30 J ILI - AMETHYST Stijgend tekort aan rekreatiegebied. Dc komende raadsvergadering, BRAM)WEER TELEF. 3 3 3 3 IN DE HOEK. Tijdige inzending van advertenties. VRIJDAG 24 JULI 1959. 37e JAARGANG no. 56. SOESTER (fjOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per peet 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Vooral in deze weken, waarin het grootste aantal werknemers vakantie heeft, bemerkt men eerst goed hoe vol ons land is. Ook al gaan er duizen den naar het buitenland, een veel gro ter aantal blijft binnenslands en wordt vermeerderd met tienduizenden uit Duitsland en andere omliggende lan den. De gehele kuststrook is van het noordelijkste tot het zuidelijkste punt je propvol, zelfs op de kampeerterrei nen kan er vaak geen tent meer bij. In de bosrijke streken mag het iets minder zijn, doch ook daar trekken de drommen uit de randstad Holland langs de wegen en de fietspaden en strui kelt men in het bos over de mensen. Deze enorme drukte in een paar weken toont aan, dat de vakantiespreiding nog lang niet ver genoeg is doorge voerd. Men zal het land daardoor niet, zoals nu, in twee of drie moten moeten verdelen, doch in meer en kleinere delen. Ons aantal inwoners blijft stijgen en de noodzaak tot meer spreiding zal dus steeds groter worden. Want aan het tjokvolle strand, in de van men sen wemelende bossen, is vooral voor de ouderen geen voldoende rust meer te vinden en is het voor hen geen ge noegen meer. De grote drukte in de voor vakantie meest geëigende plaatsen en plekken toont ook aan hoe weinig volwaardig recreatiegebied ons nog maar gelaten is. We hebben in de loop van enkele decennia veel bos en hei zien verdwij nen, water- en duinterrein zien krim pen, omdat het opgeëist werd voor cul tivering van de grond of voor bebou wing of industriële doeleinden. Intussen breiden de steden zich uit tot onafzienbare vlekken en moeten de bewoners daarvan steeds grotere rei zen gaan maken om nog ergens in de vrije natuur te kunen komen. Buiten de vakanties zijn velen al gedoemd om in hun vrije uren op straat of op balkonnetjes een beetje frisse lucht te zoeken, zonder dat zij nog iets on dergaan van wat de natuur ons biedt. Al die grotestadbewoners weten geen beuk meer van een eik te onderschei den, geen merel van een vink, geen tarwe meer van rogge, geen boter bloem meer van een paardebloem. Want als ze er 's zondags nog eens per fiets of brommer op uittrekken, dan komen ze niet verder dan de berm van een of andere straatweg, al blij even „buiten" te zijn. Ook bestuurlijk worden de steden te groot. Met stelt al wijkraden in om de belangen der aan de buitenkant der steden gelegen wijken bij het stadsbe stuur levendig te houden, want de ge meentelijke diensten kunen alle noden en behoeften nauwelijks meer overzien. De steenmassa's waartussen honderd duizenden, straks miljoenen mensen bijeen hokken in nauw uitgekiende flatjes, biedt hen geen enkele natuur lijke ontspanning. Gaan ze er 's zon dags op uit, dan kunnen ze niet te ver en in het kleine stukje recreatiegebied, dat nog even buiten de grote steden aanwezig is, vinden ze dan al tiendui zenden anderen. De behoefte aan meer recreatiegebied stijgt met de vermeerdering der bevol king en het schijnt alsof de makers der uitbreidingsplannen daar te weinig re kening mee hebben gehouden. Men is thans in het stadium, dat er telkens weer wat recreatieterrein wordt opge offerd aan stadsuitbreiding of indu strieterrein. Alleen de nieuw te winnen IJsselmeer- polders zullen straks nog een moge lijkheid bieden om weer wat recrea tiegebied te doen ontstaan. Maar dan zullen de nationale planmakers tot het inzicht moeten komen, dat een nieuw bos voor onze levensbehoeften min stens zo nodig is als nieuwe