70 jaar K.N.V.B. Vakantie-vandalen. Geen omwenteling. r OFFICIËLE MEDEDELINGEN. SOEST. VOLGENDE WEEK GEEN COURANT. V.J IN DE HOEK. DINSDAG 21 JULI 1959. 37e JAARGANK No. 55. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er gaan steeds meer "Stemmen op, om de crematie, die volgens de begrafenis wet van 1869 was verboden, maar tien tallen jaren al oogluikend werd toege staan, nu maar eens gelijk te stellen met het begraven. Het motto is dan we leven in een land met vrijheid van geest en vrijheid van godsdienst, dus moet het ieder vrijstaan te bepalen of een stoffelijk overschot van een familielid ter aarde besteld of wel verast zal worden. Zelfs een uit drukkelijke bepaling in de laatste wil van de betrokkene moet dan overbo dig zijn. Er zijn behalve godsdienstige en histo rische motieven ook andere aspecten aan dit vraagstuk verbonden. Wij noemen bij voorbeeld het juridische probleem, hoe ooit nog sporen van een misdaad moeten worden aangetoond, als een lichaam tot as is overgegaan en boven zee is verstrooid. Een vergifti ging zal nooit meer bewezen kunnen worden. Een ten onrechte beschuldigde kan zich nimmer meer vrijpleiten. En het seceren van alle lijken voor de crematie is een onbegonnen werk. De misdaad zou hiervan bij toenemen de verassing stellig profiteren. D'an zijn er nog het hygiënische aspect, en niet. te vergeten de economische overweging, dat in vele gemeenten cre matoria met dure ovens moeten worden gebouwd, of anders de afstanden naar bestaande installaties te groot worden. Wij geloven daarom nog niet in een omwenteling in ons begrafeniswezen. De crematie zal de begrafenis voorlopig niet verdringen. Zij kan een uitzonde ring blijven voor hen, die vrezen le vend begraven te worden of om ande re redenen tot as willen overgaan. Het dunkt ons nuttig, dat deze uit drukkelijke wil ook uitdrukkelijk wordt vastgelegd. IV. Reeds 14 dagen na de eerste interland wedstrijd van het Nederlands elftal kwamen de Belgen naar Rotterdam om revanche te nemen voor de 1-4-neder- laag. De K.N.V.B. had grote moeite iemand te vinden, die voor deze wedstrijd een wisselprijs wilde schenken, want voet bal was een halve eeuw geleden geen nette sport. Tenslotte bleek een Rotter damse courant bereid een beker be schikbaar te stellen. In de pers werd reclame gemaakt voor deze eerste interlandwedstrijd op eigen bodem en het resultaat was verbluf- De vakantiegasten komen, Het is nergens veilig meer Takken scheuren ze van bomen, Daar is geen plekje heilig meer. Als 't publiek wordt losgelaten (niemand snapt, wat het bezielt) Wordt al wat vernield kan worden Grondig en afdoend vernield. Jonge boompjes omgestoten, Bloemen doelloos afgeplukt. (En daarna weer weggesmeten), Planten worden afgerukt. Kijk, een huis waar niemand thuis is Pats Daar gaat de serreruit 't Houten hekje voor de vlakte, Hup, dat struikje moet er uit. Boven in die boom een lijster Hier, hier heb jij ook een steen, Doen wie hem het eerst kan raken"? Wacht je beurt af, één voor één". „Zit daar niet een merelnest zeg „Ja, ik hoor hem, ja hij fluit Als ik maar een lange stok had, Kreeg ik 't nestje er wel uit". Eind augustus is het buiten Als een grote vuilnisbelt, d'Eigenaar van 't bos kan tellen, Hoeveel eitjes zijn gepeld. Zo, precies zo en niet anders, Zo is Jan Publieks gedrag Als hij zich eens uit komt leven Op een mooie zomerdag. Goeden niet te na gesproken 't Is een Nederlandse kwaal, Nederlandse tuchteloosheid, En een Nederlands schandaal. Hoge prikkeldraadversperring, Hekken stevig dichtgedaan En geseind naar alle posten Daar komt de visite aan. CLINGE DOORENBOS. fend. Er kwamen dertigduizend men sen, terwijl er geen tribunes waren, dus de meesten zagen de bal alleen als die enkele tientallen