TWEEDE ACTE IN GENÈVE, 70 JAAR K.N.V.B. SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TE LEF. 3 3 3 3 VRIJDAG, 17 JULI 1959. 37e JAARGANG NO. 54. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Maandag hebben de ministers van de V.S., de Sotvjet-Unie, Engeland en Frankrijk, in gezelschap van hun mee pratende collega's uit oost- en west- Duistland, het overleg hervat, dat drie weken was afgebroken om elkaar gelegenheid te geven, op adem te ko men en, om nu eens nauwkeurig te onderzoeken, hoe ver men van elkaar afstond. Het is gebleken, dat de verschillen niet zo groot waren dat men niet tot een voorlopig compromis kop komen. De Russen willen de bezetting van Berlijn opheffen en oost-Berlijji ten geschenke geven aan de Oostduitse republiek. Wat moet er dan met west-Berlijn gebeu ren In de eerste plaats zou dan niet meer de Sowjet-Unie maar de Oost duitse regering controle uitoefenen op het militaire verkeer (het burgerlijke transport inspecteren zij reeds) dat door hun land naar en van west-Berlijn gaat. Verder verlangen de Russen, dat west-Berlijn een vrije en onafhanke lijke „staat" zal worden, waarvan de zelfstandigheid zou worden gegaran deerd door de vroegere bezetters en de twee Duitse republieken. Bovendien zou dat westelijke stadsdeel militair ont wapend en politiek geneutraliseerd moe ten worden. Dat was de maximum vraagprijs, die het westen natuurlijk niet betaalde. Voorlopig akkoord Maar in de zes weken, dat men in Ge- nève heeft gepraat, heeft zich een voor lopige regeling afgetekend. De Russen zouden nog niet het oosten van Berlijn overdragen aan de Oostduitse republiek, maar wel aan deze staat de controle geven over het verkeer. Goed, zei het westen, maar dan onder de garantie van de vier bezetters. Bovendien zou west-Berlijn nog wel beheerd blijven door de westelijke geallieerden, maar met een symbolische troepenmacht, zonder kernwapens. Verder zou men van beide kanten een einde maken aan de spionnage. In westelijke sector zou men geen ondermijnende activi teit meer voeren tegen de Oostduitse republiek. Men heeft west-Berlijn wel eens „een goedkope atoombom" genoemd, „die de Oostduitse staat moest laten springen". Van dat voornemen zou men afzien. Natuurlijk namen de Russen die con cessies gaarne aan. Maar zij eisten meer een belofte dat de status van west-Berlijn in de toekomst zou wor den veranderd. „Daarover willen we wel praten" zei het westen, „maar zon der termijn te stellen. En dan er over spreken in verband -met herstel der Duitse eenheid. Komt die, dan is het vraagstuk van Berlijn meteen opgelost. Komt die niet, dan blijft west-Berlijn door het westen bezet tot St. Juttemis". Over Duitse eenheid. Nu is het duidelijk dat de Sowjet-Unie niets wil weten van herstel der Duit se eenheid. Het wil oost-Duitsland er kend zien als een soevereine staat, en heeft op dit punt al het een en ander bereikt. Zo zit de Oostduitse delegatie in Genève, met dezelfde rechten als de Westduitse. Moskou handhaaft ech ter ook de stelling, dat de hereniging een zaak is van de Duitsers zelf en zei dus „Goed, laten wij dan een gemeng de Duitse commissie vormen, met een gelijk aantal leden en stemmen van beide kanten, en laten de Duitsers dan zelf proberen, of zij het eens kunnen worden". Nu is daar eigenlijk geen bezwaar te gen. Maar de Westduitsers eisen dat zij twee en een half maal zoveel leden krij gen als de communisten van Oost-Ber- lijn. Bovendien voelen zij er eigenlijk niets voor, met die Oostduitsers te spreken. En zij hebben bescheiden ge zegd, dat de Grote Vier allereerst ver antwoordelijk waren voor het herstel van de eenheid. Op dit punt was nog geen eenstemmig heid bereikt. En het ging er dus om, of de kwestie van de eenheid voor lopig in de ijskast zou worden gestopt van een commissie, die natuurlijk tot geen enkel resultaat komt, want de leiders van oost en west kunnen