akkers en weiden. Dan zal men in die nieuwe polders een brede strook moeten reser veren voor recreatie. Het zal nog vele jaren duren eer zo iets zelfs maar mogelijk is en des te groter zal dan de behoefte er aan zijn. Laten we hopen, dat de plannenmakers dat bijtijds zullen inzien. KANTOOR VOOR GEMEENTEWER KEN EN VERBETERING NATUURBAD Op 29 juli zal er een raadsverga dering gehouden worden waarop slechts twee punten ter sprake ko men het bouwen van een nieuw kantoor voor de dienst gemeentewer ken en de verbetering van het natuur bad. Het kantoor van gemeentewerken vol doet helemaal "niet meer aan de eisen welke hieraan gesteld mogen worden. Het geeft geen geoutilleerde werkruim te aan de ambtenaren van deze dienst, er is geen kamer voor de wethouder van openbare werken, geen conferentie- ruimte, geen archiefruimte, geen type kamer, geen wachtkamer voor het publiek en ook de adjunct-directeur moet het zonder een eigen kamer doen. Enkele jaren geleden zijn twee afde lingen, n.1. de landmeetkundige dienst en de afdeling nieuwbouw verhuisd naar de Middelwijkstraat. Dit was een noodoplossing, waarmee lang niet alle moeilijkheden opgelost waren, want de outillage aan de Middelwijkstraat vol doen evenmin. Daarbij komt dat huis vesting van verschillende afdelingen in twee gebouwen een vlotte gang van zaken niet bevordert. Er is overwogen of verbouwing uit komst zou kunnen brengen, maar dit brengt veel te hoge kosten met zich mee en een bevredigend resultaat zal niet te bereiken zijn. Daarom is een plan gemaakt voor de bouw van een I nieuw kantoor. In dit plan zijn de vol gende vertrekken opgenomen kamers voor de wethouder, de directeur, de ad junct-directeur en voor het houden van besprekingen. De kamer van de direc teur en de conferentiekamer kunnen bij grote bijeenkomsten gebruikt worden I omdat tussen deze beide vertrekken een afscheiding van harmonicadeuien zal worden aangebracht. Er komen kan toorlokalen voor de administratie, de registratuur en de boekhouding, kan toorruimte voor de afdeling bouw- en woningtoezicht, tekenkamers voor de afdeling weg- en waterbouwkunde, bouwkunde en de landmeetkundige dienst en een archiefruimte. Boven dien komt er een garage, een rijwiel stalling, een ruimte voor de centrale verwarming, een ruimte voor het maken van maquettes en het bewaren van monsters. Ook de afdeling onderhoud en plantsoenen krijgen eigen vertrekken. Het gebouw zal uit drie verdiepingen bestaan. |Het nieuwe kantoor zal aan de Middel wijkstraat komen. Aan de voorzijde zal voldoende parkeerruimte vrijgehou den worden. Er is over gedacht voor dit kantoor een plaats te kiezen in Soest-Centrum, het deel dat in de toekomst bestemd zal worden voor bijzondere gebouwen, maar er zullen nog jaren voorbijgaan voor aan dit nieuwe deel van Soest begonnen wordt en het is niet mogelijk zolang te wachten. Het kiezen van de Middelwijkstraat houdt verband met de centrale ligging die het gebouw zal hebben, terwijl de werf van gemeentewerken dan op niet te grote afstand zal liggen, zodat er geen tijd verloren gaat. Ook het eveu- j tueel omleggen van de rijksweg zal niet van betekenis zijn voor de centrale ligging, want de hoofdweg zal van groot belang voor het locale verkeer blijven. Het gebouw zal architectonisch aan gepast worden aan de huizen in de om geving. Er zal met een eventueel nodige vergroting bij uitbreiding van het in wonertal rekening gehouden worden. Deze uitbreiding zal op eenvoudige wijze mogelijk zijn. De kosten van bouw en inrichting plus centrale verwarming worden geraamd op 625.000,Daarbij komen dan 58.000,grondkosten. Het college stelt de raad voor krediet voor de bouw van dit kantoor te verlenen. Het ligt in de bedoeling het oude ge bouw in te