meters hoog was. Wel was men zo verstandig geweest de toeschouwers in een hele grote cirkel om het speelveld op te stellen, zodat meer mensen de wedstrijd konden vol gen dan bij plaatsing langs de lijnen. Dirk Lotsy was vervangen door W. F. Hesselink, de Arnhemse en later Haagse schutter, die inmiddels dr Hesselink geworden was. In de tweede helft be wees hij niet ten onrechte als eerste Nederlandse voetballer een kanon ge noemd te worden en met twee kogels zorgde hij voor de helft van het aan tal doelpunten. Beeuwkes werd niet gepasseerd dus het werd een 40 overwinning. In april 1906 gingen we weer naar Antwerpen. Kees Bekker was aanvoer der en Schoemaker verving keeper Beeuwkes, die geblesseerd was. Stol was vervangen door jhr C. W. Feith en verder speelden Lens, Muller, De Bruin Kops en Franken als debutanten mee. Het werd een smadelijke neder laag ondanks het feit dat de later zo beroemde Mannus Franken voor het eerst ons land vertegenwoordigde. Vijf maal werd keeper Schoemaker gepas seerd, daarmee bewijzend geen Beeuw kes te zijn. De revanche-wedstrijd in Rotterdam werd met 23 verloren. In 1907 kwam er ruzie in de K.N.V.B., die nog niet koninklijk was. De keuze commissie bestond uit de heren Hirsch- man, Van Hasselt, v. d. Berg, Jannink en Dijkshoorn. Men was het niet eens over de keuze van een spil. De zaak werd bijgelegd en de Enschedeër Jan sen werd gekozen inplaats van Bok de Korver. Daarmee was de pers het helemaal niet eens en vooral Hans en Meerum Ter- wogt namen het met heftigheid op te gen de keuzecommissie. Die liet zich niet van haar stuk brengen en Jansen werd opgesteld in de eerste officiële wedstrijd tegen Engeland op 1 april 1907. Beeuwkes stond gelukkig weer in het doel en Heyting debuteerde. Hij zou zeventien maal in het nationale team uitkomen. In de achterhoede stonden B. Stom en J. C. Heyning, die aan voerder was. Beeuwkes keepte fantas tisch, maar de Engelsen wonnen toch met 81. In het voorjaar van 1907 werd ook tweemaal tegen België gespeeld. De uitwedstrijd werd met 3-1 gewonnen en de thuiswedstrijd met 1-2 verloren, zodat reeds een halve eeuw geleden de Nederlandse en Belgische internatio nals tegen elkaar opgewassen bleken. Na zes wedstrijden was de stand gelijk. Op 21 december 1907 werd de achtste interlandwedstrijd gespeeld. E. H. la Capelle, Stom, Otten, Heyting, De Korver, Dolf Kesler, Welcker, Snethlage, Ruffelse, Thomee en Dozy gingen hiervoor naar Engeland, waar in Darlington tegen de Engelse ama teurs gespeeld werd. Het was jammer dat Beeuwkes weer niet beschikbaar was, maar men verwachtte veel van de nieuwe voorhoede met de sterren Welcker, Snethlage, Ruffelse, Thomee en Dozy. Ze kregen geen schijn van kans en het werd de grootste nederlaag uit de geschiedenis van het Nederland se voetbal. Met rust stonden we al ver achter (5-1) en in de tweede helft werd het een debacle, want de Engel sen wonnen met 12-2. De Nederlanders konden niet uit de voeten op het modderige veld en dat was juist wat de Engelse voetballers nodig hadden om ons elftal aan te to nen dat het nog heel wat te leren had wilde het internationaal meetellen. De troost kwam enkele maanden later toen een bezoek gebracht werd aan Antwerpen en de Belgen moesten er varen dat een 2-12-nederlaag tegen de Engelse voetbalkunstenaars onze natio nale team niet kon beletten de zuider buren met 4-1 te kloppen. Ook de thuiswedstrijd werd gewonnen (3-1) en op 10 mei 1908 werd voor het eerst een Frans nationaal elftal ont vangen. Het was een voorwedstrijd van de Olympische spelen, die in de zomer van 1908 in Londen gehouden werden. Ons elftal won met 4-1 en de schande van de zware nederlaag in Engeland werd met deze drie achtereenvolgende overwinningen een beetje