METS De straat waarin U woont. Gaat U op vakantie? Kic4~ Mobil Service 2 IT Va Receptie, bruiloft of diner A. B. KOPPEN BURGERLIJKE STAND SOEST. De Soester Brandweer is paraat. BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool GARAGE STAM DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD Ir. Menkolaan. Ir Henri Sylvain Nico Menko was de eerste Soester verzetsstrijder, die ge arresteerd werd en in een Duits kamp omkwam. Hij heeft in de Bosstraat en Lange Bergstraat gewoond en werd ge boren in 1895. Inspecteur Schreuderlaan. Inspecteur Aris Frederik Schreuder was korpschef van de Soester politie van 1928 tot 1942. Hij werd door de Duit sers gearresteerd en kwam om in het Duitse Neuengamme. Hij wordt ieder jaar herdacht op 4 mei bij een plech tigheid in het politiebureau. Julianalaan. Op 30 november 1911 besloot de Soes ter gemeenteraad deze laan Juliana- weg te noemen. Enkele jaren later werd het Julianastraat en op op 9 decem ber 1936 Julianalaan. De bezetters kwa men en zij verkeerden in de mening dat zij de oorlog tegen Rusland wel zouden winnen als zij hier de straat namen veranderden en verboden namen van levende leden van het Koninklijk Huis te gebruiken. In 1942 werd de Julianalaan dan ook Louise de Coligny- laan. Op 6 mei 1945 voerde burgemees ter Des Tombes de oude naam weer in. Julianaplein. Heette van 3 februari 1942 tot 6 mei 1945 .Louise de Colignyplein". Kerkdwarsstraat. Deze naam werd op 14 mei 1915 ge geven en de reden is duidelijk. Kerkpad. Dit is een hele oude naam, die echter pas in 1911 officieel werd. Het Kerk pad werd vroeger ook wel Dorpsvoet pad genoemd. De bewoners hebben in 1930 om de naam Kerklaan gevraagd omdat ze die naam wat sjieker von den, maar dit is afgewezen door het gemeentebestuur omdat het Kerkpad nu eenmaal meer van een pad dan van een laan weg heeft. VERHUURINRICHTING STAAT VOOR U KLAAR '•met tafelzilver, tafellinnen, stoelen, tafels, serviezen, glaswerk, bars enz. Gratis thuisbezorgen. Baarn - Dalweg 18 - Telef. K 2954-3567 Depot: A. VRAKKING, Beetzlaan 4, Telefoon 2223. Dan eerst naar METS. Daar vindt U een grote sortering PICK-NICK ARTIKELEN. Van Weedestraat 54 Telef. 2404 METS, ALLES VOOR UW AVONDJES. GEBORENEllen Astrid, dochter van G. van den Hoek, scheepswerktuigkun- dige en A. V. Uhlenbeck, Regentesse- laan 12. Jan Andries, zoon van P. H. Schaafsma, timmerman en J. W. Hart, Gen. Spoorstraat 16. Willem Johan, zoon van W. van Sonsbeek, ma troos en H. J. Wesseling, Eigendom weg 36. Danielle Desirée Maria, dochter van F. M. van den Brink, koopman en J. M. T. Potjes, Dr s Ja- cobstraat 28, Aaltje Margien, dochter van A. Ras, Militair en M. Klunder, Plesmanstraat 42. Johannes Chris- tiaan Maria, zoon van I- F- A. Jansen, boekhouder en A. C. M. Koelink, van Lenneplaan 3. Catharina Cornelia Maria, dochter van A. J. Gerreman, mi litair en G. A. Verschoor, Koninginne- laan 83. Alida Maria Johanna, doch ter van A. A. H. Preusser, militair en A. T. J. Jansen, Postweg 31. George Fredrik, zoon van J- G. Knijnenburg, werktuigbouwkundige en A. M. Bibo, Kampstraat 3a, Baarn. Ingrid, doch ter van J- van der Weijden, administra teur en C. G. Rijkhoek, Heemskerklaan 17, Baarn. Annelous, dochter van R. Dollekamp, werktuigbouwkundige en M. W. Grotjohann, Frans Halslaan 47, Baarn. Rebina Patricia, dochter van M. J. Klokman, militair en R. W. J. Laferte, Ant. van Leeuwenhoeklaan 65. Annelies Frederieke, dochter van V. F. Silva, zonder beroep en S. van Eek, Amersfoortsestraat 91. ONDERTROUWD Klaas Hoogsteen, predikant, Voorstraat 3, Staveren en Jansje de Wilde, zonder beroep, Krom- meweg 19. Cornelis Hendrik van der Heijden, assistent-verkoopleider, Veld