Het voorspel* Naar een gedeelde wereldmacht. SOEST. EN DE HOEK. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959. 37e JAARGANG no. 60. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMET SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 D"e conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Genève en de reis van de Amerikaanse vice-president Nixon naar Rusland heb ben uiteraard uitgebreide publicaties in de dagbladen opgeleverd, maar de gewone man in Nederland (en wellicht ook elders) zegt dit toch niet zoveel. Men leest, dat de ministers in Genève het niet eens konden worden met el kaar, dat Chroesjtsjow en Nixon el- "kaar in Moskou eens goed de waarheid hebben gezegd en het enige dat men er uit concludeert is, dat de verfijnde diplomatie in verval schijnt te geraken, dat deze een „volkser" karakter ver krijgt en dat men over en weer dan wel vaak een heleboel lelijke dingen van elkaar zegt, maar toch steeds meer geneigd blijft tot praten dan tot vechten. De resultaten van dat praten zijn echter zeer miniem, belangrijke veranderin gen brengt al dat geconfereer niet te weeg en daarom ontgaat de gewone man de betekenis ervan en vergaat hem de lust er nog veel aandacht aan te besteden. We kunnen hem nauwe lijks ongelijk geven, want de betekenis dezer conferenties ligt meer op het pro pagandistisch vlak dan dat er reële veranderingen door ontstaan. Wederzijds zijn de posities ingenomen en worden zij steeds beter afgebakend. Men kent elkanders sterkte zowel als zwakke punten, men poogt over en weer de binnenlandse verhouding bij de tegenstander te beïnvloeden, in de hoop daardoor nog eens kleine succes- jes ter versterking van de eigen positie te behalen, maar geen der betrokke nen zou er geen oorlog voor willen ris keren, want ieder vreest de kracht van de ander en weet dat er geen overwinning mogelijk is. Daardoor heeft een oorlog voor geen der partijen enige zin en poogt men compromis-oplossin gen te bereiken door het houden van conferenties en dergelijke besprekin gen op hoog niveau. Toch springt er uit al dat geconfereer langzamerhand één punt naar voren, dat toch wel van groot belang is en dat wij terdege in de gaten moeten houden. Het is speciaal het pogen van Rusland om alle belangrijke internationale pro blemen zo mogelijk alleen met de Ver. Staten van Noord-Amerika uit te vech ten, met zo min mogelijk raadpleging van andere regeringen. Het verlangen van Chroesjtsjow een bezoek aan Ame rika te kunnen brengen en daar met Eisenhouwer zelf de zaken te kunnen bespreken, is een zeer markante aanwij zing in die richting. In Amerika staat men daar ook niet zo afwijzend tegenover als de uitla tingen zouden doen verwachten. Maar men dient daar nu eenmaal ernstig rekening te houden met bondgenoten als Engeland en Frankrijk, om van de andere gealliëerden maar niet te spre ken. Reden waarom Eisenhower athans aanvankelijk helemaal niet enthousiast deed over een ontmoeting met de Rus sische leider, reden ook waarom Eisen hower toen zijn uitnodiging aan Chroesj tsjow kwam, tegelijk verklaarde, dat hij tijdens het overleg met de Rus uitslui tend als leider van het Amerikaanse volk zou (kunnen) spreken. Eisenhower wil in elk opzicht de schijn vermijden, dat er in Washington een soort kleine topconferentie van ,,de grote twee" ge houden zou worden, waar afspraken uit zouden kunnen voortvloeien zonder dat de andere „groten" hierin gekend zouden zijn. En toch blijft, zowel bij Rusland als bij Amerika, - zij het dat men zeer omzichtig te werk gaat - de tendens bestaan naar een uitsluitend gezamen lijk beslissen over de belangrijkste za ken. Onuitgesproken zien beiden daarin ook een mogelijkheid om zich straks beter teweer te kunnen stellen tegen de groeiende macht van China, die niet alleen voor Amerika, doch ook voor Rusland een bedreiging inhoudt. Het ligt in de aard der zaak, dat bij zulk een samenspraak minder rekening dan ooit gehouden zal worden met de belangen der kleine landen. Die zul len zich steeds meer hebben te schik ken in het grote bondgenootschap waartoe zij gerekend kunnen worden. Daarinligt voor vele directe belangen een gevaar, waarover dan ook nog veel strijd zal ontstaan, maar er kan uiteindelijk wel een beveiliging in lig gen, zij het ten koste van veel nationale trots. 