HET VO Het debat is dood. Regen. Soest voor 30 jaar. SOEST. IN DE HOEK. OFFICIëLE MEDEDELINGEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959. 37e JAARGANG no. 58. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In verkiezingstijd en ook nog weieens tussendoor, schrijven plaatselijke afde lingen van politieke partijen verkie zingsvergaderingen uit. In de meeste gevallen komen daar slechts de reeds overtuigende aanhangers van die partij. Als er na de pauze vragen mogen wor den gesteld aan de spreker van die avond, komt er bijkans nimmer een aanhanger van een andere partij de redenaar nu eens lastige vragen stellen en daardoor een debat ontketenen. Vrij wel hetzelfde zien we op propagandis tische bijeenkomsten van religieuze ver enigingen of sekten. Het gehele jaar door worden er in ons land (en elders) eindeloos vele verga deringen gehouden, waar echter in hoofdzaak alleen de officiële spreker van de avond het woord voert. Het is opmerkelijk, dat en door partijen en verenigingen biezonder weinig debat avonden worden georganiseerd, dat er op verkiezingsvergaderingen hoogstens vragen mogen worden gesteld, maar de eigen spreker steeds het laatste woord heeft. Toch is het Nederlandse volk in grote geledingen een denkend volk en heer sen er zeer uiteenlopende meningen over vele onderwerpen. We zien dat aan de vele religieuze sekten, die ons land telt en als de wet er niet een stokje voor stak zouden er nog veel meer politieke partijen zijn. Maar ieder houdt zich bij z'n eigen clubje en maar zeer weinigen durven het aan zich te weer te stellen tegen de mening van een ander, althans in het openbaar. En het lijkt wel, alsof partijen en sekten ook het openbaar debat schuwen. Zou den ze zich toch niet in alle opzichten zo stevig in hun schoenen voelen staan Zelfs in Zeist, waar men thans iedere vrijdagavond in juli en augustus een vrije sprekershoek inricht, naar het voorbeeld van de Speakerscorner in het Hydepark te Londen, en waar ieder mag komen spreken die daar wat te verkondigen heeft, maar ook ieder de mening van de spreker of spreekster mag bestrijden, zelfs daar komt geen enkele spreker van een onzer politieke partijen pogen om het veelkoppige pu bliek van de juistheid zijner politieke ideeën te overtuigen. We concluderen daaruit, dat de strijd lust van zo'n vijftig jaar geleden er bij de huidige politieke partijen niet meer is. Het is na de invoering van de even redige vertegenwoordiging met onze politieke democratie een wat doodgelo pen boel geworden. De stellingen zijn bezet, men voert nog slechts een ver- verdedigende maar geen aanvallende taktiek meer en strijdt alleen nog met het geschreven woord via partijbladen en pamfletten. Ook dat is eenzijdig, want wie eens tegen dat geschreven woord zou willen «ingaan, krijgt daar toe in het betrokken partij-orgaan niet de kans. Waar in de Zeister sprekershoek wel over gedebatteerd wordt, dat is het geloof, zowel in allerlei schakeringen vóór alsook tegen. Ook op dit gebied echter zijn uitsluitend de leken er aan het woord. Het schijnt wel alsof wij wat angstig Wat wen je aan warmte, Wat wen je aan zon; Wat wen je aan „shorts" en aan zomer japon Het zomerse schoentje Doorweekt in een plas, Het zonne-badpakje Droog onder de jas. Het luchtig toiletje Hangt vaatdoekig neer, Wat wordt er gemopperd Op 't druilerig weer Voor honderden was het Een nattige strop, Maar duizenden kwamen Er door bovenop 't Was feest voor de boontjes, De sla en de ui, Ze dronken zich dronken Aan iedere bui. Zó ver gaan de zorgen Voor groot en voor klein, Daarom kan het 's-zomers Niet steeds zon-dag zijn. CLINGE