ELBA HET EILAND WAARHEEN NAPOLEON VERBANNEN WERD. G A. P. Valkenet MONA Voor Brillen DERDE BLAD UW JUISTE ADRES Italiaans ijs! SOESTERBERG. Waardevaste Pensioenen. J. TH. VOSKUILEN Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 - SOEST - TELEFOON 2064 De -beste verbinding naar het „eiland van de keizer" heeft de toerist vanuit Piombino aan de kust van Toscane. Over de zee brengen de heuvelketens van Elba hun groet. de Luigi, de oude visser, en om heel „De prijs omvat een autobusrit op ge reserveerde plaatsen, een boottocht op het promenadedek eerste klas, een rond rit per bus over het eiland, rondleiding, entreegelden, fooien en alle mogelijke hulp van gespecialiseerd personeel. De boot is zeer modern met een bar, salons en meer van dergelijk komfort ingericht". Zo kan men het in het prospectus van het reisbureau van Viareggio lezen. Doel van deze tot in de puntjes georganiseerde tocht is het ei- j land Elba. Men kan de tocht ook op eigen gele genheid maken, wat echter wat moei lijker is. Evenwel heeft men dan het voordeel, dat men Elba, het „keizerlijke eiland", leert kennen zoals het werke lijk is een bijna onbekend eilandpara dijs voor de Toscaanse kust, waarin de herinnering aan het verleden mede tot de huidige behoort, waar men om de toeristen der reisgezelschappen mee warig glimlacht, omdat ze geen tijd hebben om meer te doen dan hun foto toestellen in te stellen. De vakantieganger heeft haast. Piombino is een kleine industriestad halverwege tussen Genua en Rome, j eerlijk te zijn, hij had gelijk. Aan die iets terzijde van de hoofdverkeersweg ietwat spaarzame bootverbinding heeft de Via Aurelia. In de haven schom- E1ba het te danken, dat het ook in 'n melt een witte stoomboot. Daaromheen tijd, waarin de eilanden van de Mid- staan auto's uit alle landen van West- j dellandse Zee bijna overstroomd wor- <fen, door toeristen steeds nog zijn vreedzame atmosfeer bewaard heeft, j Klok stond anderhalve eeuw stil. i De zon staat nog steeds hoog en gloeiend aan de hemel als het schip in Portoferrajo aanlegt. Men betreedt de bodem van het eiland, waarvan de statistieken zeggen, dat het 224 km2 i groot is en rond 30.000 inwoners heeft. I De hoogste berg van Elba is met 1019 meter de Monte Capanne, de kust van het eiland heeft een lengte van j 147 km. Maar wat zeggen al deze ge-1 tallen Wat zegt ons, als we vaststel len, dat Elba tot de Toscaanse eilan denarchipel behoort - Heel weinig, want Elba is ook vandaag nog een wereld op zich zelf. Inderdaad, er zijn wel een handvol moderne hotels, een weekblad met de klankvolle naam „Corriere Elbano", de auto's en auto bussen en een meer dan 200 km lang wegennet, ja, de ijverige vertegenwoor digers van het vreemdelingenverkeer hebben al een bungalow-park voor va kantiegasten laten bouwen en ze zou den, als het aan hen lag, ook nog een speelkasino bouwen, waartegen de re gering in Rome verzet heeft aangete kend, maar Elba's klokken zijn, zoals men zeer spoedig kan vaststellen, ei genlijk al voor bijna anderhalve eeuw blijven stilstaan. En dan staat men verwonderd stil Italië is rijk aan mooie vrouwen, bijzonder geroemd echter wordt de knapheid van de meisjes op Elba. europa. D'e bestuurders ziet men het aan, dat ze voor grote problemen staan. Ze kijken verdacht vaak op de klok en houden met hun begeleiders opge wonden besprekingen. Men vangt zin sneden op zoals „Nee, dat gaat beslist niet, zó lang kunnen we niet wachten, we moeten vanavond in Rome zijn, dat redden we niet als we wachten", of „Ze kunnen die boot toch