el kaar wel verslinden. En wat, als die commissie machteloos blijkt Dan wil het westen in elk ge val, dat de Grote Vier weer het heft in handen nemen, maar met volledige erkenning van de westelijke rechten in Berlijn, en zonder dat een tijdsgrens wordt vastgesteld. Wordt dit voorstel aanvaard, dan verandert er dus niet veel, behalve dan dat de Oostduitse re gering min of meer erkend is als ge- spreks-partner en mee mag controleren wat het westelijk verkeer over haar grondgebied betreft. Naar topconferentie Komt men intussen tot dit resultaat, dan zou een topconferentie mogelijk zijn geworden. Dan zouden Eisenhouwer en Chroesjtsjow elkaar ontmoeten, wel licht in de Verenigde Staten. Men ge looft dat de Russische premier daar erg op gesteld is en dat daarom in Ge nève wel een compromis valt te berei ken, althans voorlopig. Wat zou een topconferentie kunnen be reiken Niet veel, maar wel dat men evenals bij de ontmoeting van 1955 zal beloven, geen geweld te gebruiken om geschillen op te lossen. Dat is ieder trouwens al verplicht op grond van het Handvest van de Ver. Naties. Doch het zou niet kwaad zijn, dat nog eens te bevestigen. Een oorlog zou alle deel nemende partijen zo teisteren, dat men van een overwinnaar niet meer zou kunnen spreken. Wel heeft Chroesjtsjow tot de Amerikaanse politicus en diplo maat Harriman gezegd, dat dan de Sowjet-Unie toch zou overwinnen, en bits gezegd „Als u een oorlog wilt kunt u hem krijgen", maar Harriman zelf heeft er bij verteld dat dit een uitval was, die afweek van de lijn van het gesprek. Hij was overtuigd, dat Chroesjtsjow even bang is van oor log als iedereen. Waarover zou men op een „top" verder kunnen praten Over een veiligheids stelsel in midden-Europa, met een „uitgedunde zone" waarin Berlijn zou liggen, dus over bespreking van de be wapening. En over het staken van kernproeven. Zou men een klein stapje op deze weg vorderen, dan zou dat al heel veel zijn. Men kan nog wel veel meer overhoop halen, maar daar over zeker niet tot enig akkoord ko men. in Eindelijk was het dan zover en op 30 april 1905 werd de eerste officiële interlandwedstrijd gespeeld tegen Bel gië. Beeuwkes stond natuurlijk in het doel en een groot deel van de toe schouwers was voor hem gekomen. Van deze robuuste keeper werd im mers verteld dat hij de bal kon bio logeren. Velen hadden gezien hoe hij eens gepasseerd was, de bal nakeek, die tergend langzaam langs de doel paal zijn heiligdom zou binnenrollen en die bal schrok zo van zijn woeste blik, dat hij met een hups sprongetje de an dere kant opging en net buiten het doel rolde. Wie het niet geloven wou werd uitgenodigd een vuistgevecht te beginnen, dus verstandige lieden, die voorzichtig veronderstelden dat er wel eens een oneffenheid in het terrein ge zeten kon hebben, kregen geen kans. Beeuwkes was een wonderkeeper en daarmee uit. Er hadden reeds eerder ontmoetingen plaats gevonden tegen Belgische ploe gen en die werden alle in Antwerpen gespeeld. Daar woonde een meneer v. d. Abeele, die graag een beker be schikbaar stelde en in ons land was Kees van Hasselt actief genoeg om steeds weer een elftal samen te stel len. In 1901 werd met 0-8 verloren van de Antwerpse ploeg, in 1902 met 0-1, in 1903 met 1-2 en in 1904 met 4-6. Deze nederlagen waren aan eigen schuld te wijten, want de Belgen vatten deze ontmoetingen veel serieuzer op dan de Nederlanders. Toch schrok men wel wat na die eerste 8-0 nederlaag en de ploegen die Kees van Hasselt voortaan samenstelde werden sterker. De bron zen beker van de heer v. d. Abeele, die populairweg „het bronzen dingetje" ge noemd werd, kwam echter niet naar ons land. De Nederlanders speelden op die dertig ste april 1905 te Antwerpen in witte shrits met een rood-wit-blauw lint. Het veld van Beerschot was als strijd perk uitgekozen en het bleek veel be ter dan men bij ons gewend was. Daar werden vaak koeien