DOORENBOS. zijn geworden voor het woord van mens tot mens. Het is ook opmerkelijk, dat er zo wei nigen zijn, die het woord kunnen en daardoor ook durven voeren. De argu menten zijn er misschien wel, maar de mens heeft verleerd ze zó te uiten, dat hij er ook anderen mee pakken kan. De tijden zijn veranderd; bioscoop, ra dio en televisie hebben het gesprek van mens tot mens doen devalueren. Men is niet meer gespitst op een debat, de scherpe denkwijze zowel als de han teerbaarheid van het woord blijkt niet meer te behoren tot de algemene ont wikkeling, waarop zovelen zich thans kunnen beroemen. Voor de democratie, in haar breedste geledingen, is dat een grote handicap, voortvloeiend uit onze opvoeding. Er werd een nieuwe voetbalver eniging opgericht, die de naam „Sport voor alles" kreeg. Lang zal deze club het wel niet gemaakt hebben. Dat kan ook moeilijk met zo'n rare naam. Zelfs de Soester Courant waagde het 30 jaar geleden een aanval te doen op Winston Churchill, die een boek ge schreven had over de eerste wereld oorlog en daarmee alleen de bedoeling had zijn blunder met de Dardanellen- expeditie goed te praten. Dit werd hem in Engeland maar ook in Soest kwa lijk genomen. Ruim tien jaar later heeft i. Als er nog mensen zijn, die geloven dat er een oorlog komt en die vinden dat we in kommervolle tijden leven, dan is het raadzaam de augustusmaand van 1959 eens te vergelijken met de augustusmaand van 1939, waarin wij het voorspel van een wereldoorlog mee maakten zonder het te beseffen. Toen was er reden om dodelijk onge rust te zijn, maar de meesten van ons waren het niet. Die zijn het nu, ter wijl Nixon in Moskou een pochende Chroetsjew ongezouten de waarheid durft te zeggen en terwijl de comman dant van Nato-strijdkrachten, Lauris Norstad, de Russen zeer dreigend durft te waarschuwen zich kalm te houden, want als ze een beweging maken die wijst op het ontketenen van een oor log, dan krijgen ze de volle laag. En dat is geen bluf. Hoe anders was het in 1939 en hoe veel gevaarlijker. Toen liepen we el kaar wijs te maken dat er geen oorlog zou komen omdat Duitsland alleen maar tanks van bordpapier had en hoogstens voor een maand brood op de plank. Toen meende ons land zich de weelde van een kabinetskrisis te kunnen ver oorloven terwijl Hitier en zijn hand langers allang uitgemaakt hadden dat Polen net zo geïncasseerd moest wor den als Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije. Waarom ook niet Er was toch niemand die het Duitse leger zou kun nen weerstaan en Amerika bemoeide zich nergens mee. Daar had men wel wat anders te doen dan zich in te laten met Europese aangelegenheden. En daar geloofde men waarschijnlijk ook dat het allemaal bluf was van de Führer. Op vrijdag 4 augustus 1939 kwamen de kranten met grote koppen uit. „Oor log is onwaarschijnlijk" heette het. De man die dat zei was Lord Inskip en het zou beter geweest zijn als hij ,dat maar niet gezegd had. Als inplaats van deze onjuiste woorden hele harde woorden tegen Hitier gezegd waren, die hem misschien de ogen hadden kunnen openen voor het lot dat hem wachtte als hij inderdaad een oorlog begon. Lord Inskip deelde op een bijeenkomst in Schotland mee dat er heel weinig kans op oorlog was en dat de Britse regering goede redenen had voor die mening. Daarbij verklaarde hij dat En geland geen geweld meer zou dulden op het vasteland van Europa. Dat klonk natuurlijk wel erg flink, maar in Duitsland heeft men er om gelachen. Als het scheef dreigde te gaan dan zou Chamberlain wel weer komen met zijn paraplu en die brave man was al heel weinig geschikt om figuren als Hitier