3. Opnieuw sprak gouwleider Forster en heel Europa was opgelucht omdat hij „niets nieuws" verteld had. Nu viel er weinig nieuws te zeggen, want het oude was belangrijk genoeg. Dantzig wilde weer onder Duitsland, waartoe het had behoord tot 1919, toen Polen deze havenstad kreeg om een uitweg naar de zee te hebben. Na de rede van Forster werd het vol gende telegram aan Hilter gestuurd „Mijn leider. Tienduizenden Duitse Dantzigers, die op de protestbetoging tegen de Poolse bedreiging Dantzig met kanonnen plat te schieten, op de pleinen der eeuwige Duitse stad Dantzig ver gaderd zijn, zien met het grootste ver trouwen tot u op en groeten u met eer bied en onschokbare trouw als hun leider". Mussolini bemoeide zich ook met het geval en hij waarschuwde Polen, dat moest bedenken een zelfmoordpolitiek te voeren door het afwijzen van de Duitse eis. „Het Duitse rijk heeft tach tig miljoen inwoners, die tot één ras behoren, het Duitse rijk heeft de sterk ste wapens ter wereld, die ter beschik king staan voor het sterkste leger en het Duitse volk heeft een Führer, die weet wat hij wil en die vastbesloten is de eer en de vrijheid en de rechten van alle Duitsers te waarborgen", zei de Duce, die graag zijn aandeel wilde hebben in de grote veroveringen die hij voorzag. Die voorzag hij inderdaad juist, maar hij wist niet, dat deze overwinningen en- enkele jaren later door verpletterende nederlagen gevolgd zouden worden, die hemzelf en zijn vriend de Führer het leven zouden kosten. Duitsland zette in de pers de felle anti- poolse campagne voort. Sommige bla den somden honderden aanvallen op, die door Polen op Duitsers waren onder nomen. Een 10-tal Duitsers was gearres teerd. President Rooseveld scheen ech ter helemaal niet te merken wat er precies aan de hand was in Europa, want twee weken voor het binnentrek ken van Duitsland in Polen verklaarde hij opgewekt dat hij geen direct oorlogs gevaar zag. Hij vond het dan ook niet nodig het congres bijeen te roepen voor een extra vergadering. Dat zou hij wel gedaan hebben als er oorlogsgevaar was. Dat was er ook inderdaad maar slechts weinigen zagen het. Na de flinke woorden van Mussolini tot Polen kwamen Ciano, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken en Joachim van Ribbentrop, zijn Duitse collega, in Saltzburg bijeen voor het houden van besprekingen. Beiden wa ren nare mannetjes. Von Ribbentrop had zich onbeschoft gedragen aan het Engelse hof en Ciano had door zijn onbehoorlijk gedrag een slechte beurt gemaakt op een bijeenkomst waar de Paus tegenwoordig was. Ciano was de schoonzoon van Mussolini, maar veel plezier heeft hij niet beleefd van schoon papa, want deze liet hem in 1944 fu- sileren. Ribbentrop sprak geen Italiaans en Ciano geen Duits, zodat de heren in het Engels hun besprekingen voerden. Wat er precies gezegd is werd nooit bekend gemaakt, maar waarschijnlijk zouden velen de ogen geopend zijn als de be sprekingen wel openbaar gemaakt wa ren. Men is het er namelijk allang over eens dat de Duitse leiders heus niet graag aan een oorlog begonnen, voor al Göring niet, maar de arrogante Duit se minister van buitenlandse zaken schijnt de grote oorlogshitser geweest te zijn. Het enige wat de wereld na de confe rentie van Saltzburg te weten kwam, was de verzekering dat beide aspart- ners het voor 100 °/o eens waren en dat betekende ongetwijfeld dat de oor log begonnen zou worden als Polen wei gerde Dantzig terug te geven. En Po len voelde