richten als magazijn, kan toorgebouw voor de dagelijkse opzich ters en schaftlokaal. De verbetering van het natuurbad is reeds ter sprake gekomen in de raad. Er is 20.000,krediet verleend voor het maken van een schetsplan. De kos ten voor de vernieuwing werden op 7 ton geraamd, maar het ziet er naar uit dat het meer zal gaan kosten als het oorspronkelijke plan aangehouden wordt. Het huidige bassin, dat elfduizend vier kante meter is en 18 miljoen liter wa ter bevat, zal plaats maken voor drie kleine bassins, die samen slechts 3 miljoen liter water zullen bevatten. Een zuiveringsinsta"atie zal er voor zorgen dat het water dagelijks enkele malen gereinigd wordt en met een stof zuiger zullen de bodems van de bassins schoongehouden worden. De badmeesters zullen vanuit glazen hokjes op betonnen palen toezicht kunnen houden. Er ko men nieuwe gardarobes en het ligt in de bedoeling dat er tribunes komen voor wedstrijden. De sportakkomodatie zal eveneens uitgebreid worden. Bin nenkort zal de raad besluiten of het plan in de huidige vorm doorgang zal vinden. OPBRENGST E.H.B,O.-COLLECTE. De collecte, gehouden door en ten bate van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Vereniging voor Eerste Hulp Bij On gelukken, heeft opgebracht 740,74. PROGRAMMA DUINKIKKERS. Hedenavond speelt Duinkikkers 1 uit tegen U.Z.S.C. 1 en morgen vindt in het natuurbad een waterpolotournooi plaats. Maandagavond speelt Duinkikkers 1 thuis tegen Sedna 1 en Duinkikkers 2 speelt uit tegen Woelwaters 1. Op vrij dag 31 juli speelt het derde team van Duinkikkers in Doorn tegen Woestduin 3. Maandag 3 augustrs vinden er in het natuurbad wedstrijden plaats tegen teams van Sedna en Wilskracht en daarmee is de zomercompetitie ten einde. GESLAAGD. De volgende leerlingen van de Openbare U.L.O.-school slaagden voor hun eindexamen Voor het diploma A (met wiskunde) L. Klaar, B. Busch, R. Overhoff, C. Reiche, C. de Vries. Voor het diploma A (met middenstands diploma) G. J. Adams, J. van Ginkel, K. Mörsing, A. Bos, P. Heupers, B. Maat, C. Putters, H. Spijk. Voor diploma B B. Prins, F. Tabois. Voor het diploma B (met middenstands diploma) W. Postema, F. Spaink. Als leerlingen van de Van der Huchtschool slaagden voor het ulo-di ploma H. Stuart, W. van Asch en T. van Vessem. Voor het diploma Kinderverzorgster, volgens de eisen van het studiecentrum Culemborg, slaagde Riet Hilhorst, Thea van Groningen, Lida Kok, Bep Spijker en Ria Hilhorst, leerlingen van de St. Elizabethschool voor v.g.l.o. Ook werd nog aan Tonie Borghuis het v.g.l.o.-diploma uitgereikt. Aan de volgende leerlingen van de Oranje Nassauschool voor Chr. V.G.L.O. kon het diploma 2 jaar V.G. L.O. uitgereikt worden Nellie Akker man, Bep van Asch, Joke Appeldoorn, Bep Bakhuizen, Tineke Dorresteijn, Gerda Duyst, Evertje Hoonhorst, Od- laug Jansen, Willy van Kempen, Ria Meinen, Tonia Turchet, Barend van de Akker, Joost van de Broek, Gijs van Brummelen, Johan van Dalen, Fred van Dijk, Aart van Garderen, Jerry de Jong, Jan Jongkind, Dirk van der Pol, Wim Pureveen, Kees Ruizendaal, Henk Terlouw, Henk van der Wal, Teunis Westeneng, Bernard Lub, allen leer- Het is een bekend verschijnsel dat men over het algemeen meer interesse heeft voor onbelangrijke dingen dan voor belangrijke zaken. Sportminnaars b.v. zijn bereid voor hun club door het vuur te gaan en ze willen geen wed strijd missen, maar als er om het we reldkampioenschap voetbal gespeeld wordt, dan weten ze vaak niet eens dat dit plaats vindt. Met films is het al niet veel beter. Als er een Tarzanfilm draait of een onbenulletje van Romy Schneider, dan willen de mensen nog wel komen, maar komt er een film, die een aanklacht en tevens een waarschuwing is, dan blijft men rustig thuis om