70 jaar K.N.V.R Soester echtpaar in De Bilt verongelukt. Uitreiking Insingerprijs 1959. DODELIJK ONGEVAL. IN DE HOEK. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959. 37e JAARGANG no 57. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een zeer ernstig auto-ongeluk op de weg Utrecht-De Bilt heeft vorige week het leven gekost aan het Soester echt paar Werner, terwijl de heer P. ten Berge, tandarts, en zijn assistente mej. A. Kaptein ernstig gewond werden. Tevens werden de schoonzoon, de dochter en twee kleinkinderen van het echtpaar Werner ernstig gewond. De heer de Groot, schoonzoon van het echtpaar Werner, met zijn gezin woon achtig in Port-Said, was de eigenaar van de auto die het ongeluk veroor zaakte. D'oor onverklaarbare oorzaak raakte de auto agn het slingeren, bots te tegen een truck met oplegger, ver volgens tegen een bus van de N.B.M. en werd daarna aangereden door de auto van de heer Ten Berge. Alle inzittenden van de auto die door de heer Werner bestuurd werd, werden op het wegdek geslingerd. De 65-jarige heer L. A. Werner werd op slag gedood, zijn vrouw overleed in het ziekenhuis. De heer Ten Berge kreeg ernstige hoofd wonden, zijn assistente, die bekneld raakte, liep inwendige kwetsuren op. De cursus 1958-59, die voor de gemeen schap van de Insingerschool zo rijk is geweest aan belangrijke gebeurtenis sen, kreeg aan het slot weer een hoog tepunt, namelijk de traditionele uit reiking van de Insingerprijs. Men had zich hiervoor weer verza meld in de ruime hal van de school, waar het hoofd van de school, de heer De Boer, in enkele woorden het doel van de samenkomst uiteenzette, om ver volgens meteen het woord te geven aan mevr. Vink-Insinger. Na dank gebracht te hebben aan de meisjes van de handwerkklassen voor de vervaardiging van een cadeau ter ge legenheid van de geboorte van haar dochter, schetste mevrouw Vink de be tekenis van de Insingerprijs, die wordt toegekend aan de leerling van de hoog ste klas, die zich heeft onderscheiden door ijver, toewijding, beleefdheid enz. Ook dit jaar was het niet zo eenvou dig geweest, doch na rijp beraad kon Rob Wilhelm als de gelukkige winnaar worden aangewezen. Nadat deze de vele gelukwensen met het prachtige horloge in ontvangst had genomen een en ander op de ge voelige plaat was vastgelegd door de rentmeester van Pijnenburg, de heer Wilhelm, die als gewoonlijk mede aan wezig was, werd de scheidende klas toegesproken door de heer Van Brum- melen namens het schoolbestuur. Veel hebben jullie op school geleerd, dat jullie in de toekomst van pas zal komen, aldus de heer Van Brumme- len, maar het bestuur geeft jullie bij dit afscheid een Bijbeltje mee, waarin jullie, bij trouw gebruik, de grootste schat zullen vinden. Tenslotte werd ge meenschappelijk gezongen en ging de heer Van Brummelen voor in dankge bed. Toen de lagere klassen vertrokken wa ren bleef men nog enige tijd gezellig bijeen onder het genot van een tracta- tie, waarbij bleek, dat het klassever- band nog niet zou worden verbroken, want de prijswinnaar zal tegen het einde van de vakantie allen nog eens uitnodigen voor een gezellig tuinfeest je. Zo werd een goed schooljaar op waardige wijze besloten. H.K.H. Prinses Irene, die morgen haar 20e verjaardag herdenkt. Foto M. C. Meijboom. In het begin van de vorige week werd het zesde slachtoffer van een verkeers ongeval met dodelijke afloop in onze gemeente begraven. Het was de 66-ja- rige heer H. J. Monné, die op de Birk- straat verongelukte. De heer Monné reed per bromfiets op de Birkstraat in de richting Amers foort. Bij de Bilderdijklaan stak hij onverwacht over. Daarbij werd hij ge grepen door een bestelauto van een poelier uit Nijkerk, die de bromfiet ser niet ontwijken kon. Hij werd tegen het wegdek geworpen en dokter Stro band verleende de eerste hulp aan het slachtoffer, dat in zorgwekkende toe stand per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het ziekenhuis ,,De Lichtenberg" werd gebracht. Onderweg is hij over leden. RIT VAN M.A.C.S. Zondagmiddag organiseerde de Motor en Autoclub „Soest" een rit van 80 km. Er waren 32 deelnemers. Het par cours was uitgezet in Soest en omge ving. Er werd gestart bij hotel „Bos en Duin", waar ook de finish was. Auto's A 1. P. v. d. Berg uit Amers foort, tevens winnaar van de „Coupe de Zonneheuvel", met 4 strafpunten. 