uitgewist. De schande was dubbel groot geweest omdat onze nationale ploeg in Darling ton voor het eerst in de oranje shirts uitgekomen was, die nu al meer dan een halve eeuw gedragen worden. Bij gelovigen beweerden zelfs dat dit oranje ongeluk aangebracht had, maar na de overwinning op Frankrijk wa ren deze praatjes de wereld uit. Nederland had geluk bij deze Olympi sche spelen, want na de voorwedstrijd tegen Frankrijk kwam ons elftal zonder spelen in de demi-finale omdat de elf tallen van Bohemen en Hongarije weggebleven waren. We verloren met 0-4 van Engeland en wonnen met 2-0 van Zweden. Daarmee behaalde ons nationale team de 'derde prijs. In Stock holm en Antwerpen zou deze prestatie herhaald worden. Het succes van 1908 was niet alleen te danken aan de voet- balkunde van mannen als De Korver, Francken, Otten, Welcker, Snethlage en Thomee, maar ook aan de Engelse trainer Chadwick, die de spelers tot groter prestaties bracht. UITBREIDINGSPLANNEN. De burgemeester an Soestgelet op artikel 37, lid 3 van de Woningwet brengt ter openbare kennis, dat vanaf 22 juli 1959 gedurende 14 dagen ter secretarie voor eci ieder ter inzage liggen de hierondevermelde door de raad in zijn vergadering van 15 juli 1959 vastgestelde uitbreidingsplannen A. Partieel uitbrei lingsplan, regelende de bestemming in onderdelen van gron den gelegen aan de Maatweg B. Partieel uitbreidingsplan Soesterberg zuid-west, regelende de bestemming in onderdelen voor oe gronden gelegen tussen de navolgende wegen Kerklaan, Chr. Huygenslaan, 3imon Stevinlaan en fietspad Soesterber, ;-Zeist. Gedurende zes weken na afloop van die termijn kunnen de belanghebben den, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, b i gedeputeerde sta ten bezwaren tegei de plannen indie nen. Soest, 21 juli 1959. SCHAKEN. Niettegenstaande de warme zomer wordt er in de Soester Schaakclub fel gestreden. De topspelers geven elkaar niets toe en er zijn veel afgebroken partijen. Alleen de jeugdige speler Geij- tenbeek schijnt in slechte conditie te zijn, want hij heeft reeds drie nullen moeten incasseren. Het bestuur had juist op hem zijn hoop gevestigd voor het kampioenschap. Men mag aannemen dat zijn studie de oorzaak is van deze inzinking. J. K. v. Zijtveld heeft Vrouwe Fortuna op zijn hand. Hij staat momenteel aan de kop met 4 punten uit 5 partijen. Samsom, die reeds 3 jaar achtereen kampioen geweest is, zal het vermoe delijk dit jaar niet halen. Hij heeft 3 punten uit 2 partijen en 2 van zijn par tijen zijn afgebroken. Van Dijk en Van Munster vormen de middenmoot en van Schröder en Snijder is nog weinig positiefs te zeggen. De eerste heeft 1 punt uit 2 wedstrijden en 2 afgebroken partijen staan heel gunstig voor hem. Snijder heeft 1 punt uit 1 partij en met 3 afgebroken par tijen is van zijn positie al heel wei nig te zeggen. Hij moet nog tegen v. Zijt veld en als deze wint, dan kan hij al leen nog door Schröder benaderd wor den. Het is jammer dat D'e Regt, door zijn vertrek naar Zutphen, afgevallen is, want dit kostte Schröder een punt. De laatste uitslagen zijnBeuken Wamsteker V2-V2. LandmanBoesjes 1-0. Van ZuilenMud 1-0. Van Dijk Samsom afgebr. v. Zijtveld-Geijtenbeek 1-0. SchröderSnijder afgebroken. Eventuele nieuwe leden moeten er re kening mee houden dat op vrijdag 24 juli wel in het Oranje-Hotel geschaakt zal worden maar op vrijdag 31 juli niet. NATIONALE ORANJE-TENTOONSTELLING. In de oudheidkamer, Javalaan 1 te Baarn, is tot 20 augustus een nationale oranje-tentoonstelling, welke georgani seerd wordt door de Oudheidkamer der gemeente Baarn, ter gelegenheid van het feit dat H.M. de Koningin kortge leden 50 jaar geworden is en ter her denking van het 20-jarig bestaan van de Oudheidkamer, die in 1939 