Nasser's verkiezingen 9000 blanke zielen. Zwemmers past op. Mislukte waakzaamhsid. V.V.V.-avond in het Openluchttheater. E.H.B.O.-collecteDeze week. DODELIJK ONGEVAL. IN DE HOEK. Het is prettiger aan de E.H.B.O. te geven dan van haar (hulp) te moe ten ontvangen. SOESTERBERG. DINSDAG 14 JULI 1959. 37e JAARGANG no. 53, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per peet 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Woensdag zijn er in Egypte en Sirië (die tezamen de Verenigde Arabische Republiek vormen) verkiezingen ge houden. De uitslag daarvan doet niets terzake en verdient ook nauwelijks de aandacht. Er waren immers geen met elkaar strijdende politieke partijen, doch alleen partijloze kandidaten. Die hadden ten dele wel tot vroegere en nu ontbonden bewegingen behoord, doch zij waren getoetst op hun loya liteit jegens Nasser. Hun getal was groot60.000. Elk van hen vertegenwoordigt 500 inwoners. Zij moesten een Nationale Unie vormen, die de grondslag behoort te wezen voor de toekomstige politieke instellingen. Uit hen zullen plaatselijke en provin ciale raden worden samengesteld, en tenslotte zelfs een nationale vergade ring. Al deze „parlementen" zijn slechts raad gevend, want de dictatuur blijft. Maar Nasser en zijn militairen willen de basis van hun regime uitbreiden en er tienduizenden bij betrekken. Misschien ontstaat daaruit nog eens een autori taire partij. Anti-communistisch. De beweging van Nasser is nu zeer an ti-communistisch, wat niet betekent anti-Russisch. Want de Sowjet-Unie geeft de kredieten voor het eerste deel van de Nijldam bij Assoean, dat dus een soort Russisch gedenkteken wordt. En misschien houden de Russen ook wel de bouw van de verdere delen in handen. Maar het anti-communisme betekent, dat de V.A.R. zich niet tot een vazal laat maken van Moskou, en geen communistische partijen duldt. De Arabische leiders willen zelf het heft in handen houden. Zij hebben wel een landhervorming toegepast, maar een boer mag 80 hectaren houden, en dat is dus geen kleinigheid. Ook in de handel en de industrie blijven kleine en grotere zelfstandige ondernemers bestaan. Zo kan men zeggen dat er evel geen „middeleeuwse" klassen meer zijn, ook geen erkende adelijke rechten, maar wel gezeten middenstanders. Uit deze groep komen vele intellectuelen voort. En hoewel een deel van hen commu nistische sympathieën heeft, omdat de ze uitzicht bieden op dictatoriale posi ties (die nu door militairen worden be kleed) is het toch zo, dat Nasser hoopt dat hij uit die middenstand de tech nici, de specialisten, de administra teurs, de geleerden kan putten, die de officieren terzijde staan. Het gaat om het verwerkelijken van het nationale ideaal van grootheid en economische ontwikkeling. En om het doel, de Arabische landen bijeen te voegen in federaties. Het grootste ge vaar van deze machtsvorming is natuur lijk dat zij een grote bedreiging voor Israël is en dus ook het risico van oor log in zich houdt. Kassem op het slappe koord. Toen een jaar geleden in Irak de re volutie uitbrak en de koning werd ge dood, heeft daar Kassem als militaire leider de macht gegTepen en men dacht aanvankelijk, dat hij een dienaar van Nasser zou zijn. Dit is geheel anders gelopen, want Kassem dacht er niet aan, zijn in beginsel rijke land (veel olie en veel water) te laten inlijven bij Egypte. Hij heeft zich snel ontdaan van medestanders, die vrienden van Nasser waren en gespeculeerd op steun van de communisten en zo het geschil met Nasser nog verdiept. Vandaag herdenkt hij de revolutie, en hij heeft allerlei maatregelen genomen om nu weer de communisten een toon tje lager te laten zingen. Het is een gebalanceer op een slap koordmaar de kans bestaat dat hij zijn neutrali teit redt. Desondanks spreekt men van grote