wel vaker laten varen. Eerst maken ze reclame voor Elba en dan moet men uren lang wachten, voordat je een boot krijgt, geen organisatie"! Wat maakt twee uur wachten uit. De Italianen, die er verveeld omheen staan, de vissers die zich voor een siësta op hun netten hebben uitge strekt en de kinderen die met geïm proviseerde hengels aan de kade op middaglome vis wachten, begrijpen de haast van deze vreemdelingen niet. Driemaal per dag vaart de boot naar Elba en terug. Is dat niet helemaal genoeg Hebben de mensen niet vele jaren gewacht om eens naar Elba te varen. Wat maken dan een of twee uren wachten meer „Wie dat niet uithoudt, die moest helemaal niet op het eiland toegelaten worden", meen- bleven, evenals de verbanning naar St. Helena, waar hij eenzaam en verlaten stierf. Hier leefde hij toch als een kei zer en het ontbrak hem aan niets". Misschien hadden de Elbanezen daar mee niet helemaal ongelijk, maar zij vergaten daarbij, dat een man als Na poleon de macht meer liefhad dan de vrede op het eiland en dat het kleine Elba de man, die in onderdelen van grootte van werelddelen dacht, niet be vredigen kon. Waar eens een grote keizer wandelde. Napoleon liet Elba een schat na, die vele miljoenen waard is. Ontdekt heb ben hem de vertegenwoordigers van het vreemdelingenverkeer. Steeds meer buitenlandse gasten komen om op de sporen van de verbannen keizer te wandelen. Ze bezichtigen zijn paleis in de hoofdstad Portoferrajo en zijn zomervilla aan de voet der bergen. Bij die rondleiding door die villa ho ren ze vol verbazing, dat in de kleine zaal naast de audiëntiekamer de kei zer met zes van zijn eveneens verban nen generaals strategische beraadsla gingen hield, wat helemaal niet aan de fantasie van de gids ontsproten is, maar geschiedkundig bewezen. Ze ho ren verder, dat hij in z'n verbannings oord bezoeken van zijn geliefde, de Poolse gravin Maria Walewska, kreeg, dat hij verlangende brieven aan Ma- rie Louise in Parijs schreef, waarin hij haar vroeg naar hem toe te komen. Marie Louise wilde van die destijds helemaal niet gemakkelijke reis niets weten. Bovendien had ze slechts Na- poleon's roem en niet hemzelf liefge had en de roem was inmiddels ver bleekt. I Wie weet, wat er gebeurt zou zijn, als Marie Louise de keizer werkelijk had liefgehad en hem in zijn verban ningsoord had opgezocht - De Elba nezen menen, dat hun keizer dan bij hen was gebleven en misschien heb ben ze er zelfs gelijk mee gehad, maar wie zou dat met zekerheid kunnen zeggen Gebleven is de herinnering aan die tragische gestalte van de Europese ge schiedenis. En de Elbanezen spreken van hun vaderland altijd nog graag als het laatste „keizerrijk" van Napoleon. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 JULI 1959. met knotsen en linten zal worden ge toond. D'e algehele leiding van deze kampweek berust bij de heer Halberstadt. DE BUURTREISCLUB MAAKTE HAAR ZOMERREISJE. De reisclub van de buurtvereniging j „Oranje" maakte dinsdag j.1. weer haar jaarlijkse uitstapje. Die buurt- reisjes schijnen erg in trek te zijn bij de deelnemers en dit jaar bestond er nog meer animo dan in de voorafgaande jaren. Het is dan ook een aangename dag geworden. Om 8 uur des morgens vertrok het gezelschap per bus over de Amersfoort- se Berg en Woudenberg naar Rhenen voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 En toen kwam mam met Het Napoleon-museum, waarin met liefde en zorg herinneringen van de „kleine korporaal" zijn bijeengebracht. bij het feit, dat weliswaar Corsica het eiland van Napoleon