naar de een of andere leukerd voor de televisie te kijken. Zo'n film was er enkele weken geleden en slechts weinig mensen hebben be seft van hoeveel belang het is niet te vergeten wat op 30 juli 1949, dus vol gende week tien jaar geleden, in China gebeurde. Er is een film van gemaakt, maar te weinig zijn die gaan zien en te weinigen werden geconfronteerd met de daden van hen, met wie in Genève niet te praten is omdat ze doodgewoon niet willen. In het voorjaar van 1949 was er oorlog in China. Een burgeroorlog, die duizen den mensenlevens kostte en nu na tien jaar is men er wel achter, dat de rode overwinnaars na de zege vele miljoe nen mensen opgeruimd hebben die het niet direct eens konden zijn met het rode regime. Op de negentiende april 1949 verliet het fregat „Amethyst" van de Engel se marine Shanghai om over de rivier de Jangtse naar Nanking te varen. Het schip had voorraden aan boord voor de Britse ambassade en de Chinese regering had toestemming gegeven voor deze tocht. Op de morgen van de twintigste april werd het schip vanaf de noordelijke oever beschoten. Zonder reden en zon der waarschuwing. Verschillende tref fers raakten het schip en de Ame thyst liep aan de grond. Meer dan 50 leden van de bemanning werden gedood of ernstig gewond. De commandant stierf kort na deze verraderlijke aan val aan zijn verwondingen. De tor pedojager Consort en de kruiser Lon- don probeerden het schip uit zijn be narde positie te bevrijden, maar ook zij werden beschoten. De Amethyst lag tegen de zuidelijke oever aan, buiten bereik van de rode kanonnen en de gewonden konden over land vervoerd worden. De anderen bleven aan boord en kapitein John Kerans werd tot commandant aangesteld. Na enkele dagen kwamen er ofticieren van het rode leger aan boord om te ver tellen dat het schip de reis zou kunnen voortzetten als de commandant maar wilde verklaren dat men vanaf de Amethyst met schieten begonnen was. Kerans weigerde dit natuurlijk en daarmee begon de lijdensweg van ruim drie maanden. Iedere dag conferenties met de Chinese communisten om vol doende voedsel te krijgen en de me dische verzorging enigermate op peil te houden. De Chinezen hadden de tijd en zij verwachtten dat kapitein Kerans wel zou capituleren en verklaren dat de Amethyst begonnen was met vuren. Intussen werd hard gewerkt om het schip op te knappen voor het geval de niet-verwachte toestemming zou af komen dat verder gevaren mocht wor den zonder het risico opnieuw bescho ten te worden. Eind juli werd de situatie hopeloos en Kerans wist dat hij kiezen moest tussen de vlucht of het ingaan op de voorstel len van de communisten. Hij koos het eerste en in de hele wereld heeft men op de dertigste juli in de kranten kun nen lezen wat er die nacht en morgen gebeurd was. Laat in de avond begon de tocht die de vrijheid moest brengen. Tevoren had de commandant zijn man schappen ingelicht en allen waren het roerend met zijn plannen eens. Liever uitbreken met alle risico's dan capitu leren voor de eisen van de Chinezen. Er voer een boot de rivier af en de Amethyst ging erachter aan. Slechts tien minuten bleef dit onopgemerkt. Onmiddellijk begonnen de batterijen van de roden te vuren en de marco nist van de Amethyst seinde het be richt „Wij zijn op weg en liggen on der zwaar vuur van kustbatterijen". Er werd zo snel mogelijk gevaren om het geschut de minste kans te ge ven, maar daardoor werd het risico groter aan de grond te lopen. Vooral toen een versperring gepasseerd moest worden, die in de rivier aangebracht was om ontsnapping te beletten. Tegen zonsondergang moest een ver schrikkelijk bombardement doorstaan worden vanuit forten langs de rivier, maar het werd doorstaan en reeds'een half uur later kwam de Consort de