E verstopping Soest voor 30 jaar. WASSERIJ GELRSA EDE Bromfietsen en Rijwielen LAMERS Pi SS Voor een zomeravondfeest. WILLEM VAN ORANJE betaalde zijn eigen kogel. F. A. HOTTE, geen spreekuur. A. J. JANUS, AFWEZIG zit-slaapkamer Bezorger(ster) Drukkerij-Uitge verij „Bevedeem" LEERLINGEN HUWELIJK. .Moderne Voeding' J. van Stempvoort Vrouwelijke administratieve kracht gezocht. „Ik walg van zulk gedoe", zei de bur gemeester dertig jaar geleden in een raadsvergadering tegen de vroede va deren over de handelingen van enkele dezer heren, die verzot waren op schim pen en schelden en de Soester vergade ringen tot ver in de omtrek be rucht maakten. Wat hebben we dan nu toch een keurige raad- Een verstandig man kreeg in de gaten dat het niet boterde tussen de gemeen teraadsleden en ook niet tussen de ge- meent en de pers. Hij stuurde een inge zonden stuk naar de krant waarin hij tot bezinnig maande. „De critiek, die de laatste maanden op het bestuur van onze gemeente wordt uitgeoefend begint onverkwikkelijk te worden. Het moet in het bijzonder de burgemeester pijn doen, dat er zo on gemotiveerd agressief tegen hem wordt opgetreden, terwijl ieder toch kan weten dat hij van de vroege morgen tot de late avond zijn beste krachten wijdt aan zijn gemeente en haar ingezetenen. Niet alleen de burgemeester maar ook het secretariepersoneel en andere func tionarissen moeten het ontgelden op een wijze die zij allerminst verdienen. Er wordt zelfs geïnsinueerd, hetgeen nog erger is dan schelden." OSHNPAMWtOSJ. 7E1.2608 Dan eindigt het stuk met een beroep op allen met deze woorden „Bedenk toch, gij raadsleden, gij medewerkers aan couranten, gij kroniekschrijvers, dat de in de laatste tijd door u tegen over elkaar en de autoriteiten aangeno men vijandige, haatverwekkende en tweedracht zaaiende houding de minst juiste is. Daardoor haalt ge Soest naar beneden en maakt het weerzinwekkend voor de vreemdeling. Keert tot uzelve terug, denkt aan de balk en de splinter, reikt elkander de hand, om met uw burgemeester te geraken tot de opbouw van de gemeente en komt tot tevreden heid, zodat de figuurlijke paradijsidee haar intrede kan doen in de raadszaal. Laat u in ieder geval niet opzwepen en staakt uw wederzijdse hatelijke schermutselingen. Oefent critiek, wan neer gij wilt, maar dan op een wijze die aan alle zijden sympathie verwekt. Die meneer had dat heel mooi geschre ven, maar het schermutselen en bakke leien ging heus nog wel een poosje door. Nu hebben we een r.k. gymnastiek vereniging Crescendo, maar dertig jaar geleden heette een chr. gem. zangver eniging zo. Deze vereniging is inmid dels de weg van andere verenigingen gegaan en verdwenen. Akker's Kloosterbalsem was zo best, dat een dichtend man het Wilhelmus als voorbeeld nam om een loflied te schrijven op deze wonderzalf. De cou- Laten we vooral niet denken dat de echte uitgaanskleding slechts geschikt is voor het winterseizoen, wanneer de mens de donkere tijd tracht op te vro lijken met feesten, bals en dergelijke. Neen, ook in het zomerseizoen komt deze kleding van pas, want tenslotte zou niemand durven beweren, dat de zomer een tijdperk zonder feesten is. Ook in dit seizoen komt het voor, dat U ergens wordt uitgenodigd, bijvoor beeld op een zomeravondfeest, dat dik- wijls bij goed weer in de openlucht wordt gehouden. Denkt U dan niet, dat U er met een eenvoudig japonnetje heen kunt gaan. Bij een dergelijke gelegenheid wordt evenals 's winters een fraai toiletje ge dragen. Ook voor dit seizoen heeft de ballon- rok in de vorm van een soort harem- broek zich weten te handhaven, omdat deze creatie, hoewel nu niet