maarschalk Montgomeryweg 29 en Sas- kia Veenendaal, kleuterleidster, Hilde- brandlaan 6. Jan de Jonge bakker, Verlengde Kolonieweg 1 en Dora Jo hanna Klomp, zonder beroep, Heide weg 20. Theodorus Johannes 't Lam, kantoorbediende, le Weteringpad 5 en Iebeltje Dijkstra, hulp in de huishou ding, Koninginnelaan 166. GEHUWD Hendrikus van der Kaden, drukker, Laanstraat 46 en Margaretha van Rouwendaal, zonder beroep, Laan straat 46. OVERLEDEN Richarda Hendrika Wil- helmina Brouwer, 8 jaar, Lange Brink- weg 53. Jelke Kuurstra, 56 jaar, zonder beroep, gehuwd met B. Brands- ma, Putsebocht 136B, Rotterdam. Roelof Bijster, 67 jaar, huisschilder, weduwnaar van A. Fiege, Newtonstraat 26, Eindhoven. Kerkplein. Het Kerkpad begint bij een protestantse kerk en loopt langs een katholieke, dus men kan er over twisten welke kerk aanleiding tot de naam geweest is, maar bij het Kerkplein daar geen sprake van, want het ligt voor de Pe trus- en Pauluskerk. Kerkstraat. Een oude naam, gegeven aan de straat die langs de Oude Kerk loopt. Klaarwaterweg. Men heeft wel eens gedacht dat er een familie Klaarwater geweest is, waar van de naam gebruikt is voor deze weg, maar waarschijnlijker is de lezing dat deze naam gegeven is omdat het veen in de winter volstroomde met helder water. Klein Engendaalweg. Op 31 oktober 1917 zo genoemd naar huize Klein Engendaal. Er was ook 'n Klein Engendaalschool en dit werd la ter v. d. Huchtschool. Koekoekweg. Zo genoemd in juni 1934 omdat die naam goed paste bij Zwaluwenweg, Vinkenweg en alle andere vogels, die hun namen beschikbaar stelden voor straten in Soestdijk. Kolonieweg. Genoemd naar het koloniehuis Trein 8.28, gesticht door het initiatief van de reizigers, die een halve eeuw geleden dagelijks met deze trein van Amster dam wegreden. Zij waren begaan met het lot van de bleekneusjes en dit ko loniehuis was het gevolg hiervan. Vroe ger heette de Kolonieweg Schapenweg. Koninginnelaan. Tot 20 maart 1929 Veenhuizerstraat ge heten, maar de bewoners hielden niet van die naam omdat Vee2ihuizen toen berucht was als het oord waar land lopers terecht kwamen. De naam'kwam echter niet van Veenhuizen, maar van het veenhuis op het landgoed Eiken horst. Daar werd het veen als turf op geslagen voordat het door de Praam gracht vervoerd werd. De naam Veen huizerstraat ontstond op 30 november 1911. weest dat vijfmaal uitgerukt moest worden en weekends waarin tienmaal brand op verschillende plaatsen bestre den moest worden. Urenlang waren de commandant, de ondercommandant, brandmeesters en manschappen in touw en dit deden zij voor niets. Wie lid is van de vrijwillige brandweer moet het blussen als een dienst aan de gemeen schap, als een sport of als een hobby beschouwen, want niemand kan iets in rekening brengen. Er zijn er weinig die dit weten, maar die mevrouw, die vorige week de commandant opbelde, wist het wel en zij schonk de brandweer 25 gulden omdat zij respect had voor de wijze waarop onze ge meente en het natuurschoon dat er deel van uitmaakt, beschermd worden. Bij deze gift sprak ze de wens uit dat meer mensen zullen beseffen wat wij te dan ken hebben aan een parate brandweer in deze ongewone droge periode. Aan het begin van dit jaar maakte de commandant van. de brandweer op de jaarvergadering bekend dat 1958 een bijzonder gunstig jaar geweest was met een minimum aantal branden. Er was slechts 35 maal uitgerukt en daarvan en Uw auto wordt tot in de (smeer) puntjes verzorgd Sinds mensenheugenis hebben we niet zo'n droge zomer beleefd als die van 1959 en wat dit betekent voor de Soes ter vrijwillige brandweer kan men in de couranten lezen. Er zijn dagen ge- C/2 gQ Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Geef