of Müssolini te imponeren. Beter zou het geweest zijn een Churchill te zen den, voorzien van evenveel krachtda digheid als hij toonde toen Engeland Churchill zich echter volledig gere habiliteerd met een houding, die de ondergang van Duitsland betekende. Roofovervallen kwamen er 30 jaar geleden ook voor, zelfs in Soest. Drie zwervers overvielen de alleenwonende J. v. d. Vlist in de Paltz, bonden hem aan handen en voeten, mishandelden hem en gingen er met 20 gulden van door omdat er niet meer te vinden was. Het fraaie drietal kreeg samen 6 jaar gevangenisstraf. Niet alleen een nieuwe voetbalver eniging, maar ook een nieuwe orato riumvereniging werd opgericht en ook deze had geen lang leven. Een magnetiseur maakte per ad vertentie bekend, dat hij genezing kon brengen van vele ziekten, waaronder zenuw- en zielsaandoeningen. Zijn con dities waren billijk stond erbij. Er werd een jongetje van nette ou ders gevraagd voor huis- en tuinwerk. Hij mocht niet ouder zijn dan 16 jaar, want kinderen van 15 kon je blijkbaar gemakkelijker voor een paar centen laten werken. Ook vroeger was er al een leemte in de wet, die het niet mogelijk maakte dat lieden die een zedendelict pleegden, direct opgepikt werden. Tegenwoordig laat men deze knapen na een proces verbaal meestal gaan en in 1929 ook. Dan hielden ze tenminste de kans de volgende dag op dezelfde voet voort te gaan. Een caféhouder kreeg een proces- in groot gevaar kwam na de capitula tie van Frankrijk. In het parlement zei lord Halifax even eens dat er geen reden tot ongerust heid was en dat vond men zo verheu gend, dat men met vakantie ging ter wijl Europa op een vulkaan zat. In Tsjecho-Slowakije werden de Jo den gemolesteerd en het Joodse bezit in Danzig werd verbeurd verklaard. Dat was mogelijk omdat er nationaal- socialisten aan 't bewind waren. Dat was echter niet genoeg, want Gouwlei der Forster verklaarde in een brallende rede dat Danzig Duits moest worden en zeer spoedig Duits zou zijn. Hitier was het hiermee volkomen eens. Forster had hem in Berlijn bezocht en met veel bravour riep hij zijn toehoor ders toe dat Danzig binnenkort weer deel zou uitmaken van het Duitse rijk. Daarin had hij gelijk, maar niemand geloofde hem in de landen, die kort daarop de tegenstanders van Hitier in de oorlog zouden zijn. Men geloofde dat het bluf was. Direct na zijn rede vertrok Forster weer naar zijn Führer, die kort daarop met Müs solini confereerde. En in Engeland bleef men maar vertellen dat een oorlog zeer onwaarschijnlijk was. Polen ant woordde Forster dat een inlijving van Danzig bij Duitsland oorlog zou bete kenen, maar deze heethoofd, die kort na de capitulatie van Duitsland ter dood veroordeeld werd door de rege ring van het door Rusland bezette Po len, ging door met zijn branietaai. In ons land had men wel wat anders te doen dan te piekeren over de in ternationale toestand. Mr De Geer was bezig met de samenstelling van een kabinet en deze belangrijke gebeurte nis werd overschaduwd door een nog belangrijker feit, de geboorte van Prin ses Irene. In Duitsland hield Herman Goering een grote rede, waarvan hij later wel spijt gehad zal hebben, want hij ver klaarde nadrukkelijk dat de bescher ming van het Duitse industriegebied en het binnenland zo afdoende was, dat vijandelijke luchtaanvallen geen schijn van kans zouden hebben tegen de Duit se verdediging. Hij zei dat het Duitse volk volkomen kalm was en rustig af wachtte wat de Führer zou besluiten. De Poolse minister Potocki was een van de weinigen, die het gevaar hel der zag. Hij zei dat slechts een won der de erisis zou kunnen oplossen en drie