2. J. W. Hamersveld uit Amersfoort met 54 strafpunten. Auto's B 1. J. L. Smit uit Baarn met 78 strafpunten. 2. H. Krakebeen uit Tiel met 140 strafpunten. Motoren 1. G. Wassenaar uit Soest met 51 strafpunten en winnaar van de „Coupe de Zonneheuvel". 2. G. E. Deys uit Soest met 273 strafpunten. De prijzen werden uitgereikt door de heer R. Bergers, die meedeelde dat er op 19 augustus opnieuw een rit ge houden zal worden. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van 3 tot en met 5 augustus draait in het City-theater een oergezellige film met de oude rotten Paul Hörbiger en Hans Moser, die beiden kelner zijn in een ouderwets en gezellig Weens „Kaf- feehaus". Ze zijn goede vrienden, maar hun karakterverschillen veroorzaken nog al eens botsingen. De mooie ope rette-zangeres Frieda Lempke (Mady RahlJ zorgt daarvoor eveneens, want zij kan het zo goed met Gustav (Paul Hörbiger) vinden dat zij aanbiedt hem financieel te steunen als hij een eigen zaak wil beginnen. Daverende ruzie krijgen de twee vrien den als de helft van de zaak verkocht wordt en blijkt dat Franz (Hans Moser) dit deel gekocht heeft. Na heel veel gezellige wederwaardigheden komt de zaak echter weer fijn voor elkaar en Franz en Gustav worden weer dikke vrienden. In de donderdag-cyclus „De Spaanse Vlieg" met Joe Stöekel, Rudolf Platte en Hans Richter. Komische verwikke lingen rond mannen die alimentatie be talen als vader van hetzelfde kind, zonder dat zij dit van elkaar weten en grote strijd in een kleine plaats om te voorkomen dat er een kantongerecht gevestigd zal worden. „De Spaanse vlieg", een charmante dan seres, zorgt ervoor dat alles op zijn pootjes terecht komt, maar dat ge beurt pas als er heel veel gelachen is om hele dwaze situaties. POLO-TOURNOOI VAN DE DUINKIKKERS. Aan de vooravond van het waterpolo- tournooi dat de „Duinkikkers" in het Soester Natuurbad organiseerden, speel den het eerste dames-zevental in Groenekan tegen het Utrechtse U.Z. S.C. I. Een gering overwicht van de Soester dames werd beloond met een doelpunt van Ans Kraaykamp, maar de scheids rechter, die graag en veel floot, keur de het af omdat Hilly Copier binnen de twee-meterlijn lag. Willy v. d. Brink werd uit het water gezonden om redenen, die alleen de scheidsrechter bekend zijn. Bij het eind signaal was het nog steeds 0-0. Polo-ploegen uit Breukelen, Barneveld, Geldermalsen, Zeist en Soest namen deel aan het waterpolo-tournooi voor dames- en heren-zeventallen in het Natuurbad. Scheidsrechters waren de heren J. Elderman uit Soest, A. v. d. Vliet uit Zeist en G. v. d. Poel uit Bar neveld. Er was vrij veel publiek en de wedstrijden hadden een sportief en prettig verloop. Zeventallen van „D'e Meent" uit Breu kelen, „Steenviiet" uit Geldermalsen, „De Waterkip" uit Barneveld en de „Duinkikkers" uit Soest streden om de eerste prijs, een lauwertak van de Bata. „Steenviiet" won met 1-0 van „De Meent" en de „Duinkikkers" versloe gen dit zevental uit Breukelen met 4-1. „De Waterkip" deed het nog beter en won met 8-0 van „De Meent". „Duinkikkers" en „Steenviiet" speel den gelijk (4-4). „De Waterkip" won met 4-2 van de „Duinkikkers" en met 5-1 van „Steenviiet". Daarmee won dit team de eerste prijs. „Steenviiet" en „Duinkikkers" maak ten door strafworpen uit wie de twee de plaats bezetten. „Steenviiet" gooide beter en kreeg een medaille. „Duinkik kers werd derde en „De Meent" vierde. De dames van de „Duinkikkers" won nen de wisselbeker, evenals in 1957. Ze pen en ranselen hield en die veel meer Korver, maar het wilde die middag speelden gelijk tegen „Zeist" en ver- i drukte maakte dan nodig was. Nu niet lukken. Ook al omdat de Engelsen sloegen het damesteam van „De Water- stond er