spanningen in Bagdad, die zich dezer dagen kunnen openbaren. Houdt Kassem evenwel het leger ach ter zich, dan zal zijn regime veel lijken op dat van Nasser, van wie hij de grote mededinger is. In vele opzichten is Nieuw-Guinea een merkwaardig land. Er wonen amper 9000 Europeanen, hetgeen overeenkomt met een inwonertal als dat van Texel, op een eiland, dat 4363 maal zo groot is, ja, zelfs het grootste eiland van de wereld is, als we Australië tot vast land bestempelen. Om die verspreide 9000 blanke zielen maar goed blank te houden, verscheen er tot voor kort op Nieuw-Guinea geen krant. De bevolking mocht kennis ne men van het nieuws via een zorgvuldig geredigeerd mededelingenblaadje van het gouvernement, dat al te opwinden de lectuur achterwege liet. Geen en kele opposant kreeg kans een bulletin of vlugschrift te verspreiden met com mentaar, want de enige drukkerij op Nieuw-Guinea was die van het gou vernement en die drukte geen „op ruiende lectuur". Zo waakzaam is het bestuur van dit Nederlandse gebiedsdeel, dat zelfs de inhoud van de brieven van en voor de 9000 onderhorigen nauwkeurig na gelezen wordt, alsvorens de post wordt doorgezonden. Er mocht eens een on toelaatbaar nieuwtje in vermeld staan. De advocaat mr J. O. de Rijke heeft deze ijzeren censuur nu trachten te doorbreken. Geen krant Goed hij stichtte een dagblad op dit eiland. Geen drukkerij, die dit wilde drukken Ac- coord, hij kocht een complete drukkerij in Nederland en startte zijn bericht geving. Geen vervoer voor een vrije meningsuiting Hij kocht een vliegtuig, haalde in Hilversum het brevet en brengt nu zelf zijn krant rond naar de buitenplaatsen. In die krant publiceert hij sinds enkele dagen sensationele onthullingen over 't bestuur, de censuur en de soort dic tatuur op Nieuw-Guinea. Plotseling is een storm opgestoken, die hoge bomen dreigt te ontwortelen. Van de pl.m. 9000 zielen hopen er ten minste 8990 van harte, dat het die storm zal lukken. Zwemmers Eén ding nooit vergeten Juist in deze zwemmerstij d Porceleinkast is nog altijd Dochter der voorzichtigheid. Plonst niet nat bezweet in 't water, Hetzij zout of brak of zoet, Want dan zwemt u vrijwel zeker 't Eigen uiteind' tegemoet. Zwemt bij voorkeur onder toezicht En in geen geval alleen 't Helpt niet, of u „Help" gaat roepen Zonder helpers om u heen. Weest te land zo eigenwijzig Als een mens maar wezen kan, Maar de wenken van de badman, Stoort u daar steeds dankbaar an. Denkt er aan, dat elke zwemmer, Schoon hij graag in 't water leeft, Ondanks veel vis-eigenschappen Nog maar steeds geen kieuwen heeft. CLINGE DOORENBOS. Het Nederlandse zakenleven heeft van het begin af gewaarschuwd tegen de optimistische verwachtingen van een Euromarkt. Met klem hebben de vakmensen in de agrarische sector en in handel en nijverheid betoogd, dat de grote mogendheden alleen het ei genbelang voor ogen hielden en Neder land uitsluitend als afzetgebied wens ten te zien. Onze export zou een zware achteruitgang boeken omdat de con currentie zonder beschermende tolmu ren zelfs in eigen land te zwaar zou worden. Laat staan daarbuiten. Wie verder zag dan zijn neus lang was, waarschuwde bovendien voor de onver mijdelijke tegenmaatregelen van de bui ten de Euromarkt blijvende mededin gers op ons internationale marktter rein. „Wij blijven waakzaam" zei de rege ring desgevraagd en zij sloot de ogen. Nu is het zover gekomen, dat de Euro markt als mislukt kan worden be schouwd en de omringende concurren ten zich verenigen in een vrijhandels zone van zeven. Inplaats van een bescheiden plaats te krijgen op een gemeenschappelijke markt van middeneuropese mogend heden, stoot Nederland de neus aan twee kanten. De grote winnaar is De nemarken, dat van Engeland een hoge prijs heeft gevraagd (en gekregen) voor zijn