hiervoor terecht niets. De ambassadeurs van Frankrijk en En geland bezochten Hitier om hem te waarschuwen, maar de Führer was blijkbaar vastbesloten de wereld te ver overen, want ze bereikten niets. Dantzig moest weer Duits worden en verder waren er geen eisen. Dat lied was echter al zo vaak gezongen. Eerst het Saargebied, toen Oostenrijk, daar na Tsjecho-Slowakije, dus terecht hiel den Engeland en Frankrijk het been stijf. Als Amerika toen geweten had wat het nu weet, dan zou er van het isolationisme van Taft niets zijn over gebleven en dan zou tegen Hitier gezegd zijn wat nu bij herhaling tegen Croets- sjow gezegd wordt„Waag het niet een verkeerde stap te doen, want de enorme kracht van onze wapenen zul len uw land vernietigen". Wij mogen dankbaar zijn dat Norstad deze woorden heeft durven spreken en wij mogen vertrouwen dat deze woor den waarheid bevatten. Of denkt ie mand dat Rusland iets kan uitrich ten tegen Amerika, twintig jaar nadat het door Duitsland totaal onder de voet gelopen werd en slechts gered kon worden door de hulp van de geallieer den. Ook de Paus zag het gevaar en sprak „Wij willen en kunnen de hoop niet laten varen dat een conflict kan wor den voorkomen waardoor een oorlog zou ontstaan, die de vorige in vernie ling en geestelijke ineenstorting verre zal overtreffen. Onze blik richt zich naar de barmhartige almachtige God. Moge het Hem behagen dat de vrede zal heersen op deze verontruste wereld". Twee weken later trokken de Duitse troepen in ijlmars op weg naar War schau. 150.000-STE BEZOEKER IN HET NATUURBAD. Woensdagmiddag, om 2 uur, passeerde de 150.000-ste bezoeker de controle van het natuurbad. Het was de eerste maal in het 26-jarig bestaan van het bad, dat meer dan 150.000 zwemlusti- gen in één seizoen verfrissing kwamen zoeken in het water, dat na de vernieu wing van het bad nog veel frisser zal worden. De 150.000-ste was eigenlijk geen be zoeker maar een bezoekster, want het meisje Angela Wessels uit Barger Oos- terveld was de gelukkige. Dit dorp maakt deel uit van de gemeente Em- men in Drente. De veertienjarige Angela kreeg van de heer Th. Peet, secretaris van de Stich ting Natuurbad, een armbandhorloge. Reeds kort na de opening van het bad hield men de telling in het oog, want bij mooi weer zou de 150.000-ste wel eens vroeg kunnen komen. Dat gebeur de echter niet, want de dag begon re genachtig en het duurde heel lang voor Angela redding bracht. Zij mocht kiezen tussen een fototoestel en een horloge. Zij koos het laatste. Haar vriendinnetje, de veertienjarige Lenie Mütter uit Emmerschans was nummer 149.999 en zij kreeg een abon nement voor het seizoen 1960-1961. De tien-jarige Eddy Klarenbeek uit Soest was nummer 150.001 en kreeg ook een abonnement. Het natuurbad is in mei geopend en per dag zijn er gemiddeld 1500 bezoekers geweest. In het afgelopen vijftal jaren was het gemiddelde 110.000 per jaar, dus het bereiken van de 150.000 is wel een bij zonderheid. Van de zwemmers die het bad bezoeken komt slechts ruim 40 °/o uit Soest. Uit Amersfoort komt 15 °/o en uit Am sterdam 11 Uit het buitenland on geveer 3 Dat de belangstelling voor het bad zeer is toegenomen blijkt uit de verkoop van abonnementen. Vier jaar geleden werden 1951 abonnementen uitgegeven en dit jaar 3196. Op 11 juli bezocht de 100.000-ste bezoeker het bad. E.H.B.O. De E.H.B.O.-collecte heeft in onze ge meente 740,74 opgebracht en dat was meer dan verwacht mocht worden. Van invloed zal hierbij ongetwijfeld ge weest zijn de demonstratie, die een E.H.B.O.