bepaald gemakkelijk in het dragen, de dame iets elegants en aparts geeft. Wat denkt U van zo'n schattig uitgaansjaponne- tje als op onze illustratie Het is ver vaardigd van een prachtig glanzend stofje in de kleuren brons met kleine witte stippen. Het lijfje is zeer eenvou dig gehouden met een royaal uitgesne den hals, geheel passend bij de allure van deze creatie. De ballonrok maakt de japon. Om het middel wordt een brede ceintuur ge dragen van een passende tint groen met witte stippen. Deze brede ceintuurs zijn nu in de grote mode. Zo is deze japon een staaltje haute couture van dit seizoen, waarin de vrouw elegant en charmant gekleed op het midzomer avondfeest kan verschijnen. Na de 10e juli van het jaar 1584 moet er een golf van verontwaardiging door het Oranje-minnende volk van de Ne derlanden gegaan zijn. „De prins is vermoord zo ging het rond, van mond tot mond, eerst onder de bewoners van de stad Delft, later onder het volk van het gehele land. Prins Willem I van Oranje werd door één verraderlijk pistoolschot op laf- M pletten van het Wilhelmus beginnen met de 15 letters van de naam Willem van Nassau en de regels van de lof zang op dit wondersmeersel vangen aan met de letters van Akker's Kloos terbalsem". Dat ging zo. Als de mens pas is geboren Komen er al nu en dan Kwalen, kwaaltjes, pijnen, pijntjes, Elkeen weet er alles van. Redelijkerwijs gesproken Staat het middel ook gereed Kloosterbalsem (die van Akker) Lenigt pijn, verzacht het leed. Oude wonden, nieuwe pijnen, Open plekken, winterteen, Spit en jicht, gesprongen handen, Trekkingen in bot of been. Erg door mug of wesp gestoken Rugpijn, stijve nek of rug Brandwond, die niet wil genezen Akker's kloosterbalsem, vlug Laat u nu eens overtuigen, Schaf direct een potje aan, En u zegt, als het verbruikt is Mens, dat heelt zijn dienst gedaan. „Brood is de staf des levens" adver teerde een bakker en wie tot Gelders mikbrood overging zou waarschijnlijk over een hele beste stok beschikken, want dit licht verteerbare en kostelijke voedsel werd ten zeerste geprezen. hartige wijze van het leven beroofd door Balthasar Gerard. Het tragische lot wenste, dat het pistool, waaruit het fatale schot afkomstig was, toebehoor de aan een van zijn eigen soldaten van de lijfwacht, van wie Gerard het pistool gekocht moet hebben van het ondersteuningsgeld, dat hij tevoren van de prins had ontvangen. Wie was deze man, die een moord pleegde op een lid van koninklijke bloede Tussen de geschiedschrijvers heerst er onenigheid over het geboortejaar van Balthasar Gerard, waaruit blijkt, dat hij pas een belangrijk persoon werd nadat hij de moord had gepleegd. Verschillende schrijvers vermelden als zijn geboortejaar 1557, anderen zeggen omstreeks 1562. Hij werd geboren als negende kind van een Franse vader en een uit Holland stammende moeder te Villafons in Frankrijk. Hoewel hij dus slechts door een uiterst verre band met Holland verbonden was, moeten de verhalen over de gru welen, die de Geuzen in deze tijd in Holland uitoefenden, hem zo gepakt hebben, dat hij op 12-jarige leeftijd verklaarde prins Willem van Oranje, volgens hem de oorzaak van alle el lende, ter dood te willen brengen. Zijn gehele leven lang is hij van dit denkbeeld doordrongen geweest en uit eindelijk heeft het hem gebracht tot de uitvoering van zijn daad, die zulk een grote opschudding zou verwekken. Met valse voorwendsels. Gerard werd door zijn vader naar Dóle gezonden om daar in de rechten te gaan studeren. Waarschijnlijk hoop te zijn vader later in hem nog eens een waardig opvolger te vinden of mis schien zelfs, dat zijn van postuur ten