een half uur voor de wedstrijd de wei uitgejaagd om de spelers kans te bieden hun krachten te meten. Beeuwkes had dus veel minder hulp van het terrein voor zijn biologische kwaliteiten dan op de Hol landse velden. Hij had ze echter ook niet nodig, want het backstel P. C. Stol en B. Slom was uitstekend. Spil stond Bok de Korver en voetbalhaters maak ten hem vaak tot hun mikpunt. Ze schreven dan over die 22 waardeloze jongens, die hard achter een bal aan renden om die gek genoeg weer weg te trappen en langs de lijn stonden de halve garen, die deze a-socialen aan vuurden met kreten als „hup bok, hup Geit." of wat ze maar wisten te verzinnen. Dat hele stel dwazen zou opgroeien voor galg en rad -m ze zouden elkaar spoedig in Veenhuizen treffen. De Korver is daar echter nooit gekomen, want hij was jarenlang referendaris bij de gemeente Rotterdam. Hij stierf en kele jaren geleden en is steeds geëerd als een van de meest faire sportslui die ons land ooit gehad heeft. Naast D'e Korver stonden Gleenewin- kel-Kamperdijk van H.B.S. en Dolf Kessler van H.V.V. Deze Kessler was de eerste van de vier, die in het Ne derlandselftal zouden spelen. Op de burgelijke stand stond hij als G. A. in geschreven. Ook hij verviel niet tot landloperij, maar werd als ingenieur directeur van de hoogovens te Velsen. Wat dat betreft waren de carrières van de eerste interlandvoetballers op zienbarender dan van hun sportbroe- ders uit latere jaren, die altijd erg verzot waren op sigarenwinkels en café's en in dit verlangen meestal door hun clubs gesteund werden. Dolf Kessler speelde tweemaal in het Nederlands elftal. Ook hij is overle den. Reeds in 1943 overleed zijn neef Dé Kessler, de beroemdste van het vier tal, die in 1909 in het Nederlands elf tal debuteerde en tot 1922 als voor hoedespeler 21 maal in het elftal uit kwam. Hij was op iedere plaats in de voorhoede bruikbaar. Dé Kessler was bi iten het voetbalveld dr J. H. H. Kessler en zijn broer mr dr H. A. J. Kessler, in de wandeling Tonny genoemd, kwam voor wereldoor log 1, 3 x voor ons land uit. Tenslotte was er neef Boelie Kessler, die kort na de wereldoorlog negenmaal de oran jetrui droeg. De voorhoede werd gevormd door Boomsma (Sparta), Dirk Lotsy, die eigen lijk op de spilplaats hoorde, maar daar stond De Korver en pas 7 jaar later, in 1912, mocht Lotsy deze plaats enke le malen innemen omdat De Korver geblesseerd was. Tussen 1905 en 1912 werd hij niet ge kozen en in totaal speelde hij tienmaal mee. Eerst als rechtsbinnen en later op de rechtshalf-plaats, omdat hij met zijn goede spel toch niet tot de hoogte van De Korver kon reiken. Middenvoor was De Neve van Velocitas, linksbin nen Lutjens, eveneens van Velocitas en linksbuiten De Vos van D.F.C. Het werd een triomfale wedstrijd voor Nederland. De twee cadetten Lutjens en de Neve schoten op het doel van Thornton dat het een lieve lust was en viermaal werd deze Belg met zijn on-Belgische naam gepasseerd. In vijf minuten werden drie doelpun ten gemaakt en dat was dus het eerste Hollandse kwartiertje, dat beroemde korte moment van laaiend enthousias me, dat een dertigtal jaren later sterke ploegen zouden doen sneuvelen tegen ons nationale elftal. Toen echter scheidsrechter König voor de laatste maal in deze eerste officië le interlandwedstrijd floot, was het 1-1, en toch werd het een 4-1-overwinning, want er werd verlengd. Enkele minuten later was het gebeurd met de Belgen en de voorzitter van Beerschot, Paul Havenith, huilde. Daar waren wel wat krokodillen-tranen bij, want om de spanning te kunnen doorstaan van deze verlenging had hij enkele stevige bor rels gepakt en dan kan zoiets gebeu ren. SCHOOLREISJE INSINGERSCHOOL. De laagste klassen van de Insinger- school hebben hun jaarlijks uitstapje weer gemaakt. Doel van de tocht was deze keer Harderwijk. Na de prestaties van de zeehonden te hebben bewonderd, kwamen de