deelneming in de vrijhandelszone, in die vorm van een snelle afschaffing van de Engelse invoerrechten op Deen se bacon en Deense vleesproducten. Zo zitten wij, dank zij de passieve han delspolitiek van een „waakzame" re gering, weer in het hoekje waar de slagen vallen Guus Terhorst, de aktieve organisa tor van ontspanningsavonden, ging za terdagavond tijdens een rustig moment van de Soester show mismoedig naast ons zitten en hij deelde mee, dat hij ermee ophoudt zich in te spannen met het organiseren van feestavonden, om dat er altijd veel minder mensen ko men dan je verwacht. Het heeft geen zin en we moesten hem gelijk geven met de wat negatieve troost, dat het niet aan de V.V.V., niet aan Mieke Tel- kamp, niet aan Guus Jansen, Piet Ekel of de Soester verenigingen ligt, maar aan de bevolking. We hebben hem ge zegd dat hij Maria Callas, Maurice Che- valier, Frank Sinatra, Louis Armstrong of Perry Como kan laten komen, maar de Soester inwoners zullen wegblijven en onder het kopje thee tegen hun gas ten zeggen dat er in Soest nooit iets te doen is. En laat nu alstublieft niemand zeg gen dat de Soestenaren zulke culturele hoogvliegers zijn, dat ze meer wensen dan Mieke Telkamp, Guus Jansen en Piet Ekel, want een pianist van for maat als Willem Andriessen kreeg een paar jaar geleden slechts 12 mensen in de zaal. Alleen het gegalm van Johnny Jordaan trok veel meer belang stelling dan in Soest gebruikelijk is. Van meneer Jordaan hoort men echter nooit meer iets, dus Guus Terhorst heeft groot gelijk dat hij er niet meer aan begint, want het is boter aan de galg gesmeerd. Slechts enkele hondenden mensen waren aanwezig toen P.V.C. de avond opende met de bekende mar- „Imperial Echos". D'it optreden werd gevolgd door de opmars van de gym mstiekverenigingen Crescendo, S.T.C. t A.G.A.V.S. uit Soesterberg onder het dreunend geweld van de Olympia-drumband. De jongens van de Soester Turnclub brachten een vrije oefening op een pa rademars, onder leiding van de heer Brasser en de heren van Crescendo lie ten, onder leiding van de heer Hoog bergen, verrassende sprongen over het paard zien. Salto's om van te duize len en tot besluit sprongen waarbij 2 jongens de hoogte van het paard nog vergrootten. De meisjes van S.T.C. voerden een knotsoefening uit met pianobegeleiding van de heer De Geus en dames en meis jes van Crescendo brachten een oefe ning op muziek van Malando. S.T.C.-meisjes voerden, onder leiding van mevr. G. v. d. Hazel, een kringoefe ning uit en na de gymnastiek kwamen de akkordeons het podium op. Onder leiding van de heer Pot speelde Animato de Burgemeester Bentinck mars en een selectie van Weense melo dieën. Maskerade, de toneelvereniging uit Soesterberg, had in de heer Verruit een eerste klas komische kracht gezon den en het publiek beleefde veel ple zier van zijn rol als het lacherige man netje, dat op een fiets uit was en per ongeluk bij een huwelijksbureau te recht kwam. De dames Deutrieux en Miltenburg assisteerden hem in het stuk „Misverstand". Guus Jansen leidde het optreden van Mieke Telkamp in met het Ave Maria van Gounod en een potpourri van po pulaire melodieën op het hammondor gel en Mieke viel tegen. Ze was er blijkbaar niet van op de hoogte, dat vele tientallen medewerksters en mede werkers aan deze avond ook de vorige week aanwezig waren en ze zong de zelfde liedjes, alsof haar repertoir niets meer kan opbrengen dan Padre en de andere melodieën die ze al bracht. Maar ze deed het wel goed. Crescendo en A.G.A.V.S. turnden aan de brug met ongelijke leggers en weer kwam het paard opdraven, nu voor de meisjes van de deelnemende verenigin gen. Na de pauze zong Apollo, onder leiding van de heer G. v. d. Schepop, „Die Bierreise" en voor de tweede maal trad Mieke Telkamp op met Guus jan- sen aan het