Ieder zijn eigen diepvriesfabriek* MARCHAL HAARMODE De straat waarin U woont. {WAfëufïelaat Smits Leesbibliotheek ROUW* en TROUWkledmg BAARN, TEL. 2783 v. 0 BmurBUW kapsel»^ &ar ons t»r vmovttn SOEST. GARAGE STAM 20 JULI HISTORISCHE DATUM TWEEDE BLAD GARAGE ,J)E SOESTER" „Het ontbreken van kelders in de nieuwbouw en de moderne conserve ringsmethoden zullen aanleiding zijn tot de ontwikkeling van de privé diep vriesfabriekjes in de stad, zoals wij die nu reeds op het platteland kennen." Dit zijn de bijna profetische woorden, die de heer A. S. N. van Dijk ons toevertrouwde toen wij een bezoek brachten aan zijn vriesbedrijf. Oh neen, het bedrijf van de heer Van Dijk is niet enig in zijn soorter zijn er reeeds velen in ons land, maar wel was het bedrijf van Van Dijk het eerste dat overging tot het verhuren van vries cellen aan particulieren. Dat was in 1952 en sindsdien heeft de mogelijkheid tot het huren van een vriescel in Ne derland een grote vlucht genomen. Dat is trouwens begrijpelijk, want de vriescel en bewaart dit voor die en kele dagen in zijn ijskast en heeft op die manier altijd vers goed in huis, zonder dat hij het risico loopt van be derf. In elke flat, in elke wijk. Geen bederf, altijd vers en financieel voordeel door het goedkoop inkopen, dat zijn de grote voordelen die hieraan vastzitten. Dat zijn ook de pijlers waar op de heer Van Dijk zijn mening bouwt, dat op den duur dit systeem ook in de steden zal doordringen. In de nabije toekomst verwacht hij dat in loketten die men kan huren, op een centrale plaats in moderne flatgebouwen zullen worden ingebouwd, daarmee de flatbewoners in de. gelegenheid stel lende een diepvriesfabriekje in huis te hebben. I>e cellen bij het koude systeem zijn eenvoudig, want ze bevinden zich in de koelruimte. voordelen zijn vele. De prijs van zo'n vriescel is zeer voor delig en bedraagt door heel ons land gemiddeld 60 tot 70 gulden per jaar voor een cel met een inhoud van onge veer 200 liter. In zo'n cel heerst con stant een temperatuur van om en nabij 25 graden onder nul, zodat alle daarin gebrachte waren in bevroren toestand verkeren en dus onbeperkte tijd houd baar blijven. Dubbel voordeel. Op het platte land bestaat er voor deze cellen een zeer grote animo en terech1:, want de vrouw is van het inmaken af. In het gunstige seizoen koopt zij groen ten, fruit of vlees voor de laagste prijzen. Ze koopt deze waren dan in grote hoeveelheden, wat ook dikwijls extra voordeel oplevert. Na het schocn- Maar daar zal het niet bij blijven ver moedelijk, want ook de bewoners van andere huizen zullen behoefte krijgen aan een dergelijke vriescel en dan zal men wel overgaan tot de bouw van een complex van dergelijke cellen per wijk. Op die manier zal ook de stads bevolking in staat zijn om zelf te diep vriezen. Reeds vinden we dergelijke in stellingen in plaatsen als Nijmegen, Apeldcorn en Ede. Twee systemen. Op het platteland zijn het momenteel de vriesbedrijven, die toch reeds grote hoeveelheden fruit, vlees en wat al niet meer in enorme opslagruimten koelen, die een deel van hun capaciteit ter beschikking stellen van de particu lieren en waar de boerenvrouwen een gretig gebruik van maken. In de toe- Bij het warme systeem ziet het er luxueuzer uit. maken gaan ze keurig verpakt in plas tic zakjes in de vriescel en de huurder heeft er geen omkijken naar. Het huur bedrag speelt in zo'n geval geen rol meer en komt er ruimschoots uit. De moderne ontwikkeling heeft aan getoond, dat bevriezen het grote voor deel biedt van altijd verse levensmidde len, in tegenstelling tot het inmaken en wecken. In bevroren toestand behouden de waren al hun goede kwaliteiten en er is geen enkel verlies aan belangrijke voedingsstoffen en vitaminen en de gebruiker heeft geen last van een in maak- of conserveersmaakje. Wie bovendien thuis nog een beschei den ijskast heeft, mag helemaal niet mopperen. Die haalt een of twee maal per week een kleine voorraad uit de komst zullen de koelbedrijven