gere zoon niet alleen de voetsporen van zijn vader zou drukken, maar hem als rechter in begaafdheid zou overtreffen en een voorname post in het land zou bekleden. Helaas, hoe vaak komen de dromen der ouders anders uit. Balthasar Gerard ging met voorbedach te rade en zeer sluw te werk. In 1582 trad hij in dienst van zijn neef Jean Dupré, die secretaris was van de gou verneur te Luxemburg. Hier zou hij, om tot de prins te kunnen doordrin gen, zich een overtuigd volgeling van de hervorming tonen en zich aldus in dringen om zijn plan te kunnen vol voeren. En dit gelukte hem 1 De moordaanslag. Toen hij vernam, dat de aanslag op de prins door Jean Jaureguy was mis lukt, nam hij zich voor in elk geval te slagen. Hij wist de hertog van Par- ma voor zijn plannen te winnen en bevond zich in mei 1584 reeds in Delft, waar hij voorwendde een zekere Fran- gois Guyon te zijn, wiens vader om zijn ketterij ter dood was gebracht. Door slinkse manoeuvres, o.a. het gere geld bijwonen van de hervormde gods dienstoefeningen, slaagde hij er in het hart van Willem van Oranje te vermur wen en zelfs zijn onbeperkt vertrouwen te winnen, zo zelfs dat de prins hem naar de Hollandse gazant in Frank rijk zond. Toen kwam het toeval Gerard te hulp. De hertog van Anjou stierf en hij wist te bewerken, dat hij met dit bericht naar Holland werd gestuurd. Zijn eer ste kans om Willem te doden liet hij voorbijgaan, naar men enerzijds zegt, omdat hij ongewapend was, anderzijds omdat de moed hem ontbrak. Hij was bij deze gelegenheid tot in de slaap kamer van de prins doorgedrongen, waar Willem de Zwijger ziek te bed lag. Zijn voorgewende armoede - hij ging in schamele kleding gekleed - wekte bij de prins medelijden op en deze gaf hem geld om nieuwe kleding en schoei sel aan te schaffen. Weinig kon de prins vermoeden, dat hiermede zijn doodvonnis getekend werd. Van het geld kocht Gerard ^twee pistolen bij een van de soldaten van de lijfwacht. Gevierendeeld. Twee dagen later bevond hij zich weer in het Prinsenhof, zogenaamd om zijn paspoort af te halen. Onder zijn mantel hield hij de twee pistolen. Hij was bang, maar wachtte vol ongeduld op een gunstig moment. Terwijl hij zich van een goede plaats om zijn aanslag te plegen wilde verzekeren, ontmoette hij de gemalin van de prins, Louise de Coligny, en uit geheel zijn houding bleek, dat de man iets ongunstig in de zin had. Niet voor niets vroeg Louise „Wie is die man met dat onheilspellen de gezicht 7" Nadat z.d.h. zijn middagmaal genut tigd had, daalde hij de trap van het Prinsenhof af. Het moet bepaald don ker geweest zijn op deze trappen. Ge rard had zich in de draaiing van de trap verdekt opgesteld en zag zijn kans schoon een schot knalde en trof de prins dodelijk. Verwarring heerste alom en de moor denaar zocht zich een uitweg. Hij werd echter gevangen genomen, verhoord en gepijnigd en reeds vier dagen na de moordaanslag op 14 juli werd zijn lichaam op de Grote Markt in Delft ge vierendeeld, zijn hoofd werd op een staak achter de woning van de prins opgesteld en de stukken van zijn lichaam aan de bolwerken rond de stad opgehangen. Zo ontving hij zijn straf voor een prinsenmoord. Aanvankelijk voer zijn familie er wel bij door Philips II werd zij in de adelstand verheven en kreeg de ver beurdverklaarde goederen van de prins, waaronder zijn heerlijkheden Lievremont, Hostal en Dammartin in Bourgondië toegewezen. Nog geen eeuw later verloren zij die weer. TE KOOP Volkswagen de luxe '52 1450, Morris M. '52 1200, Renault 4 '50 1050,—, Borgward bestel, 1250 kg. 850,Parklaan 39, Soest, tel, 2515. VERMIST, in de buurt van Asyl, bruin-zwarte