-groep enkele weken geleden in het openluchttheater gegeven heeft. Woensdagavond is er in het natuurbad een zomeravondoefening, die door ie dereen gratis kan worden bijgewoond omdat het stichtingsbestuur van het bad ook geen vergoeding vraagt voor het gebruik. De Amersfoortse reddingsbrigade zal laten zien hoe drenkelingen gered wor den die per auto te water geraakt zijn, waarna de E.H.B.O. een demonstratie kunstmatige ademhaling zal geven. Hierbij zal gebruikt gemaakt worden van zuurstofkoffers. De demonstraties beginnen om 7 uur en het zal de moeite waard zijn te gaan 1 zien hoe in het bad een auto te water raakt en de inzittenden gered worden. Deze demonstraties zouden aanvanke lijk hedenavond plaats vinden, doch moesten worden verzet naar a.s. woens- J dagavond. SCHIETWEDSTRIJDEN. I Woensdagmiddag zijn er schietwedstrij- I den in de tuin van „Oranjehof" aan de Prins Bernhardlaan gehouden. Zij wer den georganiseerd door de Soester Po litie Sportvereniging en geopend door de korpschef van politie, hoofdinspec teur C. van Es, waarna hij de eerste schoten loste. De heer Van Es sprak in het openings woord zijn vreugde uit over het orga niseren van deze wedstrijden en hij dankte in het bijzonder de heer A. W. Voet, die ervoor gezorgd had, dat de schietbanen in orde kwamen. De heer Van Es sprak de wens uit, dat S.P.S.V. deze wedstrijden voortaan jaarlijks zal organiseren. Dan niet alleen plaatse lijk, maar zo mogelijk in groter ver band. Er waren zoveel deelnemers dat de wedstrijden niet geheel beëindigd kon den worden. Zij worden woensdag a.s. voortgezet, waarna de uitslagen bekend gemaakt worden. TOURNOOI OM DE ZILVEREN PLOEG. Op zondag 16 augustus begint het tour- nooi van B.D.C. om de Zilveren Ploeg, dat jaarlijks gehouden wordt. Op het terrein aan de Ferd. Huycklaan vindt om 12 uur de wedstrijd K.V.V.A. 2 B.D.C. 2 plaats. Om kwart over één spelen Actif 2 en Bilthoven 2 tegen el kaar, om half drie Bilthoven 1 en B.D.C. 1 en om kwart voor vier Actif 1 te gen K.V.V.A. 1. De wedstrijden duren twee maal dertig minuten. Op zondag 23 augustus komen op het zelfde terrein eerst de verliezers van de tweede elftallen tegen elkaar, dan de winnaars, vervolgens de verliezers van de eerste elftallen en tenslotte de winnaars van de eerste elftallen, waar na de prijzen uitgereikt worden. B.D.C. komt met het eerste elftal in de vol gende opstelling uitdoel G. Roest, achter J. Appelhof en E. Hilhorst, mid den H. v. d. Lugt, C. Hilhorst en A. van Megen, voor J. Westerveld, C. Huigen, J. Kaats, H. de Ruigt en N. Gros. TENTOONSTELLING. De aquariumvereniging „Zilver Tetra" heeft besloten in de herfst opnieuw een I tentoonstelling in Eemland te houden. Het publiek zal de aquaria keuren. De drie mooiste aquaria komen voor een prijs in aanmerking. Het bestuur heeft alle leden verzocht aan deze expositie deel te nemen. BENOEMD. De heer D. C. Bley, procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bank alhier, is met ingang van 4 september a.s. bt- noemd tot directeur van N.V. Slaven- burg's Bank te Hilversum. RIT S.B.C. Maandagavond, 7 uur, houdt de Soes ter Bromfietsclub een rit met start en finish bij Hotel „Bos en Duin". Er wordt met een gemiddelde van 20 km per uur gereden. TRAININGSRIT VAN TEMPO. Renners van Tempo en De Adelaar hebben woensdagavond een trainings- rit gehouden over onbepaalde afstand. De start was om kwart over zeven en en na 50 minuten was 32 km afgelegd. Op dat moment werd de rit beëin digd. Het weer bleef gelukkig goed, zodat volop strijd geleverd werd. Adri en Jaap v. d. Burgt waren de uit- blinkekrs met Jaap Frakking van de Adelaar. Deze drie rijders trok ken er herhaaldelijk tussenuit. Voor lopig zonder succes, want het peleton wist steeds weer aansluiting te krijgen. Toch moesten enkele renners 1 of 2 ronden achterstand incasseren. Henk Veerman van De Adelaar werd in de 25e en 41e ronde gelapt en hij stapte af. Gert de Weerd werd in de 26e en 38e ronde ingehaald, maar toch heeft hij prima partij gegeven. R. Dijkman (Adelaar) werd in de 39e ronde gelapt. Het was jammer dat Dolleman (Ade laar) weer een lekke band kreeg, zodat hij Jaap Frakking niet kon steunen. Deze moest nu alleen tegen de gebr. v. d. Burgt vechten. In de 43e ronde sprong Adri v. d. Weet u wat ik bij de strijd om een vrijere loonpolitiek niet snap Dat het verzet hiertegen komt van de vakverenigingen, zonder daar iets an ders tegenover te stellen dan stug vasthouden aan de C.A.O.