GRIEKENLAND eriiiet STEEDS MEER MENSEN ONTDEKKEN Voor Brillen 70 jaar K.N.V.B. G A. P. Valkenet Smits Leesbibliotheek TWEEDE BLAD J. TH. VOSKUILEN AUDIUM tientallen guldens inruilwaarde UW JUISTE ADRES mm Enige tijd geleden beleefde Athene de eerste opvoering van een veel omstre den toneelstuk 1540 kleurige schijn werpers vlamden op en dompelden de Acropolis, het symbool van de stad en het land, in een helle verlichting. Daarbij klonk uit een paar honderd luidsprekers muziek, die door een ver klaring van de bewogen geschiedenis van die berg van de oudheid tot de huidige tijd werd afgewisseld. Deze voordracht werd in verschillende talen herhaald. „Smakeloos", zeiden velen, maar de vreemdelingen waren enthousiast. De verantwoordelijke mensen van het Griekse vreemdelingenverkeer, die op dit unieke idee waren gekomen, kon den met sukses tevreden zijn en dat was de hoofdzaak. Griekenland is op de goede weg een der meest aantrekkelijke vacan- tiedoelen van Europa te worden. De getuigen van de voormalige grootheid van dat land vullen de geldladen van de hotelhouders, zakenlieden en reis bureaus. Geen avontuur meer. Nog voor de laatste wereldoorlog verwekte men opzien in zijn vrien denkring, als men vertellen kon, dat men zijn laatste vacantie in Italië had doorgebracht. Tegenwoordig is een reis naar het zonnige zuiden vrij wel voor iedereen mogelijk. Een trip naar Griekenland evenwel was de laatste jaren bijna nog een avontuur, maar ook dat is veranderd. Op de mooiste Griekse eilanden zijn bunga lowdorpen als paddestoelen uit de De tempel van Zeus in het schijnsel gezien vanuit de werklozen is groot en het gemiddelde inkomen ligt beneden dat van de meeste Europese landen. Tot de vele tegenstellingen, die men in Griekenland ontmoet, behoort het feit, dat het de op twee na grootste handelsvloot van de wereld heeft als rnen van de nationaliteit van de re ders uitgaat. Neemt men echter de tonnage van de schepen, die onder Griekse vlag varen, dan speelt het land als zeevarende natie geen belang rijke rol, want zowel Niarchos als Onassis en enkele andere grote Griek se reders hebben hun schepen in an dere landen laten registreren. van Jupiterlampen, oude kuituurerfenis moderne beschaving. op de gedachte komt zijn woning te laten opknappen, die heeft het even gemakkelijk, want op de markt wach ten de stucadoors en schilders met hun kwasten op de klanten. Onassis brengt nieuw leven. Onassis, de reder-multimiljonair, die overal op de wereld thuis schijnt te zijn, heeft zijn vaderland weer ont dekt. Hij kocht de met beduidende ver liezen werkende staatsluchtvaartmaat schappij op en verwierf op verschillende eilanden van Griekenland uitgestrekte landerijen, die hij in vakantieparadijzen Onderbetaalde koning. Slechts deze zuilen van de Apollo-tem- pel in Delphi hebben de duizenden jaren overleefd. grond geschoten en zelfs met de cam ping-vrienden wordt steeds meer re kening gehouden. Weliswaar zal Grie kenland Italië niet zo spoedig kun nen beconcurreren, voornamelijk we gens de grote afstanden, maar wie ge noeg heeft van de overbevolkte bad plaatsen van Italië, wie iets nieuws wil zien, speelt steeds meer met de gedachte een bezoek te brengen aan het land, waar de wieg van onze kui tuur stond. Bijna grootste maar handelsvloot, De Acropolis, Olympia, het rozen- eiland Rhodos, Korfu en Delphi, dat alles is Griekenland, evenals Konin gin Frederika, de charmante en slag vaardige gemalin van Koning Paul, die in de hele wereld bewonderd wordt, maar de vreemdeling, die Griekenland slechts aan deze „attracties" meet, komt wel volledig aan zijn trek, maar het ware Griekenland leert hij niet kennen. Griekenland is ongeveer driemaal zo groot als Zwitserland en heeft onge veer acht miljoen inwoners. In Athene krijgt men de indruk, dat het de Grie ken economisch goed gaat, maar hier bedriegt de schijn. Het aantal Als buitenlander