hammondorgel. „Fakkeldraagsters" zijn Soester pad- vindsters en zij zongen liedjes bij het kampvuur en deden hun spelletjes. Meisjes van A.G.A.V.S. brachten, on der leiding van de heer Halbestadt, een knotsoefening met aantrekkelijke verlichting, de dames van S.T.C. voer den een hoepeloefening uit en het slot van de avond was heel anders dan men kon verwachten. Nu geen einde met het massale optreden van de gymna stiekverenigingen maar een demonstra tie van de E.H.B.O., de organisatie die voor ieder van zo groot belang is, om dat iedereen er elke dag mee te maken kan krijgen als zich 'n ongeluk voordoet. Dokter Schutte, de voorzitter van de Soester E.H.B.O., hield een korte in leiding en hij vroeg aandacht voor de collecte welke deze week gehouden wordt. Ook wekte hij de aanwezigen op deel te nemen aan de nieuwe cur sus, die in oktober begint. Wie dit niet kan is in staat de E.H.B.O. met een gilt te steunen. Geld is er steeds nodig. In Soest onder meer voor de zuur stofkoffers, die op verschillende plaat sen staan en de verbandposten, die in gericht zijn. De heren Van Leeuwen, Smit en Van Diermen toonden op vaardige wijze hoe gehandeld moet worden als er een ernstig ongeval gebeurt en het personeel van de ziekenauto bood hier bij de behulpzame hand. Met veel be langstelling nam het publiek kennis van de hulp die geboden wordt als slachtoffers vallen bij ongelukken, zo als er zich in onze gemeente zo vaak voordoen. Met een „Goede nacht en welterusten" nam de heer Terhorst afscheid na een avond, die ook ditmaal geslaagd was, maar waarmee het openluchttheater toch niet vol te krijgen is. Het achtjarig dochtertje van de weduwe Brouwer van de Lange Brinkweg ging gistermorgen even een boodschap doen op een jongensfiets. Zij kwam het Witte Paardstraatje uit en ging op de hoofdweg rijden, dicht langs de bomen, in de richting van Soestdijk. Ter hoogte van slager Laseur werd zij gepasseerd door een truck met oplegger, bestuurd door P. N. van de D. uit Soest, die uiterst rechts van de weg moest rijden omdat er tegenliggers naderden. Het meisje werd niet geraakt door de auto, waarvan de chauffeur haar wel zag, maar blijkbaar is zij uitgegleden op de sliprand, vlak langs de bomen. Zij viel en kwam onder het rechterachter- wiel van de oplegger. Zij was op slag dood. De chauffeur heeft geen schuld aan dit tragisch ongeval. Enkele jaren geleden verongelukte de vader van het meisje in de Amster damse haven, waar hij werkte. ZWEMMDIPLOMA BEHAALD. Naast de in ons vorig nummer ge noemde scholieren, die voor het zwem diploma slaagden, werd het diploma nog behaald door Eric Brouwers, Louis Reuvers en Jan Hoogedoorn, allen leer lingen van de Savornin Lohmanschool. DE SAVORNIN LOHMANSCHOOL. In de vacature ontstaan door het ver trek van mej. S. A. Scholtens is be noemd mej. M. E. van Mourik, thans onderwijzeres aan de Chr. Nat. school te Bant (N.O.P.). Met ingang van 1 november a.s. is be noemd tot leraar aan een lagere tech nische school te Utrecht de heer J. van der Hucht, nu onderwijzer aan bovengenoemde school. DE DUINKIKKERS VERLOREN. Het tweede herenteam van de D'uinkik- kers ging naar Doorn om te spelen te gen Woestduin 2. Een half uur voor het begin van de wedstrijd moesten er pro blemen opgelost worden, omdat het met de spelerskaarten van de gastheren niet helemaal in orde was. Toen de zaak ge klaard was kon begonnen worden en al gauw was het 2-0 voor Woestduin. De Doornse spelers waren sterker en speelden forser. In de tweede helft brachten zij de stand op 4-0. Het derde herenteam speelde thuis te gen D.W.K. 2 en verloor met 2-3, maar het was een prettige wedstrijd. D. van Klooster bracht de stand op 2-0 voor de gasten, Rob Meyer maakte er 1-2 van en kort voor rust werd het 1-3. In de tweede helft waren de Duinkikkers