meer ge specialiseerd worden. Men maakt ook onderscheid in koel systemen, te weten het koude en het warme systeem. Het eerste is het een voudigst men gaat in de koelruimte en vindt daar een lange gang met lo ketten. Het loket dat het eigen nummer draagt kan met een speciale sleutel worden geopend en ieder kan dan zijn artikelen er in leggen of er uit halen. Bij het warme systeem is het wat luxu euzer. Daar staat men zelf in de nor male temperatuur en vindt daar de loketten, die hermetisch gesloten zijn en waarachter de bak met inhoud zich in de koude bevindt. D'e tijd is niet ver meer dat iedereen zijn eigen diepvries fabriekje heeft. Kooiweg. Genoemd naar boerderij De Kooi, die verdwenen is. Een oudere naam was Koy. Deze naam kooi houdt verband met het kooikers bedrijf dat uitgeoe fend werd toen het veen nog de ver- Utr adres hei OOK GRIJZE HOEDE* EN VESTEN blijfplaats van vele vogels was. Korenweg. Op 30 november 1911 werd deze naam vastgesteld en de afkomst is duidelijk genoeg. Eerder heette deze weg Hoog- steeg. Van al dat steeg-gedoe wilde men echter af, want familieleden in de stad zagen in iedere steeg een slop. Korte Bergstraat. Genoemd naar de Lazarusberg. Er was ook een Lange Bergstraat, maar die is na de oorlog veranderd in naam en Van Straelenlaan geworden. Korte Brinkweg. Op 30 november 1911 werd deze naam gegeven aan het verlengde van de Lange Brinkweg. Bijna ieder dorp heeft een brink als plein midden in het dorp. Soest niet, maar toch wilde men een brink hebben en het gedeelte tussen Kerkpad en Lange Brinkweg werd zo genoemd. Vandaar dat iemand ook in Soest ,,op de Brink" kan wonen. Korte Hartweg. Domweg een korte weg die op 't Hart ligt en 't Hart kreeg die naam omdat de grond er onvruchtbaar was en vol stenen zat. Korte Kerkstraat. Evenals zoveel straten kreeg deze op 30 november 1911 haar naam, die te danken is aan de r.k. kerk aan de Steen- hoffstraat en niet aan de Kerkstraat, want die kreeg haar naam van de oude kerk en gaf op haar beurt weer de Kerkdwarsstraat weg. STEENHOFFSTR.53 TEL 284Z - SOEST Korte Melmweg. Leidend naar de Melm, een doorwaad bare plaats in de Eem. Eem betekent „stromend water". Oudere vormen zijn Hemur, Emur, Hamer en Amer (Ame- rongen, Amersfoort). Voor november 1911 heette deze weg de Teutsteeg en voor deze naam zijn twee lezingen. De eerste is sober. Teut is hierin synoniem met tuut en tuit. Dit tuut heeft helemaal niets met een agent te maken, want het is 't woord dat we terugvinden in tuitzakje als we daar tuutzakje van maken. Teut betekent punt en als men de naam teut aan een straat verbond dan liep deze spits toe of versmalde sterk. Met de Korte Melmweg is dat inderdaad het geval. In Amersfoort kent men ook de Teut. De tweede lezing is veel romantischer. Er was een café op de hoek van de Teutsteeg met de naam De Teut. Aan vankelijk is dit een boerderij geweest en later een winkeltje tot er meer ge zien werd in een verbond met Schie dam. Teut betekent scharrelaar of zwer ver. Een figuur, die eens per jaar thuis komt, de boel op stelten zet en dan weer als vagebond de wereld verovert. Rond de Teugsteeg zouden veel van de ze mannen wonen. Zij gaven niet al leen de naam van hun soort aan het café en straat, maar teut werd ook dronkenschap in het spraakgebruik. Wanneer deze tweede lezing de juiste is dan wordt het helemaal begrijpe lijk dat de bewoners van de Teutsteeg graag een andere naam hadden voor hun straat. De Eem kon niet meer hel pen want er was al een Eemweg en een Eemstraat, zodat de Melm uitkomst moest bieden. Korte Middelwijkstraat. Naar huize Middelwijk, vroeger een mooie buitenplaats, later een distribu tiekantoor en nu een gebouw wat ver wallen is en door de jeugd als sloop- object gebruikt wordt. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 «n Uw auio zal hat vér brengen Met getde service verkrijgbaar bij Soestdijk - Telefoon 2850 Korteweg. Zo genoemd in november 1911 omdat de lengte van de weg de naam lange weg helemaal niet rechtvaardigde. Kostyerlorenweg. Op 31 oktober 1917 zo genoemd naar de boerderij „Kostverloren", waarvan de eigenaar blijkbaar land had dat meer kostte dan het opbracht, zodat die kos ten inderdaad verloren gingen. Krommeweg. Ook in november 1911 vastgesteld. De weg was blijkbaar krom genoeg om die naam te kunnen verkrijgen. Kruisweg. Deze naam werd op 30 september 1922 vastgesteld en men moest aannemen dat de meest sobere verklaring de juis te is. Deze weg kruist het Kerkpad en wordt daarom zo genoemd. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen woensdag 29 juli a.s., te 19.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Voorstel tot vaststelling van de raadsnotulen d.d. 24 juli 1959. 2. Ingekomen stuk Aanbieding overeenkomstig het be paalde in artikel 22 van de „Gemeen schappelijke regeling" met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring Utrecht IV van de 5e wijziging begroting 1958 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een nieuw kantoor voor de dienst van ge meentewerken. 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van het Natuurbad. 5. Voorstel tot ruiling van grond, gele gen nabij de Maatweg meta. A. v. d. Bremer, b. Wed. W. Hartman, c. L. C. Kok. 6. Voorstel tot wijziging van een erf dienstbaarheid bestaande ten laste van de kadastrale percelen H, nrs 8322 en 8323 (Garage Stam). TROUWEN. Ondanks officiële publikaties is het velen nog niet bekend, dat men op woensdag om 9 uur en om 2 uur kos teloos kan huwen. Woensdag is verder een goedkope dag met 15,voor tweede klas en 50,voor eerste klas. Op andere dagen zijn de tarieven ƒ30, voor de tweede klas en 75,voor de eerste klas. BOUW OP NIEUWERHOEK. De raad van de gemeente heeft beslo ten afstand te doen van het open ge deelte bij Nieuwerhoek ten behoeve van de heer G- Stam, die daar zijn garage heeft. Daar mag dan slechts een ge bouw neergezet worden waarvan het benedengedeelte alleen gebruikt mag worden voor showroom, magazijn, kan toor en wasruimte ten behoeve van deze garage. De bovenverdieping is uitslui tend bestemd voor een eengezinswo ning, terwijl het gedeelte dat open blijft niet gebruikt mag worden als op slagplaats, parkeerruimte, tankstation of reparatieruimte. Er moet door de eigenaar een afscheiding met de Wil- helminalaan aangebracht worden. Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Het was maandag 20 juli een doodge wone dag, zoals de 20e juli 1944 ook een doodgewone dag geweest zou zijn als er niet iets gebeurd was wat de hele wereld aanging en waarvoor ieder een bijzonder veel belangstelling had. Op deze dag werd een aanslag ge pleegd op Adolf Hiltler en het misluk ken er van had tot gevolg dat de oor log nog tien maanden duurde voor Duitsland geheel door de knieën ging. Er waren al zoveel aanslagen gepleegd en nog nooit was er een gelukt. De be kendste was die van november 1939 in München. Acht mensen verloren het leven, maar Hitier was kort voor de explosie vertrokken en bleef gespaard. In de jaren 40 tot 44 werden nog en kele aanslagen op touw gezet, die geen van alle uit de verf kwamen. Grootser van opzet was de aanslag die Stauf- fenberg op 20 juli 1944 pleegde, maar Rommel had gelijk gekregen. Men wist dat hij weinig vertrouwen meer had in de Führung van zijn Füh- rer en dat het hem niet onwelgevallig zou zijn als de opperste chef van het Duitse rijk opgeruimd zou worden om weidenkenden de kans te geven nog iets te redden. Toch weigerde hij mee te werken, tenzij zich een man meldde, die de moed opbracht geen bom met een ontsteking het hoofdkwartier van Hitier binnen te smokkelen, maar een geladen revolver, met de bedoeling de misleider van het Duitse volk neer te knallen. Te vaak hadden explosieven geweigerd te exploderen of was de onberekenbare Führer vertrokken voor de klap viel. Stauffenberg zou de aanslag plegen en op de elfde juli 1944 ging hij op pad met een Engelse tijdbom. Hitier bevond zich op de Obersaltzberg bij Berchtes- gade waar