denkt men slechts nog zelden aan de economische terug gang van dat land. Wie weet tegen woordig nog, dat na de tweede we reldoorlog, die Griekenland een zware aderlating bracht, de communisten een burgeroorlog ontketenden, die jaren duurde, het land verder liet verarmen en noch slechts door Amerikaanse hulp kon worden overwonnen De gevolgen van die harde en bloedige strijd is men nog niet helemaal te boven. Het Griekse koningshuis neemt in Eu ropa een bijzondere plaats in. Een korte blik terug in de geschiedenis laat zien dat de Grieken weliswaar de monarchie waarderen, maar dat ze tegenover hun gekroonde staatshoofden beslist kritisch staan. De troon waarop de huidige heer ser van het land zit, staat eigenlijk altijd op een ietwat wankele bodem. Voor veel pracht en praal aan het hof hebben de Grieken niets over. Het aan Koning Paul toekomende jaargeld was enkele jaren zo krap, dat hij zijn pa leis in Athene verliet, omdat hij het Jonge Grieksen tijdens een uit vroeger eeuwen daterende volksdans. onderhoud ervan niet betalen kon. Evenwel overwon het inzicht van de regering en de volksvertegenwoordigers, maar ook na de verhoging van het jaargeld behoort Koning Paul tot de „onderbetaalde" monarchen. Loodgieter houdt de markt. zitting op Ingang tot de grafkelder van Agamem- non in Mykenae, de Atridenkoning, waarvan de sage vertelt, dat hij na zijn terugkeer uit Troje door zijn vrouw Klytaemnestra in het bad doodgeslagen werd. Op de markten van Athene kan men alles kopen, wat uw hart begeert, vanaf oude munten en ten dele wer kelijk duizendjaren oude, ten dele ook vervalste kunstschatten tot aan oude, roestige fietsen toe. Krijgt men bij het slenteren langs de kramen honger, dan kan men die in een van de vele gaar keukens stillen, waarin hele lamme ren gebraden worden. Daarbij drinkt men de wijn, die een beetje naar ter pentijn smaakt en U snel boven uw theewater brengt, tenminste diegene die het niet gewend is. Wie in Athene woont en plotseling vaststelt dat zijn waterleiding lek is, die gaat eenvoudig naar de markt, onderhandelt met een loodgieter, die er op een oproep wacht en neemt dan die waterdokter meteen mee. Wie Een visser bij het netten-boeten in de Pireus, de haven van Athene. wil veranderen. De eerste successen op Rhodos tonen aan, dat de zakenkundi- ge Griek zijn speurdersneus voor goede investeringen niet verloren heeft. Luxe hotels, speelbanken en andere at- trakties moeten de met geld beladen toeristen naar de Griekse eilanden lok ken. Ouders zoeken bruidegom. Twintig procent van de denten zijn meisjes, niettemin geldt het in de burgerlijke families van dat land als onbehoorlijk als de dochter haai door de studie verworven kennis voor het verdienen van geld gebruikt. Bij ons vindt men het volkomen van zelfsprekend, dat een beroepsvaardige alleenstaande vrouw een eigen woning heeft, maar in Griekenland is dat bijna ondenkbaar. Alleen in Athene kent men uitzonderingen. Anders woont de Griek se bij familie in of minstens bij heel goede kennissen, wier opgaaf het is ervoor te zorgen, dat de ouden zeden in acht worden genomen. In vele delen van Griekenland heeft ook nu nog een meisje maar heel ge ringe kansen de man van haar eigen keus te trouwen. De huwelijkskeus is altijd nog verregaand een zaak van de ouders. Greta Garbo werd geweerd. Terzijde van de grote wegen ligt de berg Athos met de gelijknamige kloos terrepubliek, de wel meest zeldzame staatsvorm ter aarde. Toen de gevierde filmactrice Greta Garbo eens die re publiek wilde bezoeken, werd haar de toegang geweigerd, ofschoon ze in ge zelschap van Aristoteles Onassis was, aan wiens wensen anders vrijwel ie dereen gehoorzaamt. Maar Garbo moest voor de oude wet buigen, die elk le vend vrouwelijk wezen de toegang tot Athos verbiedt. Een politiemacht van meer dan dertig man waakt erover, dat niemand deze wet overtreedt. Wie Athos wil