prach tige speeltuin en het strand aan de beurt. Veel te gauw moesten de kle ren weer aan, maar het werd tijd om een boottochtje te gaan maken, wat ook al weer goed in de smaak viel. Hetzelfde kan gezegd worden van de traktatie waarmee het bezoek aan Harderwijk werd besloten. Natuurlijk zochten de hoogste klassen het iets verderop, namelijk in Arnhem en omgeving. In Oosterbeek werd eerst het Engelse parachutistenkerkhof be zocht, waarna het jeugdige gezelschap om 10 uur arriveerde bij het Openlucht museum. De vele oude gebouwen met gevarieerde inrichting en inventaris kregen grote bewondering, evenals de historische rijtuigen. In het Burgers Dierenpark viel eveneens veel te zien, hoewel de meeste dieren door de warm te niet erg actief waren. Na een rond- ritje met de bus werd een boottochtje gemaakt naar de Westerbouwing, waar het, ondanks de vele wespen, altijd heerlijk toeven is. De laatste pleisterplaats was de speel tuin bij de Pyramide. Schommels, glij banen, wippen en niet te vergeten de autobaan deden de tijd omvliegen. Behoudens een klein ongelukje is ook dit uitstapje uitstekend verlopen. TENTOONSTELLING EN MODESHOW R.K. V.G.L.O. De vrouw van nu, die voor de oorlog een meisje was, moet wel veel gemist hebben van alles wat meisjes nu mogen doen als ze op een school voor voort gezet lager onderwijs zijn. Wie de tentoonstelling en de mode show van de meisjes, die op de St. Elisabethschool voor v.g.l.o. aan de Steenhoffstraat gaan, gezien heeft, is daar wel van overtuigd. Vroeger werd alles voorgekauwd om dat je nu eenmaal een kind was, nu is het vrijheid blijheid in de juiste zin en de kinderen mogen hun fantasie laten werken zoveel ze willen. De onderwij zeres of de zuster zorgt er dan wel voor dat deze fantasie niet met het kind op hol slaat. Zelf denken, zelf uitvin den en zelf doen, met de leerkrachten slechts als hulpvaardigen, die advise ren en de helpende hand bieden wan neer dit nodig is. „Alles voor de Kleine" stond er met grote letters boven een afdeling waar de kinderkleertjes te zien waren, die in de drie klassen vervaardigd waren. Van speelbroekjes, door de meisjes uit de eerste klas, tot complete manteltjes, vervaardigd door de derdejaars. Na tuurlijk werden de baby's niet vergeten en een prachtige wieg stond te pronken. Een grote verscheidenheid van artike len in handenarbeid vervaardigd, ket tingen van velerlei soorten pitten, mut sen, toilettasjes, serveerblaadjes, kin derspeelgoed. Breiwerk door de enke ling vervaardigd maar ook leuke wand kleden in groepsarbeid gemaakt. Zeer degelijke toekomstige huisvrouwen maakten van oud nieuw en het volle dig nieuwe werd getoond tijdens de show, waaraan de meisjes met trots deelnamen. Strandjurkjes, pyama's, manteltjes, maar ook kleding voor klei ne zusjes en broertjes. Een aparte afdeling was gewijd aan het Algemeen Vormend Onderwijs. Met ijver waren vele onderwerpen be studeerd en in keurige schriften met vele illustraties waren hierover lange verhandelingen gehouden. Niet alleen over de P.T.T., Godsdienst, muziekin strumenten, glasblazen, het Koninklijk Huis en voedingsleer, maar ook het dagelijks leven en de eigen omgeving. „Wij noemen hem Alex" was de leuke titel van een geïllustreerd verhaal, dat handelde over het kleine broertje, dat pas door de ooievaar gebracht was. D'e muziek wordt behandeld om de meisjes reeds vroeg te leren dat er meer is dan Max van Praag en The Ramblers, maar babyverzorging en kleuterverzorging wordt eveneens van heel groot belang geacht, zodat er heel veel te zien was wat vooral de ouders van de kinderen belang inboezemde. Zij kwamen dan ook met velen om te zien wat hun kinderen presteren. En dat was niet weinig. POLITIE VOLLEYBAL. Het volleybalteam van de Soester poli tie heeft deelgenomen aan een tournooi in Baarn, dat gewonnen werd door Alphen aan de Rijn. Tweede werd Gro ningen, drie, vier en vijf