Stauffenberg ontboden werd. Op het laatste moment zag hij ervan af de aktetas met zijn gevaarlijke in houd mee te nemen, omdat Himmler bij de besprekingen ontbrak en het was gewenst die tegelijkertijd op te ruimen. Twee dagen later vertrok Hitier naar zijn hoofdkwartier te Rastenburg in Oostpruisen. Hier vond op 15 juli een bespreking plaats waarbij Hitier, Himm ler en ook Stauffenberg aanwezig wa ren. De bom was in de kamer aan- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 JULI 1959. wezig, maar voor de ontsteking in wer king gesteld werd verliet Hitier onver wachts het vertrek en hij keerde niet terug. Na overleg met generaal Beek werd be sloten op 20 juli een derde poging te wagen. Weer ging de bom mee en Stauffenberg besloot nu door te zet ten, hoewel Himmler en Goering niet aanwezig waren. De aktetas met de bom werd tegen een tafelpoot gezet, dicht bij de stoel van Hitier, de ont steking werd in werking gesteld en met een goed gekozen verontschuldiging zag Stauffenberg kans het vertrek te- verlaten. Kort nadat Stauffenberg weggegaan was stond Hitier op en liep naar de andere kant van het vertrek, waar een landkaart hing. Hij stond daar nauwe lijks toen een enorme explosie van het houten conferentiegebouwtje een ruïne maakte. De Führer aller germa- nen werd naar buiten geslingerd en zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last. Vi-Shine is een geheel nieuwe shampoo, die méér, veel meer doet dan U eigenlijk van een haarwasmiddel zou verwachten. Prij9 por tube voor vele wassingen f 1.50. CRYSTAl-JEllY SHAMPOO Bowntree N.V. Amsterdam dat was zijn redding. Zou de bom ge ëxplodeerd zijn in een stenen gebouw of in een bunker dan was het gedaan geweest met de dolle capriolen van de man die de wereld wou regeren. Vier personen werden gedood maar de Führer leefde nog en enkele minuten later schetterden de Duitse radiosta tions het bericht uit dat de Voorzie nigheid opnieuw had laten zien dat alleen de Führer de beschaving kon redden. Intussen was Stauffenberg goed uit het hoofdkwartier gekomen en hij had de explosie gehoord. Met een vliegtuig ging hij naar Berlijn en eerst daar hoorde hij dat de aanslag mislukt was. Hij had aan generaal Fromm verteld dat hij de Führer dood had zien weg dragen, maar veldmaarschalk Keitel vertelde voor de radio hef tegendeel" en kort daarna sprak Hitier zelf. Ont zet hoorden de samenzweerders zijn stem en generaal Fromm zei „Graaf Stauffenberg, de aanslag is mislukt. U moet onmiddellijk een eind aan uw leven maken". Stauffenberg antwoordde„Nee, dat zal ik beslist niet doen". De gevolgen waren catastrofaal voor hen die gehoopt hadden na de aanslag op Hitier en zijn dood het heft in handen te kunnen nemen om met de geallieerden te onderhandelen. Gene raal Beek verkoos de zelfmoord waar toe Stauffenberg niet in staat was. De ze werd dan ook terecht gesteld, want er kon moeilijk ontkend worden dat hij Ui/URT V. t>0N...Z(fN llüimijïL'IWHaTWi bij Smits weg 19 Telefoon 3865 Tevens erkende Autorijschool. de aanslag gepleegd had. Honderden en misschien wel duizenden werden gefusilleerd en opgehangen. Onder hen Wilhelm Canaris, chef van de geheime dienst, Dr. Karl Goerdeler, burgemeester van Leipzig, Ulrich von Hassell, gewezen ambassadeur van Duitsland in Rome en Hans Oster, ge- neraal-majoor. Generaal Fromm, die Stauffenberg aangeraden had zelf moord te plegen, trachtte zelf zijn huid te redden door hem te laten fusilleren. Veel hielp dit niet, want zelf werd From op 19 maart 1945 terechtgesteld. Rommel viel ook als slachtoffer van deze aanslag. Men liet hem in okto ber 1944 de keus tussen zelfmoord en het verschijnen voor een volksrecht bank. Als hij het eerste koos zouden zijn vrouw en zoon gespaard blijven en een pompeuze staatsbegrafenis als held van Noord-Afrika zou zijn deel worden. Rommel koos toen inderdaad de dood door eigen hand en op 14 october 1944 stierf hij, niet ver van zijn woning.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5