bezoeken, moet een speciaal visum van het Griekse minis terie van buitenlandse zaken hebben, dat slechts in zeldzame gevallen aan aanvragers beneden 30 jaar afgegeven wordt. Niettemin loont het de moeite, want Athos is onvergelijkelijk mooi. Gesticht werd de republiek voor bijna 1000 jaar. In de loop der eeuwen ont stonden er twintig grote kloosters. Ongeveer 50 jaar nadat Amerika was ontdekt, had Athos al dezelfde aanblik als die het nu aan de bezoe kers toont. Alle klooster van Athos te bezichtigen zou een opgaaf van maanden zijn en ook dan zou men zich moeten beperken slechts de belangrijkste schatten te be kijken. De monniken, die bezig zijn de oude manuscripten te ordenen, te pre pareren en te katalogiseren, zullen nog vele jaren nodig hebben, voordat zij die opgave hebben voltooid en daarna zal er nog voor vele generaties van weten schapsmensen genoeg werk overblij ven, om alle schatten van de kloos terboekerij uit te zoeken. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959. VAK-OPTICIëN Ziekenfonds-leverancier VAN WEEDESTRAAT 8 - SOESTDIJK Monniken sterven uit. Binnen enkele tientallen jaren zal Athos volgens ieders mening nog slechts een museum zijn. De jongste monniken hebben in de meeste kloosters al de leeftijd van 50 jaar bereikt. De ouden sterven en het ontbreekt aan opvol gers. Wie de zeldzame wereld van Athos nog beleven wil, heeft niet veel tijd meer. Als gast moet hij zich aan de daar heersende wetten onderwerpen. En die laten hem niet veel tijd om te slapen, want al om twee uur in alle vroegte klinkt de houten gong voor het eerste gebed. De meeste monniken op de heilige berg zijn mannen die veel van de we reld hebben gezien. Het is niet moeilijk onder hen iemand te vinden die Engels of Frans spreekt. De abten brengen de gasten steeds weer in verbazing door hun afgeslotenheid en daarbij hun ken nis van de brandendste vraagstukken. „Leeft U gelukkig zo neemt de abt van Iwiron afscheid van zijn gast. Men kan zich wel nauwelijks een mooiere groet voorstellen en dan ver laat men de zeldzame republiek, waar in sedert 1000 jaren geen mens gebo ren werd. SLECHTHORENDEN u hebt nu een prachtige kans in het bezit te komen van het nieuwste hoortoestel omdat wij tijdelijk voor uw oude toestel, hoe oud dan ook en des noods defekt teruggeven. Deze unieke aanbieding geldt voor alle AUDIUM hoortoestellen. Wij geven U in overweging van dez$ gelegenheid gebruik te maken met de uitgebreide AUDIUM collectie kennis te maken. Vraagt inlichtingen en vrijblijvende demonstratie bij horen zfien KEIZERSGRACHT 411 TEL. 37728 JAN EVERTSENSTRAAT38 TEL. 166587 AMSTERDAM 9. Het jaar 1921 eindigde met een 0-5- overwinning op Frankrijk en het jaar 1922 begon met een 0-4-nederlaag te gen België. D'at was een geweldige tegenvaller, want niemand had de Bel gen een schijn van kans gegeven. De Natris werd de zondebok en hij ging voor twee jaar de laan uit. Groter zon debok was echter de halfspeler H. Leggers, die bij een scrimmage voor het eigen doel zijn zakdoek verloor en die opraapte inplaats van de Belg Coppée het scoren te beletten. In de volgende wedstrijd werden zes spelers vervangen en Dé Kessler werd weer opgesteld. Hij was niet alleen voetbal-internationaal, maar speelde ook in de nationale cricketploeg. De wijzigingen bleken verbeteringen te zijn, want Denemarken werd met 2-0 verslagen, waarbij de doelpunten door Rodermond en Groen gemaakt werden. Tegen België werd opnieuw verloren nu met 1-2 en tegen Zwitserland was 't helemaal mis. Het werd een 0-5-neder- laag. Le Fèfre uit de derde-»klasser Kampong maakte zijn debuut en hij bracht het tot 17 interland-wedstrijden. Frankrijk kwam op 2 april 1923 naar Amsterdam met een elftal waarvan de verdediging zo lek was als een zeef. De 8-1-overwinning van Nederland had dan ook weinig te betekenen en het publiek had dit blijkbaar voorvoeld, want het stadion was maar