een man onder de lat die niet geïmponeerd waren door zijn storm- kip" met 6-2. „Zeist" en „Waterkip" niet van stompen maar wel van klem- ram-praktijken, die op het vaste land speelden tegen elkaar en het werd een 4-1-overwinning voor de meisjes uit Barneveld. Bij de 6-2-overwinning van „Duinkikkers" op „De Waterkip" wer den drie doelpunten gemaakt door Ans Kraaykamp en Roos Timmerman zorgde voor het zelfde aantal. Het damesteam van de „Duinkikkers" kreeg behalve de wisselbeker een medaille. De prij zen werde uitgereikt door de heer J. Elderman, voorzitter van de „Duin- kikkers". ONGEVAL. Een twaalfjarige jongen uit Arnhem reed op het fietspad van de Birk straat. Hij werd ingehaald door een echtpaar uit Amsterdam op een brom mer. Toen de heer V., die de bromfiets be stuurde, de jongen wilde passeren, ging deze harder rijden en sneed de bromfiets. Het echtpaar V. viel en werd licht gewond. Hun kleding werd beschadigd. Just Göbels debuteerde in het Neder lands elftal op 19 maart 1911 in de wedstrijd tegen België, welke met 5-1 te Antwerpen gewonnen werd. Het was de eerste van de 22 wedstrijden gedurende acht jaar en in deze serie, die veel groter geweest zou zijn, als wereldoorlog I geen roet in het eten gegooid had, toonde Göbels zich de geniaalste doelman die wij ooit gehad hebben. Hij was bijzonder populair en het is eens gebeurd dat hij een baard en snor moest aanplakken om van zijn hotel naar het veld te gaan zonder door het publiek gezien te worden, dat bij honderden gekomen was om de beste keeper van Europa te huldigen. Göbel was lid van het Arnhemse Vi- tesse en is dat altijd gebleven. Bijna vast vangen hield en dit feilloos deed. Pas in uiterste nood stompte hij een bal weg. Ook was hij de man die als eerste in ons land de speler, die op zijn doel afkwam, tegemoet ging en als het moest dan wierp hij zich tij dig voor de voeten van de tegenstan der, waarbij hij met zijn ene hand de bal greep en met zijn andere hand zijn gezicht beschermde, want hij voelde er niets voor als arts met een geschon den gezicht door het leven te gaan. Zijn opstellen in het doel is nooit over troffen. Waar de bal kwam daar stond Göbel en als het te heet werd voor zijn heiligdom dan stuurde hij zijn backs wat naar voren om meer ruim te te hebben. Bij Göbel leek het keepen gemakkelijk, want zelden werd hij genoodzaakt bravourstukjes uit te halen, omdat hij bijna altijd wist waar de bal terecht zou komen en daar stond hij dan. De Engelsen waren zo verrukt over zijn keeperstalenten, dat zij hem een prof contract aangeboden, maar Göbel werd arts en is dit nu nog. Op het hoogte punt van zijn roem en zijn kunnen nam hij afscheid van de voetbalsport om zich aan zijn praktijk te wijden, maar na 40 jaar kent iedereen, die zich voor sport interesseert, nog de naam van de grootste doelman die ons land ooit had. In april 1911 kwamen de Belgen naar ons land om revanche te nemen voor de 1-5-nederlaag van Antwerpen. In D'ordrecht werden ze met 3-1 ver slagen. Een groot succes was echter de wedstrijd tegen Engeland op 17 april 1911 in Amsterdam gespeeld. Het werd slechts een 0-1-nederlaag, dank zij het goede spel van Göbel. Tijdens deze wedstrijd zakte een der huiptribunes in elkaar. Vele tiental len mensen liepen lichte kwetsuren op, maar niemand werd ernstig gewond. In 1912 werd opnieuw van België ge wonnen, nu met 2-1 in Antwerpen. In deze wedstrijd faalde het backstel had hij in het najaar van 1910 te gen de Duitsers gedebuteerd, want Bronger-Valkenburg en Göbel stuurde Beeuwkes verscheen niet. De jeugdige ^en naar voren om de Belgen gemakke- reserve-doelman maakte zich al klaar j lijker de baas te kunnen, om onder de lat te gaan staan, toen In maart 1912 ging het Nederlands elf de Dordtse keeper op het laatste nip-tal naar Engeland. Göbel deed zijn pertje het veld kwam oprennen. uiterste best, maar het werd toch een Göbel moest wachten tot het voorjaar 0-4-nederlaag. Zelfs Huug de Groot, van 1911 om aan zijn fantastische car- die het Sparta-kanon genoemd