Amethyst tegemoet en kon -kapitein Kerans laten telegraferen dat de Ame thyst zich bij de vloot gevoegd had. Het schip was zwaar beschadigd, maar de beschietingen langs de kust hadden ditmaal geen slachtoffers geëist. Reeds de volgende dag werd aan kapi tein Kerans door koning George V de medaille voor bijzondere verdiensten toegekend. Morgen gaan we met vacantie. U zult het een hele week zonder de Soester moeten doen en dus niet we ten wie de lekkerste gebakjes verkoopt, wie de beste wortelen, bij wie persé alles tijdens de uitverkoop de deur uit moet en hoe het er precies 30 jaar geleden in Soest uitzag en toeging. Maar ons kan dat een hele week lang niets schelen en toen zo juist het laat ste exemplaar van deze editie van de pers gleed, hebben de drukkers, de zet ters en allen die meewerken om de Soester in uw bus te krijgen, met een blij gevoel jippie geroepen. Want al is het ook prettig dit 51 we ken per jaar voor u te doen, in die 52ste week is het niet minder prettig er geen boodschap aan te hebben. Ook mij bekruipt de vacantiestemming en maak het daarom vandaag niet lang. Ook al omdat ik, zelfs met de scherpste opdracht, geen kans zou zien een verwijt uit m'n pen te krijgen. Ik heb alleen maar zin om joechei te roepen en in deze stemming alles een beetje vreemd te zien. Ik dacht er b.v. over waarom het eigenlijk niet mogelijk is 51 weken met vakantie te gaan en in die overblijven de week zoveel te verdienen, dat men het hele jaar ruimschoots rond kan komen. Dat moet toch mogelijk zijn in een tijd waarin eigenlijk niets meer onmo gelijk is Of, wanneer u dit te revolutionair vindt, 's winters werken en de hele zomer vrij Beste lezers ik stop er mee, want wan neer ik nog even zo door ga, krijgt de redacteur wat van me en dat gaat niet aan zo pal voor de vakantie. Ik wens u het allerbeste, mooi weer en tot dinsdag over 8 dagen. H. OEKMAN. lingen uit SoestRiek Doornebal, Tine ke van Dort, Janny van de Horst, Jean- ne Marchal, Jany Onclin, Hendrik van Dam, Wout van der Ent, Jan Over- eem, allen uit Baarn, en Henk Boshuis, Wim van de Bunt, Jaap Jansen, Henk van de Heide, Bennie Jansen, allen uit Maartensdijk. [n de nieuwe C.A.O. voor het drukkersbedrijf is de invoering van de 45-urige werkweek vast gelegd, welke na 2 jaar geheel van kracht wordt. Dit heeft mede tot gevolg, dat, met ingang van 3 augustus, door een belangrijk deel van ons tech nisch personeel niet op zaterdag wordt gewerkt. Mede hierdoor zal het tijdstip van drukken van ons blad worden ver vroegd. Vroegtijdige inzending van adver tenties is daarom gewenst. Advertenties, welke op maandag en donderdag, na 5 uur, in ons be zit komen, kunnen in ons dinsdag- respectievelijk vrijdagnummer niet meer worden opgenomen. Voor H.H. adverteerders, die re gelmatig worden bezocht, wordt het tijdstip van bezoek ook ver vroegd. Soester Courant. Administratie RECORDRIT VAN TEMPO. Voor de derde recordrit van Tempo was door de vacanties niet zoveel belang stelling. De rit werd gereden in de Hooglandse polder, waar een stevige en later zelfs koude wind stond, zo dat er geen bijzondere tijden gemaakt zijn. Gerrit Ruttenberg heeft met een ge middelde van 38 km per uur weer de snelste tijd gemaakt. Bep Kriek, Ad Post en Joop Laseur ontliepen elkaar niet veel en de verschillen waren dan ook steeds slechts enkele seconden. De nieuwe leden Gert de Weerd en Zeger Koelewijn hebben voor de eer ste keer niet slecht gereden. De uitslag was 1. Gerrit Ruttenberg, 40 km in 1.04.28. 2. Bep Kriek (1.10.271/»). 3. Ad Post (1.10.29). 4. Joop Laseur (1.10.34). 5. Gert de Weerd (1.13.28). 6. Zeger Koelewijn (1.17.24). Konijnenberg kreeg in de derde ronde een lekke band.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1