hem een doorsmeerbeurt bl] Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - Telefoon 2850 slechts negenmaal voor bos- en heide brand. Het beeld van 1959 tot heden is heel was ongunstiger, want na een half jaar is reeds 53 maal uitgerukt en hier van gold het optreden van onze vuur- bëstrijders meer dan 30 maal bos- en heidebrand. Soms had het er veel van weg dat een pyromaan aan het werk was, maar alleen die gelijktijdig op Foekenlaan en Berkenlaantje woedden zijn waarschijnlijk aangestoken. Op an dere plaatsen hebben de uitzonderlijke droogte en onvoorzichtigheid samenge werkt om branden te veroorzaken waar van men aanvankelijk aannam dat ze aangestoken waren. Deze onvoorzichtig heid en nonchalance bij het gebruik van vuur treft men het meest aan bij stede lingen, die vaak geen notie hebben van de gevolgen die het weggooien van een brandende lucifer of een eindje sigaar of sigaret kan hebben. Soester inwo ners zijn hiervan maar al te goed op de hoogte en zij zijn dan ook voorzich tiger. Wanneer een brand gemeld wordt dan zal slechts zelden de sirene gaan loeien. D'it gebeurt alleen bij uitslaande brand. In andere gevallen krijgt de onder commandant een telefoontje van de politie en hij verdwijnt zo snel moge lijk, nadat hij de commandant telefo nisch gewaaschuwd heeft. Zijn vrouw belt direct alle brandweerlieden op die telefonisch bereikbaar zijn en voordat zij daarmee klaar is rijdt de eerste ne velspuit al uit. Tussen het alarm en het arriveren van de eerste blussers bij de brand verlopen gewoonlijk maar en kele minuten. Soest is een buitengewoon kwetsbare gemeente waar het branden betreft. Veel bos en hei, meer dan 500 hooi bergen, dus kans te over op branden. Van die 500 hooibergen is er dit jaar nog pas 1 in brand gegaan, maar dat is echt niet te danken aan de onoplettend heid van de boeren, want slechts door peiling van de brandweer kan geconsta teerd worden of er gevaar is. Als dit inderdaad het geval is dan volgt de op dracht de hooiberg uit elkaar te halen en enige tientallen malen is dit al ge beurd. Het was niet altijd prettig voor de landbouwer of de veehouder die dit lot trof, maar een brandende hooiberg is nog veel onplezieriger. Het is met die vrijwillige brandweer eigenlijk een heel vreemd geval. Nie mand kan de commandant, de onder commandant, de brandmeesters en de brandweerlieden verplichten thuis te blijven omdat er kans op brand is, maar deze vrijwilligheid sluit een groot verantwoordelijkheidsgevoel niet uit, want altijd is de brandweer paraat en terwijl anderen in het natuurbad lig gen of erop uittrekken gaan de Soes ter brandweerlieden voor niets branden te lijf, die vaak niet mis zijn. En dat doen ze dan op de meest radi cale wijze door de vlammen tegemoet te gaan. Het zou heel wat eenvoudiger zijn om achter de brand aan te sukke len, maar de strijd wordt niet gemeden en de strijd heeft het meeste succes als men de vijand onbeschroomd te gemoet treedt. Dan kan gebeuren wat in Soest nu al enige tientallen malen gebeurd is. Dan wordt een brand, die bijzonder gevaarlijk lijkt, in heel korte tijd bedwongen. Het jaar 1959 is pas voor de helft om 60. David was de eerste dagen niet in staat Dora Spenlow te spreken te krijgen. Hij zette zich over zijn zorgen betreffende haar houding heen en reis de allereerst naar Canterbury, waar hij door zijn oude rector hartelijk ontvan gen werd. Een volle middag spraken zij samen en de rector was meteen be reid David enig werk op te dragen. „Het is evenwel niet zoveel, dat je er een dagtaak aan hebt, David", zei hij, „maar in de avonduren zou je je er mee kunnen bezighouden, neem ik aan". „Natuulijk", antwoordde