opgericht werd. Het uitzonderlijke van deze expositie is dat zij bijna uitsluitend bestaat uit voorwerpen die tot het bezit van het Koninklijk Huis behoren. Voor deze expositie was dan ook de toestemming van H.M. de Koningin nodig. De ten- Tijdens de volgende week, van 27 juli tot en met 1 augustus, gaat ons administratief en technisch personeel met vakantie, als gevolg waarvan ons blad op DINSDAG 28 en VRIJDAG 31 JULI NIET KAN VERSCHIJNEN. Wij verzoeken H.H. adverteerders hiermede rekening te houden. toonstelling is geopend van 2 tot 5 uur op maandag, woensdag en vrijdag en van 19-21 uur op dinsdag, donderdag en zaterdag. Op de expositie kan men onder meer een viertal portretten bewonderen, die uit opdrachten ontstaan zijn. Een schil derij van H. M. de Koningin van Char les Eyck, een portret van Wijlen Konin gin Emma van H. Josselin de Jong, een portret van wijlen Prins Hendrik, ver vaardigd door de bekende schilder Wil- ly Sluiter en een portret van H. M. Koningin Wilhelmina, door Willy Mar- tens in 1889 vervaardigd, zijn op deze expositie te zien. Er zijn prachtige gouden en zilveren dozen, geschenken aan het Koninklijk Huis uit vroeger jaren en men kan kunstzinnig uitgevoerde sleutels, hamers troffels enz. bewonderen, die geschon ken zijn bij plechtige openingen van gebouwen door leden van het Konink lijk Huis. Men ziet op de expositie de eerste schoentjes van Prinses Wilhelmina en van Koningin Juliana, medailles, pen ningen en vele voorwerpen die betrek king hebben op het Oranjehuis. Er zijn wandborden maar ook vele foto's en de meeste hiervan zijn nooit gepu bliceerd. De expositie omvat een periode van bijna 80 jaar daar de geboorte van prinses Wilhelmina in 1880 als uit gangspunt voor deze tentoonstelling genomen is. BROMMFIETSSUCCESSEN IN VREESWIJK. Zes leden van de Soester Bromfiets club hebben deelgenomen aan een rit, georganiseerd door de Vreeswijkse bromfietsclub. In totaal waren er 30 deelnemers en de teamprijs werd ge wonnen door de Soester Bromfietsclub. J. Grift won de eerste prijs met 60 strafpunten, J. v. d. Bank was derde met 70 strafpunten en C. Kraay werd vierde met 75 strafpunten. BIERTAPWEDSTRIJDEN. Aan de biertap wedstrijden voor het district Amersfoort en omstreken, wel ke donderdag a.s. in Amersfoort gehou den worden, hebben zich uit Soest de heren R. Bergers, S. Vonk, A. Verkerk, A. J. Stalenhoef en het echtpaar C. Butzelaar opgegeven. Bij een gunstige uitslag volgt deelna me aan de wedstrijden om het lands kampioenschap, die in oktober in Am sterdam worden gehouden. DOLLE KOE. Een koe van slager O. werd dol en hij richtte veel schade aan in tuinen aan de Van Straelenlaan. Verschillende dappere mannen begonnen te jagen op het gevaarlijke dier en toen het zich vastgelopen had kwam iemand van het abattoir en schoot het dood. DRIE AANRIJDINGEN. De echtparen G. C. K. en A. C. L. stonden te praten op de Birkstraat, ter hoogte van café Westemeijer. Over het fietspad kwam uit de richting Soest- dijk de bromfietser K- V. De heer A. C. L. stapte op zijn fiets en reed weg, terwijl zijn vrouw even wachtte om de bromfiets te laten passeren. Blijkbaar stond zij iets met haar rijwiel op het fietspad, want de brommer reed haar ondersteboven. Zij kreeg een hoofd wond, evenals de bromfietser, die in de berm terecht kwam. Fiets en brom fiets werden beschadigd. H. v. L. uit Bussum passeerde op het rijwielpad van de Soesterbergsestraat twee fietsers, ter hoogte van de Denne- weg. Van een aanrijding bleek achteraf niets, maar v. L. viel toen hij de fiet sers voorbij was. Hij liep schaafwon- Er gaat praktisch geen dag voorbij, en dit zal bij u wel hetzelfde zijn, of er wordt aan de bel getrokken door de ondernemende jeugd, die om oude kranten