poes (erg mager) met groene ogen. Terug te bezorgen Anna Paulow- nalaan 34. Fe koop z.g.a.n. KINDER WAGEN (Van Delft), blauw-grijs. Burg. Gro- thestraat 51, Soestdijk. Wegens vertrek te koop een prima GASFOR NUIS (Dordrecht). Dor- resteinweg 59, Heden is nog onver wacht van ons heen gegaan onze lieve va der, behuwd-, groot- en overgrootvader, JAN TIJS ZWIERS, weduwnaar van Egberdina Beverwijk, in de ouderdom van 78 jaar. Zeist, J. R. Driezes- Zwiers H. Driezes Soestdijk, J. L. Zwiers E. Zwiers- van der Kuilen Amersfoort, A. J. Zwiers J. Zwiers- Brouwer klein- en achter kleinkinderen. Soest, 21 juli 1959.. Gallenkamppelsweg 6. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrij dag, 24 juli a.s., om 1 uur, op de begraaf plaats der Ned. Herv. Gemeente te Soest. De zeer vele ontvangen schriftelijke condolean ces bij het overlijden van mijn geliefde echtgenote, Mevrouw BEATRIX VAN INGEN geb. Perien, stellen mij niet in staat allen te beantwoorden, zodat wij, naast de ver zonden dankbetuigingen, ook langs deze weg blijk willen geven van onze oprechte dank voor uw medeleven, zowel tijdens haar ziekte als ook voor uw belangstelling op de begraafplaats. Fam. K. P. VAN INGEN. Molenstraat 8, Soest. Langs deze weg zeggen wij allen hartelijk dank voor de betoonde deelne ming bij het tragisch heengaan van onze lieve RrNEKE. Weduwe BROUWER en kinderen. Soest, juli 1959. Lange Brinkweg 53. Aan allen, die de dag van mijn zilveren jubi leum tot een onvergete lijke hebben gemaakt, betuig ik mijn hartelijke dank. J. LUSTENHOUWER Koster-Concierge. Soestdijk. AUTORADIO te koop, merk Philips, goed spe lend, 75,Nieuweweg 42. TE KOOP salonkast met platenwisselaar en ac cordeon (80 bassen). Nieuweweg 64A. Soest-Zuid. VERZORG STER gevraagd voor 3 schoolg. kinderen (6, 8, 9), 24 aug. t.e.m. 5 sept. Van 7.30-18 uur. Weekend niet. Br. letter P 2 bur. Soester Crt. Te koop VICKY '56. Te bevragen Birkstraat 87. AANGEBODEN dames- en herensportfiets, in ge heel uitstekende staat. Moet weg, dus spotgoed koop. Tevens z.g.a.n. pla tenspeler voor inbouw, met nieuwe koffer. Bos straat 61, telef. 2179. Te koop aangeboden een Vespa SCOOTER, in pri ma staat. Redelijke prijs. Zandvoortweg 9, Baarn. DAGMEISJE of werkster gevraagd voor maandag-, woensdag- en vrijdag ochtend. Mevr. Kareisen, Insingerstraat 66, tel. 3712. Wegens vertrek te koop TRAPLOPER met roe den (14 mtr.). Prijs zeer billijk. Bonifaciusstraat 5, Soest-Zuid. Aangeboden zonnige zit- slaapkamer, gemeub. of gestoffeerd, gebruik van keuken en bad, op goe de stand, voor dame of heer, Br. onder no. 321 bur. Soester Crt. 6-delig KONIJNENHOK met konijnen te koop. Akkerweg 8. Fl. SLAGERSKNECHT gevraagd. Slagerij Van Ginkel, Birkstr. 49, Soest. Oogarts, Braamweg 51, van 27 juli tot 4 aug. Voor spoedgevallen F. A. Hötte jr., Nassaulaan 45b, Baarn. Tandarts, van 1 tot 19 augustus. Spoedgevallen worden door plaatselijke tand artsen waargenomen. Na 1 aug. volledig pen sion met kamer op BE GANE GROND gevraagd, omgeving Heideweg nabij r.k. kerk, door dame (middelb. leeftijd). Br. onder no. 322 bur. S.C. TE KOOP wegens ver huizing haardkachel 25,Divan met kleed 20,rookstoel met kussens 7,50 en gang- lamp. Talmalaan 18. TE KOOP ladder met 20 sporten, trap met 12 tre den (beiden zo goed als nieuw), grote divan met kleed, spiegel, zeer ge schikt voor passpiegel. Eikenlaan 11, tel. 2925. Eenvoudige vrije zitka mer met slaapkamertje gevraagd door nette ge- pensionneerde, liefst bui ten, tegen billijke prijs, voor vast. Br. onder let ter B 44 bur. S.C. Te koop gevraagd DA MESFIETS, in goede st. Koninginnelaan 59. WERKSTER gevraagd