David, „ik ben al erg blij, dat ik iets heb. U begrijpt, dat ik ook probeer een of ander baantje voor overdag te krijgen. Als dat lukt kan ik het werk voor u 's avonds best er bij doen, meneer". De volgende dag liep hij bij Traddles aan, die ook al een idee had en niet zo'n slecht denkbeeld. „Probeer het eens als Kamer-steno graaf", ried hij David aan, „het is geen gemakkelijk baantje, maar het betaalt niet slecht en ze kunnen best mensen I gebruiken" ,,Is stenografie leren moeilijk informeerde David, „Voor jou niet", antwoordde zijn vriend, „jij hebt zo'n puik stel hersens, dat gaat je I vast net zo vlot af als het leren van iets anders. Je kunt het eens proberen in elk geval". Traddles nodigde David uit om eens een avondje langs te komen. „Micawber heeft eindelijk dat gevonden waar hij al zo lang op aasde" grinnikte Traddles „dat „wat-hem-er-met-een-slag- bovenop-helpt". Hij gaat verhuizen en ik moet ergens anders onderdak. Nou, ook zo erg niet. Kosthuizen genoeg. In elk geval zal hij het reusachtig vinden als je ook komt op zijn feestje. Maar je moet maar niet vragen, wat hij gaat doen want hij is zo zwijgzaam als een oester." Inderdaad vertelde de anders zo los lippige Micawber niets van zijn plan nen toen de grote avond was aangebro ken. „Jongens", riep hij uit met een ge loofwaardige eerlijkheid in zijn stem „Jongens, vrienden, mag ik wel zeggen, laten we eerst eens afwachten wat het wordt. De oude Micawber heeft al zo vaak het lid op de neus gehad, dat hij niet voor de zoveelste maal in z'n hemd wil komen te staan. Het enige wat ik jullie kan vertellen is dat we vertrek ken naar Canterbury, waar ik een goe de vriend heb, die me vooruit wil hel pen en laat het jullie gezegd zijn ditmaal komt Micawber boven Jan Terwijl de anderen lachten en hun gla zen hieven vloog de vraag door Davids hoofd wie die goede vriend in Can terbury toch mocht zijn. Het was al jaren geleden, dat hij Heep met Micaw ber door de straat had zien wandelen, maar wie weet was het contact tussen de onbetrouwbare klerk en deze naieve en spontane doch onnakende man blij- ve bestaan. Hij durfde er evenwel niets over te vragen en toonde geen spoor van verwondering over Micawbers woorden. Zelfs glimlachte hij toen hij zag, dat de gastheer met een plech tig gebaar aan Traddles een met veel zwierige krullen ondertekende schuld bekentenis overhandigde voor een be drag, dat hij in de loop der laatste maanden van zijn kostganger had ge leend. „Alles komt goed. Traddles", riep Micawber, „binnenkort heb je het geld ouwe jongen, maak je geen zorgen alsjeblieft. Ik ben zo safe als de bank om het zo eens uit te drukken de tijd van zorgen en piekeren is einde lijk voorbij". Het gezicht van zijn vrouw drukte evenwel een andere opinie uit en David was begaan met haar lot want in armoe leven is geen pretje en helemaal niet als je een man hebt, die iedere dag slagzinnen de lucht in blaast over een gouden toekomst. dus men kan nu nog niet spreken van een record-jaar op het gebied van uitrukken en blussen, maar de jaren 1950 tot en met 1958 zijn al overtroffen of het is bijna gebeurd. In ieder geval wat de ruim 30 bos- en heidebranden betreft. Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren wil het aantal bos- en heidebranden van 1949 (86) en het totaal aantal branden van 1949 (139) overtroffen worden. Dit was een re cordjaar. De Soester brandweer is paraat en al gemeen wordt het werk gewaardeerd. Dit kwam kortgeleden nog tot uiting in de raad, toen ten onrechte in de pers vermeld stond dat de Soester brand weer bij de gemeentegrens rechtsom keert gemaakt had omdat bleek dat er brand was op Zeister grondgebied en niet in onze gemeente. Inderdaad keerde één wagen om, maar de andere ging aan het werk en nam een groot deel van het blussingswerk voor zijn re kening. Vrijwillig, enthousiast en gra tis, zodat die dame iets heel prettigs deed toen ze de brandweer 25, schonk uit dankbaarheid voor het werk dat verricht wordt in de strijd tegen onze grootste vijand in de droge zomer van 1959. AUTOTOCHT VAN DE BEJAARDEN KRING DER U.V.V. Weer hebben de leden van de U.V.V.