voor de helft bezet. Tegen België werd met 1-1 gelijkge speeld. J. de Boer debuteerde in deze wedstrijd als keeper, nadat F. v. d. Poel van Velocitas tegen Frankrijk in het doel gestaan had. Ook de volgen de wedstrijd tegen Duitsland eindigde vo«r d« juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 kennen, hoewel niemand wist om wel ke reden. Scarone scoorde hieruit het winnende doelpunt (2-1). Uruquay werd olympisch kampioen door een overwinning op Zwitserland in de fi nale (3-0). Tegen Zweden moest door de onzen om de derde plaats gespeeld wor den. Eerst werd het een gelijk spel, en omdat de verlenging geen doelpunt opleverde, moest een tweede wedstrijd de beslissing brengen. Nu verloren we met 3-1 en dat kostte de derde plaats, die we in 1912 en 1920 bereikten. Er was een wedstrijd Nederland-Uru- quay vastgesteld, te spelen in Amster dam, na de olympische spelen, maar aanvoerder Denis en zijn mannen deelden het K.N.V.B.-bestuur mee, dat ze ervoor bedankten nog eens tegen de onsportieve Zuid-Amerikanen te spelen. De laatste wedstrijd van 1924 werd een overwinning in Amsterdam op het elftal van Zuid-Amerika. Wim Volkers van Ajax debuteerde in deze wedstrijd, die met 2-1 gewonnen werd. gelijk (0-0). „Rat" Verlegh debuteerde en hij zou nog zevenmaal de oranjetrui dragen. Het jaar 1923 werd besloten met een 4-1-overwinning tegen Zwitserland in het oude Amsterdamse stadion. „Peer" Krom speelde voor het eerst mee. Hij was een aanvallende spil met een grote balcontrole. Veertienmaal speelde hij een interlandwedstrijd. Met Van Linge, die dertien maal in ternationaal was en Hans Tetzner, die naast Denis op de backplaats stond, hoorde hij tot de besten van het veld. Het was zo mistig, dat Krom het vierde doelpunt langs de Zwitserse keeper kon koppen zonder dat deze de bal zag. In maart 1924 weer een gelijk spel tegen de Belgen (1-1), waarbij de Feij- enoorder Pijl het enige doelpunt scoor de. Tegen Duitsland werd in Amster dam met 0-1 verloren. Het Duitse elf tal was samengesteld uit vijf spelers van „Nürnberg" en zes spelers van „Fürth". Deze ploegen hadden zo'n hekel aan elkaar dat ze apart reisden en in apar te hotels sliepen. In het veld was ech ter niets te merken van deze vreemde haat. In april 1924 werd Gejus van de Meu- len opgesteld als opvolger van keeper De Boer en hij werd een waardig op volger van Just Göbel. Met 54 wedstrij den staat hij op de derde plaats achter Puck van Heel en Harry Denis. In de ze eerste wedstrijd werd hij eenmaal gepasseerd en Pijl zorgde voor de ge lijkmaker. Op 27 mei 1924 werd de eerste wed strijd van het olympisch voetbaltour- nooi gespeeld. De tegenstander was Roemenië en ons land won met 6-0. Ook tegen Ierland werd een overwin ning behaald (1-0). Tegen Roemenië was Jan de Natris geweldig op dreef en Pijl maakte vier doelpunten. Steenhoffstraat 15A - Telef. 2701 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Op 6 juni 1924 moest het Nederlandse elftal tegen Uruguay spelen. De Zuid- Amerikanen hadden met 7-0 van Joego slavië gewonnen, met 3-0 van Ameri ka en met 5-1 van Frankrijk, dus men gaf ons land weinig kans. Een verras sing was dan ook de 1-0-voorsprong uit een doelpunt van Pijl, die een goede voorzet van De Natris benut had. De Uruquezen waren zo geschrokken, dat ze tot de rust de kluts kwijt waren. In de tweede helft konden v. d. Meulen, Denis en Tetzner het voorlopig nog houden tegen de snelle voorhoede van Uruquay, vooral omdat ze uitstekend gesteund werden door Van Linge, Hor sten en Le Fèfre. Uruquay probeerde het nu met onaangename praktijken, en de arbiter zag niets of wilde niets zien. Tetzner en Van Linge raakten ge blesseerd en speelden op halve kracht, maar toch konden de Zuid-Amerikanen niet door de Hollandse verdediging ko men. De scheidsrechter hielp toen maar handje door een strafschop toe te een

Soester Courant | 1959 | | pagina 5