werd, rière als doelman te beginnen. j zag geen kans te doelpunten, terwijl Aanvankelijk stond het publiek raar te de fameuze kogels van Jan Thomee kijken. Het was gewend aan de bra- evenmin iets uitrichtten. Veel steun vour-stijl van Beeuwkes, die van stom- had hij van zijn clubgenoot Bok de Tien jaar geleden schreef ik op deze plaats dat wij er verstandig aan zou den doen van de Duitse gebieden El- ten en Tudderen af te blijven, omdat ik geloofde dat wij er op de duur een sof mee zouden halen. Dat had niets met helderziendheid te maken, maar ik vond dat wij met juist een Duitse bezetting achter de rug, op onze vingers konden natellen, dat we, wanneer de gemoederen weer wat tot rust zouden zijn gekomen, dit gebied weer terug zouden moeten geven. Onze regering hield echter voet bij stuk en op een ochtend hoorden wij dat onze marechaussee het gebied was binnengedrongen en onze grens een stuk had opgeschoven. Het heette toen, dat met deze annexa tie onze grens werd rechtgetrokken, maar iedereen die een kaart van Ne derland bekeek, kon zien, dat dit on zin was. Wanneer het om rechttrekken was be gonnen hadden we nog wel even aan de gang kunnen blijven. We kregen in den beginne hoogge stemde artikelen over het juist gewon nen gebied te lezen en het was, voor al in die eerste tijd, een geliefd uit stapje per bus. Dit duurde echter niet zolang en we voelden dat het nieuwe gebied ons een beetje zwaar op de maag ging liggen. Op de scholen bleef het Duits de voer taal en het Nederlands werd als vreem de taal op het lesrooster gezet. Ook wat regeringsvorm betreft durf den we de democratie niet erg aan en het bleef een dictatoriaal geregeerd stukje Nederland. De Duitse bevolking kon dat in den beginne niet zoveel schelen. Zij pro fiteerden van onze welvaart toen Duits land nog geen veertje van de lippen kon blazen. We bouwden huizen, onze sociale voorzieningen, w.o. de A.O.W., golden uiteraard ook voor het nieuwe gebied. Er waren optimisten, die dach ten dat wij met al dat lekkers de be volking voor Nederland hadden gewon nen, maar wie wel eens in Elten of Tudderen is geweest en een praatje maakte met de bevolking, zal hebben gemerkt, dat zij zo Duits bleven als maar mogelijk was. Duitsland herstelde op economisch ge bied waanzinnig vlug en is ons land je al weer sedert jaren rijkelijk voor bij gestreefd. Frankrijk nam een nog veel grotere (verkeerde) hap van Duitsland en gaf deze, het Saargebied, terug. Er zal voor ons niet veel anders op zitten dan hetzelfde te doen, waarmee dan weer een na-oorlogse fout is her steld. Konden alle fouten maar zo gemakke lijk ongedaan worden gemaakt. H. OEKMAN. van Europa wel opgang deden maar in Engeland allang door voorgangers van Ted Drake en Tommy Lawton toege past waren. Huug de Groot, die geen Hugo maar Harry heette, overleed enkele jaren geleden. Van hem is de uitspraak dat een middenvoor schieten moet. Heel veel schieten. Desnoods negen keer mis maar de tiende keer raak. Tegen Duitsland werd in het voor jaar van 1912 te Zwolle gelijk gespeeld (5-5), van België werd in Dordrecht met 4-3 gewonnen. Göbel hield in deze wedstrijd een strafschop. Bij de Olympische spelen in Stock holm werd een derde plaats bereikt. Engeland was 1 en Denemarken be zette de tweede plaats. Van Zweden wonnen we met 4-3, van Oostenrijk met 3-1, maar tegen Denemarken werd een 1-4-nederlaag geleden. Fimand werd met 9-0 verpletterd en in deze wed strijd vestigde Jan Vos van het Utrecht se U.V.V. een merkwaardig record. Hij scoorde 5 doelpunten en pas in 1934 presteerde Leen Vente, in de wedstrijd tegen de Belgen (9-3), hetzelfde. In deze wedstrijd viel De Korver uit en Dirk Lotsy verving hem als aanvoer der. In het najaar van 1912 wonnen de oran- jehemden te Leipzig met 3-2 van Duits land. Het ontevreden Duitse publiek wilde de Oostenrijkse scheidsrechter te lijf en Dirk Lotsy moest met Barend van Hemert tonen dat Nederlandse voetballers ook konden knokken als het nodig was.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1