weken later bleek helaas dat dit wonder uitgebleven was. Koning George van Engeland inspec teerde de vloot en sprak als zijn over tuiging uit, dat deze snel een grote ge vechtskracht zou kunnen ontplooien. Ook dit imponeerde de Duitsers niet en zij lieten Forster rustig doorgaan met zijn opruiende redevoeringen, die zouden leiden tot de tweede wereld oorlog. verbaal omdat hij de inventaris van zijn zaak driemaal verkocht had en driemaal een voorschot op de afreke ning in ontvangst genomen had. Een auto met verse bokking knotste tegen een boom aan en alle visjes vlo gen over de Birkstraat. En de kinderen kropen natuurlijk op handen en voe ten rond om zoveel mogelijk vis te vergaren. Dat konden ze ook ongestoord doen, want de chauffeur had zijn knie bezeerd en had dus meer belangstelling voor zijn pijnlijk been dan voor de bokking. Een paard ging op hol en probeer de het postkantoor binnen te rennen. Dat lukte maar voor een deel, want hij had een wagen achter zich en die kon de deur niet in. Dertig jaar geleden beklaagde een raadslid zich erover dat enkele schone dingen die hij gezegd had niet in de notulen stonden. De burgemeester ant woordde dat dit heel goed mogelijk was, want de notulen gaven niet al het gesprokene weer. Hij achtte het daarom wenselijk dat er spoedig een stenograaf zou aangesteld worden. Dat gebeurde, maar 30 jaar later, in juni 1959, maakte opnieuw een raads lid de opmerking dat iets aan de no tulen ontbrak en ook toen werd ge antwoord, dat niet alles opgenomen was, ondanks de stenograaf. Een band recorder zal dus blijkbaar uitkomst moe ten brengen, maar dan moeten ook al le raadsleden duidelijk spreken, want anders helpt het nog niet. In volle ernst werd reeds dertig jaar geleden in een lang betoog uit eengezet dat het helemaal niet nodig was kaal te worden. Blijkbaar hebben niet alle mensen dit gelezen, want er lopen bar veel kaalhoofdigen rond, die 30 jaar geleden de Soester Courant ook al lazen. Blijkbaar niet goed genoeg, want anders hadden ze nu weelderige haardossen bezeten. Een hoofdwerktuigkundige van Soes- terberg had gegapt. En niet zo'n klein beetje. Hij had een hele werkbank, een veldsmidse en 2 kasten achterover ge drukt. Eis 150,of 25 dagen. Een vrouw die dronken door Soest had lopen zwalken moest eveneens voor komen. Zij moest twee weken brom men. Er werd een prestatierit voor mo toren van Eindhoven naar Parijs ge houden, die niet zo'n best verloop had. A. P. van Hamersveld reed in België een meisje ondersteboven en de rijder J. Annee uit Roozendaal verongelukte onderweg. M. Jansen uit Eindhoven kwam het eerst in Parijs aan. Luitenant H. J. Krab van Soester- berg maakte bij Amsterdam een nood landing met zijn vliegtuig omdat hij meende dat de motor niet in orde was. Hij had zich vergist. Gelukkig was die noodlanding best afgelopen. Een jongetje van 7 jaar deed heel onvoorzichtig. Hij kwam onverwacht op zijn fiets achter een groentewagen vandaan en reed een auto aan, die van de andere kant kwam. Het kereltje werd overreden maar mankeerde niets. Van de schrik was hij echter bewuste loos geworden. Wat enkele maanden eerder een lui tenant deed, presteerde een korporaal in de zomer van 1929. Hij reed tegen de spoorbomen in Socstduinen. De lui tenant kreeg drie maanden hechtenis omdat door deze onoplettendheid zijn duopassagier dodelijk verongelukte, de korporaal kwam er met wat schaaf wonden en een beschadigde motor van af, evenals zijn duopassagier. Door de regen hadden zij niet gezien dat de bomen gesloten waren. MET RINKE TOLMAN DE NATUUR IN. Ruim vijftig natuurvrienden hebben woensdagmiddag met Rinke