Den Haag, Voorburg en Soest met hetzelfde aan tal punten. De uitslagen van de ver schillende wedstrijden beslisten dat Soest op de vijfde plaats kwam. BRAND. Een 73-jarige bewoner van de Korte Hartweg heeft zich zeer kordaat gehou den toen er brand in het perceel naast hem uitbrak. Daar was de vlam in de pan geslagen en de keuken ging in brand. De buurman bluste met emmers water en er was maar weinig brand schade aan gordijnen, deuren, schoor- De nieuwe regering heeft de eerste aan val, welke van vele kanten kwam, door staan. De huurverhoging wordt uitgesteld van 1 januari tot 1 april 1960 en blijft be perkt tot 20 o/a en een deel van de verhoging van de melkprijs wordt eveneens verschoven tot 1 april. Op 1 januari wordt de melk 2 cent duurder en op 1 april nogeens 2 cent. Ik verwachtte niet dat de regering over haar plannen zou struikelen, maar ik juich toch toe dat er een compromis is gekomen tussen de regering en de kamer. Een nieuweling moet nu eenmaal de kans krijgen zich in te werken en ze ker een ministerie dat moet optreden na een regeringsperiode van 12 jaar, waarin wij van de wieg tot het graf verzorgd werden. Wij hebben dit allemaal prachtig ge vonden, maar de regeringswagen is vooral hierdoor toch wel tamelijk ver uit het goede spoor gebracht. Ik vind dat De Quay en zijn mannen, die na al het geharrewar bij de vorming van het kabinet, bereid werden ge vonden de wagen weer in het goede spoor te trekken, de kans moeten heb ben waar te maken wat ze beloofden. Het zal een beetje vreemd zijn een re gering te hebben die zelf regeert en niet zoveel kijkt naar S.E.R. of vak bonden, maar misschien dat we met deze regering weer op een niveau ko men waar we vanaf zijn geraakt, door dat we tegenover onze grote collega's te veel de houding aannamen „mag ik alstublieft ook meedoen". We stonden te dringen om bij Eurozus en Eurozo vooral maar de eerste te zijn om te tekenen, terwijl anderen lekker tjes de kat uit de boom keken. Berouw komt altijd na de zon de, zoals ook nu weer blijkt, nu andere landen een vrijhandelsblok vormen en we ons flink in de boot genomen voe len. Heus, ik heb het gevoel, dat deze ploeg ministers in zaken, waarin 't wel en wee van alle bevolkingsgroepen af hangt, een meer Nederlandse koers gaat varen. De zaken waar op het ogenblik in de Kamer al het gekissebis om gaat, als huurverhoging, vrije loonvorming, melk- subsidie enz. is daarbij van onderge schikt belang, al interesseert het ons natuurlijk zeer. H. OEKMAN. steen en muren. De brandweer hoefde niets meer te doen. Snel blussen was vooral belangrijk omdat er 6 dames in huis waren, die net zaten te eten. VIERDAAGSE. De heren D'e Raadt, v. d. Meulen, Le- clerq, Douma en Koster zullen deelne men aan de vierdaagse in Nijmegen. VERKOOP VAN HUIS. Door notaris M. van Veeren is publiek verkocht de villa met garage Rem- brandtlaan 2. Het werd ingezet door de heer G. H. Kersten op 19400,- doch koper werd de heer C. de Jong voor 20.000,—. Ook het huis Nieuweweg 107 zou ver kocht worden, maar dit was reeds on derhands gebeurd. PECH GEHAD. Een jongeman werd ervan verdacht dat hij een horloge gestolen had. Zijn kamer werd onderzocht en men vond onderdelen, die hij bij een Soester rij wielhandel ontvreemd had toen hij daar werkte. VAND AALTJES. Jongens zijn aan het slopen geweest in een leegstaande villa op de Vosse- veldlaan. De politie heeft ramen en deuren nu goed gesloten, zodat ze niet meer naar binnen kunnen. GESLAAGD. Voor het diploma v.g.l.o. slaagden de volgende leerlingen van de St. Eliza- bethschool aan de SteenhoffstraatJo ke Koppen, Marijke Epskamp, Kay Borghuis, Joke v. d. Berg (met lof), Loes Tebbens en Thea van Doorn. Voor het diploma costumière slaagden de volgende leerlingen van dezelfde schoolLida Kok, Trees Rietveld, Ria Hilhorst, Bep Spijker en Riet Hilhorst.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1