is, maar de her innering aan die keizer op Elba meer in ere gehouden wordt dan op Corsica. Het geheim van de Etrusken. Portoferrajo, de hoofdstad van het eiland. Elba, het grootste en belangrijkste eiland van de Toscaanse archipel, is rijk aan schilderachtige baaien en aantrekkelijke havensteden. Gezicht op Porto Azzurro, de „blauwe haven". Met spaden en houwelen, maar ook met moderne apparaten zoals electro- nische detectors en fotografische son- den trachten de oudheidkundigen het geheim van de Etrusken te lijf te gaan, Dat geheimzinnige volk leefde meer dan 2000 jaar geleden in Italië. Cen trum van hun rijk was Toscana, waar aan de naam - and der Tosken (Etrus ken) - thans nog herinnert. Op El ba hadden de Etrusken ijzerertsgroe ven aangelegd. De voorvaderen van de tegenwoor dige Elbanezen hebben na de heer schappij der Etrusken slechts weinig vrede gekend. Steeds weer streden machtige heersers om het bezit van 't eiland. En daarna was er nog de tijd van de zeerovers, die als ze niets be ters te doen hadden, het eiland met een bezoek vereerden, omdat er daar altijd wel wat te halen was, vooral mannen en meisjes voor de Noord- afrikaanse slavenmarkten. Vooral de mooie Elbanesen stonden hoog aan geschreven. Ook later, toen het zee roversgevaar verdwenen was en zelfs de meest gevreesde zeerover, Chereid- din de Roodbaardige, nog slechts een herinnering was, ging de strijd om het vruchtbare eiland met zijn ijzererts verder. Desniettegenstaande behield 't eiland volk zijn optimisme. Napoleon is nog steeds hun „Keizer". Toen echter kwam het jaar 1814. Na poleon had afstand van de troon ge daan en het eiland Elba als vorsten dom behouden, wat hem het feit van zijn verbanning lichter moest helpen dragen. Voor de Elbanezen is Napoleon nog steeds „hun keizer". De banneling resideerde in het jong ste der beide kastelen, die Portoferra jo overkoepelden. Napoleon was er de man niet naar om onledig rond te han gen. Om zijn dadendrang te bevredi gen liet hij o.a. wegen aanleggen. Ze zijn intussen geasfalteerd en vormen de ruggegraat van het verkeersnet van het eiland. Daarbij bleef het niet. De verbannen keizer deed zeer veel om de welstand van de bevolking te verhogen en dat wordt hem nog steeds hoog aangerekend. D'e Elbanezen begrijpen nu nog niet helemaal, waarom hij na 'n jaar er vandoor ging. „Was hij hier gebleven dan was hem Waterloo bespaard ge- om thuis mee te toveren! ELBERTSEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND. In de motorwedstrijden voor het kam pioenschap van Nederland op de weg is onze plaatsgenoot, de heer Anton Elbersen, in de 500 c.c. klasse kampioen van Nederland geworden. Nadat de laatste wedstrijden op het vliegveld te Beek in Zuid-Limburg gehouden wa ren, was de eindstand Nederlands kam pioenschap alsvolgt1 en kampioen van Nederland Elbersen, 19 pnt. 2. Van Son, 12 pnt. 3. Van Haven, 10 pnt. Voor insiders kwam deze uitslag niet onverwacht. Ook bij de T.T. te Assen, waar hij als achtste eindigde, dwong zijn sublieme wijze van rijden grote bewondering af. Hij was daar de enige Nederlander die in het grote gezelschap van motorcoureurs zoveel snelheid be zat dat hij mocht starten. A.G.A.V.S. NAAR VAKANTIEKAMP. Ongeveer 100 jeugdleden zijn dinsdag morgen vertrokken naar het kampeer- centrum „De Dellen" in Garderen, om daar een genoeglijke vacantie- en sport week door te brengen. 