Tolman een excursie gemaakt door de polders langs de Eem. Daar werd de natuur onder zijn deskundige leiding bekeken en vele bijzonderheden over planten en dieren werden verteld. j Het weer was niet zo best tijdens deze wandeling, maar dit werd tenvolle ver goed door het vele dat Rinke Tolman van zijn natuurkennis aan de deelne mers schonk. Een volgende excursie zal de bossen en duinen tot doel heb ben. I Wij horen, in tegenstelling tot een paar jaar geleden, niet meer zo erg veel van emigratie. Toen zag je links en rechts om je heen personen het land verlaten en dit wa ren meestal niet de slechtste werkers. De laatste tijd wil het met de emigratie niet zo erg meer vlotten en men krijgt de indruk, dat er meer mensen via allerlei instanties voor de emigratie in de weer zijn dan er gegadigden ver trekken. Uit een bezoek dat een minister uit Australië aan verschillende landen en ook ons land heeft gebracht, was dui delijk af te leiden en te beluisteren in het vraaggesprek, dat het aantal emi granten de laatste tijd lang niet zo groot is als men zou wensen. In Canada is hetzelfde te constateren en alles bij elkaar vindt ons land in de emigratie niet meer de verlichting, die, met het oog op de overbevolking en woningnood gewenst is. Ik vind dit zeer te betreuren, want ik ben er van overtuigd, dat velen, uiter aard niet voor allen, want landver- huizen is geen vacantietrip, in de gro te emigratielanden een betere toekomst ligt dan in ons kleine overbevolkte landje. Als belangstellende ben ik naar enkele voorlichtingsavonden geweest en ik moet zeggen, dat het enthousias me waarmee de voorlichters over veel moois in het nieuwe land vertellen, te prijzen is. Het gevaar echter dat in die enthousiaste verhalen schuilt, is dat, vooral bij de slechte verstaander, de gedane waarschuwingen dat o.a. goed Engels spreken een groot voordeel is dat het geld ook in het buitenland niet op straat ligt en vooral de eerste tijd een zeer zware kan zijn, niet de indruk maakt die juist dit gedeelte van de voorlichting verdient. Het gebeurt hierdoor, dat er mensen emigreren, die zich niet in het minst bewust zijn waar ze aan beginnen en pas te laat ontdekken dat ze er niet tegenop gewassen zijn. Dan komen de nare berichten naar Nederland en slech te berichten hebben een grote door dringende kracht. Dit is, vooral in een zaak als emigre ren, funest. Mij zijn een paar gevallen bekend, van mislukte emigratie, waar in nu zwaar wordt afgegeven op de overheid en de voorlichting, terwijl de fout toch grotendeels bij hen zelf ligt. Zij spreken bijvoorbeeld, na een verblijf van ruim IV2 jaar in een Engels spre kend land, nog niet eens het slechtste steenkool-Engels. Engels spreken bij emigratie moet daarom niet alleen wor den aanbevolen, maar verplicht wor den gesteld. Dit hoeft geen perfect Engels te zijn, maar men moet zich er goed mee kun nen behelpen. Wanneer deze eis wordt gesteld voor emigratie zullen slechte berichten uit blijven en de emigratie weer beter op gang komen. H. OEKMAN. SCHIETWEDSTRIJDEN. Woensdag a.s., te 2 uur, organiseert S.P.S.V., op Oranjehof, schietwedstrij den met de buks voor leden en niet leden. De prijzen bestaan uit luxe voorwer pen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Gulf Oil (Nederland) N.V., Blaak 32, Rotterdam, om vergunning tot het uit breiden van een benzinestation met een verplaatsbare mengsmeringpomp, op/in perceel Middelwijkstraat 40-42, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nr 7995. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 25 augustus a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1