- bejaardenkring een jaar gespaard voor het uitstapje dat in de zomer plaats vindt en vrijdag zijn zij met twee auto bussen een dag uit geweest. 's Morgens om 9 uur werd gestart en Harderwijk was het eerste doel. Daar werd aan het strand de koffie gebruikt die door de U.V.V. aangeboden werd. Van Harderwijk naar Apeldoorn, waar voor het gebruiken van de lunch het bekende restaurant de Julianatoren uit gezocht werd. Diverse attracties boden hier ontspanning in velerlei vorm. Over Voorthuizen, Hoevelaken, Laren en Hilversum ging de tocht naar Loos- drecht, waar opnieuw door de U.V.V. een consumptie aangeboden werd. Het was prachtig weer voor een boot tocht en de deelnemers hebben hiervan dan ook bijzonder genoten. Het besluit van deze prettige dag be stond uit een diner in restaurant Eem- land, waar dank gebracht werd aan de dames van de U.V.V. die de tocht ver zorgd hadden en in het bijzonder aan mevr. Kruik-De Man, die steeds alle voorbereidingen treft. Met een harte lijk applaus werden deze dankwoorden door de bejaarden onderstreept. DUINKIKKERS 2 VERLIEST. Het tweede team van de Duinkikkers (heren) verloor gisteravond in het na tuurbad met 0-4 van V.Z.C. 3 en daar mee werd dit Veenendaalse team kam pioen. ONGEVAL DOOR VOETBALLEN. Op het terrein naast de Lichthoek aan de Parklaan voetbalden jongens van een buurtvereniging uit Schiedam, die hier logeren. De bal kwam op de Parklaan terecht voor de bromfiets van H. H. uit Soest. Hij viel en werd aan gezicht en handen gewond. De brommer werd beschadigd. De buurtvereniging zal de schade ver goeden. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 177 big gen in prijzen van 50.tot 60,en 9 drachtige zeugen van 375,tot 550,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks. Hoendereieren van 12, tot 13,Middenprijs 12,50. Prijs per kg 2,02 op basis van 62 gram. SUCCES VOOR OLYMPIA. We zijn gewend aan Olympia-successen, maar meestal komen die van de wan delgroepen. Het afgelopen weekend was het echter de drumband, die, onder lei ding van de heer Kammenga, een opval lend mooi resultaat behaalde. Er werd deelgenomen aan een drumband-con cours in Twello en Olympia behaalde in de eerste afdeling een eerste prijs. Daarmee ging de band over naar de af deling uitmuntendheid. Vele ouders en andere belangstellenden wachtten de drumband op bij het bus station in Soest-Zuid en de drumband van P.V.O. bracht de overwinnaars hulde. Met vliegende vaandels en slaande trommen werd hierna een tocht door Soest-Zuid gemaakt. EXCURSIE. Een dertigtal leden van de afdeling Soest der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft vrijdagavond, onder leiding van de heer H. C. van Heivoort, een excursie gemaakt naar de kwekerij voor vaste planten van de firma Van Drie in Amersfoort. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot E. C. de Lange slaagde aan de zeevaartschool „De Ruy- ter" te Vlissingen voor het diploma scheepswerktuigkundige B.M. ƒ7,50 GESTOLEN. Een veertienjarige jongen ging zwem men in het Soester Natuurbad en hij was zo dom 3 rijksdaalders te laten zit ten in zijn jasje dat opgeborgen werd in de noodgarderobe. Toen hij zich aan kleedde was het geld weg.

Soester Courant | 1959 | | pagina 2