's Morgens om 7 uur vertrokken on geveer 45 kinderen op de fiets en te ongeveer half elf arriveerde de stoet in het kamp. Het andere gedeelte van de kinderen vertrok om 9 uur met auto's. Velen van hen hadden een gratis rit, spontaan aangeboden door de verschillende Soesterbergse autobezitters. In het kamp was het na aankomst van alle kinderen een drukte van belang. Het ligt in de bedoeling om de jeugd leden van A.G.A.V.S. een onvergete lijke week vakantie te geven. De week zal gevuld worden met speurtochten in het bos, sportwedstrijden etc., terwijl, indien de weersomstandigheden zulks toelaten, er vrijdagavond in het kam- peercentrum een feestavond in de open lucht wordt gehouden. D'e kinderen zullen dan met eigen krachten een toneeluitvoering brengen. Ook de reeds bekende lichtoefening over de nieuwe verkeersweg naar Tiel. Hier werden de gigantische sluizen be zichtigd en koffie gedronken. In Berg en Dal werd de koffiemaaltijd gebruikt. Toen ging het naar Nijmegen waar allen zich een uur lang naar eigen be lieven konden vermeien en vandaar ging het via Arnhem naar Brammen, waar gedineerd werd. Ten afscheid zat men in Loenen nog enige tijd gezellig bijeen. De heer Van Lankeren fungeerde als reisleider. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, tel. K 3403-432, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarne men. De ambtenaren zullen er voor hun pensioenen, inbegrepen A.O.W. en A.W.W., af zijn met een percentage van 7 procent van hun salaris. Ten opzichte van de meesten die in het vrije be drijf en vrije beroep werkzaam zijn, is dat een zeer voordelige verzekering. Het georganiseerd overleg der ambte- narencentrales is echter nog niet te vreden, speciaal niet omdat de regering geen waardevaste pensioenen wil ga randeren. Dat zou er dus op neer moe ten komen dat de pensioenen automa tisch stijgen bij een waardeverminde ring van het geld, dus ook bij komen de loonsverhogingen, omdat dan prijs stijgingen uiteindelijk niet uitblijven, tenzij de productiviteit en afzetmoge lijkheid in minstens gelijke mate zijn gestegen. Het kabinet wil er zich nu niet aan binden om de pensioenen au tomatisch gelijke tred te doen houden met de ontwikkeling van loon- en prijspeil. Dat is begrijpelijk, omdat deze regering er immers op uit is om te trachten de gulden zelf waardevast te maken. Om dus de steeds verder gaande inflatie zoveel mogelijk tegen te gaan, opdat men met een gespaard bedrag van thans VAK-OPTICIëN VAN WEEDESTRAAT 8 - SOESTDIJK Ziekenfonds-leverancier KOOP EN VERKOOP Taxxtles - Hyp«th«kan - Assurantiën - Expertise over idem zoveel jaar nog ongeveer hetzelfde zal kunnen doen als er nu mogelijk mee zou zijn. Dat vergt on getwijfeld harde en impopulaire maat regelen, die soms schijnen de loontrek- kenden in de voornaamste plaats te treffen, maar dit toch uiteindelijk alle lagen der bevolking ten goede komen. Een waardevaste gulden is de besle waarborg voor de oude dag, van ieder een. Alleen dan zal men weten waar men met pensioen en met via verzeke ring of anderszins gespaard geld aan toe is en of men op zijn oude dag, on danks alle voorzorgen, niet toch een armoedig bestaan zal moeten voeren. Want wat het rijk voor zijn werkne mers doet, kan het niet evenzo voor schrijven aan het particuliere bedrijfs leven en nog minder aan de via ver zekeringen sparende zelfstandigen. Daarom is een waardevaste gulden voor ons gehele volk verre te verkie zen boven een glijdende pensioenschaal. Wij zouden ons veiliger voelen bij een waardevaste gulden dan nu de waarde vastheid der pensioenen en andere uit kering te koppelen aan een op inflatie gerichte loonpolitiek.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9