-tabellen. Het streven om iedereen een salaris te laten verdienen waarvan men op be hoorlijke en niet te bekrompen wijze kan leven is niet anders dan toe te juichen, maar ik vind dat daarvoor niets anders nodig is dan een bodem salaris, waar een werkgever niet be neden mag gaan. Het is toch eigenlijk een beetje dwaas, dat een werkgever, die van mening is dat zijn personeel zoveel waarde voor zijn zaak heeft, dat hij hen graag meer dan het vastgestelde loon wil betalen, dit niet doen mag. Doet hij het toch, dan moet hij zijn extra-betaling gaan camoufleren en gaan knoeien in zijn boeken. Boekt hij dit hogere loon b.v. als reis kosten en wordt hij door de fiscus hier op betrapt, dan komt hij bovendien nog met de strafrechter in aanraking, om dat hogere dan de toegestane lonen nu eenmaal niet zijn toegestaan. Het gekke van de geschiedenis is, dat de werknemer graag een hoger loon wil, de werkgever het in veel geval len graag wil betalen, maar dat de vakbonden hiertegen zijn en het tij dens de brede basis-regering voor el kaar hebben gekregen dit strafbaar te stellen, waarmee zij uiteraard hun le den duperen. En niet de werknemer alleen, doch ook het land, want ik heb de overtui ging, dat een vrijere loonpolitiek een hogere productie tot gevolg zal hebben. Een voorstel van werkgevers-zijde was destijds om, wanneer zij dan geen ho ger loon mochten geven, hun werk nemers de extra beloning in kleine coupures aandelen te geven, die door goede prestaties zouden kunnen groei en. Maar ook toen kwam van de zijde der vakbonden verzet. Men zou bijna gaan denken, dat de vakbonden bang zijn de greep op hun leden te verliezen wanneer ze meer gaan delen in de welvaart. Angst voor inflatie gaat hierbij niet op, gezien de uitlating van een der leiders, dat hij er geen bezwaar in zag geld „bij te drukken". H. OEKMAN. Burgt alleen weg, zijn broer Jaap liet hem gaan, Frakking aarzelde even en Adri v. d. Burgt ging alleen door. In de 52e ronde ging de bel, die het eind van de wedstrijd betekende. 1. Adri v. d. Burgt, 32 km in 50 min. 2. Jaap v. d. Burgt op 40 meter. 3. Jaap Frakking (Adelaar) op 60 meter. 4. R. Dijkman (Adelaar) op 600 meter. 5. Joop Laseur op 700 meter. 6. Gert de Weerd op 1200 meter. VOORSTELLINGEN BERNARDO. Morgenavond en maandagavond zou de groep Bernardo o.m. voorstellingen geven aan het Driftje in Soest-Zuid. Morgenavond kan de voorstelling geen doorgang vinden, zodat de variété-voor stellingen nu plaats hebben op maan dag- en dinsdagavond te 8 uur. COLLECTANTEN HERWONNEN LEVENSKRACHT EN SANTOS. Gaarne verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende oproep voor collec tanten voor de collecte van Santos en Herwonnen Levenskracht. DE DUIVEN VLOGEN. De duiven van „De Vriendschap" vlo gen vanaf Saint Quentin, een afstand van 296 km. Ze werden gelost bij N.O. wind. In concours 372 duiven. Aan komst eerste duif 13.14.58. Snelheid 1034.72 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif kwam binnen te 14.57.07. Uitslag J. Wijnands 1 16 39. Z.K.H. Prins Bernhard 2 7 13 15 20 25 26 35 44 46 49 61 73 82 84 85 88. J. Onwezen 3 17 34 81. W. Nieuwenhuis 4 8 10 24 32 47 59 68 69 75 78. Sj. Rijksen 5 18 42 54 56 63 72 77 80 86 89 90 91 92 93. H. Verkerk 6 11 27 30 60. G. Sukel 9 62. J. Huurdeman 12 36 41. A. B. Grift 14 79. H. Dijkman 19 31. G. van Kloos ter 20 76. E. Veerman 21. G. H. v. d. Broen 22 52 70. Jac. Kamerbeek 23 48 51 56 74. E. Groenestein 28. J. A. van Klooster 29 43 58 68. W. Altenaar 33. D. J. Bos 37. C. Jak 38 53 65. Jac. Sta lenhoef 40 64. E. C. van Daatselaar 45 55 57. M. Muis 67 83. C. Kaats 87.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1