sterker, maar zij kwamen niet verder dan één doelpunt van Brink (2-3), om dat de keeper van D.W.K. uitstekend op dreef was. UITBREIDING R.K. U.L.O. De r.k. ulo zal met drie lokalen uitge breid worden omdat drie klassen al sinds enige jaren in noodlokalen les ontvangen. D'eze lokalen voldoen niet aan de gestelde eisen. Een mijnheer fietste vorige week rustig en zeker niet met een grotere snelheid dan de geadviseerde 20 km per uur, op de Vredehofstraat. Een auto, harder rijdende dan 20 km, maar met geen hogere snelheid dan de toegestane 50 km, kwam hem tegemoet, en er sloeg 'n stukje split vanonder een der wielen tegen een van zijn dure brilleglazen. Daar kon dat glas niet tegen en nu zit die mijnheer met de brokken. De autorijder is niet bekend en de man is zich uiteraard niet eens bewust iemand schade te hebben berokkend en al zou dit zo zijn, dan zal hij er niet voor aansprakelijk kunnen worden ge steld, omdat hij de wettelijk toegestane snelheid van 50 km per uur niet heeft overschreden. Het bordje, dat Waterstaat er neerzette, is, wat de snelheid van 20 km betreft, niet bindend, doch slechts een advies. De brokken zullen dus voor rekening van die mijnheer zijn, want hij ziet geen mogelijkheid tot verhaal. Maar veronderstel nu eens, dat het breken van dat brilleglas oorzaak was geworden van een ernstig ongeluk. Dat glas had zijn oog kunnen verwon den en laten we het nog maar erger veronderstellen, dat hij daardoor de hoofdweg was opgeschoten en een bot sing had veroorzaakt. Ik had dan niet graag, nog afgezien van het oog, in zijn schoenen gestaan wat de financiële consequenties betreft. Dan had hij mogen bewijzen, dat het stukje split van Waterstaat de oorzaak was en dat zou geen gemakkelijke op gave geweest zijn. Maar goed, dat is gelukkig allemaal niet gebeurd, hetgeen niet wegneemt, dat die mijnheer met het gebroken brilleglas zich door Waterstaat lelijk in zijn nek gekeken voelt en van me ning is, dat de manier waarop in de Vredehofstraat split is gestrooid, niet strookt met, zoals de wet het uit drukt, de zorgvuldigheid, die het maat schappelijk verkeer eist. Ik ben het met hem eens wanneer hij zegt, dat, wanneer het noodzakelijk is split te strooien op de manier waar op dit is geschied, er ook ergens een instantie aansprakelijk moet kunnen worden gesteld wanneer er ongelukken gebeuren. H. OEKMAN. De uitbreiding van de school is op de urgentielijst 1957 geplaatst en het plan voor uitbreiding is reeds door de in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort goedgekeurd. De kosten worden op 82.600,ge raamd. Het college stelt de raad voor een krediet tot dit bedrag te verlenen. DE DUIVEN VLOGEN. Zondag is er een wedvlucht vanaf Cor- beil gehouden. De afstand was 444 km en de duiven van De Zwaluw en De Vriendschap werden om 5 uur met Z.W. wind gelost. De Zwaluw. In concours 85 duiven. Aankomst eerste duif 9.34.54. Snelheid 1615,73 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 10.10.06. C. v. Clingeren 1. G. M. Duiser 2 16. C. Dijkman 3 13. C. v. Soest 4. A. J. van Dorestein 5 18 20 21. J. v. d. Belt 6 9. J. Ottens 7. P. Duyst 8 17. Jac Wijnands 10 12. H. Gorissen 11 14 19. J. v. d. Bra- kel 15. De Vriendschap. In concours 66 duiven. Aankomst eerste duif 9.49.03. Snelheid 1536,90 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 10.9.30. S. Rijksen 1 6 12. W. Nieuwenhuis 2 11 14 15 16. D. J. Bos 3 8. H. Verkerk 4 5 7. F. Groenestein 9 13. Z.K.H. Prins Bern- hard 10. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer R. Zwart, slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het cand. examen wis- en na tuurkunde. Voor het toelatingsexamen van de ma- chinistenschool te Utrecht slaagde on ze plaatsgenoot W. Zwaan.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1