, deel de mee dat de musicerende huzaren niet alleen wilden spelen voor de pa tiënten maar ook 50,schonken. Uit Soest 25,van een oud-patiënt uit Hilversum 5,van de christe lijke huishoudschool te Zaltbommel 88,en de afdeling Almelo bracht 1200 gulden mee. Bejaarden in Zwijn- drecht vérvaardigden artikelen voor de fancy fair en boden die aan, twee dames uit Middelburg gaven 280, die ze met prikkaarten inzamelden. De afdeling Aalten kon 650,afdra gen en de heer Peereboom uit Rotter dam vond de 2000,die hij mee bracht voor een stad als Rotterdam niet veel, maar dr Berghauser Pont zei dat men het in Zonnegloren heel veel vindt. Rotterdam heeft het vorig jaar tegen de kerstmis 5500 kaarsen in zes weken verkocht. Zij brachten 1835, op. Nu werden alvast 10.000 kaarsen besteld voor de komende kerstmis. D'e vereniging van oud-patiënten heeft reeds 16.000,voor het orgel ge schonken dat in de nieuwe kerk-recrea tiezaal van Zonnegloren komt. Nu was er dan ook geen geschenk in geld, maar er werden platenalbums gegeven. En er werd een beroep op de oud-patiënten gedaan om ervoor te zorgen, dat de 4000,die nog voor het orgel ont breken spoedig binnenkomen. De Per- silactie van de oud-patiënten bracht 2500,op. Natuurlijk was het echtpaar Wil uit Amsterdam aanwezig, zoals ieder jaar, al ontbrak de heer Wil het vorig jaar door ziekte. Hij is 77 en heeft geheel alleen jarenlang voor Zonnegloren ge werkt met het uitzetten van spaarbus- jes. Daarmee zamelde hij in totaal ruim ƒ95000,in en zijn vrouw deelde mee dat hij in zijn hoofd heeft de ton vol te maken. ,,En wat mijn man in zijn hoofd heeft, dat zit niet in zijn benen", voegde ze er veelbetekenend aan toe. Men andere woorden, die ton komt wel vol. Nu bracht het echtpaar Wil 5196,60 mee. Een geweldige prestatie van twee mensen, die samen 152 jaar zijn en in het afgelopen „Zonnegloren-jaar" bei den ernstig ziek geweest zijn. Uit Hellendoorn 938,en textielwa- ren van de fam. Bos uit Rotterdam. Met spanning werd uitgekeken naar de oude rivalen Vlaardingen en Schie dam. Voor Vlaardingen sprak ds van Noort en hij kon ruim 2000 gulden aan bieden, dr Gras schonk namens Schie dam 1500, Onder het bedrag van Vlaardingen was 36,50 van een oud-patiënt, die iedere dag van het afgelopen jaar een dubbel tje weglegde. Mevr. v. d. Schacht uit Schiedam gaf 450,het bedrag dat door de Schiedamse dames bijeenge bracht was. Mej. v. Erven uit Gro ningen kwam 600,brengen en de heer Schouten uit Veen 750,—. Daarmee kwam het totaalbedrag op ruim 21.000 en dr Berghauser Pont dankte allen die Zonnegloren niet ver geten hadden. Mevr. De Beaufort sprak een dankwoord tot hen, die in stilte voor Zonnegloren werken en het geld niet op de verjaardag van het sanato rium komen brengen, maar gireren. Tenslotte dankte ds Jalink de hervorm de diakonieën, die zoveel gedaan heb ben voor de nieuwe kerk-recreatiezaal. Er was feest op Zonnegloren en de fan cy fair paste daar goed bij. En ook de ballonnenwedstrijd, die 750,op bracht, want 3000 ballonnen werden om 3 uur opgelaten en voor iedere ballon was een kwartje betaald. STRAAT- EN RIOOLBELASTING. De rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soesterberg draait sinds het vorig jaar en steeds meer aangeslotenen gaan van deze installatie profiteren. Het college acht het nodig dat een rioolrecht wordt ingevoerd of een rioolbelasting wordt geheven. Men kiest hiervoor een vorm die de rioolbelasting aan de straatbe lasting koppelt. Er komt dan ook één verordening voor straat- en rioolbe lasting. De rioolbelasting bedraagt 6 procent van de kadastrale huurwaarde per jaar. Voor fabrieken, werkplaatsen, garages, hotels enz., die per jaar meer dan 1000 kubieke meter water afvoeren, gelden afzonderlijke tarieven. In het algemeen zal het invoeren van de ri oolbelasting een verdubbeling van de straatlasten betekenen. GESLAAGD. Van de openbare lagere school Kerke- buurt deden 12 kinderen toelatings examen en zij slaagden allen. Voor de rijks-H.B.S. te Amersfoort slaagden Janny de Graaf, Erik Stalen hoef, Bram van Neerbos, Kees Boslo- per, Eric Schuuring, Frank Steenmeij- er en Wim Peters. Voor het Baarns Lyceum slaagden Adri v. d. Meer, Wil- fred Richter, Tonny Burger, Karei Raat- sie en Wim Zaalberg. Het schooljaar wordt weer besloten met een driedaagse reis naar Rotterdam en Den Haag.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6