voor de donderdag of donderdag- en vrijdag ochtend. Mevr. Kraal, Van Weedestraat 20, tel. 2374. TE KOOP aangeboden, Granieten douchebakken en aanrechten, betonte- gels 37 ct. franco huis, Asbest golfplaten 3.70 per m2, plastic golfpla ten, 85 °/o lichtdoorlatend, 14,per m2. Partijtje gegalvaniseerde golfpla ten. J. Nijhof, J. van Len- neplaan 15, Baarn. Tel. 3462. Biedt zich aan meisje voor hulp in de huishou ding voor halve dagen gedurende de maand augustus. Br. onder no. 323 bur. S.C. TE KOOP kinderstoel, wandelwagentje, grasma chine, ijzeren werkbank met bankschroef, 1-, 2- en 3-pits petroleumstel, strijkplank, rond tafeltje, wringer. Julianalaan 82. Te koop gevraagd aardig HUISJE met veel grond en enige schuren voor zelfbewoning. Brieven m. uitvoerige inlichtingen aan Piet Heinlaan 4, Baarn. Te koop gevraagd z.g.a.n. Solex. Te koop aangebo- 1 den Kapteijn Mobylette en z.g.a.n. Berini-motor- j tje tegen elk aannemelijk I bod. 's Avonds na 6 uur, I Beetslaan 18b. Onderwijzeres, Groen v. Prinstererschool, Soest dijk, zoekt. met pension, tegen 25 au gustus. Voorkeur Soest dijk. Br. dr J. van der Linden, Maartensdijk. WAT EEN KOOPJE. 2-pers. opklapbed z.g.a.n. zonder ombouw 50, Te bevr. Staringlaan 14. Na 19 uur. Jonge HENNEN te koop. G. Kok, Birkstraat 111. VOOR DE TUIN o.a. Sal- via's 25 ct., 10 v. 2.25. Petunia's 15 ct. Chrysan ten 15 ct., 10 voor 1,25. Afrikanen en Agaratum 10 ct. Geraniums 60 ct. 10 voor 5,50. Begonia's 20 ct. Bolbegonia's 25 ct. p. st. E. v. Oest, Oude Grachtje 17. BIJVERDIENSTE. gevraagd voor ochtend blad voor Soest-Zuid of/ en Soest. Aanmelden Agentschap „De Volks krant", Kerkstraat 67, te lefoon 4170. Nette werkster gevraagd voor 1 a 2 dagen per week. Mevr. Oostenrijk, Laanstraat 102, Baarn. Tel. 2584. Wegens huwelijk der te genwoordige net meisje gevraagd voor de huis houding. Mevr. Oosten rijk, Laanstraat 102, Baarn. Tel. 2584. WONINGRUIL. 3-kamer- woning Amsterdam C. met portaal. Huur 6,15 per week, ruilen tegen woning te Soest. Br. on der letter B 23 bur. S.C. U kunt nu zonder moeite afkomen van Zó tornt u deze Lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wijze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes - 2e week elke avond éón - 3e weekom de andere avond Daarna niets meer. Want CARTERS LoverplUe- tjas zorgen voor de gal toe voer die nodig Is om hot voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten.; ze maken bovendien dat de In gewanden daarna op eigen kracht regelmatig hllj ven werken. Zó helpen CARTERS Lover-pilletjes u helemaal van hardlijvigheid Of. u ls een ander En mooht u lator door zorgen, door te veel eten. overver moeidheid of gebrek aan be weging toch nog oena ver stopt raken. dan zijn paar CARTERS pilletjes voldoende om q vlug weer op gang te helpen. Per flacon i IJS. vraagt voor drukkerij en zetterij Aanmelden de gehele dag, Steenhoffstraat 52a, Soest. Kennismakingzoekenden v. alle leeftijden en stan den Wendt U v. seri euze huwelijksbemidde ling tot de 10 samenwer kende huwelijksbemidde lingskantoren. Talloze dankbetuigingen ter in zage. Nederlands Bemid delingscentrum. Hoofd- administratie postbus 6037, Amsterdam. Ont vangkantoor te Utrecht, Hartingstraat 20bis. Ont- vanguren dag. van 2-8. Ook zaterd. en zondag. Desgewenst huisbezoek. FINANCIERING voor elk doel. Fa. Van de Wijngaart, Plasweg 63, telef. 2064. No. 3 van het blad is weer voor U beschik baar. Torenstraat 13, Tel. 2601 Verkoopadres Reform-artikelen. Interessante, zelfstandige werkkring. Postbus 37, Soest. Inkoop Verkoop Inruil. SOESTERBERGSESTRAAT 6 TELEFOON 3409

Soester Courant | 1959 | | pagina 3