vraagt. We hebben kinderen aan de deur ge had die papier inzamelden voor de padvinderij, voor het inrichten van een speellokaal, voor een speeltuin en nog een paar doeleinden, die allemaal erg verantwoord klonken. Of dat altijd wel helemaal waar was, daarin verdiepten we ons niet zo erg, want per slot wilden we ook wel graag van die krantentroep af. De vraag is, of we er wel verstandig aan gedaan hebben al die „goede doelen" maar voor zoete koek te slikken, want nu blijkt uit een verhaal van een dorpsgenote, dat er ook knapen zijn, die oude kran ten ophalen om uit de opbrengst ijs en snoep te kopen zoals zij, na grondige ondervraging, zelf beweerden. Wanneer de kinderen voor, laten we zeggen, hun school oud papier verzame len, zullen ze, om een goede beurt te maken, hun best doen. Wanneer ze ver zamelen „voor eigen rekening" om snoep te kopen natuurlijk ook, maar dan gaat het blijkbaar op een hardnek kiger, vasthoudender manier. Toen tenminste onze dorpsgenote zei, geen kranten voor dit doel te geven, werden de kereltjes onhebbelijk, gingen schelden en ontzagen zich zelfs niet de dame haar eigen grint naar het hoofd te gooien. We nemen nu maar aan, dat deze knulletjes niet dik ge zaaid zijn, maar ik geloof toch dat we er verstandig aan doen een klein beet je uit te kijken aan wie en voor welk doel we ons papier weggeven. Het standpunt van de dame die geen kran ten gaf om van de opbrengst snoep te kopen, acht ik in ieder geval juist. Het verzamelen voor een goed doel, in de geest als boven omschreven, juich ik toe en ik hoop dat de jeugd er mee doorgaat, maar ik meen, dat bestuurders van verenigingen en onderwijzers, onder wiens supervisie het verzamelen plaats heeft, er goed aan zullen doen aan de verzamelende jeugd een briefje mee te geven waarop staat waarvoor de inzameling wordt gehouden. Wij, het publiek, zullen er goed aan doen de heertjes te vragen, hun briefje te tonen. Het op slinkse wijze goederen inzamelen om aan geld te komen kan tot erge dingen leiden en dat moeten wij voor komen. H. OEKMAN. den op en zijn kleding werd beschadigd. Uit de Eemstraat kwam L. v. d. K., met zijn bromfiets en hij reed de Kerk straat in. Op hetzelfde moment kwam de motorrijder G- de W. uit de Peter v. d. Breemerweg en hij sloeg rechtsaf om in de richting van Soesidijk te rij den, waar hij woont. Bromfiets en mo tor botsten en zij werden beschadigd. PRETTIGE LANDGENOTEN. Twee duitse jongens troffen in Amers foort twee jeugdige landgenoten, die, evenals zij, op de fiets door ons land trokken. Met z'n vieren gingen ze naar Soest en bij een boer mochten ze in het hooi slapen. D'e twee, die een mooie fiets hadden, sliepen rustig, toen de andere twee, in het bezit van oude rij wielen, er op de mooiste karretjes vandoor gingen. De politie werd ge waarschuwd en verschillende grenspos ten zijn ingelicht over deze vreemde diefstal. De gedupeerden gingen op de oude fietsen verder. KORFBAL. Als onderdeel van het sportfestival zijn in Soest en Soesterberg korfbalwed strijden gespeeld. K.V.O. uit Soester berg won met 9-7 van S.T.C. en met 5-3 van E.D.O. S.T.C. verloor met 3-5 van E.D.O. Op initiatief van de Soester Sportfede ratie is er een bijeenkomst geweest van bestuursleden en enkele leden van de korfbalverenigingen E.D.O. en S.T.C. om te trachten tot een fusie te komen. Op veel punten werd overeenstemming bereikt, maar toen E.D.O. er op stond de nieuwe combinatie eveneens E.D.O. te noemen werden de besprekingen af gebroken. S.T.C. wilde graag conces sies doen wat de organisatie en de kle ding betreft, maar zij eiste een nieu we naam voor de combinatie en E.D.O. voelde hiervoor niets, zodat de fusie voorlopig van de baan is.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1